Nieuwe Leidse Courant VN-troepen weg van Cyprus: geldgebrek 2545 ,De broedse'op sinaasappel EMS: gebrek aan liquide gelden? f 9950.- Oudenrijn wordt groot klaverblad Wankele bestand verstoord Twee doden en drie gewonden op overweg WBÊÏS# IENCONY Prikklokkenbedrog bij Wilton: tien ontslagen Staatssecretaris Keyzer besprak lucbtvaartzaak Succes voor Tsjombe Boekavoe gered Bustarieven in Utrecht hoger LANCIA KLASSE AUTO MAREL Commentaren (rïta) Vrijdag 21 augustus 1964, 45ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Rustig weer De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Nu en dan opklaringen en droog weer. Zwakke wind. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorc/ing 18.00—19.00 Bij een botsing tussen een personen auto en een trein op een onbeveiligde overweg in de SchledUk bU Ruurlo zijn gistermiddag twee personen om het le-' ven gekomen. Drie andere inzittenden van de auto, allen jongelui, liepen ver wondingen op. De trein had dertien mi nuten vertraging. Van de vijf inzittenden waren er vier afkomstig uit Lichtenvoorde en een uit Ammerzoden. De jongelui hadden- de auto gehuurd. Het is de politie nog een raadsel, waaraan het ongeluk is te wij ten. De auto kwam na de botsing in een twee meter diepe sloot langs de spoor baan terecht. De 19-jarige Ina Bakker uit Lichtenvoorde werd uit de auto ge slingerd en is om het leven gekomen- Levensgevaarlijk gewond werden de 20- jarige jongen Van H. uit Ammerzoden en de even oude jongen H. Elfrink uit Lichtenvoorde, die later om het ziekenhuis overleed. Ernstig gewond werden het 20- jarige meisje A. D. en de eveneens 20- jarige broer van het omgekomen meisje De gewonden zijn in het ziekenhuis te Groenlo opgenomen. De auto is vernield. VN-SECRETARIS-GENERAAL Oe Thant heeft op een persconferentie laten weten, dat het VN-leger misschien van Cyprus moet worden teruggetrokken, als er niet meer geld voor liet onderhoud er van binnen komt. Voor de periode, die op 26 september eindigt komen de Ver. Naties nog twee miljoen dollar tekort. Als er niet spoedig geld binnenkomt, zal het onvermijdelijk zyn dat de troepen worden teruggetrokken, misschien zelfs nog voor 26 september. VOLAUTOMATISCHE Intussen hebben Finse, Canadese en Deense VN-troepen op de omstre den scheidingslijn die dwars door Nicosa loopt, drie met zandzakken versterkte Turkse stellingen opge ruimd. De Turkse Cyprioten, die ver rast werden door het optreden van de VN-militairen, waren woedend en protesteerden bij de VN-bevel- hebber. Deze had echter zelf de actie bevolen. Een half uur lang heerste grote spanning, daar de Turken met gewe ren en automatische wapens dreigden. De V.N.-colonne bestond uit 17 ge pantserde voertuigen, een twaalftal vrachtauto's en voertuigen voor troepenvervoer. Het wankele bestand op Cyprus werd gisteren verstoord door een vuurgevecht van een uur bij de stad Ktima. Voorzover bekend heeft geen van beide groepen verliezen geleden. Wel is gebleken, dat Turkse Cyprioten drie „hoge Grieks-Cyprische functio narissen gevangen hebben genomen". Een Turks-Cyprische zegsman klaarde, dat twee van de gevangenen uit Griekenland afkomstig waren, drietal was gevangen genomen toen het zwaaiend met wapens door het dorpje Ambellkou reed. Gistermiddag omstreeks vijf uur heb ben vliegtuigen boven het gebied Mansoera en Kokkina gevlogen. Zij dwenen in noordelijke richting. Van VN-zijde werd dit bericht bevestigd. Men kon echter de identiteit van de toestellen niet vaststellen. De Griekse minister van defensie, Ga- roufalias bevindt zich thans op