Nieuwe Leidse Courant Indonesië vast het offensief besloten te gaan in ;Vier centimeter water in de i ziekenzalen Tyfoon teistert Hongkong J Vernietiging van bases Maleisië op komst? Weekeindverkeer eist weer slachtoffers Beide landen vragen zitting van V'raad REM uit felle kritiek op regering en parlement Auto-pnzzelrit voor blinden Bloemencorso achter sluier van regen Maandag 7 september 1964, 45ste jaargang Directeur: F. WEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh it ghebleven mijn hert in teghenjpoet" Toenemende bewolking De Bilt verwacht tot dinsdagavond Toenemende bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. Zie verder pagina 9 V. Regenval Culemborg locomotief P een niet-beveiligde overweg in Klarenbeek, genie Voorst, is zaterdagmiddag een auto tonder een losse locomotief geraakt onderweg was van Apeldoorn laar Zutphen. De beide inzittenden, Ie 26-jarige J. D. Loof uit Heems kerk, en zün even oude vriend de peer Goris uit IJmuidcn, kwamen Dm. Zy namen deel aan een stërrit en hebben kennelijk de signalen van de naderende locomotief niet gehoord. °P de rijksweg Heeze-Geldrop Heeze is gisteravond een personenauto met zes inzittenden door onbekende oor- taak tegen een boom gebotst. In de ver- igelukte auto zat het echtpaar Van S. 1 twee kinderen benevens de ouders m de heer Van S. De moeder va ïer Van S. werd gedood. Haar mai ihtgenote van de bestuurder en ree jarig kind werden ernstig gewond. De 59-jarige F. Boomsma uit Den leider is zaterdag in Bellingwolde bij oversteken geschept door een auto aan zijn verwondingen overleden. In Hoorn is zaterdag de 31-jarige n rouw H de Valk uit Weesp zo ernstig ewond. toen de door haar man bestuurde cooter slipte, dat zij later is overleden. In de nacht van zaterdag op zondag f een automobilist in de Belgische laats Retie de lichamen aan van twee hun voertuig liggende bromfietsers, lp het moment waarop hij de twee man en hulp wilde verlenen reed een tw.ee- b automobilist beide slachtoffers ermoedelijk was de bestuurder »Ci- lind door de lichten van de eerste auto- lobilist. De slachtoffers waren de 64- irige heer M. Buys uit Tilburg, die erd gedood, en de heer Anssens even- sns uit Tilburg die zwaar gewond in eh ziekenhuis werd opgenomen. Zaterdagnacht is in een ziekenhuis in otterdam de 64-jarige meubelmaker P chipper overleden aan verwondingen hij opliep toen hij betrokken was bij in frontale botsing op de Vondelingen- eg in Rotterdam, een week eerder. Bij ongeluk was destijds reeds een dode vallen. Gistermiddag is in een ziekenhuis te ouda de 58-jarige veehouder C. Bluk t Boskoop overleden aan de gevolgen m een verkeersongeluk dat hem za- rdagmiddag was overkomen. Toen hij zijn bromfiets de weg'wilde overste- was hij geschept door een klein rsonenbusje. Tijdens het repareren van zijn brom- its op het midden van de rijbaan van onverlichte Traayweg bij de Zeister trtschap Austerlitz is gisteravond de ■jarige oppenman C. van der Wiel uit herpenzeel aangereden door een per- In één oogopslag Actie van „Herstel kerke- lijke eenheid" pag. 2 Middenstanders tegen vrije zaterdag pag. 2 VARA-plannen pag. 2 Khan stuurt opposanten bui tenslands pag. 5 Sport pag. 6, 7, 8 Première: Célestina pag. 9 25 jaar straalvliegtuig pag. 9 Land- en tuinbouw: regen automaat pag. 9 INDONESIë heeft tot een „offensieve houding" besloten In zfln campagne om „Maleisië te vernietigen". „Wij gaan nu in het offensief om de vyandelijke bases te vernietigen. Wy bezitten reeds het vermogen om of fensief te zijn," verklaarde de vice-premier en minister van buitenlandse zaken, Soebandrio. Hf} zei dit na een ongebruikelijke zondagszitting van het KOTO (opperste operationele commando) onder leiding van president Soekarno te hebben bijgewoond. Soebandrio deelde mee, dat Soekarno de situatie grondig had geanalyseerd, met het doel de strijd tot vernietiging van Maleisië te winnen. Malakka, in Serawak en Sabah, dreigt opnieuw een groot conflict in Zuidoost-Azië te veroorzaken met zyn campagne om Maleisië te ver pletteren. Dit land met ongeveer tien miljoen inwoners ziet zich ge