Nieuwe leidse Courant MILJARD BELASTINGVERLAGING Griekse eenheden ook weer in \avo terug Grootste verlichting voor lagere en middengroepen Exodus uit Kongo (50.000?) op gang r~ Invoering 1 januari 1966; de helft misschien al 1 juli 1965 Zwolsman cloet Lido van de hand - koper niet bekend CALEX Rebellen vallen Boekavoe aan Commentaren In Wijchen en in Norg Branden verwoesten menbelfabriek en vakantiecentrum ("■■O Krocteor: P. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD vStantvastigh ie gheblevea mijn Korf in teghenspoef p.w. 0,78, p.m. '3,35, p.kw. 10,05 Donderdag 20 angustue 1964, 45ste jaarang Bijna overal droog De Bilt verwacht tot vTÜdagavond: Opklaringen en bUna overal droog. Zwakke tot matige overwegend weste lijke wind. Iets hogere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 trar). (Zie voorts pagina 7) V.. Klachtehdienst bezorging 18.00—19.00 Het maVkante Lido-restaurant aan het Amsterdamse Leidseplein is niet langer in het bezit van de Exploita tiemaatschappijScheveningcn. De heer Zwolsman heeft het restaurant van de hand gedaan omdat het niet rendabel zou zijn. De koper is vol gens de perschef van de EMS niet bekend. Over de prijs die het Lido heeft opgebracht er wordt gespro ken over een bedrag van 1,25 mil joen kon hij evenmin iets mec- „De verkoop is ontijdig uitgelekt", al dus de E.M.S.-woordvoerder. „Er was ook in het belang van het bij het Lido werkzame personeel, een afspraak met de koper gemaakt over de bekendma king. Dat is heel normaal. Wij hebben onze mond gehouden en het bericht moet dus uit de koker van de koper komen". Het 85 man tellende Lido-personeel (waarvan 20 in losse dienst) werd ove rigens gistermorgen door de E.M.S. in gelicht. De E.M.S. weet niet of de nieu we eigenaar het Lido als restaurant wil exploiteren, of dat het een andere be stemming krijgt. Zelfs als het laatste het geval zou zijn, voorziet de E.M.S. geen grote problemen voor wat betreft de overheveling van het personeel, daar er op de Horeca-arbeidsmarkt genoeg vraag is. Bom in vliegtuig Gold water Het vliegtuig waarmee senator Gold- water van Sfprinfield in Illinois naar Washington reisde is vandaag naar een kleine luchthaven in de omgeving van de Amerikaanse hoofdstad gedirigeerd, omdat de politie van Chicago telefonisch de waarschuwing had ontvangen dat de republikeinse senator om 16.00 uur pL tijd zou worden vermoord. Op dat ogenblik bevond Goldwater zich aan boord van het vliegtuig. Men achtte het veiliger het toestel niet op de drukke 'nationale luchthaven van Washington te laten landen maar op het minder drukke Dulles-vliegveld, buiten Washington. isnn 4* OC> O MO It IL Official dealer Leiden e.o. (Van onze parlemente-redactie) TAE minister van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, en zijn staatssecretaris, dr. W. H. van den Berge, heb ben nu bij de Tweede Kamer het lang verbeide wetsont werp tot verlaging van de inkomsten- en loonbelasting ingediend. Daaruit blijkt, dat de regering de lagere en middelbare inkomensgroepen de grootste verlichting wil geven. De financiële ruimte van f 1050 miljoen, die voor deze belastingver laging beschikbaar is, zal worden aangewend voor: j Het over de hele linie ongedaan maken van de belastingverzwa ringen die zijn ontstaan door dat ge deelte van de inkomensstijging (tot en met 1964), dat weer teniet is ge daan door de prijsstijgingen. Een aanpassing dus aan de gedaalde koopkracht van het geld. Deze maat regel kost het rijk een middelender ving van ongeveer f 650 miljoen. 2 Het extra verhogen van de zg. belastingvrije voet, dat is dus de minimum-inkomensgrens beneden welke geen belasting hoeft te wor den betaald. Deze maatregel werkt ook door in de inkomens, die wél aan de belasting blijven onderworpen. Middelenderving voor het Rijk onge veer f 300 miljoen. 