FAITH AND ORDER ZOEKT UITWEG UIT IMPASSE Bijbelhuis in feestlicht Paus Paulus wil school in Jeruzalem stichten Een woord voor vandaag Oud-bisschop van Breda raven Nauwe samenwerking Curacaose kerken Chefarine 4 Tussen schoolpoort en huisdeur 2 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 Theologieën van herken bestuderen Paus Paulus zal in Jeruzalem een permanent' studiecentrum voor de comparatieve theologie laten bouw ,,ter bevordering van de eenheidsgedachte onder de christenen". Het centrum werd beschreven als een persoonlijk project waar aan de paus gewerkt heeft sinds hij acht' maanden geleden in Pa lestina besprekingen met de or thodoxe patriarch Athenagoras gevoerd heeft. De paus ziet het (centrum als een blijvend ge denkteken voor deze historische ontmoeting in Jeruzalem. Het centrum zal ten dele gefinan cierd worden uit particuliere Amerikaan se bijdragen en bij de studie van de comperatieve theologie zal bijzondere aandacht geschonken worden aan de orthodoxe theologie. Protestantse, rooms-katholieke en or thodoxe theologen, die een actieve rol in de oecumenische beweging spelen, hebben uitvoerig gesproken over de voordelen van vergelijkende studies over de verschillende christelijke gods diensten. Landbouwkundige naar Soemba Op het eiland Soemba komt een trai ningscentrum voor boerenzonen, waar voor een Nederlandse landbouw-ingeni- eur wordt uitgezonden. Het is de heer A. Schotveld en hij is benoemd in kader van de samenwerking tussei Soembazending en het Werelddiakonaat van de gereformeerde kerken in Neder land. De regering van Indonesië geeft alle medewerking aan dit initiatief. Zij stelde o.a. grond en gebouwen vooi centrum ter beschikking. Het centrum wordt gevestigd in de plaats Lewa. Er komt een grote school tuin bij. zodat de leerlingen de nodige rijst en groente voor zichzelf kunnen kweken. Het Werelddiakonaat zorgt voor een tractor en andere landbouwwerktui gen. Reeds is voor een bedrag var 3 90.000 materiaal aangekocht. Volgend jaar gaat het centrum draaien. Op het ogenblik rondt de heer Schot- vela. die 28 jaar is. zijn studies af aan de landbouwhogeschool in Wageningen. Hij specialiseert zich daarbij op er bestrijding en bodemverbetering, grote landbouwproblemen in de tropen. Reeds werkt op Soemba als landbouw kundige ir. Abels, die uitgezonden werd door de Soembazending. Door de komst van de heer Schotveld, kan het werk. dat hij op gang bracht, belangrijk uit gebreid worden. Ds. Poort secretaris redactie Reveille Poort benoemd tot redactie secretaris van he' soldatenblad ..Re veille Dominee Poort die acht jaar legerpredikant is geweest in vaste diens', heeft een beroep aangenomen naar de hervormde gemeente te Ka- merik. Ds. Poort zei zeer verrast te zijn over deze benoeming die hij bij zonder eervol noemde temeer nu hij de dienst gaat verlaten. Gedurende de tijd dat hij als legerpredikant diende was hij reeds medewerker van Reveille Dr. F. L. Bakker verlaat Baarns seminarie Dr. F. L. Bakker heeft zijn docent schap voor het onderwijs in de leer van de islam aan het zendingsseminarie te Baarn neergelegd. Dr. Bakker, die r.u zeventig jaar oud is. is al reeds sinds 1951 emeritus-predikant, nadat hij Het meeste oecumenische werk is tot dusver verricht in dialogen over hetgeen de christenen met elkaar gemeen heb-: ben. waarbij de verschillen zoveel mo-j gelijk gemeden werden. Benedictijnen Het plan zou