Millenaar kalm aan doen Lector Higgs zal worden vrijgelaten Leven lang op de bres voor anderen Studenten zeggen steun toe aan driemanschap Gevangen Europeanen in Albertstad in veiligheid Doden bij bestandslijn Praag achter Kremlin in geschil met rood China ht een. &OJntc \y, Onze eerste actrice DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 In Londen in officieel medege deeld, dat Zuid-Afrika Dennis Arthur Higgs, die gisteren ge bonden en geblindoekt in een au to in Johannesburg werd aange troffen, zal vrijlaten. Higgs Is een 32-jarige vroegere lector aan de universiteit van Witwatersrand. Kij bezit de Britse nationaliteit. Omdat hij het niet met de apartheidspolitiek eens was (hij is met een Afrikaanse vrouw getrouwd) vertrok hij naar Nonrd- Rhodesië Vrijdagavond werd hij d9or drie onbekende blanken uit zijn woning in de Noordrodesische hoofdstad Loesaka ontvoerd. Zaterdag werd hij in een park in het noorden van Johannesburg ont dekt. De Zuidafrlkaanse regering, die volge houden heeft, niets met de ontvoering te maken te hebben, zei na een krachtig protest van Britse zijde tegen de arres tatie van Higgs bereid te zijn, hem vrij te laten, wanneer zij een persoonlijke verzekering van sir Hugh Stephenson krijgt, dat Higgs inderdaad ontvoerd werd Sir. Hugh is de Britse Hoge com missaris in Zuid-Afrika. Er zijn reeds stappen ondernomen om het vertrek van. de heer Higgs te regelen. Hieruit zou opgemaakt kunnen worden, dat men er van heeft afgezien, Higgs te berechten wegens „medeplichtigheid aan moord op de 77-jarige mevrouw Ethel Rhys, die bij een explosie in Johannesburg om het leven kwam. Begin van integratie op scholen in Missisippi In de Amerikaanse staat Mississippi is' een begin gemaakt met het opheffen van de rassenscheiding bij het niet-universi- tair onderwijs. Op een lagere, tot dusver alleen door blanke kinderen bezochte school in Biloxi, zijn 7 negerkinderen van 6 jaar toegelaten. Op 3 andere, eveneens tot dusver „blanke" scholen, zijn gisteren ook negerkinderen toegelaten. Duitsers betalen met Oostmarken In het oosten van het land opereren een paar uit Duitsland afkomstige op lichters die gekochte artikelen met bil jetten van 100 mark betalen. Dit zijn echter Oostduitse bankbiljetten die ir ons land geen enkele waarde hebben. Geen enkele bank in Nederland neemt ze ter inwisseling aan. De winkeliers zien ze echter vaak voor wel geldwaar dige Wo6tmarken aan. Om vertrouwen te wekken, stuurde de oplichter een zakenman in Twello een dezer dagen een briefkaart die Berlijn was afgestempeld, waarop n- aankondigde dat men op zekere dag komen om een artikel te kopen. Gis teren kwamen de Duitsers inderdaad. Ze nameil het artikel en betaalden met de waardeloze bankbiljetten. De rijkspolitie die werd gewaarschuwd, is er nog niet in geslaagd de mannen te achterhalen. Goldwater zou geen president kunnen worden In verschillende delen van de Ver. Staten zullen processen aanhangig wor den gemaakt, die ten doel hebben sena tor Goldwater uit te schakelen als kan didaat voor het ambt van president. De actie wordt ondernomen door de redac tie van een Newyorks tijdschrift. Fact genaamd. Goldwater zou niet verkies baar zijn krachtens de grondwettelijke clausule, dat de president een „geboren staatsburger" moet zijn. Hij werd nl. ge boren in Arizona, voordat dit gebied een Amerikaanse staat was geworden. Na 36 jaar dienstin Berlijn land Duitsland betroffen. De oorlog liner Rathaus werd omgehangen in te- Toen in mei 1940 ook voor Nederland tenwoordigheid van bijna alle hoofden de oorlog uitbrak werden de gezanten van de in Berlijn geaccrediteerde buiten en diplomaten van alle landen in Ber- landse missles, de geallieerde militaire lijn uit Duitsland gewezen. bevelhebbers en hoge Duitse autoriteiten. De heer Millenaar