Aanval op zwaar beproefd Albertstad door regering Felle brand in fabriek voor strokarton Volk lieeft keus tussen eenheid en verdeeldheid UGA Zuidvietnamees district noemt zich autonoom Nederlandse sigaar in trek in binnen- en buitenland K.L.M. tevreden over compromis Die lenige Phayllos.. .5 VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 Verdeeldheid in Stanleystad de Hoewel premier Tsjombe beweert un- dat Albertstad, althans een groot deel en daarvan, reeds veroverd is op de re- Lin- bellen, schijnt er nog zware strijd ge- leverd te worden. De Kongolese op- ap- perbevelhebber Moboetoe deelde er- mee, dat de regeringstroepen „zeer sterke tegenstand" ontmoeten. De d« luchtmacht is herhaaldelijk opgetre- >ar, den en zou grote verliezen aan de re- Ier- bellen hebben toegebracht. Zoals be- iw- kend was de toestand in deze stad jay. onhoudbaar, sinds opstandelingenlei der- der Soumialot zijn hoofdkwartier ver- ge- plaatst heeft en Albertstad heeft ver laten. Dronken jongelui terroriseer- den de stad. Generaal Moboetoe deelde voorts mee 1 dat regeringstroepen oprukken naai I Kindoe in de provincie Kivoe. Van eer I offensief kon zijns inziens echter nog I niet worden gesproken. A Intussen heeft de Amerikaanse bassade meegedeeld, dat radio-Stanley- f-f stad woensdag heeft omgeroepen dat de door de Chinese communisten gesteun- de revolutionaire regering is afgezet door Olenga wegens ..onbekwaamheid en verraderlijke activiteiten". De leden van dit bewind die beschuldigd worden van willekeur hebben huisarrest gekre- *en. Zij zullen door generaal Gaston Soumialot, de leider van de opstandige am- beweging in Katanga, en Christophe Mbegne, een voormalige Kongolese vice- >yn. premier, worden berecht, zodra deze Stanleystad zijn gearriveerd, werving van huurlingen door xsjomoe wekt nog steeds veel verzet in overig Afrika. Ethiopië poogt Tsjombe te bewegen een beroep te aoen op de Organisatie van Afrikaanse eenheid. Tsjombe zou aan dit verzoek hebben voldaan. Maar waar dan de hulp in de vorm van soldaten vandaan moet komen, is een raadsel. Ghana heeft niet genoeg soldaten, evenals Nigeria. Blijft over Ethiopië, dat twee divisies onder de wapenen heeft. Een groot deel van deze troepen is echter gebonden aan de beveiliging van de grens met So malië. terwijl de Ethiopische lucht macht in Tangajika verblijft sinds daar een opstand van het leger moest wor den bedwongen. Khider: Ben Bella krijgt geen cent van mij Mohamed Khider, voormalig algemeen secretaris van het politieke bureau van het Algerijnse Bevrijdingsfront (F.L.NO en gewezen penningmeester van deze or ganisatie, heeft gisteren op een perscon ferentie in Genève verklaard dat hij een +iQ»,<:„ ritv hot» belangrijk deel der FLN-gelden in het I Democraten m Atlantic City heb- buitenland, die onder zijn beheer ston-|ben president Johnson en senator t"ïomc„Al8eriinSe h"" Hubert Humphrey van Minnesota Omstreeks zes uur gisteravond is een felle brand ontstaan in hét 30 meter hoge ontstoffings- gebouw van de coöperatieve stro kartonfabriek ,,De Eendracht" te Appingedam. Hoewel de brand in ongeveer een uur tijds kon worden bedwongen, is de schade aan de machines en aan het ge bouw vrij groot. Voorlopig sohat men de schade op 250.000 gulden. Het ontstoffingsgebouw heeft een tota le capaciteit van circa 800.000 kilo hak- sel per week, hetgeen neerkomt op onge veer 60 procent van de totale produkt;~ Over de oorzaak van de brand tast m> nog in het duister. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. De bedrijfsbrandweer kreeg bij de be strijding van de brand assistentie var, de plaatselijke vrijwillige brandweer, die al het beschikbare materieel inzette. Uit voorzorg werd ook nog de hulp ingeroe pen van de brandweer van de gemeente Delfzijl. Deze rukte met twee spuiten en een ladderwagen uit, doch behoefde geen dienst te doen. Ton voor het weekeinde fOOPER LINKMANS uit Sie- gen (Noord-Duitsland) heeft een oud wijnvat in zijn tuin ge zet en daarin vensters, een deur en ramen gemaakt. Meubels zijn er ingezet en nu zit de familie er koffie te drinken. Trots laat Cooper zijn nieuw bezit zien. Gedurende het weekeinde is hij gewoon niet uit zijn ton te slaan. Oproep van Johnson en Humphrey van de partijconventie van de Ook het restant zal ik tot de laat- V ste cent ter beschikking van deze oppo sitie stellen, die strijdt tegen het fascis tische bewind van Ben Bella", aldus Mohamed Khider in de persconferentie, die hij hield ten huize van zijn advo- Hij zei ook: „het zou een wezenlijk verraad zijn, indien ik dit geld ter be- WU' schikking van Ben Bella stelde. Ben Bel- drii la kan doen wat hij wil, maar krijgt er niets van in handen". var De Algerijnse regering heeft trijt klacht tegen Khider ingediend, waa e 5| ,h'i vandaag zal worden gehoord. torn Australië genoemd als bemiddelaar vprd Blijkens een mededeling van de Aus- ver tralische voorlichtingsdienst heeft de scheidende Indonesische ambassadeur 'in Australië, brigade-generaal Soewardi, iik voor de Australische radio het idee ge- opperd, dat Australië de rol van bemid- if Didelaar in het geschil tussen Indonesië mcercn Maleisië zou kunnen vervullen. rcj De ambassadeur zei dat Indonesië itoch Australië niet alleen als zijn naaste buur beschouwt doch ook als het land zocladat Indonesië in zijn strijd voor onaf- n vaihankelijkheid de hand reikte. Dit wordt duidelijk aangetoond door het feit, dat er in Indonesië nog nooit een betoging tegen Australië heeft plaats gehad. CT Gevraagd of er wel demonstraties met betrekking tot de kwestie-Maleisië zou den kunnen ontstaan betoogde generaal geSoewardi dat buitenstaanders zich be- "iuhimoeien met de problemen van twee r— ,nnePes en drie rassen. Naar zijn mening moet Australië zich va!niet afzijdig houd°~ ""Ai1 doch trachten de c sprek te brengen. 1000 taxichauffeurs droegen vermoorde j collega ten grave Duizend taxichauffeurs uit alle de- ééien van AVest-Duitsland en West-Ber- 1 lijn zijn gisteren naar de kleine Ne- dersaksische stad Gifhorn gereden om de begrafenis bij te wonen van een vrouwelijke collega, die vorige week door een passagier werd beroofd en MHHD vermoord. De dader is gegrepen. Het was de eerste maal dat na de ier- Tweede Wereldoorlog een vrouwelijke taxichauffeur bij de uitoefening van v haar beroep werd vermoord. Honderd tachtig Westduitse taxichauffeurs lieten in dit tijdsbestek bij roofovervallen het De duizend taxichauffeurs waren met juwkransen behangen en vele wagens Iroegen plakkaten waarop voor het 'ermoorden van taxibesluurders de doodstraf werd geëist. Rachman neemt Nederlandse steun aan Indonesië ernstig op Na afloop van een kabinetsvergade- jng heeft de premier van Maleisië, 'oenkoe Abdoel Rachman. medegedeeld at Maleisië de Nederlandse economi- >che steun aan Indonesië en de regelin- !en voor de verwerking van de Indone- iische uitvoer van tin en rubber via Ne- lerland zeer ernstig opneemt. In zijn vergadering heeft het kabinet de rege- ing van Singapore de bevoegdheid ge- teven beperkend op te treden tegen de nvoer uit Nederland, waar sinds dins- ag vergunningen voor nodig zijn. In antwoord op dc vraag of de cen- rale regering van Maleisië soortgelijke naatregelen tegen de invoer van Neder- andse produkten zou nemen zei de pre mier, dat de ministers van financiën 'an economische zaken de toestand iet oog zullen houden en overleg zullen •legen met de regering van Singapore tlvorens te besluiten tot het aJ dan niet lemen van maatregelen. De eefste minister voegde hieraan toe lat de centrale regering geheel staat 'enter de maatregelen van de regering Fan