Nieuwe Leidse Courant Negers verwoestten Joodse winkels Zomer dit jaar: normaal Kleine meisjes lieten locomotief ontsporen Nieuwe onlusten in Philadelphia Anti-semitisch element naar voren gekomen Staking wegens halveren van overwerk Makarios Geneefs Cyprus hield been stijf overleg over afgebroken Radarstation op Cuba verwoest Werkspoor-Staatsmijnen fabrieken voor Rusland Commentaren Parijs laat ons zien wat winter betekent Dinsdag 1 september 1964, 45ste jaargang r Zonning De Bilt verwacht tot woensdagavond: Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastigh U ghebleven mijn hert In teghenspoef (Zie voorts pagina 7) De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, bekijkt met bezorgde blik de ravage, gisteren door de treinbotsing bij Arnhem ver oorzaakt. Rechts ir. J. Lohman, president-directeur van de Ned. Spoor wegen. De ramp heeft vijf reizigers het Ieren gekost. (Zie pagina 6) KEIEN OP RAILS GELEGD Een groepje achtjarige meisjes heeft met een bijzonder laakbaar spelletje gistermiddag bijna een tweede treinramp veroorzaakt. De kinderen hadden iji de buurt van het station Amsterdam-Amstel een paar Koningin bezoekt Deltawerken Een uitgebreid programma wacht koningin Juliana, die vandaag, morgen en donderdag een werkbezoek brengt aan Zuid-Holland. Zeeland en Noordbrabant. Zij zal bezoeken brengen aan een aantal waterstaatswerken, waaronder de Delta werken, om zich opnieuw op de hoogte te Btellen van de vorderingen van deze projecten Vandaag heeft de vorstin bezocht: de Haringvlietbrug, de bouwput voor het sluizencomplex in het Haringvliet en het werk in de Grevelingen. Voor morgen staat een bezichtiging van de in aanbouw zijnde brug over de Oosterschelde op het programma, een vaartocht over het Veer- sche meer naar Kamperland, een bezoek aan het Kroondomein Het Zilveren Schor en als hoogtepunt de officiële ope ning van Nederlands jongste haven; de Sloehaven bij Vlissingen-Oost. Op don derdag 3 september ten slotte volgt een bezichtiging van de bouwput voor de Volkeraksluizen bij Willemstad. NICOL-AUTOLAKKEN ,DE SCHILDER' In één oogopslag Kerkelijke eeheid op Curasao pag. 3 Modefoto's uit Parijs pag. 5 Zuilichem op stelten pag. 5 Zilveren straalvliegtuig pag. 6 Treinramp bij Arnhem pag. 6 Herenmode pag. 7 Anneke Grönloh getrouwd pag. 7 De Duitsers en de oorlog pag. 9 Praag achter Kremlin pag. 9 grote stenen op de rails gelegd met het gevolg, dat een zware lo comotief, die met negen rijtuigen vol passagiers onderweg was van Amsterdam naar Venlo, om half vyf gedeeltelijk ontspoorde. Gelukkig liep niemand enig letsel op. De reizigers stapten uit en wandelden naar het Amstelstation, waar ze over stapten in de stoptrein die een half uur later vertrok. De locomotief stond om kwart over zeven weer in de rails, tot die tijd reden de treinen naar het zuiden /er verkeerd spoor. De N.S. hebben op het bewuste tra ject al lang veel last van de baldadig heid van de Amsterdamse jeugd, die gister een ernstige uitwas kreeg toen het speeltuig dat anders voor de grap op de sporen wordt gelegd werd vervan gen door grote keien. Een van de meisjes door de politie gepakt en meegenomen ■ar het bureau. Tijdens de ongeregeldheden in de negerwijk van Philadephia hebben ne gers Joodse winkels geplunderd. Op merkelyk was het feit, dat de winkels die zelf door neger worden gedreven ongemoeid werden gelaten. Een groot aantal winkelpanden van negers werd tijdens de betoging van afgelopen weekeinde voorzien van haastig aangebrachte kennisgeving: „Dit is een i mening dat tjjdens de relletjes een