GRATIS £PRUS 15ct. GOEDKOPER DE GRUYTER zelfs op deze weekredames 10% Gijs Kramer, een mens gebleven kunstenaar M. E. A. B. MOKKA FILTER Bij paletvissenstenenstoelen „Met die verf alléén SASSENHEIM AGENT-BEZORGER loopt het vast Russische steun aan Kongolese rebellen? Buitenlandse interventie veroordeeld 7 l Economie en Financiën SPECULAAS EN AMANDEL SPECULAAS MARGARINE VOORDEEL NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 AUGUSTUS 196 De Nieuwe Leidse Courant vraagt zo spoedig mogelijk een «Gek huis hier, gek huis hier", mompelt Gijs Kramer, terwijl hij een oude kast achter in rijn atelier opent. Er ligt een deel van de 300 kilo stenen die hü op een keer uit Bretagne heeft meegenomen. „Ik maar zoeken naar ste nen daar en steeds sleepte ik weer zo'n ding in de auto. Maar moet je eens eien", «egt hij terwijl hy een mooi gekleurde steenbrok in de hand neemt, „daar sta je toch bij te huilen, als je dat ziet. Allemaal in dit huis. Ik heb er mijn wagen mee verwoest". In het atelier staan een drietal ezels, een wiftte houten tafel en een tweetal even witte als Biedemeier stoelen, waarvan Gijs Kramer de andere twee van het oorspronkelijke viertal door driftig achteraver leunen uit eikaar heeft geramd. „Jammer, ik had ze voor een tientje op de markt gekocht". Verder de aquaria die men niet snel op een atelier tegenkomt, maar waar Gijg Kramer zijn slapeloze uren'bij doorbrengt, kijkend naar het haait exotische kleurenspel en de vreemde sfeer die er van onder water naar hem uitgaan. Vissen, de enige dieren die er in rijn huis aan het Thomsonplein zijn overgebleven, na kolonies tropische duiven, muizen, honden en wat dies meer zij. Gijs Kramer, de publiekprijswinnaar van de Haagse Salon in Pulchri Studio. Is aanvankelijk in zijn huiskamer anders dan in zijn atelier. Terwijl zijn zoon Karl May leest. schenkt hij thee in en gaat zitten in een van de grote zwarte stoelen met gele kuasens en wacht eigenlijk een beetje tot z'n vrouw beneden is. Hij zegt vast; ..Nee, verwonderd dat ik de publlekprijs had was ik niet. Toen ik die twee oude mannetjes daar zo zag hangen in Pulchri dacht ik, kijk, het hangt er leuk en het heeft een goede plek dus wie weet, zit daar de publiekprijs wel in. Het onderwerp spreekt de men sen ook wel aan. die geestige, oude man netjes, die zo'n beetje aan het kletsen zijn." Zijn opleiding op de Academie in Amsterdam, die hij later nog voortzette in Den Haag, vindt hij als gesprekson derwerp vrij onbelangrijk. Hij maakt er in ieder geval geen probleem van. Hij is nu al sinds Jaren tekenleraar aan de Dalton-H.B.S. voor meisjes. Liever praat hij over de tijd dat het Russische bala laikaorkest Kozbek, waarvan hij de lei der was. thuis op het Thomsonplein kwam repeteren of over de keren dat hij met de sportjournalist bij uitstek wijlen Joris van den Bergh in een volgauto de verrichtingen van wielrenners gade sloeg. t)e wielersport inspireerde Gijs Kra mer namelijk zo, dat hij tientallen schil derijen over dit dynamische onderwerp heeft gemaakt. Zijn vrouw, die onder tussen ook een kop thee is komen halen zegt: „Voor mij waren die jongens op die fietsen alleen maar zwetende en spu gende kerels, maar mijn man heeft me helemaal enthousiast gemaakt. Ik ging al gauw even graag naar België en Frankrijk om naar de wedstrijden te kijken als Gijs." BUIENSCHILDER Gijs Kramer kan niet bogen op een regelmatige produktie. Hij is een buien schilder, die de zomermaanden soms niet tot de ezel komen kan, maar die soms in de drukke decembermaand tot