Nationaal - gereformeerd appèl in Amersfoort O CITROENGENEVER O Chef bloedtransfusiedienst met prijs terug uit de V.S. -ywrcv Prof. Kuiper één dag in Nederland Rebellenleider vergat het verleden niet Een ivoord voor vandaag Selectieve bevordering voorkomt veel ellende 2 MAANDAG 31 AUGUSTUS 1964 Prof. dr. J. J. van Loghem jr.. directeur van het centraal labora torium van de bloedtransfusie dienst te Amsterdam, en hoogle raar in de immuno-pathologie aan de gemeente-universiteit, is zater dag met de Karl Landsteiner-prijs teruggekeerd uit de V.S. Tot dus verre heeft de Amerikaanse ver eniging van bloedbanken op haar jaarlijks congres deze onderschei ding toegekend aan twee Ameri kaanse en drie Britse geleerden. (De Oostenrijkse Nobelprijswin naar Landsteiner was in het jaar 1900 de ontdekker van de bloed groepen). Op het congres hield onte landgenoot twee voordrachten, de eerste over bloedafbraalt tonder aantoonbare anti stoffen en de tweede over het weten- Met nadruk wees hij er bij zijn te rugkomst op Schiphol op, dat de Neder landse bloedtransfusiedienst voor technisch zowel als wetenschappelijk derzoek nimmer internationale faam of een Landsteinerpriis zou hebben gekre gen, indien onder net Nederlandse pu bliek dankzij de organisatie van het Ne derlandse Rode Kruis niet zoveel on baatzuchtige bloeddonors waren gevon den. „Ors land heeft circa 300.000 man nen en vrouwen, die 1 of 2 maal per jaar bereid zijn een deel van hun bloed af te staan", zo zei hij. Het aantal bloedtransfusies in ons land bedraagt jaarlijks 230.000 tot 240.000. Nog kan men bloed slechts 3 weken bewaren, hetgeen geschiedt op ijskast- temperatuur' doch een biochemicus van het laboratorium, dr. H. W. Krljnen, maakt thans vorderingen met een on derzoek naar de mogelijkheid om bloed onbeperkt houdbaar te maken in die] vries, nl. in vloeibare stikstof van 2( graden onder nul. Anders is het met bloed plasm dus de uit een eiwit-oplossing bestaande vloeistof, waarin de rode en de witte bloedlichaampjes gich voortbewegen dat b.v. bij shock in de weefsels pleegt te verdwijnen. De patiënt houdt dan slechts verdikt bloed in de aderen en kan geen aanvulling van de bloedll- Commentaar Goede zondagavond Het gesprek dat Kees van Lange- raad gisteravond voerde met dr, J. Verkuyl, algemeen secretaris van de Nederlandse Zendingsraad, droeg niet zo'n strikt persoonlijk karakter als men in deze rubriek ia gewend, omdat er zoveel zaken van groot algemeen belang werden aangevoerd. Dr. Ver- kuyl, die pas in 1962 uit Indonesië, waar hij sinds 1940 missionair predi kant was, terugkeerde, liet zich in dit gesprek kennen als een man van na tuurlijke bescheidenheid met een brede levenskijk, een onwrikbaar ge loof in de kracht van het evangelie en een doordachte levensfilosofie, maar ook als een bekwaam diplomaat. Door zijn jarenlange ervaring als eerste studentenpredikant in Neder land, speciaal voor Aziatische studen ten, en later zijn arbeid op het zen dingsterrein in Indonesië heeft hij grote kennis van de Aziatische volke ren en hun denkwijze verzameld. Ook heeft hij in vele geschriften zijn in zichten en meningen vastgesteld. Hij praat hier op zeer natuurlijke wijze en zonder enige ijdeIheid ouer, zodat zijn markante persoonlijkheid wel diepe indruk moet hebben gemaakt op de luisterende kijkers, christenen zo wel als niet-christenen, die herhaal delijk bij het door Kees van Langeraad uitstekend geleide gesprek werden be trokken. Dr. Verkuyl heeft niet alleen vele vrienden onder zijn geloofsgenoten, maar ook onder buitenkerkelijken: volstrekte loyaliteit aan het Evangelie moet gepaard gaan aan solidariteit met alle mensen, is zijn stelling. Hier uit verklaart hij ook zijn beschouwing over het communisme, waarin hij de idiologische waarheidselementen scherp scheidt