Ds. Griekenland verdreven - OM ZIJN GELOOF - Uit 25 „Speurders" zoeken contact met de gevaarlijke Loempa's EDOMITISCH FORT ONTDEKT BIJ DE DODE ZEE DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1961 Kathedraal van het bos De veel geroemde kathedraal ▼an het bos, als een plaats waar God ook tot ons zou willen spreken en niet al leen in de kerk is dezer dagen weer eens wereld nieuws geweest. De republi keinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. Barry Goldwater, zei name lijk: ,,Als een mens religieus handelt, ethisch leeft, dan is hij een godsdienstig mens en het heeft er niets mee te maken hoe vaak hij in da kerk komt." Goldwater gaf dan ook toe, dat hij niet al te vaak in de kerk komt, hoewel hij tot de Epis copaalse Kerk behoort. Hij zei nog: „Het gaat mij pre cies zoals vroeger senator Henry Ashurst placht te zeg gen: het zadel is mijn kerk en de bomen zijn mijn ka thedraal. Ik krijg hetzelfde gevoel als ik door een ca nyon dwaal, als in een kerk zit." Er Is niets nieuws in deze woor den. Iedere (mooie) zondag wordt de raad van Goldwa ter opgevolgd door duizen den en nog eens duizenden mensen wier namen op de kerkrollen staan geschreven. Het opmerkelijke is, dat als de zondag niet mooi is en de kathedraal van het bos druipt van de regen, ze even min naar de kerk gaan. Wat cynisch heeft een predikant eens opgemerkt: Het is ver wonderlijk hoe tien regen druppels er in slagen om elf mensen uit de kerk te hou den. Ongetwijfeld wordt deze situa tie in de hand gewerkt door de kerkdiensten zelf. Er wordt en lang niet altijd ten onrechte geklaagd over de prediking. Maar er is een veel diepere oorzaak vaa de slechte kerkgang. Wij zijn verleerd wat het be tekent om gemeente te zijn. We hebben het woord „kerk" •en andere inhoud gegeven. Een kerk is een stenen ge bouw waar een predikant -show" ten bes- de keraad die allerlei dingen doet waar we het niet mee eens zijn. We zijn het besef Igwijt dat we bij elkaar be horen. Geloof is een verze kering met eeuwigheidswaar de en ons doopbewijs ligt in de kast bij de brandpolis en de polis voor wettelijke aan sprakelijkheid. We denken te veel aan ons eigen heil en we vergeten dat God ons wil gebruiken voor het heil van anderen. We zijn ons besef van roe ping kwijt; daar ligt de gro te leemte van onze tijd. We beseffen niet meer dat de wereld om ons heen verlo ren is. Onze buren hebben «en auto en een ijskast, vas te vloerbedekking en al weer een nieuw bankstel. En diep in ons hart zijn we te ja loers om iets aan te voelen van de leegte die soms in hen knaagt. We geloven een voudig niet meer in het oor deel Gods. En omdat we ons niet meer verantwoordelijk voelen voor het geestelijke welzijn van de ander, hebben we elkaar niet meer nodig om die an der het evangelie te vertel len. Daar waar de roeping weer openbaar wordt, wordt de gemeenschap weer ge zocht; waar de gemeenschap gevonden wordt krijgt de kerkgang nieuwe waarde; waar de kerkgang weer ver langen wordt naar een open baring Gods. heeft de predi kant weer iets te zeggen op d« kansel. (Van onze kerkredactie) QRIEKENLAND heeft een Dreyfus-affaire. Dat schrééf althans dezer dagen een van de vooraanstaande politieke weekbladen van dit land „De nieuwe eeuw". De man, die ten onrechte ver bannen werd, is een Cyprioot. Maar het onrecht heeft niets te maken met het Turks- Griekse conflict. De verbare nen Griekse Cyprioot is een predikant, ds. Argos Zodhiates. En hij werd het land uitgezet, omdat hij, zo als een lid van de Griekse politie in een rapport aan het ministerie van binnenlandse zaken het uitdrukte: „een bij zonder capabel mens is, een groot spreker, een actieve, fanatieke en uitzonderlijk in telligente persoonlijkheid. En de sterke groei van het pro testantisme in Katerini is een gevolg van zijn werkzaam heden en leiderschap. Wij zijn daarom van oordeel dat