Nieuwe Leidlse Courant Meer dienstplichtigen moeten afgewezen Keer ten kwade voor Tsjombe Aanvaarden anti-REM-wet nog geen einde van REM Om klachten te voorkomen Voeding moet smakelijker en gevarieerder worden Kort bezoek aan Nederland Prinses Irene kwam meubelen kopen Incidenten in Utrecht Commentaren Nieuwe gevechten tussen Indonesië en Maleisië (tütt) Dinsdag 8 september 1964, 45ste jaargang r Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD istigh ia gheblevea rt in teghenspoet" Wisselende bewolking De Bilt verwacht tot woensdagavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandz >g of iets ho ger*. (Opgemaakt om 11.15 uur). (Zie voorts pagina MEER TREINREIZIGERS: GOEDKOPE RETOURS Hoewel na een week ervaring met de goedkope avondretours var\ de Neder landse Spoorwegen nog geen exaerte cij fers bekend zijn. is het op vele stations sinds 1 september 's avonds toch merk baar drukker. Dit is met name gecon stateerd op de stations Den Haag H.S-, Den Bosch, Amsterdam C.S. en Gouda. In Amsterdam en Gouda moesten na 18 uur zelfs extra loketten worden ge opend. De goedkope avondretours zijn alleen in september verkrijgbaar (behalve op vrijdag- en zondagavond) alls'een soort geschenk aan het Nederlandse volk var de 125-jarige Nederlandse Spoorwegen. Premier Singapore te Londen De premier van Singapore. Lee Koean Joe, verklaarde heden bij aan komst te Londen, dat het westerse bondgenootschap het onderling volko men oneens is betreffende het vraag stuk van Indonesië. De Amerikanen hebben het te druk met communistisch China en trachten daar het onhoudbare te houden. De Engelsen geloven in een ver standiger politiek van meer handel met China. De Fransen geloven dat neutra liteit de oplossing is en de Nederlan ders hebben besloten Indonesië weer economische hulp te geven. Bij dit ge val is een groot aantal pillen, drank jes en injecties toegediend en de ope ratiekamer zal wel het einde worden. VOORKOMEN moet worden, dat fysiek slecht ontwikkelde recruten in groten getale in militaire dienst komen, waar zij én het noodzakelijke trainingsschema vertragen én zelf klachten krfjgen. Daarom zouden bfj de keuring de aspirant-militairen tevens moeten worden getest door een leraar lichamelijke opvoeding op hun vaardigheden en prestatiemoge- lykheden. De duidelijke „onvoldoenden" moeten worden afgewezen, ook al zijn zü medisch goedgekeurd. dat de commandanten e week aan tafel van hun ondergeschikten plaats nemen. De arts beve«lt samenwerking met de werk groep kl" -"-at en voeding van de Ne derlandse S.-ortfederatle aan. (Voor vervolg zie pag. 4) Dit is een van de eerste conclusies, acht het nuttig, waartoe de reserve-kaplteln-arts E- E. van Win komt in zijn rapport over de medische aspecten van de militaire li chamelijke training, in het bijzonder bij de MLV (militaire lichamelijke vaardig- heidsproeven) en de gevechtscursus te Roosendaal. Aanleiding tot het rapport vormden enkele sterfgevallen onder militairen tij dens oefeningen. Het wordt thans bestu deerd door de chefs van staven menwerking met de chefs van de genees kundige diensten, waarna zo spoedig mogelijk de Ininister van defensie o de te treffen maatregelen zal worden gelicht. De kort geleden getroffen beper kende maatregelen voor de militairen blijven van kracht tot eei de adviezen is genomen. Dokter Van Win dringt In zijn rap port verder onder meer aan op meer va riatie in de voeding en smakelijker be reiding daarvan, omdat het is voorgeko men, dat soldaten uit afkeer van hei' eentonige menu zich bepaalden tot koe ken en limonade, hetgeen, aldus doktei Van Win, funest is voor de conditie. Hi Koning Constantijn van Grieken land en prinses Anne-Marie van Denemarken zijn thans druk in de weer met de voorbereidingen voor hun huwelijk, dat op 18 september in Athene zal worden gesloten. Gisteren vloog de jonge koning naar Kopenhagen om zijn bruid te halen, die op het vliegveld op hem wachtte. (Van 1 onzer verslaggevers) De Rotterdamse persfotograaf Pim de Korver zal het bliksembezoek dat prinses