Nieuw® Leidse Courant Regering Johnson is er een van gepeupel Entering tv-eiland nog deze maand? „Ik beloof u vrede zonder dienstplicht" Premier Khan heeft opnieuw de leiding Cyprus houdt beweringen staande Iedere amateur kan Nimbus onderscheppen Soekarno trekt verloven in Twee Italianen omgekomen bij auto-ongelnk CALEX Commentaren Communistisch schip groette de Koningin Donderdag 3 september 1964, 43ste jaargang r~ Weinig wind Directeur; F. DIEMER Hoofdredacteur; Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh h ghablevee mijn hert In teghenspoef" Meer bewolking-, maar op de meeste plaats droog weer. Weinig: wind. Minder koude nacht, morgenmiddag Iets lagere temperaturen dan vandaag. (Zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen p. Goldwater in campagne voor Witte Huis: Koeweit is het rijkste land ter wereld Wie gedacht heeft dat de Verenigde Staten het rijkste land ter wereld is, heeft zich vergist. Volgens het gezag hebbende Britse tijdschrift Financial Times is het rijkste land het sjeikdom Koeweit, gevolgd door Katar, ook een sjeikdom gelegen aan de Perzische Golf en op de derde plaats komt pas Amerika. De rijkdom werd gemeten door het bruto nationaal produkt in dollars per in woner te berekenen. Op het lijstje van de 15 rijkste landen ter wereld komt Nederland niet voor, evenals de Sowet- unie. Indonesië en China staan voorts nog onder de 100 geregistreerde landen op de 85ste plaats. OENATOR Barry Goldwater heeft de grondton van zyn campagne t kJ het Witte Huis aangegeven met de belofte, dat hij een einde zal ken aan de dienstplicht, de vrede zal handhaven en „de kankerachtige groei van dp federale regering zal tegenhouden. „Ik ben niet van plan een oorlogspresident te worden", verklaarde de republikeinse kandidaat, en hij voegde hieraan toe dat hij de vrede zal handhaven zonder dienst plicht. „De campagne die wij vandaag be ginnen. is gewijd aan vrededoor paraatheid, vooruitgang door vrijheid, vastberadenheid door grondwettelijke orde". Goldwater beschuldigde Johnson van „Het verouderde en onbillijke dienstplichtsysteem zowel voor sociale GENERAAL Nguyen Khan is gis teren per vliegtuig in Saigon te ruggekeerd voor besprekingen, die er inmiddels toe hebben geleid, dat hy zyn plichten als regeringsleider weer op zich neemt. Khan wilde geen commentaar geven by zijn terugkeer uit de bergplaats Dalat, waar hij zich had teruggetrokken na de demon straties van de afgelopen weken. Intussen was van Amerikaanse zijde offi cieel tegengesproken, dat voortzetting de Amerikaanse hulpverlening aan Zuid- Ondanks protesten Cyprus heeft gisteravond formeel de Amerikaanse en Britse protesten ver pen en de beschuldiging herhaald, dat de Turkse luchtaanvallen van de vorige maand op noordwest-Cyprus werden uit gevoerd met goedvinden van de regerin gen te Washington en Londen. Intussen zijn bij het Turks-Cyprische dorp Lefka in het noordwesten van prus gisteren opnieuw hevige gevechten uitgebroken. Troepen van de VN zijn het bedreigde gebied gegaan om uitbrei ding van de strijd te voorkomen. Voor de kust werden enkele niet-geldentificeerde schepen waargenomen. Ook aan de grens tussen Griekenland en Turkije heeft zich gisteren een incident voorgedaan. Vermelden we nog dat Engeland een miljoen gulden wil bijdragen oi VN-vredesmacht nog tot eind van dit jaar op Cyprus te kunnen houden. Zoeken naar vermiste kleuter gestaakt Het zoeken in Krimpen a.d. IJssel en omgeving naar de sinds maandagmiddag vermiste driejarige Hendrik Pie ter Cor nelia van Bech-thum is gestaakt. Van maandagavond tot dinsdagmiddag heeft een groot aantal inwoners van Krimpen de gehele gemeente doorzocht. Dinsdag ochtend kwamen daar 150 mariniers uit Rotterdam bij. Het zoeken heeft geen enkel resultaat opgeleverd. In een oogopslag Alles goed en welpag. 