iriido Rompslomp rentekaart en zegels loopt af flido Invaliditeitswetten in liquidatie Inkomensgrens voor toelating op f 5546 Wetsontwerp AOW is onaanvaardbaar Twee selecties: A met 3-0 sterker dan B Groen in halve finale bij achtervolging Anderlecht won: 1-0 Hoogte AOW mag niet in discussie BLIJVEN 13 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1964 (Van onze soc.-econ. redactie) Als de beide Kamers der Staten- Generaal met de plannen van mi nister dr. G. M. J. Veldkamp akkoord gaan, zal het op 1 januari a.s. ge daan zyn met de premiebetaling voor de verzekeringen van de Invalidi teitswet. (Sinds 1 augustus jl. wor den al geen nieuwe verzekerden meer ingeschreven). Met ingang van 1 januari zullen dan ook de krach tens deze wet bestaande ouderdoms- en weduwen- en wezenrenten wer den afgewikkeld, waarmee een eind gekomen zal zijn aan de enorme ad ministratieve rompslomp van rente- kaart en zegeltjesplakkerij, een ver betering, die met name het bedrijfs leven ongetwijfeld met een zucht van verlichting zal begroeten. De minister van sociale zaken er volksgezondheid heeft namelijk van d( gelegenheid gebruik gemaakt om te gelijk met de indiening van het wets ontwerp tot invoering van een sociaal minimum voor de uitkeringen krach tens de AOW en de AWW (zie daar voor elders in dit blad) de Tweede Kamer een wetsontwerp aan te bie den tot gedeeltelijke liquidatie van de in de Invaliditeitswet en de Mijnwer kers-Invaliditeitswet geregelde verze keringen. De bewindsman is verder voornemens, zo deelt hij in zijn me morie van toelichting mee, bij de in voering van de Wet op de Arbeidson geschiktheidsverzekering de invalidi teitswetten helemaal te liquideren. De totale financiële lasten, die aan de af wikkelingsregelingen verbonden zul len zijn, worden geschat op ca. ƒ4,5 miljard. Het vermogen van het Inva- liditeits- en Ouderdomsfonds bedraagt slechts ca. 1 miljard, zodat het rijk voor het verschil aansprakelijk zal zijn. Volledige afwikkeling van de uit de beide invaliditeitswetten voortvloeiende rechten kunnen namelijk pas plaatsvin den bij het in werking treden van de Wet op de Arbeidsongescbiktheidsver- zekering. Tot de invoering van die wet moet het toekennen van ïnvaliditeits- renten en het verlenen van geneeskun dige behandeling of verpleging moge- lijk blijven .Verdere premiebetaling, om tot hogere rentebedragen te komen, is echter niet nodig, wanneer de pen sioenen krachtens de A.O.W. en de I A W W. tot een sociaal minimum zijn opgetrokken. Dan kan namelijk alvast een aantal andere regelingen worden afgewikkeld, waarbij de minister rekening heeft ge houden met door de verzekerden door premiebetaling verkregen aanspraken, terwijl er tevens voor is gewaakt, dat de opgebrachte gelden niet tevens ten I goede komen aan hen, die niet aan de premiebetaling hebben deelgenomen- Met het oog hierop heeft bij de minis- I ter zwaar gewogen de overweging, dat vele verzekerenden, nadat zij niet meer verzekeringsplichtig waren, de premie betaling voor eigen rekening hebben voortgezet, veelal op advies van de Raden van Arbeid. Een vroegere beëindiging van de pre-1 bepaald, dat, indien het overlijden miebetaling voor de verzekeringen de Invaliditeitswet betekent uiteraard een nadelige beïnvloeding van de hoog te der krachtens deze wet op te bou wen ouderdomsrenten, Veldkamp acht dit aanvaardbaar, neer als compensatie daartegenover staat een gelijktijdige verhoging van het A.O.W.