van de fouten daarin, welke men „dient te onderkennen en met namen te noemen". Bij zijn zendingsarbeid heeft hij zich sterk verdiept in de eeuwenoude (ook religieuze) culturen welke cle Aziatische landerf beheersen. Juist de kracht van deze culturen geven in de jonge christelijke kerken daar toegang tot de absoluutheid en het unieke-kp- rakter van de persoon en het werk van Jezus Christus, aldus dr. Verkuyl. Pas toen de evangelieboodschap in In donesië los kon worden gezien van het Westerse imperialisme en kolonialisme kwamen de jonge kerken tot de juiste ontplooiing, meent hij. Met hernieuwde bewondering zullen naar wij hopen zeer vele kijkers nog eens de reportage var. Kees van Lan- geraad uit Zuid-Nigeria hebben ge volgd. Dit was een programma dat een herhaling alleszins waard was. Zeer bekoorlijk was voorts het mu zikaal intermezzo „Harpen aan de Vecht", waarin men enkele harpisten van wereldnaam kreeg te zien en te horen en mevrouw Phia Berghout een sympathieke gastvrouw was. Het pro gramma was artistiek geïllustreerd met fraaie natuuropnamen uit de om geving van het buitengoed aan de Vecht en welgekozen declamatie. De NCRV-televisie zorgde zo voor een goede zondagavond. NTS gastvrouw voor EBU-werkgroep De NTS zal van 1 t/m 4 september a.s. als gaatvrouw optreden voor de EBU study-group for childeren programs, welke internationale organisatie ditmaal in Nederland vergadert. Tijdens de conferentie, welke onder voorzitterschap van de heer Heinz von Plato van de ARD (samenwerkingsor gaan van de Duitse omroepen) zal staan, zullen voor de 31 afgevaardigden uit J- verschillende Eurovislelanden en NTO-werkgroep voor jeugdprogramma f op 1 en 2 september in Bussum een groot aantal ingezonden films worden vertoond, waarna op 3 en 4 september in Amsterdam besprekingen over pro gramma's en uitwisseling daarvan zul len worden gehouden. Sinds de vorige bijeenkomst Ulfwf ziek; 12 55 Katholiek moHwaï w 13.15 Plfltennleuws; 13.25 Metropole-orkest sangsoliste; 14.00 Voor do plattelandBvrnu- »n; 14.10 Raaien maarll, muzikaal spelle- i; 15.10 Populaire grammofoonmuziek; .30 Als de dag van. gisteren, klankbeeld; .00 Voor de zieken; 16.30 Christen zijn in de praktijk. Godsdienstig programma; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Regeringsuitzending: Verdichtsel en waarheid over de eerste Antil- lianen, door G. T. Haneveld; 18.00 Lichte gramrnofoonrnuziek voor de tieners: 18.20 Uitzending van het Gereformeerd Politiek Nationaal Internationaal. Tot U morzltte Internationt G, Repfffllk, ,-i-- het Gereformeerd Politiek Verbond. 18.30 Populaire gramrnofoonrnuziek: 18.50 En mijn -* 7.10 Ochtendgymi mofoonmuziek. VPRO: 7.50 AVRO: 8.00 Nieuws: 8.15 Lichte king; zieken; 12.00 Jaa tending: Uitzend 12.30 Mededelingen 12.33 Lichte gramir 13.15 Mededelinger grammofaonmiiiiek: 13.30 Koperc Munchen kwaï poppen/Mms en documentaire jeugd- programma's tot stand. Van Neder landse zijde werd daarvoor - chaampjes gebruiken. Hem wordt in zo'n geval alleen plasma toegediend. Dit bloedRlasma nu kan men in gedroog de vorm 5 jaar bewaren. Tegenwoordig heeft de Nederlandse regering de bloed transfusiedienst toegestaan bloedplas- ma uit de opgeslagen voorraad naar onderontwikkelde landen te sturen op een tijdstip, dat dit plasma nog 1 jaar houdbaar is. Zo stroomt dus Nederlands bloed in vele buitenlandse aderen. De bloedtransfusiedienst in Amsterdam G.P.V.: bouwen en ontginnen VARA: 18 00 Nws.; solist; Klassieke MVwflsrpr«*tJs;B!!lW!!!... J!B!l!0L Ton da, toespraak door Minster-President; 19.15 Lloht ensemble; Hollandse volksliedjes; 18 30 Radiokrant; 19.50 Mexicaanse paso- dobles (gr.); 20.00 De stem van alle men sen, hoorspel; 21.35 Meteoren: muzikale hoogtepunten uit de Steravondprogramina's van het afgelopen seizoen: 22.05 Wereldpa- uorama; 22.15 Lichte Nederlandse grammo, foonmuztek; 28.30 Nieuws en herhaling SOS. berichten; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Roe •-espreklng; 23.05 Lichte gramrnofoonrnuziek: 3.55-14.00 Nieuws. ZENDERWISBELfNG! Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Ouverture ra dio voor vroege mensen; 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte g-ammofoonmuzlek; 8.50 Voor de hulsvrouw; 9.35 Waterstandi 9.40 Populaire grammofoonmuziek; 10.00 Vt de kleuters; -- Lichtbaken, lezing; 10.25 Donmuziek; 11,00 Voor de vrouw; 11,50 Lichte grammofoonmuziek; 11.50 Volaan... vooruit, praatje; 12.00 Angeli»; 12.04 Lichte grammofoonmuziek; 18,30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Voor de boeren; 12 45 Lichte grammofoonmu- 13.00 Nieuws; (Van onze parlementsredactie) BOUWEN en ontginnen. Dat was het thema van de land- 1 dag, die het Gereformeerd Poli tiek Verbond zaterdag te Amers foort heeft gehouden. Naar schatting een duizend vrijge- maakt-gereformeerden waren naar het openluchttheater „Birk- hoven" gekomen om deze door het district Zuid (good) georga niseerde toogdag by te wonen. Zij hebben er geen spijt van ge had, hoewel een enkele regenbui aan het einde van de middag de vreugde van het getuigend sa menzijn dreigde te verstoren. De aanwezigen hebben moed geput uit de ontmoeting met de broeders en zusters, die hetzelf» de kerkelijke en politieke begin sel zijn toegedaan en hebben tegelijkertijd voldoening ge smaakt over het feit, dat de bazuin geen onzeker geluid heeft doen horen. Niet minder dan acht sprekers gaven aan hoe het Nederlandse volksleven waar achtig wordt opgebouwd. a geval, vragenbeantwoording. n. 298 m. AVRO: 7 00 Nieuws; 7 20 Lichte gram- 7.50 Dagopening. .00 Nieuws; 8.15 Lichte grammofoon- 9.00 Ochtendgymnastiek; 9.10 De an: 9.15 Klassieke grammofoonmu- !k; 9.40 Morgenwijding; 9.55 Boekbespre- 0.00 Lichte mofoc ib ÖO Band; 12.20 Regerings- 13.25 Beursberichte! 13.00 Stereofonlsche i: moderne liedéren; 15.20 Bartleby, :pel. (Herhaling van 1 december 1963); 16.00 Nieuws; 16.02 Stereofonlsche uitzendlnB: umentaal octet: moderne muziek; 16.30 Televisie vanavond CVK/IKOR/RKK: 19.30 De monniken van Wal-Ho, documentair programma. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.10 Politieke (zending V.V D. AVRO: De Hemel kan achten, speelfilm. NTS: 22.2522.30 Jour- zal. Geen visa voor zendelingen De China Inland Mission bericht, dat n gevolge van de politieke toestand Indonesische regering geweigerd heeft visa te verstrekken aan enkele van haar zendelingen, die uit Gemene best-landen afkomstig zijn. Dit zou een tijdelijke maatregel zijn. Andere C.I.M.-werkers, die reeds in Indonesië zijn,- zullen verlenging van hun visa aanvragen. Zaterdag is uit New York op Schip hol aangekomen prof. dr. G. P. Kui per, directeur van het laboratorium' voor maan- en sterrekunde van de universiteit van Arizona, de man die van tevoren heeft mogen bepalen up welke plaats van de maan de Ran- ger-7 te pletter moest vallen Als hoofdonderzoeker heeft prof. Kuiper de leiding gehad van het wetenschap pelijk onderzoek van het Ranger-pro- ject. Prof-Kuiper, die op Schiphol aankwam et de eerste officiële atlas van de, maan, waarvan de foto's nog geen maand geleden door de camera van Ranger 7 naar de aarde zjjn gesiend, is in Nederland aangekomen op door reis paar Hamburg waar hij in het ge bouw van de sterrewacht de atlas of ficieel gaat overhandigen aan de astro nomische unie, die daar haar 3-jaar- lijkse internationale vergadering houdt. Hij blijft een dag in Nederland en van deze gelegenheid maakte hij ge bruik om zijn ouderlijke woning in afdrukken van de maanfoto's en raakte daarbij over het welslagen van het Ranger-project zo in vuur. dat hij in de perskamer alle vermoeidheid Sat van de