Veel nieuws, weinig orders op Britse luchtvaartshow Koning Olav genoot van Haanstra's „Alleman" Mens is nog niet verslaafd aan geneesmiddelen Debuut van zes nieuwe vliegtuigen Engelse versie vertoond Koning Olav in Eindhoven Marva gaat vierde lustrum vieren Ook grote aandacht ruimtevaart 9 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1964 Onderdeel van Haags bezoek Koning Olav van Noorwegen heeft gistermiddg in gezelschap van koningin Juliana en prins Bcrnhard de Engelse versie van Bert Haanstra's „Alleman" gezien in het Scheveningse Kurhaus. Het publiek langs de route van Huis ten Bosch naar het Kurhaus was zeer ge ring. Slechts op een paar kruispunten waren enkele tientallen mensen samen gestroomd. Naar de kant van Schevenin- gen werd het echter iets drukker. Zo be stond er bij de Scheveningse Keizer straat vrij veel belangstelling voor de ko ninklijke stoet, terwijl ook bij het Kur haus enkele honderden mensen zich ver drongen om een glimp van koning Olav koningin en de Prins op te vangen. Even na half vier kwamen de gesloten zwarte wagens, waarin het koninklijk gezelschap en zijn gevolg zich bevonden, voorrrij- De gasten werden onderaan de trap naar de Kurzaal verwelkomd door bur gemeester H A M. T Kolfschoten en mr. A. J. Dankelman. de oudste wethouder van Den Haag In de hal werden de ove rige Haagse wethouders en de gemeentse- cretaris. mr. dr. A. van Praag, aan het ge zelschap voorgesteld. Mevrouw K. de Nietde Ruiter, lid van de Vereniging Oud-Scheveningen en van het Scheveningse Vissersvrouwenkoor en gehuld in Scheveningseklederdracht, bood de Koningin bloemen aan. Nadat vervolgens alle gemeenteraads leden aan koning Olav waren voorge steld. betrad het gezelschap de Kurzaal. Zodra de hoge gasten waren gaan zitten, bracht het Toonkunstkoor o.Lv. Frans Moonen het Noorse en Nederlandse volks lied ten gehore. Voordat de Engelse versie van Alleman. „The human Dutch", werd vertoond, sprak burgemeester Kolfschoten een inlei dend woord. ..We geloven dat de heer Haanstra", aldus mr. Kolfschoten, een zeer scherp oog en een open hart het dagelijkse leven van ons Nederlanders heeft waargenomen en weergegeven zijn werk is" internationaal bezien dfuidelijke, indringende en eerlijke we gave". Met betrekking tot de Engelse titel de film „The human Dutch", merkte de burgemeester op, dat deze hem iets als een pleonasme toescheen. Hij besloot met de hoop uit te spreken dat Haanstra's film een levendige indruk bij koning Olav zou achterlaten van on§ geliefde land en volk. Na afloop van de filmvoorstelling ble ven het gezelschap en de genodigden, der wie zich vele leden van het Corps Diplomatique bevonden, nog ongeveer een uur bijeen in de salons van het Kur- De cineast Bert Haanstra werd aan hel koninklijk gezelschap voorgesteld. Vooral prins Bernhard onderhield zich met hem. (Van een onzer verslaggevers) Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en mr. F J. F. M. van Thiel, voorts minister MariJnen en verschei dene ministers en staatssecretarissen. De Koningin sprak een welkomstrede uit, in zij sprak over de overeenkomst tussen Noorwegen en Nederland en de vriendschap tussen beide landen. Diner Gisteravond hébben koningin Juliana en prins Bernhard in het paleis Huis ten Bosch een galadiner aangeboden aan koning Olav. Prinses Beatrix zat mede aan. Onder de zeventig genodigden wa ren onder meer de voorzitters van de Voor gezonde witle tanden. Brief aan ministerraad Zeist heeft bezwaar tegen bouw van jeugdgevangenis Het gemeentebestuur van Zeist heeft het kabinet een brief geschreven, waar in bezwaar wordt gemaakt tegen de plannen van het ministerie van justitie om van het voormalig herstel- en oefen- centrum van de Koninklijke Landmacht in de bossen nabij de Zcister buurtschap Austerlitz een penitentiair trainingskamp te maken. In de eerste plaats verzetten de pla