zijn het centrum onder hoede van de Benedictijnen te plaat- De paus heeft pater Theodore M. Hesburgh. president van de Notre Da me-universiteit in Indiana gevraagd in zijn functie van voorzitter van de Internationale federatie van rooms-ka tholieke universiteiten een onderzoek naar het plan in te stellen. Het is nog niet bekend of het centrum in de Is raëlische of de Jordaanse sector van Jeruzalem zal komen. De Jordaanse sector lijkt waarschijnlijker daar het Vaticaan Israel niet erkent. Britse Hogerhuis komt tegemoet aan gewetensbezwaren Evenals in ons land wordt ook in Groot-Britannië zo veel mogelijk reke ning gehouden rr .t de belangen van ge wetensbezwaarden. Onlangs heeft het Hogerhuis een wet aangenomen, om te gemoet te komen aan de gewetensbezwa ren van een groep ..gesloten broeders", de zg. ..Exclusive Brethren". In de wet op de apotheken van 1954 wordt het lidmaatschap van het ge nootschap van apothekers verplicht ge steld voor de uitoefening van dit vak. De Exclusive Brethren willen echter geen lid zijn van een genootschap, waarvan ook personen lid zijn. die niet tot hun groep behoren. De nieuwe wet, die met een meerderheid van drie stemmen werd aangenomen, staat toe. dat personen, die gewetensbezwaren hebben, kunnen worden ingeschreven als apotheker, zonder dat zij lid van het genootschap zijn. Meer aandacht aan het werk van Heilige Geest Nieuwe opzet voor studies aanvaard (Van onze kerkredactie) zoek zal worden ingesteld naar het catechetisch materiaal dat door de le- denkerken wordt gebruikt; en verder zal de positie van de vrouw in de ambten en de aard van het diakonaat worden bestudeerd. Tevens werd uitgesproken dat het werk van Faith and Order moet wor den gedecentraliseerd. Waar deze ge zocht wordt door de kerken zal de com missie hulp geven bij eenheidsbespre- kingen tussen kerken. De oosterse-ortho- doxie zal meer worden ingesohakeld dan heen: nieuwe contacten zullen ge- De vorige week gesloten con ferentie van Faith and Order" (geloof en kerkorde), de com missie van de Wereldraad van Kerken die zich in het bijzonder bezighoudt met de theologische en kerkordelijke aspecten van de christelijke eenheid, heeft be sloten een poging te ondernemen uit df imPasse j8 raH8"' '?ef. De commissie voor „Faith and Or- legd worden met de Rooms Katholieke IS duidelijk geworden dat het dcr„ heeft echter niet alleen beslolen| Kerken en de orthodox-protestantse ker- gesprek in de laatste jaren prac-,de studie-jtrenMn te verruimen, maar;r™d &rl'aud WjvoOTbeeM de'ce". tisch weinig verder gekomen IS. ook om nieuwe groepen in de studies reforrneerde Kerken); speciale studies Dp rnnfprpntip heeft besloten *e betrekken. Zo werd uitgesproken; zullen gemaakt worden ten behoeve van conierenue neen. ueai contacten met de Rooms Ka- dj kerken in Afrika. Azië en Zuid- en een aantal studies te beginnen. Kerk vcrruimd moeten wor- Midden-Amerika. waarbij het opvalt dat de Chris-|den opdat er diepere dialoog De studiecommissies hebben boven- tologische zelfbeperking die men komt. Tevens werd gezegd dat de con- dien opdracht gekregen om hun woor- zich tot nu toe sterk had opge- tacten met de orthodoxe kerken, die den met zorg te kiezen en hun studies geen lid zijn van de Wereldraad van vooral te beperken tot die onderwerpen Kerken verruimd moeten worden. j«" '"SSKJïSrl.'SÏS.iSL.