Verbouwde „Zeven" grote aanwinst voor NAVO Proefvaart op de Noordzee Projectielen halen in Amerika Longkanker neemt bij honden sterk toe Chroesjtsjef ingenomen met Ned. inzending Gaudeamus: vermaard ook over de grens Verenigd Bezit groeit sterker dan ooit IFIEIST Clavan naast Coen Moulijn Tiemen Groen klopte Rus 7 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1 'A. Westelijke wind TfOVEN HET zuidelijk deel van de oceaan ligt een gebied van hoge luchtdruk, dat zich in midden Europa voortzet. Langs de noordelijke flank van dit hogedrukgebied staat een ma tige tot vrij krachtige westelijke lucht stroming. Hierin bewegen enkele fron ten mee. die door zwakke ruggen van hoge druk gescheiden worden. De af gelopen nacht passeerde een dergelijk front met enige regen ons land, rr gen arriveert een volgend, weinig tief front. In verband hiermee zal de bewolking het komende etmaal een veranderlijk karakter hebben. Regen van enige betekenis wordt echter niet verwacht. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. ZON EN MAAN: Woensdag 9 september: zon op: 6.04. onder 10.09 maan op: 9.41, onder 20.46. Zondag 13 september eerste kwartier. Hoogwater Schevenlngen Woensdag 9 september: 5.04 v.m.; 17.27 Straiiclverwachtifig De rug van hogedruk nadert bij Ier land, waardoor morgen droog weer met flinke zonnige perioden zijn te verwach ten. Matige zuidwesten wind. Fris. In de i^ddag ongeveer 18 graden, zeewater 17 gfeden. Vooruitzichten: perioden met zon, maar later weer wat onstabieler. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur \*x\ Is II Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Berlijn Mtlncher Zürich Genève wnw 12 18 15 wnw 7 19 15 wnw 5 18 16 gh bew h. bew l Te Weiteveen, gemeente Schoone- 1 beek, is gisteren bij een botsing tussen een autobus en een vrachtauto met aan hanger, de bestuurder van de autobus, de 28-jarige J. H. om het leven gekomen. De botsing ontstond doordat de vracht auto geen voorrang verleende. AAN boord van De Zeven Provin ciën ontmoetten we luitenant ter-zee der le klasse H. P. Pröpper, met zijn 31 jaar vermoedelijk een van de jongste „eerste klassers" van de Koninklijke Marine. „Ik deed op m'n zestiende eindexamen HBS en kwam dus ook jong van het „insti tuut" vertelde hij. Vaststaat in elk geval, dat hij z'n majoorsrang niet dankt aan het feit, dat zijn vader de marinedienst verliet als voorzitter van de Verenigde Chefs van Staven. Een goede naam moet je je bij de marine zelf verwerven en daar is de heer Pröpper hard mee bezig. Hij was een van de weinigen, die wer den uitgekozen om ruim een jaar in de States door te bremgen. Toen hij terug kwam, wist hij bij wijze van spreken alles van geleide wapens. Door zijn hooggespecialiseerde ken mis bekleedt hij nu een van de sleutelposities aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën". Met de „Zeven" kruisten we gisteren een mijl of twintig bewesten Texel in het z.g. KOT fkruiseroefenterreln). De krui ser is pas weer in de vaart, nadat hy meer dan twee jaar heeft gelegen op de werf, die het schip in 1953 ook heeft af geleverd: de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. By de RDM heeft de bodem een ingrypende verbouwing ondergaan, waardoor hy thans de trots van onze oorlogsvloot is. Maar als u het ons vraagt, de kruiser is er niet mooier van lijn op geworden. ..De Zeven Provinciën' heeft weinig meer van haar zusterschip Hr. Ms. „De Ruy- ter", die gistermorgen eveneens aan stei ger 20 te Den Helder afgemeerd lag. Tot aan de midscheeps is het 186 m lange oor logsschip de oude, vertrouwde kruiser ge bleven. maar vanaf de tweede schoorsteen heeft hij een complete gedaanteverwisse ling ondergaan. Conventioneel .zijn op het achterschip alleen de hut en de salon van de comman dant, de kapitein-ter-zee A. van der Moer (44), die het zich goedmoedig laat aanleunen wanneer hij nader wordt aan geduid als „de broer van Ank van der Moer". Als actrice krijg je