^Nieuwe Lekke Courant Grieks—T urks akkoord? Geld van prinses Irene voor protestantse kerk Nog voor het eind van deze maand Cyprus bij Griekenland Turkije een basis Boekavoe: 300 doden ZO IS HET NU EN ZO WORDT HET Helikopter haalt zieke uit Duitsland op Indonesische infiltranten gedood Commentaren In fel schijnsel van lichtbak Stroper schiet jager in Zundert neer Mr«ct*un F. DIEMER Moofdradacteurt Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ^Slantvastiflh is ghablava* mijn hort in taghenspoaf" Zaterdag 22 augustus 1964, 45ste jaargang 1 Droog en zonnig De Bilt verwacht tot hedenavond: Droog: en op de meeste plaatsen zonnig weer met zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen en iets hogere mid dagtempera turen. (Opgemaakt te 11.15 n) (Zie voorts pagina 7) p.w. '0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i In doorgaans welingelichte kringen in Londen is verklaard dat over eenstemming tussen Griekenland en Turkije over de kwestie Cyprus op handen schijnt en mogelijk nog voor het einde van deze maand haar be slag zal kunnen krjjgen. Basis van deze overeenstemming zou zijn aanslui ting van Cyprus by Griekenland, waartegenover Turkije een basis op het eiland zou moeten krijgen. Geschilpunten vormen nog de status van deze basis, alsmede de plaats en grootte daarvan. Turkije zou bereid zijn af te zien van overdracht van een Grieks eiland, doch eist een „soevereine" basis in het noordwesten van Cyprus ter grootte van 50 vierkante kilometer. Grieken land zou daarentegen een in het zuid- 32 Het Kongolese leger heeft na he- vige gevechten gisteren Boekavoe de hoofdstad van Kivoe in het oosten van Kongo, op de opstandelingen |f veroverd. Tot het laatste moment werd hevige strijd geleverd, waar- door ruim 300 doden vielen. Overal 0O in de straten lagen lijken, die met militaire vrachtwagens moesten wor- den opgeruimd. Er werd tot in de buitenwijken, waar de opstandelin gen hun laatste toevlucht zochten, gevochten. I De overwinning van het regerings- en I leger wordt als de belangrijkste in de Ivier maanden oude strijd tegen de re bellen beschouwd. Bij de gevechten zouden ook zes Belgen zijn gedood. De stad heeft zwaar geleden van de i straatgevechten. Volgens de radiobe richten is er geen water, geen stroom en zijn de telefoonverbindingen ver broken. Over de drie vermiste Amerikanen is nog steeds niets bekend. Zij werden in Boekavoe verrast door de snelle opmars van de rebellen. Het zijn. zoals bekend, leden van een Amerikaanse militaire missie bij Kongo. Vrouw belde politie Mijn strijkijzer staat nog aan Oh, heb ik myn strijkijzer nu wel uit gedaan! Ik weet het niet. Ik geloof van niet. Ik weet zeker van niet. Straks staat myn huis in brand! Tot deze alarmerende gedaohte kwam een zekere mevrouw A. uit de Mole naarstraat. Zij was naar Noord wij ker hout vertrokken en zou pas vandaag te rugkeren. Haar ongerustheid groeide uit tot zekerheid. In twee dagen kon ge makkelijk haar huis afbranden. Zij alarmeerde de rijkspolitie te Noord wij kerhout. Deze belde de collega's in Den Haag en die gingen in een auto even kijken of mevrouw A. gelijk had. Een ruit van het balkon op de eerste verdieping moest worden ingeslagen. Maar toen kon dan ook met zekerheid worden geconstateerd, dat mevrouw A. voor niets ongerust was geweest. De rijkspolitie van Noordiwijkerhout lichtte de ongeruste dame in. „Beter een kapotte ruit dan een brand- e", zal ze wed opgelucht gedacht heb ben. De 68-jarige R. Rademaker uit Gro ningen is te Winschoten bij een auto botsing om het leven gekomen, toen hy op de bromfiets geen voorrang aan een auto verleende. (RITA) ..Laten we maar vergeten, waar voor we eigenlijk spaarden. Ik stel voor naar de ijssalon te gaan". J. de NIE VERWARMING DEMONSTREERT IN DE GROTE ZAAL VAN „DEN BURCHT" 25 - 26 - 27 - 28 AUGUSTUS Z—10 UUR. oosten van Cyprus te vestigen basis aan Turkije voor