Uw probleem is het onze Wereld van morgen heeft een religie nodig Totale herverkaveling van alle kerken nodig? Mr. Van Zwieten: Reformatie vrijgemaakten broodnodig Een ivoord voor vandaag Verblijdende groei van gereformeerde zending WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1961 ANDERZIJDS HET DIPLOMA OP ZAK In het blad Hcrvomd Nederland heeft de heer J. Hulsebosch, op leidingschef van een groot Neder lands concern een artikel gewijd, speciaal aan die jongens en meis jes, die na het eindexamen H.B.S. of Gymnasium direct een baan zoeken in de industrie, de handel, bij een bank of elders. Hij schrijft dan: zijn weer voorbij. Ons land heeft er weer dui zenden jonge mensen bij, die het H.B.S.- of Gymnasiumdiploma op zak hebben. In heel wat gezinnen heeft men de vlag uitgehangen en zijn er uitbundige feesten georgani seerd. Natuurlijk, want het is een groot moment, als vijf of zes jaar studie en in heel wat gevallen zijn daar wel een paar jaartjes bij gekomen! met succes zijn afge sloten en het diploma als een onver vreemdbaar bewijs daarvan eens en voorgoed iemands bezit is gewor- Een deel van deze diplomabezitters zal straks in september de eerste, zeer onzekere stappen zetten op de verdere weg van een wetenschappe lijke studie aan universiteit of ho geschool. Er zullen er ook zijn. die het kazerneleven van zeer nabij zullen leren kennen. Maar velen zullen ook een baan gaan zoeken. In de industrie of de handel, bij een bank of in het verzekeringswezen of in een van de vele andere be roepen, die voor hen openstaan. Spe ciaal voor hen is dit artikel geschre- Beslist niet om hen van het zoe ken van een goede baan af te hou den, maar toch wel om enkele mis verstanden die nogal eens voorko men, bij voorbaat bij hen weg te Het eerste misverstand ligt in een nog veel voorkomende ver keerde waardering van het zozeer begeerde en met zoveel vreugde verworven diploma. Dat is inder daad de „sleutel" voor een werk kring in de maatschappij. Het geeft toegapg tot een deur, waarachter tal vgn mogelijkheden liggen. Maar.... beslist niet in die zin. dat vlak achter die deur kant en klaar de baan ligt te wachten die meteen aan alle verwachtingen tig contact te hebben met gloed nieuwe bezitters van de genoemde diploma's, weet namelijk, dat die verwachtingen en eisen vaak beslist niet al te bescheiden zijn! Daar voor leeft men per slot van reke ning ook in een tijd van welvaart en hoogconjunctuur. Een tijd waar in enorm veel dingen ook door jonge mensen als „normaal" worden be schouwd. Mogen we er een paar noemen? Het bezit van een auto of scooter, de mogelijkheid om com fortabel te leven, de mogelijkheid om ruimschoots je deel te hebben aan ontspanning, reizen, enz. Daarvoor is uiteraard geld nodig en zelfs vrij veel. De „baan" moet dit alles mogelijk maken en dus ooit het geld daarvoor opleveren. T.S.- of Gymnasiumdiplo- Het H.I ma moet derhalve zeker baan kunnen bieden. Er is immers bovendien overal een tekort aan mensen! En.... je bent nu na het de nasiumdiploma is iemand namelijk nog helemaal niet „klaar" en ze ker niet voor een „belangrijke" Hij (of zij) is alleen nog maar klaar om vanuit een goed start punt te beginnen. Een startpunt, dat voor de toekomst allerlei mo gelijkheden kan bieden. Wie zo van de H.B.S. of het Gym nasium komt, heeft echter nog geen enkele ervaring; niet op een be paald vakgebied en nog veel min der in een leidinggevende functie Daarom is met het behalen van het diploma het leren ook beslist nog niet afgelopen. Met de op school verworven kennis als basis moet nu integendeel feitelijk in de praktijk van de gekozen baan alles nog geleerd worden. Dat kan betekenen, dat het ver standig kan zijn om eerst nog ver der te gaan studeren in een bepaal de specialistische richting: tech nisch, commercieel,, administratief of iets anders. Noodzakelijk is dat niet. Men kan ook gewoon in een bepaald be roep starten. Dat zal dan voorlo pig echter beslist in een vrij een voudige functie zijn, een heel eind van de „top" vandaan. Die functie zal zeker ook niet zodanig worden betaald dat al de genoemde „droom- eisen" ermee gerealiseerd kunnen worden. Die „top" moet men voorlopig toch maar vergeten Wie met een H.B.S.