Levensecht showproces Ridderzaal m Haagse Automarkten bezorgen de politie veel hoofdbrekens Grote chaos in Saigon I oor gehoor van 500 juristen op Rijn Drama het gegeven Duitsers proberen in R dam te ronselen Levendige plannen van Avro-televisie ETHERG0LVEJN Avro: Wij voldeden aan alle wensen van Ageeth Geen concurrentie op de TV-netten DINSDAG 25 AUGUSTUS 1964 "JJTRECHT ondervindt de Jarenlang sfvQicnd staat de wederinvoering van het Doesburg handelend moete de tegenover deze automarkten, oude nare gevolgen van het vooral omdat veel van de waarbij Amsterdamse besluit de verhandelde auto's vla ad- naam staat wekelijkse wilde auto- vertentlee e.d. aan de (kiel- bilist en niet zoals markt voor het Olympisch ne) man worden gebracht, de auto. „Het begint gevaar betekenen enieKen op de automo Lxtra oogje bij stadion te verbieden. De aanvoer op de automarkt de verkeersveiligheid. in de Domstad de grootste van ons land is sindsdien snel gestegen. De laatste weken noteert Harde vuisten kentekens worden", vindt de heer Van Doesburg. Een auto wordt avond wel De Utrechtse politie heeft thans een afspraak met de oW° v.'n politie In de omliggende ge meenten om na sluiting van de automarkt een extra oogje in het zeil te houden. of lts keer verhandeld. De Daardbbr lope„ hael administratieverompslomp bastuurdars van wrakken al zelfs record-aantal- markte„ haett tot die daardoor ontstaat leidt ol met kenteken tegen ,n Wen de dn,rendM tOt extern W.erdoOr de d. andare „J,,. len van boven de duizend. De tweede- en meerhand- se autohandel op straat bezorgt de politie heel wat hoofdbrekens omdat de auto's vaak heel slecht en du<s de verkeersveiligheid. De Utrechtse automarkt is eigenaar niet ant de autohandelaren zijn achterhalen is. gewend hun eigen boontjes (met de harde vuisten! te Doorrijden doppen. Daardoor ontgaat gevaar zyn voor de politie tevens de kans DU stimuleert b(j orovAi ia o. onhoorbare praktijken de beeld het doorrijden m te drukken. Commis- aanrijding, omdat de laatste jaren een aange- sarls Van Doesburjf tiewens in het kader de bestrijding van de auto markt-uitwassen is een ver plichte Jaarlijkse keuring voor auto's die ouder zijn dan vijf jaar. Deze moge lijkheid ls thans in studie op het ministerie. Een legenheid geworden Utrechtse politie is autohandelaren onderling. deel dat de poijtiegreep op kenteken toch op Particulieren komen er vrij. de automarkten wat stcvl- elfde gor zou kunnen zijn als de - aL *UaïïSS5ïf bevoegdheden van de poli- ^t gebreken at zouden worden vc ruimd of vereenvoudigd. de trokkenen zich gedekt weten dere bevoegdheid die de de wetenschap dat het Utrechtse politie wenst, is ande wei niet geldt In Tilburg en Apeldoorn. tje „De gewone man is te ver standig om daar een auto te kopen, want hij komt toch heel vaak bedrogen uit, meent de A.N.W.B., die al de mogelijkheid kentekens staat. Een handicap in te houden van auto's ior de politie Is voorts die ernstige gebreken verto- i auto nen. Dat kenteken zou dan n een pas teruggegeven kunnen worden als de eigenaar met Janboel99 is hij voorstander i den geconstateerd als de bewijzen komt aantonen dat auto rijdt. Ook als de auto het euvel is verholpen. Nu de politie vol- is alleen i de auto mogelijk. (Vervolg van pagina 1) Op verzoek van de Amerikaanse am bassadeur in Saigon. Maxwell Taylor, heeft president Khan gisteravond twee uur met boeddhistische leiders gespro ken De tegenstelling rooms-katholiek- boeddhist blijkt namelijk steeds groter te worden. Dit leidde vorig jaar tot de om verwerping van het bewind van presi dent Ngo Dinh Diem. Om op alles voor bereid te zijn werd het Amerikaanse mi litaire personeel in Saigon al vast in ge deeltelijke staat van paraatheid gebracht. Aan de relletjes was overigens gisteren nog geen einde gekomen. Studenten vie len het