„Hekel de agressie van Indonesië Regering houdt vast aan jaarbegroting KREYMBORG-TIP Noorse Koning vorst bezocht Olav's Kapell Kon. Marine heeft nieuw bevoorradingsschip een pientere jongeman Sch. 249 vaart gat in beschoeiing Materie kan mens gaan beheersen NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 Inhoud Franse harin gmaatregel nog onbekend De Nederlandse permanente verte' genwoordiger by de EEG in Brussel heeft de officiële intentieverklaring van de Franse regering om de ha- ringinvoer in Frankrijk te beperken ontvangen. Dit bericht bereikte gis termiddag het ministerie van land bouw en vissery in Den Haag. De inhoud van de verklaring is in Den Haag nog niet precies bekend, maar toch heeft het ministerie kunnen meedelen, dat de beperkingsmaat regel alleen zal gelden voor verse en gezouten haring, dus vooralsnog niet voor op andere wijze geconserveer de haring noch voor makreel. De minimumprijs, die Frankrijk nu zal gaan hanteren is dus ook nog niet be kend gemaakt. Deze bekendmaking hoeft dan ook pas drie dagen voordat de rege ling in werking treedt te geschieden. Overigens heeft dit Franse besluit nog niet de goedkeuring van de Europese Commisie. Maar het ministerie van landbouw en visserij meent dat Frankrijk, voor zover het zich laat aanzien, een volstrekt le gale weg bewandelt. De Nederlandse export van verse ha ring naar Frankrijk bedroeg vorig jaar 6200 ton en bracht f 2.398.000 op, dat is ongeveer 15 pet van de in totaal f 14.700.000 door de verse haringexport verkregen opbrengst. Bovendien werd in 1963 4433 ton zoute haring naar Frank rijk geëxporteerd ter waarde van Brand bij Y en D in Haarlem Op de derde verdieping van Vroom en Dreesmann aan het Verwulft en de Grote Houtstraat te Haarlem heeft gis termiddag brand gewoed op de kussen afdeling. Met hulp van het personeel konden de vele bezoekers van deze en van de vierde en de vijfde verdieping het gebouw ver laten. De schade beloopt naar schatting enkele tienduizenden guldens door het verbranden van stoffen De brand is veroorzaakt door aard- sluiting of doordat een lamp is blijven branden, waardoor door warmtestuwing plastic zakjes vlam hebben gevat. Vandaag in Rotterdam Lunch op de Nor ge aan Parkkade (Van een onzer redacteuren) VANDAAG heeft de Koning Olav' Kapell, het Noorse zeemans kerkje dat op initiatief van de voor- halige Noorse predikant te Rotter dam ds. E. A. Terjesen op Rozenburg gesticht en is bedoeld als centrum or de Noorse zeelieden die met hun schepen in Europoort afmeren, de eerste hoge gast binnen zyn ren mogen ontvangen. Koning Olav V heeft het met een bezoek vereerd en de inwijding er van door bisschop P. Juvkam uit Bergen (Noorwegen) bijgewoond. Het was het eerste punt van het programma, dat voor de Noorse vorst, die, als onder deel van het staatsiebezoek aan Neder- land een dag in Rotterdam vertoefde, was opgesteld. De Rotterdammers dragen als ii srs van een wereldhaven waarir Noorse vlag veelvuldig waait, de Noren goed hart toe. In de loop der decen- zijn tussen hen en de stad banden sterke vriendschap gegroeid en wederzijdse genegenheid. Dit komt tot uiting in het geschenk, dat Oslo's burgemeester nu al jaren achtereen de stad aanbiedt, een metershoge kerst boom, die een ere-plaats krijgt voor de ingang van het stadhuis. Hulde Blijken van die vriendschap en die genegenheid zijn ook koning Olav V toegevallen. Hij heeft op zijn tocht door Rotterdam een grootse hulde in ont vangst mogen nemen en het moet hem daarbij goed hebben gedaan, dat die hulde hem werd gebracht door Noren die al lang in deze stad geworteld zijn, en door Rotterdammers gezamen lijk. Het programma van dit koninklijk be zoek week sterk.af van dat van andere orstelfjke ontvangsten. Er was V.S. in Veiligheidsraad De veiligheidsraad, die blijkbaar, geen raad weet met de Maleisische klacht tegen Indonesië, is gisteren uit eengegaan zonder een nieuwe zitting vast te stellen. Dit gebeurde, nadat de Amerikaanse V.N.