Irene aan Nederland bracht, niet snel vergeten. Hij heeft er een Volksrepubliek een gevaar Voor de tweede maal sinds de vor ming van de Kongolese republiek in 1960 is in Stanleystad een Kongolese volksrepubliek uitgeroepen. Enkele jaren geleden was het duidelijk, dat vooral de Sowjetunie achter de schermen aan het werk was, thans zjjn het de Chinese communisten, die de organisatie in handen hebben genomen. Het is waarschijnlijk dat Rood-China tot erkenning van het regiem in Stanleystad zal overgaan. Een dergelijke erkenning zou Peking formeel in staat stellen, openlijk mi litaire en andere hulp aan de Kon golese leiders in Stanleystad te le veren. Dit zou een nieuw karakter geven aan de strijd in Kongo en het gevaar van een communistische machtsovername snel dichterbij brengen. President van de gisteren geprocla meerde volksrepubliek Kongo is Chiris- tophe Gbenye, een vroegere Kongolese vice-premier. Minister van defensie is geworden de bekende rebel Gaston Sou- maliot, een vroegere kruideniersbedien de, die zich vorige maand had uitgeroe pen tot de opvolger van Loemoemba. Zoals men weet was Loemoemba de eerste Kongolese premier. Hij vond on der verdachte omstandigheden de dood, nadat hij van Kongo een chaos had ge maakt en in gevangenschap was geraakt- Loemoemba werkte tijdens zijn premier schap heel nauw samen met de Sowjet unie en andere communistische landen. Ternauwernood kon worden voorkomen, dat Kongo in communistische handen kwam. Premier Tsjombe, die alles in het werk stelt om de opstandelingen te ver slaan, vernam het nieuws van het uit roepen van de volksrepubliek Kongo, toen hij zich op de Afrikaanse conferen- In een oogopslag Twee Nipkow-schijven toe gekend pag. 2 Catechismus in hedendaagse taal pag. 2 Zuid-Rhodesië in de bran ding pag. 5 Winstmotief belangrijker in Rusland pag. 5 Zeven Provinciën verbouwd Pag. 7 Gaudeamus: begrip pag. 7 Meer longkanker bij hon den pag. 7 tie te Addis Abeba bevond. Ter confe rentie gaat het hem ook niet voor de wind. Hij wordt van verschillende zijden met grote vijandigheid bejegend, zo zelfs dat de premier gedreigd heeft, van de conferentie te zullen weglopen. Buiten de vergaderzaal zei Tsjombe tot verslag gevers: „Er wordt zoveel gepraat, dat ik mij afvraag of er wel ooit beslassingen genomen kunnen worden". Een werk groep is van plan een ontwerp-resolulie op te stellen, die aan de vergadering moet worden voorgelegd. Intussen gaat het in Kongo voor Tsjom be helemaal niet naar wens. De opstan delingen rukken in verschillende delen van het land weer op. Coquilhatstad wordt bedreigd. Als deze stad valt, heb ben de rebellen het grootste deel van noordelijk Kongo tussen de oostelijke grens met Boeroendi en in het westen de Kongorepubliek van Brazzaville, een afstand van 1300 km. De val van de stad zou Leopoldstad in ernstig gevaar bren gen, doordat de rebellen In het oosten gelegenheid zouden krijgen, contact te leggen met de rebellen in de provincie Kwiloe, die onder leiding stonden van Pierre Moelele, wiens dood onlangs werd gemeld. Kwiloe ligt op nog geen 500 km van Leopoldstad. pak slaag, een gescheurde broek er enkele ogenblikken eenzame opslui ting van over gehouden. Toen bekend werd dat de Prinses gis teren in het restaurant van de Koninklij ke roei- en zeilvereniging De Maas Rotterdam de lunch gebruikte, snelden daar enkele fotografen en journalisten heen. Het gebouw is alleen toegankelijk voor leden en introducé's. De heer De Korver ging echter toch naar binnen. Niet voor lang, want twee obers en dt gérant, die veronderselden dat de Prin ses fotograferen niet op prijs zou stellen (zij had er zichzelf overigens nie O' uitgelaten) werkten de fotograaf ni buiten. Zelf zegt hij: „Tegen drie ir doe je niets. Wel heb ik opgelet dat niets met mijn camera gebeurde. Ja, ik heb ook wel een tik gehad, maar die heb ik teruggegeven. Toen ze me de baas waren, hebben ze me naar een kamertje gesleurd. Er was daar telefoon, zodat ik de politie kon bellen, wat het restau: ook al had gedaan. Toen de politie e had