werd toen aangewe- Het Grootkruis van verdienste, dat hem __n als lid van een bevriende mogend- speciaal werd toegekend voor het zier heid (in dit geval Zweden) om de be- grote aandeel dat hij heeft gehad in het langen van Nederlanders in Berlijn te herstellen van betrekkingen tussen Duit- behartigen. Hij was de enige Nederland- sers en Hollanders. De heer Millenaar is se diplomaat, die achterbleef. In zijn er met recht trots op. Dit overigens functie, maar bijna nog meer particu-1 hoe vreemd het ook moge klinken op lier hielp hij Nederlandse ..displacedzijn eigen bescheiden wijze. In Katwijk persons", zoals gedeporteerde afbei-1 hefstelt hij langzaam) (Van een onzer verslaggeefsters) rpOEN de scheidende Hol- landse Consul-generaal A. Millenaar in Berlijn door bur gemeester Willy Brandt het Grootkruis van Verdienste om de hals werd gehangen, wist hij dat dit een schitterende be loning was voor wat hij 36 jaren lang voor Hollanders en Duitsers in Berlijn had ge daan. Deze beloning was te vens een afsluiting van een zware doch dankbare taak. die Adrianus Millenaar heeft volbracht, want verleden we A donderdag is hij teruggekeerd naar zijn vaderland om het als ambtenaar in buitengewo ne dienst wat kalmer aan te doen. De heer Millenaar mag trots zijn op zijn onderschei-; ding: hij is de eerste en enige buitenlander in Berlijn die; werd geëerd met het GroC- tussen de puinhopen hervond, had hij geen tijd om zich te verbazen dat hij kruis van Verdienste. nog leefde. Hij moest verder. Inmiddels| tussen zijn Hollandse bescherme- Bescheiden Was hét wonderlijk dat r krijgsgevangenen en anderen op alle mogelijke manieren. En dat de oorlog uitbrak geschikte woning, in of bij Den Haag. Het is tijd voor de heer Mil lenaar om het wat kalmer aan te gaan ■eken 100.000 Neder-[doen. Voor het eerst sinds lang krijgt .H or van waren het I hij weer tijd voor zichzelf, tijd om zich te verbazen over alles wat hij tot stand heeft gebracht. landers aan net eina er van waren nei er 500.000. Tot 1943 hadden de Zweden een eigen gezantschap, waarin ook de heer Millenaar was ondergebracht. Na dat het gebouw van het gezantschap was gebombardeerd trok men in enkele vil la's die later ook met d" grond gelijk werden gemaakt en eindelijk vond met| een grote villa in Wannsee wat m vergelijken met ons Scheveningen, Bombardement De heer Millenaar maakte in die tijd ;n achtenveertig dagen en nachten du rend bombardement mee. Toen hij zich uitgerust van Imgen ook Duitsers opgedoken, die het; 1 niet met het Hitlerregime eens waren. In 1928 werd Adrianus Millenaar als Millenaar zorgde ook voor deze men-j assistent van de landbouwconsulent bij sfn- Pe .ï'Jd dat hij min of meer °nse-j het Nederlandse gezantschap, destijds stoord zijn gang kon gaan. was een.er ir. Joustra, naar-Berlijn geaonden. Hij voorbij. In januari 19+1 werd van Dun- was toén 29 jaar en had daarvóór on- ff *Ude waarschuwing tegen de heer der meer in het bankwezen gezeten De Millenaar uitgevaardigd Niemand aanstelling was hem als het ware oP;m°óht 2lctJ meer door hem laten hc! ,p j.wj j f\pi pil J C Cp J 7 het liif geschreven want hii kwam oor-I Pen- In Juh van hetzelfde jaar werden UXZ-I I1 IAJKZ I/C. I l VOOK I l "proXhjk airhoerenzoon uit het plaaïï- de maatregelen verscherpt: Adrianus je Drongelcn in Noord-Brabant. Millenaai moest zich uit het Zweedse gezantschap terugtrekken. Ten overvloe- Zijn eerste taak in deze meuwe functie mocht Phij 00sk het land niet meer bestond onder meer uit de Destuderingi ver]aten. De Zweedse gezant kon voor Millenaar uitrichten. Wel wist hij gedaan te ïw en kinderen Toestand in Saigon weer normaal Generaal Kh an de afzet van Nederlandse iand-! bouw-produkten in Duitsland en uit we-;r'reij) derzijdse informatie. Reeds toen kondig- krijgen'daY zijn