nu eenmaal gauwer naam dan als marine-officier. Vanuit de salon kijkt men op het nieuwe wapen, waarvoor de verbouwing plaatsvond: de raketwerper, waarbij voortdurend ook in vólle zee een ma troos wacht loopt. De raketwerper is in de plaats gekomen van de beide achter- irens van 15 cm. van de dubbeltoren van 1 mm en van de vier 40 mm mitrailleurs Een bewapening, waarmee men vijande lijke opervlakteschepen nog behoorlijk te lijf kan gaan op het voorschip is zij dan ook gehandhaafd maar die niet meer toereikend is Iri dë strijd tegen luchtdoe len. Daarvoor moet een schip thans zijn uitgerust met geleide projectielen. Hoogleraar concludeert uit secties: Bij de secties, die de laatste jaren in het veterinair-pathologisch insti tuut worden verricht, is het opgeval len dat de primaire longkanker by honden veelvuldiger voorkomt dan vroeger. Prof. dr. A. A. Ressang, die thans als medewerker aan het centraal dier geneeskundig instituut- in Amsterdam verbonden is en tijdens zijn assistent schap aan het veterinair-pathologisch instituut een onderzoek op dit gebied heeft gedaan, is zelfs op grond van I statistische gegevens tot de conclusie gekomen dat de primaire longkanker bij honden van 1951 tot en met 1955 een duidelijke toename vertoont. „Of deze toename zich van 1956 tot op heden heeft voortgezet moet aan de band van het beschikbare materiaal nog sta tistisch worden uitgemaakt, maar wij hebben sterk de indruk dat dit inderdaad het geval zal zyn". Dat de mening van prof, J. H. ten Thye, die in de veterinaire faculteit der rijksuniversiteit te Utrecht algemene en I vergelijkende ziektekunde doceert. Wil men de oorzaak van de toegeno men primaire longkanker bij honden na gaan, zo vervolgde de hoogleraar, dan zal het onder meer nodig zijn de omstandig heden, waarin de honden voor en na de Meisje krijgt voor verduistering 40 mille 15 maanden De Rotterdamse rechtbank heeft van morgen het 18-jarige kantoormeisje Le- nie L. uit Gouda, wegens verduistering en valsheid in geschrifte, meermalen ge pleegd, veroordeeld tot een gevangenis straf van één jaar en drie maanden. De officier van justitie had één jaar en negen maanden gevorderd. Lenie L. verduisterde in de afgelopen jaren een bedrag van f 40.000 ten na dele van haar werkgever, de Goudse potterij „De Anjer", door te knoeien met de loonstaten die zij wekelijks moest opmaken. Het grootste deel van het geld zeker f 25.000 verdween in de zakken van de 21-jarige H. Ph. B„ zoon van een der directeuren van de potterij. Hij had Lenie tot het plegen Van de verduisteringen aangezet, De rechtbank veroordeelde B. wegens heling tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. De officier van justitie had één jaar en negen maanden togen hem geëist. Verkeer i«i dit' verband is reeds gewezen op de invloed van het veel intensievere gemotoriseerde verkeer dat met zijn uitlaatgassen een oorzaak van primaire longkanker bij honden zou kunnen zijn. Om op dit punt tot een wetenschap pelijk verantwoorde uitspraak te kun nen komen, aldus prof. Ten Thye, zou niet alleen een grondig onderzoek naar het voorkomen van kankerverwekken de stoffen in die gassen nodig zijn, maar eveneens een grote reeks experi menten, waaruit de gevolgen komen vast te staan van het Inademen dezer gassen door honden. Het onderzoek naar de oorzaak waar om de primaire longkanker bij honden aan het toenemen -is, staat dus nog in de kinderschoenen en heeft nog niet het stadium van experimenteel onderzoek bereikt. (Van i onzer redacteuren) Dc zogenaamde missiles alsmede de lan- ceerinrichting bood de Amerikaanse re gering aan onder voorwaarde dat Neder land de verbouwing voor zyn rekening zou nemen. Er is nog over gedacht om ook Hr. Ms. „De Ruyter" gedeeltelijk tot ra ketkruiser te verbouwen, maar daarvan heeft men afgezien omdat dit schip na vol tooiing van het karwei inmiddels te veel op jaren zou zyn gekomen. Met de verwapening was een uitgave van ongeveer 35 