Scheveningen zo populair dat Eiet niet leuk meer is VLEET Raad Sassenheim akkoord met onteigening in „Oost" COMMERCIËLER, DUURDER, VUILER, EEN GROTE AUTOMATIEK Visserijnieuws bij de Massificatie: sfeer en stijl bijna verdwenen, nozems-met-geld bepalen amusement NIEUWE LE1DSE COURANT 4 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1964 Schevenings eretitel gaat niet meer op. De glans van de „parel van de Noordzee" begint bedenkelijk doffer te worden. Sommige, beslist gezag hebbende stemmen uit de badplaats Scheveningen bezigen naar analogie van de oude eretitel een geheel andere waardering: „een gekleurde gla zen knikker". Scheveningen wordt vuiler, duurder, commerciëler. De toeristenstroom naar Scheveningen wijzigt zich. Het niveau van het publiek daalt en de meeste gelegenheden bieden vermaak dat slechts een bepaald soort -tieners aanspreekt. Het ligt op veler lippen: „Zwols- man regeert Scheveningen en zijn regering deugt niet". Het hoogsturig vervoermiddel wordt, 's avonds voor het aangeplakte vertier op de brede stoep van het Gevers Deynootplein gestald. ÏJMUIDEN Het aantal kleinhandelsbedrijven waarin op 31 december 1963 uitsluitend vis werd verkocht, bedroeg 2.982 tegen 3.367 op de laatste dag van het voorgaande jaar. Op eerstgenoemde datum waren er 725 „zui vere" winkelbedrijven, 595 winkelbedrijven annex markt- en straathan del en 1.662 vent- en marktbedrijven. Op 31 december 1962 waren deze aantallen 607, 641 en 2.118. Het aantal verkooppunten waar vis anders dan diopvriesvis en visconserven als nevenartikel werd verkocht, beliep einde 1963 710 (ultimo 1962: 756). Deze verkoopplaatsen bestonden nagenoeg uitsluitend uit winkelbedrijven. Hierdoor bleef het aantal winkels waar vis in andere vorm dan diepvries en conserven kon worden verkregen vrij wel constant (totaal einde 1963: 2.030 tegen 2.004 op hetzelfde tijdstip van 1962). In een monsteradvertentie aan het begin van dit jaar heeft de heer R. Zwolsman, de voorzitter van de raad van bestuur van de F.xnlo!*,,ie schappij Scheveningen in alle Neder landse dagbladen gezegd dat ..de E.M.S. wil doorgaan met haar stu wende en stimulerende activiteit De ze wil leeft in de hoofden, de h 'nn en handen van allen die aan de E.M.S. hun krachten geven Daarom deze be lofte: ook in 1964 zal de E.M.S. weer opereren als een krachtig brandpunt ten dienste van de Nederlandse economie, van de Nederlandse bevol king, van U!". De indruk echter dat de heer Zwols man slechts voor zichzelf en zijn aan deelhouders een geldmaker is, waar bij ieder belang van „bevolking en U!" uit het oog verloren wordt, dringt zich steeds meer op Behalve dat de aard van enkele hotels volkomen is eranderd. zonder dat er aanstalten wordt gemaakt inderdaad nieuwe ho tels te bouwen, gebeurt er in Scheve ningen niets Van de grootse plannen, die de heer Zwolsman aan eind 19(32 heeft aange kondigd is nog vrijwel niets gereali seerd. Wat ei ningcn v Wat het Het aantal vestigingen van winkels in de overige branches van de sector voe dingsmiddelen nam in 196$ met 1.945 een heden af waaronder 879 winkels waar aardappelen, groenten en fruit werden verkocht. De koopmogelijkheden voor Zoekplaten in Ri jnsburg ons: In de grote zaal van Vliethof te Rijnsburg houdt de abstracte schilder Myob een tentoonstelling. De schilderijen van Myob hebben een volko men eigen karakter. Ze vallen op door hun originele opzet, ze zijn de ontlading van een brui sende vitaliteit. Hij beschikt over een bont palet van flon kerende kleuren, een krachtig blauiv, sterke en toch zachte groenen en een lichtend rood. Wij hebben de artiest zien werken; het was een ervaring te zien, hoe dynamisch en ge laden hij het doek met penseel en vooral met schiïdermessen bewerkt, onbekommerd om compositorisch overleg, totdat ineens het schilderij existeert. Onwillekeurig moesten wij denken aan een uitspraak van De