lange termijn, bijv. 25 jaar, willen verpachten. Eventueel zou deze basis zelfs onder commando van de NAVO moeten vallen. Overigens beseffen zowel Griekenland als Turkije en ook Londen en Washing ton, dat elke oplossing de instemming van de regering-Makarios zal moeten hebben. Deze laatste echter blijft vast houden aan onvoorwaardelijke onafhan kelijkheid op basis van zelfbeschikking, hetgeen althans voor de onmiddellijke toekoms^ aansluiting bü Griekenland en concessies aan Turkye lijkt uit te sluiten. Intussen heeft het hoofdkwartier van de V.N. op Cyprus bekendgemaakt dat president Makarios met de V.N verdere overeenstemming heeft bereikt over de voedselvoorziening van de Turkse Cy prioten in de Turkse wijk van Nicosia. Bewegingsvrijheid voor de inwoners van de Turkse wijk beloofde Makarios ech ter eerst als de Turkse Cyprioten de we gen van Nicosia naar Kyrenia zullen vrijgeven. Malta 21 september onafhankelijk De Britse regering heeft het voor stel van de premier van Malta, dr. Borg Olivier, aanvaard Qm het eiland op 21 september onafhankelijkheid te verlenen, aldus een mededeling van het Britse ministerie van koloniën. _De Hertog van Edinburgh zal Ko ningin Elizabeth vertegenwoordigen bij de onafhankelijkheidsfeesten, die naar verwachting van 16 tot 23 sep tember zullen duren. In Ouderkerk aan de Amstel kamperen om beurten 54 gezin- nen noodgedwongen in een cara van. Oorzaak is het verzakken van de badcellen in de elf jaar geladen gebouwde woningen. Gedurende de tijd dat de her stelwerkzaamheden plaats heb ben, moeten de bewoners deel van het huis ontruimen. De keuken blijft evenwel in gebruik zo kan men op gezette tijden de huismoeders met het eten r straat zien lopen op weg naar het tijdelijk onderkomen. Prinses Irene heeft eind vorige maand, via haar secretaresse, een ge lukwens gestuurd aan ds. H. Capo, de evangelische predikant van het Spaanse Palma de Mallorca, bij ge- (Van onze sociaal-economische redactie) ALS de wyziging van cie werkloosheidswet en de nieuwe wet werk loosheidsvoorziening door de beide kamers der Staten-Generaal ongewijzigd worden aanvaard, zal Nederland zyn werklozen beter kunnen „opvangen" dan ooit. In het algemeen kan gesteld worden, dat de werklozen, die niet of niet meer onder de Werkloosheidswet vallen, in de werkingssfeer van de Werkloosheidsvoorziening komen, en dat degenen, die niet of niet meer in aanmerking komen voor uit keringen krachtens deze wetten, worden opgevangen door de Alge mene Bijstandswet. Aangenomen, dat een en ander per 1 januari 1965 van kracht zal kunnen worden, laten wij hieronder een schematisch overzicht van de wettelijke situaties volgen, zoals die er tot en na die datum uit zullen zien. TOT 1 JANUARI Werkloosheidswet: NA 1 JANUARI W erkloosheidswet: 0 Geldt voor verzekerden Voorwaarde voor uitkering weken in voorafgaande 12 m den gewerkt hebben. Uitkeringsduur maximaal 21 0 Geldt voor verzekerden. 13 0 Voorvaarde voor uitkering is 13 n- weken in voorafgaande 12 maan den gewerkt hebben. re- Uitkeringsduur max. 26 weken. Wet Werkloosheidsvoorziening: 0 Geldt voor verzekerden, die geen recht hebben op uitkering krach tens i Werkloosheidswet en voor n iet-verzekerden. Voorwaarde voor uitkering is zes weken vóór werkloosheid ge werkt of uitkering wegens loon derving genoten te hebben. Uitkeringsduur maximaal 2 jaar. Groepsregeling Alg. Bijstandswet: verzeKerden, mits geen recht heb- 0 Geldt voor verzekerden en niet- bend op uitkering krachtens verzekerden, mits geen recht heb- Werkloosheidswet of Sociale bend op uitkering krachtens bei- Voorziening-A. de voorgaande wetten. 0 Geen voorwaarde inzake werk- 0 Geen voorwaarde inzake werk periode. periode. Uitkeringsduur onb .