crisis-verschijnselen Zwaen konden v den zich de i aan. In de crisistijd maakte de heer Millenaar de „boter-boycot" oepaalde zich Staatsfeind ging echter door. ,,Op zijn eigen houtje' bood hij nu hulp waar hij kon, tot hij zich kórt voor de bevrijding bij zijn ge zin in Stockholm kon voegen. Na de ca pitulatie van Hitler-Duitsland, ging hij naar Den Haag. waar hij werd be noemd tot consul-generaal en hoofd van de Nederlandse militaire missie bij de geallieerde bestuursraad in Berlijn. De periode, die nu volgde werd de moeilijk ste, maar ook een zeer dankbare. In deze tijd kreeg Adrianus Millenaar vele. vele vrienden, die hem bij zijn recente vertrek naar Nederland zoveel uitnodi gingen meegaven, dat hij jaren nodig heeft om daar aan gehoor te geven. Kolonel Toen hij na de oorlog weer naar Ber lijn vertrok, ging hij als kolonel. Voor hem een zeer ongewone sensatie, waar hij nog glimlachend aan terugdenkt. Hij werd belast met de verzorging van be langen van Nederland en Nederlanders I en onder meer met de handelsvoorlich- ting. In deze tijd leerde men hem nog meer dan daarvoor waarderen, want hij hield zich niet aan zijn taak alleen, j maar zorgde voor herstel van contacten tussen Nederland en Duitsland. Vlak na ie oorlog bestond er geen enkel contact imet Duitsland. Het gelukte Millenaar, prominente Hollandse en Duitse figuren President Titc van Zuidslavië en Pre sident Gheorghiu-Dej van Roemenië zul- len elkaar op zeven september ont- bmnen een week meestér te zullen zijn. mMttn blj de pieehtüheóen aan het be- Intussen treft het hoofdkwartier van de Kin van dg werkzaamheden voor een wa- organisatievoor Afrikaanse eenheid te terkrachtcentrale aen de Doneu bij de Addis Abeba voorbereidingen voor de ijzeren Poort. buitengewone vergadering van de minis- jjet wordt hun tweede ontmoeting bin- terraad van de O.A.E. om de kwestie nen drle maanden. Dp 22 juni hidden Kongo te bespreken. 2jj een onderhoud in een Roemeense Verwacht wordt dat op de conferentie grensplaats. Boeroendi en Brazzaville een verklaring Genoemde werkzaamheden die Zuid- zullen geven voor hun houding ten aan-,slavië en Roemenië gezamenlijk zullen zien van de rebellie in Kongo. Een ander uitvoeren, hebben ook een verbetering punt van bespreking zal zijn het voort-j van de bevaarbaarheid van de Donau duren van de Amerikaanse hulp aan de ten doel. De uitvoering zal zeven jaar AAR lil Elizabetnstaa van Kongolese regering. Tot dusver hebben In beslag nemen en de kosten zijn ge- Afrikaanse staten toegezegd een ver- raamd op 1.4 miljard gulden. enwoordiger naar de conferentie te Het akkoord hieromtrent werd op 30 sturen. Bij dezé organisatie zijn 32 lan- november van het vorige jaar door de den aangesloten. 1 twee staatshoofden getekend. Twee priesters door rebellen vermoord N- -I-N zeer goed ingelichte zijde is vernomen is de gehele, 230 leden tellende Europese gemeenschap in Albertstad veilig. Omtrent het lot van de Europeanen verkeer de men aanvankelijk in het on zekere. De rebellen hielden de Europeanen tijdens het beleg van Albertstad door het nationa le Kongolese leger vast als gij zelaars. Wel hebben de rebellen tijdens de bezetting twee r.k. geestelijken vermoord. Drie an dere geestelijken, één Europese burger die allen gewond waren, zijn gisteren per vliegtuig haar Elizabethstad overgebracht. j Bij do herovering van Albertstad zijn .volgens buitenlandse consuls, die uit Al bertstad in Elisabethstad zijn aangeko men, twee of drie huurlingen en twee Kongolese militairen gedood en verschei dene gewond. De verliezen onder de re bellen zijn niet bekend. De stad is nu volledig in handen van ■geringstroepen. aldus deze consuls. Onder de rebellen schijnt ook onenig heid te bestaan. De burgerlijke regering namelijk, cïie door de troepen van Gas ton