miljoen gulden gemoeid. Daarbij moet nog een bedrag van 15 mil joen aan gewone reparatiekosten worden Technisch vernuft Een geleide wapeninstallatie past niet in een vooronder. Het gehele achterschip moest voor de Terierapparatuur worden opgebroken en opgehoogd, zodat het dek van voor- tot achtersteven nu nagenoeg een rechte iyn vormt. Het grootste ge deelte van de installatie bevindt zich be- nedendeks. Daar werd ons een blik ge gund in de assemblage-inrichting, waar onder de „vuurpeilen" ln een roterende cilinder, als patronen in een revolver, lig gen opgeborgen. Een moderne oorlog is een drukknop- oorlog. Een druk op de knop en in de vloer ontstaat een ca 50 cm brede gleuf, waardoor een raket snel omhoog rijst, totdat hy op manshoogte aan een rail blijft hangen. Een tweede bevel en het acht meter lange projectiel dat een ge wicht heeft van 1300 kg, schiet schuin omhoog langs de rail door inmiddels automatisch geopende luiken naar het dek. Binnen luttele seconden hangt de mis sile in de arm van de raketwerper, klaar om met een snelheid van 2,,£ maal het geluid omhoog te worden gestuurd. Eventueel naar een doel op een af stand van tussen de 30 en 40 mijl. Dat wil zeggen viermaal zo ver als met mo dern luchtdoelgeschut kan worden be reikt. En zoals het aan bakboord gaat, zo gaat het ook an stuurboord. In de beproevingsruimte als purist verlangt kolonel Van der Moer Neder landse benamingen zyn de „sigaren" tevoren nauwkeurig getest. Hoeveel een Terrier kost? Tachtigduizend dollar, maar de trefkans is dan ook zeer groot. Rekenarij Op overvliegende meeuwen zal dus stellig niet met Tierrier-raketten worden gejaagd. In de gevechtsleidingscentrale worden alle luchtdoelen nauwkeurig met behulp van radar op lotborden gere gistreerd. Is er een kluif by voor een Terrier, dan betekent dit werk voor de wapendirectie-officier, mijnheer Pröpper. HU is de schutter, wiens hand niet be ven mag wanneer hy de trekker, een geribbeld handvat, op het beslissende moment overhaalt. Luitenant-ter-zee Pröpper werkt in het half-duister, te midden van kastjes met glazen schermp jes, waarop oranje stippen en strepen verschijnen. Een uiterst ingewikkelde rekenarij ligt aan de lancering ten grond, slag, maar daarvoor zorgen computers in het seinstation. Bij het zien ervan is een leek met stomheid geslagen. Twee soorten Met de lanceerapparatuur worden nu al proeven genomen, maar het waren geen echte projectielen, die we uit het binnenst ingewand van de kruiser om hoog zagen komen. De eerste lading raketten komt pas aan boord in de Verenigde Staten, waar heen de „Zeven Provinciën" hoogstwaar schijnlijk in maart van het volgend jaar vertrekt Gedurende een week of zes zul len in de Caraïbische Zee schietoefenin gen worden gehouden, waarbij radiogra fisch bestuurde vliegtuigen het doelwit vormen. Kolonel Van der Moer veronderstelt, dat hij zogenaamde doelzoekende Terriers krijgt. Deze projectielen sturen aan op een echo, die het doel geeft, zolang de geleidingsradar daarop gericht blijft Eerder werd de bundel-volgende Terrier ontwikkeld, die een smalle bundel van de geleidingsradar volgt. Als een soort zoeklichten staan de twee geleidingsra dars op het achterdekhuis, terwyl zich boven in de nieuwe, zware achtermast die het silhouet verstoort de acquisi tieradar bevindt. Met deze radar worden de doelen opgepikt. De doelzoekende raketten zijn nauw keuriger dan de bundel-volgende, doch de laatstgenoemde zijn zeer geschikt voor projectielen met atoomkoppen. Het spreekt wel vanzelf dat men met A- wapens in de regel niet op vliegtuigen of op raketten zal vuren, zij zullen even tueel alleen tegen zee- of landdoelen worden gebruikt. Overigens zullen atoomkoppen pas in oorlogstijd door de Verenigde Staten worden uitgereikt, na- da^ daartoe op hoog politiek niveau is Meer comfort Een gelid wapensysteem vergt hoog geschoold maar geen omvangryk perso neel. De oorlogsbemanning zal dan ook met ongeveer 75 man