zijn werkzaamheden moeten ophouden door hem uit Grie kenland te verbannen, of hem ten minste te verbieden zich nog in noordelijk Griekenland op te houden." Hoewel iedere aanklacht tegen ds. Zodhiates geseponeerd moest worden, heeft de regering van Griekenland hem toch verboden Vijftien Afrikaanse en tien blanke predikanten zijn de binnenlanden van Noord-Rhodesia binnengetrokken om contact op te nemen met de Loempas, de volgelingen van de pro fetes Alice Lensjina. Deze vrouw, die haar eigen sekte had ge sticht. leerde haar vol gelingen dat als zij maar hard Jericho riepen de kogels van de regeringstroepen in wa ter zouden veranderen. Bovendien gaf zij pas poorten voor de hemel uit, die gretig aftrek vonden. Maar het geschreeuw van Jericho" en „Hal- leleju" waarmee de volgelingen van deze profetes zich op de re geringstroepen wierpen, veranderden de kogels niet in water. Het ge volg was een massale slachting, waarbij mins tens zeshonderd volge lingen van deze vrouw om het leven kwamen. Lensjina hield het niet lang vol. Er kwam onrust in de gelederen van haar volgelingen en volkomen onver wachts gaf zij zich over aan de regering. Deze laatste daad, nog meer dan het feit dat haar beloften niet in vervul ling waren gegaan, deed een schok gaan door de gelederen van haar bijna 50.000 volge lingen. Deze mensen wier geloof tot fana tieke hoogten was op gezweept stonden in eens zonder geloof in de wereld. Wij moeten iets doen. heeft de voorzitter van het moderamen van de Verenig- ten en tien blanke zendelingen de Kerk van Noord-Rhodesia zich vrijwillig aangemeld om er gezegd. Deze mensen moeten heen te gaan en re pogen een geestelijk worden opgevangen verzoening tot stand te brengen eer het te laat is. En terwijl de tussen de ex-volgelingen van situatie nog bijzonder onzeker profetes Lensjina en de rege- was in het binnenland, en het ring. Maar het eerste doel is wel zelfs uitzonderlijk gevaarlijk om hen het ware evangelie van was om daar heen te trekken, Jezus Christus te verkondigen, hebben vijftien negerpredikan- De Loempa's zijn zeer wan- om zich weer bij zijn gemeente te voegen. De donkerste dag van het leven van deze predikant was die juni-dag in 1962. Herhaalde lijk had hij reeds moeilijkheden gehad. Zodhiates is op Cyprus ge boren en heeft daarom een En gels paspoort, hoewel hij een Griek is. Daarom kon de regering hem in 1957 een verlenging van zijn verblijfsvergunning tijdelijk weige ren en hem in 1962 nieuwe moei lijkheden in de weg leggen. AARDBEVING Maar in juni 1962 leken alle pro blemen opgelost. De beschuldigin gen. die tegen hem waren inge diend waren afgewezen als vol komen ongegrond en Zodhiates kon. zei men hem, rustig naar zijn gemeente in Katerini terug keren op tijd voor een grote lan delijke conferentie van protestan ten. Maar toen hij met de trein aan de Griekse grens arriveer de werd hij gearresteerd. Terwijl zijn vrouw en kinderen gosn moei lijkheden in de weg werden ge legd, werd hij bi allerijl uit de trein gehaald en op een trein in de richting van hei Joegosla vische Skoplje gezet. zijn vrouw, die hem over het perron nog net toe kon roepen: „Wees voorzich tig. Maak je niet te veel zorgen. De Here heeft nog altijd een machtig werk voor je te doen." Die woorden zijn hem steeds bij gebleven. Ze kregen diezelfde nacht nog een diepere betekenis. De trein had zich onderweg ver laat. Toen hij nabij Skoplje aan kwam kon hij plotseling niet ver der. Deze Joegoslavische stad was net door een aardbeving met de grond gelijk gemaakt. BEKERING herinneren aan Paulus. Ziin jeugd bracht hij door in de Griekse wijk van Port Said. Daar nam hij als 13-jarige jongen deel aan een aanval op twee Griekse protes tanten. die het evangelie predik ten in een kleine zaal. De samen komst werd volledig verstoord. Maar toen de jonge bende aftrok bleef Argos achter. De houding van