3 Een beperkte verzachting van de progressiewerking, die een extra verlaging voor de middengroepen inhoudt. Middelenderving voor de schatkist ongeveer f 100 miljoen. Dc datum van invoering van de be lastingverlaging is vastgesteld op 1 januari 1966. maar de regering wil zich de bevoegdheid voorbehouden om verlaging in twee (gelijke) delen te splitsen. In dat geval zou het wellicht mogelijk zün het eerste deel vervroegd in te voeren, by voorbeeld al op 1 juli 1965. De bewindslieden van finam ciën hebben nu ook een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in het perma nent-maken van de tijdelijke verhoging van de omzetbelasting op sigaretten en van het bijzonder invoerrecht op benzine. Prijspeil Minister Witteveen en staatssecreta ris Van den Berge achten de noodzaak van verlaging van de inkomsten loonbelasting zo klemmend, dat i hun oordeel vrijwel de hele voor fisca le verlichtingen beschikbare ruimte (f1125 miljoen) voor deze verlaging moet worden aangewend. Het meest dringend achten zij een tariefsaanpas sing, die het effect vait de sinds 196C t.m. 1964 opgetreden prijsstijgingen op de belastbare inkomens ten volle compenseert. Een dergelijke aanpassing aan het gestegen prijspeil vond ook bij de vorige belastingverlaging plaats. Het gaat hier dus om het volledig wegne men van drukverzwaringen, die voort vloeien uit de louter nominale, dat wil zeggen niet-reële inkomensstijging. Deze stijging kan gesteld worden op ongeveer 17 pet., het percentage v mee naar schatting het prijspeil de particuliere consumptie van 1960 tot en met 1964 zal blijken te zün gestegen. Aanpassing van het tarief aan deze prijsstüging betekent, dat alle inko- i en belastingbedragen die in de i geldende belastingtabel voorko- met 17 pet. zullen moeten wor den verhoogd. De belastingvrije voet echter, de grens dus awarbeneden geen belas ting verschuldigd is, zal met meer dan 17 pet. worden verhoogd. Bij een verhoging met alleen 17 pet. zou die voet voor een echtpaar zonder kinde ren van f2700 op f3159 worden ge bracht, welk bedrag echter ligt bene den hetgeen als een sociaal minimum wordt beschouwd. Daarom stelt het wetsontwerp als extra maatregel voor om de belas tingheffing voor echtparen zonder kinderen pas bij f3600 te doen aan vangen en voor ongehuwden bij f 2610 (nu f1950). Voor beide wordt dus de vrije voet met in totaal 31 pet. ver- De extra verhoging van het belas tingvrije inkomen sorteert, zoals ge zegd, voor alle inkomens volledig of nagenoeg volledig effect. Zij corrigeert zekere mate de feitelijke verzwa ring van de belasting als gevolg van de reële stijging van de inkomens, een verzwaring die het sterkst bij de lage- inkomens wordt gevoeld. Zij komt dan ook in de eerste plaats ten goede aan die inkomens. De overige inko mens hebben er eveneens profijt maar dit neemt relatief in betekenis af naarmate het inkomen stijgt. Door de verhoging van de belasting vrije voet zullen 300.000 tot 500.000 per sonen buiten de belastingheffing komen te vallen. Zij blijven echter „klanten' van de belastingdienst in verband met de inning van de AOWAWW-premie. "17ANUIT KONGO begon vandaag een massale gedwongen uittocht van onderdanen van de aangrenzende republiek Kongo (Brazzaville), Boe- roendi en Mali. Het is niet bekend hoevelen hiervan het slachtoffer wor den. De schattingen variëren van 25.000 tot 50.000. De regering-Tsjombe heeft hiertoe besloten omdat deze lan den de opstanden in Kongo steunen en plannen hebben opgesteld voor sub versieve acties en het vermoorden van Kongolese leiders. Er werd een begin gemaakt met de uitwijzing, terwijl uit Noordoost-Kon- go berichten binnen kwamen dat de rebellen Boekavoe zijn binnengedron gen, het laatste regeringsbolwerk in de provincie Kivoe. Premier Tsjombe heeft verklaard dat hij slechts van zijn besluit zal terugkomen indien de regeringen van Boeroendi en Brazzaville op houden de Kongolese rebellen te helpen. De Maliërs worden uitge lezen omdat van hen bekend is dat trekken. zij in Leopoldstad opstandige ele menten steunen. De Franse ambassade heeft op het laatste moment nog getracht te inter- mediëren, maar deze poging stuitte af op het verzet van Tsjombe. De premier zei te betreuren dat onschuldigen ge troffen zullen worden, maar hij had geen andere keus. Boekavoe In