Nieuwe leidse Couranit Brand na drama botsing in tunnel Makarios blokkade Rode Kruis helpt met bevoorraden vermindert om Turken Viermaal een is vier (ling) Sluisdeur in Haringvliet scheef gezakt Indonesië ontkent infiltratiepoging Drie personen vermist op de Westerschelde Commentaren Amsterdammers door noodweer omgekomen Beloning van 100.000,- voor Britse veehoeder Bus met Duitse kinderen getroffen Directeur: F. DIEMER Noofdredecteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „StmtviUigk ie ghebleve* mijn Ke*t bi tegberxpeet" Woensdag 19 augustus 1964, 45 stc jaargang Koel weer De Bilt verwacht tot donderdagavond: Opklaringen, maar plaatselijk ook buien. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Iets koeler. (Opgemaakt te 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) T- Abonnementsprijzi Vier personen in auto omgekomen Weer vluchtpoging Britse gevangenen? Gistermiddag is opnieuw één der ge vangenissen waarover de veroordeelden van de Britse treinroof zijn verspreid in staat van alarm gebracht. Een onbeken de had het Britse avondblad „Evening News" telefonisch meegedeeld, dat op 21 augustus opnieuw een vluchtpoging zou worden ondernomen, ditmaal uit de Walton gevangeni* m Liverpool. De onbe kende gaf bijzor heden over het com plot en maakte voorbereidingen be kend die reeds waren getroffen. Het ls niet bekend over welke gevangene de onbekende sprak. (Van onze Rotterdamse redactie) EEN drama heeft zich in de vroege morgen afgespeeld in de Rotterdamse tunnel. Door een fel, allesverterend vuur zijn daar vier personen le vend verbrand. Een vyfde man werd zwaar gewond in het Dijkzigtzieken- huis opgenomen. Het is het ergste auto-ongeluk uit het bestaan van de Maastunnel. Indirecte oorzaak was het slechts in gebruik zyn van één tun nelbuis, doordat de andere, de westelyke buis, voor onderhoudswer- zaamheden was afgesloten. Het ongeluk gebeurde in de ooste lijke buis. Daar naderden om half drie twee auto's: een taxi uit noordelijke richting, een Volkswagen uit Rotter dam-zuid'. In de flauwe bocht raakte de personenauto door ombekende oor zaak over de dubbele witte streep, juist op het ogeniblik dat de taxi aankwam. Op dat moment was geen ander verkeer in de tunnel. De wagens boorden zich met een klap frontaal ln elkaar. Vrywel nieuws te melden. Het belangrijkste wel, dat aartsbisschop Makarios zij het onder zware druk van de zijde van de V.N. er in toegestemd heeft, de blokkade van de omsingelde Turks- Cyprische dorpen en steden te verzach ten. Voorts is gebleken, dat Griekenland ondanks Makarios zoekt naar een akkoord met Turkije. Ten slotte heeft Turkije zijn luchtmachteenheden weer onder NAVO-bevel geplaatst. Hoe Griekenland tegenover de Cypri sche regering optreedt moge blijken uit een reactie van minister Kostopoulos op een opmerking van zijn Cyprische col lega Kyprianou. Op een persconferentie te Athene verklaarde Kyprianou, dat de Griekse militaire hulp volledig en abso luut zal zijn. Op dat ogenblik werd hij onderbroken door Kostopoulos, die zei: „de Griekse huip is politiek" en dus niet in de eerste plaats militair. Makarios' besluit, de blokkade-maat regelen te verzachten, werd blijkbaar ook beïnvloed door de houding van Grieken land (achter de schermen». Het interna tionale Rode Kruis zal een belangrijke taak hebben bij het regelen van de be voorrading van de Turkse gemeenschap pen, die al wekenlang op heel karige rantsoenen hebben geleefd en het vrij wel zonder drinkwater moesten stellen. Door het ontbreken van brandstof lagen belangrijke bedrijven als bakkerijen stil. Aan deze onmenselijke toestanden kom» Het gevaar, dat de uithongerlngspoll- tlek van Makarios tot nieuwe gevechten zou lelden, ls nu ook sterk verminderd, zo lang Makarios zich aan de met de Ver. Naties gemaakte afspraak houdt Men heeft in VN-kringcn goede hoop, dat dit zal