Cyprus. Het doel van zijn bezoek aan president Makarios en generaal Grivas zou te trachten Cyprus te weerhouden het aanvaarden van Russische militaire hulp- Tijdens een receptie in Nicosia verklaarde hij: „Ik ben er zeker dat de gemeenschappelijke wensen (Van verslaggevers) Wilton-Fijenoord in Schiedam heeft tien werknemers ontslagen die jarenlang hebben geknoeid met hun wcrktyden. Enkele maanden is men bezig geweest om het bedrog, waar bij klokkenisten tijdschrijvers en zelfs voorlieden waren betrokken, aan het licht te brengen. De manier waarop de tien werkne mers van de machinefabriek handelden was eenvoudig, maar uiterst doeltreffend. Na werktijd verlieten negen man van de „groep" de werf, terwijl er een ach terbleef. Na de zogenaamde overwerk - uren stopte deze alle kaarten in de prik klok, waardoor 'dus voor alle tien extra uren wenden genoteerd. Ook verscheen men beurtelings niet op het werk, een ander zorgde wel dat d® kaart in de klok kwam. Hiervoor hadden ze een heel wisselsysteem uitgedokterd. De werknemers verdienden op deze slinkse wijze vaak meer dan honderd gulden extra. Uit het onderzoek is ge- De Wiilton-direktie heeft de zaak niet _i handen van die' politie gegeven^ Naast het ontslag, moeten enkele werknemers ook hun bedrijfswoning verlaten. Duitse jongen bij Westkapelle van verstikking gered De 12-jarige Rudolf Hubert uit hel Duitse Essen, is in de duinen bij West kapelle op het nippertje aan de dood ontsnapt. De jongen, die hier met va kantie is, speelde in de duinen in een diep hol, dat op een gegeven ogenblik geheel instortte. Een Nederlands vriend je van Rudolf waarschuwde zijn vader en ijlings begonnen tientallen mannen met blote handen en schappen te graven. Veie badgasten keken toe bij de dra matische redding. Enkele keren stortte de steile duinrand opnieuw in, hetgeen de redding steeds weer vertraagde. Toen enkele mannen met rug en schou ders een menselijke muur vormden te gen het zand, kon Rudolf worden be vrijd. Hij was bewusteloos, maar kon door kunstmatige ademhaling worden bijge bracht Dc jongen is naar het zieken huis in VLissingen gebracht waar hij nog een paar dagen in observatie blijft Cyprus en moeder Griekenland vervuld zullen worden en dat Enosls zeker ver- werklijkt zal worden". Enosis houdt in: eenheid met Griekenland. De Nederlandse staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer M. J. Keyzer, heeft gisteren in Bonn verkeers- vraagstukken besproken met de West- duitse minister van verkeer, dr. See- De staatslieden bespraken vraagstuk ken verband houdende ipet de zee scheepvaart, de binnenvaart, het weg vervoer en met een gezamenlijk ver keersbeleid binnen de E.E.G. Ook hiel den zij zich bezig met bilaterale en in ternationale luchtvaartproblemen. Zij besloten in de toekomst geregeld derge lijke gedachtenwisselingen te houden. De vierjarige Ronald ten Have uit Apeldoorn is gisteren ln het Apeldoorn- Dierense kanaal verdronken. Het kind was aan het spelen en ls daar te water geraakt ADIO-LEIPOLDSTAD heeft morgen vroeg omgeroepen dat de opstandelingen in Boekavoe door de regeringstroepen zijn teruggeslagen. De rebellen zouden zware verliezen hebben geleden. Volgens de regerings radio zijn de gevechten in de stad afgelopen. Dit bericht kwam, nadat eerst melding was gemaakt van zware gevechten in Boekavoe, de hoofdstad van Kivoe in Noordoost- Kongo. De 800 man regeringstroepen onder kolonel Moelamba zouden gevaar lo pen te worden ingesloten door de rebellen die de enige uitweg: de brug naar Rwanda onder vuur hadden. Maar in de loop