Kerken van Leiderdorp vonden elkaar in de Dillenburg ;stgeester raad verkocht geen gemeentewoningen Groene Kruis Leiderdorp krijgt „voorlopig" gebouw Bejaardencentrum gisteren geopend Oranjefeest TV had gezellig verloop iJpfïEUTTE LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 SEPTEMBER 19M veel op. dat u met De Dillenburg was getrouwd, zei hij. 's Avonds was er voor de bewoners een gezellige bijeenkomst, tijdens welke de heer R v. d. Hoek namens de bewo ners een klok aanbood. De avond werd gevuld met film, dia's en zang van het bejaardenkoor en het personeel. Wedstrijden Geref. jeugd Leiderdorp LEIDERDORP Om een roede start te maken en tevens met het doel nieuwe leden te krijgen voor het jeugdwerk van de Geref. jeugdccntrale werden een vossenjacht en een fietsenpuzzelrlt ge- houden. Vier en veertig deelnemers van 1215 'jaar startten voor de fietstocht en 104 deelnemers van 312 jaar namen aan de vossen jadht deel. *)e winnaars van de vossenjadht zijn: Gijsbert Jansen: Jan BruiLn; Marion v, Ingen-Schenau: Hugo Weyma; Fred La- mers; Alies Bruins; Tineke Schutte; Ro nald v Evert; Leo Tissink. Re fietsen rally werd gewonnen door: le. Paula. Otto en Peter Minnema: 2e Hennie de Geus. Trudie Braam; 3e. Carra Koning. Marijke Jansen. LEIDERDORP Dankbaarheid voor hetgeen tot stand werd gebracht, maar bovenal dankbaarheid omdat dit mogelijk is geworden door de ge zamenlijke inspanning van beide protestantse kerken, voerde gistermid dag de boventoon toen het bejaardencentrum ..De "Dillenburg" officieel door mevrouw H. W. Gallas-Dortland werd geopend. Vooraf had een rondrit plaats in open rijtuig, waarin behalve burgemeester en mevrouw Gallas, de voorzitters van de iraad van toezicht en dagelijks bestuur, Ihadden plaats genomen. Twee 'herauten te paard verkondigden met trompetgeschal, dat het grote mo ment was aangebroken. Bij de ingang werden burgemeester en mevrouw Gal las door de twee oudste bewoners, mej. Van Leeuwen en de 90-jarige heer M. Splinter welkom geheten Na een begroetingswoord van de voor zitter van de raad van toezicht, ds. J. P. •Hornief. opende mevrouw Gallas het te- V,m\s door het wegtrekken van een gor dijn, waarachter een gedenkplaat was aangebracht, met het opschrift., dat in het besef van de verantwoordelijkheid de Heer der Kerk de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk Leiderdorp ..De Dillenburg" geza- iljjk tot stand hebben mogen brengen. Onmogelijk In haar toespraak zei mevrouw Gallas, jdat nu het moment is aangebroken waar al zo lang naar toe is geleefd. Het zou j vijftig jaar geleden onmogelijk zijn ge weest. een bejaardentehuis feestelijk te openen. Meer dan 300.000 bejaarden kon. iden niet in hun eigen onderhoud voor- De benaming „oude-lieden-huis" I spreekt boekdelen Met de verandering van naamgeving kwamen ook andere i inzichten tot uitdrukking Dit gebouw geeft reden tot grote dankbaarheid. Het jkan pla; de Leiderdorpse samenleving U heeft, aldu: .mevrouw Gallas tot de bewoners, ook 'hier een taak te vervullen ten opzichte van uw naaste. ..Dat Gods zegen op dit huis en zijn bewoners moge rustenaldus [besloot mevrouw Gallas haar openings rede. Ds. Honnef dankte mevrouw Gallas voor baar bereidheid de openingsolech- jtigheid te verrichten U heeft met raad en daad achter het bcsbiur gestaan en Als herinnering *>nnd mejuffrouw Van Leeuwen mevrouw Gallas een gouden ketting met hanger a»n. waarop het Lei derdorpse wapen en de Inscriptie ,.De Dillenburg" en de openingsdatum zijn Veel vensters Na het zingen van enkele liederen hield dgj Honnef een toespraak