ariis 1 september Oranjefeest met schoolstrijd MODEMALHEID EN COUTURIERSKUNDE ft wel wat gewend en weet m van wanten, maar dit sei- S zoen is toch ietwat ver bijsterend. Er is heel veel nieuwsmaarof dat nieuws enige waarde heeft? Of de dood gewone vrouw, die, al klinkt het wat vreemd, de mode toch be paalt, die broeken van kort tot lang, de capuchons strak om het hoofd, de gebreide kousen (één recht één averecht), de lange of de heel korte rokken zal kiezen? Om maar niet te spreken van de kale schedel, die Jacques Esterel propageerde en de onbeschrijfe lijk diepe decolletés, die blijkbaar het Parijse antwoord zijn op de Amerikaanse topless. Maastricht wil t.v-antennes weren Zeven daken boven Met Zilveren Schor' Bouw begint nog dit jaar Meubelbeurs in Utrecht DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 VAN ONZE MODEREDACTRICE Parijse modewereld is Het is niet zo vreemd, dat menig modehuis van goede en degelijke naam ieder jaar weer de mode de mode laat en weer verschijnt met de o zo keurige maar ook o zo saaie deuxpièces. Er zijn namelijk twee dingen voor nodig wil men de echt modieuze kleren van Parijs dragen en die twee zijn: durf en smaak. Met durf alleen komt men er niet, want 'het fraaie ligt heel dicht bij het belachelijke. Met smaak alleen komt men er ook niet, want dan blijft het toch allemaal wat traditio neel. BROEKEN prettig zit en niet ruineus voor het kapsel is? Fantasie kragen, wanneer de capu chon ontbreekt. Veel knopen voor de sluiting.' De lange jasjes hebben de coutu riers gelegenheid gegeven voor de blouses ook iets te verzinnen. Die zijn langer geworden, kazaks dik wijls. Bootranden als zoom zijn ge wild. Of de zomen zijn enige malen doorgestikt. DRIEDELIG Eerste Parijse algemene mode- Bij de tailleurs de variaties vön «euws: men draagt een broek. Een rokbroek en driekwart mantel en de korte broek, een broek tot even on- driedelige combinaties van tailleur der de knie of een pantalon tot de enkel. Een stevige broek van tweed of een langpijpig geval van kantstroken. Een broek die er royaal voor uit komt pantalon te zijn of een ver hulde constructie met heel wijde pijpen, die alleen maar broekallu res krijgen wan neer men er mee over hekken springt, wat nu niet dagelijks voorkomt. Of een panta lon, die omhuld wordt door een rokachtig geval. Een los voor- of achterpand. Een rok met een diep split middenvoor of -achter. De broekenpara de kan duren Courrèges, de nieuwe modester van Parijs, wil de vrouw heel jong zien. met lange mantel. Opvallend is dat de mouwen weer tot de pols reiken, nadat de coutu riers en ook de confectie jaren lang vergeefs ge tracht hebben de driekwart man telmouw te pro pageren. Ook veel blou ses en japonnen hebben die lange mouw, of, er moet altijd een of zijn, dat het tegenge stelde is, hele maal geen mou wen. De mantels zijn eigenlijk het eni ge onderdeel van de garderobe 1965, quente lijn ge volgd is. En een plezierige lijn. De redingote heeft eindelijk het pleit de ochtend tot de avond. Voor thuis, gewonnen. De voorzijde soepelaanslui- r winkelen, voor sport, voor delen, voor de schouwburg en i het grote galafeest (je moet er aan denken!). MANTELPAKKEN tend met even klokkend rokgedeelte, de rug recht, soms met diep ingeleg de plooien bij de schouders. Er zijn nog wel rechte mantels, maar dan meestal driekwart of zevenachtste, meer in de sportieve jekkerstijl. Vooral de jonge ontwerper Cour règes, die als de grote toekomstige ster aan het Parijse modefirmament beschouwd wordt, heeft deze stijl. Korte rokken (men ziet de knie) en Laten we nu de broek voor de lief hebsters. Waarschijnlijk zullen de meeste Nederlandse vrouwen een mantelpak van normale samenstel- rechte simpele lijnen. Inderdaad ling verkiezen. En we kunnen zo vermoeden, dat de Nederlandse inko pers, die ons lot bepalen, want zij geven het pairoon van de confectie aan, de meeste aandacht aan het mantelpak zullen besteden. Het mantelpak: rok en jasje of ja pon en jasje. Hoe het zij, de rok valt nooit kokerrecht. Sommige ge ren, andere hebben diepe plooien. Dat is het logische gevolg van het verdwijnen van de naaldhak. De mo derne vrouw trippelt niet meer met angstvallige pasjes, maar stapt frank en vrij rond. De jasjes van de mantelpakken worden zoetjes aan langer. Variërend