2 Politiek in Chili koekjes Pag. Fransen: eigen deeg pag. 5 Hollands feest in Moskou pag. 5 Koningin opende Sloe- haven pag. 7 NTS: Engelse les pag. 7 PTT weer duurder? pag. 7 Zorgen van de kruidenier pag. 13 Zwolsman en de polder mentaliteit pag. 13 Vietnam afhankclyk zou zyn gesteld het weer aan de macht komen van gene raal Khan. Een Amerikaanse woordvoerder klaarde, dat de regering te Washington nog steeds verwachtte, dat de generaal zijn functien als premier zal hervatten. Dit is dus thans gebeurd. De boeddhistische eis, dat meer dan 500 politieke gevangenen vrijgelaten zullen worden, is inmiddels ingewilligd. Deze mensen werden tijdens de betogingen vorige maand gearresteerd. Voordat Khan in Saigon terugkeerde werkte men in de hoofdstad aan de instelling van een „raad tot redding van het land", bestaande uit militairen en burgers, onder wie ook politici. Gisteravond werd gemeld, dat men een staatsgreep vreesde. Er werd niet medegedeeld, van welke zijde die zou moeten komen. projecten als militaire doeleinden te gebruiken". Hij noemde de regering van John son een regering van „gepeupel de straten, dat alleen in toom wordt gehouden door het verzoek, met nieuwe daden van geweld te wachten tot na de verkiezingen". Hij beschuldigde de president ervar de buitenlandse politiek „de van eenzijdige ontwapening en i cessies" te volgen. Hij betoogde voorts, dat aan de groei van de federale regering een einde moet en zal komen, maar hij liet hierop vol gen: „De voorzichtigheid vordert, dat wij langzaam en gestadig te werk gaan met 't terugtrekken van de centrale regering van haar talrijke, ongerechtvaardigde in mengingen in onze particuliere econo mische levens". •Goldwater betoogde dat misdaad er wetteloosheid onder de democraten warer toegenomen en hij knoopte die beschul diging vast aan de onlusten over de bur gerrechten. In dit verband kritiseerde hij een ge zegde van de ambassadeur bij de V.N., Adlai E. Stevenson, die verklaard zou hebben: „In de grote strijd ter bevorde ring van de burgerrechten en de rechten van de mens is zelfs een gevangenisstraf niet langer onterend maar een feit, waar op men trots kan zijn". Goldwater betoogde dat dergelijke ge praat misbruik van de wet nog meer aan moedigt. „Als mensen er op uit zijn poli tiek voordeel te behalen door hun ogen af te wenden van oproer en gewelddadig heden, begrijp ik heel best waarom de wetteloosheid toeneemt zelfs als wij meer wetten invoeren", aldus Goldwater. Ir. S. Gratama (RVO-TNO): Apparatuur hoeft niet kostbaar te zijn (Van een onzer verslaggevers) EDERE handige radio-amateur is staat foto's te onderscheppen van de Amerikaanse meteorologische kunstmaan Nimbus I. Met wat ap paratuur helemaal niet zo kost baar als velen denken kan hij het zelfde resultaat bereiken als de Haagse elektronicus P. J. Jansen van het -natuurkundig laboratorium van de rijksverdedigingsorganisatie-TNO in de Waalsdorpervlakte bij Den Haag. Zoals bekend ving deze zondag ito van de Nimbus op, waarop eei bied van een miljoen vierkante kilo meter Engeland, Ierland en een deel liet vaste land was te zien. Brandei (REM) zoekt opvolger (Van onze speciale verslaggever) DE heer J. Brandei, directeur van de Reclame Exploitatie Maat schappij, die het veelbesproken tv- eiland voor Noordwyk heeft laten zetten, houdt er spoedig mee op. Een en ander zat reeds lang in de pen, daar de heer Brandei als tyde- lyke kracht werd aangetrokken. Als reklame-televisie-expert heeft hij negen maanden lang de REM-ak- tiviteiten voorbereid. Hij reisde on telbare malen naar Engeland en de Verenigde Staten om televisie-pro- dukties te kopen, of te huren. Volgens een gisteren afgelegde ver klaring van de heer Brandei wordt het hoog tijd dat hij zich weer met z'n eigen firma gaat bemoeien een in Rome gevestigd televisie-produktic- en