aren is gekomen. Max Gordon, een Jood wiens winkel ook is geplunderd, verklaarde dat de betogingen hem hadden doen denken aan een program in zijn geboorteland, Rusland, in 1919. De 34-jarige Nathan Darditch, eveneens een Jood, ver klaarde dat de negerdemonstranten 600 man bij Ford A'dam Bij de Ford automobielfabriek aan de Remweg in Amsterdam is gisteren een wilde staking uitgebroken, waarbQ on geveer 600 van de 2000 arbeiders die daar werken zijn betrokken. Het zijn voornamelijk arbeiders van de produk- tieafdeling die staken uit protest tegen het verkorten van hun werkdag met een half uur- Er werd door he gehele personeel per dag een uur overgewerkt Dit uur is thans tot een half uur ingekort omdat de fabriek niet voldoende materiaal uit En geland aankrijgt zo deelde de directie mede. De mannen willen dit uur pver- werk gehandhaafd zien of er in ieder geval voor worden uitbetaald. Ook Edam Gistermiddag is een wilde staking uit gebroken in de zakkenfabriek van de N.V. H L. Heijmeijer te Edam. Ruim 300 arbeiders hebben het werk neerge legd De moeilijkheden begonnen in de papierafdeling waar de arbeiders ver zochten om een loontoeslag van f 7.50 per week. Toen een hierop volgende bespre king met de ondernemingsraad geen di rect resultaat opleverde, legden de arbei ders het werk neer. Volkswagen tegen Eurokartel Henrich Nordhoff, de president van het Volkswagen-concern, heeft gisteren voorstellen voor een Westeuropees kar tel van de auto-industrie van de hand gewezen. In een toespraak tot het personeel zei Nordhoff dat 'er weinig werkelijkheids zin sohuilt achter het gepraat over de Europese economische eenheid en dat het opbouwen van kartels niet in het minst zou bijdragen tot verbetering van de economische toestand in Europa Italiaanse autofabrikanten hadden voorstellen gedaan om met hun Franse en Westduitse collega's een kartel te vormen om beter de concurrentie van Amerikaanse en Britse autofabrikanten het hoofd te kunnen bieden. zijn aannemerskantoor hadden ge plunderd en alle meubels, schrijfma chines, telmachines en andere appa ratuur hadden gestolen. „Wat zij niet konden dragen, smeten zij op straat'', zo vertelde Durditch, die er aan toevoegde het plan te heb ben zo gauw mogelijk uit de neger- buurt te verdwijnen. Toen aan de burgemeester van Phila delphia, James H. J. Tate op een pers conferentie naar een commentaar over deze gebeurtenissen werd gevraagd, antwoordde hy dat een anti-semitistische houding van de negers veel schade kan aanrichten bij de verstandhouding tussen deze twee groepen, die zo belangrijk zijn voor het welzijn van de stad Phila delphia. „Ik zal niet toestaan dat straat schenders een verslechtering veroorza ken in de betrekkingen tussen mensen die een verschillende geloofsovertuiging hebben", aldus burgemeester Tate. Na Russische ook Egyptische steun toegezegd voor het geval een invasie of luchtaan vallen zouden worden ondernomen. Gevraagd naar de mogelijkheid van aansluiting bij Griekenland verklaarde Makarios, dat het Cyprische volk hier over zou moeten beslissen. Deze eenheid zou echter slechts aanvaard kunnen wor den op voorwaarde, dat er geen enkele vreemde militaire basis op Cyprus is. Hij antwoordde bevestigend op de vraag of prus, dat in de afgelopen mi den in Genève werd gevoerd, is gebroken. De Amerikaanse, Britse en Turkse afgevaardigden vertrek ken deze week nog om verslag uit te brengen aan hun regeringen. De kern van de moeilijkheden was ten slotte dat de regering van presi dent Makarios bleef weigeren, conces sies aan Turkije te doen. De