Singapore, welke gericht zijn tegen de invoer van textiel uit Groot-Britannië. in een rede hun kandidatuur voor het presidentschap resp. vice- presidentschap bg de komende verkiezingen aanvaard. Beide staatslieden spraken de verwach ting uit, dat hun partij de verkie zingsrace zal gaan winnen. John son beloofde het land naar een grotere eenheid te leiden en vroeg de Amerikanen zich achter hem te scharen om zijn program („op gesteld voor alle Amerikanen") goed te kunnen uitvoeren. Volgens president Johnson biedt de Democratische partij het Ameri kaanse volk te keus tussen eenheid en verdeeldheid, tussen hoop en vrees. Hij deed een beroep op de partij, de vlam brandend te houden die Kennedy had ontstoken. ,,De mensen haken naar vrede, maar die vrede wordt niet alleen door kracht verkregen, maar bovenal door wijs heid, geduld, gematigdheid, eigen schappen die de ondertekening vau het verdrag over het staken van de kernproeven mogelijk hebben ge maakt. De Ver. Staten zullen nooit wankelen bij de verdediging va: vrijheid", aldus Johnson. RECHTEN ,In de V.S. zelf behoort het verzekeren n een gelijke behandeling van alle Amerikanen tot een van de grootste ver antwoordelijkheden. Iedere Amerikaan heeft het recht om als persoon behandeld te worden. Hij moet. een baan kunnen vinden, zijn kinderen kunnen opvoeden, bij verkiezingen kunnen stemmen en naar zijn persoonlijke verdiensten beoor deeld worden. „Johnson verzekerde zijn gehoor, dat zolang hij president zou zijn, gelijke rec'1f€n voor allen zouden zijn. ■Mijn regering zal niet toestaan dat dit grote doel in gevaar wordt gebracht door roekeloze gewelddaden." „Ik vraag het Amerikaanse volk eeu mandaat, niet om de leiding te hebben bij de uitvoering van een kant en klaar program, niet om de zaken alleen maar draaiende te houden, maar een mandaat te beginnen", zo riep Johnson uit. Dit volk en deze generatie hebben voor het eerst de kans om een grote maat schappij le bouwen, een plaats waar de Kennedy zijn inaugurele rede hield, eindigt bij de moord op Johnsons grote voorganger. Aan het slot van de conventie heb ben de afgevaardigden in de balzaal Johnsons verjaardag gevierd, waarbij een enorme taart (van drie meter in het vierkant) verdween in de magen van de Democraten. Bovenop de taart waren alle vijftig staten getekend. Na afloop van dit festijn werd nog een vuurwerk ontstoken waarbij onder meer een portret van Johnson werd uitgebeeld. Cholera in Japan en Singapore Drieënnegentig personen zijn in qua rantaine geplaatst nadat een bewoner van Tsjiba, ten oosten van Tokio, aan cholera was overleden en een nieuw ge val van deze ziekte was ontdekt. De maatregelen tegen cholera in Tsjiba en Tokio zijn verscherpt. Ook in Singapore heerst cholera. Het gebied is besmet verklaard. Een niet ingeënte vrouw is met deze ziekte op genomen. Voor baby, kleuter en schoolgaand kind. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN De mededeling van president Johnson dat hij senator Hum phrey van Minnesota had aange wezen als kandidaat voor het vice-presidentschap ontlokte een enorme ovatie van de honderden afgevaardigden naar de Demo cratische partijconventie in At lantic City. Ook Humphrey steekt zijn vreugde niet onder stoelen of banken. De strijd van deze „grote" Democraten tegen Goldwater en Miller kan begin nen.. betekenis van het menselijk leven de wonderen van een menselijke arbeid Johnson wees er nog eens op. i de huidige wereld geen plaats zwakheid, maar ook niet voor roekeloosheid. „Wij kunnen niet overijld de kernwapens gebruiken die ons im- ïrs allen kunnen vernietigen. Het enige dat wij met de volle inzet van geheel s verstand en onze wil ervoor zorgen dat deze wapens nooit gebruikt zullen worden." HUMPHREY Senator Humphrey zwaaide In zijn toe spraak lof toe aan president