Mil. akkoord tussen India en Rusland Fotosynthese: hoe planten ONS voedsel maken Hoge Indonesiër gevlucht; wil naar Nederland Atlas-raketten verouderd Erhard vraagt inlichtingen aan de „D.D.R." V erkieziiigsmailif est van Labourpartij Anne Marie is in Griekenland gearriveerd „Pro/. Duysens kreeg onderscheiding..." Premier Smith gaat de opinie peilen Naar de drie miljard „Instellingen van Europa in één stacl" Duitser Mulka bekent schuld Betoging tegen Amerika in Soerabaja U proeft de moutwijn Ta e&a dojttc Ky ZATERDAG 12 SEPTEMBER 196» Kort voordat de Indische president voor een officieel bezoek van negen da gen in Moskou arriveerde, was daar een Russiseh-Indisch akkoord getekend voor delevering van Russische mili taire uitrstuing aan India op krediet. Voor India tekende minister van de fensie. Chavan. President Radhakrisjnan werd verwelkomd door Chroesjtsjef en (president) Mikojan Een Indonesiër, „vermoedelijk een ho ge regeringsfunctionaris", is volgens de Australische omroepcommissie naar Australisch Nieuw-Guinea gevlucht met vrouw, zes kinderen en een bedien de. Hij zou verzocht hebben naar N e- d e r 1 a n d te mogen doorreizen. Func tionarissen in Canberra zeiden dat dit verzoek in overweging is genomen. Het gezelschap zou twee of drie dagen geleden uit West-Irian in Papoea zijn aangekomen, waar het streng afgezon derd wordt gehouden en zal worden on dervraagd. Het gezin zou afkomstig zijn van de Riouw-eilanden bij Sumatra. Na slechts vier jaar dienst heeft de Amerikaanse luchtmacht twee eskaders Atlas-intercontinentale raketten ter waarde van vele miljoenen dollars door Minuteman-raketten vervangen, j In totaal zijn 15 Atlas-raketten, die de eerste intercontinentale raketten der vrije wereld genoemd werden, verwij derd van hun lanceerplaatsen op de luchtmachtbasis Warren in de V.S. Bin- nenkort zullen nog negen Atlas-D27 en 54 Titan L raketten volgen. De VS kunnen het stellen zonder de ze raketten met vloeibare brandstof, omdat meer moderne, beter bescherm de. raketten met vaste brandstof voor gebruik gereed zijn en er nog meer zul len volgen. Tot dusver zijn ongeveer 650 snel vu rende minutemen geplaatst in betonnen ondergrondse lanceersilo's. Bovendien levert de vervanging een bezuiniging van een 900.000 dollar per jaar per raket in bedienings- en onder houdskosten. De WeStduitse regering heeft gisteren besloten de Oostduitse autoriteiten nade re inlichtingen te vragen over enkele punten in de passenovereenkomst waar over acht maanden is onderhandeld en waarvan de tekst nagenoeg gereed is. De overeenkomst moet het de Westber- lijners mogelijk maken hun familie in Oost-Berlijn te bezoeken. Naar het schijnt wil bondskanselier Erhard zelfs de schijn van erkenning van het Oostduitse regime vermijden. De Oostduitsers wensen aanvraagformu lieren voor een bezoek uit te reiken waarop Oost-Berlijn wordt aangegeven als de „hoofdstad van de Duitse Demo cratische Republiek". Voorts zou de Westduitse regering een langere duur voor de overeenkomst wensen om niet steeds opnieuw met de Oostduitsers over een akkoord te hoevei. onderhandelen. Plannen iets gewijzigd Uit het verkiezingsmanifest van de Britse socialisten, dat gisteren is gepubliceerd, blijkt dat de La bourpartij in verschillende opzich ten wat is bijgedraaid. Zo wordt nu gesproken van versterking van de conventionele bewapening ten koste van de kernwapens en van een herziening van het met de Ver. Staten gesloten akkoord van Nassau, op grond waarvan Ameri ka Polarisraketten aan Engeland levert. Ook het standpunt met be trekking tot de Britse toetreding tot de EEG is minder star gewor den. Prinses