-ambassadeur Ste venson de Raad had gevraagd, de In donesische agressie als ontoelaatbaar te brandmerken, een beroep te doen op Indonesië, de aanvallen te staken en voorwaarden te scheppen voor een hervatting van de onderhandelingen tussen beide partijen. Dr. ir. Den Hollander groot-officier O.N. Dr. ir. F. Q. den Hollander, oud-presi dent-curator en oud-adviseur van het college van curatoren van de Technische Hogeschool te Delft, Is by bevordering benoemd tot groot-offlcler in de Orde van Oranje-Nassau- Het afscheid gisteren, van de heer Den Hollander van de .H„ waaraan hij sinds 1946, eerst als curator en sedert 1961 als voorzitter van de curatoren, verbonden is geweest, had plaats in het gebouw voor werktuig- en scheepsbouwkunde. de aanwezigheid van zeer vele genodig den. Onder anderen voerde het woord mr Th. H, Bot, minister van O. K. en W. Na mens de T.H.-gemeenschap werd de heer Den Hollander een album aangeboden met foto's, die tal van facetten van het contact dat hij met de TH had, illus treerden. Tevens werd de toestemming van de heer Den Hollander gevraagd orr. door een jonge beeldhouwer van de Am sterdamse school een bronzen maquette met zijn beeltenis te mogen laten vaardigen ter plaatsing in de aula- toezegging werd later in de middag door de heer Den Hollander gedaan Namens de senaat voerde de rector magnificus, prof. ir. H. J. de Wijs, het woord. Na de plechtigheid kwamen op een receptie onder anderen de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum en de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor de heer Den Hollander de hand drukken. Wallstreet iets gestegen De New Yorkse effectenbeurs is gis teren iets gestegen, de zevende achter eenvolgende vooruitgang. De handel was bijzonder levendig. I Bij de opening waren de koersen ver- t deeld en zy daalden iets in het eerste uur tengevolge van winstnemingen. In de laatste minuten kwam er weer een stijging. De meeste winsten liepen uit een van fracties tot een dollar. Che mische fondsen, koper, elektrische ma chines en de meeste olies en spoorwegen sloten hoger, nutsbedrijven lager en an dere belangrijke groepen verdeeld. Van de 1353 verhandelde fondsen slo ten 570 hoger, 518 lager en 265 onveran derd. Er waren 70 hoogte- en 16 laagte- punten voor 1964. De index van Stan derd and Poor voor 500 aandelen steeg 0.05 tot 83.10, voor 425 industriëlen 5 0.07 tot S 87.94, 25 spoorwegen 0.03 tot 46.93.50 nutsbedrijven daalde 0.07 tot 71.82, van Ass Press voor 60 aandelen steeg 0.90 tot 321.40, van Dow Jones voor 30 industriëlen 3.93 tot 859.50 punten. Secretaris-generaal Oe Thant zou wellicht een nuttige rol kunnen spelen. De Indonesische afgevaardigde daarop, dat zijn land Maleisië niet wil vernietigen als land of volk, neokoloniale schepping van Engeland. Een resolutie van de Raad, die daarmee geen rekening houdt, zal door Indone sië niet worden gerespecteerd, verklaar de hij. Hij kreeg hierbij de steun van de Rus Morozof, die het voorzittersgestoel te verliet om het spreekgestoelte te be klimmen. Na hem noemde de Maleisische verte genwoordiger de Indonesische bewering, als zou Maleisië als basis tegen Indone sië worden gebruikt ongegrond en be- lachelyk. De strijd duurt intussen voort. Giste ren werden opnieuw Indonesische para chutisten gevangen genomen. In geheel Maleisië heerst thans een door het par lement goedgekeurde uitzonderingstoe stand. Ook Engeland verhoogt zfjn pa raatheid. Het heeft een eskader Royal Navy naar Singapore gezonden. Enkele dagen geleden liet het al 500 man van het Rijnleger naar Malakka brengen. Vier Vulcan-bommenwerpers zijn toegevoegd aan de Britse strijdmacht in Aden. Ook zyn daar drie foto-verken ningsvliegtuigen en twee Shackletons voor zeepatrouilles heengezonden. Hei besluit om zeestrijdkrachten in Singa pore te versterken werd blijkbaar inder haast genomen, zo meldt A.P. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk, heeft verklaard dat de Indonesische infiltratie kan lei den tot een ernstige toestand, waarvan niemand de gevolgen kan voorspellen. Premier Rachman van Maleisië noem de Soekarno een tweede (Nero), die fie delt, terwijl de bevolking honger lijdt. Soekarno daarentegen zeide dat Indonesië zijn broeders in Maleisië zal blijven hel pen en hun wapens zal leveren om het imperialisme te verdrijven. Hij noemde Maleisië een neo-kolonialistisch project de Engelsen om de Indonesische re volutie te onderdrukken. Te Singapore hebben honderden poli tiemannen vrijdagmorgen vroeg de ge bouwen van uiterst linkse organisaties doorzocht en 40 mensen gearresteerd. eens geen rondvaart door de haven of een bezichtiging van een bedrijf. Er ook niet slechts een paar uur voor bezoek uitgetrokken. Een volle dag heeft de Noorse koning te Rotterdam door gebracht. Hij bezocht de Noorse tentoon stelling bij de N.V. P. van Reeuwijk, hij werd ontvangen op het stadhuis, waar hij later als ere-gast aanzat aan een diner en daarna was hij ere-gast bij een Noord- Nederlands concert in de Rotterdamse schouwburg. En bij enkele van die bezoeken voeg den zich ook koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix bij hem. Onze Koningin en Prins gebruikten op zijn jacht Norge, dat aan de Parkkade ligplaats had genomen, het noenmaal. Eenvoudig Koning Olav V, die tegen half tien met gevolg het paleis Huis ten Bosch had verlaten, kwam om kwart over tien bij de Koning Olav's Kapell op Rozenburg Nederlandse en Noorse autoriteiten n daar ter begroeting aanwezig. Van de Nederlanders noemen we de com. aris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, burge meester J. C. Aschoff van Rozenburg en Rotterdams burgemeester mr. G. E. van Walsum. Van de Noren waren er o.m. de ambassadeur van Noorwegen in Ne derland, de heer Otto J. L. Kildal, de voorzitter van de bouwcommissie van het Noorse kerkje d.e heer T. Daae Hellesoe i bisschop Juvkam. De inwijding van dit Noorse (geeste lijk) centrum was een eenvoudige stijl volle plechtigheid. Nadat de vorst zijn plaats had ingenomen, kwam het cor- tège van predikanten de kerk binnen, predikanten uit Scandinavië, die in Europese havensteden hun taak verrich ten, allen gekleed in het kleurig ambts gewaad. Voor de korte dienst begon legde bis schop Juvkam de Heilige Boeken cn de Avondmaalskelk op het altaar, vervol gens sprak de initiatiefnemer tot de bouw ds. Terjesen in het Noors en in het Nederlands over de totstandkoming het centrum en eerst daarna leidde bisschop Juvkam de godsdienstoefening. Menigte Drie kwartier was koning Olav V te midden van de zijnen. Om kwart over elf verliet hij de kapel, die zijn naam draagt, om zich naar zijn jacht te be geven, waar hij gastheer zou zijn van koninklijke familie. Op de Park kade had zich intussen een grote menig te verzameld, die niet alleen de Noorse vorst wilde toejuichen, maar ook getuige wilde zyn van de aankomst van koningin Juliana, prins Bemhard en prinses Beatrix. Zij arriveerden bij de Norge om 13.00 uur, opgewacht door de Koning, die hen na een hartelijke, spontane be groeting zijn jacht binnenleidde. Voor- het publiek viel er toen niets meer te zien, maar het bleef wachten een