-pensioen. Door de bepaling, dat degenen, die op 1 augustus jongst leden of later in loondienst treden, niet meer in de verzekering van de Inva liditeitswet zullen worden opgenomen, wordt voorkomen, dat naar schatting aan ongeveer 60.000 jongeren, die na het beëindigen van de schoolopleiding, in het algemeen in augustus en sep tember, voor het eerst in loondienst gaan werken, tijdelijk een rentekaart moet worden uitgereikt. OUDERDOMSRENTE Ten aanzien van de afwikkeling der renten is bepaald, dat de vóór 1 januari 1965 ingegane ouderdoms-, weduwen- wezenrenten gehandhaafd blijven, zodat deze, zoals ook thans het geval is, naast het pensioen krachtens de A.O.W. of de A.W.W. worden genoten. Wat de aanspraken op toekomstige ouderdoms rente betreft, geldt voor verzekerden, die na 1 januari 1965 de leeftijd van 65 jaar bereiken, dat het recht op ouderdomsrente eveneens behouden zal blijven, verhoogd met 11.2 procent het totaal betaalde premiebedrag. ïn formule voor de bereke ning van deze ouderdomsrente ontwor pen door het bedrag der betaalde pre- te vermenigvuldigen met 26C vervolgens te delen door het aantal de verzekeringsduur. Om kele voorbeelden te noemen: bij een pre- cent per week en een ver zekeringsduur van 50 jaar zal de ouder domsrente f331 per jaar bedragen, bij een verzekeringsduur van 40 jaar f265 en bij een verzekeringsduur van 25 jaar f165. AFKOOPREGELING De aanspraken uit de Invaliditeitswet van verzekerden, die bij Invoering van de Wet op de Arbeidsongeschiktheids verzekering 35 jaar of jonger zijn, en ouderen, wier ouderdomsrente min der dan f60 per jaar zou bedragen, zullen volgens de plannen van de mi nister worden afgekocht, in welke re geling eventueel ook de groep verzeker- -45 jaar zal worden betrok- De afkoopsom zal voor de groep 35 jaar of jonger gelijk zijn aan bedrag van de betaalde premies, v is uitgegaan, dat de op de premies gekweekte interest gebruikt i: dekking van de administratie kosten en van het invaliditeits- en over- lijdensrisico. Voor de ouder dan 35-jarigen zal de afkoopsom worden vermeerderd met een rente van 3,5 procent per jaar over het totaal bedrag aan premies, dat jaarlijks na de 35-jarige leeftijd is be taald. WEDUWEN EN WEZEN Met betrekking tot de aanspraken op toekomstige weduwen- en wezenrenten de weduwenrente- Ziekenfondsverzekering bejaarden (Van onze soc.-econ. redactie) Tegelyk met de verhoging van de A.O.W.-uitkeringen tot een sociaal minimum moet ook, zoals wettelijk is bepaald, de inkomensgrens krachtens de ziekenfondsverzekering voor be jaarden worden verhoogd en wel tot f 5.546.(thans f 4.964.De re gering acht het niet gewenst om in deze grondslag van de bejaarden ziekenfondsverzekering principiële wijzigingen aan te brengen. Wel echter meent zij, dat door de straks verbeterde financiële positie van de bejaarden de indeling in de premie- klassen, moet worden gewijzigd. Voor een deel der bejaarden zal dit een extra hogere premielast meebrengen. In verband hiermee heeft de minis ter van sociale zaken en volksgezond heid, tegelijk met het wetsontwerp tot Invoering van een sociaal mini um voor de AOW (zie daarvoor elders in deze krant), bij de Tweede Kamer een wyziging voorgesteld van de Wet op de Ziekenfondsverzekering voor Bejaar den. De door bejaarden voor deze verzeke ring te betalen premie is afhankelijk van de hoogte van het inkomen met het oog waarop de onder de voorziening vallende bejaarden zijn ingedeeld in twee premieklassen. De verzekerde, die in de laagste klasse is ingedeeld, be taalt een vierde deel van de gemiddel de kosten per verzekerde bejaarde en de tot de hoogste klasse behorende bejaarde betaalt de helft van deze kos ten. Het tekort wordt ieder voor de helft gedragen door het rijk en de ver plichte ziekenfondsverzekering. Het in komensbedrag, dat de grens tussen bei de premieklassen aangeeft, is eveneens steeds aangepast aan de wijzigingen van het AOW-pensioen en bedraagt nu f3.954. In het wetsontwerp wordt thans voor gesteld drie premieklassen in te voeren, nl- I: tot een inkomen van f3.954 met '1.53 premie per week; II; inkomen van f3.955 tot f4.964. met een premie van f3,06 per week en III: inkomen van f3.965 tot f5.546 met :n premie van f4,59 per week. (De voor de klas sen I en II genoemde premies zijn ge lijk aan die, welke thans voor de bei de tariefklassen bestaan). De grens tussen de laagste en de middelste klasse