Anne Marie van Denemarken, het tiener-meisje dat de volgende week de zesde koningin van het moderne Griekenland zal worden, is gisteren in Athene aangekomen waar zij een vorste lijk welkom kreeg van haar toekomstige echtgenoot, koning Konstantijn. Toen het Deense jacht Dannebrog de baai van Phaleron buiten Athene binnen voer, losten de escorterende Deense en Griekse marinevaartuigen 21 saluutscho ten. Griekse straaljagers gierden door de lucht. Konstantijn. gekleed in een admiraals- uniform, ging aan boord van het jacht om Anne Marie persoonlijk te verwelko men. Haar aankomst in Athene betekent het begin van de festiviteiten in de Griekse hoofdstad in verband met het huwelijk op 18 september a.s. Sterfgeval op m.s. Marjan Het Nederlandse motorschip Marjan (298 ton) uit Rotterdam is vrijdagoch tend in Engeland aangekomen met het lijk van zijn stuurman aan boord. Britse rechercheurs stelden een onderzoek in. De stuurman, de 30-jarige heer Van Mourik uit Dieren, werd vanmorgen (vrijdag) dood in zijn hut aangetroffen toen het schip bij Southend ankerde. Er zijn geen aanwijzingen voor een misdrijf. Labour ziet niets in een afzonderlijke Britse kernmacht. Zij is ook tegen de door Amerika beoogde kernvloot met gemengde bemanning. De kernwapens van de Navo moeten door één orgaan worden beheerd. Alle deelgenoten moe ten een passend aandeel in hun ontwik keling en controle hebben. Labour belooft een nieuw initiatief op het gebied van de ontwapening. China moet tot de Ver. Naties worden toege laten. De handel tussen Oost en West moet worden uitgebreid. West-Berlijn moet zijn vrijheid behouden. De macht van de Ver. Naties moet groter worden. Er moet een internationale politiemacht komen. De Veiligheidsraad moet repre sentatiever worden. Het einddoel is wereldregering. Ofschoon een Labourregering streven naar nauwere banden mei Europese buurlanden, zou het Gemene best voorrang hebben. Een groter deel van het nationale inkomen zal voor hulp aan ontwikkelingslanden worden be stemd. Er moet een wereldvoedselraad komen voor het verdelen van voedsel- overschotten. Partijvoorzitter Harold Wilson heeft op een persconferentie gezegd dat de partij al 'eerder voorwaarden heeft ge steld voor een Britse toetreding tot de E.E.G. en daar blijft zij bij. Zo wil La bour de belangen van het Gemenebest veiliggesteld zien. Engeland moet op het gebied van de buitenlandse politiek en de economie vrij blijven. De Euro pese vrijhandelszone en de Britsé land bouw mogen niet worden aangetast. Voor een bovennationaal orgaan in Europa voelt Labour niets. WINTERMODE 1964 Brandt constant -sl>~ >4c"" door op tempo- staat, onafhankelijk EEN 5-STERRENHAARD Ter gelegenheid van de postzegelten toonstelling ruimtevaart op postzegels die zaterdag 12 september in de katho lieke technische school te Breda wordt gehouden, heeft de PTT een speciaal stempel ontworpen. Op dit ronde stem pel staat een raket afgebeeld waarom de woorden: „Van Ikarus tot heden, Breda 12 september 1964". De buiten- (Van een onzer redacteuren) De Amerikaanse vereniging van plantenfysiologen heeft in haar jaarvergadering een belangrijke onderscheiding, de Charles F. Ket tering Award 1964 toegekend aan de Nederlandse hoogleraar, prof. dr. L. N. M. Duysens. Deze hoog leraar is hoofd van het Biofysisch Laboratorium der Rijksuniversi teit te Leiden. De prijs werd toe gekend „als een erkenning van prof. Duysens' belangrijke bijdra gen tot het onderzoek van de fo tosynthese." Zo'n tot trots stemmend krantebe- richt heeft toch ook een nadeel. Im mers: de gemiddelde krantelezer moge het vreugdevol vinden dat een landge noot