van donderdag heb ben Amerikaanse transportvliegtuigen versterkingen en voorraden naar de belegerde stad overgevlogen op ver zoek van deze kolonel die meende een De voormalige Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, is gisteren per trein uit Brussel naar Den Haag gereisd om als speciaal afgezant van president Johnson de regering op de hoogte te stellen van de Amerikaanse vi sie op de toestand in Zuidoost- Azië en speciaal die in Zuid- Vietnam. Gistermiddag ontving premier Marijnen Lodge op het Catshuis in Den Haag. Op de achtergrond staatssecretaris Diepenhorst (rechts) en de Amerikaanse zaakgelastigde Fisher-Howe. (Zie pagina 5). „Lach eens even tegen de foto graaf' schijnt moeder Ageeth te- pen haar 2 dagen oude dochter Esther te zeggen. Het dochtertje van de Amsterdamse fotograaf Bert Sprenkelink en Nederlands bekendste T.V.-omroepster Ageeth Scherphuis werd woens dag in een Hilversums ziekenhuis geboren FEN KONINGSPINGUINWIJFJE, dat in Artis de naam „De Broedse" heeft -Lj gekregen naar aanleiding van haar broedpogingen in voorgaande jaren, heeft ruim een week op een halve uitgeperste sinaasappel staan te broeden, die blijkbaar door hel publiek in het verblijf van de pinguins was gegooid. In dc Amsterdamse dierentuin was men verheugd toen „Dc Broedse" zich trots als een pauw een beetje had terug getrokken. Twee maanden ge leden had namelijk een ander wijfje een ei gelegd, maar daarvan was niets terecht gekomen. Men kreeg argwaan toen „De Broedse" al een weekje stond te broeden. Het ei ligt op de voeten en daar overheen valt een huid plooi. Onder normale omstandigheden ziet men wel eens iets van het ei, b.v. als het door liet wijfje met de snavel wordt gekeerd. Nu was dit niet het geval. Bovendien knapte ze het broedkarwei kennelijk alleen op, wat eveneens abnormaal is. Haar echtgenoot behoort volgens de deskundigen haar bij dit werk te assisteren door de zorg over het ei zo nu en dan over te nemen. Het duurde nog enkele dagen voor men ontdekte waarom „De Broedse" zo trots was. Gerucht financiële kringen: (Van onzer verslaggevers) In financiële kringen wordt het niet voor onmogelijk gehouden, dat de EMS in vrij ernstige liquiditeits- moeilykheden verkeert. Dit zou er volgens deze kringen ook de reden van zijn, dat Zwolsnian verscheidene van zijn nog maar korte tijd geleden aangekochte Horeca-bedrijven thans weer heeft verkocht. De EMS zelf zegt, dat de bedryven niet rendabel waren daarom moest worden afge stoten. In financiële kringen wijst men er echter op, dat de EMS geld nodiLg heel' voor de uitvoering vaoi haar woning- bouwprogramma, waarvoor elke week anderhalf miljoen gulden op tafel zou moeten komen. Bij gebrek aan liquide middeien zou de realisering van dut programma de bouw van zesduizend woningen dit jaar in gevaar kun nen komen en dit zou Zwolsnvn ten koste van alles willen voorkomen. Er wort de laatste dagen door de lei ding van de EMS regelmatig vergaderd »en oplossing voor de plotseling ge rezen problemen te zoeken. Belangrijke oorzaken van de moeilijkheden: de oplo pende rentestand, die zijn gevolgen in het Zwolsman-concern onmiddellijk doet voe ler. en de (als gevolg van de geldschaar- ste ingetreden) prijsdaling in de sector van het onroerend goed. Intussen lijken alle spreekbuizen vah het EMS-concern te zijn gestopt De EMS- persidenst wenst geen enkel commen taar te geven. De raad van bestuur van de EMS heeft besloten ln deze period* alle publiciteit over het concern zelf te behandelen, wat betekent dat alleen de heer Zwolsman zelf inlichtingen