diep in de nacht met nauwelijks licht in zijn donkere atelier aan het werk is. Hij schildert nooit naar model, maar ziet iets. waarvan hij thuis een schets maakt en dat soms pas jaren later resulteert in een schilderij. ..Portretteren doe ik niet meer. Ik heb het wel gedaan, maar het windt me veel te veel op. Mensen in teresseren me wel, maar bij portret ben je afhankelijk van het model en dat kan ik niet hebben." HU moet het hebben van bet bekijken „In een auto heb je geen contact met het landschap, het blijft een soort film waar je zelf niet in meespeelt. Nee, je moet het land kunnen ruiken, je moet kunnen afstappen en met de boeren praten, dan zie je iets." Het toenemen van het verkeer ii voortdurende ergernis voor Gijs Kra mer. ..Meneer hou op. ik hou niet toeneming op wat voor gebied dan ook. alleen misschien op het gebied van portemonnee zo nu en dan." Gijs Kramer heeft heimwee naa oude tijd. zoals hij ernaar verlangt op het platteland te gaan wonen. Want de moderne tijd noopt een mens haast zich terug te trekken uit het gejaag deze tijd, waaruit zoveel ellende ont staat. Hij veroordeelt, evenals zijn vri de negatieve instelling van een groot deel van de jongere generatie. „Je schijnt er pas bij te horen tegenwoor dig, wanneer je je huwelijk maar niet consolideert en zo. De negativiteit schijnt haast een noodzaak te zijn ge worden en men staat afwijzend tegen over alles wat niet in de clan past. NA A de berichten van de afgelopen dagen over de Amerikaanse, Zuidafrikaanse en Europese hulp aan het regime van de Kongolese premier Tsjombe dat een verbeten strijd le vert tegen de door de communistisch- China gesteunde rebellen, heeft Rus land nu gemeend ook een woordje te moeten meespreken. In een te Moskou uitgegeven officiële ver klaring. waarvan de tekst door Tass bekend is gemaakt, wordt verklaard dat de Russische regering „het ger wapenderhand ingrijpen van de V.S. en België in Kongo krachtig veroor deeld". In de verklaring wordt de mogelijkheid niet uitgesloten dat Rusland zijn steun zal geven aan de Kongolese rebellen. De Sowjetunie Is van mening dat hel Kongolese volk het recht heeft om geheel zelfstandig de vraagstukken betreffende zijn ontwikkeling of de wUziging van zyn politieke of economische Instellingen op te lossen. Het heeft zelfs het recht zelf te bepalen welke regering aan zUn wil uitdrukking wil geven. „Daarom heeft niemand, noch In Washington, noch in Brussel, noch In welke andere buiten landse hoofdstad ook. het reclit om liet Kongolese volk iets met geweld tc willen opdringen", aldus de verklaring van het Kremlin. Conflict Er wordt voorts nog opgemerkt dat het Kongolese volk zijn „heilige vader landslievende plicht vervult, door zich met de wapens in de hand tegen de kolonialisten te keren". Ten slotte wordt in de verklaring gezegd: „Zij die het op de vrijheid der Kongolezen hebben voor zien. kunnen er niet onkundig van zijn dat een voortgezet gewapenderhand in grijpen in de binnenlandse Kongolese za ken tot een uitbreiding van het conflict De Kongolese regeringstroepen, die nu zienderogen de rebellen hebben terugge slagen, hebben hun activiteiten geconcen treerd op het bolwerk van de opstandelin gen, Albertstad. Gisteren hebben de sol daten een charge uitgevoerd op Albert- stod waarbij zij gesteund werden door vliegtuigen van Amerikaanse makelij. Volgens de radio-berichten in Leopold- stad is deze aanval nog slechts een kwes- an uren. Verwacht wordt dat de re bellen zich spoedig zullen overgeven, want de charge heeft