de beide predikers had hem diep getroffen. Die avond ging hij naar huis met een Nieuwtes- tamentje in zijn zak. Het werd het middel tot zijn bekering. En door hem kwam zijn moeder tot Zodhiates studeerde aan de American Academy op Cyprus. Tijdens de jongste wereldoorlog ORGANISATOR Zodhiates is een goed predi ker. Maar hij is ook een uitste kend organisator. Hij stichtte een weeshuis. Hvj organiseerde kinderkampen. Hij belegde weekendconferenties die al spoe dig een bekende klank kregen. En onder zijn leiding groeide de gemeente tot een zeshonderdtal gezinnen. Zowel 's morgens als 's avonds komen er ongeveer 1500 mensen in de diensten die nu al meer dan twee jaar door twee hulppredikers worden ge leid. De gemeenteleden kunnen hun predikant alleen nog maar horen in het Griekse pro gramma van het christelijk ra diostation in Monte Carlo. Iede re zondagmiddag verzorgt hij een uitzending van een kwartier om zich zo toch nog tot zijn ge meente te kunnen richten en tot iedere Griek die hem horen wil. Het verzet tegen deze predikant komt in de eerste plaats van de hiërarchie van de Grieks Ortho doxe Kerk. die. evenals de kerk van ds. Zodhiates. lid is van de Wereldraad van Kerken. Vooral de vorige bisschop van Katerini is een felle agitator geweest tegen de protestantse gemeente, niet tegenstaande het feit dat hij zelf schuldig bevonden is aan over spel (en toch niet werd afgezet). Zodhiates werd beschuldigd van spionage voor Engeland, van pro- selytisme (het winnen van ziel tjes). Op de muur van zijn huis werd gekalkt: ,.Ga weg eer je sterft". Er werden aanklachten toch heeft het ministerie voeding samen met het ministerie van buitenlandse zaken hem zijn verblijfsvergunning i BRIEF Het opmerkelijkste wel uit de droeve gang van zaken, die een smet werpt op de democratie van dit oude land, is een brief van de minister van opvoeding aan een collega-minister, een brief die on langs door het politieke weekblad „De nieuwe eeuw" werd gepu bliceerd. Letterlijk schreef de mi nister van onderwijs uit het toen malige kabinet aan zijn collega van binnenlandse zaken: „U moet een vorm vinden om hem (Zodhia tes) uit Griekenland te weren, want zijn tegenwoordigheid hier rege ls een gevaar voor de kerk Inmiddels is ei ring na verkiezingen aan het be wind gekomen. Griekse predikan ten uit Athene die de assemblee van de Hervormde Wereldbond in Frankfurt bijwoonden en de kwes- tie-Zodhiates opnieuw aanhangig hebben gemaakt vertelden ons dat zij de toezegging hebben verkre gen dat de kwestie derzocht zal worden. RAPPORT Ds. Zodhiates toonde ons dezer dagen zelf een afschrift van een rapport van het ministerie van binnenlandse zaken voor het de partement van buitenlandse za ken. Daarin wordt onder meer gezegd: „We zijn van mening dat de herhaalde protesten van de kant \an de protestanten, die de indruk scheppen dat Griekenland een politiestaat is, waarin tekort gedaan wordt aan de vrijheid van geweten en godsdienst die beide in onze grondwet beschermd wor den onze natie veel meer kwaad doen dan ooit het gevolg zou kunnen zijn van een terug keer van Zodhiates in Grieker- land, tegen wie, moeten we zeg gen in weerwil van alles wat be weerd is, geen specifieke aan klacht is ingediend, hetzij op het punt van proselytisme of op het punt van spionage tegen het land. Wij verzoeken u ons bekend t« maken welke stappen ondernomen kunnen worden om de bovenver melde persoon weer toe te laten". De brief is ondertekend door ge neraal Aristides Vlahos, directeur van het departement van natio nale veiligheid. Tijdelijk heeft ds. Zodhiates toegestemd een kleine gemeente in de Engelse stad Birmingham te dienenDaarnaast verzorgt hij zijn radiouitzendingen en pro beert hij de duizenden Grieken in Engeland te bereiken met het evangelie. Hij weet dat zijn werk niet zinloos is, maar hij schreef nog maar onlangs zijn