een wetenschappelijke onderschei ding ten deel valt; waarop deze be trekking heeft, ontgaat hem te e"e£' male. Het korte nieuwsbericht licht hem er niet over in en dat kan ook eigenlijk niet want er zouden meer dan een paar regels (zelfs wel meer dan 20) voor nodig zijn. Die meerdere regels hebben we hier. Vandaar dat we eens een poging wil len wagen op zeer eenvoudige wijze iets over de biofysica in het algemeen en de fotosynthese in het bijzonder te zeggen. Dit temeer, als we van des kundige hand over dat laatste lezen: „dat vrijwel alle energie, nodig voor het in stand houden van het leven op aarde, ja ook verreweg het grootste deel van alle energie die de mens thans gebruikt voor industriële doelein den afkomstig is van één proces: de fotosynthese van planten". De biofysica is een nog jonge weten schap die een grensgebied vormt tussen de biologie of leer der levensverschijn selen, de fysica of natuurkunde en de chemie of scheikunde- Globaal zou men ervan kunnen zeggen dat de biofysica allerlei biologische problemen tracht op te lossen, of liever biologische ontdek kingen tracht te doen met behulp van natuurkundige en scheikundige metho den. Toegepast op dc plantenwereld bete kent dit dat men de levensprocessen van de plant in het laboratorium tracht te volgen met behulp van allerlei appa- raturen, zowel optische, elektronische als chemische, uiteraard aangepast aan het doel dat men ermee bereiken wil. Nog eenvoudiger gezegd: met al lerlei hulpmiddelen bestudeert men daar de levende plantencel in zijn ver richtingen Een simpel berichtje van en kele dagen geleden vormde de aanleiding voor dit artikel. Boven dat berichtje stond Prof. Duysens kreeg onderscheiding. Het stond helemaal niet op een belangrijke plaats in de krant en eerlijk ge zegd was het nog niet eens begrij pelijk ook. Want de hoogleraar en zijn team werden blijkens het bericht onderscheiden „voor verdiensten inzake het onderzoek van de foto- De wetenschappelijk hoofd ambtenaar van het Biofvsische Laboratorium te Leiden, dr. J. Amesz, heeft ons op begrijpelijke wijze iets over deze fotosynthese en het grote belang van dit pro ces verteld. die planten Toekomst van Zuid-Rhodesië Reumatiek TOGAL HELPT J Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT d Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT J Spit TOGAL HELPT Premier Ian Smith van Zuid- Rhodesië heeft zijn dreigement, ongrondwettelijk met Engeland te breken en eenzijdig de onaf hankelijkheid van zijn land uit te roepen, laten varen. Hij heeft een nieuwe koers uitgestippeld op de weg naar onafhankelijk heid, die is gebaseerd op de toe stemming van alle Zuidrhode- siërs, Afrikanen en blanken. Smith verklaarde, dat dit een proef is en dat hij vertrouwt te zullen slagen. Hij beloofde de mate van steun, die hij krijgt te zullen aantonen door bij zijn terugkeer in Zuid-Rhodesië e plan voor opiniepeiling te ontwerpen. De belofte van Smith was vervat 1616) De wereldbevolking is mo menteel niet zo erg ver meer van de 3 miljard mensen verwijderd. En nu hebben we lang geleden welis waar eens becijferd, welke aantal len mensen op de wereld zouden móeten leven, maar minstens even belangwekkend is de vraag, hoeveel mensen op de aarde zouden kunnen De schattingen lopen in dit opzicht erg uiteen. De som berste visionair spreekt van 5.5 miljard mensen die dc aarde maxi maal zouden kun nen bevolken. Dat is wel erg weinig en we zouden al spoedig tegen het plafond aan zitten, als dit inderdaad het maximale aantal was. Nu betekenen schattingen op zich zelf niet veel, maar het feit dat er geschat wordt zegt wél het een en ander. Onder