Geneefse besprekingen, die steeds in een impasse verkeerden, kwamen volledig tot stilstand, nadat de Cypri sche en Griekse regeringen hadden verklaard, dat zij de kwestie in han den van de algemene vergadering van de Ver. Naties willen geven, als die in november in New York bijeenkomt. Intussen is aartsbisschop Makarios van zgn driedaags bezoek aan Egypte in Ni cosia teruggekeerd. Iiy verklaarde dank baar te zün voor het feit. dat Egypte alle mogeiyke hulp zal verlenen tegen het gevaar van een Turkse invasie op Cyprus. Er werd echter noch in Cairo, noch in Nicosia een woord gerept over de vorm, die de Egyptische hulp zou kunnen aan- In Cairo weet men te melden, dat Nas ser supersonische jachtvliegtuigen, vlieg tuigen met raket-afvuurinrichtingen en bommenwerpers zou hebben toegezegd. TN DE afgelopen drie zomermaanden, juni, juli en augustus, is het weer ge- A middcld ongeveer normaal geweest. In De Bilt was de temperatuur slechts 0,4 graad Celsius onder de normale waarde, waarmee deze zomer de warmste sedert 1959 is geworden. Het aantal warme zomerse dagen bedroeg daar 17 tegen 19 normaal. In de vorige vier zomers was dit aantal nooit groter dan tien geweest. Deze zomer was ook de zonnigste 9edert 1959. Het aantal uren zonneschijn was in De Bilt 584 tegen 607 normaal. De hoeveelheid regen was gemiddeld normaal, d.w.z. in de kuststrook was het aan de natte kant, in het midden en in het oosten van het land te droog. Prinses Irene zal niet meer aanwezig zijn bij het uitspreken van de troonrede op Prinsjes dag. Een van de Koninklijke zetels is daarom uit de Ridder zaal verwijderd. Prinses Beatrix is gisterochtend in ge zelschap van prinses Armgard naar Bad Driburg vertrokken om aldaar aanwe zig te zijn bij de begrafenis van gravin Margarethe Oeynhausen-Sierstorpff, echt genote van graaf Rabe van Oeynhausen- Sierstorpff, een neef van prins Bernhard. De Prinses vertegenwoordigde bij deze plechtigheid de Nederlandse koninklijke familie. Cubaanse bannelingen beweren, dat enkele commando's zondag een radar- station op de oostkust van Cuba hebben vernield, dat onder leiding stond drie Kussen en bemand was met 150 Cu baanse militairen. De aanval werd van zee uit gedaan en duurde bijna een uur. De installatie be vond zich in Cabo Cruz. Het radarstation stelde de Cubaanse communisten in staat, vele schepen te onderscheppen, die vluch. telingen uit Cuba vervoerden. De aanvallers, die door twee schepen werden vervoerd, landden op een rif op enkele kilometers van het station. Som migen van hen liepen regelrecht op de installaties af. terwijl anderen een aflei- dingsaanval deden. Het is niet bekend of de aanvallers op Cuba zijn gebleven, of dat zij zich uit de voeten hebben weten te maken. Wegenwacht helpt bij arrestatie van autodief Een wegenwacht van de A.N.W.B. heeft gistermiddag een gestolen vracht wagencombinatie van een expeditiebe drijf in Amsterdam weten aan te hou den langs rijksweg 13 tussen Den Haag en Rotterdam. De wagen, die geladen was met stukgoed, werd eergister avond ontvreemd aan de Prins Hen drikkade in Amsterdam. De chauffeur bleek een op 25 augustus gedeserteer de militair te zijn. Gistermorgen werd het korps wegen wacht door de eigenaar van het expedi tiebedrijf van de diefstal op de hoogte gebracht Via de mobilofoon werd aan de wegenwachten van de stations Bur gerveen. Houten, 't Harde en Delft het kenteken en signalement van de vracht wagen doorgegeven. Rond drie uur werd de gestolen com binatie opgemerkt door de 31-jarige we genwacht J. W. M. Benoist uit Loosdui nen. Via