vrienden: „Toch ben ik nog niet zo ver dat ik kan zeggen, wat sommigen mij hebben gezegd: dit is onvermijdelijk. Mijn hart en mijn ogen trekken nog steeds naar ons geliefde Hellas". Ds, Zodhiates blijft hopen dat hem, als Dreyfus van weleer, eens recht zal peschieden. Daarvoor is een regering nodig die het in tolerante drijven van de Grieks- orthodoxe hiërarchie durft weer 1946 aanvaardde hij i beroep naar het Noordgriekse stadje Katerini. Hij arriveerde er in een onrus tige tijd. Het communisme was nog steeds bezig om ook het oude Hellas achter het ijzeren gordijn te trekken. Een van de laatste daden in deze stad van de zich I terugtrekkende communisten was de moord op een vriend van Zodhiates. De laatste woorden wa- i trouwend en van haat vervuld tegen de blanken en tegen de regeringstroepen in het alge meen. Ondanks het feit dat hun profetes zich heeft overgegeven blijven velen zich verzetten en verschillende regeringssoldaten zijn al in hinderlagen gelokt en vermoord. Tot op heden zijn de predikan ten en zendelingen echter nog ongemoeid gelaten. Zij zijn er in geslaagd om een groot aantal dorpen zover te krijgen dat zij de moordlustige aanhangers van de profetes weer in hun midden opnemen zonder wraakoefenin gen en hebben tevens reeds de eerste contacten met de Loem pa's gelegd. (Van onze kerkredactie) dewerking bij de opgravin gen. De ruine van Metsad Gozal was reeds lang bekend, maar pas in april van dit jaar werd ontdekt, dat daar in aloude tij den een fort heeft gestaan. De zware muren hadden gerust op een fundament van bijzonder grote stenen. Ze bestonden uit zware balken, waarvan nog stukken waren overgebleven. Hoewel het fort zelf geheel vernietigd was. bleek het uit de fundamenten mogelijk toch een inzicht in de indeling te verkrij gen. Het bestond uit een centra le hof met kamers er om heen. In een van de hoeken van dit vierkante fort werd een kamer aangetroffen met een veel lagere vloer. De aanwezigheid van veel Edomitisch aardewerk wees er op dat zich daar een voorraad kamer had bevonden. De stijl Opnieuw is een klein stuk- je geschiedenis van Israël aan het licht gekomen. De- ze zomer werd aan het zuid- I westelijk eind van de Dode IZee een Edomitisch fort ont dekt dat naar alle waarschijn lijkheid door koning David vernield is. Het herinnert dan aan de tekst II Samuel 8 I vers 13: David verwierf zich roem bij zijn terugkeer door Ihet verslaan van de Edomie- ten in het Zoutdal: acht- I tienduizend man. En hij leg- I de in Edom bezettingen." Het onderzoek stond onder leiding Ivan dr. Y Aharoni van de Hebreeuwse Universiteit. Stu denten van het Amerikaanse Instituut verleenden hun me- van het aardewerk verried dat dit fort al in de elfde eeuw voor Christus door Edomieten be woond werd. KLEINER FORT Maar alles wees er teven6 op, dat het fort geheel in vlam men is opgegaan. Dat moet in het begin geweest zijn van de tiende eeuw voor Christus, on geveer in de tij -I van koning Da- Op de laatste dag. die voor het onderzoek was uitgetrokken, ontdekten de archeologen nog een tweede, maar veel kleiner fort. meer zuidelijk aan de oever van de Dode Zee. Daaruit conclude ren de archeologen dat de Edo mieten hun westelijke grens op die wijze versterkt hadden. Ook dat fort moet in de tijd van ko ning David verwoest zijn. Een opmerkelijke ontdekking tijdens het onderzoek was dat de ruine zeker twee maal in de loop van de laatste drieduizend jaar onder het water van de Dode Zee heeft gestaan. De eer ste keer moet dat tussen het jaar duizend voor Christus en de Byzantijnse periode geweest zijn. de tweede keer later in de geschiedenis. REGENVAL Alles wijst er echter tevens op dat de waterspiegel van de Do de Zee in de periode van Jozua tot David even hoog was als nu. Dat wil zeggen dat, daar de waterhoogte van de Dode Zee geheel afhankelijk is van de re genval, er in die tijd