Johnson. Ook hy deed een dringend beroep op alle democraten zich volledig in te zetten bij de komende verkiezingen, een wens die hü vergezeld deed gaan van een scherpe aanval op zijn tegenstanders van de Republikeinse partij, Barry Goldwater en William Miller. Voordat de beide aanvoerders van de Democraten hun rede uitspraken, werd g het woord gevoerd door de minister n justitie, Robert Kennedy. Na luide i langdurige toejuichingen kreeg h gelegenheid een korte inleiding te ho op de film over het leven van zijn broer, wijlen president Kennedy, die in de zaal werd vertoond. De film begint op de bestormen. Vier mensen kwamen hierbij om het leven en zeventien werden ge wond. Later werden twee jongeren ge dood bij gevechten tussen rooms katho lieken en boeddhistische studenten. Bij| de demonstraties bij de generale staf ten gunste van de boeddhistische gene raal Khan hadden de studenten zich ge wapend met ijzeren staven, flessen en bijlen. De studenten keerden zich tegen generaal Duong Van Minh, die door de boeddhisten weer als staatshoofd wordt gewenst. Een soldaat schoot in de lucht, waarop de menigte door de prikkeldraad versperringen drong. Ongeveer honderd gewapende soldaten bij het gebouw openden toen het vuur. Een verslaggever zag dat sommigen in de lucht en ande ren op de mensen schoten. Driemanschap spreekt met geestelijken NAAR uit de Zuidvietnamese katholieken die het militaire hooldkvear tier waar de junta vergaderde, wilden hoofdstad Saigon wordt ver- - nomen, zou het district Hue, in midden-Vietnam, zichzelf tol autonoom gebied hebben ver klaard. Als president zou optre den prof. Le Khac Quuoeyen, de ken van de medische faculteit. Gisteren had een delegatie van deze universiteit aan de Ameri kaanse consul-generaal een voor president Ngoejen Khan bestem de brief overhandigd, waarin de Amerikaanse regering wordt ver zocht' haar invloed aan te wen den om de regering Khan te doen verdwijnen en daaraan verdere hulp te onthouden. In de brief wordt voorts gezegd dat men niet uit godsdienstige motieven handelt, maar uitsluitend uit zorg voor het behoud van de demo cratie. De nieuwe Zuidvietnamese leiders, generaal Khan, de onder druk afge zette president Doeong van Minh en Tran Tien Khiem hebben intussen een onderhoud gehad met de belangrijkste godsdienstige leiders van Saigon, de boeddhist Thich Tam Chau en de r.k. vicaris-generaal Kliam, die aartsbis schop Paul Ngoejen Binh vervangt. Na afloop van het onderhoud deden j een beroep op de bevolking rust te doen weerkeren, wat wel nodig is. Want in de straten van Saigon heb ben zich bloedige tonelen afgespeeld, waarbij minstens zes mensen werden ge dood en velen gewond. Soldaten vuurden en menigte van ruim 3000 Goed gekamd dat kén wanneer het haar 's mor gens met ViCREM wordt gekamd. Overdag kammen kan dan achter wege bly'ven. Het haar zit 's avonds nog precies zo goed als 's morgens. Per pot 2.15. Per tube 1.50. Uw drogist of kapper verkoopt graag: ViCREM. Reeds tienduizend communisten in India gepakt Een woordvoerder van de communis tische partij van India heeft meegedeeld, dat de overheid sinds maandag meei dan 10.000 communisten heeft gearres teerd. De partij is een nationale pro testactie van vijf dagen begonnen tegen de stijgende voedselprijzen. Gisteren was de vierde dag. De meeste gearresteer den zijn veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van een dag tot drie maanden en geldboeten van een tot hon derd rupees, aldus de partij woordvoer der. De 7-jarige Rob Jager uit Hilversum is gistermiddag op de Lage Naarder- weg tussen Hilversum en Bussum voor de ogen van zijn vader door een auto aangereden en op slag gedood. De jon gen was tegenover het zwembad Crailo dat aan deze verkeersweg is gelegen, de rijweg overgestoken naar een ijsten- tje. Liquidatie