Dodenaantal bij ramp bleef tot vijf beperkt Droom verwezenlijkt voor (Britse) vliegtuigindustrie Om kwart over acht zekerheid: Vijfentwintig jaar straalvliegtuigen (II) 1 "rn® Straaltijdperk niet slechts voorbehouden aan militairen Auto tegen trein: twee doden op onbewaakte Van gewonden niemand meer m gevaar Voorburg" opgeheven na fusie met H.M.L. Kamer laat zich niet door de REM optrommelen Jaar lang kernenergie voor ruimteschepen Doden allen uit Nederland NIEUTE LEIDSE COURANT 6 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1961 PAS lange tijd na het ernstige treinongeluk bij Arnhem, waar gisteren een Nederlandse en een Duitse trein over elkaar heenschoven na een frontale botsing, is komen 1 vast te staan, dat het aantal doden tot vijf beperkt is gebleven. In to taal werden 31 mensen gewond, van wie thans niemand in levensgevaar verkeerd. De omgekomenen zijn al- i len Nederlander. Pas om kwart over acht gisteravond had men zekerheid, dat zich in het volkomen in elkaar gedrukte voorste gedeelte van een der Duitse rijtuigen geen mensen meer bevonden. Het vermoeden hiertoe was gerezen, nadat een van de mannen, die 's morgens hadden geholpen met het bevrijden van beklemd geraakte slachtoffers, verklaard had, dat hij op de bewuste ENGELAND heeft op het gebied van de luchtvaart veel baanbre kend werk verzet, zo ook op het ter rein van de straalverkeersvliegtui- gen. Reeds in september 1946 gaf de Britse regering, als eerste, opdracht voor de bouw van twee machines en vier maanden later volgden de eerste orders van luchtvaartmaatschap pijen. Het eerste straalverkeersvliegtulg ter wereld, de Comet, kwam op 27 juli 1949 In het luchtruim. Na twee en een half Jaar intensieve beproeving volgde de aflevering aan de BOAC. Het was deze maatschappij die op 2 mei 1952 dit 36 persoons toestel als eerste op haar lijndienst naar Johannesburg in gebruik nam. Dit was een belangrijk evenement, niet alleen voor de BOAC, maar voor de gehele Britse vliegtuigindustrie. Een droom was werkelijkheid geworden, het straalvliegtuig was vanaf dat moment niet alleen meer voor de mili tairen voorbehouden. Ondanks de tal loze kritieken van de pessimisten was het toch mogelijk gebleken ook ver keersvliegtuigen met straalmotoren uit te rusten. Getien hun grote snelheid en bedrijfs zekerheid werd de Comet na enige maan den op steeds meer trajekten in dienst gesteld en verdrong het propellervlleg- tuig van haar plaats. Steeds meer luchtvaartmaatschappijen volgden het BOAC voorbeeld en al spoe dig beschikte de fabriek, de Havilland, over een orderportefeuille voor 52 toe stellen. De grootste bekroning op haar werk ondervond zij toen dc Amerikaanse onderneming PanAm er enige bestelde in Engeland. Haar eigen industrie was op dat moment nog niet zo ver gevorderd. Het verongelukken van 4 machines deed veel afbreuk aan de oorspronkelijke fu rore, die de Comet maakte. Een onder zoek wees uit dat de rompkonstruktle t< licht was. Eigenlijk een gevolg van de beperkte kennis die men had betreffende dit soort vliegtuigen, die kruisten op hoogten die tot voordien nog onbekend Race Inmiddels was de straalrace ln bewe ging gekomen en zo volgde op 15 juli 1954 Amerika's eerste straalreus voor de lange afstand en de Russische een jaar later Deze laatste komen met de TU-104 de eer toe er als eersten in te zijn geslaagd een geregelde dienst met dit soort ma chines uit te voeren Deze Russische ma chine heeft in het Westen veel stof op doen waaien, omdat het slechts was uit gerust met twee straalmotoren. Terwijl aan deze zijde van het IJzeren Gordijn deze machines alle met vier motoren wa ren uitgerust zodat de Russische straal motoren wel een uitzonderlijke hog« stuwkracht moesten opleveren. Teneinde een indruk van de vooruit gang te krijgen is het goed te vermelden dat op de route tussen Moskou kutch normaal propellcrvliegtulgen