confronteerd met meer dan 100 mil joen Indonesiërs. Het heeft zaterdag verdere defensieve maatregelen ge troffen, t°en de koning van Maleisië het gehele land tot „veiligheidsge bied" verklaarde. Deze maatregel volgde op het uitroepen van de noodtoestand in het land, op vrij dag jL De regering heeft verstrekkende vol machten gekregen voor het instellen van uitgaansverboden, het doen van arresta ties, het verbieden van samenscholingen en de controle op de bewegingen var mensen. De toestand doet denken aar de situatie in de jaren vijftig toen Ma lakka (nog een Britse kolonie) met suc ces streed tegen een communistische op stand in de jungle en de bergen var het,rijke tin- en rubbergebied. Terwijl Maleisië zijn veiligheidsmaat regelen uitbreidde, vertrok een delegatie uit het land naar New York, waar de Veiligheidsraad woensdag bijeen zal ko men om te spreken over de Maleisische klacht van openlijke agressie door In donesië. Men verwacht, dat de raad In donesië niet zal kunnen veroordelen Maleisië ziet zich dart ook ge plaatst voor de ernstigste crisis in zijn bestaan, sinds Malakka erin slaagde, het communistische onder grondse verzet te breken. Indonesië, dat gebruik maakt van agenten in Singapore (waar de laatste dagen ernstige onlusten hebben plaatsge had) en van guerilla-eenheden op Auto raakte onder sonenauto, bestuurd door de 31-jarige bouwkundige J. B. uit Temborg. De heer Van der Wiel overleed op weg (naar het Zeister ziekenhuis. Na 20 jaar weer bij Arnhem gedropt De Ginkelse heide bij Ede was zater dag weer het toneel waar Britse para chutisten landden. Twintig jaar geleden waren het er tienduizend, nu, ter her denking van de Slag om Arnhem, 64 manschappen van. het. tiende parachutis- tenbataljon, die iri twee vliegtuigen werden aangevoerd. Duizenden sloegen het schouwspel gade. Bij het drie jaar geleden opgerichte monument ter nagedachtenis aan de luchtlanding stonden Intussen burger lijke en militaire autoriteiten gereed Dor de ontvangst De commandant der parachutisten presenteerde daar zijn manschappen aan luitenant-kolonel E. G. Lee. Deze, zowel als burgemeester dr. P. J. Platteel van Ede, verwelkomde de parachutisten. Beiden legden een krans aan de voet van het monument. Vervolgens werd een krans gelegd namens de Koninklijke landmacht. De korte herdenkingsplech tigheid werd bijgewoond door acht para chutisten die twintig jaar geleden wer den gedropt. Met drie bussen werd de historische route gereden via Wolf heeze en Ooster beek naar Arnhem. Hier bezocht meri de omgeving van de Rijnbrug, waar twintig jaar geleden gevochten ia. Vrijgezellen willen „bevrijding uit strafklasse" Het vrijgezellencongres te Vughl heeft i een telegram aan de minister van financiën aangedrongen op een recht vaardige belastingverlaging voor de vrij gezellen. Het congres verzocht de minis ter „eindelijk te worden bevrijd uit de strafklasse". Himalaya-expeditie vandaag vertrokken De Nederlandse expeditie onder led- ding van Jan Boon. die de 7126 meter hoge top van de Himloeng Himal in de Himalaya wil bereiken, is vandaag uit Katmandoe vertrokken. (omdat de Sowjetunie van zijn vetorecht gebruik zou maken), maar dat een be roep op beide partijen zal worden ge daan, de kwestie op vreedzame wijze op te lossen. Infiltranten Intussen hebben Maleisische troepen eer vijf Indonesiërs gedood en ver scheidene andere gewond, toen zij in Noord-Borneo Maleisisch gebied waren binnengedrongen. De andere infiltranten trokken terug naar Indonesisch gebied, achterlating van een hoeveelheid wapens en uitrustingsstukken. Op Ma lakka werd weer een parachutist gewond werden wapens en ontplofbare stoffen buitgemaakt. Goerka's en Nieuwzeelandse militairen zijn ingeschakeld bij het opsporen en on schadelijk maken van de Indonesiërs. In Singapore, waar het uitgaansverbod van ochtend enkele uren was opgeheven, •erd bij een straatgevecht weer een man gedood- Sinds vorige week woensdag nu twaalf mensen gedood Griekse troepen zijn paraat Culemborg heeft zaterdagmiddag van- yoWEL Turkije als Griekenland *Ue betrekkingen met Griekenland wit af één uur