over Exodus 20 vs 12. ..Eert uw vader en uw moeder, opdat uw dagen verlengd wor den in het land dat de Here uw God u geven zal". Het gaat er in dit woord om dat de ouderen in ons midden een plaats hebben. Als men ze uitschakelt, verliest men een waardevol bezit. De moraal van Israël in de woestijn was onbruikbaar. De Dillenburg is niet enkel een teken van dankbaarheid van de jongeren voor de ouderen We lossen ook geen maat- I schappelijk probleem op. Van uitgeran geerd zijn is geen sprake. Daarom zijn er hier veel vensters naar het leven. U kunt de jongeren leren ontdekken hoe het mogelijk is om met een leven van schuld en tekortkomingen toch met blijdschap oud te worden" Onder de velen, die ds. Honnef hierna welkom heette, waren o.a. het college van B. en W vertegenwoordigers dei- Kerken en pastoor Kouwenhoven van de Meerburg-parochie. Vervolgens droeg ds. Honnef De Dil lenburg over aan de zorgen van het da gelijks bestuur; dat zoveel tijd aan het tot stand komen van dit huia heeft be- Bejaardemvoningen De voorzitter van dit bestuur, de heer C. Gordijn gaf een overzicht van de gang van zaken sinds eind 1956 met het werk werd begonnen. Talloze moeilijkheden waren te overwinnen Het bestuur is er dankbaar voor. dat de bewoners het nu reeds ervaren als een tehuis. Veel hebben wij te danken aan de directrice, zuster Van der Kooy. Binnenkort zal er met de bouw van de 18 bejaardenwonin- gen een aanvang worden gemaakt. Spre ker bracht ook dank aan allen die aan de bouw hebben medegewerkt. Directrice Bij de officiële installatie van zuster Van der Kooy zei ds. Honnef. dat de afgelopen tijd heeft bewezen, dat zij met hart en ziel in het werk staat. We heb ben in het werk van zuster Van der Kooy het grootste vertrouwen. Zuster Van der Kooy aanvaardde de opdracht in de overtuiging dat deze is gegeven door de Heer der Kerk Namens het personeel bood mej. B. v. Mevrouw Gallas ontvangt een kussen met penning. Foto N. van der Horst d. Steen het dagelijks bestuur een voor zittershamer aan. Als vertegenwoordiger der beide Ker ken bood ds. F. Minnema een huisbijbel aan. De^heer A. Heykoop, sprekend na mens de kerkvoogdij en commissie van beheer, gaf het huis 75 psaknen_ en ge- zangenboeken ten geschenke. Als voor zitster van het comité ..Operatie panne- koek" verraste mevrouw Gallas het be stuur namens de burgerij van Leiderdorp met 'n 16 mm film- en geluidsinstallatie, een diaprojector en een scherm. Gong Wijzijn de burgerij zeer dankbaar >or dit prachtige geschenk, aldus 2e jorzitter E. Sleeboom. Dit helpt ons bij ize plannen goede avonden te gaan beleggen. Ook burgemeester Gallas sprak zijn blijdschap uit over de totstandko ming van dit gebouw. Het is ook een bewijs, dat Leiderdorp bouwt. Hier de bejaardenzorg, zeer binnenkort aan de andere kant. de zuigelingen- en kleuter zorg. U heeft hier als besturen gewe tensvolle arbeid verricht. Namens het gemeentebestuur bood burgemeester Gallas een gong aan. Tijdens de aanbieding van geschenken voerden nog enige sprekers het woord. Ten slotte bedankte de heer Sleeboom de heer Gordijn voor het vele werk dat hij heeft verricht. Het leek er inderdaad LDC in Leiderdorp opende damseizoen LETDEJR1DORP De Leiderdorpee damclub L.D.C. opende gisteren het nieuwe damseizoen in het Dorpdhuis met een gongwedstrijd voor de jeugdleden, waarvan de uitslag was: Groep I: 1 Kees v. d Leek. 2 Pieter v. d. Leek. 3 Martien Wassenburg, 4 Frank Snel. 5 Kees v. d. Voort Groep H: 1 Ton Verweij. 