laatste drie dagen, wai ij nauwelijks enige rust had gehad, een compleet college gaf. Prof. Kuiper deelde mee dat dank zij de 4300 maanfoto's nu in staat is een perspectivisch beeld maanoppervlak samen te stellen door foto's die van verschillende afstanden zijn gemaakt te combineren. ..Het is al les erg duur", zo besloot hij. ..Iedere Ranger vergt 28 miljoen dollar. Het kan niet goedkoper. In totaal heeft het Ran- ger-project de VS tot dusverre 260 mil joen dollar gekost, maar wij hopen al die kosten en moeite beloond zullen worden en dat we in 1960 of 1970 bemand ruimtevaartuig naar de n kunnen sturen". Davids" uit Bedum wisselden nsalmen en vaderlandse liederen el kaar af. Schrift èn historie vormden het fundament, waarop het bouwwerk werd opgetrokken. Het enige G.P.V.-Tweede Kamerlid, de heer J. Jongeling uit Groningen, greep voortdurend terug naar de ont- staangesc'niedenis van onze staat om uit te laten komen, dat ons zelfstandig Oranje is gegrondvest op hot Woord van God. In een gloedvol betoog onder de titel „Bouwen onder Oranje" verklaar de hij, dat het G.P.V. een neutrale staat afwijst ->i een christelijke staat onder Oranje voorstaat. Dit betekent niet een verlangen naar een soort Oranjedictatuur, die een eind zou ken aan het parlementaire stelsel e, volksvrijheden in gevaar zou kunnen brengen. Het betekent wel, dat Oranje niet een ornament, maar het fundament van ons staatsbestel dient te zijn; koning(in) moet het recht hebben het laatste woord te spreken en de wet- toetsen, opdat wordt vastgehou- a de taak en de roeping tot de God bezig te ziln. De heer Jon geling sprak er zijn dankbaarheid je gens God over uit. dat de staat der Nederlanden er nog is en keerde zich legen oecumenisme en federalisme, die drijven in de richting van een supra nationaal Europa, waarin het kenmerk van onze staat tenslotte zcu worden uit gewist. Met klem wekte hij zijn gehoor op om in de kracht Gods de strijd om de ziej van ons volk voort te zetten. Spr. was er zich van bewust, dat het G.P.V. ingaat tegen het moderne levensgevoel, maar geloofde anderzijds, dat er toch ook nog een klankbodem voor appèl van het verbond is, In dit gehoofd. Samen met anderen hrug- Dr. A. J. Verbrugh uit Dordrecht, de leiding van de landdag toespraak 3 V flat berustte, stelde QP over „Bouwen met het G.P.V." Gereformeerde politiek het tegen deel is van geborneerde en reactio naire politiek, omdat zij het volks leven normeert aan de universele wet Gods. Het G.P.V, heeft een goed program, op basis waarvan het graag zou deelnemen aan een na tionale coalitie om te komen tot de opstelling van een bruikbaar rege ringsprogram. Als actuele politieke vraagstukken noemde hij de bestrijding van het In flatie-onrecht en van de ordeloosheid (straatvervuiling, nozemprobleem), vergroting van de defensie-Inspanning, concentratie van de ontwikkelingshulp in één of twee grote projecten (vooral ten behoeve van Suriname) meer op de voorgrond stellen ontwikkelingswerk in eigen land. Door dit laatste zou de betalingsbalans geen schade lijden, terwijl dit wel het "Oval is bij een politiek, die primair gericht is op bevrediging van materiële be. hoeften in de particuliere sfeer. het nationale ontwikkelingswerk hecht, sprak ir. H. Wierenga uit Vlis- singen over het grootscheepse Delta-pro ject. Rechtshandhaving Redt leven van veertien zendelingen in de Kongo (Van i kerkredactie) Herhaaldelijk hebben we in de afgelopen maanden berichten moeten publiceren van moord- aanvallen op zendelingen in Afri- De kerk in dè Kongo kan een eigen ,,Boek van martelaren" uitgeven. Maar nu komt er uit de Kongo een bericht van red ding en hulp. De Kongolese re. bellenleider Moise Marandoera heeft niet' alleen veertien pro. testantse zendelingen het leven gered, maar hen ook zelf uit het door