filmverhuurmaatschappij. Met drie mensen zou thans worden onderhandeld voor de mogelijke opvol ging. Een van hen zou mr J. Landré zijn, directeur van de Nederlandse film- produktie Maatschappij. Sinds enige tyd praten de REM-be- langhebbenden niet meer over de on bekende, vreemde vlag, die op het te levisie-eiland zou „wapperen". Wel wordt gezegd dat bij eventueel ingrij pen van de Nederlandse regering de schade miniem zou zijn, omdat de kost bare installatie voor negen miljoen gul den bij Lloyds is verzekerd. In Den Haag wordt verwacht dat tv- Noordzee nog deze maand uit de ether zal zijn. Zodra het anti-REM-wetje be handeld is (16 en 17 september in het Zo'n verkeersongeluk komt niet elke dag voor. In Pordenone, Noord-Italië, is een personenwagen gekraakt door een zware M-47 tank van het Italiaanse leger. De bestuurder van de auto kwam er ongedeerd af. De rupsband ging vlak langs hem heen parlement) cn in het Staatsblad is af gekondigd, kan de regering de marine opdracht geven het televisie-eiland te enteren en de zender té verzegelen. Drie mannen bi j verbranden oud kruit gewond Gisteren hebben drie arbeiders van de Kon. Ned. Springstoffenfabriek De Krijgs man te Ouderkerk, tengevolge van een explosie in een hoeveelheid oud kruit vrij ernstige maar niet levensgevaarlijke brandwonden opgelopen. De drie mannen, de 28-jarige H. Last uit Amstelveen, de 42-jarige P. Meyer uit Amstelveen en de 17-jarige U. J. van Steden uit Amsterdam waren op een vrij ran de fabriek gelegen open terrein, zogenaamd oud kruit of afval aan het ver branden. Dit heeft de plaatsvervangend direc teur van het laboratorium ir. S. Gratama gistermiddag meegedeeld op een pers conferentie. Hij vertelde dat het beeld was opgevangen door een normale fm- radio-antenne top 136,950 megahertz). Voor een technicus is het niet zo moeilijk deze geluiden om te zetten in beeldlijnen. Dat doet de oscillograaf, die van elk sig naal een beeldlijntje maakt Deze lijntjes worden gefotografeerd door een klaar staande polaroid camera met open lens,; die binnen enkele minuten het complete beeld levert aldus ir. Gratama. De foto's worden in een dertigste conde door de satelliet genomen. Twee honderd seconden lang worden ze vast gehouden op een kathodestraalbuis (een soort geheugen)», in welke tijd het beeld in de satelliet wordt afgetast en in ge luidsgolven naar de aarde wordt gezon den. In deze 200 seconden kan de oscillo graaf op aarde deze signalen zichtbaar maken. De apparatuur, die men bij RVO-TNO gebruikt ziet er vrij eenvoudig uit cn be staat uit niet meer dan enkele kastjes. De methode is helemaal niet onbekend en dus zeker niet geheim, aldus ir. Gra tama. In Amerika wordt zij veel toe gepast, maar in Nederland zyn wy de enigen die haar gebruiken. Geen toeval Ir. Gratama ontkende dat het onder scheppen van het beeld een toeval was. We hadden opdracht gekregen van de koninklijke marine om gereed te staan. Deze heeft namelijk grote belangstelling voor iedere mogelijkheid om weersvoor spellingen voor grote gebieden te kun- doen. De heer Jansen heeft toen de apparatuur, die staat opgesteld oud gebouwtje in de duinen, klaar ge maakt en heeft telkens als de Nimbus overkwam geprobeerd de signalen op te vangen. Vrijdag en zaterdag vorige week is dat niet gelukt, maar zondag had hij cces. Ook gistermorgen zijn weer beelden opgevangen, ongeveer dezelfde als zondag. De onderzoekingen zullen worden voortgezet. Men heeft thans een oude Duitse radarantenne gerevideerd en op de satelliet gericht, die ook met de kunst kan meedraaien. Daarmee hoopt en nog betere beeldkwaliteit te krijgen. Direct nadat de neerlating van In donesische parachutisten boven Labis in Zuid-Jahore op het Maleisische vas teland wereldkundig werd gemaakt door de regering in Koeala Loempoer, heeft de Indonesische president Soe karno te