Nieuwe Leidse Courant AOW-PENSIOEN 1 JANUARI F 3540 Geen gebrek voor voor bejaarden Opererende straaljagers imponeren koning Olav Regering stelt voor: welvaartsvast sociaal minimum CALEX Tuomioja (53) Voor strijd tegen Israël weede net 420 miljoen dollar 17,5 uur Drie kanonnen volgden hun vliegend doel is je viel uit rijdende trein Commentaar Europese politieke unie „op proef"? 19i Donderdag 10 september 1964, 45ste jaargang Dir#cHim F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD aStantvestigh ii ghebleven mijn hert In teghempoet" Bewolkt Veel bewolking met plaatseiyk enige regen of motregen. Krachtige tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 unr). (Zie verder pagina 11) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendiens» bezorging 18.00^19.00 1 (Van onze parlementsredaetie) HET onlangs uitgebrachte (verdeelde) SER-advies heeft geen wijziging gebracht in de voornemens van de regering met betrekking tot de verhoging van de A.O.W.-A.W.W.-pensioenen. De minister van sociale zaken, dr. Veldkamp, heeft thans bij de Tweede Kamer een ontwerp inge diend tot wijziging van de Algemene ouderdomswet en de Algemene we duwen- en wezenwet. Het A.O.W.-pensioen voor gehuwde bejaarden wordt met ingang van 1 januari 1965 verhoogd tot een welvaartsvast minimum van f 3540,per jaar en het A.O.W.-pensioen voor ongehuwde bejaarden tot f 2478,(70 procent). Het AWW-pensioen voor weduwen met kinderen wordt eveneens tot f 3540,opgetrokken, terwijl het AWW-pensioen voor weduwen zonder kinderen en de tijdelijke weduwenuitkering worden gebracht op f 2478,Wezen tot tien jaar krijgen f 786, per jaar, wezen van tien tot zestien jaar f 1176,en studerende en invalide wezen van zestien tot 27 jaar f 1536,Het maximumbedrag, waarover premie inge volge de A.O.W., de A.W.W, de Algemene kinderbijslagwet en de Kinder bijslagwet voor loontrekkende wordt geheven, wordt verhoogd tot f 12.000,per jaar. Het thans vastgestelde sociaal mum moet als een gemiddelde worden beschouwd. De minister is als volgt tot het bedrag van f3540 gekomen. Het bruto minimum-inkomen 1 jan. 1964 vastgesteld op f 5200 per jaar; het netto minimum-inkomen is evenwel zeker niet hoger dan f4700. Zeventig procent daarvan is f 3300 Daar wordt bijgeteld f 104, zijnde de minimum looncompensatie bij de huur verhoging per 1 juli j.L In het loonakkoord met de Stichting van de arbeid is een loonstijging in 1964 van tien procent overeengeko men. In werkelijkheid is de loonsver hoging echter groter geweest. Daarom telt de minister er nog vier procent van f 3300 bij om het bedrag ten slotte naar boven af te ronden. Naar het oordeel van de regering wordt op deze wijze voor het overgrote deel van de bejaarden een minimum- pensioenvoorziening gerealiseerd, die hen zal vrijwaren tegen gebrek. Daar bij mag niet vergeten worden, dat de AO W. en A.W.W.-pensioenen als ge volg van de welvaartsvastheid sterker stijgen dan de kosten van levensonder houd der bejaarden. Zou volgend jaar het indexcijfer van de regelingslonen bijvoorbeeld met drie procent stijgen, dan stijgt het sociaal minimum voor gehuwden tot f3648 en dat voor onge- huwden tot f2556. De Algemene bij- I standswet is er ook voor de bejaarden, voor wie het sociaal minimum door bijzondere omstandigheden te laag is. Geen bestedingsimpuls Gezien de conjuncturele situatie mag van de optrekking van de pensioenen geen bestedingsimpuls uitgaan. Deze voorwaarde stelt aan de financiering bijzondere eisen. De regering ziet geen mogelijkheid om f500 voor mede-finan ciering ter beschikking te