zijn troepen bezette gebied naar veiliger Boeroendi gebracht. Amerikaanse maandblad „Eternity".. Het betreft twaalf Zweden, een Ameri kaan. een Brit plus drie kinderen. Hun zendingspost Lemara in de centrale Kivoe-provincie werd door een grote groep linksgeoriënteerde rebellen om- bedreigd. Zeven weken lang singeld De zendelingen waagden het elmlelijk een beroep te doen op de rebellenleider Moise Marandoera. Deze man was enkele jaren lang werkzaam geweest op de zendingspost. Hij ging op hun verzoek in en zei: „In de oude tijd bent goed voor mij geweest. Nu zal ik zorgen dat u geen haar wordt ge krenkt." Eigen auto's Marandoera vormde groep de zendelingen reeds maandenlang -in handen van de rebellen is. Hij stond dc zendelingen toe in hun eigen drie auto's te rijden en stond hun zelfs een van zijn eigen trucks af voor het vervoer van hun bezittingen. Marandoera en zün man nen beschikten zelf over drie auto's en twee jeeps. Het was, zeiden de zendelingen, een angstaanjagende tocht door negentig kilometer jungle. De zendelingen wer den begeleid tot de grensplaats Kjlibi. De Zweed, Samuel Thunberg, deelde zijn zendingsorganisatie mee: „We zagen honderden rebellen onderweg. Eerst kwamen ze dreigend op ons af, maar als ze Marandoera zagen glim lachten ze en lieten ze ons rustig pas seren. Normaal zouden we de afstand in ongeveer twee uur kunnen afleggen, maar we werden telkens opgehouden omdat de rebellen de weg versperd hadden." Thunberg zei nog dat de rebellen herhaaldelijk gejuicht hadden b(j het zien van Marandoera en dat ze daïi vreugdeschoten hadden gelost Bij lieti dorp Roebanga, ongeveer IS kilometer, van Lemera moest de karavaan vijftien minuten stoppen terwijl Marandoeraï enkele honderden van zijn volgelingen] toesprak. Ds. K. Drost uit Gouda, sprekend over ..Bouwen met de militairen", zet te uiteen, dat het overheidsambt rust in het gezag van Christus. Tegen deze achtergrond betoogde hij, dat het de roepmg van de overheid is om een niet* Uitgelokte aanval met het zwaard te ke- Dierenvrienden bijeen in Amersfoort „Verbeter de wereld, begin met het er". Onder dit motto houdt dé stichting Practi8che Dierenbescherming vandaag in het Amersfoortse dierenpark de die renvrienden-dag 1964. Deze stichting, die in 1962 werd opge- cicht, wil zich met name richten tot de jeugd met het doel „een ware we reld van werkelijke dierenvrienden te scheppen". Binnenkort zullen daarom naar alle lagere scholen in Nederland folders worden gestuurd waarin iets wordt verteld over de door de stichting ingestelde ere-orde dierenvriend. Deze orde kent drie onderscheidingen de bronzen, zilveren en gouden leeuw. Zij zullen in de vorm van een mouwem bleem worden uitgereikt aan die jonge ren, die zich door dierlievend hulpbe- toon hebben onderscheiden. In een brochure over haar werk schrijft de stichting dat men tot de op richting heeft besloten omdat het hui dige systeem van de dierenbescher ming heeft gefaald. De stichting wil weg ter verbetering aanwijzen". ren. opdat de opbouw van de samenle ving tot eer van God voortgang kan hebben. Scherp keerde spr. zich tegen pacifistische theorieën, die aanzetten tot dienstweigering en tegen gezagsonder mijnende lectuur. Aan de legerpredikan- ten dienen voorwaarden te worden ge steld. waardoor wordt voorkomen, dat zij de militairen voorlichten op een wij ze. die het gezag ondermijnt. De heer W. G. Beeftink uit Gronin gen, voorzitter van het G.P.V.. hield een toespraak over „Bouwen aan en voor de jeugd", waarin hij betoogde dat de stichting van vrijgemaakt-gere- formeerde scholen krachtens reformato risch belijden hoge plicht is, Ds. A. Veldman uit Rotterdam-Delfs- haven had. tot onderwerp „Bouwen aan het gezin". Hij wees er op, dat de kin deren moeten worden opgevoed tot ambtsdragers C ods. Daartoe