Djakarta de verloven inge trokken van alle strijdkrachten. Deze maatregel is nodig wegens de ernstige internationale politieke situatie „daden van de vijand" (hiermee wordt de Maleisische federatie bedoeld) die de veiligheid van het land bedreigen, zo heette het in het presidentiële de creet. Intussen heeft de Maleisische regering de Indonesische daad bestempeld als duidelijke „opennlyke agressie". De Amerikaanse regering is uiterst bezorgd over dit feit en zij meent dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zich hiermee moet gaan bemoei en. De Indonesische para's (volgens de Maleisische regering zyn dit geregelde parachutisten) werden pas opgemerkt toen dorpelingen lichtkogels zagen die door de Indonesiërs werden afgeschoten om het landingsveld te markeren. Vreemd genoeg werden de Indonesische vliegtuigen van het type Hercules-10 niet door de Maleisische radarposten op gemerkt. Het gevolg hiervan was dat de Maleisische strijdkrachten niet direct tot acties konden overgaan. Niettemin slaagden zij er in één Indonesiër te do den en een groot aantal gevangen te ne men. In totaal waren 30 parachutisten neergelaten. Premier Abdiel Rachman heeft de Veiligheidsraad van dit incident op de hoogte gebracht Maar verwacht wordt dat hij de V.N. zal verzoeken zich niet met deze zaak te bemoeien. Nederlands „grote financiële drie" bijeen: De minister van financiën dr. H. J. Witteveen is gistermiddag, vergezeld van dr. Af. W. Holtrop (rechts), president van de Neder- landsche Bank en prof mr. P. Lieftinck (links), uitvoerend di recteur bij het Internationale Monetaire Fonds, naar Tokio ver trokken. In de Japanse hoofdstad wordt de jaarlijkse vergadering gehouden van het I.M.F. en de Wereldbank. Agatha Christie komt rozen keuren De bekende Engelse detec tiveschrijfster Agatha Christie, die een respectabel aantal knap pe misdaadverhalen op haar naam heeft staan, komt naar Nederland. Niet voor haar werk, maar meer voor haar plezier. Want naast spannende boeken schrijven doet ze iets, wat een geheel andere kant van haar merkwaardige persoonlijkheid laat zien, namelijk rozen kwe ken. Rozen kweken is haar hob by en ze is ook op dit gebied een deskundige van naam ge worden. Daarom ook komt ze naar Den Haag. Op 18 septem ber zal zij in het Westbroekpark deel uitmaken van de jurydie de winnaar van de Gouden Roos van het rozenconcours zal aan wijzen. Op de rijksweg Utrecht's-Hertogen- bosch onder Hedel zijn gisteravond twee Italianen om het leven gekomen, de 23- jarige Salvatore di Martino uit Isnello en zyn 31-jarige broer Pietro. Hun hos pita uit Zaltbommel die bij hen in dt auto zat, werd licht gewond. Uit sporen Op het wegdek heeft men afgeleid dat de auto enige malen over de kop is geslagen. Waarschijnlijk is geen andere auto bij het ongeluk betrokken geweest Het ongeluk moet gebeurd zijn toen de auto met grote snelheid reed. ■fSRR i; OMO uil Official dealer Leiden e.o. .j in televisieuitzending namens de VVD heeft mevrouw Van So meren nogal luidruchtig gesproken over ons omroepbestel, waarvan zoals men verwachten zal niet veel deugde. Tussen haakjes: men mag zich wel afvragen, wat die liberale kritiek op dit bestel bovendien een bestel naar de wens van de grote meerder heid onder ons volk nog gemeen heeft met liberale verdraagzaamheid. De kritiek begint steeds onverdraag zamer te worden. Wat ons echter heeft getroffen, is dat de spreekster om haar opgewonden betoog ernstig is bekapitteld door de liberale NRC. Wij prijzen het in dit blad, dat hier mee opnieuw bewezen heeft hoezeer een krant ook bij gelijkgerichtheid zelfstandig kan zijn. Intussen heeft het liberale blad met zijn kritiek tegelijk bewezen, hoe ook onder de liberalen over kwesties als hier aan de orde ongelijk wordt ge dacht. Het is stellig meer dan een ac centuering anders immers