TANGERS TOVERWOORD: toerisme Uitstapje werd blijven voor hotelier Van der Meer Kasbah overrompelende doolhof MAGHREB EL AKSA Afrika s verre westen uitnodiging van het onlangs in Den Haag opgerichte Air Booking Centre N.V. heeft een onzer redacteuren in het gezelschap van een groep „touropera tors" (vertegenwoordigers van reis bureaus en reisorganisaties) aan een „exploratiereis" naar Tanger deelgeno- Air Booking Centre (A.B.C-) ne venactiviteit van Schreiner Airways stelt zich ten doel het toerisme door de lucht te bevorderen en nieuwe vakan tiebestemmingen (Praag, Tunesië, Egyp te, Libanon) te zoeken. Voor de middelgrote en kleine reis bureaus opent A.B.C. de mogelijkheid modern; het heeft hoge flatgebou wen en grote kantoorpanden en luxueus ingerichte warenhuizen is hel panorama van Tanger, dat de bezoeker, de stad langs de neg nadert te zien krijgt, er de strakblauwe lucht de witte, crème en huizen met platte daken, die Tanger een erse stad doen zijn, maar daartussen ook de moderne woningflats, opgetrokken volgens Europese bouwstijl. plaatsen te bespreken in een toestel (van paarsrode fez of die op hun hoofd Schreiner Airways), dat vakantiegan gers naar hun bestemming brengt, vc lopig nog uitsluitend naar Tanger. Tot nu toe konden 1 zelfstandig geen vliegreizen organiseren, omdat het risico een toestel te charteren (met de kans dus, dat het slechts voor de helft gevuld vertrekt) te groot was. De tussenkomst van A.B.C., dat alleen verantwoordelijk is voor de heen- en terugreis, heeft dit risico weggenomen. Het reisbureau huurt nu slechts zoveel plaatsen in het toestel als het gegadigden heeft. Aangezien A.B.C. zich niet rechtstreeks tot het publiek wendt, zal men bij de bespreking van een vlieg vakantie niets van zijn activiteiten merken. De meeste reisbureaus hebben de oprichting van A.B.C. enthousiast begroet. Uniek is de prijs afspraak, die zij hebben gemaakt voor de vliegreis naar en het verblijf in Tanger (voor twee weken in het winterseizoen ƒ700; de prijs voor het zomerseizoen staat nog niet vast). Tanger est mort Tanger is dood! De mannen in hun groezelige boernoes op het terrasje langs de prachtige baai schuiven de stenen, waarmee zij bijna harts tochtelijk een potje domino heb ben zitten spelen met een moe deloos gebaar opzij. Ze schud den hun verweerde, brdine hoofd en wijzen treurig naar de goor- bruine gevel een eindje verder op langs de boulevard. Boven de ingang is in donkerbruine letters de naam van een bios coop te lezen. Voila monsieur! Daar leeft Tanger nog, op de film, maar hier is Tanger dood". En daarmee is wat hun betreft het gesprek afgelopen. Waarom zouden ze verder praten met mensen, die het oude. het goede Tanger niet hebben gekend? Het Tanger, dat meer dan een halve eeuw vrijhaven was en waar louche kooplieden, kleine han delaartjes en internationale smokkelaars grof geld verdien den met zaken, die alleen in de ze Noordafrikaanse haven nog door de beugel konden. Tanger is Tanger niet meer! Dat zeggen ook zij het wat genuanceerder de Europeanen, die de stad van voor 1956 hebber gekend. Tanger had toen als vrij haven een internationaal bestuui en Marokko was een Frans pro tectoraat. De zelfstandigheid van Marokko acht jaar geleden betekende echter voor Tanger liet einde van vijftig gouden jaren. De stad werd bij Marokko ge voegd en voor het handelsverkeer werden de bepalingen, die ook in Casablanca en andere havens gel den. van kracht. De vrijhaven werd een gewone haven en dat had voor de stad, waar de han del steeds het belangrijkste mid del van bestaan was geweest fu neste gevolg'en. Ongeveer veertig duizend mensen onder wie zeer veel Europeanen trokken weg; de nu aan voorschriften gebonden handel was lang zo aantrekkelijk niet meer en -verminderde sterk. Tanger verloor zijn economische basis en kon zeker in de eer ste jaren na 1956 op geen an der steunpunt terugvallen. Aan in dustrie had nog nooit iemand ge dacht. Een vrijhaven had imc.ers geen fabrieken nodig? Ook zonder industrie was er geen gebrek aan geld. In deze crisis was het. dat het begrip ..toerisme" werd gelan ceerd