paar uur lang, tot het noenmaal ten einde was en de Noorse vorst met zijn koninklijke gasten het schip zouden laten. Dat was om drie uur precies. Konin gin, Prins en Prinses keerden terug Huis ten Bosch, koning Olav V maakte zich gereed voor zijn bezoek aan dc Noorse tentoonstelling. Later op de mid dag, bij de ontvangst ten stadhuize zou den zij elkander weer ontmoeten. Rijksmuseum Na het bezoek aan Eindhoven werd gisteravond de toch naar Amsterdam aanvaard, waar de ministerraad ter ge legenheid van het bezoek van koning Olav in het Rijksmuseum een diner bood. Bij aankomst by het Rijksmuseum werden koning Olav en het Koninkiyk paar begroet door premier Marynen, de ministers Luns en Bot, en de hoofd directeur van het museum. In de Ita liaanse zaal werden de overige gasten aan de vorsten voorgesteld. Na het diner werd een rondgang door het gemaakt. Boekenweek in Antillen In de Nederlandse Antillen wordt weer de boekenweek gehouden. Het radio-sta tion Curom heeft zijn schouder hieron der gezet en het Algemeen Nederlands verbond en de boekhandel verlenen medewerking. Oorspronkelijk had men de week in mei willen houden maar toen konden enige Nederlandse auteurs niet overkomen. Thans verblijven de he ren Henri Knap en mr. Hendrik Scholte op de Antillen en de heer Hendrik van Ulsen zal volgende maand met amateurs Herman Heijermans' Wijze Kater op de planken brengen ter gelegenheid van het ""•jarig bestaan van het A.N.V. Als sluitstuk is er weer een boekenmarkt op het Fortplein. OVERHEMDEN 2 STUKS J975 Bel-O-Fast in uni wit en pasteltinten. Tricotnylon in uni en streepdessins. Diverse mouwlengten. Per stuk 11.90 2 slJZWnü 19.75 Stille Rijs tegenover de Hartebrugskerk Een herziening van de comptabi liteitswet is bü de Tweede Kamer ingediend. In plaats van het oude begrotingsstelsel, dat het stelsel van verkregen rechten en het kasstelsel combineert, wordt thans voor uitga- en ontvangsten het kasstelsel in gevoerd, gepaard met een raming de in het dienstjaar aan te gane verplichtingen, die tot uitgaven ten laste van latere jaren zullen leiden. De huidige indeling in gewone en buitengewone dienst wordt vervangen door een splitsing in drieën, die de eco nomische betekenis van uitgaven en ontvangsten aantonen. Namelijk A: Consumptieve bestedingen, inkomens overdrachten en inkomsten, waarbij het saldo de besparingen van het Ryk aan geeft; B: Investeringen; C: vermogens- overdrachten en kredieten. Het kalenderjaar wordt als begrotings tijdvak gehandhaafd en tweejaarlijkse begrotingen worden niet wenselijk ge acht in verband met de snelle, sprongsgewijze wijzigingen in binnen- en buitenland. De ministers moeten de voorlopige begrotingsontwerpen vóór 1 mei van voorafgaande jaar aan de minister financiën toezenden. De gronden waar op deze minister bezwaar kan maken, worden ruimer. Hij kan bezwaar ken tegen opneming van een wetsont werp in de ontwerp-begroting ver dit hem met het oog op het alge mene financiële beleid en doelmatig beheer van ryksgelden niet toelaatbaar voorkomt. Zodra een hoofdstuk door de Tweede Kamer is aangenomen mag men over de helft van de daarin vervatte bedra gen beschikken- Bij uitzondering mag men hiervan afwijken. Suppletoire be grotingen moeten tijdig worden inge diend. De mogelijkheid van overschrij ving tussen begrotingsartikelen wordt verruimd tot 10%. De mogelijkheid van overbrenging van niet-verbruikte be grotingskredieten wordt beperkt tot schriftelijk verbonden maar door on voorziene omstandigheden niet uitge geven bedragen. In plaats van de algemene eis van kredietopening door de minister van fi- ën komt nu de bepaling, welke de minister bevoegdheid geeft bepaalde be grotingsartikelen aan te wijzen, geen verplichtingen wordm zonder zijn toestemming. Rekenkamer De bepalingen betreffende de Reken kamer zijn verduidplykt en vereenvou digd en de beperkingen van het toezicht der kamer in andere wetten verdwijnen. De controie der kamer op de doelmatig heid wordt uitdrukkelijk vastgelegd. De beperkingen der controle ten pensioenen en onderwyssubsidies worden ingetrokken. Uitbreiding van toezicht tot door het Rijk opgerichte lichamen met rechtspersoonlykheid wordt niet in het ontwerp opgenomen. Het aantal plv. le- van de Rekenkam..