meer blijkt uit die schattingen dat er met wat goede wil hier en daar nog wel wat ruim te is. Als voorbeeld noemen we hier de Duitser A. Penck. die hij zijn be schouwingen van het bevolkings vraagstuk ook de klimaatmogelijkhe den in aanmerking heeft genomen en tot de konklusie kwam dat de we reldbevolking ongeveer 8 miljard mensen zou kunnen tellen. Erg ste vig houdt hij zich overigens niet aan dit cijfer vast, want hij meent dat de wereldbevolking in het uiterste geval ook wel tot 16 miljard zou kun nen stijgen. Dat geeft tenminste lucht! Zonder rekening te houden met al lerlei kwesties die momenteel de we- reid verontrusten, berekent Penek dat de bevolkingsdichtheid van de koude streken tot 23 mensen per vlerkante km zou kunnen stijgen, die van dc vochtig-gematigdc klimaten tot 1W), van de tropische regenwoud- TOCH IS HET ZO! klimaten tot 200, van de warme win- terdroge klimaten, de warme zomer- drogc klimaten en de savanneklima ten tot 90, van de steppenklimaten tot 5 en van dc woestijnklimaten tot 1 per vierkante km. Tegen deze schattingen is door kenners wel het een en ander in het midden gebracht, vooral met betrek king tot de woestijngebieden, waar- somber toekomst beeld ophangt, maar onderstellen dat zij juist grote moeilijk heden voor de bc- volkings-overschot- ten bieden indien de techniek in het zelfde tempo bljjft voortgaan als we tot nu toe gewend zijn. Een punt dat in deze berekening zeker niet aan dc aandacht mag ont snappen, is het feit dat Penck in de toekomst 5 miljard mensen in de tro pen wil laten wonen tegen 3 miljard in de gematigde zones, een verde- king die volkomen in tegenspraak is met dc toestand van nu, waarbij 70 pet. van de wereldbevolking in de gematigde luchtstreken onderdak heeft gevonden. Het zal toch werke lijk wel een oorzaak hebben, dat de tropische wouden op de evenaar zo schaars bevolkt zijn en dat uit deze vruchtbare gebieden nooit een be schaving is voortgekomen (waarbij we in zekere zin een uitzondering moeten maken voor het hoogland van Ecuador, dat door zijn hoogte kli matologisch dan ook sterk afwijkt van de tropische regenwouden). Ongemerkt zijn we nu genaderd op de invloed die het klimaat op de mens zou kunnen hebben. Laten we dus maar eens beginnen met de tem peratuur. Daarover een volgende keer! (Nadruk verboden). H. Pétillon. een gezamenlijk communiqué, dat werd uitgegeven na vier dagen van recht streekse besprekingen met premier Douglas Home van Engeland. De Brit se regering heeft verklaard, dat er tol nu toe nog geen bewijzen zijn voor de bewering van Smith, als zou de meer derheid van het volk onafhankelijkheid wensen op de voorwaarde van de blanke minderheidsregering van Smith. Het in voorzichtige bewoordingen ge stelde document vermeed een onmiddel lijke krachtmeting tussen Home en Smith. Hun standpunten omtrent het tijdstip waarop de onafhankelijkheid van Zuid-Rhodesië een feit zal worden, liggen naar gebleken is nog ver uiteen. Maar voor het ogenblik heeft men moei lijke beslissingen uitgesteld, ook al in verband met het feit, dat uiterlijk vol gende maan in Engeland algemene ver kiezingen gehouden zullen worden. In het communiuqé werd geen mel ding gemaakt c»n toekomstige bij- vist tussen de beide wel die waarsi ,...»ijk zal plaatshebben na de „opiniepeiling" door Smith. De 45-jarige voormalige jachtvlieger Smith vertelde op een persconferentie te Lon den, dat hij nog altijd hoopt, dat zijn ónder blank bestuur staande kolonie nog dit jaar met Engeland overeen stemming zal bereiken over onafhanke lijkheid. een tweedaags debat heeft de poli tieke commissie van het Europese par lement zich