Nieuwe Leidse Courant Metaalbonden zullen hogere lonen r eisen Lyndon Johnson kandidaat voor presidentschap Verkgevers:geeninhalen voor 1 januari Betalen DAF-f abrieken vorm van zwart loon? fE Voorschot op nabetaling de aan overheidspersoneel Militaire raad vond geen opvolger Khan CALEX Vliegjesplaag zal slechts van korte duur zijn Commentaren Was koop van AMX kat in de zak? Donderdag 27 augustus 1964, 45stc jaargang iracteun P. DIEMER loofdredecteun Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvaitigli m ghablavaa mijn hart in toghenspoaf Aanzienlijk koeler Vannacht enkele verspreide buien met kans op onweer. Morgen zonnige perlo den en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Aanzienlijk lagere temperaturen. (Zie voorts pagina 7) 3,35, p.kw. 10J)5 Klachtendienst bezorc/ing 18.00—19.00 (Van sociaal-economische redactie) )E werknemersorganisaties in de metaalindustrie hebben gisteren in de Vakraad voor de Metaalindustrie een definitieve nul op het rekest ge- egen voor wat betreft hun eisen tot het inhalen van de achterstand, die ar hun mening door de loonontwikkelingen van dit jaar in „de metaal" ontstaan. Een achterstand, die zij aan de hand van de meest recente fers hebben geschat op 2,6 procent. De werkgeversvertegenwoordigers dden wel begrip voor het standpunt van de vakbonden, doch zy achtten t ongewenst aan deze achterstand, die de werkgevers overigens becijferen 1 procent, vóór 1 januari a.s. iets te doen. De vakbonden hebben daarop •egedeeld, dat zij bij het indienen van hun voorstellen voor de cao van t volgend jaar met de ontstane achterstand rekening zullen houden. De besprekingen in de vakraad, al tweemaal eerder waren afge- >ken, hebben zich de gehele mid- l tot in de avond voortgesleept als bekend hebben de vaikbonden werkgevers voorgesteld de moei- dheden op te lossen door overeen komen, dat de premielast der werk- ners voor de ziekteverzekering zo- ïig zou worden verminderd dat :e verlaging ongeveer overeen zou Tien met het door de bonden be terde achterstandspercentage. De rkgevers stelden daar aanvankelijk enover, da/t zij bereid waren van totale premie van 7,3 procent twee icent voor hun rekening te nemen, wijl de overige 5,3 procent op basis 1 pariteit zou moeten worden be id. (Thans betalen werkgevers en rkwemers van 7,3 procent ieder helft. Dit is jn vergelijking met iere bedrijfstakken unidk, omdat rin ook een verzekering van een ^onwettelijke uitkering is begre- De reële verbetering voor de rknemers zou in dat geval echter ïrkomen op een „loonsverhoging" 1 procenlt, waarmee de vakbon- 1 geen genoegen konden nemen. B een later stadium van de bespre ken verklaarden de werkgeversorga- la-ties vóór 1 januari helemaal niets ter te willen doen, voornamelijk t daarmee het openbreken van ,o. gepaard zou gaan, iets wat uiter- te ongewenst werd geacht. De werk- ners stelden daar tegenover, dat shts formeel van „openbreken" zou men worden gesproken, omdat hel «lijk om niet meer aou gaan dan i „aanpassing". n dit verband werd van de zijde vakbonden verklaard, dat reeds ge ne tijd door diverse ondernemingen rdt afgeweken van het in de rgelegde pariteitsbeginsel. Als v ld werd de D.A.F. te Eindhoven ge ïnd, waar volgens de voorzitter der rknemersdelegatie, de heer R. Baarda, n de Alg. Ned. Metaal Bedrüfsbond dit opzicht „een vorm van zwart a" zou worden betaald. CONTROLE |e heer Baandia verklaarde, dat de ïcontnoledienst hiernaar een onder- Ic heeft ingesteld, doch geen maat- ïlen tegen de D.A.F. heeft aanbevo- Inbegendeel, de D A.F. komt thans nlijk voor één en ander uit: in lenties voor persomeelswervixig wordt end gemaakt, diait de onderneming iten grootste deel van de premielast r rekening neemt. (Naar wij v< i betaLen die DA F.