- wordt van twee tot drie verhoogd. Poolster door werf overgedragen Tv-toestel voor bemanning aangeboden (Van een onzer redacteuren) Met dit nieuwe schip kan de Ko ninklijke marine bijzonder blij zyn. Ik ben er zeker van dat het door zijn taak de sterkte en de paraat heid van onze vloot in hoge mate zal kunnen opvoeren. De staatssecretaris van defensie (marine) de heer A. van Es zei gisteren in een konte toespraak, w mee hij Hr. Ms. bevoorradingsschip Poolster overdroeg aan de bevelheb ber der zeestrijdkrachten vice-admi- raal A. J. van der Schatte Olivier. Deze overdracht vond plaats op het vliegdek van het schip, dat nog ligplaats had bij de Rotterdamsche Droogdok My., de werf, Jie het heeft gebouwd, en zij werd by gewoond door vele (marine) autoriteiten en door de echtgenote va voormalige minister van defensie vrouw M. C. Visser-Kruytbosoh, die het sohip destijds had gedoopt en een r gegeven. Op l.et vliegdek stond de volledige be manning van de Poolster mét de Mari nierskapel van de Koninklijke marine de tamboers en pijpers van het korps Mariniers aangetreden, toen de een nie van overdracht en indienststelling een aanvang nam. Ir. K van der Pols, directeur va: Rotterdamsche Droogdok Maatschappy, de eerste spreker, noemde de Poolster een bijzonder object. „Wij hebben deze opdracht kunnen aanvaarden zei hij op basis van onze ervaring met de bouw van schepen voor de Kon. marine. schip heeft bijzondere kenmerken, er van die kenmerken is, dat de centrale bediening zo compleet is als maar den op een schip voorkomt". Alvorens het schip over te dragen de staatssecretaris sprak hij een woord van dank tot allen, die bij de bouw be trokken zijn geweest. Als blijk var kentelijkheid voor de hulp van ma zijde ontvangen, bood hij de bemanning een televisietoestel aan, dat in het be- manningsverblijf een plaats zal krijgen. De heer Van Es verklaarde in het vol ste vertrouwen het söhip van de werf over te nemen om het toe te voegen Eerste Indiëvlucht wordt herdacht (Van verslaggevers) In samenwerking met de stichting Na tionaal luchtvaartmuseum houdt de Kon, Nederlandse vereniging voor Luchtvaart donderdagmiddag 1 oktober in het Schip, holrestaurant De Wijde Wereld een bij eenkomst ter herdenking van de eerste Indiëvlucht, die op die dag juist veertig jaar geleden werd gestart. In tegenwoor digheid van tal van autoriteiten en KLM- veteranen van de Indië-lijn, zal mr. F. H. Copes van Haselt, voorzitter van de stich ting Nationaal luchtvaartmuseum een herdenkingsrede uitspreken. K.N.V.V.L.- voorzitter luitenant-generaal H Schaper zal de twee nog in leven zijnde beman ningsleden van de Fokker F VII H-NACC mee de pioniersvluoht werd gemaakt huldigen: dr A. N. Thomassen a Thues- sinkk van der Hoop en P. A. van den Broeke. Voor het derde bemanningslid, 's overleden, H. van Weerden Poel- zal een krans worden gelegd bij het AmsterdamBatavia-monument op de luchthaven. HOEKWONING Hobbemaln 19 t.o. Plantsoen. 34.000,— k.k. Kamer, keuken, 3 slaapk., douche, v.- z.