enorme last gehad van lang- Li heef gevraagd om een bijeen- herzien. durige hevige regenval. Verscheidene stra- komst van de Veiligheidsraad. Grie- Premier Papandreou van Griekenland ten kwamen blank te staan. Het Prinses kenland wiI vergadering van de heeft op de NAVO een beroep gedaan Beatrixziekenhuis kreeg wateroverlast raad wegens de sneI hechter worden- om tussenbeide te komen om de Turkse fH fg Iw de betrekkingen tussen beide landen oorlogsdreiging af te wenden. De oor door de maatregelen van de Turkse j logsgeruohten in Athene zijn in de we- regering tegen de Grieken in Turkije.'reM gekomen door het bekend worden Ongeveer 80 bedden kwamen in 3 tot Turkije vraagt om een bijeenkomst van onbevestigde berichten dat fuonu cm water te staan. Het Culemborgse in verband met het optreden van dei van Turkije alle consequenties vaii vrijwillig brandweerkorps heeft eerst regering-Makarios, die handelt met oorlog in een kabmetszittang zou ne .n getracht met pompen het water te ver- goedkeuring van de Grieken. besproken. Volgens hem zouden de gro svijderen, doch door de geringe hoogte De Griekse troepen zijn zaterdag in mogenheden zich buiten de «irloz ^- jjijmfi i"*»- - ■- onder lei- staat van paraatheid gebracht na d macht 'rede van Inönü, dat een oorlog ndet doordat de hoofdriolen rondom het kenhuis het hemelwater niet meer kon den verwerken. den, evenals Griekentlands buurlanden Stichting Recreatie heeft plannen voor vakantiespreiding De Stichting Recreatie dringt in eer brief aan de staatssecretarissen van eco nomische, sociale zaken en volksgezond' heid en O. K. en W. aan op: het bevorde- van een zo groot mogelijk opgezette voorlichtingscampagne over vakantie spreiding voor de niet aan school of be drijf gebonden vakantiegangers. Verder dringt de stichting aan op een snel mogelijke verschuiving van dc begindatum der schoolvakanties naar 1 juli, instelling van een studiecommissie, om na te gaan of uitbreiding van het aan tal zomer-schoolvakantiedagen mogelijk is; en op een onderzoek of collectieve sluiting vart bedrijven absoluut noodzake lijk is. Indien collectieve bedrijfsvakanties ge handhaafd moeten blijven dienen, aldus de stichting, regeling ente worden getrof fen om overlapping van bedrijfsvaaknties te voorkomen. Tenslotte dringt zy aan op invoering van een aaneengesloten school vakantie van hemelvaartsdag tot pinkste- wanneer deze de verlenging van de zomervakantie niet in de weg staat. Een kleine boerderij te Zuidbarge bij Emmen is gistermorgen door brand ge heel verwoest Van de inboedel van met een rieten dak gedekte boerderij van de heer E. Oldengarm kon vrijwel niets wor den gered. In Kamperveen (gem. IJsselmuiden) gingen een hooiberg en twee schuren met landbouwwerktuigen, hooi en stro in vlammen op, nadat de bliksem in de hooi berg was geslagen. De schade wordt op f 25.000 geschat. Nu ook politiek uit Noordzee Een triest beeld van „Varend volk" door de in de regen zo goed als verlaten stratenhier op het Rokin in het hartje van Amsterdam. EEN mysterieuze stem heeft gis teren via tv-kanaal 11 geklon ken, aldus de Volkskrant, terwijl het testbeeld van tv-Noordzee op het scherm was te zien. De stem bleek een politieke stem te zijn, want hij verweet regering en parlement dat ze bijzonder veel haast blijken te hebben met de bestrijding van de REM via het z.g. anti-REM-wetje, maar dat zij allerlei andere zaken, die voor het volk belangrijk zijn, laten sloffen. Voortis nam de stem het hele com plex van maatregelen tegen het kunst matige eiland op de hak. Toen de REM kwam zei men dat geen merus dat zou willen, aldus het commentaar, maar inmiddels zijn er postzakken vol adhesiebetuigingen ontvangen. Toen de inschrijving op aandelen werd opengesteld, werd als mening verkon digd dat „een paar gekken" daar mis schien op in zouden gaan. Het werden 120.000 gekken. Het sarcasme uit de Noordzee bereikte zijn hoogtepunt toen werd medegedeeld dat van het ontstane rechtsvacuüm mis bruik wordt gemaakt door per nacht op het eiland drie of vier mensen te ver moorden, „Die dan zo, hup de zee in Dc stem die uiting gaf