Rumoer om het hek torm in glas water Cleo neemt in kraebt af Kleuter betaalt onnodig hoogste verkeerstol s Geen Berlijnse muur in Reeuwijk Speelplaats werd ook uitgebreid Griekse loopwonders Roofoverval in hartje Brussel Alle scholen in Saigon gesloten Gizenga richt nieuwe partij in Kongo op /ft ceft doftfce ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1961 De orkaan Cleo ls gisteren een noor- delijke koers ingeslagen, waardoor zc menen de meteorologen zijn doden de en vernielende kracht boven de staat Georgia zal verdwijnen. De harde winden, die in het Caraïbi- «che .gebied 138 doden en aan de goud kust van Florida grote verwoestingen hebben achtergelaten, zijn thans bedaard tot winden van 64 km per uur. Het ziet er niet naar uit dat Cleo van de kust zal afwijken en weer over het warme water van de Atlantische Oceaan zal gaan, waar hij in kracht zou kunnen toenemen. Verder naar het noorden gelden nog orkaanwaarschuwingen. Ik durf ze nog niet in te trekken", verklaarde de weer kundige Arnold Sugg. Hij is er echter van overtuigd dat. Cleo verder landin waarts zal trekken, wat zijn einde zal T~\E onrast in Saigon duurt voort. Gisteren moest een kantoor van een r.k. dagblad het ontgelden. Het gebouw werd in brand, gestoken. Een Molotof- cocktail belandde op straat te midden van de opgewonden me nigte en de politie. Zeer veel misverstanden bij ouders (Van een onzer redacteuren) T^R WORDT over het hek gesproken alsof het de Berlijnse muur is." Dit zei ons gisteren, de heer A. Nuis, hoofd van de christelijk-nationale school in Reeuwijk. De laatste dagen zijn hij en zijn collega, de heer J. van Beek, hoofdonderwijzer van de rooms- katholieke school, opgeschrikt en zelfs lichtelijk geamuseerd door persberichten die melding hebben gemaakt van „Schoolstrijd" en „Apartheid" in Reeuwijk. KWESTIE VATS ORDE Schoolstrijd" omdat een noodgebouw van de gemeente aanvankelijk alleen gebruikt door de rooms-ka- tholieke school ook door liet ctaris- telijk-uationaal onderwijs in gebruik ls genomen met ais gevolg dat, er nu twee ingangen, twee fietsenstal lingen, twee toegangspaden zijn ge komen en het (vergrote) schoolplein door een hek in twee delen is ge scheiden. Raacl gaf fiat De heer Nuis vertelt dat de protestan ten 3 van de 7 lokalen zijn toegewe zen waarvan er thans 2 worden ge bruikt en de rooms-katholieken 4. Het voorstel van het college van B. en W, de protestanten een oud, onge schikt geworden noodgebouw te laten ontruimen en in te laten trekken in het, noodgebouw van de rooms-katho lieken werd zonder discussie door de gemeenteraad aanvaai'd. Dit voorstel nleld tevens in dat het schoolplein met 350 vierkante meter zou worden uit gebreid omdat de capaciteit van de speelplaats volgens het Bouwbesluit niet voldoende was en, aldus de Me morie van Toelichting aan de raad ..uitbreiding mede nodig is omdat het gedeelte noodschool bestaande uit 3 KIJK en lees wat er 25 jaar geleden gebeurde SESAM GESCHIEDENIS VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG IN FOTO'S EN DOCUMENTEN EEN UITGAVE VAN HIStORISCHE BETEKENIS De koninklijke metaalwarenfabriek v/h J. N. Daalderop en zoon te Tiel heeft de metaalwarenfabriek Jeka in deze plaats overgenomen. Het bedrijf blijft bestaan als afdeling van de Ko ninklijke metaalwarenfabriek, twintig personeelsleden blijven dienst. 