huiswerk maken NIET ZO MAAR ZO Wij blijven elkaar ontmoeten EENS? DE KUNST VAN 0pen kriel Marijke Smii Sibbinga ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1961 uatie van het kind dat lagere- ichool af is. Dr. A. J. Erdman Schmidt ontleende voor „Hoe maak je je huiswerk" (Wolters-Gro- ningen) de stof aan de leerlin gen zelf. Zij is lerares bij het V.H.M.O., psycholoog bij een Medisch Opvoedkundig Bu reau, praktiserend paedagoog en Wetenschappelijk Hoofd ambtenaar aan het paedago- gisch didactisch instituut van de Universiteit in Amsterdam. In de Boeketreeks van Kok) Misschien hebt u door de drukte van na-de-vakantie de vorige krant gemisten daarom deze herinnering wij blijven elkaar ontmoeten op BladZij. Het gesprek dat we al jaren met elkaar voeren op ónze pagina kun je niet zomaar beëindigen. Deze maand vragen we u uw vakantie-ervaringen neer te pennen. „Hebt u wel eensdat wordt een vaste vraag waarop u iedere maand kunt reageren met tips, belevenissen, avon turen. Want het gaat in de nieuwe rubriek om uw er varingen. Hebt u wel eens de trein gemist, een ouder 9 zorg-dervend kind vakantie geboden, voor kasteelvrouwe gespeeld. Het is weer een verrassing wat er alzo uit de bus komt, en bij plaatsing ligt er spoedig in uw bus een verrassing: De dokter zegt 1 of De dokter zegt 2 terwijl ook Tipparade nog beschikbaar is. Meldt u wel het boekje van uw keuze? Op de suggestie van een lezeres een hoekje in te ruimen voor uitspraken „Uit de kin dermond" gaan we graag in. Het wordt een klein, vast hoekje waar ieder die met kinderen omgaat opgevangen kindergezegdes terug kan vin den, mits ze door de redactie gekozen worden. Ad rem, grap pig, kinderlijk gelovig, we zien er met belangstelling naar uit. Komt u uw inzending in deze kolom tegen, dan kunt u ook een pocket verwachten. schrt Waarom wil het niet met Annelies en Fons? Op de lagere school hadden ze toch zulke goede cijfers, maar nu ze op de Mulo en de HBS zitten, valt dat lelijk tegen. Vele ouders zitten met dit probleem, of- zullen dat na enkele -maanden ontdekken. Het lijkt wel of hun bollebozen van vroeger nu een klap op het leerhoofd gekregen hebben. Hebben ze met hun kind op het verkeerde schoolpaard gewed, ontbreekt er iets aan de opvoeding thuis, hunnen ouders hier helpen? Nu de scholen overal écht weer begonnen zijn, is het de moeite waard al die vragen te bekijken. Vroeg of laat kom je met schoolkinderen nu eenmaal voor de keus: wat is de beste opleiding na de lagere school. Die keus kan be slissend zijn voor het verdere leven. net of je bij de leraar op visite komt". Bovendien hebben velen een bijnaam, meestal de. leraars die niet zo populair zijn.' Die na- Waarom het met Annelies niet meetkunde is heel gek. ..Op de la- men neem je over van de oudere lukte? De Slag bij Nieuwpoort gere school hoe je niets te bewij- leerlingen. Het speelkwartier, bleef op hetzelfde jaartal, maar zen". En dan dat gerèn door de daarin spéél je niet, maar loopt je, het hoe en waarom is heel school: bij ieder vak een ander wat heen eji weer en praat gesproken, er zijn heel veel nieu we vakken die je gewoon overdon deren die eerste weken, en hoe je ooit met je huiswerk klaar moet komen is een heel probleem, vindt Fons. een kweekschoolleraar, ook al uit Amsterdam, „Leren?... maar dan zó". ORDE Hebt u de kinderen van jongsaf gewend aan orde en regel, dan hebt u ze een goede voorbereiding gegeven voor het vervolg-onder- wijs. Daar wordt minder uitgelegd en meer aan de kinderen over ge laten. Heel belangrijk is ook het laatste lagere-school jaar. Kregen de leerlingen daar al regelmatig met huiswerk te maken zodat ze een training ontvingen? Leerden ze denkend lezen? Een den kend verwerken van de tekst is heel belangrijk en er zijn hele te delen. Vooruitwerken grote repetities, veel-huiswerk-da- gen of feestjes. Op- en neer reizen de kinderen hebben het nadeel dat ze nog meer tijd kwijt