Boekavoe. de hoofdstad van Kivoe, wordt zwaar gevochten met enige dui zenden rebellen, nadat eerst werd ge meld dat de 800 man regeringstroepen een aanval van de rebellen hadden af geslagen. Het Amerikaanse consulaat is geëvacueerd. Het grootste deel van de Europese bevolking was voordien al ver trokken. De val van Boekavoe zou voor Tsjombe een zware slag zijn ln zijn strijd tegen de rebellen. Volgens Tsjom be zelf zijn de rebellen Toetsi's die door Boekavoe proberen te komen om hun geboorteland Rwanda weer binnen te Vrijstellingen Gehuwde vrouw Het loonbelastingtarief voor de wer kende gehuwde vrouw, dat nu 15 pet. bedraagt, wordt bij de komende belas tingverlaging teruggebracht tot 12V> pet. Dit procentuele tarief, dat erop ge richt is de aangeslagen inkomstenbe- 3 klein mogelijk te houden, wordt, zoals bekend, toegepast nadat het loon van de werkende gehuwde verminderd met het in feite vrijgestelde bedrag, te weten f50 per maand c.q. f 11,50 per week of f 2 per dag. Voor de groep bejaarden en invali- ïn is de bijzondere aftrek van f702 verhoogd met eveneens ongeveer 17 pet. gesteld op f832. De inkomens waarover het maximale tarief van 70.5 wordt geheven, zijn ook verhoogd met ongeveer 17 pet. De wordt hier voor de gehuwden zonder kinderen f 165.000 (nu f 140.000) 3or de ongehuwden f140.000 (nu f 120.00). (Voor vervolg zie pag. 7) Progressie Een hoge urgentie kent de regering ook toe aan een verlichting van d< zware fiscale druk op de middengroe pen, die de werking van de progressie in liet inkomsten- en loonbelastingtarief bü een groeiend inkomen sterk onder vinden. Daarom wordt nu als geheel nieuw element een beperkte afzwak king van de progressie in het eerste deel van het tarief voorgesteld. Deze maatregel, die een extra ver laging voor de middengroepen betekent, vangt aan beneden een inkomen van ongeveer f 10.000, neemt daarna vrfl snel toe, is procentueel het grootst bü een inkomen van ongeveer f 24.000, maar verliest daarna geleidelijk betekenis. De bewindslieden van financiën geven toe, dat deze extra verlaging scheiden omvang is. Een grotere verla ging voor de betrokken inkomensgroe pen is, binnen het kader van de be schikbare ruimte, echter niet mogelük zonder afbreuk te doen aan de beide andere maatregelen: de aanpassing van de tarieven aan het gestegen prijs peil, dat wil zeggen aan de koopkracht daling van de gulden, en de extra hoging van de belastingvrije voet. Een bevredigende situatie, zo erkennen de bewindslieden, wordt dus nog aller minst geschapen, maar mocht in de toekomst ruimte beschikbaar komen voor een verdergaande belastingverla ging, dan zal een verdere verzwakking de progressie stellig in overwe ging moeten worden genomen. ij de nu voorgestelde matiging van de progressie zal voor de ongehuwden naar verhouding gunstige methode worden gevolgd. De vermindering die de belasting in tariefgroep II (de ge huwden zonder kinderen) op het punt de progressie ondergaat, zal in de zelfde mate worden toegepast in tarief groep I (de ongehuwden). Voor de gehuwden met kinderen, voor welke groep het tarief wordt af geleid uit dat voor de gehuwden zon der kinderen, gelden de 3 genoemde maatregelen (tariefsaanpassing aan de prijssty gingen, verhoging belas tingvrij minimum, progressieverzach ting) uiteraard evenzeer, maar deze groep krijgt bovendien op de bestaan de primaire kinderaftrek (inkomens- aftrek van f360) ook nog eens de 17 pet. aanpassing aan het prijspeil. Die aftrek wordt in verband daarmee ge bracht op f 420. Ook de aanvullende belastingaftrek is gewijzigd en wel zo. dat de nieuwe bedragen overeen komen met een inkomensaftrek, die de koopkrachtdaling is Onvast weer, meldt De Bilt. Voor de vasthoudende kampeerders ove rigens een mededeling, die weinig houvast biedt. Maar welke vooruit ziende geest zou het bordje no camping here" (foto) toch geplaatst hebben? T~\E GRIEKSE strijdkrachten, die enkele dagen geleden uit de NAVO -L' werden teruggetrokken, zijn weer onder het commando van deze orga nisatie gebracht. Deze stap werd in Athene bekend