Soumialot in Stanleystad in het le ven was geroepen en enkele dagen ge leden door „generaal Olenga" werd af gezet. is vervangen. Het hoofd van de nieuwe rebellen-regering is nu Francois Saviti. Caviti verklaarde dat de vorige egering was afgezet wegens „misdadi ge handelingen." Door de snelle recru- i-ring van het „bevrijdingsleger", zo heette het. waren zekere elementen in re gelegenheid gesteld naar hartelust moorden en tc plunderen, in plaats DE studentenverenigingen Saigon hebben gisteren ver-;Het bezoek klaard in het belang van de natio- SïSdstedêni nale eenheid het regerende drie manschap en de tijdelijke regering te zullen steunen totdat een natio naal congres bijeen kan komen om een nieuwe voorlopige leider te kiezen en onder meer een nationale vergadering te vestigen. Naar ver wachting zal generaal Ngoejen Khan binnen enkele dagen naar de Zuidvietnamese hoofdstad terugkeren en zijn werkzaamheden als hoofd van de regering weer ter hand nemen. In de tussentijd neemt Ngoejen Xoean Oanh als plv. premier de honneurs waar. Khan zou volgens een mededeling van de Amerikaanse ambassadeur in Vietnam, Maxwell Taylor, her steld zijn van de vermoeienissen van de bergen werk, die hij de af gelopen weken heeff "-—et. Londen verklaard dat er geen snelle resultaten kunnen worden geboekt in het streven naar vrede en stabiliteit in Zuid- Vietnam. Hij verklaarde dat hij in de Westerse hoofdsteden een vriendschappelijke en van begrip getuigende reactie heeft on dervonden op de represaille, welke Ame rika eerder deze maand tegen Noord- Vietnam heeft genomen. ..Er is geen kritiek op onze houding of op onze mi litaire actie. Onze tegenaanval was heel juist en beheerst, aldus Lodge die van daag een onderhoud zal hebben met mi- buitenlandse zaken. Butler, aan Londen betekent het :ijn reis langs de Europese Morgen keert hij Rookspoor in de lucht T}E vermaarde Britse lucht vaartshow van Farnborough is op handen. Van een voor proefje van dit spektakel heeft men al kunnen genieten. Deze suggestieve opname is gemaakt van de stuntteam de „Pelicans", die dit rookspoor in de lucht trokken. De pelicans" zullen tijdens de show nauw samenwer ken met andere Britse stuntpilo ten, die de „Gnats" heten. Een medewerker van Khan sprak inmiddels een persbericht tegen, vol gens hetwelk eerste-minister Khan in een vraaggesprek de Amerikaan se ambassadeur ervan had beschul digd generaal-majoor Doeong Van Minh weer aan de macht te willen brengen. In Washington werd van de zijde van het ministerie van buiten landse zaken gisteren herhaald dat de V.S. generaal Khan blijven erken nen als de eerste-minister van Zuid- Vietnam. De communistische Vietcong-rebellen hebben zondag profijt getrokken van de chaotische binnenlandse situatie in Zuid- Vietnam door een burgerpatrouille op 100 km ten westen van Saigon te over vallen. Zes Vietnamezen werden gedood. Elf man, onder wie één Amerikaanse officier, liepen verwondingen op. Drie led van de patrouille worden nog ver mist. Aan de zijde van de rebellenstrijd- krachten vielen 328 doden, terwijl 47 man werden gevangen genomen. In mi litaire kringen sprak men de verwach ting uit dat de Vietcong volgende week grotere militaire acties zal lanceren President Johnsons speciale afgezant, Henri Cabot Lodge, die een reis langs de Europese hoofdsteden heeft gemaakt het Amerikaanse standpunt ten ai van Vietnam toe te lichten, heeft Washington terug om rapport uit te brengen aan president Jhcnson. Frankrijk niet meer gastvrij? Meer en meer toeristen vermijden Frankrijk vanwege de hoge prijzen, de volte en „de slechte bediening plus dc onvergelijkelijke brutaliteit van het be dienend personeel", aldus Newsweek. De ontvangsten van de Parijse hotels zjjn met 15 procent gedaald. Ritz en George V zitten met lege kamers. Een