gisteren in Brussel uitge sproken voor het vestigen van de instel lingen van de Europese uitvoerende or ganen en van de Europese Assemblee in één stad. In een resolutie werd voorts bij de zes regeringen van de EEG-lan- den aangedrongen op raadpleging van het Europese parlement, voordat een definitieve beslissing over de zetel daar van wordt genomen. De landen komen op 18 september in Brussel bijeen om de kwestie te bespreken. Ook het parle ment zal zich als geheel nog over de kwestie moeten uitspreken. In het proces in Frankfort tegen twin tig bewakers en artsen van het vernie tigingskamp Auschwitz heeft vrijdag tot veler verrassing de 68-jarige beklaagde Robert Mulka toegegeven, dat hij ver voersbewijzen voor het voor de gaska mers bestemde gifgas cyclon-b had on dertekend. Hij deed dit nadat het voor malige hoofd van het vervoersbureau, Leopold Heger, als getuige had ver klaard dat Mulka ook wel dergelijke be wijzen ondertekende. Op het formulier was sprake van het afhalen van materiaal voor „de joden verhuizing". Toen de president van de, rechtbank vroeg, wat hij onder dit ma-| teriaal verstond, antwoordde de beklaag-! de zacht cyclon-b". Hij sprak zo zacht dat zijn verdediger moest vragen om I het nog eens te herhalen. Uitgerangeerd staat dit 34 jaar oude industrie-locomotief je langs de weg van Den Bosch naar Eindhoven in de buurt van Boxtel. Het locje weegt tien ton en is, volgens deskundigen, nog rijklaar te maken. Bovendien is het te koop. Voor degenen, die belangstelling heeft voor een eigen locomotief: de vraagprijs is zesduizend gulden. Plan-Spaak zal worden bezien Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken heeft gis teren meegedeeld, dat men daar niet beschikt over een tekst van de ver klaringen. welke minister Spaak heeft afgelegd in een besloten zitting van de politieke commissie van de W.E.U.- assemblee. Van zijn voornemen om deze ver klaringen af te leggen was de Neder landse regering niets bekend. Afgaande op hetgeen dienaangaande in de pers is bericht, zei de woordvoer der dat de suggesties van min. Spaak, zodra deze vaste vorm zullen hebben verkregen, met zorg zullen worden be studeerd. Het feit dat minister Spaak zijn ge-I dachte in een orgaan van de W.E.U.- assemblee heeft geuit, brengt met zich dat te zijner tijd de ministerraad v de W.E.U. hiervan kennis zal dienen Bonn De Westduitse regering is geïnteres seerd in het voorstel van de Belgische minister ter verbetering van de politie ke samenwerking in de E.E.G. Een woordvoerder van het ministerie in buitenlandse zaken zei op een pers conferentie dat de regering deze poging van Spaak toejuicht en dat zij zorgvul dig het voorstel zal overwegen. Wieren Aangezien de levensverrichtingen van elke plantencel in beginsel op dezelfde wijze geschieden bedient de biofysicus zich bij voorkeur van het gemakkelijk ste en eenvoudigste te hanteren Droef- materiaal: ééncellige algen of wieren die men in elke sloot vindt. Hij haalt ze echter niet uit de sloot maar kweekt ze zelf in de reageerbuis als een ver zameling cellen die zich aan het oog voordoet als een troebele, gekleurde vloeistof. Wat doen die plantencellen nu? Die cellen nemen koolzuur en water op en maken daarvan zuurstof en koolhydra ten zoals suiker. Op deze wijze kunnen de planten groeien, zijn de voorwaar den voor hun levensproces geschapen. Even een uitstapje. Op welke wijze zijn voor de méns de voorwaarden voor zijn levensproces geschapen? Doordat we voedsel tot ons nemen. Waaruit bestaat dat voedsel? Van lucht en water alleen kunnen we niet leven; we hebben plantaardige en dier lijke voedingsstoffen nodig. Hadden