kunnen worden ge reduceerd. Niettemin omvat de oorlogs sterkte nog altyd 850 officieren, onderof ficieren en schepelingen. Zü zuilen beter gehuisvest zyn dan de bemanning van de oude „Zeven". Door het omhoogbrengen van het cam- pagnedek is er ruimte onstaan voor een tweede onderofficiersverblijf, voor een verblijf voor de korporaals en manschap pen om te studeren, te lezen of te schrij ven en voor een kleine huisvlijtwerk- plaats Het achterschip is van een nieu we airconditioning voorzien, die in de tropen zal worden beproefd. Volgende Mi's., Ma rijnen en Luns bezoeken Duitsland Minister-president mr V. G. M. Mary- nen en de minister van buitenlandse za ken. mr. J. M. A. H. Luns. zullen op uitnodiging van de Duitse Bondsregering van 30 september tot 2 oktober een of ficieel bezoek aan Bonn brengén. Dit is het tegenbezoek waartoe de ministers werden uitgenodigd tijdens het officiële bezoek dat bondskanselier prof. dr. Er- hard en minister van buitenlandse zaken dr. G. Schroder in maart aan Den Haag brachten. De ministers zullen worden vergezeld door de staatssecretaris van buitenlandse zaken mr. L- de Block en enkele hoofdambtenaren. week vertrekt de luchtdoelkruiser naar Dakar. Burger technici zyn voortdurend aan boord om alles te controleren en de finishing touch voor te bereiden, die de RDM zal geven voordat het schip de At lantische Oceaan oversteekt. „De Zeven Provinciën" is zijn tweede jeugd ingegaan. Het is een merkwaardig schip geworden: het voorschip is traditioneel, het achter schip modern. Graag hadden de ma rine-autoriteiten gezien, dat men met de modernisering nog wat ver der was gegaan. Een sproei-installatie voor het wegspoe len van radio-actieve neerslag moest om financiële redenen achterwege blijven, zodat op dit gebied moet worden ge ïmproviseerd. Wel zyn er douche-batte rijen voor de bemanningsleden, die aan rad ia-actieve neerslag blootgesteld zijn geweest. Ook is het niet mogelyk geble ken om van het gehele schip een (lucht dichte) gascitadel te maken, alleen het achterschip kan op die benaming aan spraak maken. Niettemin is Hr. Ms. „De Zeven Pro vinciën" na zijn verjongingskuur een be langrijke aanwinst voor de NAVO-zee- strijd krachten. Over de indeling in de Koninklijke Marine en in het geheel van de NAVO valt nog niets met zekerheid te zeggen, maar zeker tien jaar, misschien wel tot 1981), zal de kruiser zeer waarde volle diensten kunnen bewijzen. Het is het laatste „grote stuk" van onze oorlogsvloot, doch voor gevoelens van weemoed is de tijd nog lang niet aan gebroken. Nu is het de tijd voor een hartelijke wens: behouden vaart! Tentoonstelling machinerieën Moskou DEN blonde jongeman heeft gisteren -Li getracht door te dringen tot pre mier Chroesjtsjef toen deze in Moskou een internationale tentoonstelling van machineriën bezocht. Hij slaagde er in zich een weg te banen door de kring van autoriteiten die Chroesjtsjef omgaf. Hierbij zou hij volgens sommi- geen een dreigend gebaar hebben ge maakt. Hij riep: „Nikita Sergewitsj, ik heb al zeven jaar geprobeerd u' te spreken te krijgen". De jongeman werd onmiddelyk door leden van de veiligheidspolitie wegge trokken en Chroesjtsjef snauwde hem zelf kwaad toe „schaam je je niet?" Daarna vervolgde de Russische premier, schijnbaar onbekommerd, zijn rondgang over het tentoonstellingsterrein. De Russische premier besteedde veel aandacht aan de Nederlandse inzending, ofschoon hy al drie kwartier over zyn tijdschema heen was. Met zichtbaar ge noegen accepteerde hy een set hand werktuigen van de fa. Black en Decker. Hij liet zich het hanteren van deze kleine bouwvakapparatuur uitvoerig uit leggen. Bij de demonstratie van een deameer- machine van de fa. Steenbergen uit Klaaswaal zei Chroesjtsjef „dit is die Hollanders wel toevertrouwd, want ze zijn ervaren op dit gebied". De Sowjet-premier heeft zich nadien in sneltreinvaart van andere Nederland se inzendingen en van de Finse stands op de hoogte