als een conjuncturele maat regel om Tanger weer op de been te helpen. Er waren altijd wel toeristen uit Europese landen naar de stad gereisd, maar nie mand had zich vroeger ooit ge realiseerd, dat vakantiegangers doorgaans een goed gevulde por temonnee op zak hebben. Specu lerend op de welvaart in West- Europa en de daarmee verband houdende tendens onder de toeris ten steeds verder hun vakantie- doel té zoeken begon in Tanger een door de overheid gestimuleer de actie, zoveel mogelijk buiten- dragen en met de gesluierde vrou- men ke centrum is. De tijd voorbijgegaan, want met een beet je fantasie is dit Tanger nog steeds de versterkte handelspost op de plaats, waar de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee elkaar ontmoeten. De Phoeniciërs, Carthagers, Romeinen en alle an dere volken, die Tanger beurte lings in bezit hebben gehad moe ten zich veilig en machtig heb ben gevoeld in deze vesting. N' wijzen de zware kanonnen, die vroeger jaren overvallers van do kant van de oceaan van een kou de kermis moesten doen thuisko men dreigend over de baai. Vliegen Overrompelend En te mid-'.en van dit gewriemel perst zich de stroom van Kasbah- bewoners. beladen met hun inko- hel pen 0f ZOmaar doelloos slenterend Kasbah De Mohammedaanse trekken zich niet zovt het gebod, dat ze zich laten fotograferen. In van Tanger lopen of zitten hon- derden van deze oude mannen, gehuld in een groezelige boer noes en de schilderachtige kop met de melancholieke donkere ogen enigszins gebogen. constante warmte is het gevolg van de ferms zeewind, die als het ware als een thermostaat werkt. In de wintermaanden wijst het kwik gemiddeld veertien graden aan; sneeuw, ijs en mist komen dus bijna niet voor. Verdeeld in een Europese en een Mohammedaanse wijk is Tan- Op de Europeaan, die voor de eerste keer de Mohammedaanse wereld binnenstapt maakt de Kae- bah een overrompelende indruk, ongeveer te vergelijken gevoel, dat een Eskimo moet heb- (onder de laatsten moet ben, als hij midden in de ver keersdrukte van een wereldstad wordt gezet. De Kasbah is het eenvoudigst te typeren als een reusachtige doolhof van nauwe stegen en sloppen, waar zo'n klei ne honderdduizend mensen in stinkende huizen zitten samenge pakt. Schilderachtig is de Kasbah, als men alleen maar oog heeft voor wat er in de gore steegjes, waar het zonlicht nauwelijks kan doordringen, te zien is. In donke re spelonkachtige ruimten in de muren zijn de handwerkslieden bezig, de schoenmakers, matten- vlechters, wevers, koperslagers, kappers, horlogemakers en hoe paradoxaal het ook klinkt de radiomonteurs, want ook in de Kasbah zijn de modernste tran sistorradio's te koop. De handelaars zijn in het cen trum van de oude stad te vin den. waar het het drukst is. In de flauw hellende straat, die de twee beroemdste pleinen van Tan ger met elkaar verbindt, de Grand Socco en de Socco Chico, de JTgsteuropese toerist is r aantrekkelijk, omdat het ;ennismaking met de oos- wereld mogelijk maakt. landers aan te trekken, uitslui tend met het doel, zoveel moge lijk aan hen te verdienen. Toverwoord Toerisme werd een toverwoord, het synoniem van ..geld". De prijs van alle artikelen, die ook maar enigszins in aanmerking ko- gekocht vloog omhoog, Tanger. Volgens een van generatie op generatie overgedragen leefregel ontleend aan het gebod van de Koran, dat men geen mensen mag afbeelder driehonderd procent, dat in het Westen een uze klank heeft, maar ook de faam, dat alles er goed koop is, is een peperdure stad geworden. En dat allemaal onder de vlag van het zakelijke gege ven. dat de buitenlanders geld hebben meegenomen om het uit te geven. In de kleurige folders, die de toeristen al meteen na aankomst op het vliegveld van Tanger in de hand krijgen gedrukt wordt wijselijk niet over prijzen gespro ken. Daar zijn die van Tanger te veel handelaar voor gebleven. Wat zij wel in schreeuwerige teksten aankondigen en met kleurenfoto's Uustreren zijn de voortreffelijke ?igenschappen van Tanger (trou- vens: van heel Marokko), die een •akantie in deze stad en omge ving tot een onvergetelijke ge beurtenis