was deze schrobbering in het openbaar niet nodig geweest. Mevrouw Van Someren mag zich wel afvragen, of zij nog wel namens dc liberalen spreekt. TVE grote man van de REM, de heer Verolme, heeft geschertst, dat hij misschien nog eens 'in de po litiek' zal gaan. Althans, wij nemen aan dat hij zijn uitlatingen dienaan gaande als scherts heeft bedoeld. In tussen menen wij, dat een ieder, ook de heer Verolme, met dit soort uit spraken een beetje voorzichtig be hoort te zijn. Misschien werd be doeld, de regering die overigens al last genoeg van hem heeft nog iets meer onder druk te zetten. En naast de regering de bestaande poli tieke partijen. Maar gesteld een ogen blik dat hij werkelijk in de politiek zou gaan: op dat moment zou hij ook die partijen van zich vervreemden waaruit hij nu misschien nog enige hulp verwacht. Wat ons in de uitlatingen tegenstaat, is het gebrek aan respect voor de po litiek dat eruit spreekt. Men gaat in de politiek uit overtui ging, niet echter uit balorigheid. Men gaat in de politiek op de basis van een volwaardig program, r.iet om een bepaald punt waaromtrent men het met de anderen niet eens is. Met uitlatingen als deze en mis schien nog het meest wanneer ze al leen in scherts zijn gedaan bewijst men de democratie geen dienst. Er is van die kant op het omroepbe stel al kritiek genoeg; laat men het staatsbestel erbuiten houden. wat het van deze vorm van commer ciële televisie te verwachten had: reclame onder het programma. Vandaar dat wij nogal opzienbarend vinden wat het blad schrijft van de eerste uitzending: een bepaalde Ame rikaanse komedie „werd behalve door veel gelach bepaald hinderlijk onder broken door reclames". Men mag zich afvragen: hoe hebben we het nu. De Telegraaf is altijd voor de REM geweest, compleet met recla mes, en nu is het zover, en nu is het weer niet goed. Maar ja, het is ook niet gemakke lijk, altijd in de contramine te moe ten zijn. T^E vervulling van het koningschap heeft in deze tijd van sterk opge voerde publiciteit haar eigen proble men. Het is menselijk begrijpelijk, dat on ze Koningin gisteren even verstoord is geraakt over een veelvuldig foto graferen. Zij heeft getracht, de aan dacht van de fotografen af te leiden naar de Deltawerken zelf. Hiertegen zou aan te voeren zijn dat deze werken aan betekenis winnen juist omdat zij samen met de Konin gin worden gefotografeerd. Het gebeuren zelf is echter kennelijk op een misverstand terug te voeren. Er werd gefotografeerd overeen komstig een regeling, getroffen met het hof, waarin misschien niet de Koningin zelf immers juist terug van haar vakantie is gekend kun nen worden. We beleven intussen wel een merk waardige tijd: een vorstin die het fotograferen wat wil afremmen, ziet zich juist deswege extra 'in het nieuws'. Heil Tweede-Kamerlid Harmsen (Boeremparty) heeft de minister van defensie schriftelijk gevraagd of het waar is, dat er grote constructiefouten zyn gevonden bij de AMX—13 tanks en zo ja aan wie of waaraan deze fouten zyn te wijten. (Van een onzer verslaggevers) f^ONlNGIN JULIANA heeft gisteravond een groet van een communistisch schip in ontvangst kunnen nemen. Het rijkelUk gepavoiseerde Oostduitse vrachtschip Lutzendorff uit Rostock voerde het volgende vlaggesein- WH groeten koningin Juliana". Het schip lag gemeerd aan de kade tÏÏ de ghtereX door de Koningin geopende Sloehaven in Vlissingen. Het was een drukke maaropnieuw zonovergoten dag, deze tweede dag van het koninklijk bezoek aan Deltawerken, waarop de vorstin de tot een kilometer gereed gekomen Oosterscheldebrug afwandelde, het Kroondomein het „Zilveren Schor" be zocht en het hoogtepunt met het in werking stellen van de scheepsfluit van de Prinses Margriet de Sloehaven opende. (Verslag zie elders in deze krant).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1