*' neid. Ook kregen de commissies te Men stelt een dialoog met orthodoxe ren dat hun rapporten z0 eenvoudig protestanten bijzonder op prijs. Paulus schrijft dat hij van Grieken en niet-Griekenvan wijzen en onwetenden een schuldenaar is. En hij vervolgt in zijn brief aan de Romeinen: Vandaar mijn bereidheid om ook u te Rome het evangelie te brengen". Maar in Rome was toch al een gemeentenaar sommigen aannemen zelfs een aantal gemeenten, klein weliswaar in de vorm van huisgemeenten, maar ze waren er toch. Het evangelie werd al in Rome gepre dikt: het had er al vrucht gedragen. Maar dan leggen we dat woord „evangelie", dat letterlijk blijde boodschap betekent, toch te eng zijn. Dan zou het alleen de boodschap zijn van een vergevende God, die een nieuw begin wil maken met ons mensen in Zijn Zoon Jezus Christus. Het evangelie is meer dan het blijde nieuws, dat God onze zonden wil vergeven. Voor de meesten van ons is dit al hele maal geen nieuws meer. Dat hebben we van kind af aan gehoord en er al dan niet naar geleefd. Het evangelie is meer dan alleen maar een boodschap van vergeving, of rechtvaardigmakingof nieuw leven. Het is de altijd weer nieuwe boodschap van God, in de altijd weer nieuwe omstandigheden waarin wij verkeren. Het is de boodschap, dat God ons vandaag iets te zeggen heeft, dat Hij ons vandaag wil leiden, dat Hij ons vandaag in die strijd waarin wij staan wil versterken. Iedere dag van ons leven wil God zich nieuw aan ons openbaren. En zelfs in de eeuwigheid zal dat feit nieuw blijven, want wordt van de eeuwigheid niet gesproken als van een „nieuwe morgen", die nimmer middag en nooit avond of nacht zal worden? Ook dat zal zijn wat nu reeds waar is: Gods goedertierenheden zijn nieuw iedere morgen. We lezen vandaag: Handelingen 18 vers 18 tot en met 28. legd (,,Hoe dichter bii Christus hoe dichter bij elkaar") nu ge deeltelijk is opgegeven. In de nieuwe studies zal ook bijzonde re aandacht geschonken worden aan het werk van de Heilige Geest. Verjaardag? DROSTE Pastillesaltiidwelkom Er zijn vijf hoofdonderwerpen geko- >n voor de studies. Het eerste zal aan dacht schenken aan de ..aard van de eenheid", waarbij vooral aandacht ge schonken zal worden aan de plaatselij ke eenheid. Het tweede onderwerp iv ..Christus, de Heilige Geest en de amb- het derde: ..het Avondmaal alsi sacrament van de eenheid": en een vier-1 de onderwerp is: ..De Heilige Geest, dol kerkorde en organisatie". SCHEPPING Het vijfde onderwerp is betrekkelijk ieuw in de geschiedenis van ..Faitb and Order". Het is getiteld ..Schepping, de nieuwe schepping en de eenheid van de kerk". In het rapport waarin spra ke is van deze nieuwe studie, wordt ge zegd dat vooral in de laatste jaren in de gesprekken vragen naar voren geko men zijn die betrekking hebben op c s schepping, de menselijke geschiedenis en Gods plan, in het bijzonder wat be treft de moderne cultuur. Volgens het persbureau van de We reldraad van Kerken werd er kritiek geleverd op de oorspronkelijke opzet van deze nieuwe studie. Er zou te veel aan dacht geschonken zijn aan de bijbelse theologie en te weinig aan de nieuwere inzichten die de wetenschap heeft op de „natuur". Besloten werd dat meer aan dacht geschonken zal worden aan de nieuwste inzichten (die vooral bij de jongere atoom-geleerdej leven) ten op- J- 4de materiële DIALOOG De conferentie gaf een definitie voor het tegenwoordig veelgebruikte woord „dialoog". Uitgesproken werd: „Een dergelijke dialoog, als er resultaten