stellen, zoals door de werknemersvertegenwoordi gers in de SER was voorgesteld. Ande re overheidstaken zouden te veel ir het gedrang komen wanneer het be drag uit de algemene 'middelen hoger werd gesteld dan f150 miljoen. Deze bijdrage wordt gefinancierd uit het structurele accres van de begroting, zodat hiervan geen inflatoire werking uitgaat. Honderd vijf tig miljoen komt overeen met een half procent premieverhoging. In totaal ontstaat door de invoering van het sociaal minimum een lasten stijging van 2,9 procent, zodat de verzekerden 2.4 pet lastenstijging resteert. Een half procent valt voor de loontrekkenden weg doordat de premie betaling ingevolge de Invaliditeitswet eindigt (zie elders in dit blad) premie ingevolge de Werkloosheidswet enigszins wordt verlaagd. Hiervan gaat een inflatoire werking uit maar daar staat tegenover, dat 0.6 pet. wordt ge reserveerd om het algemeen ouder- domsfonds op peil te brengen e houden. Deze reservering heeft zuiver deflatoire werking. Trekt de twee halve procenten van de las tenstijging van 2.9 pet af. dan blijft er voor de loontrekkenden 1,9 pet. over. Voorgesteld wordt deze last ge zamenlijk door werkgevers en werk nemers te laten dragen, d.w.z. de helft (0,95 pet.) te doen compenseren. Voor de zelfstandigen blijft er intus sen een lastenstijging bestaan van 2,4 procent, althans voor hen, die niet vrij willig premie invaliditeitswet betalen. Official dealer Leiden e.o. De premiestijging is wel fiscaal aftrek baar. In dit verband zij nog vermeld, dat de totale premie uit hoofde van de sociale verzekering voor de zelf standigen nu komt op 12,5 pet. en dr bijdrage der werknemers op 14,7 pet. Inkomensgrens Met een deel van de SER is de regering van oordeel, dat het gerecht vaardigd is om het maximum inko mensbedrag, waarover premie wordt geheven, structureel te verhogen. Sedert 1 april 1964 is de inkomens grens f 10.900. doch per 1 januari 1965 zou het bedrag moeten worden hoogd tot f 11.500. Met het eerder be doelde deel van de SER is overwogei dat de netto-premieverzekering als g« volg van de aftrekbaarheid voor de ir komstenbelasting van de premie voc de volksverzekeringen geringer is da de bruto-verhoging van de premie. Daartegenover is in aanmerking geno men, dat met name ten behoeve var de lagere middengroepen rekening moet worden gehouden met de nood zaak, dat voor het verkrijgen van een redelijke totale pensioenvoorziening een relatief zware last voor aanvullen de pensioenvoorzieningen zal moeten worden opgebracht. Een redelijke af weging van deze aspecten heeft er toe geleid de maximum premie-inkomens grens per 1 jan. 1965 op f 12.000 te brengen. Naar het oordeel van de regering bestaat er geen aanleiding speciale wettelijke maatregelen te bevorderen met het oog op het waardevast c.q- welvaartsvast maken van bedrijfs- en ondernemingspensioenen en evenmin voor de totstandkoming van een rest- bedryfspensioenfonds. Zie op pagina 13 commentaar van de organisaties; h"et verr dwijnen van de rentezegels; ziekenfonds voor bejaarden. Bij de ingang van het Kurhaus waar de film Alleman zou worden bekeken stonden gis teren in Scheveningsc dracht geklede dames opgesteld, toen Koningin arriveerde met koning Olav, prins Bernhard en burgemeester Kolfschoten. VN-bemiddelaar overleden Vandaag bezoek aan Eindhoven Het nieuwste van het nieuwste op het gebied van radarvuurleidings- installaties kreeg koning Olav V van r» p- \t xt u A J 1 li middag in Eindhoven te zien, t De Finse V.N.