maken. En daarvan is het zij met nadruk gezegd geen woord overdreven. Voor toe risten, die het zich kunnen per mitteren is Tanger een nieuwe naam in de (lange) rij van va kantielanden. De Arabieren noemen Marokko Maghreb el Aksa: het verre wes ten. Voor Tanger geldt dat nog meer. want het ligt op het meest noord-westelijke puntje van het Afrikaanse continent. Juist hier door is Tanger voor vakantiegan gers uit Engeland, Nederland. België en Frankrijk de dichtstbij gelegen Oosterse stad: de reis per vliegtuig varieert van vijf tot Ideaal medae i zich fotograferen. Zij zijn de foto graaf echter niet altijd te vlug zoals uil deze plaat blijkt. Het klimaat van Tanger is ide aal. De stad telt 250 dagen met zonneschijn per jaar en daarbij schommelt de temperatuur in de lente, de zomer en een stukje van de herfst tussen de 22 en 25 graden Celsius. Deze aangename Hotelier Gerard van der Meer (60). zal, indien Tanger voor het Nederlandse publiek inderdaad een i aknntie-oord uordt, in zijn prachtige Grand Hotel Villa de France gastheer, reis adviseur, culinair deskundige en tolk blijken te zijn. Zijn leven lang zal hotelier Gerard van der Meer (60) de kennis, die hem vijftien jaar ge leden het advies gaf ,,'s een paar dagen in Tan ger te gaan kijken" dankbaar blijven. Hij was toen met vakantie in Spanje met zijn vrouw en de oversteek naar Tanger was dus eigen lijk een uitstapje. Maar het liep anders. De excursie werd een zakenreis, die bepalend was voor het verdere leven van de Van der Meers. In Tanger hoorde de heer Van der Meer namelijk dat er een hotel te koop was. Hij kocht het op staande voet, reisde nog een paar keer terug naar Nederland om zijn defi nitieve vertrek te regelen en bleef daarna voorgoed in Tanger. Toen hij zijn handtekening onder het koop contract zette, was het hotel een vervallen ge bouw. sterk vervuild en ouderwets ingericht. Nu vijftien jaar later is Grand Hotel Villa cLe France, dat uitgerekend aan de Rue de Hollande staat het meest luxueuze hotel van Tanger met keurige kamers, intieme eet zalen, prachtige tropische tuinen, die het ge bouw omgeven, grote zonneterrassen en een zwembad, waarvan het water wordt ver warmd. Tienduizenden guldens heeft de heer Van der Meer moeten investeren om zijn hotel het huidige aanzien te geven. Het is geen wegge gooid geld geweest, want van het begin af is het hotel druk bezocht. Het was. vertelt hij. in 1949 moeilijker een hotel in Nederland te exploiteren dan hier, in Tanger, een hotel te beginnen. In Neder land was alles nog op de bon en schaars, maar in Tanger was praktisch alles te koop zonder belasting, want de stad was toen nog vrijhaven. Reisbureaus, die reizen naar Tanger gaan organiseren zullen de vakantiegangers onder brengen in het hotel van de heer Van der Meer (45 Horeca-jaren) in de wetenschap, dat de Nederlandse leiding een vertrouwde indruk zal geven. Omdat hij verwacht, dat in de ko mende jaren veel Nederlanders naar Tanger zullen komen, zal de heer Van der Meer zijn hotel, dat gelegen op een heuvel een prachtig uitzicht biedt over zee en stad uit breiden met een vleugel. Hiertoe krijgt hij op gunstige voorwaarden een lening. De regering van Marokko heeft deze faciliteit geschapen voor het hotelwezen, omdat ook zij wel brood ziet in het toerisme. ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1961 Als grootmeesters zitten zc aan beide zijden van het dambord, deze mannen in de Kasbah van Tetouan (de smerig ste, die er beslaat, zegt men). De dam stenen zijn in do loop der jaren zoek geraakt, maar daar is een goede oplos sing voor gevonden. Koperen muntstuk ken, donkere knopen en steentjes doen dienst als zwarte schijven, zilverkleuri- ge muntjes en lichte steentjes vervan gen de u itte. Over belangstelling hebben de spelers niet te klagen de vreemdste combinaties, de trottoirs ervoor zitten de klei ne handelaartjes, wier assorti- Tanger heel wei- beklede doos kan. Gehurkt tegen nig van een zuidfranse stad. Al- de smerige muren zitten ook de leen de trottoirs zijn veel kleuri- boerinnen, die uit de uitgedroog- ger met de in boernoes gehulde de omgeving van Tanger lopend i kilometer of twin- de Kasbah zijn geko- te proberen glanzend ge- uitsluitend de le meloenen, trossen uien of nog groene tomaten te verkopen. De vrouwen zijn gekleed in afzichte lijke lompen en op het hoofd dra gen zij grote rafelige hoeden, die hen op het land tegen de zon de Kasbah. de moeten beschermen. Sommigen hebben hun kinderen vaak nog he.