we Een 500 tal leden van het Indonesi sche jeugdfront hebben gisteren in Soe rabaja de vlag van het Amerikaanse consulaat verwijderd en het gebouw met anti-Amerikaanse leuzen beklad. Van de consul werd geëist, dat de Amerikaanse voorlichtingsdienst binnen een week wordt gesloten, aldus is van de zijde van de Amerikaanse ambassa de in Djakarta meegedeeld. rdieren niet, dan zouden onherroepelijk ten dode zijn opge schreven. Plant en dier vormen dus voor de mens het essentiële voedsel, dat hij verbrandt waardoor hij weer energie kan ontwikkelen om te groeien, om lichaamsdelen die wat versleten raken weer te repareren en om arbeid te ver richten. Als we ons vervolgens realiseren dat de dieren die mede ons voedsel vormen op hun beurt ook weer planten nodig hadden om te kunnen eten. dan kan een en ander maar tot één conclusie leiden en wel DAT ALLE VOEDSEL OP DE WERELD VAN DE PLANT AFKOMSTIG IS. De mens eet voedsel waardoor ener gie voor zijn levensverrichtingen vrij komt en zet dat verder om in koolzuur en water (afval- of verbrandingspro- dukten). De plant gebruikt deze men selijke verbrandingsprodukten en ook die van alle dieren om ze weer in voed sel om te zetten. Anders gezegd: als wij ons voedsel hebben genuttigd komt energie vrij. Omgekeerd dient die energie ook „geproduceerd" te wor den en dat doet dan de plant. Huisje bouwen Het is wel eens beeldend zo gezegd: een jongetje kan heel gemakkelijk van lego-steentjes een huisje bouwen. Hij heeft immers de steentjes al? Die te maken is een heel wat moeilijker werk. Dat verricht de fabrikant. Stel nu in de plaats van dat jongetje de mens en van die fabrikant de plant en men heeft er een goed idee van welke belangrijke rol in de schepping aan de plant is toe bedeeld. Maar nog zijn we er niet helemaal. Want de energie om dat voedsel voor mens en dier uit hun verbrandingspro dukten koolzuur en water te maken haalt de plant weer uit het licht, En dat hele proces van omzetting door de plant onder gebruikmaking van zonlicht of zonne-energie heet nu fotosynthese, het proces, dat een biofysicus van stap tot stap kan trachten te volgen en te begrijpen. De functie van het licht bij dit alles brengt ons dan tot een niet minder be langrijke conclusie, namelijk dat alle leven op de wereld van de zonne-ener gie afhankelijk is; dat wij dus leven ten koste van de energie der zon en er zonder zon aan geen leven te den ken zou zijn. Heel populair, maar wel een beetje oneerbiedig gezegd komt het er dus op neer dat de plant, in tegenstelling met mens en dier, een trucje heeft om i'" voedsel te maken (mede voor mens dier) waarvoor het zonlicht hem de be nodigde energie levert. Dit laatste wordt begrijpelijk men even denkt aan de z.g. zonnecel len waarmede communicatiesatellieten in de ruimte zijn uitgerust: die zonne cellen gebruiken de energie van hel zonlicht om er elektrische batterijen mee op te laden. De grote vraag, of beter gezegd: het grote vragencomplex is nu hoe de plant die omzetting onder invloed v.in het licht tot stand weet te brengen; korter: hoe de fotosynthese in zijn werk gaat. Hier liggen nog oneindige terreinen braak om te bestuderen, maar een aantal ontdekkingen heeft men toch al wel gedaan. Donker-lieht In het biofysisch laboratorium te Leiden houdt men levende plantencel len eerst in het donker en dan in het licht, dat wil zeggen in constant licht en in bepaalde sóórten licht (van be paalde golflengten) waarvoor allerlei elektronische apparaturen nodig zijn. Andere apparaturen, onder meer opti sche. zijn de onderzoekers vervolgens behulpzaam bij hun pogingen te zien wat er onder invloed van