volgens piloten van de vliegtuigen die Albertstad hadden be stookt. paniek gezaaid onder de rebellen. Militair vliegtuig in Veluwemeer Bij Harderwijk is gistermiddag een militair vliegtuig in het Veluwemeer ge stort. De twee inzittenden tweede lui tenant J. K. Huisman en sergeant eerste klasse G. Vermeulen, beiden uit Leeu warden, zijn in veiligheid. Het toestel een Harvard stortte p zeven km van de kust in het Veluwe meer. De twee vliegers wisten via een zeilboot de kust te bereiken. Liftend ver trokken zij naar het politiebureau van Harderwijk. Het toestel was onderweg van Soester- M-g naar Leeuwarden. De luohtmacht- voorlichtingsdienst deelde mede. dat de Harvard een motorstoring had. van mensen, van onverwachte situaties cn van geestige momenten, want in veel werk van deze kunstenaar speelt de komische noot, vaak verbonden met een zekere tragiek, een grote rol. Zo wordt hy steeds geïntrigeerd door de ouder dom, die deze beide elementen wel heel sterk in zich draagt. OBSERVATOR Hij is de rustige observator cfie niet van autorijden houdt, omdat hij dan niet kan kijken, die Frankrijk ging ..doen" op de fiets toen hij 45 jaar was. „Het gesprek", het schilderij, waar mee G\js Kramer de publiekprijs van de Haagse Salon won, verraadt welke belangstelling de kunstenaar koestert voor de ouderdomterwijl ook de gees, tige toon. die in al zijn werk speelt niet ontbreekt. Gijs Kramer bij een van zijn „snelle" schilderijen. De wielrenners maken wel eens plaats voor schaatsen rijders, die minstens even veel dyna miek te zien geven. Het woord schoonheid lijkt niet meer in deze tijd te passen. Ik kan nog ge nieten van een glimlicht op een potje, maar dat mag tegenwoordig niet meer." Hij wijst hierbij op de vele moderne schilderijen, waarmee „de verwrongen complexjes van schildertjes" slechts voor de ogen van het publiek gebracht wor- GUs Kramer ls van mening dat het ab stracte in zijn huidige vorm geen stand houdt. „We moeten toch afkomen van alleen maar die verf, want anders loopt het vast, als je naar de natuur kijkt, doen de naturalisten het al zo armzalig, dus er is nog genoeg te doen. Alles in het huis van de familie Kra mer tteeft geschiedenis. Zoals bij voor beeld de oude boekenkist in de gang, waar hij met zijn zwager eens in ging zitten om te kijken hoe Hugo de Groot zich voelde. De kist kon niet meer open, maar er zaten kieren in, dus er was ge lukkig lucht genoeg tot het geval met vereende krachten werd opengebroken. Eerst in zijn atelier wordt Gijs Kra mer, de voor alles mens gebleven kun stenaar. haast een ander mens. Bij zijn palet, dat pas wordt schoongemaakt als het vijf kilo weegt, bij de vissen, de stoelen, de stenen Wat overigens niet wegneemt, dat hij zich in zijn huiska mer, waar hij met zijn vrouw en kinde ren een heel eigen sfeer heeft geschapen, thuisvoelt naast de platte buiskachel uit" Gorkum. waar hij oliestook van heeft laten maken. De 67-jarige heer J. Westendorp Haaksbergen stak gisteravond on wacht de weg over in deze plaats en werd door een vrachtwagen geschept. Hij kwam om het leven. lljoesjins Premier Tsjombe heeft in een nota secretaris-generaal Oe Thant van de VN verklaard dat China de toestand in land pitbuit „om een permanent centrum van ondermijnende activiteit op Kongo lees grondgebied in stand te houden". Twee gewonden bij kortsluiting in centrale Twee technisch ambtenaren var Pegus, het provinciale en gemeentelijke Utrechtse stroomleveringsbedrijf. hebben door een vlamboog, die na de kortslui ting in het sohakel'huis