gemaakt, nadat Turkije gisteren reeds het voorbeeld had gegeven. Turkije had alleen luchtmacht eenheden aan het NAVO-opperbevel onttrokken. De militairen, die Grie kenland uit het NAVO-hoofdkwartier in Izmir (Turkye) had teruggetrok ken, zullen voorlopig nog niet terugkeren. Voordat het Griekse besluit werd genomen, was koning Konstantijn van zijn vakantie op Korfoe terug gekeerd om de besprekingen van het kabinet te leiden. Intussen is de Griekse minister van defensie. Garoufalias, naar Cyprus vertrokken om het Griekse legercon- tingent op het eiland te inspecteren- Het opspatten van regenwater tegen de voorruit van een vrachtwagen heeft gisteren op de Basisweg te Amsterdam een kettingbotsing veroorzaakt, waarbij acht wagens betrokken raakten. Twee Duitse vrouwen, een der bestuurders en drie kin deren werden licht gewond naar het W. G. in Amsterdam vervoerd. De auto's reden ach ter elkaar in de richting Am sterdam, toen door een tegen ligger water tegen de voorruit van de achterop rijdende vracht wagen spatte. Daardoor werd de chauffeur het uitzicht be lemmerd en zag hij niet dat de file voor hem ging remmen. De vrachtwagen schoof de ze ven voor hem rijdende perso nenwagens en een ambulance auto, waarin een zieke naar het ziekenhuis werd vervoerd, in elkaar. De wagen die juist voor de vrachtwagen reed, ging ge heel verloren. De andere wa gens liepen zware materiële schade op Het bezoek heef' niet de bedoeling, een uitdagende houding tegenover Turkije aan te nemen. Het moet er integendeel toe leiden, dat de wrij ving tussen de Griekse en Turkse legercontingenten op Cyprus wordt verminderd. Intussen is de spanning op het eiland gisteren verder afgenomen als gevolg van de belofte van president Makarios, de „blokkade" van de Turkse gemeenschappen op Cyprui te zullen verzachten. Verwacht wordt, dat de aanvoer van levensmiddelen en water vandaag weer op gang zal komen. Bewusteloos Met de Finse VN-bemiddelaar Tuomio- ja, die enkele dagen geleden door een hersenbloeding werd getroffen, gaat het intussen helemaal niet goed. Gisteren meldden we reeds, dat zijn toestand was verslechterd als gevolg van nieuwe ver lammingsverschijnselen. De laatste be richten over het ziekteverloop zeggen dat Tuomioja langzaam wegzakt in be wusteloosheid en dat zijn toestand alar merend is. In een medisch bulletin werd gezegd: „Het slechter worden, dat gister morgen optrad in de toestand van de patiënt zet zich voort en geeft reden tot bezorgdheid". Naar van betrouwbare kringen, die in nauw contact staan met het paleis van Makarios. is vernomen zou VN-secreta- ris-generaal Oe Thant de Ecuadoriaanse diplomaat Galo Plaza Lasso als opvolger van Tuomioja hebben voorgedragen. Gisteravond omstreeks half zeven is het 9484 brt. metende Engelse ms Hunst- ville, beladen met stukgoed in het IJ bij de De Ruyterkade achter het centr. station in een pontfuik gevaren. De daarin lig gende gemeentepont, die net was leeg gelopen, werd ernstig beschadigd. De Hunstville die geassisteerd werd door twee sleepboten, kon zonder veel averij te hebben opgelopen, zyn reis naar zee voortzetten. Het pontverkeer ondervond vrijwel geen vertraging. De politie wijl dit incident, dat zonder persoonlijke on gelukken is afgelopen, aan een verkeerde de Hunstville. TTET nieuws over en oit Cyprus luidt gunstiger dan het is ge weest. Er is wat verlichting ontstaan in de situatie. Zowel Turkije als Griekenland hebben in de NAVO de contingenten teruggebracht die zij daaraan hadden onttrokken. En de bevolking op het eiiand vooral het Turkse deel had het zwaar te ver duren krijgt wat minder te lijden. Waaraan de keer te danken is? Mis schien is het gelukt, kerkvorst Ma karios minder onredelijk te maken en hem te remmen in zijn onver antwoordelijk gedrag. Misschien ook en dat zou wellicht het beste zijn is besloten tot handelen buiten hem om. Op veel sympathie kan hij niet meer bogen. Misschien heeft ook meegewerkt de gebleken begeerte van Chroesjtsjef om nog even te komen vissen in dit troebele watertje binnen de Navo. Daarmee dreigde hij