- en a.tuin en schuur met lichtaansl. Tel. 01895-2701 of 010-122956 Advertenties wijzen de weg naar voordelig inkopen Geen wasdag met een volautomaat WASMACHINE j Miele - Zanker - Ignis imJ Dagelijks demonstratie. A. DE WIT'S HANDELSHUIS iOUDE VEST 111 - TELEFOON 25328 Voor ons onderdelenmagazijn vragen wij Schriftelijke of mond. sollicitaties te richten aan: J. W. N. BAKKER en ZN. Hoofdstraat 189 Tel. 09533—7328 Sassenhelm deze krant behoort tot het KWAMTET (chr. dagblad eenheid mee grote oplage) Met een hevig gekraak is woensdag middag omstr. 2 uur de SCH 249 „Arie" by het uitvaren van de Scheveningse haven tegen de havenbeschoeiing recht tegenover het semafoon gevaren. Het schip, dat eigendom is van de N.V. Ver- Visserij Maatschappij, boorde een ga' i ruim 15 meter lengte in de kant i de smalle doorgang naar de'buiten haven. De SCH 249 met schipper J. M Mos is, hoewel het schip zelf ook schade heeft, doorgevaren naar de visgronden. De havenmeester vertelde vanmorgen,, dat de schade aan de beschoeiing niet gering is, en dat hy het onjuist vindt, dat de SCH 249 is doorgevaren. Toen liet schip gistermiddag tegen de kant voer en weer losraakte zette het koers naar zee. By aankomst van per soneel van Haven en Marktwezen was het reeds te ver weg om terug te roepen. JONGEN OMGEKOMEN IN ZANDKUIL In het bij Cuyk gelegen plaatsje Kat wijk aan de Maas werden gisteravond omstreeks zeven uur twee jongens ty- dens een gevaarlijk spelletje bedolven onder een grote hoeveelheid zand. Een van hen kon vrij spoedig worden gered doch voor de 11-jarige Jacques Kaai kwam hulp te laat. Hij bleek door ver stikking om het leven te zijn gekomen. Met zyn vieren hadden de jongens een kuil gegraven nabij de in aanleg zijnde insteekhaven. Toen twee jongens in het gat kropen, stortte de kuil in. de vloot. „De bouw zei hij heeft de werf voor tal van problemen geplaatst, maar door de ervaring van de bouwers |zyn alle problemen lot oplossing ge bracht". Vice-admiraal Van der Schatte Oüvie% die het schip overnam van de staatssec retaris verzocht daarna de aangewezen commandant kapitein-ter-zee W. P. Cool- haas de Poolster in dienst te stellen. Ter wijl de geweren werden gepresenteerd ontplooide zich het rood-wit-blauw, waarna de „Marinierskapel een couplet van het Wilhelmus ten gehore bracht. De plechtigheid werd met joelen besloten. Kapitein-ter-Zee Coolhaas had zich te- jren nog met een enkel woord tot de bemanning gericht: Hij zei o.m.: „Voor begrippen is de Poolster een groot schip. Het zal in staat zyn de varende vloot lang op het operatieterrein te doen verblyven. Het werk, dat op dit schip moet worden verricht, vereist een lang durige en harde training en kan alleen succesvol zyn als er een teamgeest wordt opgebouwd. Maar door dit werk zal de matroos aan boord zijn plaats als vak ban herkrijgen". Tweede De Poolster is genoemd naar het laatst- gebouwde schip van de gouvernements- ne. Op het scheepsembleem staat af gebeeld een halfronde globe waarboven ster. Het schip heeft tot spreuk: .Fiat Voluntas" „Uw Wil geschiede". Later op de middag heeft mevrouw Visser-Kruytbosch in de longroom de commandant «en door de kunstschilder W. van der Does vervaardigd schilderij van de oude Poolster aangeboden. Het bevoorradingsschip heeft een wa terverplaatsing van 16.800 ton. Zijn grootste lengte is 168,30 meter, zyn groot ste breedte 20.30 meter en zijn maximum diepgang 8.20 meter. De bouwkosten heb ben 23 miljoen bedragen. Twee (loden en vijf gewonden bij ongeluk Twee doden en vyf gewonden vormen de trieste balans van een ernstig ver keersongeluk dat gisteravond is gebeurd op Ryksweg 64 onder Boxtel. Naby het landgoed Venrode kwam een uit de richting Den Bosch rijdende personenauto, bij een poging om een tot een militaire colonne behorende truck met aanhangwagen te passeren, in botsing met een