gebeuren. Ook acht men niet uit gesloten. dat Makarios de VN-strijdmacht een grotere bewegingsvrijheid op Cypru* zal toestaan. Zoals men weet verzette de aartsbis schop-president zich tegen het optreden van het VN-legertje toen ongeveer 5.000 Griekse militairen met volledige uitrus ting in het geheim naar Cyprus werden overgebracht Generaal Grivas, de nieuwe bevelheb ber van de Grieks-Cyprische nationale garde heeft verklaard, dat het offensief van de Grieks-Cyprische troepen tegen van Turkse troepen te verijdelen. Die landing zou op 13 augustus hebben moe ten plaatsvinden. Grivas verklaarde, dat tijdens het offensief documenten waren buitgemaakt, waaruit kon worden opge maakt, dat de Turken deze landing in de zin hadden. Dit offensief was op 7 augus tus begonnen, toen men dus blijkbaar nog niets van de Turkse plannen afwist Kort voordat Turkije liet weten, dat het al zijn luchtmachteenheden weer on der NAVO-bevel heeft gesteld waren twaalf mijl uit de kust van Cyprus Turkse oorlogsschepen en straaljagers begonnen aan een grote militaire oefening, terwijl ruim 50.000 militairen in Iskenderun wa ren samengetrokken. Intussen heeft Tur- „Uw sckc-.iLTi zijn nier modern, mam, want onze juffrouw heeft •en paar dat precies eender is." kije een Grieks voorstel van de hand gewezen, volgens hetwelk het achttiende gedeelte van Cyprus voor de tijd van 25 jaar aan Turkije zou worden ver pacht. Turkije wenst een derde deel van De Italiaan. Spinelli. directeur van de Europese afdeling van de Ver. Naties (in Genève) is door VN-secretaris-generaal Oe Thant benoemd tot tijdelijk waarne mer van de Finse VN-bemiddelaar Tuomioja die in Genève ernstig ziek ligt. Er is een lichte verbetering in zijn toe stand geconstateerd, die blijkt aan te houden. Spinelli volgt Tuomioja dus niet op. HU zal niet bemiddelen en ook geen besprekingen met de betrokken partijen voeren. Dat wordt voorlopig gedaan door Dean Acheson, de vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Spinelli die zich in opdracht van Oe Thant in Jemen bevond, zou vandaag in Genève onmiddellijk na de botsing brak in de Volkswagen een felle brand uit. Door de botsing was de benzinetank (die zich bü dit type auto voorin bevindt), ge klapt. De brandende benzine gulpte door de gebroken voorruit over de vier inzit tenden. De brand was op dat moment niet te blussen. In korte tijd hadden de vlammen de vier lichamen onher kenbaar verminkt. Zo zelfs dat de po litie vanmorgen nog bezig was met de identificatie. De passagier van de taxichauffeur een Filippijnse zeeman werd zwaar ge- wona De taxichauffeur heeft samen met een van de wachtslieden van de Maas tunnel nog geprobeerd de bestuurder van de Volkswagen te redden. Dit werd oemoeilijkt doordat het rechterportier niet was open te krijgen en de linkerzijde van de auto tegen de tunnelwand was ge klemd. Toch kregen de taxichauffeur en de tunnelwachter de bestuurder van de Volkswagen er uit. De benen van de man waren echter al verkoold. In het Dijkzigtziekenhuis is hij aan zijn ver wondingen overleden. De drie andere inzittenden waren niet meer te reddea De taxichauffeur was licht gewond. Na behandeling in het ziekenhuis kon hij huiswaarts keren. De brandweer heeft het vuur tenslotte geblust Onmiddellijk werd het verkeer door de andere buis geleid. Vanmorgen konden beide tunnelbuizen weer worden gebruikt Een van de tunnelwachters die dienst deed bij het zuidelijk opstelplein, zag dat de Volkswagen bij het inrijden van de tunnel al niet correct reed. De auto bevond zich op het midden van de weg met de linkerwielen op of net over de dubbele streep. De bestuurder van een taxi, die vlak na de Volkswagen de tun nel inreed, heeft nog gepoogd met licht- Een taxi en een personenauto botsten vannacht in de Maastunnel fron taal tegen elkaar. De Volkswagen vloog in brand. Vier personen kwa men bij