de mobilofoon waarschuwde hij het wegenwachtstation ..Pauwmolen" dat per telefoon de melding aan de po litie in Delft doorgat Enkele collega's van wegenwacht Be noist zagen kans de vrachtwagen tot stoppen te dwingen. Order van meer dan honderd miljoen TYE Ver. Machinefabrieken VMF/ Stork-Werkspoor zullen in na samenwerking met de Staatsmijnen twee caprolactamfabrieken leveren aan de Sowjetunie, een order waarmee een bedrag is gemoeid van belangrijk meer dan 100.000.000 gulden. Elke fabriek zal een capaciteit heb ben van 50.000 ton per jaar. Het is de bedoeling, dat de beide fabrieken om streeks 1968 in bedrijf zullen zijn. Ca- prolactam wordt gebruikt voor de fa bricage van nylon-6, garens, vezels en plastics. Als grondstof wordt benzeen gebruikt. Een bijprodukt, dat ontstaat is ammoniumsulfaat, een kunstmest stof De te bouwen fabrieken zullen werken volgens het procédé van de Staatsmijnen. Met Stamicarbon N.V., een dochteronaer. Vader trachtte dochter te doden: twee jaar De reahfcbank ln Utrecht heeft de 51- jariige ma-gazljnmeester J. L uit Zeist veroordeeld tot twee jaar m.a. en daar naast onvoorwaardelijke t b.r. De man had in de nacht van 8 op 9 februari van dit jaar geprobeerd zijn 22-jarige doch ter van het leven te beroven. Hij had het meisje in de ouderlijke woning enige messteken toegebracht. Zij werd getroffen in het bovenlichaam. Hoewel haar toestand zich aanvankelijk zeer emstig liet aanzien, herstelde zij volkomen Tussen de dader en het meisje bestond geruime tyd een ongeoorloofde De vader had het plan opgevat, zijn dochter te doden, nadat het meisje vriendschappelijke connecties had aan geknoopt met een Zeister jongeman. De man was bang dat zijn dochter voorgoed het huis zou verlaten en haar verloofde op de hoogte zou stellen van de relatie, die er tussen haar en haar vader had bestaan. neming van de Staatsmijnen zal Conti nental Engineering deze fabrieken in nauwe samenwerking ontwerpen en bou- De Staatsmijnen hebben sedert 1952 ae capaciteit van hun eigen caprolactampro- duktie voortdurend opgevoerd en hebben ook thans weer grote uitbreidingen on derhanden. Mede door de bijzondere zuiverheid van het produkt is de export van caproiactam snel toegenomen, Techmashimport is de organisatie in de Sowjetunie die belast is met het De stellen van onder andere chemische in stallaties uit het buitenland. Aan deze organisatie heeft Continental Enginee ring, eveneens in samenwerking met Continental Engineering, het te Am sterdam gevestigde ingenieursbureau voor de procesindustrie van de V.M.F.- Stork-Werkspoor-groep heeft hiermede wederom een belangrijk contact, dat na langdurige voorbereiding en onderhan delingen tot stand kwam, aan haar or derportefeuille toegevoegd. TAE mens leeft snel. De bewogen septembermaand van 1939 ligt al weer een kwart eeuw achter ons. Of moeten wij zeggen nog maar een kwart eeuw. Wat is sindsdien veel gebeurd dat zich geschoven heeft tussen toen en nu. In ons jongste Zondagsblad is nog eens de herinnering opgehaald aan die dagen. Het was geen opwekken de herinnering, wel echter een nut tige. Want de wereld van toen was de wereld van vandaag, de mensen van toen waren die van vandaag. En nog zucht de wereld onder het geen toen werd ontketend. Volken werden wreed onder de voet gelopen, een schrikbewind deelde zich aan miljoenen mee, over de aarde legde zich een bange nacht. In die septemberdagen van 1939 bleef ons land, prat gaande op zijn neutra liteit, nog ongerept. Maar wat later werd ook die neutraliteit als niets geacht en werd ook ons volk