van Rolls Razor Co. De aandeelhouders van miljonair John Blooms Roll Razor Company hebben zich uitgesproken voor liquidatie van de maatschappij zo is gisteren in Londen bekendgemaakt. Roll Razor werd door John Bloom op gewerkt van een noodlijdende scheer- messenmaatschappij tot een reusachtig wasmachineconcern. Vorige maand stortte de maatschap- ij ineen, wat een van de grootste na oorlogse sensaties op de Londense ef fectenbeurs verwekte. De crediteuren van het concern zou- en in totaal een vordering van ruim er miljoen pond sterling hebben. De Britse regering heeft nog eens 10.000 pond sterling beschikbaar ge steld voor de afvaardiging van het Brit se team naar Tokio. Het totaal aan verstrekte regerings-subsidies is hier mee gekomen op 30.000 pond sterling (300.000 gulden). De sigaar doet het goed in ons land. Uit de banderollenstatistiek is namelijk gebleken dat er in ons land 1137,9 miljoen sigaren wer den gerookt of 30,7 miljoen meer dan in 1962. Daarbij deed zich een verschuiving voor van de dure sigaren naar de goedkope. Vooral bij de allergoedkoopste sigaren (van 4 tot 7 cent per stuk) trad een sterke verbruiks- stijging op. Hiervan werden er in het afgelopen jaar 253.9 mil joen gerookt tegen 216.4 miljoen in 1962. In de hoogste prijsklassen deden zich echter verbruiksdalin- gen voor. Uit het jaarverslag over 1963 vai 'erbond van sigarenfabrikanten in derland is ook gebleken, dat de Neder landse sigarenindustrie in dat jaar aan binnen en buitenland bijna 1930 miljoen sigaren heeft geleverd. Dit betekent in een jaar een toeneming van 180 miljoen stuks oftewel met ruim tien procent. In 120 landen en gebieden rookte men in het afgelopen jaar Nederlandse sigaren. Naar verschillende landen overzee exporteert de Nederlandse sigarenin dustrie in toenemende mate. zo vooral naar Engeland. Australië. Zuid-Afrika Noorwegen, de VS en Canada. Een opmerkelijke stijging vertoonde de uitvoer naar Engeland (van 3.2 op miljoen gulden uitvoerwaarde), naar stralië (van 3 op 4 miljoen gulden! naar Zuid-Afrika (van 1.9 op 3 miljoen gld.). Volgens het jaarverslag hebben de 25 deelnemende Nederlandse sigarenfabri kanten vorig jaar 400.000 gulden beschik baar gesteld om de laatste van c ht eea ojtte tij, „Zal ik even helpen?" vroeg gistermiddag om streeks halféén een 23- jarige magazijnbediende aan twee collega's die in een opslagplaats van de groothandel N.V. Adriani aan de Laan te Gronin gen bezig waren houtwol en papier te sorteren. Hij hield een brandende lucifer bij het brandba re materiaal en prompt ontstond er brand. De Groninger brandweer bluste het vuur met een miststraal. Bij het in al le haast verwijderen van een geparkeerd staande auto werd de wagen beschadigd. De jongeman is door de re cherche aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. I In Jemen waar nog maar weinig mensen ooit een telefoon hebben gezien en de enige ver binding tussen de dor pen per auto of kameel mogelijk is, gaat men een telefoonverbinding met Europa aanleggen. De enige telefoonverbin ding valt uit als de wind te sterk is of als een kudde geiten te dicht bij de telefoonpalen graast. I De Amerikaanse in dustrie besteedt meer dan een miljoen dollar per jaar om haar em ployés die zij naar bet buitenland stuurt talen te laten Ieren. Tot dus ver hebben 390 onderne mingen hun voor het buitenland bestemd per soneel naar Berlitz ge stuurd. Velen, onder wie talrijke vrouwen, ont vangen individueel les. Dit is duurder (ruim 900 tot 1000 dir. voor 112 uur) maar het snelst. De zakenman moet een vo cabulaire van 2700 woor den in zich opnemen en in de taal Ieren denken. De grootste moeilijkheid is de onderdrukking van de natuurlijke wens van de leerling om het .waarom" van een taal leren. Ingenieurs en on derwijzers zijn het moei lijkst. Zij stellen te veel vragen. I Oudheidkundigen heb ben nabij de oude Russi sche stad Wladimir op een pre-historische be graafplaats een 30.000 jaar oude cro-magnon- mens opgegraven. De man was bezig ivoor- voorwerpen te vervaar digen van mammoet slagtanden. De begraaf plaats verkeert in een betere toestand dan die te Menton in Zuid-Frank rijk, welke over het al gemeen werd beschouwd als de rijkste van alle monumenten uit de oudere steentijd in Europa. 