voor het eerst weer na Cuba het moeizaam gehandhaafde evenwicht aan macht in de wereld te verstoren. Ook hier, als elders, gold: komt iets aan een grenssituatie, eerst dan gaat de rede het winnen. Dat het zo is, is vanwege de risico's al erg genoeg Want er is geen garantie dat de rede het immer winnen zal. Daarvoor immers zijn ook maar al te veel factoren van andere aard in het spel. "1/DORLOPIG zijn er aanwijzingen dat de Amerikanen zullen slagen in hun vernuftige opzet, een satelliet in de lucht te brengen die straks zich met zulk een snelheid boven de aarde voortspoedt dat zij als het ware boven de aarde hangt. Uiterst knap en een nieuw bewijs, hoever de mens 't in zijn wetenschap pelijk denken en in de beheersing van de techniek heeft gebracht Tegelijk heeft deze ontwikkeling iets benauwends, ja onheilspellends want zij leidt er toe dat de wereld bereikbaar wordt voor woord en beeld vanuit een punt, dat zelf on bereikbaar is voor heel de verdere mensheid. Welke een macht zal dan vanuit zulk een punt kunnen wor den uitgeoefend. Het is een ontwikkeling die ons niet alleen met bewondering mag ver vullen zij vereist in toenemende mate een geestelijke weerbaarheid. kele geldmagnaten ten onzent de onderneming meer en meer wordt tot een object van handel. Men koopt.*» verkoopt er lustig op Is een zaak aantrekkelijk voor de koop, dan koopt men. Blijkt het ren dement minder dan verwacht, dan verkoopt men. Meestal betekent het opheffing. Om twee redenen is dit alles be denkelijk. In de eerste plaats: een onderneming kan nog zeer wel in sociale behoefte voorzien, ook wan neer de winst bescheiden en op zich zelf niet aantrekkelijk is. Oppheffing is dan niet verantwoord te achtten. En in de tweede plaats: door een onderneming voor alles te zien als een object van handel, maakt men ook de mensen die er hun bestaan in vinden tot objecten van handeL Er wordt over hen beslist, en in de regel buiten hen om.. Dit laatste met name in de ondernemingen waar de organisatiegedachte weinig van de grond is gekomen. Ervaringen als in deze dagen wor den opgedaan leveren het bewijs: Vooral in een tijd waarin het eco nomische en financiële zo zwaar wordt geaccentueerd, is er ook op sociaal gebied nog wel een en an der te doen. EEN felle brand heeft gistermiddag de meubelfabriek van Eltinks meubelindustrie N.V. te Wijchen to taal verwoest. Slechts een houtloods achter het eigenlijke fabrieksterrein viel niet aan de vlammen ten prooi. De eigenaar van de fabriek, de heer Eltink, schatte de schade op ongeveer vier miljoen gulden. De 120 personeelsleden die allen aan het werk waren toen de brand uitbrak, zijn er wonderbaarlijk goed afgekomen. Slechts één van hen liep snijwonden op door het springen van een ruit. Zonder enige paniek verlieten zy de fabriek toen eenmaal gebleken was dat met de voor handen zijnde brandblusapparaten niets kon worden uitgericht. De brand ontstond omstreeks half vijf. toen bij de reparatie van een luchtloi- ding een vonk oversprong op een partij schuimrubber. Intussen hebben het Wijchense meentebestuur en andere ondernemingen al ruimte beschikbaar gesteld, waarin de fabriek tijdelijk kan worden gehuisvest. „Wij beginnen morgen direct weer met de fabricage", aldus de heer Eltink. Tweede brand Omstreeks dezelfde tijd als in Wijchen woedde er een brand in het vakantie- centrum „Het Trefpunt" te Norg bij As sen- Ook dit gebouw werd verwoest en nagenoeg niets heeft men kunnen red den. Van 28 gasten gingen ook de per soonlijke bezittingen in vlammen op. De schade wordt op f 200.000 geraamd. Het centrum werd vorig jaar in ge bruik genomen. Het had 110 bedden. In „Het Trefpunt" logeerden dertig gasten. Een aantal van hen ging na de brand huiswaarts. Anderen werden in een nevengebouw en in een plaatselijk hotel ondergebracht Bij de brand, die vermoedelijk Is ont staan in een slaapkamer op de verdie ping. werd niemand gewond. De wind was gunstig, zodat geen schade ontstond aan tenten en caravans op het aangren zende terrein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1