- of Gymnasiumdiploma er gens in de buurt van die „top" te recht wil komen en dan zeker pas na een behoorlijk aantal jaren moet tot de uitblinkers behoren. Dat wil zeggen: hij moet behoren tot die kleine groep, die het niet al leen opbrengt om zich nog een enorm stuk verdere kennis in zijn vak te verwerven en dat bete kent vaak de energie en de wils kracht opbrengen om naast een volledige dagtaak in de eigen, vrije tijd te blijven studeren maar die ook door kwaliteit van de gelever de prestaties, door werklust en toe wijding en door bijzondere kwali teiten op het gebied van leidingge ven en organiseren, boven de mid delmaat uitsteekt. Het aantal plaatsen aan de „top" of in de buurt daarvan is namelijk niet zo verschrikkelijk groot en bo vendien is in heel veel gevallen voor het bereiken van zo'n plaats een academische opleiding toch wel een haast noodzakelijke voor waarde. gelukkig zijn met "hun pas behaalde diploma, willen weerhouden om het met een „baan" te proberen? Beslist niet! Industrie en handel en al de andere beroepen hebben inderdaad behoefte aan jonge men sen met een middelbare opleiding. En nogmaals: die opleiding is een mooi startpunt. Wie de H.B.S. of het Gymnasium heeft mogen en kunnen doorlopen, mag daar dank baar voor zijn, evenals ouders, wier zoon of dochter geslaagd is, daarover van harte verheugd mo gen zijn. We zouden alleen graag willen, dat zij die het straks in de maat schappij gaan proberen, dit doen met reële, nuchtere verwachtingen cn eisen. Dan zullen ze geen onno dige teleurstellingen opdoen en wat nog veel belangrijker is: het zal hun de juiste instelling geven om vreugde en voldoening te beleven aan een „gewone" baan die een normaal, redelijk salaris oplevert en die ze willen zien en gebruiken om er door hard werken en ver dere studie een goede carrière mee op te bouwen. Wie die instel ling namelijk mist, redt het zeker niet! Het gebeurde een aantal jaren geleden in een grote onderneming ergens in Nederland, dat een jonge man met een H.B.S.-opleiding zich na een paar jaar beklaagde over het feit, dat hij nog steeds geen promotie had gemaakt. Toen hem werd verteld, dat zijn prestaties in zijn huidige functie maar zeer ma tig werden beoordeeld, was zijn antwoord: „Maar men kan toch niet verwachten, dat ik op dat een voudige werk mijn best doe?" Jammer voor hem had hij blijk baar nog niet begrepen, dat men in de maatschappij niet beoordeeld wordt op wat men misschien wel zou kunnen of op de diploma's die men heeft, maar heel nuchter op dat wat men ook in een niet zo „hoge" functie presteert, op z'n toewijding en vooral ook op wat men als mens is. Wie dat door heeft en wie bereid is zo z'n werk te doen, die ga met een gerust hart af op een „baan"! Wij wensen hem of haar bij voorbaat en van harte veel succes toe! Wereldconferentie v rijzinnigen geopend R.K. bisschop Jansen bij opening ,,Het thema dat ons hier uit de gehele wereld bijeenbrengt, laat duidelijk zien dat wij geloven dat de wereld van morgen een religie nodig heeft". Dit zei gi£ termiddag de voorzitter van het Internationaal Verbond voor Vrijzinnig Christendom, de Ne derlander, dr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar tij. dens de opening van de wereld- Kunnen wij eigenlijk wel spreken conferentie die tot 23 augustus in Den Haag zal worden gehouden. Het thema van deze conferentie is: „Een religie voor de wereld van morgen." (Van onze kerkredactie) De eerste spreker tijdens deze ope ningsplechtigheid was de Nederlander, prof. dr. J. Sperna Weiland, die de ge delegeerden welkom heette. Hij sprak als voorzitter van de Centrale Commissie van het