1604) Wordt de moderne sportwe reld bij tijd en wijle In verukking gebracht door „loopwonders", zoals Jesse Owens, Hary, Nurmi en Za- topek, ook bij de Olympische Spelen ln de oudheid kwamen dergelijke atleten voor. Aangezien onze bescha ving de weg der specialisatie is In geslagen en de weerslag daarvan vooral ook bi de sport te consta teren ls, kunnen de Griekse kam pioenen van des tijds niet geheel met de tegenwoor dige sportbroeders worden vergeleken. In de oudheid was bet voor een sports man bijvoorbeeld mogelijk drievou- TOCH IS HET ZO! dig dezelfde den op de korte loopafstand èn op de middel-lange afstand met en zonder wapenuitrus ting. Nu zijn deze afstanden van resp. 1 stadion en 1 diaulos zeer zeker niet van dezelfde orde, want zij be dragen 192 m en 384 m, zodat zij vergeleken kunnen worden met on ze 200 m en 400 m loop. Iedereen die de moeite neemt de lange lijst van moderne sprbitkampioenen na te slaan, zal tot de ontdekking komen dat de 200 m sprint altijd andere winnaars oplevert dan de 400 m. De reden hiervan is gelegen in het feit, dat de 200 m op topsnelheid kan worden gelopen, wat met de 400 m niet het geval is. Dc reserve aan verbrandingsstoffen, in het menselijk organisme aanwezig, zou het een goed getrainde atleet misschien mo gelijk maken 300 m op topsnelheid af te leggen. Maar deze afstand is dan ook wel ongeveer dc uiterste grens. Moet een grotere afstand zo snel mogelijk worden afgelegd, dan dient de atleet er dus rekening mee te houden dat hij niet bij het berei ken van 300 m al volslagen uitge put is, wayt dan kan hij de finish niet bereiken. Voor het lopen van 400 m moet hij daarom een bepaal de looptactiek toepassen door wel snel, maar niet op volle snelheid te starten, zodat hij nog voldoende re serves overhoudt voor een felle eind spurt op topsnelheid. Vandaar dat de winnaars van onze 100 en 200 m sprint niet dezelfde zijn als die van de 400 m. Dergelijke argumenten schenen bij de Griekse atleten minder zwaar te wegen, hetzij doordat deze mensen wèl in staat waren 384 -m op top snelheid te lopen (wat zeer onwaar schijnlijk is. omdat we -toch mogen verwachten dat de grenzen, aan het menselijke organisme gesteld door al le eeuwei ongeveer zullen ziji hetzij omdat zij min der gespecialiseerde atleten kenden en dus lagere snel heden bereikten dan de tegenwoordige lopers (voor welke overweging wy méér Hoe het ook zij, de Grieken ken den de drievoudige kampioenen, van wie in 5 gevallen melding werd ge maakt op de spelen te Olympia. Weer andere atleten, zoals Leonfdas van Rhodos, waren winnaar op 4 Olympische spelen cn waren dus 12 jaar lang kampioen. Soortgelijke prestaties zijn ook jn onze tijd gele verd. bijvoorbeeld door Paavo Nur mi. het loopfenomeen op de lange afstanden, die daarin zowel op de spelen van 1920 en 1924, als op die van 1928 uitblonk. Het opmerkelijkste looptalcnt is in dc oudheid waarschijnlijk wel Fhili- nos van Kos geweest, welke loper 24 spelen alle loopafstanden op zijn Wa woordt, dat dit eenvoudig niet kan, omdat tussen zijn eerste overwinning en zijn laatste triomf welgeteld 92 jaar moet hebben gelegen, moeten we er op wijzen, dat in de oudheid niet alleen te Olympia spelen wer den gehouden, maar dat soortgelijke festijnen ook plaats vonden te Ne- mea, Delphi en op de Isthmus. Vandaar dit 24-voudige kampioen- Nadruk verboden. klassen in bruikleen zal worden gege ven aan de christelijk-nationale •chool". Op het verzoek van het bestuur christelijk-nationale school we de raad voorgesteld een afscheiding op het uitgebreide schoolplein, een fiet senstalling en een afzonderlijke ingang en toegangspad te maken. Dit gebeur de De kosten bedragen 825 gulden voor de afrastering, 3850 gulden voor de speelplaats, 16Ó0 gulden voor de fietsenstalling. 