nologische voorschriften zich tegen een dergelijke vestiging en in de tweede plaats druist deze vestiging sterk in tegen de planologische inzichten die bij de deskundigen op verschillend niveau bestaan. Het beboste terrein van het voormalig neurosehospitaal is in het plan van uitbreiding bestemd voor de op richting van ziekenhuizen en sanatoria, tot welk soort inrichtingen een jeugd gevangenis toch allerminst kan worden gerekend. Koning Olav sprak hierna een dank woord. Na de rede van de Koningin speelde het strijkje van de Koninklijke Militaire Kapel het Noorse volkslied. Nadat de Koning had gesproken werd het Wilhelmus ten gehore gebracht. Voordat koningin Juliana gisteren de Kurzaal betrad om samen met haar Noorse gast en prins Bern hard een vertoning van Bert Haanstra's film Alleman bij te wonen, bood mevrouw K. de Niet- De Ruiter haar bloemen aan. Na de voorstelling van Alleman onderhield koning Olnv zich ge ruime tijd met de maker, Bert Haanstra (links). Rechts de Koningin en de Prins. Rechts van Bert Haanstra burgemees ter Kolfschoten. (Vervolg van pagina 1) „Over de hele wereld hebben we thans 240.000 mensen in dienst", zei de heer Philips. „Alleen in Nederland employeren we er 80.000. De helft hiervan is in Eind hoven werkzaam. In zestig steden en dorpen in Nederland produceren wij ook op het ogenblik". De heer Philips bracht nog een aardige anecdote naar voren. Toen onmiddellijk na de bevrijding het eerste geallieerde eskader op de vliegbasis Eindhoven land de, was de heer Philips onder de Neder landers die daar stonden om de comman dant te verwelkomen. De laatste was een Noor. Het eerste wat deze tegen dc heer Philips zei was; „Ben u meneer Philips?" „Ja", zei de heer Philips. „Het spyt me meneer, maar dan ben ik degene die in 1942 uw bedrijf heb gebombardeerd". Iedere luchtvaartdeskundige, die zich zelf respecteert en dat zijn er 'n tienduizend, vertoeft deze week op het vliegveld Farnborough, ge legen in het graafschap Hampshire. Hier vindt men namelijk een uit stalling van Britse luchtvaartappa- ratuur die men elders ter wereld niet kent. Deze 24e Britse luchtvaart expositie heeft tot nog toe weinig orders ge bracht en men is dan ook volkomen geconcentreerd op de veertig verschil lende luchtvaartuigen en al het mate riaal dat hiermee samenhangt. In totaal zes nieuwe vliegtuigen maken hier hun debuut. Het vllegprogramma. dat de gehele middag In beslag neemt, wordt begon nen met het Belfast vrachtvliegtuig. De grootste machine die sedert jaren op deze Britse luchtvaart-expositie te zien is geweest. De fabriek heeft van de RAF en bestelling gekregen voor tien machi- es. Wat deze machine voor het leger betekent wordt misschien wel het beste geïllustreerd door de grote hoeveel heden vracht die er met deze machine vervoerd kunnen worden. Het kan bijvoorbeeld een Blue Streak raket meevoeren of een tien tons vracht, wagen met een grote mobiele radarin stallatie en nog een licht voertuigje. Al met al blijft er naast de lading nog altijd een gangpad van 50 centimeter over. Voor het afwerpen van goederen per parachute (jeeps of licht geschut) is speciale installatie gebouwd: lopende band brengt de zware apparaten naar de rand vanwaar zij gemakkelijk uit het vliegtuig kunnen worden gewor pen. Animo is wat afgenomen Volgende maand, om precies té zijn op 31 oktober, zal de Marva, narine-vrouwenafdeling, twintig jaar bestaan. Komt er een feest? „Hogerhand zei dat het een interne bescheiden viering moest worden, daarom houden we het op een reünie, een gemeenschappelijke maaltijd en een feestavond", zo zei ons dezer dagen de chef van het korps, hoofd officier Marva der tweede klasse, mr. E. G. van Diemen. Een reünie, een maaltijd en een feestavond dus. Dil alles op 30 okto ber, want de 31ste valt op een ook voor de marine vrije zaterdag. De bescheiden feestelijkheden worden gehouden