Vrijzinnig Protestantisme in ons land. In zijn in het Frans uitgesproken welkomstwoord wees hij op het feit dat Nederland steeds een land van de vrij heid is geweest, een land waarin Spino za heeft kv Hij wee zij een a leven en leren. geloof of een religie voor morgen' Hebben wij deze tijd wel iets te zeg gen? Is het vrijzinnig protestantisme een sterk op het eigen innerlijk le- gerichte godsdienst geworden, een godsdienst tevens voor intellectuelen of voor de midden-klasse van de samen leving? Er behoort moed toe om deze vraag te durven stellen. Dr. Sperna Wei land hoopte dat de gedelegeerden zich bij het zoeken naar de waarheid zouden laten leiden door de gedachte dat het •en waarheid voor allen moet zijn. Twee werelden In zijn openingswoord zei burgemees ter Wytema dat de vrijzinnigen zich op de rand van twee werelden bevinden, op die van het christendom en de niet- christelijke godsdiensten, waar het hu manisme een grote rol speelt. Hij sprak Schorsingsbeleid maakt ons tot aanfluiting (Van onze kerkredactie) „Wanneer we de balans opma ken van twintig jaar vrijmaking, dan ziet het er droevig uit. Zij, die verwacht hadden, dat we met de vrijmaking zouden zijn terug gekeerd tot de ruimte van het gereformeerd-zijn in schriftuur lijke zin, zijn wel diep teleur gesteld." Dit schrijft mr. Van Zwieten (zelf vrijgemaakt ge reformeerd) in „Contact". Hij heeft vooral bezwaar tegen de schorsingen binnen de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) en Dr. Plomp: Ongeivenst, onmogelijk, ongeoorloofd Eenheid is er EEN nieuw woord heeft zijn intrede gedaan in het kerke lijk spraakgebruik: „Herverka veling." In de afgelopen maan den dook dit woord herhaaldelijk op in kerkelijke bladen. Daarmee wordt bedoeld dat in één kerk niet meer allerlei mensen bijeen moeten worden gehouden die vol gens de grondstructuren van die kerk niet meer bijeen horen. Zo heeft ^e gereformeerde predikant ds. G. van Moorsel geschreven dat het tot „een revolutionaire hergroepering moet komen". Ook de gereformeerde predikant, drs J. Vlaardingerbroek uit Ermelo heeft geschreven dat als de span ningen in de Gereformeerde Kerken zo groot worden dat een breuk onvermijdelijk is dat dan de linkervleugel zich maar bij de Hervormde Kerk moet voegen, terwijl de rechtervleugel zich dan kan verenigen met de christelijk- gereformeerden. In het jongste nummer van het „Gereformeerd Weekblad" valt dr. J. Plomp deze gedachte aan en wijst haar fel af. In een rede gehouden voor gerefor meerde ouderlingen van Noord-Brabant heeft drs. Vlaardingerbroek uitgespro ken dat een dergelijke herverkaveling ..in zekere zin ook wel gewenst (zou) zijn. althans te verkiezen boven de hui dige verwarring." Hij spreekt ook van een „grotere eenheid" die er het gevolg Ongewenst Dr. Plomp die zich beslist niet wil uit spreken voor een permanent voortduren van de kerkelijke status quo wijst echter do gedachte van een kerkelijke herver kaveling volkomen af: „Want die komt in feHe op niets anders neer dan op een hergroepering van christenen en kerken □aar het beginsel van soort bij soort. Het gevolg van een dergelijke her verkaveling zou volgens dr. Plomp zijn, „dat in de etroom van de kerk een aantal dammen wordt aange- niet mee gediend (Van onze kerkredactie) bracht en een aantal aparte gevormd, die geen communicatie met elkaar hebben." Volgens dr. Plomp heeft de „herverkaveling" die de ge reformeerde gezindte in het verleden beleefd heeft duidelijk aangetoond dat de verschillen tussen de „vijvers" met de jaren groeien. Herverkaveling zou kwalijke gevolgen hebben, omdat het de weg naar de ene kerk buitengewoon bemoeilijkt: „Thans, nu er in de gereformeerd hetende ker ken in ons land althans enige beweging naar elkaar toe valt vaar te nemen, ervaren wij dit aan de lijve." In de tweede plaats ziet dr. Plomp dat nie mand met een dergelijke herverkaveling „zijn eigen kerk dient". Het kon wel eens echt