2 Jan v. d Leek. 3 Klaas de Dood. 4 Kees v. San- dijk. 5 Fr. v Sandijk. De damclub neemt voor het eerst sedert jaren weer met twee tientallen deel aan de competitie van de Leidse Districts Dambond. voor namelijk doordat het aantal jeugdleden sterk is toegenomen. In Noordwijk geslaagd voor kustwachtdiploma NOORDWIJK Een aantal leden van de Noordwijkse Redding Brigade is geslaagd voor het diploma kust wacht. Voorzitter E. de Groot reikte Ic certificaten uit namens de examen- nmmissie. Veel hulde werd er ge bracht aan instructeur A- Passchier, die de opleiding voor zijn rekening had genomen. Voor het diploma Kust wacht A slaagden de dames J. M. Vermejj-Augustinus. J. Klinkenberg. P. F. M. Hoogeveen en M. J. Cramer de heer J. Bakker. Voor het diploma Kustwacht B slaag den de, dames M. C. C. Went. C A M. Berg en de heren J M. Kobesen, ■an Werken. E. J. Vogels. E. K Venema, J. Ooms, W N. Stekers. G. J. van Duin, R. Jansen en G. Th. Dit aantal geslaagden betekent voor e N.R.B. een grote aanwinst. Boven- ien zijn enkele kandidaten al voortge gaan met het volgen van de cursus Instructeur De examens voor kust wacht werden afgenomen bij strand post I. i OEGSTGEEST. De raad van Oegstgeest heeft gisteravond uitvoerig ge discussieerd over de verkoop van tien gemeente-woningen aan de Javastraat aan de bewoners. B. en W. hadden geadviseerd op dit verzoek afwijzend te beschikken en de raad besloot daartoe ten slotte met 10 tegen 4 stemmen. De overwegingen, dat de gemeente moet kunnen beschikken over een aantal eigen woningen voor de oplossing van urgente gevallen van woningnood, dat het verzoek betrekking had op slechts een gedeelte (10 van de 19) van ihet aantal gemeentewoningen in de Javastraat, en dat de mogelijkheid van door verkoop (voor hogere prijzen en eveutueel aan niet-Oegstgeestenaren) niet uitgesloten zou zijn, deden de raad tot de afwijzing besluiten. Mevrouw SmitsWitvliet 'vvd) sugge reerde aan dit verzoek tegemoet te komen bij de eerstvolgende geschikte nieuw bouw eenzelfde aantal woningen voor di gemeente te reserveren, opdat de ge meente in noodgevallen dan weer bij kan springen. ..Maar als de bewoners va nieuwe gemeentewoningen na een jaar ook hun huizen willen kopen, dan moet gemeente natuurlijk opnieuw toe: n". aldus de burgemeester. Mev Smits vond dat echter wel een ander ge val. want de mensen aan de Javastraat bewonen de huizen in de meeste gevallen al sinds 1948. ..Die mensen hebben geen ander belang bjj aankoop dan een eventueel te maken bjj doorverkoop. En daaraan i de gemeente toch niet meewerken", ithoudcr Steenmetser. De heer Van Weizen (prot.-chr.) meende dat het voor de gemeente aantrekkelijker ijn wanneer alle 19 woningen zo' kunnen worden „afgestoten", doeh ni er zoek maar tien woningen betreft, t~ LEIDERDORP Het ziet er naar uit dat een vtiriqe wens van het be stuur van het Groene Kruisn.l. de beschikking te hebben over een ge bouw waarin op verantwoorde wijze het veel omvattende werk kan wor den verricht in vervulling zal gaan. Eind oktober zal aan de Berkenkade een semi-permanent gebouw verrijzen. Zoals bekend worden nu de consul tatiebureaus roor zuigelingen en kleuters gehouden in het Dorpshuis. Me disch gesproken is de accommodatie daar totaal onverantwoord. Als voor loper op een later in de Zijllaan en Meyepolder te bouwen gebouw van de gemeentelijke geneeskundige dienst waar dan het Groene Kruis definitief zal worden ondergebracht, wordt nu dit houten wijkgebouw (ontwerp: ar chitect Ed. ten Hooven) geplaatste Het gebouw zal behalve voor zuigelin- »n en kleuterzorg ook voor de oefen avonden van de plaatselijke EHBO, inen tingen, hoogtezon. moedercursussen en spreekuur