van taille hoogte tot driekwart. Die taille is nooit strak, maar wel aan gegeven. Dus komen er weer cen tuurtjes. meestal van hetzelfde ma teriaal als het pak. Dikwijls is aan het jasje een capuchon gezet, die nauw om het hoofd sluit. Of dat erg heup gedrapeerd zijn en met korte lijfjes. Heel mooi voor wie het goe de type heeft zijn de kozakken man tels, strak tot de taille met een uit staande rok. Kostbaar bont omzoomt die kozakkenmantel. Kostbaar bont is de laatste jaren nerts en het is duur genoeg, maar het is ook algemeen geworden. Dat komt vooral omdat men ontdekt heeft, dat elk snippertje nertsbont nog verwerkt kan worden. In Grie kenland worden duizenden flinterklei ne stukjes nertsbont, afval eigenlijk, door thuiswerkers aan elkaar ge zet en het bont dan per meter ver kocht. En zo komen er nertskraag jes op mantels, die toch zo heel duur niet zijn. Kapitale mantels worden nog van nerts gemaakt, van de schitterendste vellen in zilvergrijs, blinkend wit, diep kastanje bruin, zachte zandkleu ren. Maar toch zoekt men alweer naar iets dat exclusiever is. Ocelot en zebra, dieren die uitsterven, dus onbetaalbaar zijn. Dus begeerlijk! In de algemene mode zullen ze alleen in imitaties voorkomen. Ge verfde kat of konijn of in het gedul dige nylon. Ieder moet maar weten of ze het mooi wil vinden of niet. SIMPELE PAKJES Wie pal staat in de mode is Ma dame Coco Chanel. Pakjes, ieder sei zoen weer pakjes. Heel simpel een rokje en een jasje. Een bies erlangs. De bies kan breed of smal zijn, van zijde of wol, gehaakt of in tres. Het doet er niet toe. Het Chanelpakje, bij miljoenen geïmiteerd blijft onna volgbaar. Even onnavolgbaar als haar ge voel voor kleuren. Men zegt, dat zij ieder jaar draadjes wol bijeen zoekt en dat in Schotland de wevers hun tweeds naar haar aanwijzingen ver vaardigen. En het verhaal gaat ook in Parijs, dat zij voor dit seizoen de tweed had laten doorweven met smalle lintjes fluweel. De order toen afzegde, waarop de andere coutu riers een wedloop begonnen om wat meters van dit prachtige materi aal te veroveren. Zeker is, dat bij de couturiers niet alleen het model telt, maar ook het materiaal. De tweeds, de mohairs, de brocaten, de chiffons en crêpes het zijn dromen van schoonheid. Dit jaar heel veel ruiten. Over het algemeen in doffe kleuren. Veel beige, veel bruine tinten, turquoise, altijd wel iets van rood. Maar komt het middaguur en moet men uit, dan komt onvermijdelijk het zwarte japonnetje te voorschijn. Heel simpel van lijn, maar heel ge raffineerd. Waarmee we niet doe len op de décolletés, want die zijn niet geraffineerd maar brutaal. Ten minste er zijn heel brutale bij, maar ook wel decente ronde halsjes en dan een knoopsluiting op de rug. AVONDJAPONNEN Voor de avond, dus voor gala, al lemaal lange japonnen. Dromen van elegance, liefst met een bijpassende avondmantel tot op de grond. Het korte avondtoilet dat zo gemakke lijk was, begint te verdwijnen. Het borduursel op de avondtoilet ten is geheel van karakter veranderd. Geen ingewikkelde bloempatronen meer, maar versieringen van gitjes of korte bolero's geheel met kraal tjes of pailletten bezaaid. Er is dan weer een vleugje roman tiek voor de vrouw gekomen, nadat ze overdag de sportieve is geweest. Overigens een sportieve vrouw, die er heel warm pjes inzit, want om de hals mo gen grote sjaals en hoge kragen gedragen wor den, zodat met moeite het topje van de neus nog te zien komt. Daarbij wollen kousen en een paar laarsjes van bont. Vadertje Winter mag ko men wij zijn niet bang De gemeenteraad van Maastricht zal volgende maandag beslissen over een voorstel van B. en W. inzake het aan leggen van centrale televisie-antenne- systemen, waardoor de ontsierende mas sa privé-antennes van de daken der stad kan verdwijnen. Er is een verordening ontworpen waarbij B. en W. gemachtigd worden stadswijken aan te wijzen waar het in de toekomst verboden zal zijn particulier een televisie-antenne op het dak te heb ben. Dit verbod zal alleen gelden, indien de antenne vanaf de openbare weg zicht- V olksonderwijs maakte reclame in de optocht (Van c correspondent) (Van onze correspondent) Het jongerenontmoetingscentrum „Het Zilveren Schor" aan het Veerse Meer, dat dank zij giften van het ko ninklijk huis gebouwd kan