-bemiddelaar in de a t j j t grootste deel van de tweede dag kwestie-Cyprus, Tuomioja. is gister- van het staatsbezoek werd doorge- avond in Helsinki overleden. Hij is bracht. Met zijn gastvrouw en gast- 53 jaar geworden. heer. koningin Juliana en prins De Arabische staatshoofden heb ben besloten 420 miljoen dollar uit te trekken voor de aankoop van wa pens die gebruikt zullen worden als het tot een gewapend conflict met Israël mocht komen. Het besluit werd genomen op de Ara bische topconferentie in Alexandrië na drie dagen van overleg aan de hand van rapport, uitgebracht door de Egypti sche generaal Aly Amer. In dit rapport worden de militaire as pecten b «handelt van de plannen der Arabische landen om de zijtakken van de Jordaan om te leiden opdat Israël geen gebruik van het Jordaanwat kan ma- voor zijn bevloeiingsproject. In het rapport zouden onder meer uitgewerkte plannen zijn opgenomen voor de vorming, van een doeltreffende Arabische strijd macht, die zou moeten optreden bij een Israëlische aanval als gevolg van de Ara bische pogingen om de zijtakken van de Jordaan om te leiden. Of men het op de topconferentie nu werkelijk zo „volko men eens" is geworden, is te betwijfelen. Sommige Arabische landen, in de eerste plaats de drie die aan Israël grenzen, namelijk Jordanië, Syrië en Libanon, zou den ernstig voorbehou'" hebben gemaakt ten aanzien van enkele voorstellen van Waarnemers ln Alexandrië laten zich dan ook zeer voorzichtig ui over de offi ciële bekendmaking, waarir gezegc* wordt dat men er op de topconferentie „met algemene stemmen" eens ls geworden over de militaire aspecten van het plan om de zijtakken van de Jordaan om te leiden. Zendtijd verdeeld Arabische top besluit: In afwachting van het nieuwe omroep bestel wordt, ingaande 1 oktober, zendtijd op het tweede televisienet vast gesteld op 17)L- uur per week. Dit blijkt uit een vandaag in de Staats courant opgenomen beschikking van nister mr. Bot. Aan de gezamenlijke roepverenigingen wordt 10)i uur toege wezen, waravan de vier grote omroepen ieder evenveel krijgen. De zendtijd vai de VPRO zal een derde gedeelte bedra gen van die van een grote omroeporga nisatie. De NTS krijgt 7 uur per week. In de to tale zendtijd van 17)iuur wordt 52 minu ten per week in mindering gebracht ten behoeve van de kerken. Deze tijd zal door de NTS worden vereeld in overleg met het convent van kerken het IKOR, e KRO onder goedkeuring van de m ter. (Van onze speciale verslaggever) Bernhard, zag de Noorse vorst hoe drie kanonnen automatisch hun snel vliegende doelen volgden: boven de vliegbasis opererende supersonische straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht. De Koning was bijzonder geïmpo neerd door deze demonstratie, die hij op een scherm volgde. In de tent, die door Hollandse Signaalapparaten N.V bij de verkeerstoren was geplaatst, werden tevens alle berekeningen vooi -het afgeven van uitwerkingsvuur uit gevoerd. Na nog een kleine expositie van d< onderscheidene wapensystemen te heb ben bezichtigd, kwamen de koninklijke gasten weer naar buiten. De Friendship Gerben Sonderman stond toen al klaar om een rondvlucht boven de Deltawerken te maken. Om half vier moest het toestel op de vliegbasis Ypenburg landen. Vol gens het programma zou reeds om tien voor vier een receptie in het Haagse hotel Wittebrug beginnen, waarvoor alle leden van de in Nederland verblijvende Noorse kolonie uitgenodigd waren. Vaart De dag van vandaag kenmerkte zich door een veelheid van onderwerpen en vooral vaart. Op minuten nauwkeurig was het draaiboek opgesteld om de Noor se koning zoveel mogelijk te laten Reeds vóór half tien