Triest relaas van moord op V.N.-functionarissen Mr. Burg 60 jaar er Man wilde zijn dochter doden Drie binnenschepen in botsing in Waalhaven In hinderlaag bevallen Zestig para's landen weer bij Arnhem Jan Pleune naar zijn vrouw onderweg Philips in eerste half jaar f 180 min winst episch 7 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1 Chauffeur wist te ontkomen (Van onze parlementsredactie) Mr. J. A. W. Burger, oud-minister en oud-fractieleider van de PvdA de Tweede Kamer, viert morgen 20 augustus zijn 60ste verjaardag. Hoewel de heer Burger, woonachtig te Wassenaar, thans nog maar een bescheiden rol in de politiek speelt hij is lid van de Eerste Kamer zal het hem op z'n verjaardag stellig niet aan belangstelling ontbreken. Door zijn nogal eens bruuske optre den heeft hij zowel binnen als buiten de partij van de Arbeid weerstanden opgeroepen, maar dat neemt niet weg dat men toch algemeen waardering heeft voor zijn rondborstigheid eerlijkheid. Om zijn partijgenoot Roemers te teren: „Nog geen uur nadat men onzacht met hem in aanraking was komen, kon men toch gemoedelijk glas bier met hem drinken." De heer Roemers zei dit in september 1962 toen de heer Burger afscheid nam als v< zitter van de Tweede-Kamer-fractie, welke kwaliteit hij aan vrij veel kritiek vooral van Het Parool had bloot gestaan. Steeds heeft de heer Burgei evenwel ontkend dat hij voor deze kri tiek opzij was gegaan. In zijn (onver wachte) brief aan het partijbestuur gaf hij als reden voor zijn heengaan op dat hij niet langer zijn buiten-parle mentaire werkzaamheden met zijn par lementaire arbeid kon verbinden (Zoals bekend is de heer Burger voorzitter van de Vara). Hoe het ook precies moge zijn, te recht stelde minister Toxopeus bij zijn afsaheid dat mr. Burger grote verdien sten heeft voor land en volk. Deswege benoemde H.M. de Koningin hem bij die gelegenheid tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Wanneer men het leven van de jarige van morgen overziet wekt het geen be vreemding dat Gerbrandy in hem, hoe politiek onervaren ook, een zeer biuik- bare figuur zag toen hij na een gevaar volle tocht per boot tijdens de oorlog in Engeland arriveerde. Hij verschafte de regering tal van waardevolle infor maties over bezet Nederland, en werd in augustus 1943 in het oorlogskabinet opgenomen. Maar evenmin wekte het verwonde ring dat de beide mannen aan het de van de oorlog met elkaar in flict kwamen, een conflict over de be voegdheden van het militair gezag. Na de oorlog werd mr. Burger lid van de Tweede Kamer in welke kwali teit hij. niet het minst tijdens kabinets formaties, heel goed werk heeft verzet. Wat ons betreft maakt hij nog veel jaren deel van de Eerste Kamer uit. In het Ambonnezenwoonoord Vlak water te Venraij .is de negenjarige Mel- kianus T. Dominggues uit Woerden ver dronken. De jongen was over de afras tering geklommen rond de brandvijver van het woonoord. GROTE verslagenheid heerst in Genève op de hoofdkwartieren van de V.N. na de brute moord op twee Franse V.N.-functionarissen in Kongo. De Kongolese chauffeur van de twee Fransen, die belast waren met vluchtelingenwerk in Kongo, is ontkomen en heeft aan V.N.-autori teiten uitgebreid verslag gedaan van de laffe moord. Volgens deze man, Yogolero, wilden de twee Fransen naar een Toetsi- vluchtelingenkamp ten noorden van Bakavoe. Hoewel zij gewaarschuwd waren dat deze Toetsi's heulen met de opstandelingen van Gaston Soumialot, zetten de beide V.N.