aan de ver wachting dat de anti-REM-wet wel spoedig zal worden aangenomen en dat dit voor de kranten bijna geen nieuws meer is. besloot met de woorden: „Ik ga nu van het geld der REM-aandeelhou- ders champagne kopen om te drinken op de goede afloop voor de regering". Een routebeschrijving in brailleschrift heeft zaterdag een zeer belangrijke rol gespeeld in de succesvolle autopuzzclrit de omgeving van Zeist Is gehou den. Initiatiefnemers van deze unieke rally, waarbij de zienden werden geleid door de blinden, waren de 18-jarige hbs- Guus Schiltc en Hans Smulders uit Wassenaar. Samen met nog een paar jongelui een 70-tal enthousiaste automobilisten alle delen van het land zorgden zij voor dat ruim 50 jeugdige bewoners 7 het blindeninstitiuut Bartimeus te Zeist en 10 leerlingen van het Kon. Blindenin stituut te Bussum een onvergetelijke dag werd bezorgd. De gedachte dat een blind kind dat altijd moet worden geleid zelf de leiding eens in handen zou kunnen heeft de doorslag gegeven om deze rit te organiseren, zo vertelde Guus Schilte. die door een oproep in diverse autobladen andere automobilisten enthou siast maakte voor zijn idee. Zaterdagmorgen kort na elf uur start ten de deelnemers bij het Zeister Blin deninstituut. Op de Leusderheide werd de lunch gebruikt Leerlingen van de chr. huishoudschool te Amersfoort hadden lunchpakketten gemaakt en voor de mu- i ziek tijdens de maaltijd zorgde het huis orkest van het Bussumse instituut. De voorzitter van Bartimeus, prof. mr. dr I. A. Diepenhorst uit Amsterdam, maakte de gymnastiekzaal van het blindenin stituut de prijswinnaars bekend. Men is ns van deze bralllerit een jaar lijkse traditie te maken. lukte dit met Daarna u, staat van paraatneiü genraent na ae -~t. „n R„lfrari;e Toen boven ding van de directie met man en machtigde van Inönu, dat een oorlog ndet Griekse begonnen door dweilen en vegen hetCvnrus beperkt zal bliiven I bekend werd dat langs de Grieks - I kenland van 1953 donderdag °Pge- Er is schade aangericht aan voorraden zegd. Griekenland vroeg het eerst om een terwijl ook veel linnengoed nat is ge- Het verdrag eindigt op 7 november, bijeenkomst van de Veiligheidsraad. In worden. Ook de operatiekamer heeft volgens de Turken is in het kader van het Griekse verzoek aan de Rus Morozof, onder water gestaan. De patiënten heb- de OESO en het GATT een apart ver-1 vooraitter van de raad, wordt gevraagd onge-jben geen nadelige gevolgen onder- drag niet langer nodig. In Ankara meent een vergadering voor 16 september vonden. Imen te weten dat de Turkse regering daar op diè datum het in 1930 gesloten Grieks-Turkse vestigingsverdrag afloopt en Griekenland verwacht dat dan de maatregelen tegen de Grieken in Tur kije nog „meer verscherpt en sneller" uitgevoerd zullen worden. Turkije voerde aan dat de Grieks- Cyprioten met steun van Griekenland de VN-troepen beletten de orde te hand haven, dat Makarlos heeft ingestemd met de aanwezigheid van 6000 Griekse militairen op het eiland, en dat de eco nomische blokkade tegen de Turks- Cyprioten ondraaglijk is geworden. De spanning op het eiland kan nog steeds élk moment tot een uitbarsten? j leiden. Een klein voorval was er zater dag oorzaak van dat er een vuurgevecht tussen Grieks- en Turks-Cyprioten ont stond. Een jongetje stak een paar voet zoekers af. Bij het horen van de knal len dacht elke bevolkingsgroep dat de andere groep werd aangevallen. Binnen een kwartier was er een vuurgevecht aan de gang, dat slechts door tussenkomst van de V.N. kon worden onderbroken. Nadertiand kreeg het jongetje een geweldig pak slaag- Er vielen geen gewonden. Jacht omgeslagen: Shape-functionaris verdronken In het Brouwerdhavensohegat is zater dagnacht voor de kust van Schouwen het plezierjachtje Slokje tijdens een on weersbui omgeslagen. Hierbij is de 37- jarige A. G. Halliday, geboren in Farfar in Schotland en woonachtig in Voorscho ten, vermoedelijk verdronken. De man had de Engelse nationaleit en was als ingenieur werkzaam bij de wetenschap pelijke staf van het Shape Air Defense Technical Centre te Den Haag. Hij was gehuwd en had drie kinderen. Volgens een jonge vrouw uit Bilthoven die zich aan boord van het ongeveer zes meter lange jachtje bevond, werd het soheepje zaterdagavond door een on weersbui overvallen en kapseisde het na een hevige windstoot. De twee opvaren den hebben zich tot een uur of vder 's nachts aan de kiel vastgeklampt. De j heer Halliday zou toen door vermoeid- heid hébben moeten loslaten. Sportvssers I vonden de jonge vrouw geheel uitgeput j op het strand. Het Shape Air Defensie Technical Sen- tre te Den Haag geeft o.m. advies aan de N.A.V.O.