dus een zelfde klimaat moet geheerst hebben als nu, maar ook dat er daarna, waarschijnlijk perio den zijn geweest met een veel grotere regenval. Maleisië dreigt een slepende kwestie te worden Indonesië vermijdt „openlijke" strijd Waarheen Zuid-Vietnam ten uitmaken of de bevolking van Maleisië inderdaad akkoord ging met de uit Malakka. Sin gapore en delen van Noord-Bor- neo bestaande federatie. DE landing van Indonesische parachutisten in Maleisië kan een nieuwe aanwijzing zijn. dat men in Djakarta zijn toe vlucht tot geweld heeft genomen om de kwestie Maleisië op te lossen. Op 17 augustus, de dag waarop de onafhankelijkheid van Indonesië wordt gevierd, land den ongeveer 100 infiltranten bij Pontian in Johore op de ltust van Maleisië. Nu is daar de luchtlanding van woensdag bij gekomen. Klaarblijkelijk wil president Soekarno voorlopig eenzelfde taktiek volgen als die. welke tot de „verovering" van Nederlands Nieuw-Guinea heeft geleid. Tot deze taktiek behoort het zenden van infiltranten over ze« en door de lucht, zonder dat er formeel sprake ij van een oorlog. In een dergelijk geval staat de regering van Maleisië voor het moeilijke probleem, dat xlj slechts tegen Indonesië in ac tie kan'komen, als zij zelf dat land de oorlog verklaart. En zelfs al zou premier Abdoel Rachman van Maleisië hiertoe willen overgaan, dan zou hij dit nooit kunnen doen zonder de toe stemming van Engeland. Want de Britse strijdkrachten zouden in een oorlog tussen Ma leisië en Indonesië zeer recht streeks worden betrokken. Zo lang Indonesië niet openlijk tot de aanval overgaat sal de Britse regering er weinig voor voelen, betrokken te geraken bij een ac tie tegen Indonesië. Vtr. Naties Volgens de laatste berichten zal Maleisië de kwestie aan de Veiligheidsraad voorleggen. Het heeft echter al laten weten, dat het niet werkeloos zal blijven Slepend toezien, als het met zijn klacht in New York geen gehoor vindt. Premier Rachman. die zich zelf destijds uitvoerig heeft bezigge houden met het conflict tussen Indonesië en Nederland rondom Nieuw-Guinea, zal zich nog ter dege herinneren, hoe Indonesië er in slaagde, de meerderheid van de leden van de Ver. Naties achter haar eisen te krijgen. Ne derland werd gedwongen in etappes te capituleren voor de Indonesische ..confrontatie". En ook nu is de vrees gerechtvaar digd. dat de regering te Djakarta opnieuw succes zal hebben met haar pogingen, begrip te vinden voor de Indonesische bezwaren tegen de wijze, waarop de Ma leisische federatie tot stand is gekomen. Zoals men weet eist Djakarta terugtrekking van de Britse strijdkrachten uit alle ge biedsdelen van de federatie en een volksstemming, die zou moe Een dergelijke volksstem ming werd vorig jaar reeds ge houden en nog wel onder aus piciën van de Verenigde Naties. Toen het rapport van de door secretaris-generaal Oe Thant in gestelde commissie van onder zoek ten gunste van de te vor men Maleisische federatie bleek uit te vallen, weigerde Indone sië het als bindend te aanvaar den. En sindsdien duren de moeilijkheden tussen de beide buurlanden voort. Engeland heeft de veiligheid en onschend baarheid van de nieuwe federa tie gegarandeerd. Mocht Malei sië door Indonesië worden aan gevallen om te worden „ver pletterd". dan zullen de Britse strijdkrachten in Zuidoost-Azië naar het bedreigde gebied wor den overgebracht om tegen de aanvallers in actie te komen. Verwacht werd totdusver. dat ook Australië. Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten niet werke loos zouden toezien, als Malei sië door Indonesië zou worden aangevallen. Dat was dan ook de reden, waarom er van de „verplette- ring'l van Maleisië nog niets is gekomen. Als gvvolg van de in- fiitratie-taktiek, die Indonesië thans volgt, dreigt de Maleisi sche kwestie een slepend pro bleem te worden een pro bleem, dat de bedreigde federa- Zuid-Vietnam Eenzelfde gevaar bedreigt Zuid-Vfetnam, waar het met de strijd tegen de communistische guerrilla's niet al te best gaat en zelfs de militaire leiders met elkaar overhoop liggen. Het moet voor president Johnson, die bet volle gewicht van het Amerikaanse prestige heeft in geschakeld om een wending ten goede in dit door onrust ver scheurde land te forceren, een teleurstellende ervaring zijn ge weest, dat de komst van gene raal Maxwell Taylor tde vroe gere voorzitter van de Ameri kaanse commissie van staf chefs) naar Saigon, niet tot de verwachte verbetering van de militaire situatie in Zuid-Viet nam heeft geleid. Als gevolg van de ontwikkelingen van de af gelopen weken kon de missie van Henry Cabot Lodge, de vroegere Amerikaanse ambassa deur in Saigon, ook niet het re sultaat hebben, dat er aanvan kelijk van mocht worden ver wacht. Aangenomen moet wor den. dat Lodge vrijwel met le ge handen naar Washington is teruggekeerd. Dat ia niet de schuld van Lodge, zomin als het aan het optreden van Maxwell Taylor te wijten is, dat de zaken in Saigon niet marcheren, zoals de Ame rikanen graag zouden willen. Lodge heeft ongetwijfeld begrip gevonden voor de moeilijke po sitie, waarin de Ver. Staten zich in Zuldoost-Azië hebben laten manoeuvreren, maar daarbij zal het wel gebleven zijn. Verslapping De moeilijkheid in Zuid-Viet nam is, dat er geen sprake is van een aanval van buiten af Dit ontneemt de Zuidvietnames* militaire leiders en hun Ameri kaanse „adviseurs" de moge lijkheid. rechtstreeks op te tre den tegen het communistische Noord-Vietnam. Het is een pu bliek geheim, dat de opstandi ?e activiteiten in het Zuiden van het rode Noorden uit worden ge leid en gesteund. Het is echter een onmiskenbaar feit. dat de strijd in de republiek Zuid-Viet nam een binnenlands probleem is. dat niet met militaire mid delen alleen kan worden opgelost. Zolang de leiders in Saigon niet in staat zijn, maatregelen te ne men. die de bevolking van het door de communisten bedreigde Dlatteland vertrouwen geven in de goede afloop van de strijd tegen de Vietcong, zal de situa tie in Zuid-Vietnam achteruit blijven gaan en zal de bereid heid om de strijd voort te zet ten, zienderogen afnemen. Dit laatste is thans meer dan ooit het gevaar, dat Zuid-Viet nam en de rest van Zuidoost- Azië bedreigt. Het enige, waar de Amerikanen op het ogenblik bang voor zijn, is de mogelijk heid, dat in Saigon figuren de macht in handen nemen, die het wel eens willen wagen met de neutraliteitspolitiek van gene- raai De Gaullc. De Gaulle De Franse president heeft nog lang niet de hoop opgegeven, dat zijn politieke denkbeelden in Zuidoost-Azië ingang zullen vin den. Terwijl zelfs de Sowjetunie er niet meer voor terugschrikt, communistisch China aan de kaak te stellen als een agressie ve staat, die er grootscheepse veroveringsplannen op nahoudt, blijft De Gaulle een goede ver standhouding met Peking propa geren. De Prawda beschuldigde de Chinese communistische lei ders er van. dat zij De Gaulle altijd voor een fascist en een bandiet hadden uitgemaakt, maar dat zij hem plotseling als een trouwe bondgenoot accep teerden, toen hij bereid bleek, zich tegen de Ver. Staten te ke ren. Ongetwijfeld heeft de Fran se neutralistische propaganda verlammend gewerkt op de be reidheid van de bevolking van Zuid-Vietnam en Laos. zich ten koste van alles te blijven ver zetten tegen de opdringende communistische infiltranten. Op het ogenblik bevinden de drie Laotiaanse prinsen zich in Parijs, die de drie belangrijkste stromingen in Laos vertegen woordigen. Zij werden enkele dagen geleden eerst door minis ter van buitenlandse zaken Couve de MurvUIe cn later ook door De Gaulle zelf ontvangen. Wellicht ziet de Franse presi dent hier een eerste mogelijk heid om zijn denkbeelden in praktijk te breiigen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14