-functionarissen toch door. Eis: ter beschikking n onverwaardelijke terbeschikking stelling en daarnaast een vrijheidstraf van nderhalf Jaar met aftrek eiste de offi- ier van justitie bij de Utrechtse recht bank, tegen de 51-jarige magazynmecs ter J. L. uit Zeist wegens het met op zet pogen zyn 22-Jarige dochter te doden. Een volkomen ontwricht gezinsleven vormt de trieste achtergrond van deze zaak. De verhouding tussen de ouders derling was niet normaal. Er heerste al geruime tijd een zeer gespannen situatie. Ook de relatie tussen vader en dochter as niet gezond. Al in november van het vorig jaar had man een mes in een warenhuis ge kocht. Op dat ogenblik had hij nog niet het plan opgevat met dit voorwerp zijn dochter naar het leven te staan. Die ge dachte kwam pas in januari van dit jaar bij hem op. toen het meisje had gedreigd het huis uit te gaan. Zij had een :e jongen ontmoet, maar haar vader allerminst^ gesteld op deze verk< Keating stelt zich onafhankelijk verkiesbaar De republikeinse senator van de staat New York. Kenneth Keating, heeft gis teren bekendgemaakt dat hij zich her kiesbaar zal stellen en dat hij" zijn kiezingscampagne zal voeren als onaf hankelijk kandidaat en dus niet deel zal uitmaken van de officiële republikeinse lijst waarvan senator Barry Goldwater aan het hoofd staat. Keating zei: de bevolking van New York weet hoe groot de verschillen In opvatting zijn tussen senator Goldwater en mijzelf, Ik geloof werkelijk niet dat de kiezers van de staat New York onder de indruk zouden raken van een schijn vertoning waarbij ik steun zou geven aan senator Goldwater of hij aan mij om de schijn van eenheid in de partij op te houden. Dinsdagmiddag zijn in de Waalha ven te Rotterdam drie binnenschepen van verschillende nationaliteit met el kander in aanvaring gekomen. Daarbij zijn er geen persoonlijke ongelukken gebeurd, maar er is voor duizenden guldens schade aangericht. Het ongeluk gebeurde, toen het Franse motorschip Rhenus 827 ton bij het Weer blijft onvast vloeden, lag vanochtend boven het zuidelijke deel van de Noordzee. Ze verplaatst zich in ongeveer oostelijke richting eri neemt daarbij in diepte af. Een randstoring ervan, die de af gelopen nacht ons land passeerde, deed de buiigheid sterk toenemen. Vooral in het westen en het centrum van het land viel veel regen. De Bilt meldde 33 mm, Rotterdam 22. Op het vlieg veld Eelde viel daarentegen maar 0,3 mm. Naarmate de depressie zich ver plaatst, gaat de wind ruimen naar richtingen tussen west en noordwest. De aanvoer van polaire onstabiele lucht gaat als gevolg hiervan door. De temperaturen blijven dus can de lage kant en er zullen ook morgen buien voorkomen, echter afgewisseld door meer opklaringen dan vandaag. Strandverwachting De stormdepressie boven de Noordzee trekt langzaam weg. maar verstoort het strandweer ook morgen nog in sterke mate. Harde, later wat afnemende wind uit noordwestelijke richting. Enkele bui en. afgewisseld door opklaringen. Koeler. In de middag 16—18 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Een langzaam herstel tegen het einde van de week, maar voorlopig wel koel door oceaanlucht ZON EN MAAN Donderdag 20 augustus: zon op 532. onder 19.54: maan op 19.02. onder 02.00 Zondag 23 augustus: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 20 augustus: 1.17 v.m.; 13.45 n.m. insteken van de Waalhaven te weinig rekening hield met het Jionderd meter achter dit schip varende Belgische mo torschip Passaat 948 ton. De Rhe- nus week plotseling naar bakboord .uit en raakte de Passaat in de flank. Ten gevolge van de botsing geraakten beide schepen juist in de koers van het Duitse motorschip Leuchtenberg - 917 ton dat de Waalhaven 'juist uitvoer. Er ontstond een nieüwe aanvaring, waar bij vooral de Leuchterberg het hard te verduren kreeg. Van de Leuchtenberg werden de huidplaten aan het bakboord voorschip over een lengte van vijf meter ingedrukt, het schip liep een scheur op van anderhalve meter, het dek werd op gebold. dc bolderkast aan bakboord werd ontzet en in het vooronder werd de be timmering ernstig beschadigd. De Rhenus kreeg een deuk in het voorschip aan bakboord, even onder het kluisgat. De Passaat kreeg slechts schade aan de in ventaris. Het scheepvaartverkeer ondervond weinig of geen vertraging. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur SÏ S,s Su Is II Eindhover Zd -Limb Helsinki MUnchen Zurich Genève regenbui regenbui h. bew 22 15 2 16 14 16 o Een menigte Kongolezen lag langs de weg in hinderlaag en dwong de auto tot stoppen, De rebellen hadden moderne wapens en de dikwijls twee meter lange Toetsi's droegen speren en hakmessen. De Kongolezen beschuldigden de Fransen ervan dat zij als V.N.-functionarissen Kongo in de put hadden geholpen: Plicque probeerde hen nog te overreden door te zeggen dat zij juist hier gekomen waren om te helpen, maar het hielp r De menigte bleef dreigen. Pistool Op dat moment ontdekte een van rebellen een pistool onder de kleding Plicque. Dat bleek het sein tot een slacht partij, waaraan een rebel een einde maakte door de twee Fransen met een lange vuurstoot uit zijn machinepistool af te maken. Oe Thant en de Hoge Com- Ontsnapte al na enkele uren weer gegrepen Toen de 20-jarige K, L. E. uit Alme lo, die in Zutphen was gedetineerd, gis termiddag het paleis van justitie in zijn woonplaats werd uitgeleid door twee politiemensen, sprong hij plotseling van de hoge stoep en rende weg. Hoewel der agenten hem met een revol- in de hand achtervolgde kon deze weinig doen. omdat de jongeman zich in het spitsuur tussen de talrijke wiel rijders mengde. In eigen stad zocht E. :n goed heenkomen. Voor zijn vlucht im hij ergens een fiets weg. Vele leden van de gemeentepolitie zochten mede op allerlei mededelingen van het publiek afgaande, de stad af. Ket door de vluchteling meegenomen rijwiel werd voor een winkel terugge vonden doch de jongeman bleef voort vluchtig. Tegen de avond zag men kans hem achter een pakhuis te om singelen en weer te arresteren. Te dik geworden Weekblad voortaan in twee afleveringen Met ingang van het nummer van 5 sep tember zal Elseviers weekblad in twee delen aan de abonnees in Nederland België worden verzonden. Verschillende overwegingen leidden tot deze ingrij pende wijziging. Onder meer groeide dit weekblad tot een omvang die bezwaren ging opleveren, zowel wat het bestellen alsook wat de hanteerbaarheid voo lezer betreft, Het eerste deel, zo deelt men ons mee, zal de abonnees op w< dag bereiken en wordt kortheidshalve aangeduid als het deel ..Voor de zaken man en zijn staf". Het tweede deel „Opi nie en ontspanning" genoemd, zal vrij dag arriveren. De losse nummers zullen tezamen ge- 'oegd op donderdag op de gebruikelijke verkooppunten verkrijgbaar zijn. 0 Op het- ministerie van buitenlandse zaken is de overeenkomst getekend tus- de Nederlandse en de Turkse rege ringen inzake de migratie, de aanwer ving en de tewerkstelling van Turkse arbeidskrachten in Nederland. Deze overeenkomst werd in januari van dit jaar door de directeur-generaal voor de arbeidsvoorzienmg in Ankara gepa- De 21-jarige glazenwasser W. Pakko^ bij zijn werkzamheden aan het telecom- unicatiegebouw in de Spuistraat in Amsterdam van een hoogte van tien m van zijn ladder gevallen. Hij heeft deze val overleefd omdat hij het geluk had op liet dak van een geparkeerde auto terecht te komen. Hij k\yam er met enkele snij- wonden af. or de vluchtelingen, Felix Schnyder. hebben betuigingen van leed wezen gezonden aan de echtgenoten van de beide omgekomenen. Verscheidene Europeanen die erin zijn geslaagd om Albertstad te ontvluchten, zijn in Boejoemboera aangekomen. Zij beschreven de toestand in Albertstad, dat reeds zeven weken in handen is van de opstandelingen van Soumialot, als dra matisch. Zij bevestigden dat twee Belgi sche paters waren vermoord en dat der tien missionarissen door jongeren waren gewond. Deze Baloeba-jongeren maken de stad voortdurend onveilig