van verwacht worden, moet geschie den door mensen die een diepgaande kennis hebben van de posities van hun eigen kerken en die een evenzeei diepgaand besef hebben van verant woordelijkheid ten opzichte van de to tal e oecumenische situatie." dat hun rapporten zo eenvoudig mo gelijk van opzet moeten zijn in een be grijpelijke taal zodat ze zowel door de gewone kerkleden als theologen gelezen kunnen worden. loof Outl-synodepraeses ds. J. W. J. Addink ter aarde besteld Zaterdag is in alle stilte op de be graafplaats „Jaffa" in Delft het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van ds. J. W. J. Addink, oud-voorzitter van de algemene synode der Nederlandse Her vormde Kerk. Hij is 86 jaar oud ge worden. De overledene werd 21 januari 1878 ge boren te Delft waar zijn vader meer dan vijftig jaar ouderling is geweest. Nadat hij in Utrecht gestudeerd had. werd hij in 1904 kandidaat, om in 1906 zijn intrede te doen in de gemeente Herkingen. Van 1920 tot aan zijn eme ritaat in 1946 diende hij de gemeente van Heeze. In Noord-Brabant heeft ds. tal Addink kerkelijke functies bekleed. Hij 23 jaar secretaris De gebouwen van het jubilerend Nederlands Bijbelgenootschap delen in de feestvreugde. Felle schijnwerpers lichten de oude monumentale gevelz op. Bakken vol bloemen geven de grauwe gevels fleur en kleur De bloe men zijn een geschenk van Rijns burg. De gereformeerde predi kant van deze plaats, ds. H. Post, heeft zich er achter gezet om het bijbelgenootschap deze bloe menhulde te bezorgen. Niet slechts de voorbijgangers genie ten van deze bloemenpracht. Het uitzicht van de werkers in de kamers aan de Herengrachtzijde is er eveneens honderd procent op vooruitgegaan en menige secretaresse Van hef niet laten 's morgens eerst even aan de bloemen te ruiken eer ze aan het werk gaat. Conferentie over 'ér-'!* "te in Berlijn het provi al kerkbestuur. Ook was hij secreta ris \an het provinciaal college van toe zicht op het beheer van de kerkelijke "oprieren pn fondsen en bestuurslid van 1 dc vlrSlgmg voor inwendige rending m )1) VOeül tl <ISV1'8£611 de twee zuidelijke provincies. r Vanaf 1930 tot in d oorlogsjaren- maakte ds Addink deel uit van de al gemene synode der Nederlandse Her vormde Kerk, waarvan hij acht ,Jaar vice-president en drie jaar president duiatlijk gemende" rol van I was. zezm ,n de christelijke opvoeding j cn dc wijze, waarop de kerken de ver anderingen in et gezinsleven tegemoet treden zullen het onderwerp zijn van ?n nieuwe oecumenische studie. De plannen hiertoe werden goedge keurd door een internationale groep van 24 opvoedkundigen, die in Berlijn bijeen waren gekomen voor de eerste conferentie van de studiecommissie over opvoedingsaangelegenheden, die belegd was door de Wereldraad van Kerken en de Wereldraad voor Chris telijke Opvoeding. De opvoedkundigen waren afkomstig uit twaalf landen, waaronder ook Nederland. De commissie heeft een plan vaard voor een aantal projecten In schillende continenten om te bevorderen, dat de kerken meer aandacht zullen ge ven aan opvoedkundige zaken. Tentoonstelling tekeningen van concilie In het Bonnefantenmuseum te Maas tricht zal de voorzitter van de culturele raad Limburg, de heer G. Goossens. maandag een tentoonstelling openen van tekeningen van de Maastrichtse New Yorker dr. F Franck. De tekeningen hebben betrekking op het concilie. Na Maastricht gaat de xpositie naar Rome. Ds. R. v. Mazijk