1640 gulden voor een toegangspad en 100 gulden voor een af sluiting in het schoolgebouw. De heer Nuis noemt deze bedragen om het wijt te ont"""""— J~* -11,--1 op liet schc ben gekost. Verantwoordelijk Wat vermoeid en nerveus door ae op schudding die het zoveel gesmade hek heeft verwekt zet het school hoofd uiteen dat deze maatregelen bepaald niet zijn geïnspireerd door schotjesgeestVoor het perso neel van beide scholen is het pret tiger dat zij hun eigen schaapjes bij elkaar kunnen houden en het geheel kunnen overzien. Het is een kwestie van orde voor beide scholen.'' Hij benadrukt dat de betrokken onder wijzers in èèn oogopslag móeten kunnen zien voor wie ze verantwoor delijk zijn. Dat dit is gebeurd is nor maal, redelijk en nuchter." Op onze vraag aan het hoofd van de rooms-kafeholieke school of er sprake is van een gespannen verhouding door dit alles tussen de beide schoolhoofden antwoordt hij (en de heer Nuis kijkt lachend toe): „ik zwem altijd in de plas achter het. huis van collega Nuis en dus moet ik dan over het christelijk erf"... ..Onbegrijpelijk" De heer Van Beek zegt het onbegrijpe ü.ik te vinden dat de afrastering en de nieuwe toegang zo sterk de aandacht hebben getrokken. ,,Als ordemaatre gel is dit. zeer goed." Hij vertelt dat een vroeger hoofd va neen openbare school hem had gezegd dat. hij in een dergelijk geval ook voorstander van zulke maatregelen zou zijn geweest. De Reeuwijkers hebben niet veel be langstelling voor de „apartheid" in hun dorp en de kinderen spelen ver der: op of buiten de speelplaats. De storm over het hek lijkt een storm in een glas water te zijn ge weest. Uit foto's blijkt: twee soorten maanoppervlak Dr. Gerard Kuiper, verantwoordelijk voor het Ranger-7-project. heeft, gisteren op een persconferentie gezegd dat uit de maanfoto's blijkt, dat er twee soorten maanoppervlak bestaan, nl. de grote kra ters met lava en secundaire en tertiaire kraters, gevormd door het neervallen van het materiaal uit de grote kraters en botsingen met meteorieten. De secun daire kraters die in het gebied liggen waar de Ranger-7 is neergekomen, zijn gevormd door materie die de krater Tycho heeft uitgeworpen en niet de kra ter Copernicus, zoals aanvankelijk was gemeld. Dr. Kuiper zei dat rond de grote kra ters stoflagen liggen ter dikte van 3 tot De foto's die het ruimteschip op 31 juli heeft genomen 4.136 stuks, van een hoogte van 2.129 km tot 300 meter zijn volgens dr. Kuiper van onschatbare waarde voor het bepalen of er op de maan bemande .ruimteschepen kunnen landen. Ken lekke band noopte vrijdagmid dag een chauffeur van de Bank van Brussel in bet hartje van de stad te stoppen. Nadat hij met zijn bijrijder was uitgestapt om het wiel te verwisselen, overvielen twee gemaskerde bandieten ït de revolver in de hand. De ro- aakten zich meester van de geld zakken. waarin 8 miljoen Belgische frank 600.000) en vluchtten in een zp. itolen auto. Eis tot onteigening Unilever Indonesië Soekarno een verklaring gezonden, in de naasting wordt geëist van 1 Britse kapitaal in de Unileverma schappij, zo heefl he' Indonesische staat spersbureau Antara medegedeeld Volgens de verklaring moet ook Ame rikaans kapitaal in Indonesië worden ge nationaliseerd. omdat de Verenigde Sta-: ten vijandig staan tegenover Indonesië, (li de Zuidvietnamose hoofdstad Sai gon zijn met iugang van gisteren alle openbare en particuliere onderwijsin stellingen gesloten. Deze maatregel, die het ministerie van onderwijs heeft uit gevaardigd, geldt ook voor de cursussen i de bibliotheek van de culturele dienst in de Franse ambassade in Saigon. Aan de relletjes in de hoofdstad was gisteren nog steeds geen einde gekomen. Op de centrale markt in Saigon, waar vele duizenden boeddhisten bijeen wa ren. werden gisteravond enige tientallen schoten gelost. Gewapende parachutisten, politie en brandweerlieden verrichtten