en terrori seren de straten Williams De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor Afrikaanse aan gelegenheden, Mennon Williams, die be sprekingen in Kongo voert, verklaarde gisteren in Leopoldstad dat de toestand in Kongo beter schijnt te worden Vol gens hem moet Tsjombe zelf maar be palen wie de vliegtuigen moet besturen die de Amerikanen geleverd hebben. (De eerste B-26-vliegtuigen zijn aangekomen. Zij zijn uitgerust met lichte machinege weren, hebben bommenrekken en raket- lanceerinrichtingen. Tsjombe beweert ze nodig te hebben voor lange-afstand-ver- kenningsvluchten. Er werd niet beves tigd of Tsjombe Zuidafrikaanse en Cu baanse piloten heeft aangetrokken). Williams kondigde verder aan dat Amerika zal bydragen in de onderhouds kosten van Afrikaanse troepen in Kongo, mochten er staten zijn die gehoor geven aan de oproep van Tsjombe om huip. Zoals bekend zou Tsjombe hulp gevraagd hebben aan Senegal. Madagaskar, Nige ria. Ethiopië en Liberië. Op de Ginkelseheide bij Ede «uilen saterdagmiddag 5 september (om streeks twee uur) zestig man van het Engelse tiende parachutistenbataljon uit de lucht komen vallen. Deze lan ding wordt gehouden ter herdenking van het begin van de Slag om Arnhem in september 1944. Bovendien zullen acht mannen mee springen die twintig jaar geleden op de Ginkelseheide neer kwamen, onder hen de majoor Waugh en de luitenant Humpreys. De parachutisten zullen worden afge worpen in drie groepen uit Beverley- vliegtuigen nadat eerst vier Pathfinders uit een Beaver zijn gesprongen. Bij het monument op de Ginkelseheide zal na de landing een korte herdenkings plechtigheid plaats hebben Onder leiding van de 'burgemeester van Arnhem zal vervolgens een rit wor den gemaakt langs de route die de para'i in 1944 hebben afgelegd en waarlangs zij zo fel hebben moeten strijden. Het af scheid zal plaats hebben op de Rijnbrug in Arnhem. Uitwijzingen in Kongo wegens samenzwering Alle in Komgo-Leopoldstad verblijven de onderdanen van Kongo-Brazzaville en Boeroendi moeten op last vaai regerin-g-Tsjombe het land verlaten, is in Leopoldstad bekendgemaakt. Al hun bezittingen zullen in beslag worden genomen. In een te Leopoldstad uitgegeven of ficieel communiaué wordt gezegd, dat een plan aan het lichit is gekomen tol het plegen van sabotage en het ver moorden van vooraanstaande Kongole zen. De leiders van de samenzwering zijn de laatste tijd zorgvuldig in het oog gehouden door de veiligheidsdienst Gistermiddag om een uur of vier is Jan Pleune, de in Brouwersha ven geboren Amerikaan, met de Rotterdam van de Holland-Ameri ka Lijn begonnen aan een voor hem zware thuisreis. De heer Pleune, die langer dan veertig jaar ge leden ons /and voorgoed verliet en die nu te New York van zijn pen sioen geniet, zou een Nederlandse kennis, die met de Rotterdam uit New York vertrok, gaan afduwen. Die afduwerij leidde tot een ste vige afscheidsborrel en toen de heer Pleune eindelijk van boord wilde, was de Rotterdam al op zee en de heer Pleune bevond zich In de positie van een onvrijwillige verstekeling. Er ging een seintje naar de echt genote van de heer Pleune om pa pieren en om geld voor de reis hee» en terug. Er kwam geen geld en ook geen papieren. Wel een telegramme tje van mevrouw Pleune. Die seinde, dat zij deze escapade van haar man weigerde te accepteren en dat hij maar moest zien, hoe hij haar deur weer binnenkwam. Die thuiskomst straks is iets. waar tegen de heer Pleune heel erg opziet Misschien valt dat allemaal wel mee. Dat zeiden zijn twee zusters, mevrouw P. Zandijk-Pleune uit de Schermlaan te Rotterdam en mevr. A. Spoorenberg-Pleune van het No tenplein te Den Haag. Die twee waren hem even gaan zien aan boord van de Rotterdam, even voor de thuisreis. Zij hadden hun kinderen meegenomen. Die zijn al lang volwassen