gesteld. Door tijdgebrek kon hij daaraan niet Öe aandacht be steden die hy had willen geven. De pre mier was goed geluimd en tegen de aan wezige Nederlanders hartelijk. Russische deskundigen hebben zich in lovende zin over tal van onderdelen van de thans gesloten Nederlandse inzending op de bouwtechnische tentoonstelling te Moskou uitgelaten. (Van onze kunstredactie) Ivoor de verschillende Duitse radio': Heel trots is de heer W. A. F. U*"» ?e,Pa.b^ voor ?e Spaanse_ rad Maas op de resultaten van dej Stichting Gaudeamus. Terecht. Want in de negentien jaren van haar be staan is zij van klein centrum voor moderne muziek (door de heer Maas opgericht) gegroeid tot een kring van zulke importantie, dat „Gaudeamus in Bilthoven" is komen te staan naast Darmstadt, vermaard om zijn studiecursussen van moderne muziek, of Donauschingen, vermaard om zijn concerten van de nieuwste muziek. De Nederlandse componisten, die uit Gaudeamus tevoorschijn zijn gekomen, beginnen ook in het buitenland bekend te raken, en in ons land is men het in de loop van deze bijna twintig jaar gewoon gaan vinden dat er door Gau deamus zulke „rare muziek" geprodu ceerd wordt, dat wil zeggen composi ties in de seriële technieken. Van deze ontwikkeling biedt de 16e internationale muziekweek, die van 12 tot 19 september in Bilthoven, Hil versum en Utrecht gehouden wordt, duidelijk beeld. Voor de internationale prijsvraag werden vijftig composities uit 16 landen over de gehele wereld, Chili, Canada, Japan en Australië tot Zweden, Polen en Joegoslavië, uitge stuurd en daaruit werden door de jury, beslaande uit de beren Kees Klaus Huber en Bruno Maderna, twaalf werken (uit zeven landen) ter uitvoering uitgekozen. Zo zal ons land composities te horen Pierre Mariétan (Zwitserland), Makoto Shinohara (Japan). Ib Norhohn Denemarken) en Reinbert de Leeuw Nederland). Verder worden werken ge speeld van Louis Andriessen (Neder land), Georg Kröll (Duitsland), Ton de Kruyf (Nederland), Enrique Raxach (Spanje), Fausto Razzi (Italië), Arne Mellnas (Zweden). Helaas het onmogelijk alle door de jury uit gekozen werken uit te positie van Peter Schat, „Koren uit het Labyrinth" vergt zoveel repetitietijd, dat de uitvoering verschoven worden naar februari 1965, (de NCRV stuurt het uit) en voor „Fluides' de Joegoslavische Lucia Alcalay den twee orkesten nodig geweest zijn. :iekweek begint Schönberg-concert op maandagavond 14 september in de NCRV Studio cr-ium ter herdenking van diens 90ste erjaardag. Norbert Grossmann speelt alle pianowerken en het Gaudeamus- Kwartet met Elisabeth Lugt, sopraan, brengen het Tweede Strykkwartet ten gehore. Behalve de overige concerten, die in de AVRO, en VARA-studio's te Hilversum en in Tivoli te Utrecht ge geven worden, is er een lezing Louis van Gasteren over de hedendaag- filmmuziek en een lezing Amerikaanse componist Earle Brown (die ook de analyse-cursus te Biltho ven leidt) over „Notation and perfor mance processes." Dc uitreiking van de prijzen, die be schikbaar zijn gesteld door de Fonda- tion Européenne de la Culture, het Prins Bernhard Fonds en de AVRO. geschiedt op vrijdagavond 18 septem ber tijdens een ontvangst van Burge meester en Wethouders van Hilversum op het Raadhuis. De buitenlandse be langstelling voor- deze internationale muziekweek is zeer groot, ook kant van radio en televisie. André Laporte komt voor de Belgische radio tv„ Hans Otte Fred K. Prieberg Vrijgesproken van wisseltruc De rechtbank in Utrecht heeft morgen de 26-jarige danseres Alliah Zo- rah, een Noordafrikaanse. die haar do micilie in Parijs heeft, vrijgesproken. De reohtbanik acht het niet bewez< dat zij op 2 augustus van het vorig jaar door middel van een wisseltruc het Soes- ter bijkantoor van de Raffeisenbank voor een bedrag van f 6,000 heeft op gelicht. Tegen haar was een gevangenisstraf an twee jaar met aftrek van voorarrest geëist. Chroesjtsjef heeft in Moskou bezoek gebracht aan de interna- Verenigd Bezit tionale bouiv- en wegententoon stelling, waaraan door vijftien Ne derlandse bedrijven wordt deel genomen. 