in het marine-etablissement in Amsterdam. Daar alleen namelijk kan men de akkommodatie vinden voor vele honderden oud-Marva's die lar de reünie komen. Ruim achthonderd aanmeldingen van oud-Marva's heeft men voor die reünie al binnen. Ze komen uit het gehele land, maar bijvoorbeeld ook uit Zwit serland en Engeland. Zelfs vanuit Ame rika zijn reacties gekomen. Vandaar dat is afgesproken dat de in Washing ton geplaatste officier van de Marva in dat werelddeel ook een reünie organi- korpsen het geval is, is ook de animo om bij de Marva dienst te nemen in de loop van de jaren wat geslonken. Toch krijgt de Marva nog het grootste aantal aanmeldingen van de drie Ne derlandse korpsen. Omdat de Marine oudsher zeer streng keurt, zijn er onder de Marva-kandidaten echter ook afvallers. Voor de officiersfuncties zijn overigens nog steeds voldoende aan meldingen. Onder hen is echter ook het grootste verloop.. De meeste meisjes treden na 'n aantal jaren in het huwelijk. Dc werving voor de onderofficiers functies en „schepelingen" (geen enke le Marva dient overigens ooit op een oorlogsbodem) verloopt wat stroever. Mevrouw Van Diemen is op dit punt niet pessimistisch gestemd. Ze hoopt dat de na-oorlogse geboortegolf een gunstige invloed zal uitoefenen op het bezetten van dc nog open plaatsen in het enkele honderden meisjes sterke korps. Moeilijk De Marva is ontstaan in 1944 in het toen al bevrijde zuiden van ons land. In de begintijd ontvingen de meisjes hun opleiding in Engeland. Heel wat van hen werden er uitgezonden naar het toenmalige Nederlands Indië. Nu komt het nog maar sporadisch voor dat Mar- va's dienst doen in het buitenland. En kele officieren en onderofficieren w ken in Amerika, Frankrijk, Engeland Duitsland, waar ze veelal de functie t secretaresse vervullen. „Het ls wel eens moeilijk te slikken geweest dat op plaatsen waar oorspronkelijk onze meis jes dienst deden, nu marinemannen functie vervullen", zegt mevrouw Van Diemen. Zoals dat met alle militaire vrouwen- Persglasfabriek Van de twaalfde etage daalde iet liften naar beneden om een snel bezoek aan de persglasfabriek te bren gen. In dit bedrijf, waar o.m. televisie beeldbuizen worden vervaardigd, hield niemand het lang uit. Het was er smoor- heet, wat overigens normaal is voor een persglasfabriek. De arbeiders, die daar werken, zoeken om de twintig minuten de koelte op om weer wat op verhaal te konden,.., ff. Verder naar het Van Abbe Museum, aar de gemeente Eindhoven de hoge gasten een ontvangst aanbood. Weer kreeg koningin Juliana bloemen, r de zestienjarige Martine Witte, dochter van de burgemeester. De laatste schetste in grote lijnen de onstuimige ontwikkeling van Eindhoven als indus triestad. Ook werd een deel van de col lectie van het museum bezichtigd. Opnieuw was Philips aan de beurt, nu met zijn natuurkundig laboratorium in Waalre. Tussen kleurrijke vendel- zwaaiers wandelden de vorstelijke gas ten naar de auto's, die hen er in nog geen vijf minuten brachten. Binnen veer tig minuten werden vier spectaculaire demonstraties gegeven. Deze betroffen o.m- een koudgaskoelmachine en eer kleurenontvanger. Koffiemaaltijd De Brabanders zouden geen Braban ders zijn, als ze niet voor een Brabantse koffiemaaltijd hadden gezorgd. Nadat eerst nog een aantal Noorse onderdanen was voorgesteld, die bij Philips, of bij Hollandse Signaalapparaten N.V. wer ken, verspreidde het gezelschap zich bij diverse kraampjes in de kantine, waar een ieder zichzelf moest bedienen. Ook vandaag waren er weer geschen ken en aandenkens. Namens de Raad van Bestuur bood ir. Philips koning Olav V een röntgen apparaat aan, zij niet in natura, maar door middel v een oorkonde. Op Texel is gisteren de 82-jarige bromfietser J. Witte uit Den Hoorn door een auto van een Duitse toerist gegrepen en op slag gedood, toen hy zonder op het verkeer te letten de Pontweg