worden, zal gekenmerkt worden door zeven pyra- midevormige daken waarvan er zeker vijf boven de rondom aan te leggen be bossing zullen uitsteken. Bij de opzet van het gebouwencomplex van Het Zilveren Schor" zijn het verrassende element de bereikbaarheid voor inva liden, goede en logische uitbreidings mogelijkheden, de ligging in de grote ruimte aan het Veerse Meer, openheid naar binnen en geslotenheid naar bui ten de bepalende elementen geweest. Dit is gistermiddag duidelijk geworden in de raadszaal van het gemeentehuis van Arnemuiden waar de bouwplannen van het jeugdcentrum zijn bekend ge maakt. Het gebouwencomplex zal bestaan uit ?n samenstel van lage. vlakke bouw lichamen van ongeveer 2,90 meter hoog. Daar bovenuit steken de pyramidevor- mige daken. Het hoogste puntdak be kroont de centrale hal van het centrum, die onmiddellijk achter de hoofdingang is geprojecteerd. De centrale hal is de kruising van alle activiteiten; het snij punt van de X-vorm, die aan de gebou- wenopzet ten grondslag ligt. De centrale hal heeft in het midden een verzonken carrée, dat o.m. als dans vloer, voor toneelspel en andere spelen te gebruiken zal zijn. Dit carrée zet zich als gat in het plafond voort. Er ontstaat hierdoor niet alleen een open heid naar boven, onder de kapconstruc tie ontstaat bovendien een extra ruimte. Vier iets kleinere pyramiden over kappen, de slaappaviljoens, waarin steeds drie-persoons slaapkamers zullen worden ondergebracht. De helft hiervan is geschikt te maken voor minder vali den. De twee kleinste puntdaken zal men boven de eetzaal en de „liturgische ruimte" aantreffen. Voor het overige zal men in het ge bouwencomplex o.m. aantreffen een bibliotheek, een muziekkamer, een ter ras met pergola, een keukenafdeling, vier een-persoonskamers en woongele genheid voor leden van de staf. Hout Het Zilveren Schor zal voornamelijk uit hout worden opgetrokken. Alleen de slaappaviljoens zijn van steen. De ge bouwen zullen door middel van gan gen (veel glas) met elkaar verbonden worden. De bebossing rondom het jeugdcen trum zal dusdanig worden aange bracht dat het centrum niet in maar bij het water zal liggen. Ten zuiden beeld en volkomen in de stijl van het ideaal van de altijd jong- blijvende vrouw, dat we overal ont moeten. Ook Jacques Griffe houdt het bij recht toe recht aan. Alleen aan de rok is een volant gezet, die even uit staat. De ouderen zullen allemaal zeggen: ,,Zo was het in de jaren twintig." Veertig jaar lang bijna heb ben we beweerd, dat de mode van 1920 de gekste en lelijkste was, die er ooit geweest is en toch... toch in spireren die modellèn de modeont werpers van 1964! APARTE STIJLEN Alleen in het huis Dior, waar Mare Bohan nu al jaren de collectie maakt, heeft een aparte stijl. Of liever stijlen. Er is de boerinnestijl met bollende rokken, die rond de Guy Laroche In het vriendelijke dorp Zuilichem ln 5 Bommelerwaard Is er tijdens het Oranjefeest voor de kinderen een school strijd ontstaan. De directe oorzaak was een wagen van de afdeling Volksonder wijs, die ln de prachtige optocht meereed. Tegen die wagen had natuurlijk niemand bezwaar, want het was een feest alle Zuilfchemse kinderen. Maar aai wagen hing een affiche met de bekende slagzin „Onverdeeld naar de openbare school". Dat was te erg en aan het be stuur van de ijverige oranjevereniging werd dan ook snel gevraagd deze wagen uit de stoet te nemen. Daar zat het bestuur met de handen in het haar. Het hele feest dreigde te mislukken. Want Volksonderwijs wenste niet aan het verzoek te voldoen. Men vond een oplossing. Eer werd een laken over het affiohe gehangen. Het ge volg echter was, dat de wagen nóg meer de aandacht trok. want iedereen wilde weten, wat er onder dat laken werd borgen. van het centrum zal nog een speel weide, een kampvuurplaats, een groot en een klein sportveld en een jacht- haventje worden aangelegd. In dit jachthaventje zal bovendien zwemge- legenheid worden geschapen der validen. Zoals bekend is het doel van de Stich ting Zilveren Jeugdcentra mogelijkhe den te bieden tot ontmoeting voor jonge ren uit de gehele Nederlandse sar leving. Gedacht wordt aan jongeren 14 tot 30 jaar. Het centrum zal dagcapaciteit van 80 tot 120 en slaapcapaciteit van 66 jongeren krijgen (zonder het grondprincipe van het