Kooning: „lt is as if a house-painter paints, and sud denly a miracle happens and transforms his work. I try to catch that miracle". Bijzonder opvallend is het feit, dat elk schilderij in vier standen kan worden opgehan gen. Hoe men het ook hangt, steeds kan men er zelf iets anders uit halen, als bij een Szondi-test. Een opvallende bescheiden heid van deze kunstenaar is, dat zijn werken geen naam dragen, maar slechts een num mer op de achterzijde. Een ga lant gebaar naar het publiek, aldus de schilder. Men kan zelf de eventuele voorstelling ont dekken en een titel vinden. De tentoonstelling is iedere dag, ook 's avondsgeopend. ia de ambulante handel verminder den met 503 eenheden; eind 1963 wai 2.257 ventbedrijven tegen 2.760 op december 1962. Bij deze groep werd de teruggang voornamelijk veroorzaakt door het staken van het bedrijf wegens de vergevorderde leeftijd van de eigenaar of het in loondienst treden van de eige- buiten het visbedrijf. Ook bleek ei weinig belangstelling te bestaan voor d< mogelijkheid in deze groep als onderne- ,er te gaan optreden. Wat er was In IJmuiden waren niet minder dan 100 vaartuigen present. Zij zorgden voor een aanvoer van 13.800 kisten vis, waarvan 2580 kisten schelvis, 920 kisten wijting, 540 kisten gul en kabeljauw. 6200 kisten haring, 200 kleine kisten haring, 120 kis ten makreel. 2750 kisten schol, 80 kisten tarbot, 450 kisten diversen, 1080 stuks stijve kabeljauwen en 13.000 kilo tong Vandaag aan de markt Vandaag verschenen in IJmuiden on- _jr meer aan de markt de WR 59 met 100 kisten de WR 58 met 46 kisten, de KW 179 met 25 kisten, de IJM 221 met 400 kisten, de KW 106 met 18 kisten, de KW 117 met 70 kisten, de IJM 25 Julie Streiff met 1605 kisten, de WR 49 met 350 kisten de KW 115 met 31 kisten, de WR 25 me't 650 kisten, de KW 165 met 500 kisten, de KW 101 Nestor met 570 kisten, de IJM 65 met 56 kisten, de KW 128 met 123 kisten, de KW 91 met 90 kisten, de KW 152 met 300 kisten, de KW 116 met 250 kisten, de IJM 45 met 255 kisten, de KW 143 met 262 kisten, de WR 61 met 360 kisten, de KW 39 Wilhelmina Johan na met 1000 kisten, de SCH 135 Cornelia Marie met 650 kisten, de VL 103 Vooraan me: 740 kisten, de SCH 27 Onderneming 4 met 200 kisten, de WKD 1 met 150 kis ten. de KW 32 Sakina Martina met 555 kisten, de KW 219 met 200 kisten, de KW 195 mét 135 kisten, de WR 57 met 51 kis ten. de' IJM 36 Jacoba Gezina met 1050 kisten, de KW 167 met 510 kisten en dr IJM 28 met 1000 kisten Een groot aantal van deze vaartuigen had al een poging gewaagd aan de maar,- dagmarkt te verschijnen, maar door de grote drukte kon dit niet doorgaan. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 250 kisten schelvis. 120 kisten wijting, 150 kisten gul en kabeljauw, 3000 kisten ha ring. 200 kisten makreel schol. Iets minder De haringvisserij leverde iets minder op dan de voorgaande dagen, n resultaten waren nog steeds va aard dat schippers en bemanning vreden gezichten konden rondlopen. Dit moest helaas gebeuren in niet al te beste weersomstandigheden. Toch konden de netten regelmatig overboord worden ge zet met als gemiddelde trekken van 50 kantjes haring van vrij goede kwaliteit. In de Noord was de meest voorkomen de vissoort de schelvis. Koolvis is in deze contreien een zeldzame verschijning ge worden. De grote kotters zijn nog steeds om de Oost te vinden. Daar haalden zij evenals de vorige week grote hoeveelhe den schelvis boven water. Hun kleinere wel Is gedaan heeft Scheve- jr een goed deel gemaakt tot iu Is, een tweede Blackpool. Een. naar de wens van de heer Zwolsman gepopulariseerde badplaats, waar alles inderdaad zo „populair" is geworden, dat de „betere" toeristenstroom zich concern treert op Zandvoort en Noordwjjk en Katwijk. Hotel Rauch is aan de reeks Scheve- ningse hotels onttrokken om als kan toorruimte voor de Zwolsmangroep te dienen. Straks zal het als