kraamcentrum en diëtiste, psy chiatrische nazorg, bevolkingsonderzoek en zwangerschapsgymnastiek worden ge- Uiteraard vraagt de realisering van dit gebouw grote financiële offers. Dankbaar is de bouwcommissie, die is samenge steld uit burgemeester Gallas, mevrouw NZZ T- Teygeler en de plaatselijke artsen P. van 't Woud en G. A. de Bruyne. Voor de grote medewerking van de plaatselijk! middenstand, de bedrijven en het ge meentebestuur. Ook van de Leiderdorps» bevolking wordt een bijdrage verwacht. Daartoe zal op vrijdag 11 september eer honderdtal dames huis-aan-huis vertellen waarom het in dezci actie gaat Het be stuur hoopt dat uit de achtergelaten veloppen. waarin men zijn bijdragen kan doen, het streefbedrag van f 15.000 te voorschijn zal komen. Ook het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis van Leiden zullen van het gebouw gebruik maken. Het bestuur is e overtuigd, dat ledereen de noodzaak de totstandkoming van dit gebouw de gemeente er geen goed tan doen ze op dit moment te verkopen. Er ontwikkelde zich nog een fel debat tussen de heer Bouland «vvd> en B e waarin de eerste stelde dat de gemeente de hand kan leggen op alle woningwet en premiewoningen voor de oplossing v urgente noodgevalen. „In theorie is c ook zo", aldus de burgemeester, „doch de praktijk kan daar weinig van terecht komen. Ten aanzien van de Woningwet- en premiewoningen hebben B en W slechts het recht vestigingsvergunningen af te geven of in te houden, alsmede via de lange weg van vorderingen te beslis sen over de bewoning. Bij de eigen ge meentewoningen kan men echter, zodra er één leegkomt «hetgeen in de laatste tijd verscheidene malen gebeurde' urgent geval oplossen. Dit geschiedde nog onlangs met de fam. Werkhoven, (gemeenteiwoning op het terrein Oud-Poelgeest afbrandde Subsidie De heer Bouland had ook bezwaren tegen ..het maar raak subsidiëren" Doordat de overheid maar aan iedereen geldelijke bijstand verleent wordt het totaal be schikbare subsidiebedrag sterk versnip perd, waarvan dringend hulp behoevende instellingen de dupe zijn. Het voorstel tot subsidieverhoging aan het Wit-Gele Kruis Noordwijkse visser op de vuist met een Katwijker IJMUIDEN Een 55-jarige ma chinist uit Katwjjk aan Zee heeft bij de Velser politie aangifte gedaan van mishandeling door een 20-jarige Noordwijkse schepeling. Dit speelde, zich af op de KW 8 Deining. Uit een onderzoek bleek, dat ook de machi nist enige klappen had uitgedeeld. Het gevolg van zijn komst op het hoofdbureau waa een bekeuring voor hem en de Noordwijker. Kandidaat Bonman tc Katwijk beroepen KATWIJK AAN ZEE. De Hervorm de Gemeente te Uitwijk heeft een beroep uitgebracht op kandidaat Bouman te Katwijk aan Zee. Echtpaar I. Boezaard te Katwijk a. cl. Rijn 60 jaar getrouwd KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisle- cn zijn de diamanten bruidsdagen inge- aan van het echtpaar Boczaard, Rijn straat 54. Op 22 september zal er feest •orden gevierd, maar daarop zal niet het gehele nakomelingschap kunnen ver schijnen. Dertien nog levende kinderen de zeventien) gaat nog, maar de honderd klein- en acliterklcinkinde- :oudcn in het ruime oude huisje toch niet kunnen worden ondergebracht. De heer A. Boezaard »80) is nog kern gezond. hoewel een beetj hardhorend neeste tijd van zijn leven heeft hij hard moeten werken voor zijn grote i. maar toch het meest wel als eigen baas. Hij heeft van alles gedaan: spitten, graven, bloemen kweken, gras en koren maaien en zand verhandeld, 's Winters pachtte hij vaak een stuk duin waar hij helm ging maaien voor bollendek. Het