overleden Gisteren is op 77-jarige leeftijd over leden ds. R. van Mazijk, emeritus p e- dikant van de Gereformeerde Kerk van Maarn. Ds. Van Mazijk. die in 1887 geboren werd. was in Rotterdam in de boek handel werkzaam, totdat zijn zaak in de meidagen van 1940 verwoest werd. vertrok toen naar Beekbergen, ir hij weer een boekhandel opende weldra in het plaatselijke kerkelijke leven een belangrijke plaats innam. Als ouderling, die speciaal belast was met de pastorale zorg voor de leden, die in Hoenderloo en in Loenen woonden, kreeg hij van de classis Apeldoorn preekconsent. In 1948 werd hij toegelaten tot het ambt van dienaar des Woords op grond van zijn singuliere gaven. Op 14 decem ber van datzelfde jaar deed hij zijn intrede, reeds 61 jaar oud. in de kleine kerk van Maarn. In 1955 ging ds. Van Mazijk met emeritaat: hij vestigde zich toen in Driebergen. ZANZIBAR EIST CHRISTELIJKE SCHOLEN OP Van onze kerkredactie» De regering van het eiland Zanzibar heeit besloten alle christelijke scholen staat te trekken. Vertegenwoor digers van de Rooms Katholieke Kerk en de Anglicaanse Kerk hebben con tact opgenomen met de regering om U zien wat de gevolgen van dit beslui» Z Het directe gevolg van de nieuwe wet is dat alle onderwijzers nu onderwor pen zijn aan de salarisschaal zoals die door de regering is vastgesteld, met een maximum van 12.000 gulden per jaar. Alle onderwijzers hebben boven dien opdracht gekregen het lidmaat schap van de Afro-Shirazi Partij aan te vragen. Doen zij dat niet dan zullen za ontslagen worden. gemeenschappelijk gevoel, of ge voel. of gemeenschappelijke activiteit organisatie, maar naar de waarheid de Heilige Geest zal ons in alle ws heid leiden, niet door de overwinning van de ene menselijke gedachtenstruc- tuur over de andere, noch door com promissen of aanpassing aan een be paalde situatie, maar langs de moei lijke weg van confrontatie in gemeen schappelijk verstaan en getuigen die waarheid. Zo zal de dialoog mensen die inzichten hebben die uiterlijk niet te verzoenen schijnen te zijn. nieu we en misschien verrassende ontdekkin gen opleveren en de realiteit van de door God geschonken eenheid duidelij ker aan het licht brengen." ANDERE STUDIES Samen met andere afdelingen va: Wereldraad van Kerken zullen nog aantal nieuwe studies worden ondi men. Een studie zal gemaakt worden van de eerste concilies van de chris telijke kerk. Oosters-orthodoxen en wes terse theologen zullen de geschriften van de eerste kerkvaders gaan bestu deren: de studie van de verhouding de kerk tot het Joodse volk zal c doordacht moeten worden; een o Gisteren is onder grote belangstelling Breda het stoffelijk overschot ter aar de besteld van mgr. J. Ba-eten, de rooms-katholieke emeritus-bisschop van Breda. De uitvaartdienst werd geleid door de tegenwoordige bisschop van Breda, mgr. G. de Vet. Overeenkomstig de wens van de overledene was de begrafenis eenvou dig gehouden. Tijdens de laatste tocht naar de kathedraal brachten honderden onder klokgelui een laatste eerbewijs. Op de rooms-katholieke begraafplaats Zuylen is het stoffelijk overschot bij dat van vier vroegere bisschoppen da ter aarde besteld. Bij de uitvaartplechtigheid v HMMH; deü de koningin in Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, de burgemeesters van Breda en Alfen, de geboorteplaats van mgr. Baeten, de territoiraal bevelheb ber-Zuid, brigade-gemeraal