is gelijk gehouden aan die tussen de huidige tariefklassen, ten einde te bereiken dat bejaarden, vóór en na 1 januari a.s. in een lijke inkomenspositie verkeren, in zelfde premie-tariefklasse worden ge houden. De grens tussen de middelste en de hoogste klasse is gelijk aan welke thans geldt voor de toelating tot de verzekering. Degenen, die als gevolg van de voorgestelde verhoging van toelatingsgrens tot f5.546 tot deze be- jaardenverz. zullen kunnen worden toegelaten, zullen in de hoogste tarief klasse worden ingedeeld. Deze groep zal drievierde deel van de gemiddelde kosten per verzekerde bejaarde gaan dragen tegen de andere groepen resp. een-vierde en de helft. Op deze wijze wordt volgens minister Veldkamp een redelijke verdeling van de kosten dei- verzekering verkregen. Terwiüe van 115.000 De regering heeft zich, aldus de me morie van toelichting, beraden over de vraag of de thans bestaande grenzen volgens de geldende procedure opnieuw zouden moeten worden verhoogd, nu wordt voorgesteld het AOW-gehuwden- pensioen op f 3.540 per jaar te brengen. Indien de verbetering van de inkomens positie van de bejaarden tot het besluit zou hebben geleid om géén wijziging te brengen in de huidige inkomensgrens voor de toelating tot de verzekering, dan zouden echter ruim 115.000 bejaar den het recht op toelating tot de bejaar denverzekering verliezen en naar de vrijwillige ziekenfondsverzekeringen moeten overgaan Dit zou enerzijds de vrijwillige verze kering voor zware financiële consequen ties plaatsen en anderzijds er toe lei den, dat deze bejaarden een vrij be langrijk deel van de verhoging van de AOW zouden moeten aanwenden voor het betalen van de hogere ziekenfonds premie. Door de toelatingsgrens te stel len op f5.546 zal, als gevolg van de ver hoging van het AOW-pensioen, geen wijziging worden gebracht in het ver zekerdenbestand. Wel meent de regering, dat een na dere bezinning op het uitgangspunt van deze verzekering ten volle aanwezig blijft verzekerde echtgenoot plaatsvindt na 31 december 1964, het recht op we duwen rene tniet meer ingaat op 60-doch op 65-jarige leeftijd. De weduwenrente blijft ingaan op 60-jarige leeftijd, indien de verzekerde echtgenoot is overleden vóór 1 januari 1065. Het recht op we duwenrente wegens na 31 december 1964 intredende blijvende invaliditeit vervalt. Ook het recht op wezenrente terzake van een overlijden, dat plaatsvindt na 31 december 1964, vervalt. VERDERE LIQUIDATIE Over de toekomstige algehele liqui datie van de invaliditeitswetten deelt minister Veldkamp onder meer nog mee, dat de dan nog lopende invali- diteitsrenten zullen worden omgezet in uitkeringen krachtens de Wet op de Ar beidsongeschiktheidsverzekering. Lopen de invaliditeitsrenten, waarop géén bij slag krachtens de Interimwet Invalidi- teitsrentetrekkers is verleend, zullen ongewijzigd blijven gehandhaafd. Inva liditeit, die intreedt na het tijdstip, waarop de Wet Arbeidsongeschiktheids verzekering in werking treedt, zal geen recht meer geven op invaliditeitsrente krachtens de Invaliditeitswet De lopen de geneeskundige behandelingen of ver plegingen zullen als regel eveneens via de Wet Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring worden afgewikkeld. Voor de gevallen, waarin onderne- mings- en bedryfspensioenvoorzieningen aftrek van ouderdomsrente krachtens de Invaliditeitswet kennen, zal worden over wogen een regeling te treffen in die Miljoenenfonds blijft een miljoenenfonds (Van i m. redactie) Verwacht wordt, dat het inva liditeits- en ouderdomsfonds van de in de Invaliditeitswet geregel de verzekeringen als gevolg van Ie gedeeltelijke liquidatie van deze wet na 1 januari a.s. ca. 75 miljoen per jaar op het vermagen van ruim 1 miljard zal interen. Het fonds zal dan nl. de premie inkomsten, die ongeveer f 75 mil joen per jaar bedragen, missen. De inkomsten van het fonds zul len dan alleen bestaan uit ca. f 40 miljoen interest