wer den gebruikt die deze afstand aflegden in 20 uur. De Tu-104 deed deze zelfde af stand ineen schrompelen in slechts zeven uur. Mede doordat een uursvlucht met de Tu-104 goedkoper was dan een achtuur? treinreis, maakte dit tweemotorige straal verkeersvliegtulg veel opgang in de Sov jet-Unie. Het Russische toestel bood plaats aan 50 nersoner <->ri was een verdere ontwik- JNat. Reserve Met ingang van 1 seplembe. zullen de vergoedingen die aan leden van de na tionale reserve worden uitgekeerd iets worden opgetrokken. Voor korter dan vijf uur oefenen krijgen de reservisten voortaan ƒ1.50 in plaat van een gulden en voor oefeningen die langer dan vijf uur duren, ƒ4,50 in plaats van ƒ3.— loop der jaren zijn zij meer en meer in dienst genomen op de middellange en korte trajecten. Het is vooral de Franse Caravelle geweest, die op dit terrein de toon heeft aangegeven. Ook voor wat be treft de konstruktie. Was het tot nog toe gebruikelijk om de mtoren rond de vleugel te groeperen, de Fransen ontwikkelden een bevestiging bij de staart Deze nieuwe motorophanging heeft in de loop der jaren zoveel weer klank gevonden, dat de motor bevesti ging bij haast alle nieuwe toestellen op een dergelijke wijze zijn uitgevoerd. Alhoewel de huidige straalverkeers- (Van onze luchtvaartmedewerker) vliegtuigen de afstanden al hebben doen verschrompelen, zullen liun opvolgers zich toch weer drie tot viermaal keling van de Badger-bommenwerper, ontwikkeling die wij overigens ook in de VS zagen. Amerika's eerste straalreus was ontwikkeld naar aanleiding van de ervaringen, die Boeing had opgedaan bij de bouw van de B-47 straalbommenwer- pers. Zorgen Het grote en rijke Amerika moest al met al erkennen dat 't Oude Europa, haar •oor was op het gebied van de straal vliegtuigbon w. Eerst bij de ontwikkeling van straaljagers en nu bij de ontwikke- ng van verkeersvliegtuigen. Deze achterstand kwam hun prestige te a en zo ontstond er een race tussen de Amerikanen en de Britten om als eer sten de N. Atlantische route met dit soort machines te gaan onderhouden. Naar de economische kant werd ln het geheel niet gekeken. Op 26 oktober 1958 opende PanAm een dagelijkse dienst met de Boeing 707, maar dat was nog altijd drie weken na de Britten. Alhoewel, zoals reeds genoemd, de eer ste machines bepaald niet winstgevend vlogen, waren de concurrerende onderne mingen wel genoodzaakt soortgelijke stappen te ondernemen en zo vlogen in de zomer van 1960 niet minder dan elf verschillende maatschappijen met deze vliegtuigen tussen Europa en Noord- Amerika. De machines, zo bleek uit de praktijk aren hun tijd eigenlijk te ver vooruit De aanschafprijs van 25 miljoen en de capaciteit meer dan 100 personen, bleken te zwaar te zijn. Met gevolg dat de lucht vaartondernemingen met verlies gingen werken. Er was echter geen weg terug _o ontstond er een economische cri sis in het luchtvervoer- Thans is deze si tuatie geconsolideerd, de toestellen zijn economischer geworden en namen in 1963 al twee derde van het luchtvervoer hun rekening. Meer en meer Was het gebruik van straalverkeers- vliegtuigen eerst voornamelijk voorbe houden voor de langere trajekten. In de gaan voortbewegen. Daarover meer ln ons volgende artikel over de Jaren zeventig, waarmee wU deze serie van drie artikelen zullen besluiten. Steeds meer en meer straalverkeers- vliegtuigen worden in dienst gesteld, waarbij de motoren bU de staart zijn bevestigd. Marilyn Ramenofski wereldrecord op m vrije slag In New York zijn gisteren de Ameri kaanse Olympische zwemselectiewedstrij- den voortgezet. Behalve Marilyn Rame nofski, die een wereldrecord op de 400 meter vrije slag zwom (het oude record 4.41.7 stond ook op haar naam), zorgde ook Fred Schmidt voor een prach tige prestatie. Hij won de 200 meter vlin derslag in 2.08 en bleef daarmee 0.4 se conden voor op de favoriet Carl