arrestaties in de nauwe zijstraatjes, in poging de onlusten de kop in te druk- en een uitgaansverbod op te drin gen. Gewapende groepen betogers werden uiteengedreven. Even na middernacht slaagde de politie erin. de orde te her stellen. Eerder op de dag werd nog het1 kantoor van een r.k. dagblad in brand gestoken. Volgens ooggetuigen zou de j brand zijn gesticht door boeddhisten, die leger- en regeringsvoertuigen waren aangevoerd. Tot nu toe zouden bij de onlusten zeker negen menSen om het le- »n gekomen. De voormalige Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Vietnam, Cabot Lodge, is gisteren in de Italiaanse hoofdstad aan gekomen op zijn rondreis door Europa, Voor hij zijn besprekingen over de kwes tie Zuid-Vietnam met-dé regering in Ro me. begon tekende hij. in het- presiden tiële paleis het bezoekersregister voor de ernstig-zieke president Segni. Twee veelvoorkomende kinder gewoonten, die al vaak fatale gevolgen heeben gehad: het spe len achter een geparkeerde auto en het de riiweg ophollen met (Van een onzer redacteuren) Er4 heersen verschrikkelijk veel misverstanden over het on derwerp ,,de kleuter in het ver keer En dat, terwijl de kleu ters de hoogste tol aan deze el lendige Moloch, die wij allen zelf hebben geschapen, moeten beta len. De cijfers die de afgelopen week in onze rubriek Wegwijzer werden gepubliceerd zijn huive ringwekkend: Vandaar dat het ook, nu de maand september na dert, meer dan%nuttig lijkt een aantal aspecten van deze zaak met klem onder de aandacht van ouderen te brengen. Hoe benadert doorgaans dc oudere een kleuter dat is een kind van 4, 5 of 6 jaar? Zorgzaam, beschermend, helpend, sympathiek belerend. Hoe benadert doorgaans de oudere als verkeersdeelnemer die kleuter? Het moet helaas gezegd worden: zorgeloos, zonder onderscheid; het kind wordt aan zijn lot overgelaten om van didac tiek maar helemaal te zwijgen. Dit zou al het eerste grote misver stand. kunnen genoemd worden, terwijl een goede houding van de oudere te genover de kleuter in het verkeer juist zo broodnodig is. Dit nog te meer om dat men van een kleuter geen aange past. betrouwbaar verkeersgedrag kan en mag verwachten. Zulks in tegenstel ling met hetgeen vele ouders menen, van wie de meest extremen zelfs be weren „dat het goed is de kinders maar zo gauw mogelijk zelfstandig op het verkeer los te laten". Alsof een kleuter bijvoorbeeld gauw zwemmen zou leren door zo'n kind maar in het water te gooien. Wat? zullen nu misschien vaders en moeders zeggen: „kan mijn kind van zes niet zelfstandig aan het verkeer deelnemen? Jawel hoor, het is uiterst bedachtzaam. Moet je zien hoe serieus hel oversteekt, het neemt geen enkel risico. Ik durf mijn kleuter dus gerust alleen naar school en alleen om een boodschap aan de overkant van de druk ke verkeersweg te sturen Volkomen fout Toch zijn deze vaders en moeders volkomen fout en zorgeloos als ze dit doen. Natuurlijk zijn --r ook onder de kleuters dromertjes en hijzonder oplet tende kinderen, van wie de laatsten in beginsel betere verkeersdeeinemertjes zullen zijn. Maar ook de oplettenden kunnen vokomen onverwacht op het kritieke moment worden afgeleid bijv. bij het zien van iets bijzonders: een aanrijdende sproeiwagen, eëh vriendje of vriendinnetje op de stoep, een bal die de rijweg oprolt. Dan kan ineens alle oplettendheid zoek zijn met alle fatale gevolgen van dien. Volkomen begrijpelijk overigens, want de ontwikkelingsfase waarin een kleu ter verkeert maakt het hem in begin sel onmogelijk zich zelfstandig in het verkeer te bewegen. De kléine mens is er eenvoudig psychisch nog niet aan De afgelopen week zijn blijkeni de krant opnieuw enkele