zijn ten zij ze die tijd in bus of trein kun nen benutten door de lessen nog even na te kijken. Er wordt veel gevergd van hun organisatiever mogen en verantwoordelijkheids gevoel. Wie een geregeld gezin heeft, bevordert dat. Haal uw le rende kind niet voor ieder wisse wasje als telefoon, boodschap en- zo uit het werk. Telkens opnieuw je concentreren is héél moeilijk. Laat ze niet omklungelen: uitstel len van leren gedoogt u niet. Een goed ingevulde en zorgvuldig bij gehouden agenda is héél belang rijk: vraagt u er wel eens naar? Of merkt u dat ze teveel aan vrienden of vriendinnen moeten vragen? Help ze: wat moet er ge beuren, en waar begin je mee. LEERHOEK VEELHEID Er wordt nu minder uitgelegd, derwijzer i „Het i ders gegeven, je wordt anders a EDISON voor We wisten het met z'n allen eerder dan Marijke zelf. Op 25 september krijgt ze de Edison, de jaarlijkse Nederlandse onderscheiding voor de beste prestatie op de grammofoonplaat, uitge reikt door staatssecretaris Van der Laar. ,,Het was een leuke verrassing toen ik thuis kwam van vakantie en ik was er vanzelfspre kend erg blij mee", ver trouwt Marijke Smit Sibbin ga ons toe. „Aan de moge lijkheid van een prijs denk je niet eens". Als pianiste kreeg Marijke haar opleiding aan het Amsterdams Conservatorium, waar ze speelde onder leiding van Nelly Wage- naar en later bij Janny van We ring. De Franse regering kende haar een studiebeurs toe, die haar in staat stelde in Parijs zich ver der te bekwamen onder Aimé van de Wiele. een musicienne van Bel gische afkomst, vandaar de bijna Nederlands aandoende naam. Het clavecimbel heeft de grote liefde van Marijke Smit Sibbinga. De grammofoonplaat die de verras sing van haar leven werd, werd op oud-Nederlandse instrumenten opgenomen in het Gemeente-Mu seum in Den Haag. Er staan daar vier bewaard gebleven clavecim- bels: één uit de Noordelijke en drie uit de Zuid-Nederlandse in- strumentenschat. Op de plagt ho ren we oude Nederlandse muziek, onder andere de eerste versie van het Wilhelmus niet het lied zoals wij het kennen maar met versierinkjes. De claveciniste heeft zélf ook instrumenten. Op haar ruime woonark „De Lan taarn" in Amsterdam bevinden zich maar liefst twee clavecim- bels, een piano en een Mozart- vleugeL Klinkt dat niet erg od het water? vroegen we. „Dat valt mee" zegt Marijke die op haar beurt weer heel veel leer lingen opleidt. Herleving Want er is een verheugende herleving van het oude instru ment. „De mogelijkheden er op zijn eindeloos'' meent de clave ciniste. „Trouwens' er is op het ogenblik een stroming die be oogt de oude muziek historisch Als de ouders van Fons en An nelies op de lagere school lessen overhoorden, was dat geen pro bleem: Een les kennen was een les opzeggen. Nu is het „uit het hoofd leren" niet het enige. Er zijn vraagstukken en ontledingen voor in de plaats gekomen. Er is een veelheid van vakken die in twee groepen uiteenvalt: dè wiskunde- kant en de talengroep, die ieder voor zich een andere denkmetho de vragen. Nu hoef je als vader en moeder beslist niet hetzelfde onderwijs als de kinderen genoten te hebben, om ze in deze moeilijke periode te kunnen helpen. Er zijn heel an dere factoren in het spel. Aller eerst vraagt uw kind begrip voor zijn of haar nieuwe situatie. De overgang is groot. Wie daar in wil komen, raden wij aan eens een boekje van bevoegde zijde te ko pen. U krijgt dan een goed begrip over de functie van het huiswerk en de geheel veranderde levenssi- Het ontstaan van goede werkge- woonten kunt u stimuleren door ze een eigen rustige leerhoek te ge ven, die langdurige concentratie mogelijk maakt. Een positieve le vensinstelling thuis: werk gaat voor een pretje, zal ook de goede werklust bevorderen. Wat je ook doet: je voor honderd procent op je opgave concentreren is héél be langrijk in je leven, dat weet u als vader en moeder ook, al bent u er misschien met schade en schande achter