ministerie van voorlichting in Saigon aan en andere studenten gingen te keer in het hoofdkwartier van de na tionale studentenvereniging. Ze lieten het gebouw brandend achter. Ook in de steden Hue. Dan Hang en Qui Nhon was het onrustig. In Qui Nhon werd de staat van beleg afgekondigd omdat rooms-ka- tholieken en boeddhisten slaags waren geraakt. Ten slotte heeft Cabot Lodge, de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, gisteren in Bonn be sprekingen gehouden met Westduitse regeringsleiders. Lodge, die een rond reis door Europa maakt om de kwestie- Vietnam met de verschillende regerin gen te bespreken, verklaarde, dat zijn Westduitse gastheren het op alle pun ten eens waren met. de Amerikaanse politiek. Hij heeft niet om militaire steun gevraagd, maar vond ten aanzien van de Amerikaanse politiek een „wel willend gehoor". Lodge zal ook nog een ontmoeting hebben met bonds kanselier Erhard die op het ogenblik met vakantie is in Beieren, Sonneveld ontsloeg drummer terecht Uitspraak doende in een kort geding heeft de president van de rechtbank te Amsterdam vanochtend geweigerd het ontslag op staande voet dat de cabaretier Wim Sonneveld zijn drummer J. P. Kor- zelius verleende, nietig te verklaren. Namens de drummer was in kort geding geëist dat de arbeidsovereenkomst tot eind 1964 zal worden hersteld of dat zijn cliënt althans schadeloos zal worden ge steld. De president weigerde deze 5 ziening op grond van de getuigenverkla ringen die door de advocaat van Sonne veld mr. K. Leoni werden overgelegd. Uit deze verklaringen bleek dat de drum mer herhaaldelijk was gewaarschuwd in verband met zijn onbehoorlijk gedrag op het toneel en zijn onvoldoende n kale prestaties. De eisende partij werd veroordeeld in de kosten van het geding ad f 225. Gisteren is in de Rijn bij Lienden i'Betuwe) het stoffelijk overschot opg^- dregd van de negenjarige D. de Kleyn uit Veenendaal, die zondagmiddag is verdronken. De jongen was met andere kinderen langs de oever aan het spelen toen hij een fles in de Rijn zag die hij wilde pakken. Hij waagde zich te ver in het water en kwam in de vaargeul De vader trachtte het kind nog te redden maar kwam zelf in moeilijkheden, zodat hij zijn pogingen moest staken. Warm weer 10 mm. regen veroorzaakte, loopt van de Duitse bocht in westelijke richting naar het centrum van een nieuwe de pressie, die voor de Ierse kust langs naar het zeegebied tussen Schotland en IJsland koerst. Het koufront van deze depressie verplaatst zich in oos telijke richting naar de Golf van Bis- caje en Spanje. Zijn snelheid is niet groot. Verder bevindt zich boven cen- traal-Europa een krachtig hogedruk- gebied. Tussen beide systemen hand haaft zich aanvankelijk een zuidwes telijke stromingmaar de wind gaat later uit zuidelijke tot zuidoostelijke richting waaien. Een gebied met op klaringen bereikte dinsdagochtend België en Zuid-Limburg Het ziet er naar uit dat het weer morgen over wegend zonnig zal zijn en warm. Luchtdrukdalingen in zuid-Frankrijk zullen daar een onweersstoring kun nen veroorzaken. Het is échter niet waarschijnlijk dat deze al voor mor genavond in onze omgeving van be lang wordt. onder 19.41: maan op 21.21. onder 9.09. Zondag 30 augustus: laatste kwartier HOOGWATER SCHEVENINGEN 26 augustus: 5.01 v.m.; 17.23 n.m. Strandverwachting Met een wind tussen zuid en zuidwest wordt iets warmere lucht aangevoerd. Morgen droog weer met meer zonnige perioden. In de middag 22 tot 24 graden, zeewater bijna 18 graden. Vooruitzichten: perioden met goed strandweer, maar niet geheel stabiel. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur De Bilt geh.be> Z.