kleuter» ten offer gevallen aan liet ver- keer. Moeten wij ons hier nood zakelijkerwijs bii neerleggen ol ia er wat aan le doen? Deze c.i andere vragen hebben wij ondei ogen gezien de Ned. Vei ng Voet- V. I. schaffen i M-Enthoveii, inde stof gaf om bijgaand ar- het i t leven roepen toe. impulsief en weinig verstandelijk als hij nog reageert. Ook al is een kleuter wel te „dres seren"; onpersoonlijke geboden en ver boden die de verkeersregels toch zijn zeggen hem/haar niets en niemendal. Trouwens: alleen al de geheel andere (onduidelijke) gezichtshoek van waaruit het kind het verkeer moet observeren maakt het als zelfstandig verkeers deelnemer reeds volslagen ongeschikt. Dit taaie misverstand mocht nu toch wei eens uit de weg geruimd zijn. Echter wijst de praktijk daar hele maal niet op. Want ontstellend veel ouders willen hun kind „zo maar in het water gooien om het te leren zwem men": menen, dat juist hiin kleuter tot het bedachtzame (veilige?) type be hoort; geloven, dat hun kinderen tot zeven jaar wel alléén de grote weg kunnen oversteken: ja, kunnen als het dodelijk ongeval hun kind treft zelfs menen dat het in wezen dc schuld van dat kind was (historisch). Terwijl zij zelf tot de grootste schuldigen beho ren doordat ze hun kleuter niet per soonlijk begeleidden. Ontstellend Ja, het onbegrip van ouderen over de. kleuter in het verkeer is ontstel lend groot. 1-Iet lijkt soms wel of de ouderen in plaats van het hele probleem nuchter en zakelijk onder ogen te zien. de neiging hebben het maar geheel te verdringen, door alles maar op zijn beloop te laten. Hoe is het anders 4e verklaren dat er door oudercommissies bijna nooit aan gemeenten om van het verkeer geïsoleerde speelplaatsen wordt ge vraagd; dat stedebouwers eerder van open plekken in een wijk parkeerter reinen dan speelplaatsen willen ma ken; dat vele kleuters moederziel al leen naar school worden gestuurd, de drukke weg over. in sommige geval len zelfstandig per fietsje van en naar school peddelen? Juist dat wijd en zijd bestaande on begrip moet de voornaamste stimulans zijn geweest tot de oprichting van een comité ter bevordering van de kleu terbescherming fin het verkeer), waar toe vorig jaar de zeer actieve Neder landse vereniging bescherming voet gangers (secretariaat Van Montfoört- laan 11, tel. 24.41.54. Den Haag) be sloot. Politie. vrouwenorganisaties, kleuteronderwijs en de Kon. mij. tot bevordering van de geneeskunst werken hierin onder meer samen om het „ver waarloosde verkeerskind" meer veilig heid te verschaffen. Het comité la in zijn korte bestaan reeds tot onthutsende constateringen gekomen. Dit leerden enkele enquêtes: meer dan vijftig procent der ouders vindt de. straat niet onveilig voor hun kinderen. Zeer veel kleuters komen zon der toezicht naar school. In andere ge vallen achten ouderstoezicht van een broer of zus van acht of negen jaar voldoende, terwijl de minimum-leeftijd, naar experts hebben uitgemaakt 11 jaar MOET zijn. Vele kleuterscholen zijn verkeerstechnisch zo onveilig ge situeerd, dat eenvoudig om ongelukken wordt gevraagd. En dat, terwijl in zeer vele gevallen door enkele eenvoudige voorzieningen: aanleggen van (breder) trottoir, ingang aan andere zijde, enz. aanmerkelijke verbetering kon worden verkregen. Het comité heeft al heel wat van die verbeteringen kunnen be werkstelligen. Activiteiten Verdere activiteiten in net kader van de kleunerbescherming (op straat) zijn: zetdiensten; het bij de overheid aan dringen op voorrangsrecht voor klas sen overstekende kinderen; het ver schaffen van identiteitsplaatjes aan kinderen, eventueel ook met bloed groepvermelding; het ijveren voor het verplicht