gekomen. U ziet, aan dit alles komt nog geen woord Frans te pas. Sommige kinderen hebben als stimulans even een verzetje nodig: een kopje thee als de thema af is. Een meisje beloofde zichzelf een hoofdstuk in een boek te lezen of iets lekkers op te peuzelen als op kikker na een werkstuk. Een bab bel met moeder of een prutskar- treurt (en zij kan het weten) de slechte samenwerking tussen school en gezin. PRATEN Als u moeilijkheden vermoedt, ga dan eens praten op school. Er kunnen innerlijke conflicten aan tengrondslag liggen die door een persoonlijk gesprek opgehelderd kunnen worden. Verlang, ook van heel jonge kinderen als ze u iets vertellen geen gezwam ln de ruim te, maar een heldere woordkeuze en een duidelijk vraag- en ant woordspel. Ze kunnen er later al leen maar plezier van beleven, ze leren de relatie vraag-antwoord doorzien. Zij bepleit ook het direct in de lessen duiken die die dag behan deld zijn. Fijn. als een leraar daar op school vast gelegenheid voor geeft vóór het eind van de les. Kunnen ze iets wat ze niet begre pen hebben nog vragen, en zitten er al lekker „in". Je werk maken op de dag dat het besproken en opgegeven is, spaart tijd. „In prin cipe is ieder vak af als het voor dc volgende dag geleerd zou moe ten worden en even opfrissen is voldoende". Hierdoor ontstaat geen opeenhoping van werk, geen zor gen en spanning. Een ruzie-sfeer thuis is ook niet bevorderlijk voor goede studie-restultaten. Lezen, ouders, is niet niets-doen. Veel le zen hoort er nu eenmaal bij, en- bent u de baas over de televisie- knop? Als de jongelui aan het stu deren zijn, doen ze dat dan ook of hebben ze een romannetje on der de atlas? De zwakke huiswerk-broeders hebben misschien een steuntje in de rug aan een huiswerk-instituut. York Harper Bros.) REGELS 1. lees om te onthouden 2. weet waarom je leest 6. stel jezelf een tijdslimiet om je snelheid op te voeren: snelle le zers onthouden beter wat ze le zen dan trage lezers 8. lees terwijl je leest, droom la ter 9. wees geen regel-ploeger, volg niet met elke regel met vinger of potlood 10. stel jezelf vragen over wat je gelezen hebt. Door ouders en leraren kan een goed klimaat geschapen worden waarin de studie vruchten af werpt. Leer het kroost verder te kijken dan hun neus lang is. De leerling werkt niet voor de school, niet voor de leraren, niet voor de ouders, maar voor zich zelf. VOEDING ten en fruit, melk nog altijd drie kwart kan per man. Vouwblad 1166 van het VoorL Bureau voor de Voeding, Koninginnegracht 42, Den Haag, vertelt u alles over de voe ding van jonge mensen. Leren en leren is twee, daar zijn we het met z'n allen wel over eens. Je kunt stomweg van buiten leren: geheugenwerk, maar ook: vastleg gen met inzicht. Meestal is een combinatie van die beiden een ver- e!ste. En, lieve lezer die zelf nog dagelijks leert uit de krant die we geen dag kunnen missen, voor u en uw kind schrijven we hieronder de tien geboden van de Amerikaan Hitler is opnieuw verdwenen. Hij zat in zijn geblindeerde Mer cedes, begeleid door zijn lijf wacht in het uniform van de Wehrmacht. Het gaat in werke lijkheid om Duits speelgoed, waarschijnlijk gefabriceerd in 1938. Een geheimzinnige verza melaar heeft Hitier ontvreemd uit het museum voor miniatuur auto's dat zich in Parijs bevindt op de boulevard de Sébastopol, zo lazen we voor u in Paris Match. Speelgoed voor mannen, dat miniatuurgoed. Dit museum is alleen toegankelijk voor inge wijden. De eigenaar, Jacques Greilsamer is gek op miniatuur- autootjes hij zette het muse um op in de kelder van zijn speelgoed-magazijn, dat sinds 1899 bestaat. Hij bezit momenteel tweedui zend zeldzame stukken. Sindsdien komen vijfhonderd leden die met elkaar de liefde voor miniatuur- auto's delen bij elkaar, correspon deren, ruilen en lezen het club orgaan: oplage vierduizend exem plaren. Hun levensdoel is op zoek te gaan naar ouderwets speelgoed. De zeldzaamste