kantoorruim te verhuurd worden aan Indola, v door er van een voordelige jaarexploita tie sprake ls. Kantoren zijn een winstgevender object dan hotels, die een seizoenexploitatie hebben. Dat is een feit, dat Ook de heer Zwolsman zich zal hebben gerealiseerd. i 1962 toen hij nog niet ten volle op de I Een vloed van patateszakjes en hoogte was van de exploitatie Scheveningse hotels. Het Palacehotel is veranderd in de grootste arena van Scheveningen. De eetzaal is een Duits dorpsplein in ..Oberbayern" geworden, waar een bepaald soort Duitse toeristen hun hart kunnen ophalen aan een boemse- desi-orkest, dat „Alte Kameraden" en „Ai prosit" tettert Op de weekend avonden zou er meestal sprake zijn van gevechten en groot tumult. Enkele malen zou de politie hebben moeten ingrijpen. Wat er van Palace over is, werd een zogenaamd hotél-garni, waar ieder voor een tientje per nacht een bed. en een ontbijt kan krijgen. Op de Pier wordt men koud van de re- klamekogels van korsetten, kauwgom, Subsidie voor Geref. jeugdgebouw SASSENHEIM De gemeenteraad kwam onder leiding van burgemees ter J. baron van Knobelsdorf gisteravond voor ccn korte vergadering bij een. In verband met ziekte was de heer G. Kruik nog afwezig. De aftre dende leden van de Woonruimte-adviescommissie 1947 mevrouw Breedyk- de Roode en de heren J. W. Kortekaas, J. van den Nouland, B. L. Reyn- goud en P. Westerbeek werden allen voor het komend jaar herbenoemd. Het volgend agendapunt was de wyziging van de Bezoldigingsverordening 1964. Dit houdt in de eerste plaats in. een mogelijkheid tot bevordering of toekenning van een toelage, op grond van diensttyd. In de tweede plaats compensatiemaatregelen i.v.m. de huurverhoging per 1 juli j.I. en in de derde plaats het vaststellen van de jaarwedde van de heer A. M. Janssen, controleur der brandblusmiddelen. De salariskosten voortvloeiende uit deze maatregelen zullen, incl. sociale lasten, komen op circa f 7.250. De wijzi ging werd z.h.st. aangenomen. satébordjes zal straks de plaats van de mensenmassa voor de hel verlichte eetfabriekjes hebben in genomen. koffie, kle.ding etc. Consumpties kan men er op de drukke dagen zelf gaan halen en voor een beker karretjeskof- fie wordt rustig 70 cent gevraagd. GEWAPEND Met deze en dergelijke projecten, ook op het gebied van het amusement, den de toeristen aangetrokken, die met de „Zimmer frei"-appartementen va: Van Alkemadelaan-runners genoegen nemen. Zijn ze blut, dan slapen ze wel in hun auto. Op het Zwarte Pad is het betrekkelijk rustig en donker. Voedsel wordt uit de muur gehaald via het in werpen van kwartjes. Zo dreigt Scheveningen één grote automatiek te worden, waar patate; strijdt om voorrang met melige croquet- ten. Bezoekers van de nog meest stijl volle Scheveningse gelegenheden klagen steen en been over de nozems in Scheve ningen, de relletjes en de straatgevech ten. Portiers van deze zaken hebben de strengste opdrachten van hun bazen gekregen om niemand binnen te laten die ook maar enigszins afwijkt van normale patroon. In nachtclubs minder allooi, die het gros van Scheve ningen uitmaken, bevinden zich n al in de weekends met stiletto's gewa pende nozems, die voor weinig terug deinzen. Sommige exploitanten zouden hel zelfs voor hun eigen veiligheid nood zakelijk achten een wapen te dragen en durven zich nauwelijks op straat te begeven. De exploitant van de Vliegende Hol lander. waar Pia Beek jarenlang heeft opgetreden, heeft het bijltje ei neergelegd. De zaak was dit seizoen gesloten en is het nog steeds. Het publiek van het bowling-centre is. na de opening door Prins Bernhard geleidelijk tot hetzelfde lage niveau afgedaald en is niets meer dan kwajongenstent. Kortom, het macabere grauw-blauwe licht in een club als Sheherezade, waar een massa dichtopeengedrongen tie ners op een oorverdovend lawaai van de Black Dynamits twisten, is teke nend