-perkt. Uitkeringsduur onbeperkt. (Zie ook pag. 11) Sociale Voorziening-A: Geldt voor ..iet-verzekerden 0 Voorwaarde voor uitkering, be houdens in geval van vorstwerk- loosheid, is 13 weken in vooraf gaande 12 maanden gewerkt heb- Uitkeringsduur max. 21 weken. Sociale Voorziening-B: 0 Geldt voor verzekerden i legenheid van de ingebruikneming van zijn nieuwe kerk. Zij is een van de weldoensters van^dit nieuwe pro testantse bedehuis. Uit nieuws werd gisteren gemeld door de correspon dent van De Gelderlander. Enkele jaren geleden heeft zij ds. Capo, die zij kende van een protestants jeugd- congres in Lausanne, een klein be drag gezonden, als een symbolische bijdrage voor zijn bouwfonds. Toen de openingsdatum van de kerk in zicht kwam. stuurde de predikant Ook gelukwens voor ds. Capo op Mallorca Prinses Irene een dankbetuiging, die te gelijkertijd een uitnodiging inhield om de ingebruikneming by te wonen, aldus De Gelderlander. Het kerkje wordt regelmatig door Ne derlandse toeristen bezocht. De Ned Chr Reis Verenigng heeft het zelfs als een vaste bezienswaardigheid op haar reis programma voor Mallorca staan. In antwoord op de ultnodigng van ds Capo schreef mejuffrouw Carmen Soler Bulto namens de Prinses o.m.: „Ik kan u meedelen, dat het voor Hare Konink lijke Hoogheid een vreugde is, eraan meg te werken, dat al diegenen die Chris tus nog niet kennen, tot Hem gebracht worden". De brief, gedateerd 28 juli eindigt met de ondertekening „Uw to» genegene in Christus". Erkenning De brief mag men, zo schrijft De Gel derlander, in feite als een formele er kenning van de Legimiteit cn het bona fide karakter van de protestantse even- gelisatie in Spanje zien. Dat prinses Irene een dergelijk standpunt inneemt hoeft natuurlijk geen verbazing te wek ken. Zij heeft tenslotte zelf verklaard, dat haar bekering tot het katholicisme onder meer ingegeven is door oecume nische overwegingen. In de bittere reacties op haar affilia tie met de carlistische zaak, is dat eigen- Syncom-3 in een bij na-stationaire baan om aarde Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart (NASA) heeft gisteren te Kaap Kennedy bekendgemaakt dat de „olympische satelliet" Syncom-3 in een bijna-stationaire baan om de aarde is ge plaatst en dat men er het volste vertrou wen in heeft dat de satalliet in de juiste positie kan worden gemanoeuvreerd waarbij de Syncom-3 zich voortdurend boven een vaste plek op aarde zal be vinden. In de verklaring wordt voorts nog op gemerkt dat de communicatiesatelliet volgens plan functioneert. Pas wanneer alle gegevens zijn bestudeerd zal worden besloten welke manoeuvres er dienen te worden uitgevoerd, aldus de NASA. Van de luchthaven Rotterdam is gistermiddag een helikopter van Schreiner Airways vertrokken naar Gerolstein in de Eifel. om vandaar een zieke Nederlandse jongen naar Ypenburg over te brengen. Behalve de vlieger bevond zich ook een verpleegster van het Rode Kruis aan boord van de helikopter. De patiënt, de 18-jarige Ben de Loos uit Den Haag, was met vakantie in Gerolstein toen hij vorige week een slokdarmbloeding kreeg, die aanvankelijk niet te stelpen was. Vervoer naar het Haagse Zuidwalziekenhuis bleek toen dringend nodig. De artsen in het ziekenhuis van Gerolstein gaven echter geen toestemming, omdat het vervoer medisch niet verantwoord was. Die toestem ming werd gisterochtend echter wel gegeven, waarna de helikopter 's middags vertrok. Liggend op platen schnimrubber op de bodem van de machine is Ben naar Nederland teruggebracht. Hij is opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag. lijk door velen vergeten en zelfs niet se rieus genomen, aldus het r.k. blad. Het moet overigens gezegd worden, dat de carlistische publiciteitsmedia met nun fanatieke benadrukking van de (overigens vrij illusoire) katholieke een heid van Spanje en met hun overspan nen aanvallen op de progressieve ele menten onder clerus en katholieke leken daar in hoge mate debet aan zijn. Post-papier Meer reden tol verbazing Is het feit dat de brief aan ds Capo niet geschreven is op het