echtpaar, waarvan mevrouw G. J. Boezaard-Heemskerk uit Rijnsburg af komstig is. heeft eerst aan het Veereind gewoond, daarna elf jaar in de Kerk straat cn nu al 33 Jaar aan de Rijnstraat Mevrouw Boezaard '81) ligt al enkele eken op bed. ..Een beetje slapjes, maar ick voel ik me niet", zegt ze echter op- limistisch. en het Groene Kruis 'met f 2.400' achtt» hij daarom niet aanvaardbaar. De raad was het niet met hem eens en ging ak koord. De verhoging van de leges voor bouw vergunningen 'f 4 per f 1000) vond de heer Van Nieuwkoop (prot.-chr) te sterk Hij stelde voor daarvan f 3 te maken, waarbij over de leges voor het welstands toezicht dan apart wordt beslist naar de situatie van het ogenblik. Zowel bij het voorstel van B en W 'dus f 4) als bij dat van de heer Van Nieuwkoop staakten de stemmen 'wethouder Van der Voet was afwezig'. In de volgende vergadering komt men er dus op terug. Benoemingen In de vacature-prof. Kapteyn werd in de commissie voor openbare werken me vrouw Samkalden gekozen. Haar plaats en die van wijlen de heer Blansjaar in de commissie van georganiseerd overleg werden ingenomen door de heren Kam steeg en J. W. de Graaf. De laatste was even tevoren als lid van de raad ge- installeerd (opvolger prof. Kapteyn, In de commisie van advies vordering woonruimte werden herkozen mevrouw Bouma. mevrouw Kramers, de heren Stenfert Kroese en Thorn, en werd ge kozen 'vacature-Blansjaar) de heer W Handgraaf. In de rondvraag vroeg de heer Brouwer 'prot-chr' nog om stimulering en co ördinatie bij de organisatie van school zwemmen en sportdagen. Over het ook op zonnige zondagen in werking stel len van de stoplichten op de hoek War- monderwegRijnsburgerweg zullen B en W nogmaals contact opnemen met de Leidse lichtfabrieken «via de Leidse ver keerspolitie', zo kreeg de heer Brouwer tenslotte nog ten antwoord. Echtpaar RiV^m 55 jaar getrouwd OEGSTGEEST „Als je voor het raam blijft zitten, dan word je oud. En dat wil ik v og niet. Vorige tointer heb ik nog geschaatstDat hoorden we uit de morid van de heer Leendert Rtjsdam, die net thuis kwam met de fiets. Hij is 79 jaar en op 15 september 55 jaar getrouwd met de 78-jarige M. Rijsdam- Haasbeek. Het echtpaar, dat nog drie kinderen en 15 kleinkinderen heeft, woont al veertig jaar op Hoge Mors- weg 19. „We zijn er in gekomen, toen het nieuw was, zegt mevrouw Rijsdam, die Leidse van geboorte is. Haar man werd in een woning van de N.S, aan de spoorlijn bij de Hoge Mors geboren. Oud worden wil hij nog niet. En dat houdt het. duidelijkste bewijs in dat zijn 79 jaren hem ook nog niet oud hebben gemaakt. Evenmin overigens hebben 78 levensjaren daartoe kans gezien bij zijn vrouw. Maar werken wil hij nog graag. ,.lk heb een groente tuin van de gemeente gekregen. En dan knap ik zo links en rechts wat klusjes op voor buren die het zelf niet kunnen", zegt hij alsof hij net met pensioen is gegaan en geen raad met zijn vrije tijd weet, Zrs uur op „Ik zeg wel eens tegen hem: blijf toch nog een half uurtje liggen, maar dat kan hij niet. 's Zomers soms om v{if uur, maar anders toch uiel om zes uur is hij het bed uit", zegt mevrouw Rijs dam, die voor de thuiskomst van baar man al heeft verteld dat deze altijd in de bloemen heeft gewerkt. Eerst ne gen jaar in de bollen te Hillegom, maar daarna zo'n .76 jaar in de bloe- misterij van Van Egmnnd aan de Hoge Morsweg. Het is altijd hard werken geweest. Daarvan zegt hij zelf laco niek „Heel gezond hoor''. Volgende week dinsdag zullen moestuin, kippen en konijnen van het gezonde echtpaar het een dagje alleen moeten doen. Dan