gesproken was alles voorbij, 't Was allemaal niet zo erg. Foto's heb ik tuurlijk gemaakt, wat was mijn op dracht." Voor de politie lag de zaak ook Mr. H. K. J. Beernink voor de radio: De uiteindelijke beslissing van het parlement over de REM valt niet bij de behandeling van de „wet instal laties Noordzee", maar bü de be antwoording van de vraag of de Ka mers menen, dat de telegraaf- en telefoonwet voor het eiland zal moeten gelden, aldus mr. H. K. J. Beernink van de CHU, tijdens een politieke beschouwing, die hij gister avond voor de radio hield. Hij achtte het denkbaar, dat Ka merleden, die de regering willen steunen in haar streven om de Ne derlandse strafwet op het eiland van toepassing te brengen en dus voor de eigenlijke wet zullen stemmen, later bezwaar zouden maken de te legraaf- en telefoonwet voor het eiland te laten gelden. Door middel van deze wet zou tegen de REM- uitzendingen kunnen worden opge treden. Volgens de heer Beernink Geldt telegraaf- en telefoonwet voor eiland zal dit mede afhangen van de dan geldende omstandigheden. „Het tegenwoordige omroep- en tele- visiebestel roept bij velen een gevoel van onbehagen en onbevredigd zijn op. Ook al is men overtuigd aanhanger van een omroeporganisatie, men zal uit de mocratische overwegingen rekening moeten houden met de gevoelens van anderen, die voorstanders zijn van een meer open bestel. Regering en parlement zullen dit moeten begrijpen", zo zei hij. De heer Beernink. die sprak in een uitzending van de CHU, liet vervolgens enkele andere vraagstukken, die het ko mende parlementaire jaar aan de orde zullen komen, de revye passeren. Over de ingediende voorstellen tot be lastingverlaging zei h(j zeker niet onte vreden te zUn. HU vestigde er de aan dacht op, dat de inkomens van vele zelfstandigen de laatste jaren in veel mindere mate zijn gestegen dan die van de werknemers in overheidsdienst of in het partikuliere bedryfsleven. Vernieuwing en vereenvoudiging van het geheel van maatregelen op sociaal terrein achtte hy dringend gewenst. Ver hoging van de AOW- en AWW-uitkerin- gen, waarby de vraag aan de orde komt welk deel uit de schatkist en welk deel door middel van premieverhoging ge financierd moet worden zullen zijns in ziens „ongetwyfeld tot diepgaande de batten aanleiding geven". Naast de landbouw, waaraan het afge lopen jaar grote aandacht is besteed en de woningbouw, die nog steeds een zor genkindje biyft, zullen in het komende jaar onder meer ook de versnelde we genbouw, een nieuwe pensioenwet en de Byimenneer de aandacht vragen, evenals eventuele hulpverlening aan „een toch wel vreemd doend Indonesië (Voo^ vervolg zie pag. i) Ontgroening thans in volle gang Hoewel het accent bij de meeste I Utrechtse studentenverenigingen tc woordig ligt op kennismaking en infor- j matie, zijn toch enkele ontgroeningsin- cidenten aan het licht gekomen. Een studente, die een groen op handen voeten op de grond liet zitten (als (sfinx) en een mannelijke student, die i een aantal groenen op de grond liet liggen met daar boven op nog enkele novieten, zijn door de Utrechtse studen- tenvereniging Unitas geschorst. Beide incidenten worden niet gezien als een exces, maar aangezien Unitas de ont- I groening aan strenge regels heeft ge bonden heeft de novitaatscommissie ge meend met een strafmaatregel toch paal en perk te moeten stellen aan elke overschrijding van de grens der prin cipes. In onderzoek is voorts nog het gedrag van twee tweedejaarsstudenten ui treoht, die op straat een 17-jarige no viet zouden hebben aangehouden er meegenomen naar een huurkamer van een van de studenten, waar ze de jon gen vier borrels te drinken zouden heb ben gegeven. Min of meer beschonken zouden de twee studenten het groen daarna hebben afgeleverd bij de s teit van Unitas. Er zou op de knaap vrijwel geen pressie zijn uitgeoefend. In de Utrechtse studentenwereld is mer van deze incidenten ernstig geschrok- ren tot vrijdag 18 september Uit de oriënteringsbijeenkomst voor aankomen de studenten bleek, dat er dit jaar a de