persoonlijke postpapier van d Prinses, maar op dat van haar echtge noot Hugo Carlos. Het briefhoord ver meldt niet de naam, noch de kwaliteit van prinses Irene, doch de titel vai „Hertog van Madrid". Een vurig carlist, de historicus don Juan Bert, archivaris van Palma, gaf daarop tegenover de correspondent De Gelderlander als zijn commentaar, dat het zeer wel mogelijk is. dat Hugo Carlos de tolerante, oecumenische op vatting van Prinses Irene deelt. ..Laat je niet verblinden door het fa natieke integralisme van sommige tra ditionalistische groepen' zei hij „in het verleden en nu wilden sommige carlis- zijn dan de Paus". De twee Nederlandse toeristen die een week in Nice vermist werden. De 30-jarige A. H. en de 28-jarige G. K„ beiden uit Utrecht, blijken nu in staat van beschuldiging gesteld te zijn we gens winkeldiefstal Gisteren heeft het Noorse hof ver klaard dat er geen sprake van is, dat de 27-jarige Noorse kroonprins Harald (links) een huwelijk wil aangaan met het 27-jarige Noorse burgermeisje Sonja Haraldsen (rechts). Geruchten over een vermeend morganatisch hu welijk van de kroonprins hebben de laatste dagen in Noorwegen nogal wat stof doen opwaaien. Maleisische strijdkrachten zijn gis termiddag weer slaags geraakt met Indonesische infiltranten. Vier Indane- siërs werden gedood en „verscheide ne" gevangen genomen. Aan Malei sische zijde sneuvelde één militair. De geveohten deden zich voor in het gebied van Pontain in ZuidwestMalak- ka. Togliatti overleed in Rusland De leider van de Italiaanse commu nistische partij, de 71-jarige Palmiro Togliatti, is gistermiddag zoals we en deel onzer edities gisteren nog konden melden in Jalta op het Rus sische Krimeiland overleden. Hoewel aanvankelijk na de hersenoperatie van donderdag een lichte verbetering in zijn toestand was ingetreden, werd hij gis termiddag opnieuw door een beroerte getroffen. Zijn dood kwam slechts en kele minuten later. Onmiddellijk nadat de ernstige toe stand van Togliatti was bekend ge worden, spoedde premier Chroesjtsjof zich naar zijn ziekbed. Hij kwam ech ter veertig minuten te laat om hem nog in leven te treffen. Tot op het laat ste ogenblik hebben Russiche en Ita liaanse doktoren nog geprobeerd hem met hartmassage, kunstmatige adem haling en stimulansen in leven te hou den, maar alle pogingen mislukten. Zoals gemeld kreeg Togliatti acht da gen geleden reeds (eveneens in Jalta, waar hij vakantie hield) een beroerte. Dit gebeurde tijdens een bezoek aan een kamp van een jeugdbeweging. Hij was zo ernstig ziek dat hij niet uit het kamp kon worden vervoerd en tot aan zijn dood in het hospitaaltje van het kamp is gebleven. Voor een levensbe schrijving zie elders in dit blad. Bij het baden in zee is gisteren de 52-jarige H. Middel uit Groningen op Vlieland verdronken. Hy was met zyn 14-jarig dochtertje in zee gegaan en raakte in de zware branding in moei- lykheden. Het meisje, dat dreigde te verdrinken, werd door Duitse badgast gered. T)E middelen tot het beoefenen op grote schaal van communica tie nemen in onze tijd een uiterst belangrijke plaats in. Door hun be langrijke functies zijn zij onmisbaar geworden: men kan zich het leven zonder krant, radio en televisie, ze ker zonder de eerste, nauwelijks meer denken. Naast de functies zijn er de invloe den die van hen uitgaan. Invloeden van velerlei aard, ten kwade en ten goede. En ten slotte is er hun betekenis voor heel het mensbeeld van van daag. een betekenis die, naar te vermoeden is. ook geen geringe is. Het betreft hier niet zaken waar men onverschillig tegenover mag staan. Men zal er integendeel be langstelling voor moeten hebben en tonen. Men neemt hier niet straffe loos een afwerende of hooghartige houding aan. Die belangstelling past ons allen, de meer eenvoudigen onder ons als ook wat wij verstaan onder de in tellectuelen. Daarom verheugt het ons oprecht, dat de reünisten van