per jaar. De uitgaven bedragen ca. f 95 miljoen per jaar aan uitkeringen en ca. f 19 miljoen per jaar aan admini stratiekosten, die het volgend jaar uiteraard zullen dalen. De kosten, die met de afwikkelingsregelingen van het fonds gemoeid zijn, wor den geschat op ca. 4.5 miljard. Daar het vermogen van het fonds ca. 1 miljard gulden bedraagt is het rijk aansprakelijk voor 3.5 miljard gulden. Het ligt in de bedoeling de bij invoering van de Wet Arbeidsongeschiktheidsverze kering vervallende bijdrage van het rijk voor de Interimwet ln- validiteitsrentetrekkers en voor de toeslagen op ongevalsrenten aan te wenden als rijksbijdrage in het Invaliditeits- en Ouderdomsfonds tot het tekort in dat fonds is aan gezuiverd. de aanspraken krach tens de Invaliditeitswet zullen worden afgekocht, vermindering van de pen sioentoezegging mogelijk wordt. De zekerde deelnemer zal in dat geval echter het recht hebben (een adequaat deel van) de afkoopsom aan werkgever of fonds over te dragen om de mindering van de pensioentoezegging geheel of gedeeltelijk ongedaan te Landbouw en middenstand: (Van onze soc.-econ. redactie) De drie centrale landbouworgani saties en de drie samenwerkende cen trale organisaties van middenstands verenigingen, alsmede het Ned. Ver bond van Middenstandsverenigin gen hebben vandaag in een gezamenlijk communique het „on aanvaardbaar" uitgesproken over het thans bij de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp voor de ver hoging van de AOW- en AWW-uit- keringen tot een sociaal minimum in de huidige opzet en uitwerking. ,Het wetsontwerp betekent voor de zelfstandige beroepsbevolking een nieu- 'i belangrijke lastenverzwaring, die bij i inkomen van f 6.000 per jaar f 144 bedraagt, oplopend tot f 427 bij eer komen van f12.000 per jaar", aldus de Chr. Boeren- en Tuindersbond, de R.K. Boeren- en Tuindersbond, het Kon. Ned. Landbouwcomité, de Chr. Middenstands bond, de Ned. Kath. Middenstandsbond de Kon. Ned. Middenstandsbond en hef N.VJW. De hoofdbesturen van deze organisa ties, die verreweg het grootste deel var de Nederlandse zelfstandige beroepsbe volking (ongeveer 800.000 gezinnen) tegenwoordigen, vinden het bijzonder teleurstellend, dat in het geheel va: regeringsvoorstellen hiervoor geen kele compensatie is te vinden. „Met j heeft de regering geen gehoor ge geven aan het dringend advies van eer belangrijk deel van de Sociaal-Econo mische Raad om juist met het oog op de positie van de zelfstandigen de voorgenomen verhoging van de AOW- AWW te doen ingaan op dezelfde da tum als de belastingverlaging. Boven dien wordt in de toelichting op het wetsontwerp in het geheel niet ingegaan op het advies om de inkomensgrens in de Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen belangrijk te verhogen." Achtergebleven Het communiqué van de zeven organi saties vervolgt dan: „Naar uit de mon delinge toelichting van minister Veld kamp is gebleken stelt de regering te genover de (ook door haar erkende) be langrijke lastenverzwaring, dat de groei de welvaart ook aan de zelfstandi- in landbouw en midden- en klein bedrijf niet is voorbijgegaan. Er moet echter op worden gewezen, dat: 1. De groei van de inkomens vai zelfstandigen, blijkens gegevens van Landbouw Economisch Instituut, de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf het Economisch Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf, is achtergeble- De zelfstandigen, in tegenstelling tot de oontrekkenden (uiteraard) geen gedeeltelijke looncompensatie kunnen ontvangen; De vermindering van premie voor /achtgeld- en werkloosheidsverzeke ring en de afschaffing van de premie de invaliditeitswet voor de zelf standigen al evenmin soulaas bieden." zover het communique, waarin de organisaties ten slotte nog meedelen, dat zij voornemens zijn hun bezwaren uitgewerkte vorm aan de Tweede- Kamer mee te delen. Lichtzijden Met de mondelinge toelichting, waar- an in het