-Limburg 1. be\ München Zürich Geneve -6 18 12 0.5 De entourage was wat anders dan in een normale rechtszaal. De statige Ridderzaal aan het Haagse Binnen hof met zijn sierlijke luchters, de grote bloemquetten aan weerszijden van de rechtbank, het aditorium van 500 juristen gestoken in stemmige gelégenheidskleding. het was alle maal wat tegenstrijdig met de so berheid. die de rechtszaal normaliter kenmerkt. Maar tóch werd daar gis teravond in de feestelijk met vlaggen versierde Ridderzaal een proces op gevoerd, dat in niets verschilde van de werkelijkheid. Er was een echte rechtbank, een recht bank zelfs bestaande uit prominenten uit de juristenwereld, onder wie mr. G. E. Langemeüer, procureur-generaal bü de Hoge Raad. HU trad ditmaal op als officier van justitie in ,.de zaak Dieke- (Van i O P verslaggevers) ma", een door de bekende Nederlandse rechtsgeleerde prof. mr. J. M. van Bem- melen samengesteld toneel-proces, dat werd opgevoerd voor de deelnemers aan het negende internationale strafrechtcon gres van de Association Internationale de Droit Pénal. Een novuiu in de ge schiedenis van de organisatie, waarmee Nederland als gastheer iets wilde laten zien van zijn eigen strafrecht. De zaak waar het om ging was een drama. dal. zich had afgespeeld op de Rijn bij de Duitse grens, waarbij de Leidse -student Pieter Kampen om het leven kwam. Hij verdronk nadat zijn zeilboot was gekapseisd. De binnenvaart- Net als vorig jaar vlak na de va kantie zijn er ook nu Duitse bedrij- die in Rotterdam Nederlandse metaalarbeiders proberen te werven. Deze bedrijven is het bekend, dat vele Nederlanders hun vakantie in Duitsland doorbrengen. „Lokman nen" van deze bedryven hebben een aantal dezer vakantiegangers opge zocht en hun gewezen op de grote 'oordelen en het hoge loon dat aan rerken in Duitsland is verbonden. Aansluitend op deze ..lokmannen "-actie heeft een scheepswerf te Emden onlangs te Rotterdam een voorlichtingsbijeen komst belegd. De Duitsers menen ken nelijk, dat. nu de toestand in de Neder landse scheepsbouw niet zo heel roos kleurig is. er waarschijnlijk gegadigden zullen zijn. die wat voelen voor een baan in de Duitse scheepsbouw. Voor zover wij konden n&gaan, is het succes van deze Duitse werving in Rot terdam niet groot. Van de zijde van het Rotterdamse G.A.B. werd zij een „storm in een glas water" genoemd. Het GA.B. heeft niet de overtuiging dat de Rotter damse metaalbewerkers hard naar de Duitse werven zullen lopen. Er is naar aanleiding van de te Rotterdam gehou den wervingsbijeenkomst slechts één ontslaggeval bij het G.A.B. aangemeld en dit geval betrof bovendien geen Neder lander maar een Hongaar, die in Emden zijn geluk wilde beproeven. Van de zijde der afdeling Rotterdam van de bij het CNV aangesloten Christe lijke metaalbedrijfsbond werd ons mede gedeeld, dat deze bond niet is veront rust. Nederlanders, die in het verleden in Duitsland hebben gewerkt, hebben ondanks de geboden hoge lonen, daar geen al te prettige ervaringen opgedaan. schipper Johan Diekema had hem kun nen redden u»mdat net drama zioh ondc zijn ogen afspeelde. Hij was echter door gevaren en weigerde te helpen-omdat hij in één van de schipbreukelingen de Jon geman had herkend, die zeer tegen zijn zin dong naar de hand van zijn dochter Antje. De te beantwoorden vraag was nu: was schipper Diekema schuldig aan de dood van de student? Een vraag die in deze zaak eerder is gesteld. Acht Jaar geleden werd hetzelfde proces namelijk ook voor de televisie opgevoerd Tot in details Tot in de details hebben reohtbank én verdachten én getuigen er een levensecht proces van gemaakt, een proces, waarin voor een belangrijk deel het woord werd gevoerd door mr. W. F, C. van Hattum, president van de rechtbank (in het da gelijks leven vice-president van de Haag se rechtbank) en door verdachte Johan Diekema alias mr. J. A. Vlot. directeur van het instituut voor probleemgezinnen in Amersfoort. In overall verscheen hij voor het college, zich wat gemaakt stun telig