van de Pegus- centrale aan het Merwedekanaal ont stond, verwondingen opgelopen. Het zyn de technisch hoofdambtenaar M. G. Ver heul (64) en de technisch ambtenaar D. Vet (29). Beiden werden door de G.G. en G,D. naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Hun verwondingen ble ken ernstig. De kortsluiting in het schakelhuis ontstaan tengevolge van een storing a het zes en tien KV-railsysteem. Hier door werden enige kabels stroomloos, waardoor men van stroom verstoken bleef in de Utrechtse wijken Oog in Al Majellapark, de omgeving van de Mui- kerweg en in de werkplaatsen var Werkspoor en de Koninklijke Demka Staalfabrieken. Ook de Spoorwegen kregen met vertraging te kampen, omdat de wissels en seinen met de hand n ten worden bediend De bovenleiding bleef onder stroom. De elektriciteitssto ring duurde van 14 45 tot 15.55 uu Een koperen leiding en een ijzeren rasterwerk voor een deur waren door de kracht van de kortsluiting gesmolten. De beide employés stonden daar vlakbij. Volgens Tsjombe coördineren de Chinese ambassades in Afrika de ondermijnende activiteit en steunen deze met manschap pen en goederen. „Ik heb gehoord dat Iljoesjins-vlieg- tuigen uit China in Stanleystad zouden zijn aangekomen", aldus Tsjombe. die China noemt als een van de buitenlandse mogendheden die de opstand steunen. Intussen heeft Josep Kasavoebo. de president van Kongo, de ministerraad van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid verzocht om een buitengewone bijeen komst te beleggen om de situatie in zijn land te be- ken. Albertstad De officieel erkende middensfandscursussen (o.a gesubsidieerde opleiding voor slechts f 60- per cursusjaar.) van het ONDERWIJS-INSTITUUT VONT Herengracht 4 Leiden (Door het I.M.O. OFFICIEEL ERKENDE EN GESUBSIDIEERDE MIDDENSTANDSOPLEIDING) beginnen de volgende maand in: jmr KATWIJK AAN ZEE Inlichtingen "vragen staat vrij!> in KATWIJK AAN ZEE HEDENA van 79 uur bij de firma Van Rijn. Prinoestraat 27. telefoon 3819, waar U zi kunt opgeven voor de cursussen: DUITS EN ENGELS (voor beginners en gevorderden^, Reeds duizenden malen is daadwerkelijk bewezen: leek WIE ZEKER ZIJN WIL VAN SUCCES-" DIE NEME BIJ DE „M.E.A.B." LES! G Schriftelijke inlichtingen op aanvrage Dat S"A Onderzoek wijst uit: door rood sein Na het door de Ned. Spoorwegen in gestelde onderzoek naar de oorzaak van de botsing tussen de goederen- en een personentrein tien dagen geleden op het emplacement in Utrecht is gebleken dat de machinist van een van de treinen ;en rood sein met heeft gezien. Daar nee is het aanvankelijke vermoeden be vestigd. Zoals bekend is had de machinist zich verslapen waardoor de door hem bestuurde trein te laat vertrok. Tenge volge van het ongeluk was het treinver keer tussen Utrecht en Geldermalsen halve dag gestremd. De machinist zal disciplinair worden gestraft. Ziektekostenregelin g rijkspersoneel ook voor gepensioneerden Minister Toxopeus (binnenlandse za ken) kan thans nog niet zeggen wan neer de ziektekostenregeling rijksperso neel tot stand zal komen. Dit houdt ver band met de talrijke en ingewikkelde problemen, welke hieraan zijn verbon den, ook al omdat het om een groot aan tal personen rijksambtenaren en on derwijzend personeel gaat. Er wordt echter met voortvarendheid aan de tot standkoming der regeling gewerkt, al dus de bewindsman in antwoord op schriftelijke vragen terzake van het Tweede-Kamerlid Beernink (ah.). Hij deelt verder mee dat het in het voor nemen ldgt ook gepensioneerde rijks ambtenaren en onderwijskrachten van de regeling te laten profiteren. Hoger dividend bij Z.