aar pers zal verstrekken. Deze heeft ontkend dat de verkoop de Ruteck's zaken (gisteren werd ook het tweede Ruteck's filiaal in Utrecht - verkocht), het Lido in Amsterdam en var de textielindstrie NV van Wijk en Herin ga zou zijn geschied met speculatie-oog merken. De enige reden is, aldus de heer Zwolsman. dat ze niet rendabel ware maken. Hij sprak geruchten tegen als zouden ook de 14 overgebleven Ruteck' zaken worden stopgezet. Dat de aankoop van de Horecabedrij ven voor het Zwolsman-concern weinig succesvol is geweest blijkt trouwens ook wel uit de gisteren volkomen onver wachts gepubliceerde cijfers over de eer ste helft van dit jaar, de bedrijven lever den in deze periode een verlies op var ruim f 2,2 miljoen. Dit verlies geldt ech ter allen de horeca-sector. Voor alle acti viteiten van de EMS samen komt het verslag tot een winst van bijna f 4.6 mil joen tegen bijna f 10.5 miljoen over het gehele jaar 1963. Geen overleg Vertegenwoordigers van de drie werk nemersorganisaties in de horecabedrijfs- tak en de raad van bestuur van de EMS hebben gisteravond meegedeeld, dat er geen sprake van is dat de EMS uitver koop hcudt van alle horecabedrijven. Ter geruststelling wordt er in het qué aan toegevoegd, dat als een exploi tatie niet wordt gecontinueerd en er per soneel moet worden ontslagen, er mei de werknemersorganisaties wordt over legd over de treffen maatregelen. Deze organisaties en de raad van bestuur van de EMS vinden het logisch, dat de EMS ten minste de wettelijke en contractuelj verplichtingen zal nakomen. (Voor vervolg zie pag. 7) B. en W. van Utrecht hebben de ge meenteraad voorgesteld de bustarieven te verhogen en in de huidige tariefsvor- men naar Amsterdams voorbeeld vast rechttarieven in te bouwen Gezien de huidige tarieven, die sinds begin niet zijn gewijzigd, raamt het gemeente lijk vervoerbedrijf in Utrecht het nadelig saldo over het lopende jaar op 1.7 2 min gulden. Als het voorstel wordt accepteerd gaat een enkele rit met o stapbevoegdheid 35 cent kosten (thans 25 ct). kinderkaartjes worden 20 cent (15). De vijfrittenkaarten (thans 1 gld) worden vervangen door vier-rittenkaar- en voor dezelfde prijs en voor de 14- ittenkaarten komen 12-rittenkaarten ii de plaats. De prijs ervan blijft gelijk. Nieuw zijn 20-rittenkaarten voor kin deren (f 2.50) die tevens kunnen wor den gebruikt door de houders van vast- rechtkaarten reeds vanaf Bel voor proefrit WASSENAAR tegenaanval te kunnen doen, els hy meer troepen tot zijn beschikking had. Bovendien rukten vanuit het zuiden nog meer regerings troepen naar Boekavoe op. Bij de gevechten zijn twee Amerikaanse kolonels, die als waarnemer naar Kongo waren gezonden, en een Amerikaanse vice-consul van hun basis afgesneden. Van hen ls niet meer gehoord. De regering-Tsjombe heeft meegedeeld dat eht geschil met Kongo-Brazzaville en Boeroendi aan de organisatie van Afri kaanse eenheid is voorgelegd. Oe Thant is van deze stap in kennnis gesteld. De onderdanen van deze beide landen die waren opgehaald om uitgewezen te wor den, zulle naar hun woonplaatsen kunnen terugkeren. Het besluit tot uitwijzing blijft echter van kracht. Kakkerlakken plagen Artis De Amsterdamse dierentuin Artis heeft last van miljoenen kakkerlakken die zich vooral in de gebouwen waar dag en nacht wordt gestookt, hebben ge vestigd. De vele pogingen om de scha delijke insekiten te verdelgen hebben tot nu toe geen enkel resultaat gehad, zo heeft de persdienst van Artis mede gedeeld. Sommige bestrijdingsmiddelen leverden een succesrje op in de vorm van vuil nisbakken