en getrouwd. Naar oom Jan waren zij hevig be- nieuwd: de jongere generatie had hem nog nooit gezien, en oom Jan was echt geen groot schrijver. Mevrouw Spoorenberg had slechts ééns in haar leven een brief van hem gehad. Dat de heer Pleune in Nederland van boord mocht en dat hij zelfs zijn geboorteplaats Brouwershaven nog even heeft mogen zien, heeft hij te danken aan de Rotterdamse vreem delingenpolitie, die zich over hem had ontfermd. Ook de Holland-Amerika Lijn had begrip voor de nare situatie waarin de heer Pleune was geraakt. Die stelde hem in staat, de terugreis als werkend passagier te maken. Jan Pleune is niet de enige van de Brouwershavense broers Pleune, die aan de overzijde van de Atlantische Oceaan terecht kwam. Een broer, die al over de tachtig is, woont in Pat terson. Een tweede broer woont in Miami in Florida. Een derde broer is in de Verenigde Staten overleden, na daarginds ook al de nodige tientallen jaren te hebben gewoond. „Geen van die mannen schrijft ons!" zei mevrouw Spoorenberg verontwaardigd. Jan Pleune is slager geweest Al* slager heeft hij jarenlang op passa giersschepen gevaren. Hij had zelfs zijn monsterboekje nog bij zich: dat en zijn huissleutel wanen de enige za. ken. waarmee hij zijn identiteit en Amerikaanse nationaliteit hier kon De zeemansloopbaan van de heer Pleune heeft lang niet altijd over rustig vaarwater geleid. In de afge lopen oorlog is hij zelfs een keer ge torpedeerd. „Hij is altijd zo'n avontuurlijke kerel geweest", vertelde mevrouw Zandijk, „maar hij Is z'n land toch echt niet vergeten. Hij praat zelfs nog goed plat Zeeuws!" Omzet met 17 procent gestegen De omzet van N.V. Philips' gloei lampenfabrieken in het eerste half jaar 1964 is ten opzichte van dezelfde periode van 1963 met zeventien pro cent gestegen. Deze stijging is groter dan overeenkomt met de verwach ting voor het gehele jaar 1964, uit gesproken in het laatst verschenen jaarverslag. De nettowinst die in dc eerste helft van 1963 f 156 min be droeg, was in (je eerste helft van 1964 gestegen tot f 180 min. Het aan tal werknemers nam in deze periode toe van 228.000 tot 241.000. De netto winst is van het eerste op het tweede kwartaal gedaald van f 95 min tot f 85 min. Het tweede en derde AlLERLEI 0 Yoshinorl Sakal. de 19-jarige student die werd geboren in dc omgeving van Hiroshima op de dag dat deze stad door een atoombom werd getroffen, is defini tief aangewezen ais de man, die de Olym pische fakkel tydens de openingsplech tigheid van de Spelen het stadion zal binnendragen. Aanvankelijk was er nog even sprake van geweest, dat een ander zou worden gekozen omdat Sakai's naam te vroeg was gepubliceerd, maar men heeft dc atleet, die er net niet In ge slaagd was een plaats te veroveren ln de Japanse atletlekploeg voor de Spelen, ten slotte toch niet willen passeren. Het aantad deelnemende landen aan de Spelen is, een dag na de sluiting van de inschrijving, van 93 op 94 gebracht Costa Rica. dat op 14 augustus reeds of ficieus te kennen had gegeven deel te zullen nemen, werd alsnog geaccepteerd. In het Olympisch dorp zijn gisteren 2 nieuwe restaurants met een totale capaciteit van 8000 personen geopend. Men verwacht, dat gedurende de 50 da gen. dat het Olympisch dorp geopend 661.000 maaltijden zullen worden ge nuttigd. Zuid-Afrika zal definitief niet aan de Spelen in Tokio mogen deelnemen De officiële verklaring van het IOC voor deze maatregel is. dat het Zuidafrikaan se Olympische Comité verzuimd heeft schriftelijk mee te delen, dat het zich distancieert van de door de regering ge voerde apartheidspolitiek. De Ethiopiër Abebe Bikila, win i de marathon in Rome, zal ook ln Tokio weer aan deze klassieke monster- deelnemen. Een selectiewedstrijd in zijn land won hij in de snelle tijd vai 1 uur. 16 min en 18,8 sec. Nederland-En