afwerend tegen de vragen van de rechter, daarbij zo nu en dan geassis teerd door zijn verdediger, de Haagse advocaat mr. A. Mout. Behendig trachtte hij de kernvragen te ontwijken, maar zakte al meer en meer door de mand toen eenmaal de getuigen ten tonele versohenen. Ook zij speelden hun rol voortreffelijk, de drie studenten uit Utrecht en Amsterdam en de secretaresse van een Haags dagblad. Het was vooral Jan Hin van de r.k. academie voor so ciale wetenschappen in Amsterdam, die zo nu en dan hilariteit veroorzaakte in de zaal in zijn rol van de onnozele schip persknecht Wobbe Fransema. Het was allemaal natuurgetrouw. Zelfs de rapporten van deskundigen ontbraken niet. Er was een psyehiatrisoh rapport en een rapport van de reclassering. Na alle verklaringen aangehoord te hebben hield de officier zijn requisitoir: lang en fel. Aoht maanden vroeg hij, omdat Jo han Diekema door grove nalatigheid schuldig was aan de dood van de jonge man. Bovendien had hij de wet overtre den. die in dit geval verplichte tot hel pen. De rechtbank maakte er in haar uitspraak na raadkamer zes maanden van. Vanavond zal eveneens in de Ridderzaal een forum worden gehou den onder voorzitterschap van prof. Van Bemmelen. dat naar aanleiding van het proces gerezen vragen zal beantwoorden Veel nieuw amusement v anavontf HUvt Als eerste in de rij van omroep verenigingen heeft de AVRO giste ren vor de pers haar plannen ont vouwd voor het komende seizoen, dat op 1 oktober officieel ingaat. Belangryk hierbij zijn vooral de televisieprogramma's, welke nu be kijken naar een amusementsprogramma, dat afgewisseld wordt met andere muzi kale evenementen, o.a. twee moderne 20.00 opera's. Een nieuwe Amerikaanse strip „Getrouwd-ongetrouwd" (waarin een echtpaar zijn huwelijk verzwijgt van- baan in dezelfde zaak), een maand-editie van Televizier waarin o.m. mr. Hilterman grote buitenlandse repor- zetting van twee netten betreffen, tages verzorgt en een reeks korte indus- Daarbij is in grote mate gedacht trie-documentaires ook uit eigen land. aan nieuw amusement. completeren dit programma. Op vrijdagavonden (eerste net) blijft vroeg de rubriek Rooster, dan komt als troef - menten uit de opera Tiofland (gr) 21 05 Adelbrieven van de sport. klankbeeld ;5 Stereofonischc uitxending: Promena de-orkest: moderne muziek 31 55 Viool recital: kla°6 muziek 22.30 Nieuwe 22 40 Actual:tenten 23.00 Galte Parisienne. bal let (gr) 20 55—at.00 Nieuws. Hilversum 11. 298 m. KRO: 19 00 Niei 19.10 Actualiteiten 19 25 Dansmuziek iziek (gr) 20 15 Omro pmee Voor de zondagavond heeft de AVRO op het eerste net een vaste programma- v™8 o.n torn, „,s d,i n.:,-.nieuwtje de Danny Kaye-show tweer vanavond samenstelling bepaald: dat begint met een nieuwe Corry Brokken-show. geti teld „Een avondje uit met Corry". In de sfeer van een exclusief diner- restaurant zal Corry zingen bij het or kest van Jos Cleber en er tevens aller lei Interessante gasten ontvangen. Daar na treden Willy Walden en Piet Muyse- door drs. Iloogendük gepresenteerde ru- laar op in hun meest-succesvolle sket- briek „Parlementaire spiegel" met inter views. te houden met ministers Op hel tweede net vrijdags presen teert Gerton van Wageningen eer nieuwe populair-wetenschappel(Jke ru briek. daarna is eveneens nieuw merleden over actuele parlementaire ken. en een serie reportages uit Neder- pagina, landse bedrijven en -fabrieken. Mstisch Televisie. VARA 19.30 Le* van Pablo Casale. muzikale filmdocumentaire NTS 20 00 Journaal. VARA20.20 Achter het nieuws 20.45 Rawhide - betoverde heuvel*, film 114 Jaar en ouder) 21.35 Shakespeare, onze tijdgenoot, filmdoeumentalire over het werk van William Shakespeare. NTS: 22.2522.30 Journaal. Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. VARA: 7 00 Nieuw* 7.10 Ochtendgym 7 20 Socialistisch strijd- Lichte gram (7.30 Van de voor- prantje) 8 00 Nieuws en socia- .strijdlied 8.18 Lichte gram 8.50 Gym voor de vrouw 9.00 Kookpraatje 9.05 Stereofonisehe uitzending: klass ka mermuziek (gr) 9.35 Waterelanden. VPRO: 9 40 Twee boeken - één boodschap, lo zing (VI) VARA: 10.00 Lichte gram 1100 Nieuws 11 02 Vrij cabaret 11.25 Vo- Bekende artiesten ches uit 27 jaren Snip en Snap-revue en vervolgens speelt Ko van Dijk de Bekende artiesten vullen op het eerste hoofdrol in veelsoortige eenacters. Be- net de zaterdagavondprogramma's van sloten wordt met de rubriek „Kunstgre- de AVRO: in de show Willy en Wil- u pen" van Pierre Janssen, welke voorlo- leke" (Alberti) treden mede andere Ne- f' pig enige wijziging ondergaat. derlandse artiesten op. het quiz-uur De maandag blijft op het eerste net blijft gehandhaafd en tenslotte treedt filmavond, meestal te verzorgen'door dc bet komische duo Johnny Kraaykamp St« NTS. Voor het tweede net heeft de "RiJk de Gooyer op in een uit het Engels Me^ lSTa Stereofonischc ur^n- AVRO op die avond gepland: een forum vertaalde serie van de auteurs S. C. derd door zijn buren, lezing (V) 14.00 Grè dat actuele problemen bespreekt, een Green en R. M. Hills pen uit de muziekgeschiedenis, muzlkali programma over komende uitzendingen *s de AVRO op het tweede net dan tBeroeps'1,ev^'ftiMu?)e reacties op voorbije uitzen- z}c} men eenzelfde soort programma als granunl'voor^eugd 162» i gitaar: dedelingen lek 12.10 Fluit, klari- 2.30 Me- uitzending: Musette-orke? gen en over reacties op voorbije uitzen- dat wat het vorige seizoen 's middags ^en 17 00 Wegwijzer, tips Amerikaanse jazz- Werd uitgezonden Nu zijn het echter nieuwe rubriek, waarin Ilse Wessel en Harry Hagedoom. die be- 1 Wageningen leerzaam over zoekjes brengen aan bedrijven en instel- Een muzikaal programma „Combo" is voorts ingesteld op muzikale genoegens voor tieners en jazz-liefhebbcrs en in „Zoo Zoo" komen weer allerlei dieren Radionieuws sterren spreekt Op dinsdagavonden kan mi eerste net beurtelings kijken cabaretprogramma met Adèle Bloemen- daal als centrale figuur en het pro gramma Domino, weer gepresenteerd door Denise Maes. Tenslotte Is er een actuele discussie over een bepaald onderwerp tussen twee tegenstanders, waarin een kleine selecte groep toeschouwers zich mate mag mengen. Dit programma „Man leten min". xal 50 minuten duren van abonnan,entsco„cartol Zendt de AVRO op dinsdag op het 2e menten van buitenlandse muziekfestij' net uit. dan kan men een nieuwe Ame- nen, meer stereofonisehe concerten, de Modi rikaanse amusementsstrip „De schone uitvoering van drie minder bekende heks" (met dolle situaties) zien. alsmede opera's (Dukas, Giordano en Rimski een nieuwe rubriek „Artistieke ontmoe- Korsakoff), een serie fluitconcerten en tingen'waarin men, naar het patroon het optreden van talentvolle jonge Ne- de afgesloten rubriek „Literair derlandse musici in een rubriek „De van uitnemendheid" vormen elementen in het serieuze pro gramma. Verzoekpro- Joor de zie- >r vakantie- ipperdagen. afgewisseld met gram 7.50 Regeringsuitzending Geven en ne- nen Tips voor en van weggebruiken» 8.00 Nieuws 18 15 Lichte orkestmuziek en iccordeon (gr) 18.30 Radio-Volks-Univer- bieden nieuws. Deze blijven hun beperkte welbekende vorm houden: veel goede muziek, o.a. voortzetting van uitzending ontmoetingen" kennis kan maken met kunstenaars buiten het gebied van de li teratuur. Tot besluit: een Amerikaanse strip „De vijfde colonne", handelend ovei spionage en contra-spionage e Sticuaa. door de heer Rijk -dansen (gr) 9 00 Voor de zieken 930 Lichte gram 9 40 Voor de vrouw 10.10 Kiass gram :0 30 Morgendienst 11.00 Klas* gram 11.15 Lichte gram 12.00 Licht in strumentaal trio 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Koorzang i gr 35 Transistor, licht programma 15.00 (gr) 15 15 