vanmorgen werd van Paleis Huis ten Bosch weggereden om van Ypenburg uit naar Eindhoven te vliegen. Van regeringszijde maakten alleen de ministers Luns en Van Aartsen de nog geen half uur durende vlieg tocht mee. maar ook de staatssecretaris economische zaken, drs. J. A. Bak ker- In de Lichtstad stond Philips in middelpunt. Op de vliegbasis bracht de Luchtmachtkapel het Noorse volkslied ten gehore, terwijl de erewacht uit hon derd man bestond van de Luchtmacht- Instructie- en militaire opleidingemschool te Nijmegen. De gehele dag door werden grote aantallen personen aan het ko ninklijke gezelschap voorgesteld. Onder hen bevonden zich de hoogste functio- irissen van stad en provincie, officie- •n. gemeenteraadsleden en zakenlieden. Een luid gejuich steeg op, toen koning Olav en het Nederlandse vorstelijk paar bü het hoofdkantoor van Philips arri veerden. De bedrytsharmonie speelde vrolijke melodieën, terwijl een dochter van ir. F, J. Philips, de zeventienjarige Maria, de Koningin bloemen aanbood. De heer Philips zelf sprak een wel komstwoord uit, waarna hy aan de hand van verschillende grafieken een korte uiteenzetting gaf over de organisatie van zijn. ook in Noorwegen bekende, mil jardenbedrijf. (Voor vervolg zie pag. 9) Een tienjarig meisje, Loesje Postma it Harlingen, is gistermiddag om kwart voor vier tussen Franeker en Harlingen uit een trein gevallen die op dat moment ongeveer 100 kilometer per reed. Ze kwam in het ballastbed de spoorbaan terecht en liep onder r een hersenschudding op. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt nog een onderzoek ingesteld. Een scholier die het meisje had zien vallen, trok aan de noodrem. De trein, die om 15.22 uur uit Leeuwarden was vertrokken, kwam met dertien minuten vertraging in Har lingen aan. JN haar program heeft de regering gesteld, dat de optrekking van de A° W.-uitkeringen tot een sociaal minimum een voorname plaats in haar sociaal beleid zou innemen. Welbewust ging de nieuwe ministers ploeg daarmee verder dan het ak koord van Wassenaar, waarin de confessionele partijen en de V.V.D. elkaar hadden gevonden. In de Wassenaarse overeenkomst hadden de fractieleiders slechts vast gelegd. dat binnen het raam van de sociale zekerheid prioriteit diende te worden gegeven aan de geleide lijke opvoering tot een sociaal minimum. Kennelijk (veel) belang rijker vonden zij de woningbouw, de neutralisering van de progressie in de belastingen en de landbouw. Aan de ambitieuze minister van sociale zaken is wel verweten, dat hij a.h.w. zijn A.O.W. tussen de hoogste prioriteiten heeft weten te drukken. Waar of niet, dr. Veldkamp heeft met zijn streven naar optrekking van de ouderdomsvoorziening sympathie gevonden bij het overgrote deel van het Nederlandse volk. Dat wekt geen verwondering; ten slotte moet één op de vier bejaarden zien rond te komen met een inkomen, liggend beneden het sociaal minimum. Toen de minister dan ook op 16 oktober van het vorige jaar, nog vrij onverwacht, meedeelde, dat hij streef de naar optrekking per 1 januari 1965, kreeg hg van bijna alle kanten bijval. Alleen de werkgeversgroeperingen hebben met de A.O.W.-verhoging moeite gehad. Pas twee maanden ge leden verklaarden zij zich bereid om de optrekking als een feitelijke re geringsbeslissing te aanvaarden. Kon den de in geldelijke zorgen verke rende bejaarden niet via de alge mene bijstandswet worden geholpen? Het antwoord van de minister luidt: nee, het sociale vraagstuk moet zoveel mogelijk door middel van het sociale verzekeringsstelsel worden opgelost; de bijstandswet is er voor de gevallen, waarin verzekering niet kan voor zien. We achten dit standpunt juist. TNTUSSEN zijn de problemen met dit antwoord niet opgelost Men had daar graag gezien, dat de A.O.W.