vol dode kakkerlakken, maar in de stookkelders van Artis hielden de kakkerlakken er de moed in met het gevolg dat er na korte tijd weer een leger vraatzuchtige insekten door de dierentuin trok. Vooral 's nachts slaan de diertjes hun slag, bij voorkeur ln het insektarium. In deze zalen kan men namelijk moeilijk verdelginigsmid. delen gebruiken zonder tevens de kost bare insektencollectle van Artis t« doden. Het publiek ondervindt weinig last van de dieren die vier centimeter lang kun nen worden, omdat ze zich overdag schuil houden. De kakkerlakken ver schijnen echter met de duisternis en eten vrijwel alles tot stopverf toe. Artis gaat nu tot een nieuwe aanval over met een bestrijdingsmiddel dat voor warmbloedige dieren niet gevaarlijk is. maar dodelijk voor insekten. Natuur lijk kan dit middel niet in het insek tarium worden gebruikt, te meer omdat daar sinds kort spectaculaire nieuw komers een plaatsje hebben gekregen: sissende reuzenkakkerlakken van Madagaskar Prof. dr. I. Scliöffer LEIDEN Prof. dr. I. Schöffer, hoogleraar in de vaderlandse geschiede nis aan de Leidse universiteit, is met ingang van 1 september 1964 op zijn verzoek eervol ontheven van het lid maatschap van de landelijke commis sie voor de academische studievoor lichting. In zijn plaats is benoemd prof. dr. A. W. H. v. Herk te Amster- TJET met zoveel spanning verbei- de wetsontwerp tot verlaging van de inkomsten- en loonbelasting ligt dan nu bij de Tweede Kamer. Het zal waarschijnlijk zeer spoedig worden gevolgd door het wetsvoor stel tot verhoging van de AOW- AWW-pensioenen, zodat we nog vóór Prinsjesdag zullen weten hoe de re gering de twee meest besproken hoofdpunten van haar toekomstig beleid in concreto denkt te gaan verwezenlijken. Het belastingontwerp biedt op zich zelf niet zo heel veel verrassingen, noch naar wat zijn materiële in houd, betreft. Het ontwerp was ken nelijk al kant en klaar voordat de regering het advies van de (ver deelde) S.E.R. inwon. Iedereen had wel het vermoeden, dat de verlaging speciaal ten goe de zou komen aan de trekkers van lagere en middelgrote inkomens. Dit vermoeden is juist gebleken en het strekt de regering tot eer. Zij heeft genoemde categorieën goed bedacht en wie verder ziet, dat de belastingvrije voet met .niet minder dan 31 pet is verhoogd, kan moei lijk ontkennen, dat het ontwerp een duidelijk sociale inslag heeft. Maar ook de hogere inkomens zijn niet verwaarloosd, al zal er hier en daar teleurstelling heersen, byv. over de wel zeer bescheiden „afzwakking" van de progressie. Niettemin, het begin is er. Het „so cialistische bolwerk", zoals de vo rige minister van financiën ons in komsten- en loonbelastingstelsel noemde, staat op instorten, al zal het nog jaren kunnen duren voordat het werkelijk bezwijkt. Wat de datum van invoering be treft, heeft de regering zich gehou den aan wat ze reeds in haar ge richte adviesaanvrage aan de S.E.R. van begin juni te kennen had ge geven: inwerkingtreding van de be lastingverlaging in het midden van de begrotingsperioden van dit kabi net, dus op 1 januari 1966, maar met de mogelijkheid om de verla ging in twee delen te splitsen, zodat het eerste deel al vervroegd op I juli 1965 zou kunnen ingaan. Vergissen wij ons niet, dan wordt echter in de toelichting op het wets ontwerp de datum van 1 juli 1965 met iets minder nadruk als moge lijkheid vermeld dan in de advies aanvrage het geval was. De rege ring spreekt in de toelichting van 1 januari 1966 en 1 januari 1967 en noemt 1 juli 1965 slechts terloops. Het is alsof ze zelf niet