P. Coop- mans, de president van de Bredase rechtbank, mr. J. K. Schellenbach, de staatssecretaris van sociale zaken, dr. J. de Meyer en de rectores magnifici de universiteit resp. hogeschool Nijmegen en Tilburg. Kardinaal Alfrink werd vertegenwoordigd door de vicaris-generaal van het aartsbisdom Utrecht, mgr. Th. Hendriksen. De bis schoppen van het Nederlandse eoiscc oaat waren allen aanwezig. Engelse vrijzinnigen verzetten zich tegen basis Wereldraad De quakers en de unitariërs die si men in Groot-Britannië een aanhang van 50.000 mensen hebben, overwegen te breken met de Britse Raad van Ker ken. Aanleiding hiertoe is, dat de Brit se Raad van Kerken in zijn nieuwe le denstatuut de basis van de Wereldraad van Kerken, zoals die in 1961 uitgebreid is, heeft overgenomen. In 1961 heeft de Wereldraad van Ker ken, in New Delhi bijeen, zijn basisfor mule de volgende vorm gegeven: „De Wereldraad van Kerken is een gemeen schap van kerken, die de Here Jezus Christus overeenkomstig Je Heilige Schrift als God en Heiland belijden en daarom gemeenschappelijk trachten te vervullen, waartoe zij geroepen zijn. tot eer van God. de Vader, de Zoon en de Heilige Geest." Volgens de quakers en de unitariërs komt dit neer op een vaste belijdenis formule. Zij verwerpen dergelijke for mules. De Britse Raad 'an Kerken heeft voorgesteld, dat zij, als zij niet onder tekenen, geassocieerd lid blijven, i vele unitariërs willen zich geheel de Raad distantiëren. Reeds lange tijd zijn er op Curagao besprekingen gevoerd tussen de kerkeraden van de Gereformeerde Kerk en de Ver enigde Protestantse Gemeente om te onderzoeken, of tussen beide een nauwere samenwer king mogelijk is, dan alleen in de oecumenische raad. Deze be sprekingen hebben geresulteerd n het volgende voorstel: „De Verenigde Protestantse Gemeen te van Curaeao en de Gereformeerde Kerk van Curaeao erkennen elkaar als kerken van Jezus Christus en er kennen daarmee het gebod tot kerke lijke gemeenschap. De Gereformeerde Kerk van Cura sao ziet dit gebod te klemmender, daar haar leden grotendeels slechts tijdelijk op Curagao woonachtig zijn, en kerkelijk samengaan meer moge lijkheid biedt om de opdracht van de kerk in eigen omgeving te vervullen. Het uitgangspunt voor kerkelijk sa menwerking van de Verenigde Protes tantse Gemeente van Curagao en de Gereformeerde Kerk van Curaeao vormt de belijdenis van Jezus Christus en Dien gekruisigd (1 Kor. 2:2), zo als deze haar nadere uitwerking vindt in de Apostolische Geloofsbelijdenis. De kerkelijke samenwerking vai Verenigde Protestantse Gemeente Curagao en de Gereformeerde Kerk van Curagao zal omvatten: a. kansel- ruil en gemeenschappelijke kerkdiens ten; b. pastorale hulpdiensten; c. J'~ konaal werk onder gezamenlijke antwoordeli jkheid: d. kerkeradeni tact; e. sa de jeugd, Kongo-zending moet alle zendingsposten ontruimen de buitenkerkelijken. Bij deze samenwerking behouden beide kerken hun zelfstandigheid, met eigen kerkorden en kerkelijke banden, en met eigen leden en ambtsdragers. Voor 1 januari 1967 zal de vorm van het samengaan tussen de beide kerken opnieuw overwogen worden." Dit voorstel is goedgekeurd door de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk. maar deze moet nu nog overleg plegen met de gemeente en met het kerkver band in Nederland. De Gereformeerde Kerk van Curagao, die pas in 1950 is geïnstitueerd, telt 537 zielen. Predikant is sinds 1961 