dit verschrikkelijke ongeluk het ergste in de geschiedenis van de tunnel om het leven. In de bouwput in het Haringvliet wordt met man en macht gewerkt om een scheefgezakte halve schuifdeur, die gis teren bij het plaatsen scheef gezakt is, wee rrecht te zetten. De halve deur weegt tweehonderd ton. Het stalen ge vaare dat naar boven werd gehesen, ls scheefgezakt toen een van de lieren door zij nrem schoot. Doordat de noodrem wel werkte is de deur op het laatste nippertje in de haak blijven hangen. Was dit niet gebeurd, dan zou hij op de be tonnen vloer zijn gevallen. Het werk aan het spuisluizencomplex is door deze tegenslag enkele dagen v< traagd. De schuiven voor de sluizen worden helften per schip aangevoerd Via e glijbaan worden ze vervolgens in bouwput gebracht. De grootste kraan v Europa pakt ze vervolgens op. De kraan takelt de kolossen langzaam omhoog. Gisteren ging alles naar wens tot een correctie moest worden aangebracht om te voorkomen dat de schuif scheef zou komen te hangen. Het takelen werd even stil gezet. Op dat moment ging de lier door zijn rem en kwam het puk naar beneden. De scheefgezakte deur is gisteravond reeds gestut met balen stro. Vanmorgen is mer begonnen een stalen constructie die ge bruikt wordt bij het betonstorten, vooi de machinekamers onder de gezakte deur te plaatsen. de Volkswa- Het afsluiten van een der beide tun nelbuizen 's nachts, zodat dan het ver keer in twee richtingen door een buis gaat, noemde commissaris P Dijkxhoorn, chef van de Rotterdamse verkeerspolitie een bittere noodzaak. „E ris geen enkele andere mogelijkheid om de tunnel het noodzakelijke onderhoud te geven. Maar dat deze situatie, vooral als er geen aaneengesloten files door de tunnel rij den en een wellicht oververmoeide be stuurder in een vrijwel lege tunnel rijdt, gevaarlijk is, staat vast „Als er echter een tunnelbuis is afge sloten, wordt dat aangegeven met bor den, lichten, inhaalverboden en wat al niet. Wij zien geen mogelijkheid, dit nog duidelijker aan te geven. Als er m borden bij komen wordt de situatie e der gevaarlijker dan overzichtelijker' I neen grotere snelheidsbeperking dan er nu al is bij afsluiten van een tunnel buis zag commissaris Dijkxhoorn geen heil. De maximum-snelheid is nu dezelf de als overal elders binnen de bebouw de kom: vijftig kilometer per uur- DE ,E INDONESISCHE regering heeft gisteren het nieuws van de lan ding van haar infiltranten op de zuid-oostkust van het Maleisische schiereiland sceptisch ontvangen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde te Djakarta dat er alle reden is te geloven dat de landing „in elkaar is gezet". „Wij zijn niet zo dom om enkele van onze mensen te zenden met als enige doel hen te verliezen", aldus de woordvoerder. Ook belangrijke Indonesische leiders, onder wie minister Soebandrio van bui tenlandse zaken, hadden zich zeer scep tisch getoond. Het officiële persbureau Antara heeft geen nieuws over de „lan ding" aan de kranten doorgeven. Intussen wondt uit de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer dat tijdens gewapende schermutselingen in het zuid-westelijke kustgebied twee Indonesische infiltranten zijn gedood. Premier Abdoel Raehman zed tot ver slaggevers dat de „toestand er niet ern stig uitziet". Als de infiltranten in het „Pontain"-gebied konden worden inge sloten, zou hij de kwestie waarschijn lijk niet opnemen met de Verenigde Na ties Er is echter wel een informatieve nota aan de voorzitter van de VN ge zonden Raohmans minister van binnenlandse zaken, Ismail Dato Abdoel Raehman, die zijn bezoek aan Borneo heeft afge broken zei bij aankomst te Koeala Loem poer: „We waren op deze landing voor bereid we hebben een lange kunstlijm maar we vertrouwen er op dat we hen in bedwang kunnen houden." Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei nog „dat de ver klaring van president Soekarno dat hij een vreedzame regeling van het Malei- vierling Lautenbach uit Deinum is gisteren voor het eerst naar de lagere school ge gaan. En dat de eerste reken les aan v.l.n.r. Willem, Ietje, Dirkje en Meint was gewijd, ligt voor de hand. Dat ze allang wisten dat viermaal één vier is, sische geschil wenst, onzin is." Hoewel wij een vreedzame regeling wei kunnen we onze souvereiniteit en -onaf hankelijkheid niet verkwanselen. Wij hebben er altijd op aangedrongen dat Indonesië zijn vijandigheid staakt" Butler niet present In Londen lieten de Britse minister van buitenlandlse zaken, Richard But ler, en andere ministers verstek gaan bij een reoeptie in de Indonesi sche ambassade ter gelegenheid van de negentiende verjaardag van de Indone sische onafhankelijkheidEen offioiële reden werd hiervoor niet gegeven, i diplomatieke waarnemers zijn van ning dat het wegblijven van de ministers verband houdt met die slechter worden de betrekkingen tussen de Indonesische en de Britse regering. President Soe karno heeft zoals bekend onlangs ge dreigd de Britse ondernemingen in In donesië verbeurd te verklaren. De be drijven staan reeds onder toezicht de Indonesische regering. Haagse onderwijzer met vakantie Drie mensen die gistermiddag bij slecht weer in een klein bootje vanuit Rilland Bath de Westerschelde zijn opgevaren, zijn tot dusver niet terug gekeerd Men neemt aan dat zij zijn verdronken. Het bootje is vanmorgen onbemand aangetroffen- De slachtoffers zijn: de 50-jarige Bakker G. Koster uit Rilland Bath (ya- der van vier kinderen) en de 49-jarige onderwijzer J. Blok uit Den Haag. met zijn twaalf jaar oude dochtertje Connie. Het gezin van de heer Blok telde zeven kinderen. Rond twee uur gistermiddag vertrok ken de drie mensen in een sloep vanuit de zogenaamde Rattenkaai een klein haventje, enkele kilometers van Rilland Bath. De sloep, vermoedelijk eigendom bakker Koster, had geen zeil, geen Rebellenleider Moelele gedood Pierre Moelele. minister van onder wijs in de regering, de organisator van de opstand in de oostelijke provincie Kwiloe. is gedood, zo werd in de Kon golese hoofdstad Leopolds tad bekend ge- Hij ha<j zitting genomen in de korts tondige regering van Amitoane Gizenga ad. Na die dood van Loe moemba verliet hij Kongo om er pas twee jaar later terug te keren. Over de activiteit van Moelele in die twee jaar is maar weinig bekend. Na korte tijd in Oaïro en „ergens in Europa" te hebben vertoefd is hij naar men denkt in Peking geweest waar hij een oplei ding zou hebben gekeregen in revolu tionaire tactiek en guerrilla-oorlogvoe ring, die hij later in Kwiloe en andere Kongolese gebieden in practijk bracht. Moelele dook ongeveer een jaar ge leden in Kwiloe op, nadat de regering- Adoela de Kongolese ballingen had op geroepen. naar hun land terug te ke- Emkele maanden later, in november 1963 begonnen Ln die provincie de moei lijkheden. De aanhangers van Moelele zaaiden terreur onder de bevolking, niet alleen door gewelddaden maar ook dank zij hun reputatie van .onoverwi nnelij k- Lainigzaam maar zeker breidde de opstand zich uit. Op sommige plaatsen, zoals in de oostprovincie, kwam samen werking tot stand tussen de „Moelisten" Moelele maakte evenals Soumialot deel de rebellen van Gaston Soumailot van het nationale bevrijdingscomité, Brazzaville. De vorige week twee jaar geworden Thijs de Haan uit Nieuw-Amsterdam is gistermiddag omstreeks één uur door een goederentrein gegrepen en om het leven gekomen. Het kind speelde met zijn 3- jarig zusje langs de spoorbaan, vlakbij de ouderlijke woning en een onbeveilig de ovenveg even buiten het station Nieuw-Amsterdam. Het meisje hleef on gedeerd. motor en geen zwemvesten aan boord. Toen de drie om vijf uur 's middags nog niet terug waren heeft een zoon van de heer oKster met een aantel vrienden een speurtocht ingezet in een