het eigen (menselijke) kerkje worden, „Bij herverkaveling i: men wel de verwarring kwijt, maar het is de vraag wat men er voor in de plaats krijgt. Als men niet oppast: eon vijver, rustig, maar niet fris en levend." Onmogelijk Dr. Plomp is van mening dat hier van een kerkelijke fictie gesproken moet wor den. Er is gesproken over „grondstruc turen". Dan moet men precies weten waar de sloten van scheiding gegraven moeten worden en wie kan dat? Dr. Plomp althans niet. Hij vervolgt: „Bovendien, gesteld dat ieder vandaag in-de hem passende kavel terécht gekomen is, wie garandeert, dat hij er zich op de duur rog thuis zal voe len? Kerken veranderen cn wij met hen, maar de veranderingen gaan niet altijd Selijk op." Het gevolg zal zijn dat men i de toekomst steeds weer opnieuw tot herverkaveling zal moeten overgaan. Ongeoorloofd Maar bovenal gelooft dr. Plomp dat het voorstel van drs. Vlaardingerbroek en ds. Van Moorsel ongeoorloofd is. „De kerk is van Christus. Daar hebben de mensen met hun vingers van af te blij ven. met hun ketterse vingers, maar ook met hun verkavelende vingers. Om dat de ketters er niet van af konden blijven, heeft Christus zijn kerk telkens tot reformatie gevoerd. Die reformaties brachten (helaas) meestal steeds breu ken met zich mee, want er waren steeds achterblijvers. Tegenover die ach terblijvers had de ge-re-formeerde kerk een taak. Dikwijls was het zo, dat de eerste tijd na de breuk die taak nog wel werd gezien, maar later steeds min der. En op de duur ging men het nor maal vinden: de ene kerk naast de an dere. Daarbij kwam dat de reformato rische drang dikwijls niet vrij bleek van si separatistische besmetting." Dr. Plomp zegt: „Wij moeten voor het waarlijk schrikbarende van deze wikkeling en de daarbij voortgekomen stand van zaken (weer) oog krijgen en de verscheurdheid van de kerk in het licht van de bijbel (weer gaan) beschou wen als een zeer vreemde zaak." Er is geschreven dat men reëel moet zijn, Er is geen mogelijkheid van vere niging noch met christelijk-gereformeer- den, nog met vrijgemaakt-gereformear- den, noch met hervormden en daarom moeten we maar in de verdeeldheid be rusten. Maar dr. Plomp schrijft dat we op een geheel andere manier reëel moe ten zijn. We moeten de verdeeldheid tegemoet treden uit de realiteit van het geloof: „Reëel in deze zin is, dat Christus door Zijn Woord en Zijn Geest Zijn kerk ver zamelt en dat in die kerk een menigte genadegaven gegeven wordt, maar ook een menigte onvolmaaktheden en zwak heden geduld en ook door ons moet wor den geduld, in de liefde die alle dingen •draagt. Reëel Is de geloofsopdracht vraagt zich af, wat dit wel voor uitwerking moet hebben op de jeugd. Hij vervolgt: „De jongeren verstaan niet, dat de belijdenis wordt gebruikt om dienst knechten van Jezus Christus te slaan. Zij leven in een maatschappelijke en wetenschappelijke wereld, die hongert naar het brood des levens en zij zien de kerken hun energie verspillen aan alle mogelijke kwesties, die met dat brood des levens niets te maken heb- maar integendeel, de kerken, waar- ze lid zijn, tot een aanfluiting ma- t men door het opereren met het -kerkbegrip van de kerk een secte maakt, ontgaat de meerderheid. Dat ze daarmee van het evangelie der genade wordt losgeweekt en dat op die manier partijschappen worden ge kweekt, die uitlopen op schorsingen en scheuringen, beseft ze niet. Dat blijkt daaruit, dat de mensen, die zich tegen de binding aan de ware-kerk- leer verzetten, van partijschap worden beschuldigd." Hoe laiig nog? Nadat mr. Van Zwieten gesteld heeft, dat het in deze wereld niet gaat om de kerk of een ware-kerkbegrip, maar om Jezus Christus en Die gekruisigd, ver volgt hij gun mijn broeder tien sacra- sbeschouwingen en voor mijn part honderd ware-kerkbeschouwlngen. Maar als hij ook maar één van die beschou wingen als een breekijzer in de gemeen schap der heiligen gaat gebruiken, dan is hij niet