viert de familie het 55-ja rig huwelijksfeest bij een dochter in de Spiegelstraat in Leiden, „omdat het voor ons te druk zou worden, zei m'n dochter''. NOORDW1JKERHOUT De Oranjefeesten 1964 begonnen dinsdag middag met kinderspelen en traktaties voor de schooljeugd. Op alle school pleinen werd druk blokjes geraapt en zakgelopen en de gulle gaven van de Oranjevereniging iverden ontvangen als een regenbui na langdurige droogte. Om half acht 's avonds gingen de lakens voor de etalageramen weg en ging de jury ernstig keurend rond. De deelnemers aan de etalage-wed strijden en dat zijn bijna alle middenstanders van het dorp zijn in groepen verdeeld en in die verschillende groepen kregen J. Balk, J. den Berg-Smit. de fa. Mens, Fr. Aartn Flamingo, Arti Homede fa. Van Dan De gezellige stemming in het dorp, waar op die avond iedereen lang: feestelijke etalages kuiert, werd verhoogd door de opwekkende mi van de beide muziekverenigingen, rondwandelingen maakten. De eerste volle kermisdag, de wo dag. werd traditioneel ingezet niet het oud-vaderlandse tonknuppelen. De orga niserende commissie had de tegenslag winnen, dat de Noordwijkerhoutse tonnenmaker, de heer Buschman door ijn hoge leeftijd niet meer in de gele genheid is de tonnen voor dit spel te fabriceren. De nieuwe tonnenmaker kan niet in de schaduw van de heer Busohman staan, want de bijna 100 deel nemers aan dit spel maakten kortst mogelijke tijd spaanders tonnen. Als eerste prijswinnaar kwan de Haas uil de ton. gevolgd Duivenvoorden, K. Duindam en Duin Joh. Warmerdam, drogisterij De Nes eerste en ere-prijzen. i P. Ringrijden In de Emmastraat waren inmiddels de dames en heren voor het ringrijden op bromfietsen aangetreden. Hier was het L. Koelewijn die als bes'e uit de bus n met L. van der Klugt. als goede tweede en G. van den Purg a\s derde prijswinnaar. De Ronde van Nnnrdwijkerhnut was de hoofdschotel van de feeste lijkheden op woensdagmiddag Voor dien reden negen Jongens van 13. 14 en 15 jaar een wedstrijd op toerfiet sen over 6 ronden van elk I kilome ter. Henk van den Berg won hier zoals hij wilde. Ver achter hem finishte J. van der Linden ais twee de, C. van der Burg als derde en L. Heemskerk als vierde. De organisatie van de Ronde was in handen van de Ren en Tourvereniging ..De Bollenstreek" Het werd een interes santé clubontmoeting tussen leden van ..De Bollenstreek" en ..De Bataaf". Bij de ongeveer 50 renners verdeeld in amateurs die 70 ronden, en nieuwelingen die 55 ronden te rijden hadden, reden onder meer de Noordwijkerhoutse penners W Janssen en W. Knoppert mee. die wegens ongetraindheid geen rol in de strijd heb ben gespeeld. Het vrij kort en bochtige parcours m Ie Boekhorst was trouwens voor veel nderp renners een handicap en halver- vege do koers was het veld tot op de helft geslonken. die fase namen H. Peters uit Heem stede en C. Plus uit Haarlem al spoe dig bijgestaan door de uit het peloton gewipte H Schouten uil Badhoeve- dorp. de leiding stevig in handen en dez* kopgroep liep zoveel op het alleen op de premies sprintende peloton ui», dat haar de ere-plaatsen niet meer konden ntgaan. In de fellp eindsprint toonde de 2». ■utineerde Henk Peters zich de snelste, gevolgd door H. Schouten en C. Plus' Jongkind uit Aalsmeer won de sprint in het peloton Bii de nieuwelingen was een vijfliental inden eerder de Amsterdammer P. van der Voort met een straatlengte voor- ig op M. Jongkind uit Aalsmeer aar geworden, rtie op zijn beu-* gevn'gH werri Hoor T Rakker uit Half- en H. Scheuren uit Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15