wilde oversteken. Gisteravond is de 56-jarige L. van der Linden in zyn woonplaats Reek om het leven gekomen. Hij werd van achteren door een personenauto aangereden. Hy was gehuwd en vader van zeven kinde- Een plaatje van de Koningin met koning Olav en burgemees ter Kolfschoten, gemaakt in het Kurhaus, waar de Engelse ver sie van Bert Haanstra's Alleman werd vertoond. Toekomst Dit luchtvaartgebeuren laat de toe schouwers niet alleen een blik op het heden maar ook in de toekomst werpen. Verschillende modellen vliegtuigen en helicopters die pas over enige jaren in de lucht zullen komen zijn reeds in modelvorm aanwezig. Alvorens deze types in het luchtruim zullen verschijnen, zal er nog veel onderzoe kingswerk verricht moeten worden. Het beste voorbeeld daarvan ls BAC 221, een onderzoekingsvliegtuig dat dient om de vlengelvorm van de Con corde te beproeven De Concorde Is een sunersonisch verkeersvliegtuig dat In voor het eerst ln de lucht zal komen vier jaar later door de maatschap pijen in operationeel gebruik zal worden genomen. Ondanks al dit bijzondere zijn er tol nog toe maar weinig orders bekend ge maakt. Dinsdag waren de belangrijkste regeringsfunctionarissen van Engeland Australië op deze expositie, bij welke de eerste orders bekend wenden gemaakt. Het betrof de HS 125 klein straaltransportvliegtuig waar- (Van luchtvaartmedewerker) van er nu 41 in bestelling zijn. De laatste tijd zijn in totaal dertien machines be steld. die gezameniyk een waarde ver tegenwoordigen van 30 miljoen gulden. Mogelijk zullen de bezoekers geïmpo neerd worden en zullen er nog meer bij zonderheden volgen. Zoals over de sa menwerking tussen Short en Fokker, betreffende de Fellowship. Nu Sud Aviation te kennen heeft gegeven dat zij niet deel wenst te nemen in de produktie van de vleugels voor de nieuwe Fellow ship heeft Fokker met Short contact op genomen. Deze fabriek staat er aller- miserabelst voor en het zal dan ook ge heel afhankelijk zijn van regeringssteun. In verband met de dreigende werkeloos heid is er alle reden om aan te ne dat de overheid haar volle medewerking zal geven. Vervolgens blijven zij op een kilometë# hoogte in de lucht hangen, daarmee de gecombineerde marine-luchtmacht hef- schroevers beschermend. Deze luchtvaar tuigen voeren een troepenmacht van 180 militairen aan en daarna komt er nog iwerm van 12 machines, die het no dige materiaal aanvoert. Naast jeeps ;n zij ook een 105 mm houwitser onder de romp naar het strijdtoneel en nog maar nuawelijks aan het oog ont trokken volgen er weer parachutisten. Als zij eenmaal een denkbeeldig stuk terrein veroverd hebben volgen nee transportvliegtuigen, die nog zwaarder materiaal en nog eens 120 manschappen aanvoeren. Verder nemen er nog twee stuntteiuns van de RAF deel, evenals V-bom- menwerpers, die de op afstand be stuurbare bom van het type Blue Steel onder hun gecamoufleerde romp mee- De demonstraties van de drie ver schillende luchtstrydkrachten neemt ongeveer een half uur in beslag en wordt afgesloten met een bijzonder snelle start van zes Lightning laeht- verdedlglngsjagers. BU de start maken deze tweemotorlge straalvliegtuigen gebruik van naverbrandera. die de toestellen met donderend geraas de lucht doen Inschieten. Spektakel Behalve vliegtuigfabrikanten zijn ook de Britse luchtstrijdkrachten met groat aantal vliegtuigen op Farnborough vertegenwoordigd- Gezamenlijk laten zij de toeschouwers zien wat de militaire rol van het vliegtuig is gezien de grote hoeveelheid materiaal dat hierbij wordt gebruikt en het vuurwerk dat door de militairen wordt afgestoken is het ge heel uitgegroeid tot een spektakel. Eerst komen er zo'n kleine dertig aanvals- vliegtuigen, bewapend met kanonnen raketten, die een schijnaanval uitvoeren. Hoewel het gebruik van genees middelen in de afgelopen zestig jaar twintig maal in waarde en tien tot vijftien