exemplaren stam men uit 1900. Het museum bezit zelfs een echte garage, waarin beschadigde speelgoedjes weer in de oude toestand worden ge bracht Kortelings maakte een verzamelaar 3.000 francs onkosten voor een Citroën uit 1929. Sinds de verdwijning van Hitiers Merce des is het zeldzaamste stuk de „Croisière noire" Citroën, waar de 1200 francs, die deelnam aan de Centraal-Afrika-expeditie van 1925. Daarna komen Duitse au tootjes uit 1910, brandweerauto's en ouderwetse taxi's. verantwoord te brengen. Bach hoort niet op de piano thuis zijn tijd bestond de piano nog niet. Bach zelf had verschillen de clavecimbels. De Nederlandse musicologen hebben muziek en instrument uit het stof der eeuwen gehaald en er zijn onderzoekingen gaande om dit alles opnieuw te interprete steekspel" in Boymans-va ningen, concerteerde in het Kur- haus en verzorgde de clavecim- belpartij in de Mattheüs Passion onder andere in Delft, Dordrecht, Rotterdam, Nijmegen en Zutphen. Plannen voor de toekomst? „Voor bereiding voor een nieuwe plaat", zegt Marijke: „wat komt er op en waarop wordt het gespeeld? Een heel werkl" Reis dompelaartjes Kent u ze ook al, de kleine reisdompelaartjes? Een hand vat, een steel, een spiraal: zo ziet het kleine electrische apparaat eruit dat bedoeld is hotelkamer, thuis of de electrische aansluiting is, even gauw wat scheer- of koffiewater heet te maken. Het geval dient in het water gedompeld te worden zoals de naam al zegt. Een gevaarlij ke toestand, want water en electriciteit vormen een on gewenste combinatie. Ze die nen bijzonder veilig gecon strueerd te zijn. en aan dat laatste ontbreekt het wel eems. aldus het Duitse blad D. M. en de bedenkingen van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteits Vereniging. De 'aansluiting is meestal niet waterdicht. Een dompe laartje moet dan ook altijd voorzien zijn van een haak of greep waarmee het op de rand van pan of beker kan worden vastgezet. Glijdt het apparaatje in het water, dan raakt dit onder spanning. Be halve vocht is droogte ook gevaarlijk. Staat het dompe laartje te lang aan dan is de hoeveelheid water al gauw verdampt: het droge appa raatje loopt kans door te branden. De huis- of tele- foonbel kan de huisvrouw al gauw een kwartiertje kosten, en een onderzoek door D. M. heeft uitgewezen dat van de vijftien uitvoeringen er tien zijn, die reeds na een kwar tier drooestaan waren door gebrand. Een uiterst voor zichtige behandeling en een waakzaam oog blijven gebo- HET Is wel wat raar om drie maal weg te blijven als je in je laatste brief hebt gezet: tot de volgende week. Als je, vol van een onderwerp, zó wel wilt doorpra ten. Maar ja, zo gaat het soms. Je denkt: ik kan nog best iets vooruitschrijven. wat één keer gaat, kan ook vier keer gebeuren, in het ergste geval neem ik maar weer de schrijfmachine mee. En dan komt opeens het ogenblik dat je niets meer weet. Dat je zegt: och dinges, geef me dat dingetje eens even aan. Dan gaan de kinderen natuurlijk zeg gen: als u eens zei wie en wat u bedoelt! en: het lijkt wel of het beetje verstand dat u bezit helemaal in het schrijven is ge schoven, kunt u er niet even mee ophouden? Dan praat u tenminste verstaanbaar. En dan voel je zelf dat het ge noeg is geweest, en je vindt het goed. en je laat de hele rattaplan thuis. Dat wil zeggen: de spul letjes. De gedachten gaan mee. De gedachten vermenigvuldigen zich bij het vele zien, de Open Brief praat door. Als een groot spinneweb in de morgen vangt ze dauwdruppen. En nu maar eens zien wat ik kan afschudden! De vorige keer ben ik midden in een betoog over jeugd van nu gestopt. Ik had nog wat meer naar aanleiding van een brief, maar het kon er niet bij. Nu vond ik bij thuiskomst twee brieven over hetzelfde onderwerp, prach tige brieven waarvan ik woord voor woord onderschrijf, en ik zal nu maar alles verwerken in een antwoord dat naar ik hoop niet alleen mee-praat maar ook