30 juni geëindigde boekjaar de sterkste uitbreiding geboekt, die het ooit heeft ondergaan. Het geplaastte kapitaal steeg tot f 68,2 (vorig jaar 49,25) miljoen, het 10 Ik heb u nog niet gefeliciteerd, moeder, 't Is ook eigenlijk onzin, hè? Veertig jaar is veel te lang. Na tien jaar moest je veranderen kunnen. En dan na tien jaar weer." „Zwijg, Katrien. Je weet niet, wat je zegt." ,,'t Komt van die lammelingen met hun mu ziek op de vroege morgen. Ze hebben me wak ker geblazen en ik sliep nog maai- net. Ik had ze wel kunnen aanvliegen. Slapen is nog 't bes te wat je doen kunt in dit tranendal, maar 't lukt me slecht, de laatste tijd. Nou, dan gaan we maar eens weer. Nee hoor, die tweede snee eet ik vast niet op, 'k heb buikpijn gehad, van nacht." „Vindt jouw mevrouw 't goed, dat je van die rooie lippen hebt?" „Weet ik 't moeder? Daar heeft ze niks over te vertellen, 't Zyn nog altijd mijn eigen lippen, hoor." „De hals van je jurk is ook veel te laag. En je mouwen zijn te kort en te wijd. Je kunt er bij inkijken." „Bloot velletje? Wie let daar nou op, moeder. Dat is immers overal te koop!" Weer zucht Anna Appelaar als in pijn. Een an dere wereld, waarin dit kind van haar leeft. Een vreemde wereld, waarin zelfs geen handrei king, geen waarschuwing mogelyk is. Omdat de liefde eruit gebannen is. Tersluiks ziet de moeder door het raam, hoe Katrien de fiets neemt om die aan de hand weg te rijden. Blijft ze niet te lang achter de- schuur? Weer diezelfde achterdocht, dat moor dend vermoeden. Wat voert ze uit, daar achter de schuur? Als Katrien is weggefietst, loopt Anna op haar pantoffels hetzelfde weggetje. Ze zoekt, gebo gen. Is daar naast de schuur met voeten ge werkt, om iets te bedekken? Anna werkt het zand terug met de punt van haar leren pantof fel. 't Is er wat vochtig, 't kan zijn, wat ze vreest, 't kan het evengoed ook niet zijn. „Zoek je wat, buurvrouw?" „Ja, Katrien heeft een knoop verloren, een I ote knoop van haar goeie mantel, 't Is zo zon de, hè, die dingen zijn zo duur tegenwoordig." in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh „Mens, hou op. wat is er niet duur! Kan jij nog uitkomen met je weekgeld? Ik al lang niet meer! Afijn, je hebt teminste kinderen die wat inbrengen. Zo ver ben ik nog lang niet." „Kleine kinderen, kleine zorgen, grote kin deren, grote zorgen, buurvrouwzegt Anna zacht. Meteen wenst ze 't niet gezegd te heb ben, want de ander leeft zichtbaar op. „Zo is 't, mens. En mijn moeder zegt altijd: de kleinen treên op 't kleed, de groten treên op 't hart. Daar heb jij ook he deel van gehad, hè? En nog ben je niet klaar. Ik zeg altijd, zolang als je ze niet allemaal onder de pannen hebt, weet een mens niet, wat hem boven 't hoofd hangt. Katrien ziet er ook maar slecht uit te genwoordig, hè?" „Ze rookt te veel, dit is niks meid." „Zeg dat wel. En heb je nou je knoop al?" „Nee, niet gevonden. Hij kan ten slotte ook wel buitenaf verloren zijn." ,,'k Zal ook nog eres voor je rondkijken, hoor, 'k Heb goeie ogen in m'n hoofd, al zeg ik 't zelf." Ja, daarvan is Anna Appelaar wel overtuigd. Alleen: God beware de slachtoffers, van wie ze iets vindt. „Kom straks maar een kopje koffie drinken, ter ere van 't feest, noodt ze vriendelyk-politiek. een jonge „We komen met ons viefen, dat hadden v afgesproken." Dan gaat de bruid naar binnen, om de voor kamer netjes op orde te brengen. Daar zullen de scherpogige buurvrouwen geen kwaad vinden. III Wanneer de tijd en het weer 't toelaten, fietst Gerda stadwaarts langs een buitenweg, die langs akkkers en boomgaarden en tuinderijen voert, 't Is een goede, niet al te smalle weg, waar felle zonneplekken en diep-donkere schaduwlanen kaar afwisselen en 't is mogelijk een gesprek te voeren over al 't merkwaardige, dat zich langs de kanten en verderop presenteert. En dat is heel veel, want