-werknemers hts 1 procent premie, zodat het f 2,65 procent méér betaalt dan w het verplicht is). Volgens de heer rda is de DA.F. reeds ongeveer geleden tot deze regeling overge- v Hij vreesde, dat ook andere be ren „vormen van zwart loon" zul- invoeren, nu de D A F. met haai naatje" openlijk voor de draad komt (NIET) IN STRIJD e: werkgeversdelegatie, ir. K. van der Pols, dat hij hetgeen de D.AJT. in dit opzicht doet afkeurt. Als het pariteitsbeginsel betaling van de premie voor de ziektekostenverzekering wordt verla ten, is dit in strijfl met de ca.o, aldus de heer v. d. Pols, die zei dat dit stand punt door de werkgeversvertegenwoor digers in de Stichting van ed Arbeid on derschreven wordt. De directie van de DA.F. denkt er edhter anders over. Een woordvoerder dit bedrijf verklaarde gasteravond t er geen sprake dat de D.AJF. zwarte lonen betaalt. Het enige wat wij doen, zo zei hij, het enigzins anders interpreteren v artikel 22 van de c.a.o. voor de metaal industrie. waarin staat dat „de premies voor de ziektewet door de werkgevers en de werknemers gezamenlijk en ge lijkelijk worden betaald". Dit betekent volgens de D.A.F„ dat „in de regel" de werknemers 3,65 procent van het loon voor deze sociale voorziening moeten neertellen, doch de D.A.F. beschouwt de regel van dit artikel niet als verplich ting, maar als bevoegdheid, d.w.z. ails een regel, waaraan de werkgever zich kan, maar niet hóeft te houden". De heer J. Lanser, tweede voorzitter van de Chr. Metaalbednjfsbondzei ons desgevraagd gisteravond het jammer te vinden, dat de werkgevers de voorge stelde mogelijkheid om de ontevreden heid over de ontstane achterstand uit de wereld te helpen, niet hebben aan gegrepen. Overigens toonde de heer Lanser zich verheugd, dat de werkge vers erkenen. dat er door de loonontwik kelingen, nadat de metaalvakbonden vorig jaar hun edsen hadden gedepo neerd, een achterstand is ontstaan, al vinden ze dan dat die achterstand klei ner is dan wij hebben berekend. Het is nu voorlopig even afwachten geblazen, aldus de heer Lanser, die echter verze kerde, dat de vakbonden „hun 2,6 pro cent" niet zullen vergeten De officier van justitie bij de recht bank in 's-Hertogenbosch, mr. P. J. H. Duyx, onderzoekt thans of de interpre tatie van de cao. by de D.A.F. juridisch juist of onjuist is. Hy doet dit op zoek van de loontechnische dienst, die by de D.A.F. een onderzoek instelde naai de beweerde uitbetaling van zwarte lo- Op de stoelen van de afvaardi ging van Mississippi op de de mocratische conventie in Atlan tic city zaten tijdens de tweede zitting eindelijk afgevaardig den: de strijdvraag of er ook gekleurde afgevaardigden in de groep van Mississippi mochten, is opgelost. 0 H. J. Terhorst uit Nieuwleusen is gis. teren in het ziekenhuis te Meppel over leden aan de verwondingen die hij *s mid dags bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats opliep. De heer Terhorst reed bij het oversteken van de rijksweg Zwolle-Meppel tegen een vrachtauto. Een van de eerste (tele)foto's van de schade, die de orkaan Cleo op het Frans Westindisch eiland Guadeloupe heeft ver oorzaakt. Nadat de orkaan voor bij was getrokkenwaagden de overlevenden zich weer op straat en probeerden te redden, wat er te redden viel. De foto werd genomen aan de zuidoost kust van het eilandje Basse Terre. 0 In Elspeet is gisteravond de 14-jarige Wilhelmina van der Berg omgekomen, toen zij met haar fiets tegen een auto botste. Het meisje was afkomstig uit Rotterdam en bracht haar vakantie door in Elspeet. Bonden benaderen minister Van onze soc.-econ. redactie) HHI 'aar wij vernemen hebben de sa- iwerkendc bonden van overheids- soneel de minister van binnen- Ise zaken, mr. E. H. Toxopeus, tocht zo spoedig mogelyk een rlopig percentage vast te stellen de trend der lonen in het parti- ere bedrijfsleven, opdat het over- Ispersoneel niet al te lang op al ls een groot deel van de nabeta- der loonsverhoging behoeft te hten. N OVfcals bekend zijn de loonsverhogingen het overheidspersoneel gekoppeld die van het particuliere bedrijfsle- q waarbij rekening wordt gehouden 1 1 het gemiddelde percentage van alle (Stijgingen in de collectieve arbeids- 2lde J reenkomsten van bedrijfstakken met ninste 10.000 werknemers, zulks tel- I gerekend vanaf 1 juli tot 1 juli. Daar de