behoort ook de voorlichting op politiek terrein, een voorlichting, die echter niet wet- ticistisoh of fari-ees dient te zijn. lerlei actuele gebeurtenissen kui aanleiding zijn om de jongeren inzicht te geven in bijvoorbeeld de verhouding van belijdenis en politieke actie ei antithese. De heer J. v. d. Jagt uit Arnhem de eerste spreker. In een toespraak over „Bouwen om te wonen" behan delde hij het vraagstuk van de bevol kingsspreiding. Ds. J. Kok uit Amers foort sprak hetslo twoord. Navajo-indianen mogen narcotica gebruiken Het hoogste gerechtshof van I Californië heeft bepaald dat de Navalo-indianen bij hun gods dienstige plechtigheden weer het bedwelmende middel „peyote", II dat uit cacteeën wordt gewon nen, mogen innemen, Volgens de Navajo's bevat het II middel een „heilige geest", waardoor degene die het neemt in direct contact met zjjn II god komt. Twee jaar geleden werd het gebruik van „peyote" door de politie verboden en enige indianen werden tot geld straffen veroordeeld. Het oppergerechtshof heeft II thans als zijn oordeel uitgespro ken dat het verbod in strijd ts met de vrijheid van godsdienst. Het innemen van het middel tijdens ernstige godsdiei plechtigheden is volgens de Ca- I lifornische wetten niet strafbaar. Paulus verlangt er naar, zo schrijft hij de gelovigen in Rome „onder u mede bemoedigd te worden door elkanders geloof". We doen er goed aan deze woorden op ons te laten inwerken. Paulus, de grote, gelovige Paulus, heeft zelf bemoediging nodig. Het is waar, hij weet dat hij de gemeente te Rome ook j iets te geven heeft, maar hij weet ook dat hij iets ontvangen kan van die nog zo jonge gemeente, die nog zo veel moet leren. Deze gedachte doorbreekt volkomen de idee als zou ieder voor zichzelf kunnen geloven. Het geloof moet dagelijks gevoed j worden. Natuurlijk wordt het gevoed door Gods Woord en gebed. Maar er is meer nodig. Het geloof heeft evenzeer het voorbeeld nodig van de ander. Geloof kan niet zonder een gemeenschap van gelovigen. Lezen we in een ander verband j niet: paulus ziende de broeders, greep moed!" Geen mens leeft altijd boven op de bergtop van het geloof, j Geen mens staat zijn leven lang op de berg van de verheer lijking. Altijd volgt er weer een dal, of een woestijn zoals bij Èlia, nadat hij gestaan had op de berg Karmel. En als de struikelblokken van de duivel te hoog lijken om ze te over winnen, als de tredmolen van iedere dag ons het gevoel geeft in de greep van de sleur, te zijn die door Gods almacht piet schijnt te worden doorbroken, dan kan het geloof, van een i ander nieuwe moed geven om onszelf weer uit te strekken tot God en te zeggen: „God, mijn God, op U vertrouw ik", j We lezen vandaag: Handelingen 17 vers 15 tot en met 34 en Hande lingen 18 vers 1 tot en met 17. Ds. Landsman: Teleurstellend Zuid-Afrika reageert op lierv. rassen-rapport (Van onze kerkredactie) De Nederduits Hervormde Kerk van Zuid-Afrika heeft met een brochure gereageerd op het her vormde synodale rapport over de rassenproblematiek, In het jongste nummer van „Hervormd Neder land" reageert ds, F. H. Landsman op dit antwoord getiteld: „Gelijke geleentheden." Zijn reactie kan in tweewoorden omschreven worden „teleurstellend en ontmoedigend." Hij schrijft over dit rapport, waar van wij reeds melding maakten: „Ia de eerste plaats worden de Hervormde Kerk in Nederland beweringen in de mond gelégd, die nergens in het herder lijk schrijven zijn te vinden. Waar staat bijvoorbeeld dat de generale synode van mening zou zijn, dat er geen dif ferentiatie in de kerkelijke organisatie zou mogen plaats vinden, die net mo gelijk maakt, dat er bijvoorbeeld eigen standige Bantoegemeenten en kerken zouden worden gevormd, waarii Bantoe-talen worden gebruikt en overigens echt „inheems" ?ijn!? Maar is het antwoord