Strijk- muziek 15.50 Bijbelvw- e Jeugd J.48 Ste- ifonische uitzending: licht instrumentaal intet 18 05 Kamerkoor 18 30 Het Spek- m. nieuws uit de prot christelijke or- lisaties 16 45 Nieuwe gram. Vit eigen land Radio-assistente mee naar VPRO: Op de woensdagavond (eerste net) blijft de Dick van Dyke-show gehand haafd, gevolgd door de sportrubriek. een aflevering van „De verdedigers" en ten besluite een documentaire over onder werpen welke een typisch Nederlands karakter dragen. Op het tweede net begint de AVRO woensdagsavonds met de filmrubriek „Confrontatie" en dan is er weer een nieuwtje: er worden speciaal voor tcle- Op visie gemaakte Duitse films vertoond, tatic welke dus niet eerder in ons land te zijn geweest. Op donderdag (eerste net) behoudt Scherphuis naar de VPRO is over- het vrouwenprogramma het bekende gegaan, antwoordde de heer J. M. Avonds wordt de mbriek vin 0vtrvest radio.adjunctdirec. raag naar de presen- dat hiervoor nog een dubbele va- radio-vrouwenpro- cature bestaat, omdat Ageeths as- gramma's van de AVRO. nu Ageeth sistente, mevrouw Van Gennep, karakter. „Levend theater" voortgezet, waai na een televisiespel volgt Op het tweede teur van de AVR0 op de gistermid- net kan men dan in AVRO-uitzendingen dag gehouden persconferentie node, veneens naar de VPRO is gegaan. „Maar mevrouw Scherphuis heelt mij „Er zal geen concurrentie bestaan op beide televisienetten, maar pret tige gecoördineerde samenwerking. Wij streven naar contrastprogram ma's, maar dat zal niet altijd zo scherp kunnen worden gesteld. Wel 71 Item. Ik schenk Katrijne Celestine Hou- waert. mijn maarte, die mij haar kostelijke dienstbaarheid uitermate toewijdde ik schenk Katrijne alle mijne meubelkens en al het keu- kengerief et cetera, en al mijn baar geld plus de twee waardepapieren, welke te vinden zijn op het schab in mijn librije achter de root boe- Ja, mijn vriend, ik ben rijker dan ik vermoedde. Die acties erfde ik vóór jaren een nonkel van mij. Ik was ze vergeten. Ze lagen al die tijd op het schab. Ik ontdekte ze enige maanden her. Ze zijn van een scheep- aartsociëteit wélke, is mij ontglipt. Ik dacht, at ze waardeloos waren geworden, maar de baljuw zegde mij het tegendeel. Och, Ik hechtte nooit aan munt. Het is een demonieke uitvin ding. Wat hebt gij zoëven neergeschreven twee waardepapieren, welke te vinden zijn op het schab in mijn librije achter de root boeken las mijnheer Vercuyck stijf. Danke opdat zij de maarte, mijn vriend opdat zij zich inkope op het bagijn- en een wit leven leide tot aan haar stervens zucht. Item. Ik stel mijn weergaloze vriend Socrates, die ik in de hemel zal wederzien de dieren belanden alle in het paradijs, mijn vriend, wijl zij schuldeloos zijn, toefden zij niet reeds in dt Hof van Eden, de Tuin der Gelukzaligheid dooi de Heer-God oorspronkelijk als bestendig be doeld?: hebben zij hun recht op de hemel deels •erbeurd, telijk de domme mens? neen, niet- vaar! onder de /eilige «oede van de huidi ge baljuw van Damme, mijnheer Hemerijck. woonachtig ter stede in de Reigerstraat, opdat mijn Socrates goé-leve tot aan zijn einde en ik schenk mijnheer Hemerijck, na Katrijne en So crates mijn genegenste vriend, mijn boeken en mijne door mijn hand gewrochte geschriften, wel ke laatste hij echter generlei bekendheid geven mag hij vermeie zich erin en hij zal er voor zeker God in gewaarworden Ge hebt het notarius? Ik héb. Item. Ik laat de eerste schepene Fonteyne an Damme mijn gaanstok met elpen bol na, opdat hij zich myner beminnelijk heuge geduren de zijn gang vanaf zijn huizing naar het raad- LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Damme in Vlaanderen door fAN H. EEKHOUT huis en omgekeerd, want ik acht de schepene hoog uit oorzaak van zijn rechtschapenheid en zijn smakelijke lach. Item. Ik schenk mijnheer René