meer een schaap, maar een wolf, die we hebben te vlieden. De tijd ls gekomen om ons te bezin- ïn. hoe lang dit alles nog zo moet doorgaan, en dat, terwllle van de jeugd. Christus heeft ons toch waarlijk niet met een ware-kerkleer of een vrijma kingsbeschouwing op de wereld afge stuurd. Hij wil het blijde ruime evange lie der genade verkondigd hebben. De honger naar dat evangelie bestaat. Maar we zullen ze nooit ontdekken, als blijven leuteren over de ware-kerk- of een vrijmakingsbeschouwing. Dan halen de hongerlgen de schouders i lopen voorbij. de vrees uit dat in de weinige dagen de gedelegeerden niet in 6taat zouden zijn het antwoord te vinden op de vraag naar de religie voor de wereld van morgen. Maar duidelijk is althans dat wij ge loven dat de wereld van morgen een godsdienst nodig heeft, zo zei hij. Juist in deze probleemstelling komen wij te staan tegenover het atheïsme. Het is niet voldoende om alleen maar onze overtui ging uit te spreken maar we moeten bereid zijn een dialoog aan te vangen met hen die het bestaan van God ont kennen. In zijn openingswoord deelde dr. Wytema mede dat het hoofdbestuur een studiecommissie opdracht gege ven heeft om- de grondbeginselen te bestuderen, die een vrijzinnige bijdra ge kunnen zijn voor het gesprek met de Rooms Katholieke Kerk en de We reldraad van Kerken en die naar vo ren gebracht moeten worden om positie van de vrijzinnigheid in de ligieuse situatie en het christendom het bijzonder te versterken. Kritiek In het begin van zijn rede richtte dr. Wytema een voorzichtig woord van kri tiek „tot die religieuse organisaties die zich ook baseren op het principe van het oecumenisme maar die geen formele of zelfs ook informele contacten willen derhouden met ons verbond, omdat zij hun contacten beperken tot de christelij ke organisaties. Waarnemers In deze openingsbijeenkomst was o meer de rooms-katholieke bisschop Rotterdam, Jansen, aanwezig. De Rc Katholieke Kerk heeft twee waarnemers naar deze conferentie gezonden namelijk prof. dr. C. Pauwels van Nijmegen pater Thomas F. Stransky van het cretariaat voor de eenheid, van kardinaal Bea. Ook de Internationale Unie van progressieve Joden, de Oud-Katholieke Kerk en de Internationale Humanistische Ethische Unie hebben waarnei gezonden. Vanavond zal de Nederlandse hoogle- lar te Leiden, prof. dr. L. J. van Holk, die dit vrijzinnig verbond als waarne mer vertegenwoordigde op het Vaticaans Concilie verslag uitbrengen van zijn er varingen, Zaterdagochtend hoopt dr. H. Faber, die korte tijd voorzitter van het hoofdbestuur is geweest, maar deze func tie heeft neergelegd, een van de drie hoofdreferaten houden onder de titel: „Onze eigen integriteit bewaren". Wonderen Hoeveel vrijgemaakte preken zouden r 's zondags verstaanbaar zijn voor de wereld, waarin wij leven? Gelukkig zijn ir, maar het zijn uitzonderingen." Mr. Van Zwieten pleit dan voor een •eformatie. „Of de meerderheid daartoe nog de geestelijke spankracht zal kun nen opbrengen is iets, wat in de hand des Heren is. Als van Hem onze ver wachting is, kunnen er wonderen gebeu ren. Verrassende wonderen, maar ook pijnlijke wonderen, hoewel die pijn slechts een voorbijgaande droefheid oorzaakt." Rooms-katholieken helpen geref. orgelactie (Van correspondent) In Drimmelenwaar de rooms- katholieken mogen kerken in het hervormde kerkgebouw, wil len zij de protestanten hun dank betuigen voor deze geste. Het gevolg is dat de rooms-katholie- ke pastoor van Made besloten heeft een actie te steunen voor een nieuw orgel in de gerefor meerde kerk van Drimmelen. Voor deze actie worden kaarten verkocht met afbeeldingen van het nieuwe orgel. Toen de rooms-katholieke kerkgangers na hun ochtend dienst het hervormde kerkge bouw te Drimmelen verlieten werden zij in de gelegenheid ge steld bij de uitgang kaarten voor het gereformeerde orgel te ko pen. Ze gingen vlot van de hand en de pastoor van Made, die de rooms-katholieke