het slachtoffer van een verraderlijke aanval. Sindsdien zijn we wel wakker ge schud. Sindsdien heeft ons volksle ven aan bewustheid gewonnen. De rust was een valse eebleken, de ogen zijn opengegaan. Maar de bewoon baarheid van de aarde in vrede en recht blijkt moeilijk als ooit. (YVER het jubileum van onze Neder landse Spoorwegen is een scha duw gegleden, de schaduw van de ramp die zich gisteren heeft voltrok ken. Een tweetal treinen op elkaar gereden. Een vijftal doden, enkele tientallen gewonden. Onze deernis gaat uit naar de slacht offers van de ramp en naar hun na bestaanden. Voor de doden was de ondernomen reis op deze aarde de laatste. Het was tevens het begin van de grootste reis die ieder van ons te maken heeft. Wij behoren ons te allen tijde be wust te zijn. dat wij reizigers zijn, mensen op weg. En zelfs in een ver voermiddel dat ons od goede gron den als veil ie voorkomt, kan ons iets ernstigs overkomen. Aan de trein vertrouwt men zich toe. En terecht. Hij brengt ons waar we willen komen. Men kan zich in het mensenleven nog een zich toever trouwen denken van hoger orde. Het is wijs ook daartoe te besluiten niet morgen, maar vandaag. Dan wint wat ons overkomen kan nog slechts aan betrekkelijkheid. Intussen mag onze sympathie uitgaan naar ons spoorwegbedrijf, naar hoog en laag. Wij wet»>n dat men daar het menselijk mogelijke doet om rampen als deze te voorkomen. Maar blijft het menselijke niet onvolkomen? TVE Russische leider Chroesjtsjef Is op bezoek in Tsieehoslowakije. Daar zijn ook ontmoetingen met an dere communistische leiders. Met re den wordt ook deze reis van de grote communistisrhe voorman in verband gebracht met de spanningen binnen de communistische wereld. De blok vorming om Moskou en Peking zet zich voort. Chroesjtsjef voert op het ogenblik een behendige politiek. Hij zoekt openheid naar het westen. Zijn schoonzoon is in de Duitse bonds republiek geweest en heeft daar op merkelijk vriendelijke dingen ge zegd. Een bezoek van Chroesjtsjef zelf aan Bonn lijkt in het verschiet te liggen. Op dit moment waren uitingen van geruststelling jegens de leiders van de satellietstaten op hun plaats. Men mag daar niet van hem vervreemd raken. Vandaar alsnog knorrige ver wijten van Chroesjtsjef jegens het westen. Vandaar pogingen zijnerzijds om de situatie in Tsjechoslowakije in bescherming te nemen. De Russische leider heeft het druk. Hij is veelvuldig op pad. Hij spaart zichzelf niet. Maar er zijn dan ook merkwaardige ontwikkelingen gaan- lyAUWELIJKS zijn we bekomen l van de kleine hittegolf die ons verleden week verraste of Parijs laat de wereld zien wat de winter betekent. Duizenden modellen zijn begin j augustus op de Parijse shows ge- I toond en nu zijn duizenden foto's j daarvan vrijgegeven voor publi- i katie. Duizenden foto's en teke ningen waaruit wij een keus moes ten doen. De eerste selectie was gemakkelijk. Wég alle malle mo defratsen van kale mannequins, kanten flodderpantalons en hals uitsnijdingen tot het middenrif. Maar dan wordt het moeilijker. Couturiers zijn geen kleine jon gens in het vak en in iedere col lectie is toch wel iets de moeite waard. Maar de modekoningen tellen de gemiddelde Nederlandse vrouw niet onder hun klanten. Die ge middelde vrouw koopt en draagt wat de confectie straks heeft overgenomen van de Parijse idee- en. In de komende weken zullen we daar genoeg van zien. Op pagina 5 dus een flits van de Parijse mode, waarvan we denken dat er wel een vleugje overwaait naar onze Lage Landen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1