Robie. De uitslagen luiden: 200 meter vlinderslag heren: 1. Fred Schmidt (2.08.0); 2. Carl Robie (2.08.4); 3. Philip Riker (2.09.5); 200 meter schoolslag dames: 1. Cladia Kolb (2.51,9); 2. Tammy Hazelton (2.53.3); 3. Sandra Nitta (2.54.9); 400 meter vrije slag dames: 1. Maril:yn Ramenofski (4.39.5); 2. Terry Stickles (4.41.5); 3. Ginny Duenkel (4.43.7). Op Sambeek (L.) is gisteravond een per sonenauto door de trein gegrepen. De twee inzittenden van de auto ver loren hierbü het leven. De bestuurster, de 18-jarige mej. H. M. Derickx uit Veriray, was op slag dood. De naast haar zittehde 19-jarige J. van Keeken uit Amersfoort is later in het ziekenhuis te Boxmeer overleden. Een rijkspolitieman heeft gisteren langs de spoorbaan HardenbergGrams- bergen een ernstig gewonde jongen aan getroffen. Het bleek de 18-jarige Gerar- dus Rusken uit Baalderwerk te zijn. Po litie en spoorwegen vermoeden dat de jongeman tegen een trein is gebotst met zijn brommer. Dit zou dan zondagavond laat gebeurd moeten zijn. Hij is opgeno men in een ziekenhuis. Hij bleek een arm en een been te hebben gebroken en had voorts venvondingen opgelopen aan het gezicht. Een spoorwegongeluk dat goed af liep gebeurde gisteren bij Waalwijk waar een personenauto op een niet-beveiligde overweg tegen een locomotief van een goederentrein opreed. Hoewel de auto totaal vernield werd en de locomotief werd beschadigd, werd niemand gewond. De 29-jarige handelaar in landbouw werktuigen V. van de Muyzenberg uit Wanroy (NB) is omstreeks middernacht op de Midden Peelweg te Venray door on bekende oorzaak met zijn auto over de kop geslagen, tegen een aarden wal ge- 0 De 37-jarige Apeldoorner D. Foe- kema die zaterdagavond ln zijn woon plaats op een zebrapad werd aangereden door een personenauto is vannacht in het ziekenhuis in Apeldoorn overleden. plaats bloed uit het wrak had zien druppelen. Daar kwam bij, dat een van de Duitse reizigers, die zelf een shock had opgelopen, zijn schoondochter en kleindochtertje miste na het ongeluk. Hoewel de leiding van de ongeval- lenploeg de mogelijkheid van het aan wezig zijn van nog meer slachtoffers betwijfelde, besloot men voor alle ze kerheid het rijtuig open te branden (Van onze sportredactie; De volleybalvereniging Voorburg, die door het vertrek van twee spelers naar Zandvliet en het ontslag nemen van trainer Hoogerwaard in feite niet meer bestond, doordat het geen ploeg meer op de been kon brengen, is gis termiddag een fusie aangegaan met de volleybalvereniging H.M.L., die door Cees van Zweeden wordt getraind. H.M.L. heeft noch de naam, noch de Eerst oordeel van deskundigen over kerncentrale Over de veiligheidsaspecten van de eerste Nederlandse kernenergiecentrale, waarvan de bouw in Dodewaard is ge projecteerd, zal ook het oordeel wor den gevraagd van een groep interna tionale deskundigen. De regering zal met de gekozen vestigingsplaats slechts dan akkoord kunnen gaan, indien de al gemene belangen alsmede de door de te raadplegen deskundigen noodzakelijk ge achte waarborgen voor de veiligheid, voldoende zijn verzekerd. Het is in het huidige stadium niet mogelijk mee te delen of definitieve goedkeuring is te verwachten. Dit antwoordt minister Andriessen (economische zaken), mede namens zijn ambtgenoten van sociale zaken en volksgezondheid cn van verkeer en wa terstaat op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Geuze (c.h.). In het veiligheidsrapport, dat bij de aanvraag is ingediend, wordt aangegeven welke voorzieningen de aanvragers zullen tef- fen om o.m. ontoelaatbare waterveront reiniging en besmetting van de atmos feer met radio-actieve stoffen te voor komen De bewindsman herinnert er aan. dat de opstelling van een definitief ontwerp voor de centrale contractueel op 2 oktober as. moet zijn geschied en dat de S.E.P. voor de eigenlijke bouw nog het besluit moet nemen. Eerst