geland oud-internationaals op 28 oktober De oud-internationaals van Nederland ;n Engeland zullen elkaar woensdag avond 28 oktober in het Rotterdamse Feijenoord-stadion ontmoeten. De wed strijd is een onderdeel van de viering het 75-jarig bestaan van de KNVB. N. Ierland-Nederland op 17 maart wedstrijd Noord-Ierland—Neder land voor de voorronden van het toernooi het wereldkampioenschap voetbal zal woensdag 17 maart 1965 in Bel fast worden gespeeld. Als wedstriiddatum voor de interland NederlandNoord-Ierland, eveneens tel lend voor de competitie om de Coupe Jules Rimet. heeft de KNVB voorgestek woensdag 7 april 1965. Zeilen De Zwitser Jean Pierre Rog- is gisteren in Bondor wereldkam pioen in de Mothklasse geworden. In dc zesde en laatste race eindigde hij op de 11e plaats, maar dat was van geen be lang meer. Hij had na vijf races reeds een zo grote voorsprong genomen, dat geen enkele concurrent hem kon be- Pastoor Poncke's betoog stokte en zijn hand liet Katrijne's schouder vry en ging aarzelend naar zijn hoog voorhoofd. Héé, ik word een beetje raar, Katrijne! De keuken wentelde en hij schouwde Katry- :'s aangezicht als door een ruit, waarlangs wa ter stroomt. Héé Zijn handen zochten naar steun en toen voel de hij zich glijden uit Katrijne heur armen glijden in ene vreemde leegte. Het werd heel donker. Pastoor Poncke zou vóór zijn verscheiden de sponde niet verlaten. Hij wist zulks heel stellig, als het ware met een hogere zekerheid. Hij ver- heimlijkte het Katrijne niet. Hij zegde haar: Omnis caro foenum. Alle vlees is hooi, Ka trijne. Ik lig hier stil-aan te sterven. Ho, schrik niet. Ik rek het tot de zwaluwkens op dagen; dat is nog enige maanden. Neen, geen ontsteltenis. Ik ben gereed voor de hemel. Daar- moet ge blij zijn. Zie, ik besefte het num- wèl waarom de mensen treurnis vertonen, iemand van hun naaste magen of vrien den ik ben uw vriend. Katrijne te ster- gaat, zo te sterven gaat. dat hij of zij ge- kan wezen van Ons-Heren volledigste gena de. Men moest doen, dunkt het mij, eerder een bescheiden festijn aanrichten ..Neen, Katrijne kind, ik wil geen tranen schouwen zolang ik aan het uitdoven ben en evenmin naderhand! Weigert ge het mij, dat zult ge mij gram op u naken. Laat mij nu alleen. En als Katrijne de deur achter zich had ge- iloten, ondervond hij een gevoel van bevrijding >n beveiliging. Men kan nooit genoeg alléén sterven. De wereld en Katrijne vertegenwoor digde deze per slot had daar niets mee no dig. Het was een kwestie tussen God en de ziel, die zinnens was haar ketenen te slaken. Ster- gold de innigste vorm van leven. In het uiterste verkerend, leefde men stil, en gewel dig en wellicht mystieker dan de geestelijk opgetrokkenen, dan de extatici. Hier geen soort kramp, doch enkel een wonderbaarlijk Zijn. Sterven was schóón, alleszins schóón! En deze LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Dam me is Vlaanderen door |AN H EEKHOUT toestand duurde bij hem. Poncke, onophoude lijk door, door uren, door dagen De geluiden van de straat, het dokkeren van een wagen, het speelschreeuwen van een kind zij waren vér geworden, en nabij tevens. En het luiden van de Onze-Lieve-Vrouwe werd tot iets als een licht zingen, de logte was eruit, de klanken vleugel den, verkregen, overaardsheid. Het denken aan Damme en de parochianen en aan de vrienden was geen denken meer, maar een dromend zich herinneren en dit deed u blij monkelen. Eén geluid had hij slecht kunnen verdragen: Jat van de klopper. Het stóórde hem in zijn ge- eidelijk sterven en in zijn overpeinzing. Het stamde als van de duivel. Het randde hem klet terend aan En daarom had Katrijne de klopper moeten verwijderen. Wie weten wilde, hoe het met zijn krankte gelegen was, kon door het moeshofpoortje de keuken en, Katrijne bereiken. En van zyn bezoek aan