hoteleigenaar aan de Rivièra, in Juan- Les-Pins, zei dat het seizoen „een ramp" was. Het blad haalt staaltjes aan van „schaamteloosheid jegens de toeristen die Frankrijk dezer dagen bezochten. Zy variëren van de Amerikaanse schil der die een tongfilet bestelde in een Normandiseh restaurant en het dub- Dertien Indisohe soldaten werden ge dood bij botsingen aan de bestandslijn met Kasjmir. De botsingen vonden plaats op zaterdag en zondag in de Tan- dar en Khuiratta gebieden Beweerd werd, dat de Indiërs de be standslijn overschreden, het gebied van Kasjmir binnendrongen onder dekking van maohinegeweervuur en burgers aan vielen voordat zij door de geregelde troe- van Kasjmir verdreven werden. bele moest betalen omdat de kelner vond dat de portie groot genoeg was voor twee personen, tot een oudere dame die weigerde 30 francs te betalen voor een taxirit van 11.50 francs. De chauffeur griste een bankbiljet van 100 iïf"" Ult haaj" hand en ging er met zijn auto van cfoor. „„Ee!3 fransman verklaarde dienaan gaande tegenover Newsweek: „Wij zijn tegenover Erliard: Duitsers trokken lering uit Wereldoorlog In een radiotoespraak, gehou den aan de vooravond van de vijfentwintigste herdenking van het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, heeft de West- duitse bondskanselier prof. Er- hard gisteren gezegd, dat de Duitsers lering hebben getrok ken uit hun .vreselijke ervarin gen" en dat het nieuwe Duitsland er tenvolle toe zal bijdragen om nieuwe oorlogen eens voor altijd onmogelijk te maken. „In het bijzonder wij, Duitsers, worden herinnerd aan het kwaad van 1939, dat in naam van een wrede dic tator werd losgelaten", aldus prof. Erliard. „De fouten van het verdrag van Versailles en de daaruit voort vloeiende internationale onveiligheid, alsmede het falen der naties wendde hij voor eigen doeleinden aan". Een derde wereldoorlog zou een ramp voor de gehele mensheid zijn, aldus de bondskanselier, en daarom wil het nieu we Duitsland alles wat binnen het men selijk vermogen ligt bijdragen om oor logen uit te bannen. „Zij allen die ver antwoordelijke posities hebben, moeten samenwerken om te verzekeren, dat zi] en hun ondergeschikten niet opnieuw gaan dorsten naar macht." SCHULD De kanselier wees er zUn gehoor op, dat Hitier de voornaamste schuld droeg voor het begin van de oorlog. De laatste tüd wordt in West-Dultsland veel aan dacht geschonken aan boeken waarin wordt beweerd dat Hitier door andere machten gedreven werd. Erhard echter veroordeelde Hitiers „misdadige rassen waan, zvjn hysterisch fanatisme, en zijn bereidheid om de gewapende macht te gebruiken om „Lebensraum" voor Duits land te veroveren. Erhard: „Wij streven op eerbare wijze, ongeacht de partijen, om onze krachten te harmoniseren tot het bereiken van een eeuwigdurende vrede Doch de oorzaken van spanningen moeten worden wegge nomen. ditmaal tijdig, én preventieve maatregelen dienen te worden verbeterd en geperfectioneerd, zo besloot prof. Erhard zijn rede tot het Duitse volk. ONDERZOEK Blijkens de resultaten van een recent opinie-onderzoek, gepubliceerd door het weekblad Der Spiegel, Is 51 procent der Westduitse bevolking van oordeel, dat zowel Duitsland als zijn tegenstanders van 1939 verantwoordelijk zijn voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. Slechts 30 procent onderschrijft de me ning van bondskanselier Erhard, dat al leen Hitier de schuldige is. 7 procent acht het Hitler-regiem daarvoor in het geheel niet aansprakelijk. De aanhangers van „gedeelde verant woordelijkheid" zijn onder de sociaal democraten talrijker (54 procent) dan onder de leden van de christen-democra tische party (49 procent). Chroesjtsjef in Tsjeeho-Slowakije N' de gisteren in Praag ge voerde besprekingen tussen premier Chroesjtsjef en de pre sident van