werkelijk eerlijk als het beweert dat wat men in Zuid-Afri ka met deze kerkelijke differentiatie be doelt niets met rassendieriminatie heeft wel heel vreemd ls als het herderlijk schrijven de Avondmaalsgemeenschap als voorwaarde voor het christen-zijn in Afrika stelt, terwijl de Nederlandse Jaarvergadering van A.V.M.O. De verschillende vormen van voortgezet onderwijs zoals die door de .Mammoetwet" worden aangegeven hebben het onder werp van gesprek uitgemaakt van een samenkomst van de al- Ds. B. J. Kanis overleden (Van een onzer medewerkers) Op 86-jarige leeftijd is overleden ds. B. J. Kanis, emeritus predikant in de Nederlands Hervormde kerk,, die in de kringen van de Zwingli-bond een voor aanstaande plaats innam; Ds. Kanis werd 11 augustus 1878 te IJsselmuiden geboren. Nadat hij in Lei den gestudeerd had, werd hij in 1902 predikant te Oude-Niedorp. Nadat hij vanaf 1911 de gemeente Midwolde Leek gediend had, kwam hü in 1911 Stolwijk. Ds. Kanis, die zelf vrijzinnig was, in Stolwijk een kerkeraad, die van 1924 tot 1931 in meerderheid tot de modaliteit van de Gereformeerde Bond behoorde. Het gevolg was, dat de provinciale kerk- ilen heeft moeten stolwijkse kerke- raadsvergaderingen twee keer jn Den Haag zijn gehouden. Jn 1944 ging ds. Kanis met emeritaat. veld gecremeerd. Drink uit of thuis die opwekkende Bootz Citroengenever Gezoet of niet gezoet: kiest u maar. gemene vereniging van leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs (A.V.M.O.) dje in het conferentieoord Woud- schoten bij Zeist werd gehouden onder voorzitterschap van drs. J. van Dijk uit Rotterdam. In het bijzonder ging de belangstelling van de vergadering uit naar het gym nasium, het atheneum en de havo-school, welke onderwijsinstellingen door de voor zitter in zijn jaarrede centraal werden gesteld. Hij attendeerde erop. dat het z.j. onjuist is te menen dat het gymnasium m vrijwel onveranderde vorm zal den gehandhaafd. Immers zullen ni vakken als maatschappijleer en hand vaardigheid aan het lesrooster w< toegevoegd. ^Eên belangrijk punt noemde drs. Van Dijk de selectieve bevordering van het einde van de brugklassen. Indien de wet gever voldoende vertrouwen kan opbren gen in het oordeel van de leraarsverga dering zal met deze vorm van bevorde ring veel narigheid worden voorkomen, aldus de voorzitter, .Mammoetwet" noemde drs. e grotere differentiatie die de leerlingen wordt geboden doordat meer dan tot nu toe het geval is met de aard, de aanleg en de eventuele ver- de kandidaat rekening jude- In het vervolg van zijn rede gaf drs, Van Dijk uiting aan zijn vrees, dat het atheneum een sporadisch voorkomend schooltype zou gaan worden. Dit zou naar zijn mening te betreuren zijn. Als voor bereiding op het wetenschappelijk onder wijs zal er steeds grote behoefte blijven bestaan aan de atheneum-opleiding, vallen dan zou ae jrden teruggedraaid", aldus drs. Van Dijk. Ds. Van Lokhorst overleden In het ziekenhuis van Montpelïier Frankrijq is zaterdag op veertigjarige I leeftijd overleden da. J. van Lokhorst. J hervormd predikant te Nieuw-Stads kanaal. Rij was eind juli in het zieken- I huis opgenomen, nadat hij tijdens een vakantiereis met Jongeren uit schippers- Ikringen ziek was geworden. Ds Van Lokhorst werd in 1924 geboren. I Hij'werd 25 juni 1050 bevestigd als predi kant van Nleuwpoort. In 1955 werd hij j schipperspredikant met Zwolle als stand- j plaats. In mei van dit jaar deed hij zijn 'intrede te Nieuw-Stadskanaal. Hervormde Kerk het aanzitten aan één avondmaalstafel met gereformeerde christenen nog altijd als een enorm probleem ziet en behandelt? Deze laat ste bewering is er trouwens wel heel |erg naast. Leden van de Gereformeer de Kerken- zijn van harte welkom aan do avondmaalstafel in de hervormde kerkdiensten. De hervormde synods heeft nog