* babies meegenomen naar de ■"ff81;!? y,est"S .h.e.' stad, gewikkeld m lappen en op de rug gedragen. Het beeld van de Kasbah is compleet met de jongetjes, die op wankele tafeltjes nougat, brok ken pindakocken en stukken ca ke hebben uitgestald en dat snoep- deze vesting. Nóg goed proberen te slijten, een be zigheid, die vermoeiender is dan men denkt. De lekkernij is na- melijk doelwit van tientallen zwar te bromvliegen, die weliswaar voortdurend worden belaagd met stukjes riet, maar er toch wel in slagen bun sporen achter te la ten. de vingervlugge zakkenrollers zoe ken». Boeren, op hun wekelijks bezoek in de Kasban, wringen hun topzware ezeltjes door de drukte, anderen slepen of duwen aftandse wagentjes op ijzeren wielen voort. Bedelaars en zwer vers klampen onvermoeibaar iede re voorbijganger aan om een aal moes, maar niemand stopt wat in hun hgnden. 's Avonds ver dwijnen ie in een stinkend hol, dat hun huis is. De volgende mor gen zijn ze weer in de drukke straatjes te vinden en dat gaat zo jaar in. jaar uit. Niemand zo schijnt het laat zich ook iets gelegen liggen aan die blin de jongen, die op de tast door de hoofdstraat van de Kasbah schui felt. de loten van de Franse na tionale loterij boven zijn zwarte krulharen zwaaiend. Me* hoort hem al van ver door de zangeri ge toon, waarmee hij zijn loteD aan de man tracht te brengen Nee. dan heeft de waterdrager, die een leren waterzak op zijn rug zeult en koperen drinknapjes met kettingen aan zijn kleding heeft gebonden meer belangstel ling. Hoe aanlokkelijk het ook i? bij deze vreemd uitgedoste figuur wat water te drinken, men kan het beter niet doen. want de kans hierdoor een darminfectie op te lopen is zeer groot. De Kasbah moet men niet al leen zien. maar ook ruiken. Aan dat laatste valt trouwens niet te ontkomen, helaas niet soms. De geuren van kruiden, scherpe ta bakken. geroosterd vlees, gebak ken vis en zoete vruchten, die men in alle mogelijke variaties opsnuift zijn nog wel aangenaam, maar de stank op de ommuurde marlctjes en in de broeierige» groente-, vlees- en vishallen is niet uit te houden. Men zou op slag vegetariër worden bij het zien van de zwermen vliegen, die op de stukken vlees en vis zitten gekleefd. Luisteren Veel prettiger is het naar de Kasbah te luisteren, naar de ru- zie-achtige toon, waarop in bet Arabisch de conversatie wordt ge voerd, naar de dreinerige Arabi sche muziek, die uit tientallen transistorradiootjes klinkt, naar de monotone stemmen van de bandelaars, die hun spullen aan prijzen, naar het gerinkel van de koperen drinknapjes van de wa terdrager, naar het geschreeuw van de spelende kinderen, naar het gehuil van babies, die ver stopt zitten onder doeken op de ruggen van hun moeders en uaar het voortdurende geroep van boe ren, die de weg voor hun ezel» trachten vrij te maken. Een Mohammedaanse gemeen schap, waarin geen Europeaan zich op den duur thuis zou voe len. De Kasbah duldt trouwens geen westerlingen in haar mid den. als de nacht valt. In de gids. die een vrij objectieve kijk geeft op het leven in de Kasbah. staat ook met zoveel woorden, dat bui tenstaanders 's avonds laat en 's nachts beter uit de buurt van de Kasbah kunnen blijven. In die uren is de Kasbah van de Mo hammedanen en van hen alleen! Er is 's avonds overigens weinig te beleven in deze wijk. De han delaren zijn weg. hun winkeltjes zijn gesloten en daarmee is het belangrijkste stuk leven van de Kasbah tot stilstand gekomen. Al leen de cafeetjes zijn nog bevolkt. Zij sluiten pas hun deuren, als de laatste bezoeker is vertrokken. Dezelfde reisgids geeft ook waardevolle tips voor de toeristen, die soevenirs in de Kasbah willen kopen. Er is een heel hoofstuk aan gewijd onder de titel: ..Zo wordt u niet opgelicht". Het zijn een paar belangrijke pagina's, die de Europeaan waarschuwen voor de louche praktijken van de han delaars. 