keer in hoeveelheid is ver meerderd, wijzen de resultaten van een in de meeste Europese landen gehouden enquête uit dat nog niet kan worden gesproken van een ver slaving aan geneesmiddelen. Dit staat in een rapport dat een der Duitse deelnemers aan het internationale apothekerscongres, dr. Hans Meyer, gisteren aan het congres in Amster dam heeft aangeboden. In het rapport wordt gesteld dat de toestand pas gevaarlijk zou worden wan neer de overheid geen enkele controle op de verkoop van geneesmiddelen zou uitoefenen en ook de regelingen geboren uit particulier initiatief zouden weg vallen. Als voorheelden van controle noemt het rapport: het registreren van „spe- cialité's (farmaceutische merkartikelen), het uitsluitend op recept afleveren van sterk werkende alsmede van nieuwe ge neesmiddelen en ten slotte ook het sterk beperken van de reclame voor genees middelen. Als oorzaken van het toegenomen ge bruik vermeldt het rapport in de eerste plaats de stijging der gemiddelde leef tijd in samenhaing met het feit dat de oudere mens gemiddeld meer ge middelen gebruikt dan de jongere. Voorts worden als oorzaken genoemd; het be staan van werkzame middelen voor al lerlei kwalen en gebreken, een gemak kelijker commerciële exploitatie door de aantrekkelijke verschijningsvorm tiet medicijn en de geest der moderne beschaving met haar spanningen die de mens sneller naar het geneesmiddel doen grijpen. Het rapport stelt dat de contro lemaatregelen op het gebruik var neesmiddelen echter pas in de praktijk tot hun recht komen als de apotheker die de bevolking van medicijnen voor ziet. in staat is het steeds gecompliceer der wordende terrein vam de nieuwe geneesmiddelen te overzien om zijn taak als onafhankelijke voorlichting te ver vullen. „Want juist heden ten dage is het de apotheker die moet en kan beletten, dat zowel zieke als gezonde mensen worden overgeleverd aan hen. die handel dry ven in gezondheid", aldus dr. Meyer. Gebruik Blijkens het rapport is het medicijn gebruik in de landen sterk verschillend. In Nederland bedroeg het gebruik 1962 per hoofd van de bevolking f 31.50, >iin Spanje slechts f 10,-, maar in Italië zelfs f 43,-. Ook het aantal in de handel zijnde medicamenten verschilt sterk. In landen als Denemarken en Zweden, waar reeds lang een registratie ven neesmiddelen is voorgeschreven, j aantal aanzienlijk lager dan in andere landen. In Denemarken worden 1600 ge neesmiddelen verhandeld. In Zweden 3500. in Nederland 4000. maar in Italië al 25.000. West-Duitsland, waar de gistratie pas in 1961 werd ingevoerd, spant de kroon met 55.000 medicamenten. NAM schat gasveld bij Middelie op 10 miljard m3 Volgens de Nederlandse aardoliemaat schappij (N.A.M.) in Oldenzaal bedraagt de grootte van het onlangs aangetoonde gasveld bij Middelie in Noordholland ongeveer 10 miljard m3. De N.A.M is tot deze raming gekomen naar aanleiding van de voorlopig nog zeer summiere ge gevens die na de exploratieboring kon den worden verzameld. Opvallend De 24e Farnborough Show laat de toe schouwers zes nieuwe en een paar ver beterde vliegtuigen voor de eerste maal aanschouwen. Byzonder opvallend tus sen de In totaal 40 verschillende vlieg tuigen zyn de twee luchtkussenvoertui gen, waarvan alleen met de SR-N5 wordt gedemonstreerd. De SR-N5 is een zeven tons machine die plaats biedt aan twintig passagiers zich voortbeweegt met een maximale snelheid van 130 kilometer per uur en staat is om over obstakels van anc'. r- halve meter hoogte heen te zweven. Op de expositie is voorts de CC 4 aan te treffen die plaats biedt aan zes perso nen en voortgedreven wordt door een Rolls-Royce V-8 water gekoelde motor. Bijzonder aardig is ook de demonstra tie met de fabrieksnieuwe hefschroef- vliegtuigen. Dit soort machines neemt een steeds belangrijker plaats in, ter wijl de demonstraties bewezen dat het zelfs mogelyk is