door-praat. Ik wil beginnen met te zeggen dat tijd, Ik vond het zo fijn dat hij on behagen had getoond en nu weer om het voorbeeld lachte, dat ik het „nou ja" overnam (dat kun je niet altijd, maar soms krijg je het cadeau). Nee, niet nou ja, zei ik, zonde is geen avontuur, geen naar meneer, mevrouw, het leven! En dat me dat beter af- zielige bedoening van een stel zie- dak, ik kan het ook niet gaat dan jou! Zo staan eigenlijk l'ge .,r"®nsen- Zonde is helpen en ben nog elders bezig. de zaken. Als wij dat nu zien en schrikking Vuur En zo is het. Onwillekeurig voe- dan leren ophouden met elkaar vragen, dat i ten beide partijen zich ietwat ver- telkens schuldig te stellen, zijn z"- antwoordelijk; zowel de bezitter wij al een heel eind. als de deskundige zijn geprikkeld Dan worden we behoed en zien elkaar aan op iets dat alles-over-een-kam-scheren, er niet is, n.l. de schuld. Veran- beginnen we aan de winstpunten, dering en slijtage liggen besloten zegt: i KN hi ik hiermee ben ik weer waar de vakantie ophield: bij het geweldige gevaar dat de jongere op het laatst alles toe laatbaar vindt, alles zielig, na vrant, stakkerig, en denkt zelf al les te kunnen onderzoeken zonder U. "««ontsteld te raken, zonder sleutel, stopte de laatste In haar ,churJn «"der verdriet. Hl) meent portemonnaie en dere ""h H""r h'" -- Mijn buurvrouw kwa n de groenteboer, zij deed haar huisdeur open met de huis- haar mand keuken uitpakte, niet. Hoeveel tellen zich door hier eens van te proe ven en daar iets van te weten, te kunnen ontfermen over deze we- beseft niet als wij het de keuken gestaan? he™ ."J* voorleven - dat hij lorH-» 7p rp.nt?f» naar meent één duivel te kunnen be- Zestig, honderd? Ze rènde u<.««. heerspn maar _pvpn de deur, de portemonnaie moest 'i. NT-Üi. „Lt," ..r nni. lia«»en Maar nPP nilrc F.r lenhaalt. _Want ZOnder nog liggen. Maar nee, niks. Er zat een kleine zeventig gulden en haar adres en naam op t plastic plaatje. Tijden lang zag zij in ieder die geen andere bin- een scherp normbesef, zonder verdriet, zon der strijd, staat geen jongere en ook geen oudere in deze tijd over eind. Over de dingen praten heeft Een begrijpend _^gidt mm de tijd, slijtage is tijd een bepaalde vorm. Dat is de dent schuld van de schuld, dat ligt tijd besloten. tijd. vroegere tijd. noemen wfij verglijden, deren, bijna net zoiets is als een lek dak. Als iemand een lek dak heeft, belt hij de loodgieter of timmer man: kom gauw, ik heb een lek dak alsof die mén dat helpen kan. En als de man dan niet snel genoeg komt en een stortbui doet nieuwe aanvallen op behang en meubelen en hij wordt alweer op gebeld, dan kan het zijn dat hij jongere kijkt terug. Beiden voelen dief. Ais _BH|HIH||IB||SPJ|19ISP"I91H stapstap naar de dokter, naar de op helemaal niet meer denken. a£ jTdé "kans kHjgVhè°°én daar dkt'de'zioi® GSda^oo"'!? lig. een portemonnaie, pik ik b.h en°d« Zvoor'. Ai" ttiTZZS' een h}l u, de éne minuut en de homosexuelen h^et laatste en uiterste zelf- vrijgezel, ongeveer 55 jaar, groetend passeerde. Peinzend de jongen tegen mij. en in zijn ^en te „raten Wnrtr,,,,- gen" beide -■"i'ï'deriS S"S"z. "A SSSKc.- femand nu ho£la^l?Ikze° dak-zijn. Verandering ontstaat etiket opplakt? Laatst stond ik jongeman. 5. jaars atu- hohondi'oon'vTrschrlkkèl jke d^d' praten, toen een kennis, is ge,torven. pas me( dje' d« ons hart gegrift zijn wij in staat ons te ontfermen, ruim te den- zich verantwoordelijk, of zij zich geschrokken: hoe kom je daar 1 navol8mg- dat nu bewust zijn of niet, en het bij! en hij antwoordde: och, als je J~ leest in u weet wel zulke versla een statistiek erbij, hoe- ongeveer in Nederland. :ijn. dan ?denk je: verdraaid, dan| alsof de oudere tegen de jongere zegt als hij de tijd onder gen zijn handen voelt wegglijden: veel houdt hem! en de jongere ant woordt: was het jouw tijd niet? moet ik toch ook wel i pa;

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15