't Komt er op neer, dat men nooit de prijs moet betalen, die de handelaar vraagt, welk ar tikel het ook is. De handelaar zelf vindt dat de gewoonste zaak van dc wereld, want hij is nooit anders gewend. Vaak is het ko pen alleen kwestie van volhouden en weglopen. De koopman komt je dan wel achterna en dan be gint het spel opnieuw. Meestal wordt de koop afgemaakt op on geveer de helft van de prijs, waarmee de handelaar begon. De toerist moet dan wel tien keer horen, dat de handelaar er nu wel een rijksdaalder bij inschiet, maar de praktijk is doorgaans, dat hij behoorlijk aan zijn trek ken komt. Welkom Juist in de Kasbah zijn. hoewel niemand dat laat merken, de toe risten welkom, omdat zij toeris ten zijn en geld gaan uitgeven Geen Europeaan zit langer dan twee minuten op een terrasje zon der te worden gestoord door een handelaar, die ongevraagd zijn spulletjes (meestal prullen) be gint uit te stallen. In de steegjes trekken de winkeliers de toeris ten vriendelijk maar beslist naar binnen om hen hun artikelen te laten zien. „Echt handwerk, mon sieur. Voici, prima, prima! En niet duur. monsieur. Niets is hier duur. Daar bij de buurman, daar is het wel duur. maar hier. ah monsieur, hier is alles spotgoed- En dan zijn er nog de gidsen, die bij tientallen de toeristen aan bieden de Kasbah (de echte Kas bah, fluisteren ze geheimzinnig) te wijzen. Ook om van deze lie den af te komen geeft de reis gids een goede tip. Je probeert eerst duidelijk te maken, dat je hei: niet nodig hebt en als dal niet lukt. houd je verder je mond De mannen druipen dan vanzelf wel af. Het beste is hetzelfde te doen met de schattige kinderen die achter en voor je voeten rondspringen en om een paa' francs bedelen. Het valt niet mee je portemonnee dan dicht te hou den, maar daat staat tegenover dat als je er een iets geeft da delijk tientallen anderen ook mei hun vuile handjes voor je staan. Alle attractieve plekjes in de Kasbah behalve het schitteren de uitzicht op de baai, die gras groen is bij het strand en via een onduidelijk blauw in een nevelig grijs overgaat zijn tegen beta ling te bezichtigen. Daar hebben de bewoners wel voor gezorgd. Alleen de toegang tot het mu seum, het voormalige, in Moorse stijl opgetrokken, paleis van de Sultan, is vrij. Dat staat er ten minste. Maar de suppoosten, die de bezoekers in de diverse afde lingen rondleiden (het zijn er een stuk of tien) stellen zich bij de uitgang zo strategisch op, dat je hen wel een fooitje moet geven. Op die manier komt het bezoek dan toch nog op twee of drie gul den te staan. Boeiend Tanger mag dan Tanger niet meer zijn. ook als ..dode stad" is Tanger bijzonder boeiend. Maar, zeggen de mensen van de plaatselijke V.V.V.. Tanger is Ma rokko nog niet en daar hebben ze gelijk in. Een vakantie in Tanger is het aantrekkelijkst in combina tie met een vierdaagse rondreis langs enkele grote Marokkaanse steden en met uitstapjes naar kleinere plaatsen in de omgeving, bv. naar het zestig kilometer zui delijker gelegen Tetouan. Deze excursies maken de totale reis wel duurder, maar wij zeiden het al op een vakantiereis naar Tanger moet men niet 'op toerisme, zoals men dat kent van (redelijk goedkope) reizen naar Italië. Spanje en Mallorca. Tanger est mort! Monsieur Mo hammed Mehdi Zaidi, president van de \ssembléc Provinciale, persoonlijk rapporteur van Ko ning Hassan II en directeur van het blad Tanjah, vat het met het groeiende toerisme in zijn achter hoofd zó samen: Tanger is ziek geweest, maar is nu herstellende." Hij bedoelt daarmee te zeggen, dat Tanger er we! weer bovenop komt, a's er maar genoeg Euro- pca*"e hun vakantie doorbrengen. Maar dat laatste heeft Tanger in feite in eigen hand Door de prij- ».en niet nog hoger op te schroe ven, door te zorgen voor autobus sen, waarmee excursies kunnen worden gemaakt (in heel Tanger is geen touringcar te vinden) en door nog een heleboel dingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15