drs. H. Wiersinga. die tevoren o.a. in Gent heeft §estaan. Daarnaast is ds. J. Bakker aan eze kerk verbonden voor de geestelijke verzorging van zeevarenden ter koop vaardij. De Verenigde Protestantse Gemeente telt te Willemstad 7500 zielen en te Em- mastad 3000, die samen door vier pre dikanten bearbeid worden. Welkom thuis? DROSTE pastilles, altiid welkom'I^1 e kerkredactie) Nederlands comité omvat, heeft uit de Kongo bericht ontvangen, dat alle zen delingen moesten evacueren. Deze zen ding werkt in een gebied dat vrijwel volkomen in handen is van rebellen op het ogenblik, in het noordoosten van de Kongo. Andere zendingsorganisatie; staan eveneens voor het feit dat zij alle zendelingen moeten terugtrekken. Het telegram was ondertekend door zendeling P. J Brashler, die de leiding heeft op de terreinen 'van deze geloofs- zending. Medio augustus meldde hij reeds dat de toestand gespannen was. Toen waren een groot aantal zendelin gen reeds teruggetrokken op de centra le post in Rethy. Twee zendingsposten waren toen reeds geheel ontruimd, maar met de andere posten werd nog radio- telefonisch contact onderhouden. Inmid dels is de situatie in deze streek steeds moeilijker geworden, door het oprukken van de rebellen, met als gevolg dat de zendelingen de Kongo voor het naburige Oeganda, moesten verlaten. 4-voudige werking... extea geneeskracht! Vier,middelen in één lebiet werken krachtiger zonder de maag van slreek Ie makent Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Beroevinsswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Ternaard: P. L. J. Wape naar te Grijpskerke (Zld.); te Giessen- dam. L. Doppenberg te Wilsum (Ov.); te Muiden. J Smit, te Lopik: te Vreswijk C. van Schoonhoven te Giessen-Nieuw- kerk; te Zwolle (wijkgem. XI). G. Messie te Goor Bedankt: voor Diepenveen (toez.). R. J. Mooi te Zuidwolde (Gr.): voor Enschede (vac. D. Oosten), dr. B. Klein Wassink te Gorinchem GEREFORMEERDE KERKEN 'Beroepen: te Domburg-Westkapelle en te Moordrecht, T. L. H. Pieterse. kand. te Voorschoten: te Sint Laurens. W. E. M. Honig. kand. te Amsterdam; te Midsland- Westterschelling, M. Boot te Gapinge; te Zwaagwesteinde. J. J. R. Baas. kand. te Amsterdam. Aangenomen: naar Badhoevedorp (vac. wijlen P. Warmenhoven), F. J. Bil te Delfzijl; naar Utrecht-Noord (voor de missionaire dienst in samenwerking met de kerk van Semarang), C. H. Koetsier te Koog aan de Zaan. GEREFORMEERDE KERKEN (vrUgem.) Aangenomen: naar Fergus Guelph (Ont.) iCanadinan Reformed Church), M. van Beveren te Vrouwenpolder. Man, man, wat hadden ze een succes. Wat een smakelijke hap publici teit. Stuntfoto's in de kranten, woeden de ingezonden stukken van brave juffrouwen en meneren, redevoe ringen doorspekt met ziedende ver dachtmakingen. het kon niet op. En dan nog, als ze het geluk had den een zaal te kunnen krijgen in Café „Onze Tijd," de zo welkome duiten van een duizendkoppig pu bliek dat open staat voor het drif tige elan van artistieke leeftijdge- Yeah, Yeah, Yeah! Wat hun betrof zou het nooit of te r No, No. No! worden. Ze - begonnen, doodeenvoudig omdat ze het fijn vonden voorlopig niet meer naar de kapper te hoeven en er bo vendien met geen nogelijkheid een baantje uit te denken viel waar ze de eerstvolgende jaren en misschien wel nooit een draaglijk loon zou den kunnen binnenhalen Nu zaten ze nog op schooi, enkelen van hen als een soort recidivisten die van