Tsjeeho-Slowakije An- tonin Novotny, is een officieel communiqué gepubliceerd waar in o.m. wordt meegedeeld dat tussen de regeringen van de bei de landen volkomen eensgezind heid van opvatting bestaat over de huidige positie van de inter nationale communistische bewe ging. I Twee Engelse padvin ders uit Surrey mogen niet meer meedoen aan de actie ,,doc-een-goede- daad-elkc-dag". Dc twee scouts waarschuwden namelijk autobestuur ders uit te kijken voor een snelheidscontrole van de politie. Dc hop man heeft nu beslist dat zij niet meer aan de ac tie mogen meedoen. I De Britse natuurkun dige, dr. D. M. A. Mer cer, opperde gisteren tijdens dc bijeenkomst van het Britse genoot schap ter bevordering van de wetenschap ln Southampton, het denk beeld dat de bewoners van de aarde signalen naar de ruimte moeten zenden voor het geval daar ergens iemand zit te luisteren. I De Italiaanse familie Michele uit Montalbano Jonico heeft gisteren een briefkaart uit Zwit serland ontvangen. Er is nogal een vertraging ge weest met de post. De briefkaart werd name lijk twaalf Jaar geleden door een familielid dat in Zwitserland met va kantie was, naar de fa milie Michele verstuurd. De kaart was gedateerd op 23 maart 1952 en werd te Lugano in de bus gedaan. I Inbrekers hebben zon dagavond uit een winkel in Rome drie miljoen li re gestolen. Zij hebben zich een weg gebaand door een getraliede deur en maakten zich mees ter van de loonzakjes. De winkel was een zelf bedieningswinkel. I Jaimes Ronay uit de Franse plaats Sete kreeg gisteren gratis tienduizend liter wijn thuis bezorgd. Dc wijn kwam van een tanktrai ler die losgeraakt was van de truck en door de muur van zijn huis ging. Een vloedgolf van wijn spoelde door zijn huis en Jaimes moest liet ho ger op zoeken yvildt hij niet meegesleurd worden door de „wijngolf". i De Italiaanse film-ko miek, Alberto Sordi, is gekozen om met prinses Soraya op te treden In de film Three faces of a woman. Deze film be staat uit drie episoden. Dc verfilming van de eerste episode is in Athe ne reeds begonnen. De Britse acteur, Richard Harris, speelt ook een rol in deze film. 'oK'tlspeelkun.i is to eerste vermeld Ariana Nooaeman. oud eb het mensdom relt. De na- die het destijds eeer hoer honora- an.,, ..„eebo- rlum van 1 t.50 per evend ontving, zucht anders te Waren we met het beroepstoneel in zijn, zodat de be- ons land dus wat Iaat gestart de vrouwenrollen werden al gauw 'door rouwen vervuld, een voor die tijd •nbckend verschijnsel (althans boots ingsdrift is ren, evenals schijnen dan Iangrijkste voorwaarden voor toneel spel In ons leven in ruime mate wezig zijn. Over de homedie die we ter meer- ons land: In de commedia delirarK dere glorie van onstelf plegen op te In Italiè na. men hiermee al veel het eigenlijk niet eerder begonnen, maar toch ook pas :t beroepstoneel nadat het beroepstoneel het lange •onder dames wilden hebben, want he vraagt voor van- dacht en als be roepsspelers zelf beacliow (zelfs zij niet, die rijkdom en aanzien te danken hebben aan het feit dat zij zich permanent an ders voordoen dan zij zijn). Het beroepstoneel ontstond in beschavingskring eigenlijk pas laat. TOCH IS HET ZO! had moeten stellen! Onze eerste ac trice Is, voor zover hekend, dus Ariana Noozcman geweest, die In dc Amster damse schouwburg wellicht is opgetre den als Granida in het toneelstuk van Hooft, of als Badeloch in de Gijs- hrecht van Aemstel, De hiervoor ge- ■-..enste figuranten konden in Am- Toen in Italië de Commedia dell'ar- sterdam gemakkelijk worden betrok- te ontstond, als tegenhanger van het ken, want het Oude Mannenhuis le- .geleerde" toneel, dat aan de hoven verdc ze in bijkans elke gewenste en akademles lange tijd door gele- hoeveelheid. Dit royale aanbod gcnheidsactcurs. allengs echter ook drukte de prijs