stellen van verkeersonderwijs als „vak" op kleuterscholen, alsmede voor het instellen van een voetgangers- examentje voor kinderen in de derde klas l.o. Een baanbreekster op het gebied voor verkeersonderwijs op kleuterscholen is de Rotterdamse mej. A. J. Vreugden- hil, directrice der chr. kweekschool voor kleuteronderwijzeressen die het boek Verkeersopvoeding schreef dat thans verplicht is gesteld voor het examen voor kleuterleidster. Want al is de kleuter nog niet in staat verkeerslessen ten volle in prak tijk te brengen, hij/zij moet er zo vroeg mogelijk mee geconfronteerd worden, waarbij de allereerste opgave is: bij de kleuter, wiens wereldje zo véél noviteiten biedt, speciaal belang stelling te wekken voor het verkeer, hetgeen o.m. gerealiseerd kan worden in spel en vertelling. Het is wel eens zo gezegd, dat de verkeersopvoeding al bij de baby in de wieg dient te beginnen, omdat daar immers reeds de grondslag kan wor den gelegd voor de ook in het verkeer zo essentiële elementen: orde. regel en vertrouwen. Hier reeds kunnen jok uit een oog punt van verkeersopvoeding verkeerde wegen ingeslagen worden: verwenning en verwaarlozing. Verwende kinderen zijn veelal egoïstisch in het verkeer, soms bang. Ze worden voorts moeilijk zelfstandig en missen zelfvertrouwen en zekerheid. Verwaarloosde kinderen kunnen maar slecht begrip-voor-de-an der opbrengen, komen lastig tot samen werking en geraken daardoor maar al te gemakkelijk in conflict met die an der of met verkeersregels. Wat zijn nu de belangrijkste advie zen die ouders van kleuters op dienen te volgen willen hun spruiten van 4 tot 7 jaar door zoveel mogelijk veiligheids waarborgen in het verkeer zijn omge- Adviezen 9 Het goede voorbeeld van de oude ren blijft nummer één. Al geeft bijv. moeder altijd het goede voorbeeld door goed uit te kijken ^oor ze oversteekt, door in het bijzijn van haar kleuter hardop te zeggen wat ze in.het ver keer doet en waarom, éénmaal klak keloos de rijweg ophollen met de kleu ter in haar armen om de bus t., halen en ze heeft volledig omvefgewor pen wat ze heeft opgebouwd. 9 Als regel horen peuters (3 en 4 jaar) aan de hand ln het verkeer en kleuters (5 en 6 jaar) onder toezicht. Met andere woorden: kleuters dient men te begeleiden: zijzelf moeten kun nen beslissen in verkeerssituaties, doch -de mogelijkheid van correctie door ou deren MQE£ er zijn 9 Spelen van kleuters zonder toezicht op straat is uit den boze; Er MOET toezicht zijn. (Af en toe kijken uit het het raam is geen toezicht). Alleen op van het verkeer geïsoleerde speelgele- genheden kunnen kleuters zelfstandig verkeren. Noot: dit alles brengt offers met zich. Er dienen haal- en brengdiensten voor de schoolgang te worden georga niseerd door de betrokken ouders; ook een toezichtdienst bij het spelen der kleuters buiten. 9 Er moet worden ingehamerd; STOEPRAND, STOP!!! Bij oversteken moet geleerd wor den HERHAALDELIJK NAAR BEIDE KANTEN te kijken. De oude methode- eerst naar links, dan naar rechts of omgekeerd is verouderd en. gevaarlijk Ten slotte (we deden slechts een greep): kleedt uw kinderen die het ver keer in moeten bij voorkeur met. licht gekleurde jassen. Ze zijn dan bij slecht weer, schemer en duisternis beter zicht- Antoine Gizenga is weer in het openbaar verschenen na zijn vrij lating van het eenzame eiland in de Kongorivier. Hij heeft een nieuwe partij opgericht: de ver enigde Loemoembistische partij. Opvallend was dat bij de doop plechtigheid van deze partij de voormalige loemoembistische leiders schitterden door afwezig heid. Maar Gizenga' trok zich daar niets van aan en vol venijn deed hij zijn aanvallen op d« V.S. en op Tsjombe. Hij