het licht in de plantencellen gebeurt. Op deze wijze is men er achter ge komen, mede aan de hand van reeds bekende karakteristieken, welke che mische zowel als fysische reacties er onder invloed van het licht onder meer in de plantencel kunnen plaatsgrijpen. Voorts ontdekte men o.m. dat de groene kleurstof der planten, de zg. chlorophyllen wel aardig te verge lijken met de meer bekende bloed- kleurstof haemoglobine waarvan men al wist dat ze licht absorbeerden, lang niet allemaal het fotosyntheti- sche proces aan de gang brachten. Het bleek dat van zeer vele chlorophylmo- leculen het er slechts een paar waren die dat doen en bij nader inzien bleken deze chlorophylmoleculen dan ook van een speciale soort te zijn. Krentenbrood Die speciale soort zat in het totaal der chlorophylmoleculen, gelijk kren ten in een krentenbrood; men is deze chemische „aanstichters" na hun ont dekking de zg. reactiecentra gaan noe men. Hoe het komt dat alleen die énke le chlorophylmoleculen chemisch rea geren onder invloed van licht? Alweer: men weet het (nog) niet. Later is weer naar voren gekomen dat er eigenlijk twéé soorten van deze reactiecentra zijn. welke lichtenergie omzetten in chemische energie, die weer nodig is om voedingsstoffen te fa briceren. Men zal wellicht vragen: kan nu iets duidelijker gezegd worden wat onder andere voor de Amerikanen de verdien sten van prof. Duysens en zijn (onge veer uit vijftien man bestaande) team zijn geweest die hun tot toekenning van de prijs deed besluiten? Hierover tenslotte nog een enkel woord. In de toelichting bij de prijsuit reiking werd naar voren gebracht dat prof. Duysens baanbrekend werk heeft verricht bij het ontwikkelen en toepas sen van apparaturentechnieken alsook theoretische methoden waarmee het hem en zijn medewerkers mogelijk was vele fysische en chemische details in de fotosynthese te volgen...." Zo was het prof. Duysens die de julfe te betekenis van de zg. pigmenten tij dens de fotosynthese duidelijk maakte. In de plantenwereld hebben we name lijk niet alleen met de kleur groen, maar ook vaak met andere kleurstof fen te maken zoals rood, geel en blauw, die pigmenten worden genoemd. Wel nu, deze pigmenten blijken in het hele omzettingsproces slechts een secundai re rol te spelen, daar ze uitsluitend als energie-overdragers fungeren. En het was eveneens de onderschel den hoogleraar die een duidelijker in zicht verschafte in de rol van de fluo rescentie. Behalve dat chlorophyllen en kleurstoffen namelijk energie overdra gen blijken ze zelf ook nog op te lich ten (fluorescentie) en wel des te ster ker naarmate de verwerking in het reactiecentrum minder goed verloopt. Allemaal nogal moeilijk? Inder daad, maar toch ook wel èrg boeiend! Dit dan als nadere toelichting op het bericht „Prof. Duysens kreeg onderscheiding." 'wee Russische jachtvliegtuigen hebben, op 2 september herhaaldelijk boven Westduits gebied gevlogen. Bij Ulzen vlogen de toestellen vijftig km het luchtruim boven Neder-Saksen bin- en en hinderden een machine van de Hansa-Luftbild-Münster". Dit vliegtuig ras bezig foto's te make in verband met opmetingen. De piloot vroeg via de radio om hulp. Britse jachtvliegtui gen dreven de Russische toestellen terug over de grens, zonder dat er schoten i werden gewisseld. Overvloed aan paddestoelen in Sowjetunie Rusland heeft i grote I Een schoolinspecteur in Kenya heeft een meis jeskostschool moeten sluiten, omdat 35 van de 122 Afrikaanse leerlin gen niet meer ophouden met het maken van twistbewegingen. Negen van de meisjes zijn in tussen in een ziekenhuis opgenomen. De inspec teur van gezondheid ver klaarde