voor bejaarde figu- door vaste beroepstroepen werd op- rantcn aanzienlijk, sodat de oude gevoerd, vermeide men zich hier te mannetjes met 30 cent per avond lande nog ln de rederijkerskunst, van het toneel huiswaarts konden ke- Daamee wil niets ten nadele van ren. Aangezien echter slechts wei de Rederijkers gezegd zijn, want nig stukken uitsluitend door oude sommigen van hen hebben voortref- mannetjes gedragen worden, konden lelijke dingen gedaan, maar voor de jeugdige figuranten hogere honora- wcrkclijke toneelkunst kon men toch ria bedingen, uitsluitend en alleen niet bij hen terecht. Of eigenlijk omdat het Oude Mannenhuis dan toch ook weer wel. want toen in de niet in de markt was. Zestig cent tweede helft van dc 17de eeuw hier per avond ontvingen de Jongeren in te lande de Rederijkers verdrongen die tijd, waarmee alweer bewezen werden door beroepstoneelspelers, Is, hoe onbillijk het leven soms kan kwamen die uit hün midden voort. We weten overigens weinig van hun manier van toneelspelen af, maar dat doet minder terzake, nu bekend Is. dat er in die gezelschap pen al heel spoeJlg actrices moeten zijn opgetreden. Als zodanig wordt sen reizende troep in 1645 als zijn. Maar weet u. wat nóg erger zou •IJnf Wanneer Ijs geen groter volu me zou hebben dan water! 'Nadruk verboden.) De twee regeringen, aldus het com muniqué, hebben besloten hun strijd voor de versterking van de eenheid in de internationale communistische beweging voort te zetten op basis van het Marxisme-Leninisme en van het Droletariscb internationalisme. Voorts zullen de regeringen van d« Sowjetunie en Tsjeeho-Slowakije blijven streven naar versterking van de vreds cn naar het vreedzaam naast elkaar be staan van staten met verschillende so ciale stelsels. De besprekingen werden onder ande ren bijgewoond door de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Groml- diens Tsjechosiowaakse ambtge noot David. Verrassing I Voor de verrassing v an de dag zorgden de ministers van buitenland se zaken van Polen, Hongarije en Bul garije, die gisteravond geheel onver wacht op de ontvangst verschenen die de Tsjechosiowaakse regering hield ter gelegenheid van het bezoek van premier Chroestsjef. De drie staatslieden verklaarden te genover het Britse persbureau Reuter met vakantie te zijn. Zij weigerden hier nog iets aan toe te voegen. Vol gens welingelichte kringen hebben d* drie ministers de besprekingen tussen premier Chroestsjef en de Tsjechoslo. waakse leiders, eerder op de dag. ni«» bijgewoond. De Bulgaarse minister van bulten^ landse zaken, Ivan Basjev, bevond zich lal een tiental dagen in Tsjeeho-Slowa kije. I Westelijke waarnemers achten de mogelijkheid niet uitgesloten dat de onverwachte komst van de drie minis ters verband houdt met de een of an dere nieuwe communistische slap met betrekking tot het Duitse vraagstuk. Tot de mogelijkheden behoort een stap over het vraagstuk van West-Duits- lands deelneming aan de voorgestelde multilaterale kernmacht van de NAVO. Voorstel in Parijs Vlakte der Kruiken onder gezamenlijke controle Naar generaal Phoeml Noeavan. de bevelhebber der rechtse strijdkrachten in Laos, in Vientiane heeft meegedeeld, heeft prins Soevanna Phoema. de neu- 6 P'"em'er die in Parijs bespre- TC* iTetT, e leidera van de pro- communistische Pathet Lao en de recht se groepering in Laos, aan prins Soepha- noevong. de leider van de Pathet Lao voorgesteld, de Vlakte der Kruiken on- tïif 5°-® TVtn. «em«ns<le Strijdkrach ten der drie Laotiaanse groeperingen en c-an. 1 internationale controlecommis sie te stellen. De Vlakte der Kruiken. I rechtse enerzijds e 1 anderzijds. strate- /eoieo in Mlddi herhaaldelijk geweest van gevechten neutralistische strijdkrachten a troepen van de Pathet Leo

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9