loonsverhogingen bij het rijk evenals in de meeste bedrijfstakken, per 1 januari worden gerealiseerd, is het duidelijk dat telkens een nabetaling moet plaatsvinden, die meestal nogal lang op zich laat waohten, omdat de berekening van het trendpercentage geen eenvoudi- Differentiatie Dit jaar is daar nog een extra „moei lijkheid" bijgekomen, nl. de differentiatie per onderneming, waartoe het loonak- koord-1964 de mogelijkheid heeft gescha pen. De bonden van overheidspersoneel zijn nu van mening, dat aan de hand van de thans reeds beschikbare cijfers reeds bij benadering een trendpercentage kan worden vastgesteld op basis waar van een eerste nabetaling zal kunnen plaatsvinden. Aan het eind van het jaar of begin volgend jaar zou dan het res tant kunnen volgen. De bonden hopen, dat dit verlangen spoedig in de centrale overlegcommissie kan worden vervuld. A VERSCHEIDENE uren te hebben vergaderd heeft de militaire junta in Zuid-Vietnam gisteren meegedeeld dat zij er niet in geslaagd is een nieuwe nationale leider te kiezen die generaal Khan zal moeten opvolgen. Khan werd begin deze week onder druk van studenten en boeddhisten afgezet als president. Welingelichte kringen in Saigon zijn echter van me ning dat generaal Khan als president of als premier zal worden herkozen. Deze veronderstelling vindt vaste grond door het feit dat de boeddhistische leider, Tbich Tam Chau, In een verklaring zijn openlijke steun heeft gegeven aan de afgezette president en aan de militaire raad die naar de mening van de boeddhis tische leider, aan de verlangens van hel volk was tegemoet gekomen. Deze verklaring zou versterking van Khans positie beogen en er tevens op gericht zijn het volk erop voor te berei den, dat de man tegen wie de studenten dinsdag hebben betoogd, wordt herkozen. In de militaire raad zou onenigheid be staan over de vraag of de junta zal wor den ontbonden, zoals dinsdag onder druk van boeddhistische eisen is meegedeeld. Het dinsdag uitgegeven communiqué scheen slechts te worden gesteund door vijf leden van het uitvoerende comitié van de junta. Er zijn echter aanwijzingen dat de studenten in Saigon het commu niqué van de junta steunen. De studenten in Hué zijn er echter fel tegen gekant. Zij gaven de junta 24 uur om zich te ontbinden. Volgens deze studenten had de junta geen recht een njeuwe leider te Botsingen Intussen is bekend geworden dat de bloedige botsingen tussen boeddhisten er katholieken, die zich in de omgeving var Toerane in midden-Zuid-Vietnam, heb ben voorgedaan aan tenminste z personen het leven hebben gekost Men neemt echter als zeker aan dat dit aantal nog zal stijgen. De ziekenhuizen in Toe rane liggen vol gewonden, doch het juiste aantal kent men niet. De incidenten, die zich in het vlakbij Toerane liggend dorp Due Loi tussen boeddhisten en katholie ken hebben voorgedaan, hebben tweedui zend der laatstgenoemden dakloos ge maakt. Militairen hebben vanmiddag het vuur geopend op ongeveer 3000 katholieke demonstranten, die, gewapend met stok ken, messen, flessen en bijlen, het natio nale hoofdkwartier in Saigon wilden be stormen. Er vielen 6 doden en ongeveer 20 gewonden. De demonstranten eisten het aanblijven van de militaire Junta, danks het feit dat de boeddhisten het af treden van deze regerende raad eise (Voor vervolg zie pag. 11) Conventie als één man: Humphrey uitstekende vice-president DE AMERIKAANSE democrati sche party heeft gisteravond op haar conventie in Atlantic City Lyn don B. Johnson bij acclamatie aange- •n als kandidaat voor het presi dentschap bij de verkiezingen die op dinsdag 3 november worden gehou den. De vijfhonderd afgevaardigden begroetten president Johnson met daverend applaus, toen hy kort na zyn benoeming de „Convention Hall" betrad om bekend te maken wie hij ice-president naast zich zou wil len zien. senator Hubert Humphrey van Minne sota .aan te wijzen als vice-president. Hij bezit alle kwaliteiten om deze functie en die van president, als het nodig mocht zyn, te bekleden. Hij heeft «en lange