-Afr. handelshuis De N.V. Zuid-Afrikaansch handelshuis stelt, blijkens het verslag over 1963 een dividend voor van acht (v.j. zes) procent. De directie ziet met tevredenheid op het boekjaar 1963 terug. Anders dan in de laatste jaren is het bedrijf gespaard ge bleven voor tegenslagen op valutair, financieel-economisch en conjunctureel gebied. Javasche bosch koestert niet de minste hoop De N.V. Javasche bosch-exploitatie- maatschapplj v.h. P. Buwalda en Co. in liquidatie, heeft in vijf jaar een winst geboekt van f 6.250. zo blijkt uit het ver slag over 1959/63. Voorgesteld wordt dit bedrag in mindering te brengen van het verliessaldo van voorgaande jaren, zo dat een verliessaldo van f 1,28 min res- De dochteronderneming N.V. verenig de Javasche houthandel maatschappijen in liquidatie heeft in dezelfde periode een winst behaald van f 201.935. die even eens in mindering is gebracht van het verlies van voorgaande jaren. Het reste rende verlies bedraagt van nog f 827.583. Deze maatschappij heeft in 1963 een schadeclaim ingediend voor het genatio naliseerde bedrijf in Indonesië groot f 2.31 min. De claim is voorlopig geregistreerd. De directeur'liquidateur van de moeder maatschappij meent dat niet dc minste verwachting omtrent opbrengst uit het aandelenbezit in deze dochter mag wor den gekoesterd Voor er sprake is van een uitkering, zullen eerst de krediteu- ren moeten worden voldaan. De 35-jarige monteur C. C. A. van der Zijde uit Rotterdam, is gistermiddag in Goude na het plaatsen van een tv- antenne van een 7,5 meter hoog dak ge vallen en aan zijn verwondingen een sehedelbasisfractuur en snijwonden bezweken. De man verloor zijn even wicht toen hij via een ladder het dak wilde verlaten. Het slachtoffer was ge huwd en had drie kinderen. Kon. Zout/Ketjen: halfjaarcijfers De directie van Koninklijke Zout- Ketjen N.V. maakt bekend, dat over het eerste halfjaar 1964 het hierna volgende geconsolideerde resultaat is behaald. Ter vergelijking zijn de resultaten van voorafgaande tijdvakken vermeld. Alle bedragen zijn uitgedrukt in joenen guldens ffi concern-omzet 25 exploltatiewinst voor afschrijvingen opbrengst niet-geconso lideerde deelnemingen interest, inclusief op brengst effecten div. baten en lasten ■s 2 56,1 48.9 45,6 winst voor aftrek laslingen op de w belastingen op de 53.0 51.1 45,1 20.3 19,2 18,5 inst 37.7 31,9 26.6 16,4 13,6 11,6 aandeel van derden in geconsolideerde deel nemingen 12 0,4 0,4 netto winst 20.1 17,9 14.6 geplaatst aandelen kapitaal ultimo tijdvak 84,1 801 De cijfers over het eerste halfjaar 1964 dragen - een voorlopig karakter. Bij de vergelijking met het resultaat over het eerste halfjaar 1963 moet in aanmerking worden genomen, dat in dat halfjaar de resultaten ongunstig waren beïnvloed door de gevolgen van de strenge winter. De concern-omzet bevat het met de kapitaaldeclneming van het concern overeenkomende aandeel in de omzet aan derden van de geconsolideerde deelne mingen en van de niet-geconsolideerde industriële deelnemingen, aldus de De lieer L. Krol (CHU) 74 jaar, overleden fe Gisteren is in Den Haag geheel onverfg y wacht op 74-jarige leeftijd overleden d»ouis heer L. Krol, oud-lid van de Provincial e' Staten van Zuid-Holland en oud-lid vaPdor het hoofdbestuur van de Christelijk Hiian 1 torische Unie en oud-leraar Nederland'6'" aan de Chr. Lycea „Zandvliet" en „Popi)r0ot lierstraat". Wc De begrafenis van de heer Krol, di gewoond heeft aan de Vondelstraat 70 b Den Haag, zal plaats vinden op vrijdaj Fj 28 augustus 's middags om twee uur oi de begraafplaats Nieuw Eijkenduynen. Duiven nieuws Lisse L1SSE De postduivenhoudersvereni ging „De Luchtklievers" heeft een ns vlucht gehouden voor jonge duiven vai Roosendaal af met 365 duiven. De uit slag: H. van Kesteren 1 9 17 40 45 47 51. 