cen trum aan te tasten kunnen nog gemak kelijk drie slaappaviljoens aan de ont worpen vier worden toegevoegd). Het stichtingsbestuur zal naar een zo groot mogelijke spreiding van de bezoekende jongelui streven. Naast individuelen worden vooral de volgende combinaties van jongerengroepen verwacht: gezon den en minder validen: jeugd van be drijven en van scholen: jeugd uit binnen- buitenland. De eventueel te volgen vings- en selectiemethode moet bin- het stichtingsbestuur nog ontwik keld worden. De kosten van de uitvoering van de eerste fase van het jeugdcentrum (het gebouwencomplex en de toevoerwegen) wordt geschat op 950.000. Eind dit jaar zal aannemer W. Christiaansen uit Vlis- singen waarschijnlijk met de bouw kun nen beginnen. De bouwtijd wordt ge schat op twee jaar. Start aktie Van hart tot hart Vandaag start een nieuwe aktie van het Koningin Julianafonds onder het mot to „Van hart tot hart Men streeft er naar een bedrag van 1.600.000 bij elkaar te krijgen door middel van een nationale loterij. De opbrengst is bestemd voor activitei- :n op het terrein van maatschappelijk werk, activiteiten die door het Koningi Het werd er voor de oranjevereniging niet gemakkelijker op. Want Volksonder wijs eiste plotseling, dat het laken ver wijderd zou worden. Bovendien kwam een gedeelte van de muziekvereniging, die voor de optocht uitging, in de oppo sitie. Men dreigde zelfs in staking te gaan. De muziek neemt in zo'n zaak een do minerende positie in. Het verdeelde be stuur van de oranjevereniging gaf toe. Het laken ging van de wagen af en ieder een kon weer kennisnemen van de recla me van Volksonderwijs. Mooi feest Hiermee was de vrede echter niet her steld. Wilde geruchten gingen door het dorp, dat er 's avonds in een consumptie- tent gevochten zou zijn. Men beweerde zelfs, dat de tent geheel „plat" was ge gaan. Geklets. De tent stond er nog. Wel was ^er een kleine schermutseling ge- Ovcrigcns, de Zuilichemse kinderen en hun onderwijzers hebben zich niet zo druk gemaakt om de onverwachte re clame. 's Middags deden allen gezamen lijk mee aan de kinderspelen, die een succes genoemd mochten worden. „Het Oranjefeest hier is een echt ge meenschapsfeest", luidde het commen taar van het hoofd van de byzoniere school, de heer Brouwer. „De verschil len tussen de twee scholen hoeven toch niet op zo'n dag extra worden aangedikt. Men moet voorzichtig zijn in een kleine dorpsgemeenschap. Anders kan er geen goede samenwerking zijn." Het hoofd van de openbare school zei: „We maken reclame voor de openbare school. Maar nergens in het reglement van de oranjevereniging wordt reclame verboden. Er reed ook een auto met een bruidspaar er in mee. Dat was ook re clame." „Maar", voegde de heer De Jong er aan toe. „het feest voor de kinderen was fyn 's middags". De zesde internationale meubelbeurs voor particulieren zal van 3 tot en met 14 oktober in de Beatrixhal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht worden ge houden. Deze „modeshow van de Ne derlandse meubelindustrie", aangevuld met buitenlandse ontwerpen, omvat 133 inzendingen. De Zweedse meubelindustrie toont met een inzending de ontwikkeling van het moderne meubel in dat land. De Deense inzending komt a goed van de ontwerpster Nanna Ditzel, tonen. De kinderen van de bezoekers van de beurs kunnen daar worden on dergebracht. De organisatoren zullen na afloop van de expositie de crèche, welke een waarde van ongeveer 25.000 ver tegenwoordigt. aan een kindertehuis in ons land aanbieden. De Nederlandse meubelindustrie zal voor een contrast zorgen. Zij zal namelijk meubelen ten toonstellen welke speciaal voor bejaar den zijn ontworpen. Op de expositie zullen naast elkaar ler verschillend ingerichte kamers worden ondergebracht. Deze tonen de Inrichting met bescheiden maatstaven tot de meest luxueuze meubilering. Uit een rapport van de Federale recherche blijkt dat de misdadigheid in I. de VS in 1 jaar met gemiddeld 15 pet. werk, activiteiten die door het Koningin is toegenomen. In de eerste helft van Julianafonds worden gesubsidieerd. Een dit jaar is het aantal moorden met groot deel van het geld zal worden be- 13 pet. toegenomen in vergelijking met rden- en jeugdzorg. het eerste halfjaar van 1963.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5