diensten leidt, zag zelfs kans er één te verko pen voor honderd gulden. Zending mag nu ook in Jemen komen Voor het eerst in de geschiedenis is het christendom doorgedrongen in de Zuidarabische staat Jemen. Een groep Amerikaanse baptisten heeft toestem ming gekregen om een ziekenhuis te stichten. De vijf miljoen inwoners van Jemen zijn allen mohammedanen, met uitzonde ring van enkele buitenlanders er 5.000 overgeblevenen van de eens zc rijke Joodse bevolkingsgroep in Jemen. Het evangelie door God beloofd handelt over Jezus Christus. Maar heeft zo'n evangelie ons nog wel iets te zeggen? Christus was een historische figuur, maar Hij leefde tweeduizend jaar geleden. Men zegt dat Hij nu in de hemel leeft, maar de hemel is zo ver weg. We hebben geen contact met de hemel en daarom geen contact met de Heiland in de hemel. Zo kunnen mensen klagen. Maar zij zijn vergeten dat Paulus in het begin van zijn brief aan de Romeinen nog iets zegt. Als er gespro ken wordt over Christus dan wordt er meteen bij gezegd: „Naar de Geest der heiligheid door zijn opstanding uit de doden verklaart Gods Zoon te zijn in kracht.'' Ook dat is nog een daad Gods in het verre verleden. Paxilus echter wil het evangelie heel dicht bij de mensen brengen, en het Grieks leest dan ook heel anders dan onze vertaling doet suggereren. Het gaat niet om de opstanding van Christus uit de doden, er wordt gesproken over de opstanding van de doden door de Geest der heiligheid. Het gaat om mensen die dood zijn voor God, maar door Zijn Geest tot nieuw leven komen. Het is de Geest die ons weer verbindt met God. Eens blies God in de neusgaten van de pasgeschapen mens zijn levensadem, be ter, zijn Levensgeest. Nu de mens dood is door de zonde, wil God opnieuw naast de mens neerknielen. In Christus is Hij al bij Hem gekomen en nu wil Hij komen bij ieder van ons afzonderlijk om ons door de Heilige Geest opnieuw leven te geven, opdat wij weer voor God kunnen leven. Wij leren vandaag: Handelingen 13 vers 26 tot en met 41. Zendingsrapport 1963-1964 Indonesië kent vrouw in het diakenambt De gereformeerde zending heeft ook ditmaal weer op overzichtelij ke wijze een beeld gegeven van de gebeurtenissen in het afgelopen jaar op haar zendingsvelden. Het verslag van 1963 en een deel van 1964 door omstandigheden was men wat verlaat dit jaar is zo wel wat betreft het uiterlijk als naar de inhoud goed verzorgd. Het kaft in steenrood, wit en zwart is bijzonder fraai ^/an compositie, alleen jammer, dat de ontwerper niet vermeld werd. Talrijke illus traties zijn in het boekje van 150 bladzijden te vinden. Over het algemeen is de inhoud meer verblijdend, dan teleurstellend. De werkzaamheden op '-et zendingsveld en op het thuisfront worden uitgebreid, meer zendelingen worden uitgezonden, veel aandacht wordt besteed aan de theologische opleidingen, de lectuur- diensten en de radio-uitzendingen. Indonesië heeft nog altijd de eerste en grote liefde. Het herstel van de di plomatieke betrekkingen met ons land doen ook het onderling verkeer tussen dit land en het thuisfront toenemen. Er is in de kerken een groei te constate ren. Het aantal dopelingen stijgt, ge meenten breiden zich uit. Dit alles maakt, dat er een grote behoefte is aan predikanten en aan opleidingen daarvoor. Winstpunten staan tegenover verliespunten. Het christelijk onderwijs in Midden-Java kamp', met financiële tekorten, maar aan alle openbare scho len moet nu op bevel van de rege ring godsdienston rwijs gegeven wor den. Vrouw in 't ambt feit, dat in meer dan één kerk het dia kenambt voor haar is opengesteld. Hierin is deze k:rk dus haar moeder kerk voor. Groei is ook te zien op Soemba, daar werd in drie jaar tijd een gemeente verdubbeld. Op West-Soemba werden twee nieuwe gemeenten ge sticht. Een geheel nieuw hoofdstuk in het verslag is dat van de kadervorming op Midden-Java. De gevoelde behoefte aan een kaderoplelding doet deze als tweede