zijn sponde wilde hij niets weten. Zelfs de baljuw bekwam geen toe gang tot hem Wanneer de ure naakt om mij van mijn vrienden te verafscheiden, Katrijne, zal ik hen verwittigen. Het speet hem slechts half en hij bekende het zich een zonde dat niet langer hij de mis sen in de Onze-Lieve-Vrouwe celebreerde, maar pater Medardus. Geducht echter verdriette het hem, dat pater Medardus tot de orde van de dominicanen behoorde en dik was. Waarom had Brugge juist een dominicaan naar Damme gezon den en niet een Franciscaan? Monseigneur de bisschop wist toch, dat Poncke de dominicanen maar schamel vereerde, omdat zij allen zwaarlij vig waren? Méérderbroeders waren instee van minderbroeders en vette geestelijken waren hem het ongeestelijkste wat men zich voorstellen kan Daar had hij pater Medardus, zijn noodrempla- ?ant, onbijster hartelijk begroet, afstand tussen zich en hem geschapen door hem „ambtgenoot" te benamen, pater Medardus mocht nóg zulk een goedaard van een vent zijn, welke feitelijkheid hij. Poncke niet betwistte. Pater Medardus bezat de bruine ogen trouwe hond en pastoor Poncke had zich uitzon derlijk moeten verharden, teneinde zijn oude grief niet prijs te geven en hij betrapte zich er soms op, in de geest de pater opnieuw en in het ma gere!. op te bouwen en hem te bekleden met het franciscaanse habijt. Pater Medardus had fel ge faald. geen discipel te worden van Gods jocula- tor (grappenmaker). Voorzeker bepaalde zijr zucht naar overmatige maaltijden zijn keuze. Dat er mede buikige franciscanen bestonden, pastoor Pqncke wilde het nu eenmaal niet geloven. Die van Franciscus: aan hen hadt ge kerels uil één stuk. pioniers van Ons-Heer bij uitstek er wier gestalte het pionierschap volmaakt weer gaf. Nooit polste pastoor Poncke Katrijne omtrent het mislezen en preken van pater Medardus. Hij wist, hoe het verlopen zou. Pater Mederdus was geen Poncke. Al lang zouden de parochianen het verschil ervaren hebben. Gelukkig zou pater Me dardus niet eeuwig in de stede blijven. Na zijn, Poncke's dood, kwam er een andere pastoor. De Dammenaren moesten even door de zerpe appel heen bijten. De nieuwe pastoor zou zich in elk geval redelijk van zijn taak kwyten. „'Laas, met redelijkheên kan Damme zijn voormalige bloei niet herwinnen. Zes Ponckes achtereen neem een decennium voor iedere Poncke en Damme was Antwerpen voorbijgestreefd en op net Belfortplein, deftig gezegd, had de statue van Jacob van Maerlant gepraald, bij wijze van schutspatroon. Nu ging het verval Damme ver ier aanvreten. Heren wil geschiede, Amen. (Wordt vervolgd) kiwartaal zijn voor Philips normaal de minst sterke perioden. In het vierde kwartaal gaat de omzet meestal krach tig omhoog. Per 1 april werd dc volle invloed on dervonden van de verhoogde lonen. Op 1 januari werden de lonen verhoogd met vijf procent en op 1 april kwam er weer een verhoging van 4'£ procent over de 105 procent. De stijging van de sociale lasten is op minstens 30 procent te stel len. Dacht men aanvankelijk aan een omzetstijging over 1964 van 8 tot 10 pro cent (meer naar de 10 dan de 8). later gingen de gedachten uit naar de moge lijkheid van 11 procent en thans is zelfs dit nog aan de krappe kant. Men rekent op 12 procent over het gehele jaar. Men moet dus niet denken dat de omzetstij ging van 17 procent in het eerste half jaar zich In het tweede deel van 1964 zonder meer zal voortzetten Grote leveringen Tot de omzetstijging hebben vooral bij. gedragen de grote leveringen aan arti kelen voor telecommunicatie en defen sie, voorts huishoudelijke apparaten en farmaceutische produkten, terwijl de stij ging van radio en grammofoon boven het gemiddelde lag. In het algemeen denkt men dat de uitermate sterke groei van de televisie zich niet in dezelfde mate zal voortzetten, hoewel de verzadigingsgraad