geworden voor heel Schevenin gen op enkele betere uitzonderingen na, zoals L'heure bleu, de Kurhausbar, Willy's Bar, Copacabana, Savoy of Ca- veau waar goede of redelijke muziek en acceptabel cabaret wordt gebracht DEUREN DICHT Maar behalve in deze gelegenheden wordt er slechts rock en twist geboden. Soms loopt de spanning zo hoog, dat de eigenaars van deze zaken besluiten hun deuren maar te sluiten om er zeker v: te zijn geen moeilijkheden te krijgen. „Het goede publiek mijdt Schevenin- ?n", aldus een clubeigenaar, „omdat het geen cachet meer heeft". Het populariseren heeft de badplaats dus geen goed gedaan, vooral daar compromis gezocht wordt tussen duur en populair, wat het bezoek -an Scheveningen doet ontaarden in een vreemd mengelmoesje van Nederlandse Duitse „nozems met geld", zowel van •ouwelijke als mannelijke kunne. Op de hoek van de Palacestraat. bij de hel verlichte eetfabriekjes komt het avonds laat niet alleen tot een smerige vuilnishoop, die het hele Gevers Dey nootplein infecteert, maar er w-rdt vu- gemaakt, dat vaak op vechten uit- j rlo rmitp vnnk BENTHUIZEN Het staat nu vast. dat onze plaatsgenoot kandidaat A. Bregman op 22 september te Rijssen als predikant zal worden bevestigd en zijn intrede zal doen. Wie er belangstelling voor heeft deze diensten bij te wonen, kan zich opgeven bij de heer Jac. Vos. Dijk 17. tel. Men zal per autobus naar Rijssen re broeders blijven volharden in de tongvis serij. Dit doorzettingsvermogen valt te loven, maar de resultaten bleven bedroe vend slecht De beste trekken werden beloond met een kilo tien tong en een paar manden ander* vis, hoofdzakelijk schol en wijting. Langdurig Indien dit voorstel niet werd geaccep teerd, werd de raad verzocht om een machtiging teneinde een onteigenings procedure te beginnen. De heer Ooster zei volkomen achter de voorstellen B. en W. te staan, maar hij vroeg hoe het mogelijk was, dat de onderhan delingen in mei 1963 werden begonnen cn één en ander in augustus 1964 pas in de raad komt. De voorzitter antwoordde, dat dit een gevolg was van de langdurige onderhandelingen met mevr. Grullemans waardoor de benodigde koninklijke goed. keuring eerst op 10 juli j.I. afkwam. Hierna werden de voorstellen van B en W. z.h.st. aangenomen. Als laatste punt kwam aan de orde de begrotings wijziging over het jaar 1964. als gevolg van de behandelde agendapunten van de avond, welke uiteraard werd vastgesteld. Gevonden en verloren in Rijneburg RIJNSBURG Gevonden: huissleutel muntbiljet f 2.50. bos sleutels met fles- opener. bruine poraemonnaie. witte en veloppe opschrift ..Voor Jannie" inh. f10 bruin leren portemonnale. donker rood-bruine jongensfiets, herenrijwiel grijs, mattcklopper. Verloren: Blauw nylon kinderjasje, gouden polshorloge, meisjesfiets zwart, kinderrokjes met 2 blousjes. porte- üaie inh. f 25, rijbewijs, kamptas bruin en groen, zilveren armband vierkante schakels, bruine portemonnaie inh. f 50. imitatie zegelring kenteken plaat HF 20-38 (groen), wollen damestas rood/paars, badhanddoek, damespolshor loge met doublé rekbandje, garb, regen jas blauw/grijs rijbewijs B t/m E. witte plastic regenjas in zakje, blauwe bad handdoek. groene jongenstrui, meisjes- fiets merk „Wilhelmina". bruine gensjas met wollen kraag rood-bruine damesportemonnaie marokk. leer, bruin» i portemonnaie met overslag. gen by dit feit toe te juichen is. H wordt er weliswaar misschien niet g zelliger op, maar kan het anders De heer Landheer is van mening, d o.m. ook België met het massificati- probleem te kampen heeft. Men hoe maar een. willekeurig Horecablad op slaan of men leest iets over dit ve schijnsel, dat bovendien ter sprake gekomen op een vergadering van i Belgische Horecavereniging. De masi ficatie van het toerisme zou dus ni tot Den Haag beperkt blijven. De bundeling van commerciële krac ten, waaruit ook een badplaats als Sch veningen