K<?eckaert, stadsschrijver van Damme, te mijner gedachte nis mijn zilveren snuifdoos met Katherina-van- het-rad erop uit gehamerd, welke heilige, vol gens myn ervaringen, de kracht van de snuif schijnt te verdubbelen of ik zoude mij al erg moeten vergissen schenk de schrijver onder havige snuifdoos mits hij het eenzaam geworden Rozeke Ruttaert, na verstrijking van de rouw- tijd wegens het afsterven harer euster Melanie huwe, want het is mij, pastoor van Damme,niet verborgen gebleven, hoe mijnheer Koeckaert en Rozeke Ruttaert een heimelijke minnen onder hielden, welke de snodaardesse van een Mela nie Ons-Heer erbarme Zich over haar poog de te vermoorden. Hebt gij dit, mijn vriend? Tja. daar kijkt ge van op, nietwaar. Damme heeft zogoed zijn tragedies als Brugge Ik even wel verander het treurspel in een blij toneel! Wanneer u het te fel aangrijpt, eerwaarde, kunnen wij een moment pauzeren Mijn vriend, my grijpt niets aan dan de dood. En de dood is bedrog, is niemendal. Kan niemendal u aangrijpen? Hoor toe. Item. Ik schenk mijnheer Spiessens, apothecarius binnen deze stede, mijn boog en pijlen, opdat hij niet langer schiete met de wapens van Voltaire, docb met het wapen van mij. Benedict Poncke. het geen hem stellig van zijn dwalingen genezen zal en zijn wankelingen voorgoed uitroeien. Item. Pastoor Poncke monkelde verstolen. Ik schenk mijnheer Antonius Gerard us Ver cuyck, notarius van Damme. mijn voorraad wij nen. Voltóói, myn vriend! En verheug u! Voor slechte wijnen had ik nimmer ambitie, ge lijk ge weet. Denkt gij, dat ik niet bemerkt, dat er een blos op uw kaken bloeit, welke mij verraadt, hoe ge myn advies van indertijd prak- tijkelijk hebt volbracht? Proficiat, mijn vriend. De wijn leve!! 'Laas, ik ben thans gy, gij mij. De wijn verloor zijn lokking voor mij gelijk hij destijds geen bekoring had op u Mijnheer Vercuyck hoestte, tastte naar zyn neusdoek. Een valling, een valling prevelde hij verward. De lente heeft hare streken; zij doet, per exempel, mij sterven, bevestigde pastoor Ponc ke. Wij zetten voort Item. Ik schenk mijntijdelijke plaatsvervan ger pater Medardus van de dominicaner orde mijn brevier, welker verlezenheid, waaruit mijn noest bestaan ademt, hem uitzonderlijk stichten en het inzicht bij hem wekken zal, dat een sim pel pastoorke in devotie zelfs een dominicaan evenaart, en bovendien vormt mijn. brevier mijn muziekboek, want zingend is alle Latijn. Item. Ik schenk der Heilige Moederkerk Gij schrijft niet, mijnheer Vercuyck! Ah. schrijf gerust verder, dat gedruis, beneden, stamt van de overige vrienden, van wie ik mij seffens ver- afscheiden wil ik schenk der Heilige Moederkerk hebt gij 't notarius? der Heilige Moederkerk niemandal, daar ik haar reeds mijn ganse leven gaf. hetgeen de liefde is, waarvan Sint-Paulus spreekt. Item. Ik geef mijn geliefde parochianen mijn innige groetenis en de verzekering van mijn ge bed voor hen, hierna, in het Rijk der Eeuwig heid. Dit is mijn uiterste wil. ten getuige waarvan mijn naamtekening strekke, hieronder gedepo neerd op de hoeveelste hebben wij, mijn vriend? De drij-en-twintigste, zegde mijnheer Ver cuyck. Alzo: op de drij-en-twintigste van lente maand Anno Domini 1786. De veder gribberde over het papier. (Wordt vervolgd) i toe. Mr. Slotemaker, AVRO's voorzitter, zeide juist de afgelopen ochtend een brief van de VPRO ontvangen te heb ben, waarin deze alvast mededeling deed van hetgeen de VPRO in haar eerstvolgend programmablad over de kwestie-Ageeth zal schrijven De VPRO zegt daarin, dat zij het initiatief voor het engageren van mevrouw Scherp huis niet heeft genomen, dat deed zij zelf. Daarom nam de VPRO geen con tact op met de AVRO. Ook hoopt de VPRO izoals zij zal publiceren) dat kijkend Nederland bij het besluit van mevrouw Scherphuis gebaat zal zijn. zorgen we