uiteraard nog niet is bereikt. De loonstijging in de Westeuropese 'axiden was minder dan in Nederland In dit verband is het van betekenis te weten dat van de totale produktie van Philips iets minder dan de helft in Nederland wordt gemaakt. Het in het eerste halfjaar uitgegeven bedrag aan investeringen was ongeveer gelijk aan dat van dezelfde periode 1963 Men blijft bij Philips de druk op de winst marge gevoelen. Het ligt in de bedoe ling nog 500 Spanjaarden aan te trek ken. waarmee in totaal een ''•-zend Spaanse werknemers in diens iden zyn. Twee zes-procents- obligatieleningen Het bestuur van de Nationale investe ringsbank (Herstelbank) N.V. maakt be kend, dat zij op korte termijn zal over gaan tot de publieke uitgifte van een 6 pet. 25-jarige obligatielening groot no minaal i 50.000.000, die door een syndi caat onder leiding van dc Nederlandsche Handelmaatschappij N.V. en de Amster- damsche Bank N.V. ter inschrijving tot de koers van 100 pet zal worden aan geboden. Uit een prospectus van een zes procent 25-jarige obligatielening, groot nominaal f 15 min., ten laste van de N.V. Provin ciale Geldersche Electriciteitsmaaitschap- pij blijkt dat van het leningsbedrag reeds f 5 min. op inschrljvingsvoorwaarden is geplaatst, zodat de inschrijving wordt opengesteld op nom. f 10 min. obligaties tegen de koers van 100 procent. Voorlopig geen spaarbrieven van de EMS De Exploitatiemaatschappij Sche- veningen (EMS) heeft de uitgifte van woningspaarbrieven opgeschort. De EMS wil eerst tot overeenstem ming komen met de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, die de uitgifte van de spaarbrieven, volgens de EMS een vorm van finan ciering, in strijd acht met de voor waarden. waaronder een extra con tingent woningen werd verstrekt. Het extra contingent omvat 6000 wo ningen, die in diverse plaatsen in ons land worden gerealiseerd. De bouw er van is over drie jaren verdeeld. In aan bouw zijn woningen in Den Haag (plan Leyenburg). Rijswijk (Steenvoorde Til- burg (Wandelbos). Waalwijk (Laag Eind) Nijmegen (Neerbosch-Oost), Arnhem (Over het lange waterMiddelburg (Middelburg-zuid) en Vlissingen (Paau- wenburg). De E.M.S. kondigde aan woningspaar- rleven van f 10.000 uit te geven. Wie :n pakket van f 10.000 aan spaarbrieven >u nemen, kon voorrang krijgen voor het huren van een woning. De E.M.S. deelde mee. dat grote belangstelling voor de woningspaarbrieven bestond, vooral van de kant van bedrijven. Staatssecretaris wil S.E.R.-advies over arbeidsmarktbeleid De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J.F. de Meijer, heeft aan de Sociaal-economische raad verzocht om een advies over het te voeren arbeidsmarktbeleid. De staatssecretaris stelt dat het vraagstuk van de economische groei zowel nationaal als internationaal steeds meer de aandacht vraagt. Om ccn optimale groei te verzekeren, dienen het beleid van de overheid en van het bedrijfsleven onderling zo goed mogelijk op elkaar te worden afge stemd. De arbeidsmarktpolitiek vormt, hierin een belangrijk element. Bij de behandeling van de begroting van het' departement van sociale zaken en volks gezondheid in de Eerste Kamer op 4 februari van dit jaar. is deze opvat ting eveneens naar voren gebracht. Uitgaande van de gedachte, dat het arbeidsmarktbeleid bestaat uit een sa menstel van maatregelen op het gebied werkgelegenheid en arbeidsvoorzie ning ter verkrijging van een zo goed mogelijk evenwicht tussen beroepsbe volking en werkgelegenheid, verzoekt de staatssecretaris de S.E.R. te willen nagaan in hoeverre door wijziging in de toepassing van de bestaande maat delen of door toevoeging van geheel nieuwe maatregelen het arbeidsmarkt beleid nog meer kan worden afgestemd op de bevordering van een optimale economische groei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7