bestaat, is door zyn huid! wezen genoodzaakt zich aan te pas» bij de grote groep geldverteerders, d echter geen amusement op niveau me zoekt. NIVEAU NIET NODIG „De mensen die op het ogenblik v de welvaart profiteren, hebben een hi ander bestedingspatroon. Er bestaat n wel een beperkte behoefte aan luxe legenheden, maar er zijn grote getal nieuwkomers met een redelijk inkomt die amusement op ander niveau zoeki De luxe van vroeger wordt niet meer die vorm gewenst", aldus de heer Lat Hij juicht het toe, dat er een rei gingspolitie komt, die hopelijk een ei zal maken aan de vuilnisbelt op het vers Deynootplein, door een strenge e trole van de omgevipg van open sna. bars. Overigens is de heer Landheer mening dat de toeristenstroom gee zins smaller wordt maar juist toeneei De besteding per hoofd loopt echter d delijk terug, wat al een aanwijzing, geen bewijs is, .oor de conclusie, dat van een zekere popularisering van Scl veningen wel degelijk sprake is, ook omdat de bedrijven genoopt zijn toe geven aan een haast wetmatige aanp sing. Concluderend, na deze zeer v» zichtige uitlatingen, merkt de hi Landheer tenslotte op, dat Scheven! gen hard aan modernisering toe waarbij een welbewust beleid ono beerlijk is. „Door samenwerking t sen de gemeente en de belanghebto loopt. Na het eten gaat de route vaak het strand „om elkaar een plezier te doen". Of het verloop van het Scheven ing- tij nu werkelijk ontstaat door de gegarneerde overnachtingen, de pier- brasseriepret. de hopsasa uil hel oude Palacehotel. het ondergrondse keldervermaak. de verende trampo linebedden en de uit-de-muur-eterij. willen we in het midden laten Maar zeker is toch wel, dat er een duidelij ke wisselwerking tussen dit soort ,-ermaak en de klanten bestaat, die sommige exploitanten de hartekreet doet slaken: ..Dit Scheveningen is eon drama, wij kunnen de vlag niet meer hooghouden". BANG I OOR ZWOLSMAN De angst voor de Zwolsman-repre- saille moet ons de namen van onze zegslieden doen verzwijgen Want de- zelde (raadselachtige) Zwolsman, die kerktoren schenkt aan de r.k. kerk de Nieuwe Parklaan, wordt in Scheveningen gevreesd. De directeur van de VVV, m-r. T. Landheer, ziet de glazen knikker min der zwart of misschien beter, minder gekleurd. Het Scheveningse verschijn sel onderkent hij niet als plaatselijk fenomeen, maar veeleer als een resul taat vam de economische en sociale ontwikkeling van deze tijd in ons land en de landen om ons neen. „De massificatie van het tocrii inderdaad ook In Scheveningen eei aldus de heer Landheer, „en het is de vraag of de aanpassing van Schevenln de bedrijven moet er iets goeds stand kunnen komen", zo is de dil teur van de VVV van mening. TOEVALLIG De voorlichtingsdienst van de pol heeft ontkend dat er op en rond i Gevers Deynootplein de laatste tijd m Sjjrake - van relletjes dan voorheen.! naam Oberbayern was volgens de vfl lichtingsdienst nog nooit in een rapf verscuenen aldus werd begin vo| week meegedeeld. Toevalligerwijs wal vorige week vrijdag dan wel sprake 1 het noemen von de naam Oberbayi In de nacht van vrijdag op zaterdaf en vechtpartij in Oberbayern weest, waaraan later de wapenstok moest komen. <zie NHC van zal dag 15 aug. pag, 3). Exploitanten van de nachtgelegeil ;n van minder allooi, zoals boven l schreven, zouden ook wel politid scherming aanvragen, daartoe ecl ergaand in geval van bittere nd zaak Meestal kan deze bescherming t ter niet gegeven worden, voordat daadwerkelijk iets heeft plaats gev den Dc wisselwerking tussen slecht bliek en op lager niveau gerakende legenheden en clubs van minder al die minder goed publick aantrekke) o.i. niet te ontkennen. Het zou ondanks de inderdaad staande toerlstcnmassificatic inde toch naar alle waarschijnlijkheid hebben gescheeld wanneer dc genu tijdig voor een modern Schcvent had gezorgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4