rijksuniversiteit in Groningen na schatting 1 300 eerstejaars zullen zijn. Bij het Groninger studentencorps „Vindicat Atque Polit" wordt elk kan didaat-lid tevoren uitgebreid medisch onderzocht, zijn handtastelijkheden ver boden en is het niet geoorloofd te grote aantallen „groenen" tegelijk in de so ciëteit bijeen te brengen. Boekhouder bleek inbraak in scène te hebben gezet De boekhouder van een automobielbe drijf aan het Stadhoudersplein in Rotter dam heeft tegenover de politie toegege ven dat een inbraak, enkele dagen ge leden gepleegd en waarbij de brandkast werd geopend en f 25.000 werd gestolen, door hem in scène was gezet Gisteren heeft prinses Irene een bliksembezoek aan ons land ge bracht. Met de heer Van 't Hoff rechtsen Petra Brussaard, haar vriendin flinks), zocht de Prinses oud-Hollandse meube len uit voor haar flat in Madrid. In Rotterdam in het clubhuis De Maas (foto) werd de lunch gebruikt. niet moeilijk. Zij heeft bemiddeld en ge sust. Later zyn voor het restaurant foto's gemaakt. De Prinses was naar Nederland geko men om antieke meubelen uit te zoeken voor de Hollandse kamer in haar Madri- leense flat. Met de heer J. Ph. van 't Hoff een van de inzamelaars voor een huwelijks geschenk heeft zij verschillen de zaken in dal genre in Rotterdam, Noordholland en Brabant bezocht en haar keus gemaakt. Onder meer heeft zij wieg uitgezocht. De heer Van 't Hoff had de Prinses, die vergezeld was van haar Rotterdamse vriendin Petra Brussaard, in zyn auto uit Brussel gehaald. Haar man bleef in Brussel. Ten huize van de heer Van 't Hoff heeft de Prinses een langdurig telefoongesprek met de Ko ningin gehad. De besprekingen die de Prinses met het comité voerden, hebben ertoe geleid dat de Oud-Hollandse kamer waarschyn- Hjk in het late najaar in Madrid zal wor den aangeboden. Het is niet "uitgesloten dat de Prinses nog een keer naar Neder land komt om een nadere keus te doen. Maandagavond bracht zy nog een bezoek aan een Tilburgse antiquiteitenhandel. Na een oponthoud van drie kwartier ver trok ze in een kleinere auto in de rich ting van Breda. Zij ging naar Brussel. Vandaag vloog de Prinses met haar man naar Parys. Juwelier bestolen voor halve ton Uit de juwelierszaak „De Goudbeurs" aan het Damrak te Amsterdam is voor f 50.000 aan sieraden gestolen. De dader (s) klom(men) langs het stalen beveili gingshek, dat voor de etalageruit is aan gebracht, omhoog en sloeg (en) een ruit in boven een daar bevestigd zonnescherm. Op deze wijze kon(den) inbreker(s) over de etalagekast naar binnen klimmen. In de zaak bevindt zich geen alarminstal- TTET kon wel eens zijn dat de REM zelf het beste verweermid del is tegen.... de REM. De ervaringen zijn tot dusver niet best Zelfs De Telegraaf, voor wie REM een troetelkind is dat zou al een waarschuwing kunnen inhou den klaagt steen en been over de reclames tussen de uitzendingen, als of er iets anders te verwachten was. En tot overmaat van ramp is de REM nu ook nog plotseling aan politieke uitzendingen gaan doen uitzendingen, zoals weer te verwach ten was, van een uiterst bescheiden niveau. Met deze laatste uitzendingen is men op het eiland nu weer gestopt. Men is duidelijk geschrokken van de re acties. Maar het geeft wel een in druk van het onrijpe gedoe dat daar gaande is. En aan zoiets zou nu ook officieel een plaatsje op ons aller scherm gegeven moeten worden Intussen groeit bij vele anderen de overtuiging, dat de omroepen bij de kritiek die men hebben kan en mag. het bepaald niet slecht doen. Steeds weer ontmoeten wij kritisch inge stelde mensen, die toegeven zich aanvankelijk met argwaan voor het scherm te hebben gezet, maar al lengs zijn gaan erkennen „dat het toch zo gek niet is". Van de REM- uitzendingen blijkt tot dusver nie mand bijster onder de indruk. Men voelt zich enigszins „genomen". Maar eerlijk gezegd had men dat eigenlijk niet al kunnen weten Meende men nu werkelijk dat het bij de bestaande omroepen alleen maar suffe en ingeslapen jongens waren Dat het anders is, bewijzen ook de voornemens voor het