viel Tsjombe aan wegens het ge bruiken van geweld om de communis tische opstandelingen tot staan te bren gen. Hij noemde de regering van Tsjom- Na vijftig jaar is niej. Lily Tart gerehabili teerd. Een halve eeuw geleden toen zij onder wijzeres was in een klein Engels dorpje zei zij in de eerste dagen van de Eerste Wereld oorlog: „Het zou goed zijn aks de Duitsers hier eens kwamen, dan zou den jullie wat flinker worden". Van deze molshoop werd door de leerlingen een berg ge maakt, zodanig dat de politie zieh ermee be moeide. Zij zou gezegd hebben: „Ik hoop dat de Duitsers de oorlog I 7.1J werd ont slagen. Mej. Tart is kele jaren geleden over leden, maar nu einde lijk heeft een oud-lccr- ling uit de doeken ge daan dat hij tegenover dc politie een verzonnen verhaal heeft verteld, dat haar de das heeft omgedaan. Hij wilde daarvoor zijn excuses aanbieden, en dat deed hij in een plaatselijke In het wrak van de in 1629 bij de westkust van Australië gezonken Ne derlandse koopvaarder Batavia hebben duikers van een Australische ex peditie voor de tweede maal een astrolabium gevonden, waarvan de waarde op ruim 100.000 gulden wordt geschat. Een astrolabium is een hoekmeter, een oud in strument voor graadme- ling aan de hemel en op het land, dat vroeger door zeelieden werd ge bruikt. Voor zover be kend zijn be „overwonnen en wel door de im perialisten van Amerika en België. Hi1 nep de landen van Afrika op om de OAE (organisatie van Afrikaanse een heid) niet „zoals de V.N.", tot een - werktuig van het Amerikaanse imperia- Iisme te maken. Onder degenen die de overeenkomst waarbij de nieuwe partij werd opge richt. ondertekend hebben, is André Loebaya. minister voor volksgezondheid m de regering-Tsjombe. Een andere on dertekenaar is de voormalige minister in buitenlandse zaken, Mabika-Kalan- a. De strijd tegen de rebellen in Albert- stad baart de Kongolese regering nog steeds veel zorgen. De rebellen schijnen weer wat terreinwinst geboekt te heb ben op het Kongolese leger dat zirh on geveer 80 kilometer heeft teruggetrok ken. Hoewel het ontkenningen van de zijde van de regering regent zouden huurlingen uit Rhodesië per vliegtuig naar de basis Kamina zijn overge- - bracht De eerste huurlingen zouden al in de strijd gewikkeld zijn rondom Al- bertstad. Vele inwoners zijn deze stad ont- .wd-iui,,. „ce b.«a grrsusss de kat meegenomen om- daar onhoudbaar. Enerzijds dat hij niemand had die --- reld nog astrolabia. -voor zorgen kon. buren stuurden een tele gram „Uw kat gearri veerd". Het bed, waarin dc schoonmoeder van Wil liam Shakespeare placht te slapen, zal de komen- :hrikbewind van de dronken bandie- n en anderzijds dn voortdurende bom bardementen door regeringsvliegtulgen. mcrvakantic. Hij ging alleen terug een af stand van 150 kilome ter van de Adriati- sche kust naar de woon plaats van zijn baas, Poute della Predella in De Kongolese veiligheidsdienst heeft gisteren in Leopoldstad Germain Mba voorzitter van de nationale t-evolutionai- r? beweging van Gabon gearresteerd, ij wordt beschuldigd van ondergrond- uc nvnieii-1 „e tegen de Kongolese staat gerichte be de maand in Engeland' «njvigheid, Hij was in het bezit van een worden geveild. Het he- j AISenJns paspoort. melbed van Anne Hatha-1 way's moeder is-een van! de 'stukken die te koop zijn tijdens een drie-j De Douglas vliegtuigfabrieken heb- daagse veiling van de n ee,n Canadese dochteronderneming goederen van kapitein.;,D°uglaf; Aircraft Comnanv Sl,;ncr!;(.E?.n.ai8., D, nieuwe NV beefï al, oei het onderhouden van kvwicieii van napueill Edward George Spencerp Churchill, een neef van

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9