Ireentje leeft met een wijd-ge- opend hartje en een onlesbare dorst naar weten en begrijpen. Langs de drukke hoofdweg, waar van de morgen tot de avond het snelverkeer da vert, zou haar vriendelijk vraagstemmetje ver loren gaan, evenals vogelgekweel ondergaat in 't woeden van een orkaan. Daargelaten nog, dat ook Gerda al haar aandacht nodig zou hebben om op 't drukke fietspad onverantwoordelijke figuren te ontwijken. Dit heeft Gerdien tot haar verwondering vast gesteld: zodra ze een bepaalde ideële grens ge passeerd zijn valt er iets als gebondenheid van haar af. Vanaf dit punt is ze een vry mens, een jonge moeder die haar kindje achter op de fiets vervoert. Zoals er duizenden zijn in het land. Ook in de stad is ze de jonge vrouw, mevrouw Appelaar, die haar kindje naar schooi brengt en er gezellig mee babbelt. De donkere plek, de ontbrekende vader, wijkt hier terug tot een onkenbare vaagheid, die door Ireentje ze ker niet zal worden opgemerkt. Maar ook 't kind zelf ondergaat de werking van de magische scheidslijn. Van hier af aan houdt ze zich niet meer bezig met het wereld je van opa en oma in de Mussenstraat; haar gedachten vliegen vooruit naar 't kleuterschool tje met alle heerlijkheden, die haar daar wach ten. Want het leven is onuitsprekelijk heerlijk Ireentje en ze staat wel zo stevig op haar klei ne rechte beentjes, dat ze zich daarvan ook niets ontglippen laat. (wordt vervolgd) i 1894 heeft in het vermogen tot f 174,72 (125.78) min, wa: van in Nederland belegd f 133,94 min. of 77 (79) pet, in Noord-Amerika f40,79 min. of 23 (21) pet. Na algemene kosten is de winst f 5,79 (4) min. Reeds voorgesteld terim alsmede voor de negende achter- (8) pet. dividend, waarvan 4 pet. in- eenvolgende maal 4 (4) pet. in aande- aandeel van f50 steeg tot f135 (134,50) len uit agioreserve. De waarde In Amerikaanse nutsbedrijven Canadees werd f7,5 min. belegd, f 0,9 min. in American Tel. and f 0.9 min. in The Peoples Gas Light and Coke Co.. f0,7 min. in Flori da Power and Ligl t, f 0.6 min. in Texas Utilites f 0.5 min. Common Edison, f 0.4 min. Bell Telephone of Canada. Voor f5,3 min. aan olie-aandelen werd gekocht, w.v. f4,5 min. Kon. Ned. Petroleum and houdstermaatschappijen, en de rest in Amerikanen. Voorts f 3,3 min. Un—ver en Calvéy-Delft, f2,7 min. Phulips, f 1.6 min. ^on. Zou-Ketjen. min. Pakhuismeesteren. f 1 min. Scholten-Foxhol, f0,9 min. Zwanenberg- Organon, f0,8 min. Bredero Bedrijven, f 0,6 min. Geveke, f0,6 min. Nat. Grond bezit, f 0.5 min. Bijenkorf, f0,5 min. Aku. f 0,5 min. Intematio, f 0.5 min. Ogem. Het belang bij nutsbedrijven 8.5) pet., olie 11 (9,5), verzekering 5 7) pet metaal 3,5 (5) pet. De overige veinig veranderde belangen zyn chemie ■n farmacie 10,38, voeding en vetten 10,13, elektrotechniek 9,25. handel 7,66 banken en krediet 7,23, scheepvaart en havens 3,18, dranken 2,4, papier 2,31, bouwnijverheid 1,93, textiel 1,84. kustga- rens en vezels 1,72, onroerend goed 1,44, diverse industriën 1,37. uitgevers en couranten 1,17, hypotheekbanken 0.82. metallurgie 0.7. auto's 0.65. scheeps bouw 0,55, diversen 0,32, onbelegd 3,91 (3). Overige nieuwe fondsen waren Hoo- genbosch. M en R. de Monchy. Blaauw- hoed, Mouton en Co. Verdwenen zijn pen. Nievelt Goudriaan, Industrial Ac- Synres, Heinekens Bier, Lips en Gis- ceptance, Nat. Distiller», Gillette. ook de Italiaanse. Deense en Zweed se radio zullen de Gaudeamus-concer- ten uitzenden. Trouwens Gaudeamus heeft zich over de radio nooit te beklagen gehad. Dank zij de NRU werkt het Radio Kameror kest aan de concerten mee, die geleid zullen worden door Frits Knol en Fran cis Travis. En alle omroepverenigingen stellen hun studio's ter beschikking en zenden de concerten uit Formatie selectieteams Dennis Neville, de tijdelijke bondscoach van de K.N.V.B., heeft de twee selectie elftallen die morgenavond in het Goffert- stadion tegen elkaar zullen uitkomen, als volgt samengesteld: A-team: doel: Pieters Graafland (Fey- enoord): achter Veldhoen (Feijenoord) en De Jong (DWS); midden: Israël (DWS); Schrijvers (DWS) en Muller (Ajax); voor: Heijnen (ADO), Geutjes (SC En schede), Van Reeken (NEC), Dullens (Sittardia) en Wieringa (SC Cambuur). B-team: doel: Van Leeuwen (GVAV): aohter: Haak (Feijenoord) en Quadackers (Fortuna '54midden: Verhoeven (Spar ta), De Kort (Telstar) en Franssen (GVAV): voor: Bergholtz (Feijenoord). Gerards (Fortuna '54), Kruiver (Feijen oord), Clavan (Holland Sport) en Mou- lyn (Feyenoord). De spelers van PSV waren voor deze selectie-wedstrijd niet beschikbaar in verband met een trip van de Eindhove- naren naar Noord-Afrika. Engelse league Zware nederlaag van de Wolves Blackpool heeft gisteravond een over winning met 40 beha d op Leeds in een wedstrijd voor de cc 'e divisie van de Engelse lague. West Ham United ver- iloeg Wolverhampton Wanderers met 3—0. I.O.C. achterdochtig Zijl gij amateur - o, Italiaan - of toch prof? Het Internationale Olympische Comité zal deze week een onderzoek openen naar de amateurstatus van het Italiaan se olympische voetbalelftal. Otto Mayer, de kanselier van het IOC, heeft naar aanleiding hiervan meegedeeld, dat er „alle reden was om aan te nemen", dat een aantal spelers van het Italiaanse elf tal, dat in de voorronden van het Olym pische voetbaltoernooi Polen uitschakel de, professionals waren. Volgens de re glementen van de Italiaanse voetbal bond is iedere speler, die niet onder contract staat bij een profclub, amateur Met deze regel verklaart het IOC zich echter niet akkoord. Indien bij het on derzoek blijkt, dat er spelers zijn, die feite beroepsvoetballers zijn, zullen van het Italiaanse olympische elftal worden uitgesloten. Wereldtitel op de baan Vanmorgen is in Parijs het tweede gedeelte van de wereldkampioenschap pen woelrennen 1964 begonnen: de strijd op de baan, die in het Pare des Princes wordt gehouden. In de series achtervolging amateurs zegevierde onze landgenoot Tiemen Groen met ruim verschil over de Rus Stanislav Moskvin, die vorig jaar de finale bereikte. De tijd van Groen: 5 min 01,66 sec. over de 4 km, was na zes series, toen kanshebbers als de Belg Herman van Loo, de Deen Mo- gens Frey, de Italiaan Luigi Roncaglia en de Brit Hugh Poter reeds aan bod waren geweest, nog altijd de beste. De acht snelste coureurs plaatsten zich voor de kwartfinales. Uitslagen: Eerste serie: Heinz Heinemann (Zwits) 5.12.57; De Deen Preben Isaksson viel en zou later opnieuw starten; Tweede serie: 1. Robert Varga (Frankrijk) 5.08.57; 2. Mawell Langshaw (Australië) 5.20 01; Herman van Loo (Bel- gie) 5.03.78, 2 Hugh Porter (Groo» Brit- tannie) 5.07.85: Vierde serie: 1. Tiemen Groen (Nederland) 5.01.66, 2 Stanislav Moskvin (Rusland) 5.10 50: Vijfde serie: 1 Luigi Roncaglia (Italië) 5.06.50.2 Jean Walschaerts (België) 5.17.13. (Met' deze tyd was Walschaetrs, houder van de ti tel, reeds uitgeschakeld voor een plaats hi kwartfinales). Zesde serie: 1. Mogens Frey (Denemarken) 5.04.98 2 Luc Jean Jozefowiez (Polen 5,05.95. Voor de halve finales achtervolging dames plaatsten zich de Belgische Yvon ne Reynders (3 km in 4 min 05 56 sec) de Britse Beryl Burton (4.14,24) en dé Russinnen Dina Smolentseva (4.17.0) en Ama Puronen (4.12.85). Tennis In de eerste ronde van het damesenkel van een internationaal ten nistoernooi te Eastbourne kwam onze landgenote Els Spruyt gisteren tot winst Zij versloeg de Engelse Sally Holdeworth met 63, 75. Vrijdag in Tilburg Volleybalteam tegen Polen Als laatste voorbereiding voor de Olympische Spelen in Tokio speelt het Nederlands Volleybal "team vrijdagavond in de nieuwe studentensporthal in Til burg een wedstrijd tegen de Poolse he- DeZ* ploe« heeft meegedaan !tr"ia t?ern^°' Par'is Als voorwed- damesploegen van het A Cri PSV uit E'ndhoven tegen elkaar. De dameswedstrijd begint om acht uur.cn wordt direct gevólgd door de wedstrijd tussen de hercnploe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7