nieuwe seizoen waarbij de NCRV echt niet achterblijft. TNTUSSEN nadert de mondelinge parlementaire behandeling van het befaamde door de regering inge diende wetsontwerp dat de regering ook een vat moet geven op hetgeen buiten de formele kustlijn, doch duidelijk nog op Nederlands rechts gebied, gebeurt. In dit opzicht heeft onze regering aanvankelijk minder activiteit aan de dag gelegd dan van een overheid mocht worden verwacht. Zij heeft daarmee de democratie geen dienst bewezen. Zij heeft door haar aar zelen bevorderd dat een situatie van wetteloosheid kon ontstaan die tot op vandaag nog voortbestaat. Moet nu straks het REM-eiland worden gelegaliseerd Moet. om het eenvoudiger te zeggen, het eiland straks onder de bescherming van de wet worden geplaatst Daar schij nen er te zijn wier gedachten naar zulk een voorziening uitgaan. Ook de heer Beernink heeft gisteravond voor het scherm op zulk een moge lijkheid gezinspeeld. Wij zouden daar tegen zijn. Ook om dat de geschiedenis tot dusver van de REM daartoe alle reden en aan leiding geeft. Men heeft tot dusver van die zijde bitter weinig respect getoond voor de Nederlandse rechts staat en democratie. Moet zulke men sen alsnog hun zin gegeven worden? Onze rechtsstaat en democratie zou den dan wel zeer aan zelfrespect in boeten. Wij zouden het billijk achten, wanneer de regering straks bij de mondelinge behandeling van het wetsontwerp ook op dit punt geen onzekerheid liet bestaan. Na haar onzekerheid van het begin, heeft zij waarlijk wel iets aan duidelijkhed goed te maken. Nieuwe verspreide gevechten met Indonesiërs werden gisteren gemeld uit Maleisië. In het oerwoud van Sabah op Borneo hebben ghoerka's jacht ge maakt op een groot aantal Indonesische guerrilleros, die zich daar zouden op houden. Zondag zouden daar vijf In donesiërs en een aantal anderen ge wond zijn. In Labis in de staat Johoroe op het schiereiland Malakka hebben ghoerka's voor het eerst gevochten met Indonesische para's. Twee gewonde para's zijn gevangen genomen, onder wie een 19-jarig Malei sischChinees meisje, dat kennelijk Indonesië was opgeleid. Een ander Ma- Plaatsing jongeren beïnvloedt cijfer werkloosheid In augustus daalde de geregistreerde arbeidsreserve van mannen van 21.600 tot 19.800. Het aantal werkloze mannen ver minderde met byna 1600 tot 18.700. t voor seizoen gecorrigeerde cyfer van de geregistreerde arbeidsreserve daalde met 1000 en bedroeg aan het eind in de verslagmaand 24.000. Het aantal openstaande aanvragen om mannelijk personeel verminderde met lim 6000 tot 101.000. De daling van de geregistreerde ar beidsreserve van mannen in augustus is een jaarlijks terugkerend verschijnsel. Voor het grootste deel wordt deze daling veroorzaakt door de plaatsing van jonge arbeidskrachten, die na beëindiging van hun schoolopleiding zich in de afgelopen maanden als werkzoekend hebben laten inschrijven. De daling van het aanbod in de verslagmaand met had voor 1.140 betrekking op jongeren. leisisch-Chinees meisje in groen gevechts uniform, volledig bewapend en voorzien van geconcentreerde levensmiddelen voor één maand, sneuvelde zaterdag in een fel gevecht In Labis zijn tot dusverre 5 In donesiërs gesneuveld en 11 gevangen. Er zouden nog 25 op vrije voeten zijn. Men nam aan dat de beide meisjes als gidsen hebben gediend. Indonesië heeft bij monde van de woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken, Ganis Harsono, Maleisië beschuldigd van pogingen om de Indo nesische regering te ondermijnen, en het is voornemens de aandacht van de Veilig heidsraad hierop te vestigen. Intussen heeft de minister van verdedi ging, generaal Haris Nasoetion verklaard: „Infiltraties ter zee en in de lucht op Ma lakka en op Noord-Borneo zijn al een tijd aan de gang" (hoewel de Indonesische re gering dit ten aanzien van Malakka bleef ontkennen). Hij voegde eraan toe, dat deze infiltraties een antwoord zijn op de Britse smokkel van wapens door Ma leisië naar de Indonesische opstandelin-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1