voor zoveel mogelyk omdat zij nu in een televisiemagazine keuze tussen de programma's op het me°r 8»»" doen. eerste en op het tweede net". Mr. Slotemaker merkte op, dat hij het r».. de VPRO niettemin kwalijk neemt, dat Dit vertelde de heer S van der Zee. T televisie-adjunct-directeur van de Z,J n,ets van 2,ch liet horen' .juridisch AVRO gisteren ter persconferentie. zal het wel waterdicht zijn. maar ik Het televisiejaar wordt verdeeld in kan het toch niet erg waarderen. Het twee parten: zeven maanden wintersei- ging dan wel om een free lance-mede- zoen en vijf maanden zomerseizoen. In werkster, maar Ageeth heeft toch veel het komende winterseizoen vindt de AVRO de KRO tegenover zich. in het hijgedragen tot het gezicht v.n do a.s. zomerseizoen de NCRV. Dan gaan AVRO naar buiten, en dan gaat men KRO en VARA samen. niet van de ene dag op de andere weg, dus niet de bedoeling, dat de AVRO daarbij in hoge mate onple- verrassenct". ..«et we elkaar eruit drukken, al de toekomst niet afwijzend tegen der gelijke concurrentie staan: de omroe pen leren daaruit, wat zwakke pro gramma's zijn. welke zij dan beter kun nen stoppen, als ze onvoldoende kijkers trekken". Aangezien de televisletaciliteiten per 1 oktober nog niet volledig zijn. zullen leievlstemztziine de omroepverenigingen zich genood- zaakt zien, verscheidene eigen produk- ties op beeldband of film vast te leggen. Niettemin kan de AVRO toch komen slüitseLkrÜgen.^^Dinsdags "had""uTaHe* Ook een magazine ,,Wy hebben aan alle verlangens van mevrouw Scherphuis voldaan", vertelde de heer S. van der Zee, televisie-ad- junct-directeur. ,,YVy hadden óók een ivisiemagazine voor haar gecreëerd wy hadden haar verzoek om meer idiohonorarium in overweging geno- eindc augustus uit- aangekochte programma's. Dit betekent baby, en op haar eigen telefonisch v„.- bij veel meer zendtijd door invoering ZOek heb ik donderdags aan haar bed van het tweede net. toch slechts een gezeten om nog eens alles af te spreken, verschuiving van 5 procent naar ge- Z(j zou me vrüdags laten weten, dat koehte import-programma's z(j de VPRO had afgezegd. B(j de programmering heeft de AVRO Maar toen belde haar man op en zei op generlei w(jze het eerste en het dat ze de VPRO had aangenomen", tweede programma een byzonder ca- „En dat is dc zuivere waarheid" dik- chet willen geven; indien er mogelyk te de heer Van der Zee zijn verklaring wat meer ernstige produkties op het nog aan. „Wij wisten helemaal van tweede net voorkomen, is dat een ge- niets En Ageeth houdt vol dat de volg van coördinatie en geen opzet. VPRO het initiatief heeft genomen. Gevraagd naar de AVRO-mening niet 2'j". over de REM merkte mr. Slotemaker Van VPRO-zijde vertelde de heer op. dat Indien zowel de regering als de Bouke Poelstra ons aangaande dit raad- omroepverenigingen enkele jaren gele- sel: „Ach, niemand is met een voorstel den een vaster omlynd standpunt had- gekomen, het kwam zo eens in de praat den ingenomen jegens reclametelevisie te pas en het kreeg langzamerhand de REM er niet zou z(Jn gekomen. Aan vorm, dat is alles. We hebben allebei het ontstaan van het televisie-eiland gelijk". hebben z.i. ook de omroepverenigingen Later vernamen wij van de moeder ■c£u,d. van Antoinette van Brink, dat haar Zolang de overheid nog geen beslis- dochter binnenkort zal bedanken als sing heeft genomen inzake De Noord- tweede omroepster bij de VPRO-tele- zee-tv heeft de AVRO er geen bezwaar visie. De VPRO had dat nog niet wil- tegen dat artiesten, welke aan haar len publiceren. Antoinette krijgt het te programma's medewerken, ook voor de druk met haar studie. Er was du« wél REM optreden. Valt er een beslissing een vacature bij de VPRO. al gaat An toinette niet op slag weg. Én ja, nu zal ik dit dan maar verraden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7