onlangs in een circulaire aan alle kerkeraden gepleit voor het open en het oecumenisch avondmaal. Niet de Hervormde Kérk, maar de Gerefor meerde Kerken zijn aan deze avond maalsgemeenschap nog niet toe, Ds, Landsman gaat nog in op eeq ander misverstand in de Zuidafrikaan- se brochure. Hij erkent dat het waar li dat de Hervormde 'Kerk (of eigenlijk fn overleg met het modenamen van haar generale synode, de Gereformeer de Zendingsbond) niet in heeft willen |gaan op een verzoek van de Hervorm de Kerk in Zuid-Afrika om een deel van |haar zendingswerk in Natal over te ne men. I Hij vervolgt echter: „Niet zoals hel j „Antwoord" beweert, uit „politiekt ego'istische overwegingen" en omdaI de generale synode geen zorg zou hebben voor het zieleheil van de niet-[, blanken in Zuid-Afrika. Wel omdat dv Hervormde Kerk meende geen tier-i antwoordelijklieid te kunnen nemen, voor de evangelieverkondiging in hel, kader van een kerk, <fie deze vol strekte scheiding wil maken tusser' zorg voor het heil van dc ziel en heli heil van de mens in zijn aardse levei] j in zijn sociale en politieke verban-j den. Zij die naar Natal zouden gaar, moesfeh zich gebonden weten aan eei „kerkwet" die piet-blanken uitsluit «an de zendende kerk!" Ds. Landsman besluit: „Eerlijk is dil |„Antwoord" in elk geval wel. Hel neemt geen blad voor de mond. Hel zegt onbedekt en onbeschaamd wat er, pmgagt in de hoofden en hgrtcn van) delen, die het daarvoor goed acht, voorl1 te gaan voor zijn bestaan te vechten; Hier is een kerk aan het woord die daarin volkomen solidair wil zijn met de huidige regering van de republiek ei die haar belangrijkste geestelijke bo werk is. Dit maakt het gesprek van ker tot kerk uitzonderlijk moeilijk. Toe menen we dat alles gedaan moet woi den om het gesprek voort te zetten, zo lang dit nog mogelijk is. Ondanks all misverstanden, schimpscheuten en ver dachtmnkingen." Paus: vrede vooral morele kwestie Paus Paulus VI heeft gisteren i een korte rede vanuit zijn zomerrest dentie te Castel Gandolfo gevraag! om te bidden voor de vrede, die hi een gave Gods noemde, die men doo gebed kan afsmeken. In een herhaling van de grote op roep voor vrede, die hij afgelopei woensdag deed, zei de paus, dat d vrede niet slechts een politieke, maa boven alles een morele zaak is. „V moeten allen vredestichters zijn,"' i qus de paus. Protest Ger. Gem. meerde G< protest b lediend, naa Amerikaanse regering ingedL..„, aanleiding van het besluit, dat de 3? |bel niet meer mag worden gelezen |de openbare school. Deputaten, belast met de correspoj dentie met de buitenlandse kerken zu' len contact opnemen met de Gerefoi meerde Gemeenten in ons land. om tc een gemeenschappelijk standpunt te kt .weden van Rock Valley, hield zich vei der vooral bezig met de vertaling va Nederlandse geschriften in het Engel; &r bestaat met name behoefte aan ee Engelse uitgaaf van de catechismuspr< ken van ds. G. H. Kersten. Het jeugdblad Timothy zal opgenome worden in het kerkelijk orgaan Th Truth, waarvan rev. W. C Grand Rapids benoem Banner tamain tw werd tot hoofdredacteur. De heer A. M. de Boer uit Paterso de th«OlosllCh« O, leiding. Hij zal deze voor rekening va de gemeenten aan de Theologische Scbo< te Rotterdam ontvangen. De volgende synode zal over drie jaa in Sardis (Br. Columbia) worden g( houden. Bprnepingswprk NED. HERVORMDE KERK d*BKr£?£!nt: 'A }Voudri^hem (toez A de Kleine te Oude- en Nyemirdum. GEREFORMEERDE KERKEN Th Zevenhuizen (Gr.) Th. Sj. de Groot te Ferwerd. chr. gereformeerde kerken Bedankt: voor Nieuwe Pekeja, I, Bruyne te Rotterdam-Centrum. EVANGELISCH lutherse kerk Drietal: te Schiedam, dr. II. J. Jaanu te Rotterdam, dr. C. H. Lindijer te Rot terdam en ds. A. Steinhart te Nijmegen wie laatstgenoemde is beroepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2