gelooft in partiële invoering midden volgend jaar. Indien dit juist is, dan heeft de be lastingverlaging noch het effect van compensatie voor de verhoging van de AOW-premie (aangenomen, dat het „sociaal minimum" inderdaad per 1 januari a.s. wordt ingevoerd) noch de functie van „bliksemaflei der" voor een eventuele loonstop. Over de problematiek die hier rijst, zal de Miljoenennota ons wel nader inlichten. Te waarderen valt echter, dat de regering zo de na druk legt op de „innerlijke nood zaak" van deze belastingverlaging en op haar (betrekkelijke) onafhan kelijkheid van economische motie- Reconstructie begint dit jaar Kosten 18 min. - in '68 klaar Nog dit jaar wordt een begin ge maakt met de reconstructie van het verkeersplein Oudenrijn. Dc aanbe steding zal in het najaar plaats den. Het plein wordt naar Ameri kaans voorbeeld omgebouwd tot een gigantisch klaverblad. dat wordt doorsneden door ongelykvloerse kruisingen. De uitvoering van het plan dat door specialisten van rijks waterstaat is ontwikkeld, zal onge veer 3 Vz jaar vergen. De totale kos ten worden op ongeveer 18 miljoen gulden geraamd. Al geruime tijd geleden is men de eerste fase van de uitvoering dit project begonnen, namelijk het aankopen van grond rond het huidige plein. Het bestaande plein heeft een straal van niet meer dan 86 metèr, het nieuwe Oudenrijn zal een opper vlakte beslaan van ongeveer 36 ha. Voor de uitvoering van het project was het allereerst noodzakelijk dat het gehele afwateringssysteem van de pol der Heyeop, genaamd de Lange Vliet, werd gewijzigd. Deze reconstructie is vrijwel voltooid. Er was een bedrag van ruim een miljoen gulden mee gemoeid De schrik Zoals bekend komen op Oudenrijn de wegen uit de richtingen Amsterdam, Den Haag, Arnhem en Den Bosch samen Het verkeersplein is op mooie zomerse dagen de schrik van vele automobilis ten: zij plegen in de buurt van Ouden rijn langdurige vertragingen op te lopen de kilometerslange files. Aan die moeilijkheden denkt men door de bouw van een geheel nieuw verkeers knooppunt een einde te maken. Het kla verblad-type wordt veelvuldig toegepast in de Verenigde Staten en West-Duits- land. Volgens het plan van rijkswater staat zullen de twee grote verbindingen. namelijk die van Amsterdam naar Den Bosch en die van Den Haag naar Arn hem, elkaar ongelijkvloers kruisen, met dien verstande dat het verkeer Amster dam-Den Bosch over dat van Den Haag naar Arnhem gaat. De hoofdbanen van deze primaire verbindingen zullen wor den verdubbeld, iedere baan bestaat uit twee rijstroken. Voor elke hoofdbaan zal een viaduct worden gebouwd. Binnen het reusachtige kruis dat deze primaire (ongelijkvloerse) verbindingen formeren, worden de vier klaverbladen gegroepeerd. De lussen van de bladen worden op hun beurt omsloten door rechtstreekse verbindingswegen voor de „rechtsaffers" uit de diverse richtingen. Iemand die bijvoorbeeld uit Amsterdam komt en naar Den Haag wil, kan via een van deze aftakkingen zijn doel bereiken. Men heeft een aantal aftakkingen op de hoofdbanen zoveel mogelijk beperkt. Bü de realisering van het plan aal men starten met de vier wegen voor het rechtsafsla&nd verkeer. Vla korte ver bindingen worden zy vervolgens tot een reusachtig plein omgevormd. Daarna zal het huidige plein pas kunnen worden op gebroken om plaats te maken voor een nieuwe kruising. Wanneer alles volgens de plannen van rijkswaterstaat verloopt, zal het nieuwe Oudenrijn in zomer of najaar 1968 klaar zijn. ,Jk heb drie poppen verkocht...."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1