om deze luchtvaartui gen tijdens de vlucht vam brandstof té Ruimtevaart Een luchtvaarttentoonstelling zondes' raketten en ruimtevaart is de laatste jaren haast niet meer denkbaar en Farn borough is hierop geen uitzondering. Geleide wapenstelsels van elf Britse ondernemingen vragen er de aandacht. Voor ons Nederlanders is de Seacat raket, die van schepen op vliegtuigen wordt afgeschoten de belangrijkste. Immers onze marine heeft besloten haar nieuwe fregatten hiermee uit té rusten, volgend jaar zuillen ze arriveren. Inmiddels heeft de fabrikant alweer een geheel nieuwe versie ontworpen dio hier voor de eerste keer wordt getoond. De Seacat is ontworpen door Short Brothers and Harland en inmiddels door nes NAVO-landen besteld. Verder is er dan nog een groot aantal raketten en de grote Blue Streak-raket, die de eerste trap is voor de ELDO-raloet voor het lanceren van satellieten. Enige maanden geleden is de eerste in Australië gelanceerd en de tweede is reeds naar dat land onderweg. Ook ons land heeft een bel&ngrtfk aandeel In het ELD O-project dat op Europese basis wordt uitgewerkt. Zelfstandig doen de Britten ook oen ruimtevaart en het duidelykste bewys daarvan is de UK-3 satelliet die geheel in eigen land wordt gebouwd. -Deze zal voor vijf experimenten worden gebruikt en zal in 1966 in de Verenigde Staten worden gelanceerd- De satelliet zal ongeveer 8000 zonne cellen bevatten in de vorm van kleine scheermesjes, die de elektrische stroom produceren wanneer zij aan het zonlicht worden blootgesteld. Deze worden ge bruikt voor het opladen van kleine bat terijen die de stroom leveren voor de elektronische apparatuur wanneer de satelliet zich in de schaduw of in het - donker bevindt. Teneinde zich van de betrouwbaarheid van deze zonnecellen te kunnen overtuigen, worden thans honderd van deze cellen onder nage bootste ruimtevaartomstandigheden ge test Motoren De morgenuren worden door de be zoekers gebruikt voor het bezichtigen van de toestellen en alle apparatuur die bij deze luchtvaartuigen behoren. Het is bepaald indrukwekkend wat zo'n drie honderd fabrikanten van vliegtuigappa- ratuur te bieden hebben. Schietstoelen, computers, radar en duizend en één andere onderdelen die in de luchtvaart worden gebruikt, zyn er tentoongesteld voor de verkoop. Speciaal op dit gebied worden er de meeste zaken gedaan, want een vlieg tuig. dat in prijs varieert van één tot twintig miljoen gulden, is bepaald geen sinecure. Een belangrijk deel van de overdekte expositieruimte wordt ingenomen door de motorfabrikanten, die sedert de laat ste oorlog reeds voor meer dan 500 mil joen pond sterling hebben geëxposeerd. Bristol Siddeley b.v. is vertegenwoor digd met niet minder dan dertien ver schillende vliegtuigmotoren. Een van de belangrijkste la die voor het verticaal startende en landende vliegtuig. In modelvorm is ook de Olym pus 593 straalmotor aanwezig, deze is bestemd voor het supersonische ver keersvliegtuig voor de jaren zeventig- Een enkele Olympus straalmotor zal een stuwdruk van veertien en een halve ton gaan produceren. Bepaald zorgelijk voor de motorfabri kanten is. dat met het opvoeren van de stuwkracht ook het gewicht van de mo tor toeneemt, hetgeen erin resulteert dat het vliegtuig minder betaalde lading kan vervoeren. De constructeurs toonden zich daarom bijzonder verheugd over een nieuwe vinding, waarby men gebruik maakt van een nieuw keramisch mate riaal dat even sterk is als staal en hard ils safier alleen diamant is nog (harder. Dit nieuwe materiaal weegt een kwart lichter dan staal en kan wor den verwerkt volgens de huidige ma nier van metaalbewerker Een andere ongewone eigenschap van het materiaal dat Roydazide heet, ls dat het niet smelt Integendeel, het wordt nog sterker wanneer de tempe ratuur boven de 1200 graden O stfjjfc

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9