daar na en na verkrijging van de vereiste goedkeuring en vergunningen kan de bouw beginnen, waarmee ongeveer 2,5 jaaar zal zijn gemoeid. C.V.S. ontwikkelen compacte reactor De Verenigde Staten ontwikkelen n ompact gebouwde atoomreactor e een ruimteschip meer dan een jaar achtereen van energie kan voor zien, zo is in Genève bekendgemaakt. In een Amerikaans document dat is voorgelegd aan de derde interna tionale conferentie over het vreed zaam gebruik van atoomenergie, werd verklaard dat dc proeven met de kleine reactor die splijtingshilte recht, streek? in elektriciteit kan omzetten, geleidelijk betere resultaiten opleve- Dr. Robert H. Pidd van de General Dynamics Corporation in San Diego, ver. klaarde dat bij een van deze proeven een levensduur van bijna een jaar is bereikt. Hij voegde daaraan toe dat „er geen twijfel aan lijkt te bestaan" dat dit kan worden uitgebreid tot periodes van lan ger dan een jaar In een ander Amerikaans document werd verklaard dat de eerste ruimte- vlucht van een Amerikaanse kernreac tor volgend jaar zal worden uitgevoerd. (Van onze pdrlemenisredactie DE REM heeft bij een groot aan tal leden van de Tweede Kamer geen beste beurt gemaakt. Enkele dagen geleden vonden alle Tweede- Kamerleden een uitnodiging in hun brievenbus om deze week op een be paalde dag en een bepaald uur voor elke fractie verschillend voor een vertrouwelijke bespreking naar hotel Des Indes te komen. Het ziet er niet naar uit dat velen aan de invitatie gevolg zullen geven. Tweede-Kamerleden, zo zegt men laten zich niet optrommelen. „Wie mij wil spreken kan een afspraak maken voor een onderhoud. Uiter aard liefst in het gebouw van de Tweede Kamer", zo kan men horen opmerken. Om die reden zal zelfs ook de liberale fractieleider W. J. Geertsema, niet aan wezig zijn. Aangezien de uitnodiging persoonlijk is, is ieder vrij om haar aan te nemen of af te slaan, maar de heer Geertsema zou er zich wel over verba zen, zo zei hij ons, wanneer een van de liberalen naar Des Indes zou gaan. ,Men kan het wel voorstellen, alsof wy dingen zouden horen die voor ons van belang zijn, maar ik neem aan dat deze zaken toch in de eerste plaats voor de REM zelf van belang zijn," verklaar de hij tegenover ons. De Anti-Revolutionaire fractieleider, de heer J. Smallenbroek, had besloten zelfs niet op de uitnodiging te reageren. Jkvr C, W. I. Wttewaall van Stoetwe gen <CHU) zou op dezelfde wijze als mr. Geertsema aan dc REM mededelen dat op haar aanwezigheid op 3 september niet móest worden gerekend. De eerste dag waarop het vertrouwelijk beraad zou plaatsvinden, is geen succes geworden. De P.v.dA.-fractie werd gis termorgen om elf uur verwacht, i heeft in haar geheel verstek laten gaan. Drs. Peschar. tweede secretaris van de fraotie heeft mr. Mind erop. gedelegeerd commissaris van de REM, gevraagd om een schriftelijke uiteenzetting en mee gedeeld dat het mogelijk was om met de eerste fractiesecretaris mr. Van Lier een afspraak te maken voor een onderhoud. Van de K.V.P.-fractie zijn gisteren drie leden naar Des Indes gegaan, te weten mr. Van Rijckevorsel, mr. Nelissen drs. Aarden, die alle drie lid zijn van bijzondere commissie van voorbereiding. Ook zij waren van mening dat de ge volgde procedure niet zo fraai was, i waren tegelijkertijd van oordeel dat het geen onoverkomenlijk bezwaar wa? een onderhoud te hebben. „Dit soort afspraken wordt regelmatig gemaakt', aldus mr. Nelissen. Zoals be kend is het de bedoeling dat de behande ling van het wetsontwerp installaties Noordzee op 16 en 17 september zal plaats vinden. De bijzondere commissie komt volgende week dinsdagmiddag bijeen zal zich dan beraden over de vraag of kan worden volstaan met een blanco eindverslag of met een nader schriftelijk verslag of dat nog onderling overleg met de regering moe' worden gepleegd het laatste geval is de minister van titie bereid om donderdag 10 september met de commissie overleg te plegen. Nader vernemen wij van de zijde v de R.E.M dat de besprekingen met A.R.