ervaring in het openbare leven en kent de problemen van alle Amerikanen, aldus Johnson Ook de benoeming van Humphrey ge schiedde daarna met acclamatie. Het voorstel om president Johnson bij acclamatie te benoemen werd gedaan door een vrouwelijke afgevaardigde uit Florida, die daarmee een enorm lawaai ontlokte. Voor John McCormack, de voor zitter van het Huis van Afgevaardigden en voorzitter van de conventie, was dit voldoende aanleiding om te constateren ■C Lnn- +SFH=t- «OliUltMIIBII. Official dealer Leiden e.o. 1~)E vliegenwolken, waardoor heel wat mensen in allerlei streken van ons land (met name het Sticht cn beneden de grote rivieren) zich de laatste paar dagen geplaagd voelen, is slechts van korte duur. De langwerpige, weke vliegjes, die bijv. in wasgoed vieze vlekken achterlaten en een werkelijke plaag zijn voor de automobilisten die een schone ruit gewend zijn, zyn nor maal in deze tijd van het jaar. Alleen zijn er dit jaar door het warme weer meer dan anders. De plantenziektenkundigedienst in Wageningen zegt dat de pikzwarte rouwvliegjes (zo heten ze) niet schadelijk zijn voor de volksge zondheid. Hoogstens een paar dagen kan deze vliegenplaag nog duren. Dan is het weer voorbij, ook voor de vogels die zich met deze vliegjes voeden. Het enige advies dat de deskundigen geven: ga niet spuiten met insectendodende stoffen, want u treft dan ook de nuttige insecten ramen dichtheb nog even vrede met deze vliegjes, want ze zijn de vrucht van een heerlijke, warme zomer. dat het voorstel bij acclamatie was aan- Tot nu toe zijn alleen Franklin Roose velt en Dwight Eisenhower door hun par tijen bij acclamatie tot kandidaat voor het presidentschap benoemd. Roosevelt werd in 1936 en 1940 en Eisenhower in 1956 aangewezen Het enthousiasme van de afgevaardig den kende bij de binnenkomst van hun leider bijna geen grenzen. In een korte rede dankte Johnson, die juist vandaag zyn 56ste verjaardag viert, de conventie de eer die zij hem had bewezen en verklaarde dat hij de partij in november naar een geweldige overwinning zou lei- By het bekendmaken van de naam van zyn medestrijder in de verkie zingscampagne zei Johnson nog dat h(j zijn keuze had gedaan na langdurig beraad en gebed, waarbii hij tot de overtuiging was gekomen, dat hy zich sterker zou voelen als regeringsleider wanneer hy Humphrey naast z'ch zou hebben grote meerderheid van de democratische leiders deelt mijn stand punt, verzekerde Johnson de afgevaar digden. „Humphrey is de beste man in Amerika voor de functie van vice- president". (Voor vervolg zie pag. 11) Yoor de -presidentsverkiezingen van november beschikt de demo cratische partij in de Verenigde Sta ten over een sterk team. De kandidaatstelling van de heef Johnson stond uiteraard vast Zij is dan ook geschied bij acclamatie. Deze acclamatie is toegevallen aan de kan didaat voor het vice-presidentschap, de senator Humphrey, velen onzer al vertrouwd door de televisie. Het ambt van vice-president is uiter mate gewichtig. Bij wegvallen van de president neemt de vice-president zonder meer diens plaats in. Truman was eens vice-president, Johnson evenzeer. Beiden hebben, eenmaal tot de hoogste post geroepen, zich als voortreffelijke presidenten ontpopt. Is het wonder, dat de aanwijzing van de vice-president alle zorg behoeft? Waarbij komt, dat president Johnson, wordt hij gekozen, voornemens is aan het ambt van de vice-president meer inhoud te geven. Belangrijke taken heeft hij hem toegedacht hetgeen ook wel ligt in de lijn van de staat kundige ontwikkelingen. Senator Humphrey is een man van lange ervaring en groot gezag in de Amerikaanse politiek. Op de demo cratische conventie van thans heeft hij gepoogd, oplossingen te vinden voor pijnlijke problemen waarvoor men daar staat kennelijk tever geefs. maar reeds de pogingen bewij zen zijn centrale positie. We zullen van senator Humphrey, de vermoe delijke vice-president van straks, nog wel meer horen. TN ZUID-VIETNAM verkeren de A Amerikanen in ee.i uiterst moei lijke situatie. Zij hadden