-landen over luchtverdedi ging. Er werken 70 experts uit 15 NAVO- landen. Al!le werkzaamheden zijn als ge heim geclassificeerd. De heer Halliday zou geen sleutelpositie bij het centre hebben gehad. Honderden Westduitse taxichauffeurs eisen doodstraf In vele Westduitse steden hebben taxi chauffeurs zaterdag gedemonstreerd voor instelling van de doodstraf voor moord taxichauffeur, terwijl in Ham burg 1500 van hun collega's voetstaps door Hamburg reden naar de begrafenis de chauffeur die vorige week door zijn passagier was vermoord. Sinds 1945 zijn meer dan 180 Westduitse taxichauf feurs vermoord, van wie twee in de af gelopen veertien dagen. Indonesië beperkt werk buiteidandse banken De Indonesische minister J. D. Massie. die belast is met het toezicht op de par ticuliere banken en het kapitaal, heeft volgens Antara verklaard dat de werk zaamheden van buitenlandse banken ra dicaal zullen worden beperkt om „onge zonde handelingen" tegen te gaan. Hij spoorde de Indonesiërs aan hun specu laties te staken. „Het begint te rege nen, maar doet u i net of er niets gebeurt." zei zaterdagmiddag P. J. Mijksenaar, direc teur van het Bureau voorlichting en repre sentatie van de gemeen te Amsterdam, op zijn spreekgestoelte voor de microfoon op de Dam, toen even na vier uu eerste praalwagens het 17de Aalsmeerse bloemencorso dit aloude centrum van de hoofd stad naderden. „Varend volk" was het motto dat in de 21 wa gens was gesymboliseerd, maar even later had dit thema wellicht beter ver vangen kunnen worden door „drijvend volk" want de druppeltjes, die uit de hemel vielen, werden ge volgd door een hevige en langdurige stortbui, die de straten waarlangs het so trok, blank zette en Damrak en de Dam in bandjir veranderde. De 500 genodigden op de eretribune, onder wie de burgemeesters van Am sterdam en Aalsmeer, vluchtten kletsnat naar drogere oorden en ook bet in dikke rijen achter de afsluithekken staande publiek zocht een heen komen. Maar de dappere deelnemers aan de biina twee kilometer lange op tocht zetten door en en kele toeschouwers langs de kant van de weg beloon den deze prestatie met een applaus. De kleuren der duizenden in de figuren op de wagens en auto's verwerkte bloemen me rendeels rozen, anjers en gladiolen waren even-1 wel in de dichte regen nauwelijks te onderschei den. Tot degenen die standhielden. behoorde ook mr. Mijksenaar, die voor de microfoon de weinige kijkers op de Dam opgewekt bijzonderheden over de praalauto's en -wagens vertelde. „Het is triest", vond na afloop de ontwerper van de praalwagens, de heer T. Bouwmeester, zagvoerder bij de KLM. Tydens een ontvangst m de genodigden Krasnapolsky kwamen iendelyke meisjes dienbladen, waarop grote •itte handdoeken, langs dc gasten, aan wie ze vroe gen: wilt u zich misschien :ven afdrogen? Van dit lanbod maakten velen ge- Do tyfoon Ruby heeft op verschrikkelijke wijze huisgehouden in Hong kong. Volgens dc laatste gegevens hebben 27 personen het leven verloren, terwvI er nog een groot aantal vermisten is. Naar ruwe schatting zouden 3o0 mensen z.jn gewond, van svie velen ernstig, fn de haven zijn twee schepen gezonken. De tyfoon, die snelheden van 250 kilometer per uur en hoger bereikte, heeft voor miljoenen schade aangericht en 50.000 vluch telingen uit communistisch China dakloos gemaakt. Het grote aantal gc- ivondcn IS een gevolg van het feit dat houten huizen delen verloren, die op straat Melen. Intussen bestaat de vrees, dat het aantal doden en ge- wonden nog zal stygen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1