1960 begonnen collectieve propaganda campagnes voor de sigaar te kunnen financieren. Foto-wedstrijden, adverten ties. een vaderdag-actie en rooktoed- strijden voor soldaten waren daarvan onder meer het resultaat. Eind 1963 werd nog een ton bijeengebracht voor soldatenrookwedstrijden en de vader dag-actie 1964. Gezien de grote hoogte van het ge bouw kon men aanvankelijk weinig te gen de vuurzee uitrichten, doch streeks kwart voor z< erin het grootste gevai uitbreiding t ------- slaagde HBQI bezweren en ullul„ul„6 voorkomen. Om zeven uur kon het sein „brand meester" worden gegeven. Als gevolg gedeelte van de brand in dit vitale omde fabriek viel direct eën der celluïosemachines uit en korte tijd later ook de tweede machine. Twee op deze afdeling aangewezen machines kunnen, zij het met een iets vermin derde capaciteit, blijven doordraaien. Men zal eerst aanstaande maandag een inzicht kunnen krijgen in de omvang van de bedrijfsschade. In een gisteravond uitgegeven com mentaar zegt de K.L.M. dat zij niet ontevreden is over het compromis dat voortgevloeid is uit de deze week in Bonn gehouden luchtvaartbesprekingen tussen de regeringen van Nederland en West-Duitsland. Gezien de vriendschappelijke sfeer waarin deze besprekingen zijn gehouden meent de K.L.M. dat ook ten aanzien van het chartervervoer op Duitsland in de toekomst geen moeilijkheden meer zullen optreden. Over dit omstreden charterverkeer werd in het communi qué dat de luchtvaartdelegaties na af loop van hun besprekingen uitgaven, niet gesproken. Er stond in dat de K.L.M. haar vrachtvervoer op Duitsland met tien procent mocht verhogen, dat het aantal lijnvluchten naar twee ste den in Duitsland van 42 per week met twee moet worden verminderd en dat de K.L.M. twaalf transitovluchten per week door Duitsland mag maken naar verder gelegen landen en werelddelen. „Het bereikte compromis lost een aan tal geschilpunten op die in het recente verleden aanleiding heeft gegeven tot zekere moeilijkheden. De K.L.M. is hier over verheugd. De verwachting be staat dat voor de toekomst, gelet op het sterk toenemende verkeer tussen en via beide landen, de dienstuitvoering van de K.L.M. zich zonder storende beperkingen zal kunnen ontwikkelen", aldus deelt de K.L.M.-persdienst mede. Goldwater kritiseert benoeming senator Hubert Humphrey Senator Barry Goldwater, de repu blikeinse kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, heeft gisteren in Newport Beach, Californië, ge zegd dat de benoeming van senator Hubert Hymphrey tot democratisch kandidaat voor het vice-president schap ,,de mythe vernietigt" dat pre sident Johnson een conservatief be wind voert. Goldwater zei van mening te zijn dat de keuze van Johnson de verschillen tussen de twee partijen onderstreept. Senator Humphrey's filosofie is die van de Amerikanen voor democratische ac tie die krachtiger en grotere regerings programma's voorstellen en meer en meer toezicht van de regering, aldus Goldwater. In een vraaggesprek had de republi keinse senator eerder verklaard dat zijn privé-peilingen aantoonden, dat Johnson in hun wedloop om het Witte Huis ver voor ligt. De stand is 63-29. Goldwater is echter niet tevreden met zijn privé- peilingen. Hij merkte namelijk op dat dit onderzoek is opgesteld op een ma nier die bij andere peilingen niet wordt toegepast, „daarom