doubleren een sport maakten Maar dat mocht niet hinderen, ze von den dat hun kunstzinnige aanleg nieuwe stijl, er ruimschoots tegenor woog. Het kwam een enkele keer wel eem voor dat hun voorman die over wat meer hersens onder zijn schedeldak beschikte, bij een proefwerk een ruim voldoende of zelfs iets hogers in de wacht sleepte. Meen liet dat hij daar- door bij zijn makkers in aanzien steeg, integendeel, ze rekenden het hem bijna aan als iets van verraad Wat kwam die rotschool erop aan. De basis voor hun welslagen in de maatschappij lag daar niet. Waren ze nu soms al niet lekker bezig die ba sis op hun eigen manier te verstevi gen. Af en toe zo*n knots van een voorstelling in ...Onze Tijd" of ..El Sol" en ze namen volgend jaar het belabberde afscheid van het hok er gerust op de koop bij. Wie deed hen wat De meesters niet. De dienders niet. De vaders en moeders? Ha. die profiteerden maar al te graag mee van de kostelijke ba- ige saldi, al beweerden ze zo af en toe voor de vorm dat de stampij hun toch wel wat gortig voorkwam. Nu. gortig is zelfs in de overtreffen de trap een nogal zoet woord voor het ongure kabaal en de slopershörtstocht die ze met ware vakkennis van hun Liverpoolse modellen poogden af te kijken en te imiteren. Maar zoveel schranderheid brachten ze nog wel op dat ze telkens op het nippertje aan de gummistok van de politie wisten te ontsnappen. Je zou het een zekert latente eerbied voor de gevaarlijke grens kunnen noemen. De knulletjes van de lagere klassen waren zwaar geïntimideerd door de prestaties van de helden die ze om en bij de schoolpoort met open mond aanstaarden. Dan stonden de man nen die 's avond tevoren nog als baar lijke duivels te keer waren gegaan in een smoorhete zweterige zaal, de ponny uit hun ogen weg te kammen en kwasi ordentelijk hun lessen te repeteren, want de meester duldde geen inbreuk op de fatsoensnormen van de school. Het was al erg genoeg fat hij machteloos stond tegenover de •diote strapatsen buiten zijn eigen do mein. Hij wist dat de zes pruikebol- len allemaal dicht bij elkaar in de buurt woonden, waardoor ze in hun straat een populariteit hadden ver worven, groot genoeg om hun ver waandheid tot een bedenkelijk sum mum te doen rijzen. Je moest ze op hun glanzende brommers langs de voortuintjes zien razen, verzaligd door de wuivende buren, de hysterische kreten van de kinderen... Maar wat ik niet begrijp. zei op een dag de meester tegen de va der van een van zijn jongens. uw zoon houdt zich meestal nogal afzij dig. ik heb nog nooit gemerkt dat hij wild wordt of een flauwte nabij is wanneer de anderen hele veldsla gen leveren of koortsaanvallen krij gen om hun dierbare idolen. En toch is die jongen van u geen brave Hen- trik, op de speelplaats kan hij ook best zijn partijtje meeblazen. Ach. zei pa. bij ons zijn we allemaal nogal nuchter. Die jongen ziet gauw door de flauwe kul heen. hij heeft een broertje dood aan aan stellerij. Zijn moeder en ik moedigen dat zoveel mogelijk aan. Als er zo'n Beatledeining is in 6" straat, vormen wij eensgezind een soort oppositie, en kel door tegen elkaar te zeggen De voorstelling begint weer. Die pruiken moeten nu langzamerhand wel stinken. Enfin.... Niet op reage- Als iedereen er zo tegenover stond. dacht de meester. zou er voor die slungels gauw geen aardig heid meer aan zijn Tja. Als... HAY A SELVA

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2