op de prioriteltslijst belanden. De Paroebazending heeft naast het werk in Indones"'' eci plaats gekregen. Organisatorische veranderingen -zullen maken, dat de terreinen in West-Pa kistan, Roeanda, Brazilië en Argentinië makkelijker te „bespelen" zijn. In Pakistan, waar het grootste deel der bevolking analfabeet is, slechts ze ventien procent van de moslims en elf procent van de christenen kan schrij ven, is door de invloed van de Islam zeer moeilijk zendingsterrein. Uit de berichten is echter meer medewerking van de regering en een soepeler houding van de moslims op te maken. Kerk en zendingskerk het afgelopen jaar te lijden gehad van zware overstromingen. Deze kerk geeft er blijk van, naast kerk nu ook zendingskerk te zijn. Plannen bestaan ook, om met medewerking van de staatsradio in Kigali radio-uitzendingen <e verzorgen. De kerk in Brazilië groeit, maar de groei is niet zo groot als de bevolkings toename. Ook hier zal men binnenkort radioprogramma's uitzenden. Het werk in Argentinië breidt zich ook uit. Men wil niet alleen in het stadje Platanos blijven opereren, maar ook in Quilmis aan het werk gaan. Samenwerking is tot stand gekomen, doordat de synode van de Argentijnse kerken besloot zich aan te sluiten bij de Associatie van Gere formeerde Kerken e nog bTeder, bij de federatie van Evangelische Kerken in Argentinië. Ook is er een hoofdstuk gewijd aan de arbeid onder het Joodse volk. Veel aandacht werd besteed aan het werk on der de Afrikaanse studenten, die in steeds groter getalen in ons land ko men werken. Onder het hoofdstuk thuisfront ia het financiële gedeelte ondergebracht. Aan extra giften werd in 1963 bijna twee maal zoveel dan in 1962 bijeengebracht: plm. 650.000. Van de acties „Heb het hart eens" voor het jeugdwerk in Roe anda en „Brood voor het hart", de gro te interkerkelijke lectuuractie, waaraan de Gereformeerde Kerken een groot aandeel hebben gehad, maakten wij reeds melding. Zij brachten respectieve- lij" 500.000 en 1.500.000 op. Tot eind 1963 werd door de kinderbij belactie het fantastische bedrag van >plm. 675.000 bijeengebracht, waar door het mogelijk as om alleen al in Indonesië aan 73.000 kinderen gratis een bijbel te gjven. Geen visum Kardinaal Koenig niet naar Polen Kardinaal Koenig, de aartsbisschop van Wenen, heeft kardinaal Wyszysnki, de primaat van Polen, in een telegram laten weten, dat hij zijn voorgenomeii bezoek aan Polen niet zal kunnen bren gen, omdat hij geen visum heeft gekregen. De Poolse primaat had de Weense kardinaal uitgenodigd deel te nemen aan de grote pelgrimstocht van Poolse rooms-katholieken naar het klooster van Jasna Gora te Czentstochava. Kardinaal Koenig had al op 3 juli een Pools visum aangevraagd, doch hij heeft hierop geen antwoord ontvangen. Bcroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Garijp (Frl.): kand. D. Bouman te Katwijk a. zee. Aangenomen naar Kamperveen (toez.): W. de Greef, kand. te Utrecht (Reet.). GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Niikerk: D. Los te Monte Aleg re (Brazilië). Aangenomen naar Ten Boer: B. de Vos te Bruchterveld. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Urk: H. C, v. d. Ent te Middelharnis en E. Veneman te Zwijn- GEREF. GEMEENTEN Christus als Heer der kerk te altijd opnieuw en Hem te volgen op zijn weg door de eeuwen. Hij maakt in onze tijd de wereld tot één wereld en de nood tot één nood. Temidden daarvan heeft zijn kerk haar roeping te vervul len. Kan ze dat. als ze gedeeld is? Steeds meerderen twijfelen daaraan er terecht. Ze begroeten het als een hoop vol teken, dat steeds meer gezien wordt dat de Geest Zijn werk in de christen heid niet heeft opgegeven, ook niet toen groepen christenen elkaar wel meenden t« moeten opgeven." Op 19 september zal het Gereformeerd gymnasium In Amsterdam aan de Kei zersgracht zijn 75-jarig jubileum vieren. Prof. dr. H. Berkhof, oud-leerling van de school zal een feestrede