communique wordt gespro ken, wordt gedoeld op een persconfe rentie, waarin de minister van sociale zaken een toelichting op het wetsont werp heeft gegeven. Deze bijeenkomst werd ook bijgewoond door vertegen woordigers van de landbouw- en mid denstandsorganisaties. Hierbij erkende minister Veldkamp volmondig, dat er op de schouders der zelfstandigen een extra zwaardere last komt te drukken, doch naar de mening van de bewinds- staan daar een „aantal belangrij ke lichtzijden" tegenover. Hij gaf daar van vijf voorbeelden: 1. De voorziening zelf, die voor vele zelfstandigen nog belangrijker is dan voor de meeste werknemers, omdat het merendeel der loontrekkenden wel aanspraak maakt op bedrijfspensioen. Onder de zelfstandigen echter heeft „bijna ieder sterfgeval desastreuse ge volgen"; 2. De draagkracht der zelfstandigen met grote gezinnen is aanmerkelijk ver beterd door de invoering van een kin derbij slagvporziening voor zelfstandi gen; 3. Voor de kleinste zelfstandigen be staat een franchise-regeling (vrijstel ling van betaling voor bepaalde rech ten); 4. In het eerste halfjaar van 1964 zijn de omzetten in vele sectoren van het midden- en kleinbedrijf, in verge lijking met het eerste halfjaar van 1963, aanzienlijk gestegen (met percen tages van 10 tot 20 procent); 5. Na invoering van de AOW-ver- hoging zal het totaal der sociale verze keringspremies voor de zelfstandigen op 12,5 procent komen (AOW 9, AWW 1.5 en AKW 2 pet), terwijl de bijdrage der werknemers komt op 14,7 pet. (AOW 9. AWW 1.5, Ziektewet 1, Ziekenfonds 2,5 en Werkloosheid 0,7 pet). Niet alle problemen opgelost De woensdagavond voor 20.000 toe schouwers in het Goffcrt-stadion te Nij megen gespeelde oefenwedstrijd tussen twee selectie-elftallen is door de A-for- matle gewonnen met 30. Bij rust was de stand nog 00. De doelpunten werden gescoord door: 54 min Van Reeken, 65 min Bosveld. 68 min Heijnen. Bondscoach Dennis Nevilles eerste wa penschouw tussen twee selectie-elftallen, mag dan geen glanzende demonstratie zijn geworden, er werden toch voor de Brit wel enkele problemen opgelost Neville zal bijvoorbeeld ongetwijfeld met genoe gen hebben gezien, dat rechtshalf Rinus Israel, de trouwe adjudant van Daan Schrijvers in het verdedigingsblok het 4-2-4 systeem bij DWS, oolj als „orthodox" halfspeler best uit de voeten kan en vooral wat het aanvallende deel van zijn taak betreft Schrijvers de beste man van het veld bewees daarbij ook met een aanvallende Israel naast zich in een verdedigingslinie, die beslist geen 4-2--4 speelde, de situatie volkomen te beheersen. De achterhoede van de in groen gestoken A-ploeg vormde, met de Fortunees Willy Quadackers en DWS'er .Joop de Jong op de backplaatsen met Bennie Muller als linkshalf, trou- ns toch een goed sluitend geheel, v, op het op papier sterke aanvalskwintet Bergholtz - Gerards - Kruiver - Clavan - Moulijn veelal vast liep. Dat veranderde nauwelijks, toen De Jong, ongetwijfeld de meest onfortuinlijke man van dit oefenduel, kort na het begin van de tweede helft na een botsing per brancard van het veld moest worden gedragen de A-ploeg de strijd met tien man voort zette. Men vreesde aanvankelijk, dat de Amsterdammer een been had gebroken, maar volgens een eerste onderzoek heeft hij alleen een ernstige scheenbeenbles sure. Meer durf Zorgde de „eerste" voorhoede van ville tegen het grootste gedeelte vai vermoedelijke toekomstige Oranjedefen sie voor weinig opvallende daden, de perimentele aanvalslinie van de A-ploeg combineerde vaak vlotter en gaf vooral blijk van meer durf. Aangezien van hun tegenstanders met name Guus Haak en Cor Veldhoen niet bepaald in hun beste vorm staken, resul teerde dit in drie doelpunten, waartegen de B-formatie er niet een kon stellen. De treffers, alle na rust gescoord, kwa men op naam van Tini van Reeken (tot grote vreugde van zijn Nijmeegse fans), Charley Bosveld na rust gekomen in de plaats van de naar de