de studentenorganisatie Societas Stu- diosorum Reformatorum volgende week op hun congres de middelen ter beoefening op grote schaal van communicatie als onderwerp van gesprek hebben gekozen. Het houdt een erkenning in van het terrein als belangrijk. Het bestuur van de reünisten is erin geslaagd, ter voorlichting een aantal voortreffelijke deskundigen uit te nodigen, onder meer de di recteur van de Rijksvoorlichtings dienst. Aan een belangrijke voor waarde tot het doen slagen van het congres is hiermede voldaan. En wat de krant, de radio en de televisie zelf betreft, ze kunnen wat positief gerichte belangstelling goed gebruiken. Vrachtauto tegen bus: 9 doden Negen arbeiders werden gedood en 12 andere gewond van wie enkele ern stig toen een us en een vrachtauto in Ingolstadt (W.-Duiitsland) gisteren in botsing kwamen. De arbeiders waren op weg naar huis toen him bus en een truck met trailer el kaar naderden op een smal gedeelte van de grote weg even buiten Ingostadt. De politie zei dat toen de truck remde, d railr opzy schoof en op de bus inreed waarin 43 passagiers zaten. Een stroper heeft in de nacht van woensdag op doenderdag in de Bra bantse gemeente Zundert de 47-jarige J. Brosens met een schot hagel in onderlichaam geschoten. De dader vermoedelijk in gezelschap van twee andere stropers. De rijkspolitie heeft een man gearresteerd die van dit feit wordt beschuldigd. Hangende het derzoek konden hiervoor geen verdere mededelingen worden gedaan. Het slachtoffer moest direct worden op genomen in het Sint Ignatiusziekenhuis ir Breda. Zijn toestand, die zich eerst ern stig liet aanzien, is op het ogenblik re deiyk. 's Nachts om half één merkte de aar de Waaijenbergstraat wonende heer Brosens dat er in de buurt van zijn ning stropers met een lichtbak aan werk waren. Dit gebeurde wel eens ker. De heer Brosens, die zelf jage ging dan meestal naar buiten met waarschuwings-knipperlicht. Meestal gin gen de stropers er dan van door. Hij deed dit ook donderdagnacht weer- Voordat hij zijn knipperlicht kon aan steken, stond hy in het felle licht van de lichtbank van de stroper. Van dichtbij werd hierop een schot ha gel gelost, dat hem in het onderlichaam trof. De stropers bekommerden zich niet hun slachtoffer en kozen het hazepad. Op het hulpgeroep van de heer Brosens kwamen enkele huisgenoten naar buiten. Zy vonden hem ernstig gewond op de grond liggen. Direkt werd de politie gewaarschuwd en werd medische hulp ingeroepen. De politie begon onmiddellijk een intensieve opsporing met speurhonden. Dit onder zoek, dat door de tegen bemoeilykt werd, waardoor vele sporen zijn uitgewist, is nog aan de gang. Net tegen kwallen in Noordwijk V.V.V.-directetLr R. A% Dekker te Noordwijk heeft gisteren met as sistentie van enkele mannen ge tracht een 300 meter lang net in V-vorm uit te zetten voor de kust van Noordwijk. Met deze proef is een officieel begin gemaakt met het kwallenvrij-maken van het Noordwijkse strand. Lonneke nu vaste Avro-omroepster Lonneke Hoogland, sinds 3 augustus jl. mevrouw de Soet, zal zodra zij van haar huweiyksreis is teruggekeerd als een van de vaste televisieomroepsters bij de AVRO in dienst treden. Ter herinnering: zy debuteerde !n 1960 voor de AVRO als omroepster bij het jeugdprogramma Rooster, deed de laatste maanden allerlei presentatie werk en trad al een enkele maal op als omroepster in het avondprogramma, omdat Ageeth Scherphuis zich enkele maanden heeft teruggetrokken wegens verheugende omstandigheden en Elisa beth Mooy een tijdlang rust moest hou den door een keelaandoening. In één oogopslag Reformatorisch congres pag. 2 Democratische conventie pag. 5 Wie was Togliatti? pag. 5 Land- en Tuinbouw op nieuwe wegen pag. 11 EMS-Continental exit? Pag. 7 Werkloosheidsvoorziening, werkloosheidswet, koppel bazen pag. 11 En zes pagina's ZONDAGSBLAD

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1