dat de tieners niet meer in staat waren te stoppen, ze bleven zwaaien met hun armen en onregelmatige hals bewegingen maken. Hij noemde de toestand niet verontrustend. I De directeur van de Amerikaanse luchtvaart dienst heeft gisteren ver klaard, dat de Verenigde Staten met de bouw van supersonische verkeers vliegtuigen zullen wach ten totdat zij een oplos sing zien voor het pro bleem van het doorbre ken van de geluidsbar rière. Hij drong er bij Engeland en Frankrijk op aan verder te gaan met het onderzoek van het knal-effect op het pu bliek. die zegt drie miljoen le den onder de boerenar beiders te hebben, heeft de Moskou-gezinde be stuursleden afgezet, zo dat de Pcking-gezindcn nu alle macht hebben. I Twee leden van een groep Hongaarse toeris ten die een bezoek aan Oostenrijk bracht heb ben van een uitstapje gebruik gemaakt niet meer naar hun reislei der terug te keren. Daarentegen vroegen zij Oostenrijk politiek asiel. I Een Amerikaans ge leerde, die verbonden is aan de universiteit van Manitoba en een studie heeft gemaakt van het leven der bijen, heeft ontdekt dat bijen zelfs bij kunstlicht wat slapen en waken betreft de cy clus van de zon volgen. In een laboratorium heeft men dag en nacht de lampen aangehouden, maar de dieren lieten zich niet van de wijs brengen: bij zonsonder gang gingen ze slapen. Bovendien bleek dat bij en kleurgevoelig zijn en vooral blauw en geel goed opmerken. vloed van paddestoelen, dat een zo grote oogst wordt verwacht als de meeste mensen zich niet kunnen herinneren. De berken- en pijnbomenwouden rondom Moskou zijn zo vol paddestoelen dat ex- treinen en bussen worden ingelegd de Moskovieten in staat te stellen heen te gaan en ze te verzamelen. Duizenden stadsbewoner: maken van de- gelegenheid gebruik. De meeste mensen verzamelen de paddestoelen voor eigen gebruik. De Russen kennen vijf bereidingswijzen en weten ze ook in te leggen voor de win ter. Er zijn echter ook plukkers, die de paddestoelen verkopen op de vrije mark- n van de stad, waar liefhebbers ko en, die geen gelegenheid hebben om zelf te gaan plukken. Er zijn echter ook oude. bijgelovige Russen die de paddenstoelenovervloed helemaal niet zo verheugend vinden. Voor hen is een dergelijke paddenstoe lenovervloed een slecht voorteken, een voorteken van oorlog. Zonder vergunning gebouwde woning wordt afgebroken Personeel van de dienst gemeentewer- iken heeft in Epe een begin gemaakt met de afbraak van een woning die zonder vergunning door de heer G. L. Wagenaar aan de Bijsterbosweg aldaar is gebouwd. De veehandelaar Wagenaar eal nu moeten blijven wonen in een hou ten gebouwtje, dat hij veertien jaar ge leden heeft neergezet zonder vergunning en waarvoor bij later toch voor maxi maal vijf jaar woonvergunning kreeg. In mei van dit jaar begon de heer Wagenaar. die zelf in de bouw heeft ge werkt met het optrekken van een nieu we woning, omdat het wachten op de bouwvergunning hem begon te vervelen. Wanneer de afbraak geheel zal worden uitgevoerd, wordt er voor een waarde van naar schatting dertig tot veertig duizend gulden vernield. De gemeente Epe heeft zich bereid verklaard te trach ten om tegen het begin van het komen de jaar voor een bouwvergunning te zor- Generaal Franco heeft gisteren in La Coruna een Amerikaans-Spaanse olieraffinaderij van 30 miljoen dollar in gewijd. De nieuwe raffinaderij, die eigendom Is van de Marathon Oil Comp. of Findlay, Ohio, en de Spaanse rege ring, benevens particuliere belangen, zal Noord-Spanje voorzien van petroleum- producten die verkregen zullen worden twe olie uit Libye.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5