tegenpartij ver huisde veelbelovende Sittardiaan Dul- lems en Harry Heijnen, die de schoon heidsprijs verdiende voor de wijze, v, op hij de bal uit een voorzet ineens langs liet altijd even sterke Tonny Leeuwen (Pieters Graaflands vervanger i het andere doel. Heinz Stuy, maakte ;n heel wat solidere indruk) schoot Men doet er echter goed aan, uit deze 30 uitslag geen al te vergaande conclu- te trekken. De objectieve kijkers kregen bijvoorbeeld de indruk, dat met i enkele Feijenoorders zich niet ge heel gaven en bovendien werden beide ploegen tijdens en na rust op talrijke plaatsen gewijzigd. Doch ook coach Neville zal wel niet verwacht hebben, dat dit duel alleen hem van alle proble men zou afhelpen. Hij is echter wel wat wijzer geworden, hoewel voor in vorm komende spelers altijd nog een plaats kan worden vrij gemaakt „De deur staat open. Wie erin wil, belt maar aan", is het devies van Neville. De opstelling der elftallen: A-elftal: Pieters Graafland (Stuy), Quadackers en De Jong; Israel, Schrijvers en Muller (Aardse); Heijnen, Geutjes, Van Reeken, Dullems (Bosveld) en Wie- ringa. B-elftal: Van Leeuwen; Haak en Veld hoen; Verhoeven, De Kort en Fransen; Bergholtz. Gerards, Kruiver, Clavan en Moulijn (Dullems). P.S.V. versloeg Marokko: 3-2 Oud-landskampioen PSV heeft woens dagavond In Casablanca een oefenwed strijd tegen het Olympische voetbal elf tal van Marokko met 32 gewonnen. BU rust stonden de Elndhovenaren nog met 21 achter. PSV heeft in het stadion van Casa blanca een goede indruk gemaakt. De Eindhovenaren lieten zich door het snelle spel van de Marokkanen niet van de wijs brengen en ook een doelpunt in de vierde minuut, dat ontstond na een mis verstand tussen doelman Bals en Wiers- ma, kon de PSV-ers niet uit hun even wicht brengen. Binnen 'n kwartier was de stand al weer gelijk, toen de jonge mid denvoor Van der Kuylen een aarzeling in de Marokkaanse achterhoede afstrafte. PSV liet zich daarna het tempo opdrin gen en twee minuten voor rust hadden de Marokkanen opnieuw succes, toen rechtsbinnen Bamou9 van grote afstand inschoot (21). Na rust, toen de Marokkaanse ploeg op liefst zes plaatsen was gewijzigd, had PSV het spel volkomen in handen. Toch duurde het nog tot ruim een kwartier voor tijd, voordat eerst Van Wissen (74e) en later Van der Kuylen (83e) konden WERELDKAMPIOENSCHAP WIELRENNEN Bij de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan. die in Parijs worden gehouden, heeft onze landge noot Tiemen Groen de halve finale bij de achtervolging amateurs bereikt, door een vrij gemakkelijke zege op de Duitser Claesgens in de kwartfinale. Groen behoefde zich niet helemaal te geven en won in 5.0.55 tegen de Duit ser 5.15 49. In de halve finale krijgt Groen als te genstander de Tsjech Daler, die mei 5.01.11 won van de Duitser Spiegelberg, die 5.11.45 voor zich liet noteren. De ge wielrenner die gisteren beneden de vijf-minuten-grens bleef was de Deen Jensen Frey-Mogens, die een tijd maakte van 4.59.41 tegen de veel tegenstand bie dende Pool Lucjan Jozefowiecz (5.05.8). Groen zal dus wat meer moeten geven om ook hem te verslaan, doch dit wordt mogelijk geacht. De andere halve fi nale gaat tussen Frey Mogens en de Belg Herman van Loo, die gisteen de Italiaan Luigi Roncaglia in een tijd van 5.02.92 versloeg. De uitslagen luiden: Achtervolging amateurs kwart-finales: le serie: 1. Tiemen Groen (Ned.) 5 0.55 sec. 2. Glaesges (Did.) 5.15.49. 2e se rie: Herman van Loo (België) 5.02.92, 2. Luigi Roncaglia (Italië) 5.05.91. 3e s 1. Jensen Rrey-Mogens (Den.) 4.59.42 2. Lucjan Jozefowiecz (Polen) 5.05.8. 4e rie: 1. Jiri Daler (Tsj.) 5.01.11, 2. Lothar Spiegelberg (Did.) 5.11.45. Prof-stayers uitslag van de eerste serie van dt ■stayers voor het wereldkampioen- Eur. beker landskampioenen toernooi om de Europese beker landskampioenen tussen de kampioenen Albanië (Partizan) en West-Duits- land (F.C. Köln), die woensdag te Tirana CNV over wetsontwerp: Vakbeweging wil meer geld uit rijkskas (Van onze soc.