uitspreken. Dr. E. Emmen is eveneens oud-leerling. Ook op zijn komst zal gerekend worden. Alle oud-leerlingen wier adressen be kend zijn, ziin Tnmlddela uitgenodigd naar de hoofdstad te komen in septenv Hulp groot an lezers: Enkele lezers deel- mede, dat zij zich zo nodig gaarne in verbinding stellen met de vrager van het gedicht: „Het heilig Bijbelboek bevat". Dit is een berijming van de Bijbelboeken. De dichter is hun onbekend maar zij hebben het gedicht op schrift. Het is overigens en telt 17 verzen. Het begint met de volgende regels: „Het heilig Bijbelboek bevat In zich een grote schat Voor naarstigen u~* Men vindt in Bij Jood en Christen welbekend Een minder dan veertig boeken. Vijf zijn van Mozes Jozua' het boek der Richteren Ruth, daarna van Samuel twee werken, Kronieken twee Door Geest en pen beschreven Vraag: Op een avond vond ik het hierbij ingesloten insect. Misschien crême-kleurig zg. heeft het beest van de reis zo veel te lambrlzering, lijden. Daarom een korte beschrijving: hebben in Lengte 1ft cm., bruin, op de rug 8 dak- pansgewijze bruine „schubben". 3 paar poten. De twee achterste leden stralen heeft zich vastgehecht een helder geelgroen licht uit. Vind- van Tir plaats: Vrij diepe zandgrond tussen het del gras, Het 1;1- u-4 al donker toen ik het vim i het zoeken. zag. Ik dacht eerst dat sigaret lag te roken, zo te (in geen geval terugkaatsing licht). Wat Vraag: U kent het oppervlak van beton-emaille bij Vorige bewoners douchecel aanhechtend vuil veroorzaakt op dit beton-emaille bij de wastafel. Dit vettige vuil zich vastgehecht in de holten het oppervlak. Ik heb door mid- van een hard borsteltje met wat afwasmiddel getracht dit te het Oude Testament Waarvoor dient dit schijnsel? Is het goed resultaat te bereiken i Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Gcheimhoudig is verzekerd. Vra gen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld, Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Ezra en Nehemia trouw, Job en het boek der Psalmen, De Spreuken. Prediker en 't Hooglied Geen schoner dan God haar uitgiet In aangename galmen", enz. Verzoek van lezer: Een lezer wil graag gegevens omtrent een gedicht, rhisa splendidula). De glimwormen zelf Antwoord: Wij raden behoren tot de weeklijfkevers, zijn grijs- ton-emaille goed in te bruin van kleur. De insekten zijn wel zachte zeep Gods kerken. njet zeldzaam, maar komen toch niet algemeen voor. Waarvoor dat lichtend aar dit is i geschikt ^eid Willen rijden. Mijn zoon heeft tule weer echter wel een rijbewijs en die wil natuurlijk niet met slechts 20 km snel heid rijden, maar normaal. Dit kan ik het De- goed begrijpen ook. Nu de vraag: Is ;n met hiervoor hetzij mechanisch, hetzij op te la- andere manier mogelijk dezelfde wa- inwerken. Het vuil weekt dan los gen hiervoor te gebruiken. kan het gemakkelijk met achterlijf dient, is niet met zekerheid werkborstel wegschrobben. Mocht het wil bekend. Men veronderstelt wel dat de vuil te insecten daardoor elkaar in het donker kunnen vinden, maar ook de larven (zoals uw exemplaar) en ook de zijn ingevreten, dan kunt snelheid kopen wil licht af, al helder als dat van de volwassen ke vers. Men ziet ze op warme zomer- onder avonden, zoals wc nu gehad hebben, rondvliegen. Vooral in het oosten van ons land komen ze voor. het beton-emaille het beste met zelfde wagen met groter snelheid rij- irverf schilderen. den. Dit is praktisch niet mogelijk om- Jat een auto met beperkte snelheid zo s afgesteld, dat men deze niet met een envoudige handgreep in een andere een motorfiets. Nu auto kan veranderen. Wel zóu men de wagentje willen ko- auto kunnen, verbouwen, maar dan kan deze niet een dag later weer ver- Vraag: Ik heb geen rijbewijs v een auto. Wel heb Ik reeds 35 ji een rijbewijs zou ik graag pea en dan, zolang ik nog geen rijbe wijs heb, "j t auto met 20 km snel- anderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2