58. 67. 70; H. van Diest 2, 4, 12, 15, 58 *'1' 71; J. Duivenvoorden 3, 5. 8. 13. 64; M. d< 'etl' Vreugd 6. 14. 31. 41, 42.: Chr. de Bruiipnw" 7 10 19. 22 29 49. 54, 59; Jac. van Es To 11. 21. 25. 26, 30, 43, 57. 63; De Haaslerlai Schoone 16. 37. 65. 73; D. van Ruiten Ufen c 34. 46; Th. Schoone 20, 68; J. Mol 23. 66 Dai Comb. Roodenburg Doesburg 24, 28, 53jia 60; G. Mens 27. 44; J. van der Hulst 33?waa P. M. Bersee 35, 69: P. A. Opdam 36, 46' 61; C. van der Poll 38, 55; G. Paardekoo'/,^. per 39. 72; J. J. Schoone 50; J. A. var Diest 52; Joh. de Kuijper 62. Tijd eerste.' prijsduif 1328 meter per minuut. laatstrscu 1117 meter per minuut. pm< Hoe de duiven van de pqstduivenhou" T dersvereniging „De Ouden Blauwbandtlanl vlogen kunt u opmaken uit onderstaand" uitslag van de laatste vlucht van Crei (364 km) of met 48 duiven: J. de Borr 1. 8, 9; C. Zuidhoek 2,10; Th. van der Ploej c 11 en Zn. 3. 4, 5; H. Doeswijk 6, 7, 11; J Arrachart 12. J. de Borst is 1ste hok (Hl kampioen Jonge duiven van 1964 gewor den. Voor een juniorlid is dat een prach U tige prestatie. Tweede werd H. Doeswijl O' en 3e hokkampioen C. Zuidhoek. ATLETIEK Snepvangers snel j in Aken: 3.18.4 De Nederlandse kampioen op de lof P[: meter. Henk Snepvangers, heeft gistei avond tijdens internationale atletiekwéc' mf strijden te Aken de 1500 meter gewonne .Jn in 3 min. 48.4 sec. met ruime voorspron op de Duitser Herbert Missalla, die 3.51 voor zich liet afdrukken. pfscl Engelse league Arsenal: gelijk tegen Sheffield b„' De uitslagen van de gisteravond in d Engelse league gespeelde wedstrijdc *ul luiaen: eerste divisie: ArsenalSheffiei re' Wednesday 11, BurnleyTottenhar Vo Hotspur 2—2, EvertonNottingham Fo brl rest 1—0; tweede divisie: Ipswidh Tow tar Coventry City 13, Rotherh&mSwan get sea Town 4—2, Swindon Town—-Crysti «e Palace 20. de ko Jan Jiskool raakt record kwijt De Nederlander Jan Jiskoot is giste: avond zijn Europees record op de 10 meter vlinderslag dat hij sinds 13 sep tember 1962 "Parijs) met een tijd vai e' 59.5 sec in- zijn bezit had. kwU-t geraak' aan de Oostduitser Horst-Günter Grego^""11 die bij wedstrijden in het Elbe-zwembar'^" te Maagdenburg op 59 3 sec uitkwam. ,R sink Wielrennen Zoals in de beide voorJeai1 gaande jaren reeds het geval was, zalool'®0^ nen in Albertville, Sallanohes en Pariji De Allied travel board" in West-Berlijiu die in voorgaande jaren had geweigerl, de Oostduitsers de nodige besdheiden ti/V verschaffen, wilde dit nu wel doen, maa verbond daaraan volgens de Oostduif sers enkele onaanvaardbare voorwaar den. De Oostduitsers zouden volgens hui: zeggen slechts onder de naam „Duits land", aan de wedstrijden mogen deel nemen, terwijl hun volkslied niet zo: worden mogen gespeeld ELKE 3e GOUDREEP van 20 ct. Vrij kiezen uit Molk-, Puur- of Melk-Mokkorepen. Koop zovool U wilt, Bij olko 2 Goudropon krij or één gratis bl|. voor elke 2e pot De fijnste oploskoffie, ook in sierpotl elk groot pak van 105 ct. voor 90 ct. van 145 ct. voor 130 ct. 2e succes-week 4 pak SUPERMARGARINE samen slechts 187 ct. 4 pak TAFELMARGARINE samen slechts 187 «t. 4 pak FIJNSTE MARGARINE samen slechts 157 ct. en en alleen

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 6