-econ. redactie) naai Vakverbond moet ernstig worden nagegaan of de voorstellen minister Veldkamp betreffende de optrekking van de AOW- AWW-uitkeringen tot een sociaal wel ver genoeg reiken. „Voorkomen moet namelijk worden hoogte van de AOW- er AWW-pensioenen voortdurend in discussie blijft", aldus het commen taar van het C.N.V. op het vandaag by de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp. Het is de bedoeling van minister Veldkamp zodanige maatregelen te treffen, dat de bejaarden en de wedu wen zoveel mogelijk buiten de Bij- tandsregeling blijven. Naar de me ning van hel C.N.V. moet echter ge vreesd worden, dat dit doel met een bedrag in onvoldoende mate wordt bereikt. De steunnormen van sommige gemeenten liggen nu reeds in de buurt van f 3800 per jaar. Het door de werk nemersvakbeweging gedane voorstel biedt daarom meer soulaas, aldus het C.N.V. Financiering Deze vakcentrale wijst er verder op, dat ook het punt van de financiering nadere overweging verdient. Het C.N.V. is geneigd te pleiten voor een hogere overheidsbijdrage, omdat anders de pre mie te hoog wordt en de onevenredige premiedruk op de middengroepen grote vormen gaat aannemen. CN.V acht het overigens langrijk nu te weten, waaraan we de AOW en AWW toe zijn, hetgeen nodig is omdat het anders zo moeilijk is juist pensioenbeleid in de sector vai aanvullende voorzieningen te ontwikke len. De ontwikkeling van de bijzondere pensioenvoorzieningen (bedrijfs- en on dernemingsfondsen) zal de aandacht van de vakbeweging moeten blijven houden. Daarbij moeit ook de problematiek van de instelling van een zgn. rest-bedrijfs- pensioenfonds nog nader worden bestu deerd, aldus het C.N.V. Kinderbijslag Ook het Ned. Katholiek Verbond van Vakvereniging heeft naast zijn waar dering voor het wetsontwerp van minis ter Veldkamp nogeens zijn bedenkingen uitgesproken tegen de voorgestelde hoog te van de uitkeringsbedragen en de fi nanciering hiervan. Het N.K.V. meent dat met een bijdrage van bijv. 150 mil joen gulden méér uit de algemene mid delen een betere lastenverdeling worden bereikt. „Deze 150 miljoen zou dan kunnen worden aangewend voor de premie de kinderbijslag, terwijl de dan daardoor vrijkomende premie besteed zou kunnen a-orden voor de AOW en AWW" Die hogeere bijdrage verdient naar de me ning van het N.K.V. een hogere priori teit dan bepaalde onderdelen van de be lastingverlaging. Het N.V-V. wil een nog groter bedrag uit de algemene middelen aangewend zien ter vermindering van de premie last. n.l. f 500 miljoen, al dan niet mo gelijk gemaakt door financiering van de kinderbijslag. Engels voetbal De uitslagen van de wedstrijden, die woensdag zijn gespeeld in de Engelse league, luiden: Eerste divisie: Birmingham CityWest Bromwioh Albion 11; ChelseaShef- feld Wednesday 11; Leicester City Liverpool 20; Sheffield UnitedFulham •1; Stoke CityTottenham Hotspur 2 0; SunderlandAston Villa 22. Tweede divisie: Derby County—Coven try 21; Manchester CityNorwich City o-a. september te Keulen gehouden. Vasa GyorChemie Leipzig 42. Na bekerhouder Internazionale, die oor de eerste ronde was vrijgesteld, heeft de Hongaarse kampioensclub Vasas Gyor zich als tweede geplaatst voor de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Hon garen, die een week tevoren In Leipzig Chemie reeds met 20 hadden verslagen, zegevierden woensdag in Boedapest met 42. Eerst nadat Vasas Gyor een voor sprong van 40 had genomen, wisten de Oostduitsers tot twee tegenpunten te komen. Rode Ster (Belgrado)Glasgow Ran gers 42. Rode Ster Belgrado en de Schotse kampioen Glasgow Rangers zul len een derde wedstrijd moeten spelen om uit te maken, wie naar de achtste fi nales overgaat. De Zuidslaviërs wonnen de tweede wedstrijd, die voor 60.000 toeschouwers in Belgrado werd gespeeld, met 42, nadat de stand bij rust nog gelijk was: 11. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen in de eerste ronde, gespeeld in Glasgow, is geëindigd in een overwinning met 31 voor de Rangers, zodat de score thans na twee wedstrijden 5—5 is. St. EtiënneChaux-de Fonds 22. De Franse- en de Zwitserse kampioen, St. Etiënne en Chaux-de Fonds, hebben elkaar woensdagmiddag te St. Etiënne voor de eerste maal ontmoet in dc eerste ronde van het Europese beker-toernooi voor landskampioenen. De strijd bleei onbeslist: 2—2. Bij rust leidden de Zwit sers met 2-r-l. Reipas LahtiLyn Oslo 21. Het Finse Reipas Lahti heelt de eerste wed strijd tegen het Noorse Lyn voor de eer ste ronde van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen mei 21 gewonnen. De stand bij rust was 1—1. AnderlechtBologna 10. Ander lecht heeft woensdagavond te Brussel voor 67.000 toeschouwers de eerste wed strijd tegen de Italiaanse kampioensclub Bologna voor dé eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen gewonnen met 10. Bij de stand nog 00. Anton Geesink als eerste naar Tokio Als eerste van de hele Nederlandse Olympische ploeg is gistermiddag judo wereldkampioen Anton Geesink van laar Tokio vertrokken om zich voor te bereiden op de komende strUd op de Wel heeft het verzoek van de Utreoht- reus om twee weken eerder naar Ja- in te mogen vertrekken enige voeten in de aarde gehad, aangezien het NOC hem niet boven andere deelnemer* wilde be- oorrechten schap luidt: 1. Romain de Loof (België) 78.310 km in een uur; 2. Karl Heinz Mar- seU Did.) op 80 meter: 3. Leo Proost (België) op 120 meter; 4. Robert Varnajo (Fr.) op 220 meter; 5. Ehrenfried Ru dolph (Did.) op 1 ronde en 60 meter; 6. Jose Escalas (Spanje) op 1 ronde en 320 meter; 7. Henny Marinus (Ned.) op 1 ronde en 410 meter. De witser Leo Wickihalder heeft opge geven. De uitslag van de tweede serie van de prof-stayers: 1. Timoner (Spanje) in een uur afgelegd 78.763 km; 2. Tiefenthaler (Zwitserl.) op 400 meter; 3. Depaepe (B.) op 1 ronde en 70 meter; 4. Raynal (Fr.) op 2 ronden en 60 meter; 5. Giscos (Fr.) op 4 ronden en 320 meter; 6. Jan Legrand (Ned.), op 8 ronden en 260 meter; 7. Lauppi (Zwits.) op 12 ronden en 140 m. S print-amateu rs De uitslagen van de eerste manche van de kwart-finales sprint amateurs lui den: le rit: 1. Patrick Sercu (Belg.) 11.8 sec.; 2. Valeruj Khitrof (Rusl.). 2e rit: 1. Sergio Bianchetto (lt.) 12.4, 2. Ivan Kucirek (Ts.). 3e rit: 1. Pierre Trentin (Fr.) 11.9. 2. Angelo Damiano (lt.). 4e rit: I. Daniel Moreion (Fr.) 12.4, 2. Imant Bodnieks (Rusl.). Tweede manche: le rit: 1. Sercu (Belg.) II.4 sec., 2. Khitrof (Rusl.). 2e rit: 1. Bi anchetto (It.) 11.6 2. Kucirek (Tsj.). 3e rif 1. Trentin (Fr.) 11.8, 2..Damiano (SU. 4e rit: 1. Moreion (Fr.) 11.8, 2 Bodnieks (Rusl.). De halve finales, die zaterdag zullen worden gehouden, zijn als volgt' gefor meerd: Sercu tegen Moreion en Trentin tegen Bianchetto. Dames De Belgische Yvonne Reynders heeft te Parijs het wereldkampioenschap ach tervolging dames gewonnen door in de finale de Britse Beryl Burton te verslaan. Yvonne Reynders maakte in de finale tijd van 4 min. 2.22 sec. (gem. van 43,338 km/u.) tegen Beryl Burton 4.09.53. De derde prijs was voor de Russische Aina Ouronen, die in 4.12.36 haar land genote Dina Smolentseva (4.13.15) ver sloeg in de strijd om de derde en vierde plaats. 1. Yvonne Reynders (België) 4 min. 10 sec., 2. Dina Smolenstseva (Rusland) 4. 11.21. 2e halve finale: 1. Beryl Burton (G.B.) 4.11.32, 2. Aina Ouronen (Rusl.) 4.12.56. doodt direct elk insekt! frissere geur geen vlekken grote spuitbus voor maanden lang gebruik! SLECHlf^ 2 5 UIT HET VERTROUWDE ERDAL HUIS Wereldvoetbalbeker Indcpendiente, de Zuidamcrlkaaiue voetbalkampioen, heeft woensdagavond in Buenos Aires In de eerste wedstrijd om de wereldbeker met 1—0 gewonnen van Internazionale uit Milaan, de houder van de Europese voetbalbeker. BU rust was de stand nog 00.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13