- verhoging zou samenvallen met de eerste fase van de belastingverlaging. Een zwaarwegend argument daar voor is het feit, dat voor de zelfstan digen de premielast met bijna twee en een half procent stijgt. Anderzijds zullen ook de betrokkenen oog heb ben voor de bezwaren tegen een be lastingverlaging op 1 januari van het volgend jaar, op een tijdstip dus, waarop onze economie naar het nu lijkt nog niet voldoende is af gekoeld. De centrale landbouw- en middenstandsorganisaties hebben een berekening opgesteld, waaruit moet blijken, dat de dekking tegen sociale risico's een exorbitant deel van de over het algemeen lage inkomens van de betrokken groepen opeist. Wanneer deze benadering juist is- zal zij een gewichtige rol hebben te spelen in het komende overleg tussen regering en parlement. JS men het met de optrekking van de ouderdomsvoorziening op zich zelf wel eens, de wijze van finan ciering zal in samenhang met de fis cale voorstellen nog wel veel discus sie uitlokken. Bij lezing van de me morie van toelichting trof het ons, dat een van werknemerszijde gedane suggestie kennelijk niet in de be schouwingswijze is betrokken, in het SER-advies is geopperd zoals de heer Smallenbroek reeds deed bij de algemene beschouwingen om een bijdrage uit de algemene middelen te verlenen in het kader van de alge mene kinderbijslagwet. In de forma- tietijd is over deze procedure gespro ken; de heer De Kort was ter een even groot voorstander van als de heer Smallenbroek. En ook de heer Mertens, de nieuwe voorzitter van het N.K.V., heeft er dezer dagen een gloedvol pleidooi voor gehouden. Een principieel argument is de overwe ging, dat de kinderbijslag vooral een correctie is op de loon- en prijsvor ming en geen eigenlijke verzekering. Kinders zijn geen hinders zoals men wel eens zegt waartegen men zich verzekert. Met de aldus vrijko mende premie zou de A.O.W. kunnen worden verhoogd. We vinden het een aantrekkelijke gedachte, die we in de gedachtenwis- seling over de onderhavige voorstel len nog graag betrokken zagen. Spaak komt met plan: Dc Belgische minister van buiten landse zaken, Paul Henri Spaak, heeft er gisteren voor gepleit, dat de zes leden van Europese gemeen schappen een nieuw plan aanvaar den voor een politieke unie op basis van een „proeftyd" van drie tot vijf jaar. Spaak sprak op een gemeenschappe- Ujke bijeenkomst in Parijs van de as semblee van de Wcstcuropese unie en de voorzitters van de commissies van buitenlandse zaken van de parlementen ie zes, alsmede de voorzitters van de conservatieve en de socialistische commissie van buitenlandse zaken in Engeland. Waarnemers zyn van oordeel, dat Spaak zijn verzet tegen de Franse plan nen voor een politieke unie heeft op gegeven en dat er nu gunstige vooruit zichten zyn voor een oplossing van het probleem. Deelnemers aan de bijeenkomst waren van mening, dat de Belgische minister eerst met de Franse en de Westduitse regering tot overeenstemming was ge komen over zijn plan. Hij betoogde dat het noodzakelijk is, tot een of andere vorm van politieke samenwerking tussen de zes te komen. De Europese economi sche gemeenschap kan geen buitenland se zaken, defensie-aangelegenheden of culturele kwesties behandelen. Daarom het wellicht een goed ding om nog het oorspronkelijke Franse plan een politieke unie te bczieo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1