tegenligger. In deze auto bevond zich een Jong echtpaar dat juist terugkeerde van een huweiyksreis uit het buitenland. Van hen kwam de vrouw, de 26-jarige me vrouw R. Albus-Poublon uit Alkmaa* om het leven. Haar man werd in leyens- gevaariyke toestand in het ziekenhuis te Boxtel opgenomen. In de andere auto bevond zich een aantal familieleden van de die dag uit Australië naar Nederland teruggekeerde mevrouw V. Th. uit Eind hoven, die men in Rotterdam van de boot had afgehaald. Haar schoondochter, de 41-jarige mevrouw J. Valkenburg- Sinke uit Helmond, kwam om het leven. zas gezeten naast haar man, die de wagen bestuurde. Deze moest evenals de drie overige inzittenden, zyn moeder, zyn zwager M. v. L. uit Eindhoven en zijn broer A. V. uit Roosendaal in het ziekenhuis worden opgenomen. Rechters benoemd Benoemd is tot rechter in de rechtbank te Maastricht mr. J. J. M. Bouritius, thans griffier van het kantongerecht te Nymegen. tevens k an tonrech ter-plaats vervanger aldaar; tot rechter in de recht bank te Dordrecht mr. G. R. André de la Porte. thans substituut-griffier by de rechtbank te Rotterdam: tot rechter in de rechtbank te Utrecht, mr. C. Laan, thans substituut-griffier bij die recht bank, tevens rechter-plaatsvervanger; tot rechter in de rechtbank te Rotterdam, J. C- Gerbrandy, hoofd van de afde ling juridische zaken en octrooien van het Reactorcentrum Nederland, tevens rechter-plaatsvervanger; mr. P. J. Bijle- veld, advocaat en procureur te Rotter dam. tevens rechter-plaatsvervanger. Ds. Van Andel te Rijnsburg: RIJNSBURG De zegen van de welvaart is. dat de mens meet ver- antwoordelijkheid krijgt doordat het hem toevertrouwde deel is vergroot. Het gevaar is daarbij echter groot, dat de materie de mens gaat overheer sen. Dat was de essentie van een referaat, dat ds. Van Andel uit Rotterdam Chariots gisteravond voor de Gereformeerde mannen en vrouwen hield aan het begin van een nieuw verenigingsjaar. Bij het begin maakte ds. Van Andel duidelyk, dat iedereen in de welvaart deelt, zij het niet bi gelyke mate. De welvaart is voor de arbeiders het meest gestegen, hetgeen spr. een vanzelfspre kende zaak achtte. Het is echter de vraag of de welvaart ook het welzijn bevordert. Als kenmerken van een gezegend le ven zag ds. Van Andel het dragen van verantwoordelijkheid tegenover God en de naaste, het zich geplaatst weten in samenlevingsverbanden in het bewust zijn boven de materie te zijn geplaatst. De bedreiging van materie-overheer sing is reëel. Reeds Israël gaf zich in tyden van welvaart aan de Baal over en Christus zegt dat niet God en de mam mon kunnen worden gediend. De Bij bel, dus God zelf, drukt ons op het hart beducht te zijn voor de welvaart. Anderzyds zUn w(j ook rentmeesters van de ons toegevoegde talenten. Met een groeiende welvaart groeit ook on- e verantwoordelijkheid als rentmees- Het koninklijke in het mens-zijn zit veel meer in het beheren van de dingen dan in het ontvangen. Al wat God geeft, wordt gegeven, opdat de mens zich af- vrage hoe hy het zal besteden. Oog voor verhoudingen Als praktijkgeval noemde ds. Van An del dat de mens oog moet hebben voor de verhouding tussen de bestedingen van geld en tyd. We mogen streven naar een betere le vensstandaard, maar er zijn begrenzin- gen: God bepaalt wat ons dagelijks brood is en zyn wetten moeten geëer biedigd worden en de solidariteit met de naaste mag niet worden verbroken. Alles hangt af van de persoonlijke verhouding tot God. „Zoekt eerst 't Ko ninkrijk Gods en al deze dingen worden gegeven". De leiding berustte bij mevrouw Van der Mey-van Oest, die een opening»- SUfflÊ- kam. beU"8stellUl8 aan de matige

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9