het land willen beschermen tegen het com munisme. Nu zien zij zich in de rng aangevallen. Merkwaardig dat Amerika zo dik wijls ongelukkig is in zijn buiten landse politiek. Het wedt nogal eens op de verkeerde mensen en groepen, het schuift figuren naar voren en bekleedt ze met gezag, om te ervaren dat die niet het vertrouwen hebben van de bevolking. Zo ook in Zuld- Vietnam. Men vergete niet, dat het hier als regel gaat om jonge democratieën. Democratieën die voor alles behoefte hebben aan een rustige ontplooiing van de mogelijkheden, maar die helaas geworpen zijn in de stroom versnellingen van deze tijd. En tegen deze uitdaging zijn ze niet opgewas sen. Als in zovele jonge democratieën zijn het ook in Zuid-Vietnam de studen ten die zich roeren. Dat heeft zijn begrijpelijke redenen. Zij vormen de jonge intelligentie, zij leven bewust, zij voelen wellicht de verantwoorde lijkheid zoals die in rijpere staatsvor men het deel Is van Iedere burger. Waarmee uiteraard niet gezegd is, dat de studenten altijd verstandig handelen. Voor Amerika is de gang van zaken ontmoedigend. Men had zich in Zuid- Vietnam reeds zware offers getroost Ondank lijkt nu de beloning. Waar bij voor de bepaling van de nu te volgen gedragslijnen zich de nadering in eigen land van de verkiezingen stellig zal doen gevoelen. (Van onze parlementsredactie) Heeft de Nederlandse regering ei kat in de zak gekocht toen zy Frankrijk de AMX-13 bestelde? Het heeft er de schijn van. In oktober van het vorige jaar werd by een i tal van deze tanks een mankement ontdekt aan de lagerdrukgroep van de koppeling en aan de oliekering, terwyl thans gebreken aan de op hanging van het kanon zijn gecon stateerd. Niet alleen de verhouding tussen Frank rijk en Nederland, doch merkwaardiger wijze ook die tussen enkele figuren in de Christelijk-Historische Unie dreigt door de affaire te worden verstoord. In het C.H.-weekblad schreef E. H. van Eeghen uit Amsterdam deswege werd hij gisteravond voor de NCRV-camera gehaald dat de toestand niet minder dan angstaanjagend is. „Mechanisch is deze tank een onding dat voortdurend ernstige mankementen vertoont. Zelfs onder de beste omstandigheden is deze tank nauwelijks operationeel te houden voor langere tijd, speciaal indien terrein- werk verricht moet worden. Zelfs na de geplande verbeteringen zullen de be staande euvels niet afdoende verholpen zijn. Het is werkelijk onbegrijpelijk hoe onze legerleiding ooit tot de aanschaf van deze kostbare lichte tanks is kunnen overgaan. Een groot gebrek aan tech nische deskundigheid blijkt hieruit. Het is dan ook geen wonder dat de tankbe- manmngen weinig vertrouwen in deze tank hebben, terwijl juist het omgekeerde een eerste vereiste is voor een offen sieve geest, die dit dienstwapen moe kenmerken. In plaats van de aanschaf van de AMX-tank stonden er wel dege lijk betere alternatieven open. Toch blijft men nu maar op de ingeslagen weg voort, sukkelen, er In feite op speculerend dat er geen oorlog zal lobrekon." Maj. Anemaat Als verdediger van het beleid van staatssecretaris Calmeyer en chef gene rale staf Van de Wall Bake, trad op de majoor van de generale staf J. Ane- maet, leraar aan de hogere krijsschooL Deze verklaarde dat de sortering wel bijzonder klein was toen de AMX werd gekozen. Het enige redelijke alternatief was de Walker bulldog, die echter twee maal zo zwaar was als de AMX, veel minder beweeglijk en een te licht kanon had (76 mm). Een voordeel van de Wal ker bulldog was echter het moderne overbrengingssysteem. En als we vender de heer Anemaet nog even aan het woord laten: „De AMX-tanik had zijn betrouw baarheid bewezen onder werkelijk niet gunstige klimatologische omstandigheden van de Sinai-veldtocht en last but not least bood hij de bij de Walker bulldog niet aanwezige mogelijkheid tot inpas sing in een complete „familie" van panit- serrupsvoertuigen met alle voordelen met (Voor vervolg zie pag. 11) VERWARMING DEMONSTREERT Signaal voor de aftocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1