- en de V.V.D.-fracties die voor vi daag waren gepland, alsmede het onder houd met de C.H.U.-fractie dat voor over* morgen was vastgesteld, zijn opgeschort Als reden daarvoor gaf men op dat vele Kamerleden nog niet van vakantie zijn teruggekeerd Een ongeluk met een autobus heeft zondag tussen Belo Horizonite en Bro- silia aan 20 mensen het leven gekost. 75 personen werden gewond, aldus een bericht in het Braziliaanse blad Globo. •gebleven spelers van Voorburg over genomen, doch krijgt wel de plaats die Voorburg in de hoofdklasse innam. De pupillen van Cees van Zweeden die aan het einde van het vorige seizoen naar de ergangsklasse promoveerden, zullen door deze fusie het komende seizoen dus in de hoofdklasse uitkomen. Teneinde de plaats, die H.M.L. in de overgangsklasse bezette voor Den Haag, niet verloren te laten gaan. is inmiddels H.M.L. 2 gevormd, dat de overgangs klasse gaat spelen. Dit tweede H.M.L.- team bestaat voornamelijk uit spelers van het vroegere R.V.C.-herenteam, zo als Cees van Zweeden zelf. voorts Piet Kaptein, die als trainer bij Syrèna is vervangen door Henk Hoogerwaard. als mede Bakker, Slaman, Bontje en Visser. De enige verplichting, die H.M.L. met de fusie op zich heeft genomen, is. dat de thuiswedstrijden van de kersverse hoofdklasser in het Huijgenslyceum in Voorburg worden gespeeld, waarin ook de ere-divisieclub DES van plan is te gaan spelen. Sinds gistermiddag wordt in Krimpen aan de IJssel de driejarige Hennie Bech- thum vermist. Het jongetje, dat vlakbij de Hollandsche IJssel woont, was even t de aandacht van de ouders ontsnapt is sindsdien spoorloos. Een groot deel de nacht hebben- politie en burgerij ar het kin<i gezocht. Vanmorgen om streeks half zes hebben ruim honderd ma. rs uit de Ernst Casimir Kazerne in Rotterdam de gehele omgeving afgezocht. voordat de Duitse trein werd wegge sleept. Er was gisteren al meer verwarring gerezen over het lot van enkele reizi gers. De Arnhemse GGD was zo snel ter plaatse, dat de doden en .gewonden pas in de ziekenhuizen werden geïdenti ficeerd. sommige reizigers liepen in shocktoestand naar het dorp Wester- voort, terwijl anderen, die slechts licht gewond waren, zich per auto naar huis lieten brengen. De Duitse en de Nederlandse kraan hebben de over elkaar en naast de rails geschoven rijtuigen gelicht. Er is de hele nacht hard doorgewerkt, ook door de soldaten van het Leger des Heils, die reizigers, helpers en journalis ten al vanaf gistermorgen vroeg hebben voorzien van zeer welkome koffie met koek. Even over negen vanmorgen, precies 24 uur na de treinramp bij Westervoort, is het treinverkeer tussen Arnhem en Zevenaar in beide richtingen hervat. Aangezien de treinen voorlopig nog door middel van vlaggen en met de hand bediende seinen langs de ongeluksplaats bij de spoorbrug moeten worden ge loodst, kan enige vertraging optreden. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft gisteravond de namen vrijgegeven van de vijf slachtoffers, die b(j de trein ramp bij Arnhem om het leven kwamen. Het zijn de 63-jarige heer M. A. van Dalen uit Barneveld, de 55-jarige heer H.. Bongers uit Zwolle, de 22-jarige heer C. Kuiper en zijn 45-jarige moeder, bei den uit Zevenaar en de 50jarige mej. H. Kummelink uit Amersfoort, huis houdster op een pastorie aldaar. De heer Bongers, die machinist bij de NS was, bevond zich als passagier in de veronge lukte trein. De heer Kuiper was loon- administrateur bU de AKU. Z(jn 12- jarig zusje is een van de acht zwaar ge wonden. Het vijfjarig meisje C. Roelands uit Rijsbergen is, toen zij gisteren op haar fietsje de weg RijsbergenBreda over stak. door een vrachtauto aangereden en om het leven gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 6