zijn ze niet zo be trouwbaar", aldus Goldwater. Tijdens een electronische expositie in Chicago hebben twee jonge uitvin ders een demonstratie gegeven van een door hen geconstrueerd systeem, waarbij het kleurenbeeld een schijn van diepte krijgt. De uitvinding is „Tele-Depth" ge noemd en is gebaseerd op optisch be drog. De beeldbuis wordt horizontaal inplaats van vertikaal gemonteerd en het beeld wordt dan weerkaatst in een wat schuinstaande spiegel. Diepte-illusie ontstaat, doordat de voorwerpen op de voorgrond dan groter lijken dan die op de achtergrond, terwijl bovendien de lij- ;n niet meer zijn te zien. Met gepaste belangstelling werd deze nieuwigheid bekeken. Phayllos, die 55 voet zou hebben ge- slagen in het duister tasten, sprongen. Nu willen We vooral op Het speerwerpen geschiedde op de te zijn afgestemd. Zelf proberen daarnaar te strev maatstaf menen w van anderen te mogen aanleggen. Die redelijkheid missen we echter In het springrecord van Phayllos, dat 55 voet, of onge- 16,5 op de redelijkheid speer die ongeveer manshoog een stompe metalen punt bad. Door dus diezelfde middel van een leren riempje, dat ook ten opzichte om de schacht was gewonden, kon aan de speer een draaiende bewe ging worden gege ven, waardoor het slingeren werd te- gegegaan. Over de speer- werp-records uit die tijd weten niets. Alleen toevallige vermel ding van een schrij ver, die vertelt dat gestelde de loopafstand (stadion) door 4 Maar met een speerworpen kon worden gemeten, is dat niet het geeft ons een vage aanduiding dat de TOCH IS HET ZO! hebben bedragen. Van alle menselij ke verrichtingen mogen we veron derstellen, dat zij zich binnen de aan de grenzen afspelen, sprong van 16.5 geval, want dat zou ongeveer twee- gemiddelde werpafstand ongeveer 46 maal zo ver zijn als het wereldre- m bedroeg, een afstand die cord van onze tijd. moderne atleten te flauw is on In een poging om het Griekse re- te spreken, cord tot klaarheid te brengen, heeft De recordspringer Phayllos blijkt men wel gedacht aan een soort hink- tevens een befaamd discuswerper te stap-sprong, waardoor de afstand zijn geweest, want van hem wordt van 16,5 van dezelfde orde wordt als verteld, dat hij de discus 95 voet door moderne atleten op deze ma- kon werpen, dat is dus ongeveer 30 nier van springen wordt bereikt. Erg m. Ook hierover zullen moderne at- houdbaar is deze veronderstelling leten minachtend de schouders opha- niet, want in geen enkele overleve- len, maar wellicht is dat iets te ring uit de oudheid wordt ook maar voorbarig, want we weten niet welk een spoortje van een bewijs gevon- gewicht de discus van Phayllos des den dat op de hink-stap-sprong zou tijds bad. Uit berichten uit de oud- kunnen duiden. Een andere veron- held blijkt dat de discussen in door- derstelling luidt, dat de gezamenlijke snee varieerden van 17 tot 30 cm en afstanden van 3 sprongen de afstand dat het gewicht tussen 3 en 9 pond van 16,5 m zou hebben opgeleverd, lag. De tegenwoordige discus weegt Het springrecord van Phayllos heeft ten hoogste 2 kg en kan ver over dan alle recht op ontzag verloren, de 60 m worden geworpen, maar dat want dan is het Ineengeschrompeld zegt niets zolang we het gewicht van tot een gemiddelde sprong van 5 a Phayllos' discus niet kennen. 6 m, een afstand die tegenwoordig ver overtroffen wordt door alle atlc- We zouden wel erg bi onze taak ten die aan de Olympische Spelen tekort schieten, indien we niet enke- meedoen, de dames incluis. Een an- Ie Olympische winnaars van destijds dere mogelijkheid is, dat de afsprong in het daglicht plaatsten, aanzienlijk hoger lag dan de spring bak, maar ook voor deze veronder- Daarover een volgende keer stelling ontbreekt ieder bewijs. Wat Nadruk verboden. H. Pétillon

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5