motorbootje. Spoedig daarop ging ook de RP 18 van de rijkspolLie uit Wemeldinge de Wes terschelde op om naar de vermisten te speuren. Met zoeklichten heeft de rijkspolitie het woelige water van de Westerschelde gedurende de nacht afgezocht. Eerst van morgen vond zij de boot langs de kust op een half uur gaans van de Rattenkaai De boot was leeg. Van de vermisten heeft men tot dusver geen spoor gevonden. Het zoeken wordt voortgezet, moar men weet eigenlijk wel zeker dat alle drie zijn omgekomen. De Haagse onderwijzer J. Blok was met vakantie in zijn geboorteplaats Rdl- land-Bath. De heer Blok is sinds twee Jaar onder wijzer aan de Christelijke U.L.O.-school in Naaldwijk. Daarvoor was hij onder wijzer aan een Christelijke lagere school in Vlaardlngen. Zijn schoonzoon, de groentehandelaar J Warnaar uit de Pretoriusstraat in Den Haag, is vanochtend in alle vroegte naar Zeeland vertrokken en belde geregeld zijn vrouw, de dochter van de heer Blok, op. In zijn laatste telefoongesprek van omstreeks 12 uur vanochtend zei hij: „Er is weinig hoop meer". Bij de familie heerst grote verslagenheid. TTet heet of heette dat in Amsterdamse „gelegenheden" discriminatie wordt toegepast. Men sen met een gekleurde huid zouden reeds als zodanig worden geweerd. Sindsdien zijn mededelingen ver strekt, dat er geen discriminatie is. Alleen zouden aan mensen met een andere huidskleur strengere nor men worden aangelegd, zou onder hen strengere selectie worden toe gepast, omdat daar nogal wat her riemakers onder zouden schuilen. Zelf zijn wij in het betrokken milieu niet bijster ingevoerd. Daarom is onze kennis over de geldende ge woonten en gebruiken beperkt. Wat niet wegneemt dat wij ook daar, als overal elders, discriminatie uit den boze achten. Reeds zijn bepaald niet te laat vragen over het betrokken geval gesteld aan Burgemeester en wet houders van de hoofdstad. We zullen er dus nog wel nader van horen. Hetgeen niet betekent dat naar ons gevoelen deze mensen nu beslist naar deze gelegenheden behoren te gaan. Evenmin trouwens als wie ook. Cpoedig zal In Amerika de verkle- zingsstrijd om het presidentschap in alle hevigheid losbarsten. Beide partijen maken zich op, de kaders worden geïnstrueerd, de argumen ten om de tegenstander het politieke leven moeilijk te maken, bijeenge zocht. Het zal ditmaal, naar wel vaststaat, nog meer dan bij de vorige een strijd worden waarbij ook het me dium van de televisie zal worden gehanteerd. Velen onzer zullen zich nog herin neren de felle worsteling destijds op het scherm tussen Kennedy en Nixon. Tot zulk een strijd tussen de twee kampioenen van thans zal het nu wellicht niet komen. Maar afge zien daarvan zal de televisie volop worden benut. Of de strijd ook door kracht van beginsel zal worden gekenmerkt, moet worden betwijfeld. Daarin is men in Amerika niet sterk en dat wreekt zich. Gevreesd moet worden dat, nu het zozeer gaat aankomen op het uiterlijk vertoon, de kracht van het beginsel er nog eens te meer bij gaat inschieten. /"lok in deze tijd van hoog opge- voerde openbaarheid en publici teit stuiten we soms op gevallen van vereenzaming, die dan ook te schrij nender zijn. Want vergissen wij ons niet in deze tijd van massaliteit is de eenzaamheid vaak klemmender dan ooit. Ook nu ditmaal te Amsterdam is gebleken dat een bejaarde vrouw, een mens als wij allen, reeds twee weken geleden was gestorven. Zij lag daar stil en verborgen in haar woning, terwijl om haar heen ln de huizen ernaast, ln de straat voor hpt huis het leven voort ging Zij lag daar alleen. En nu zij als simpel bericht ln de krant is gekomen, nu wordt men zich weer even bewust van de ver eenzaming die ook en juist in onze tijd mogelijk ls, ln de stad wel het allermeest. Ons menszijn bepaalt zich al te ge makkelijk tot een leven naast elkaar heen. Kijken doen we wel, maar zien we ook? In Brugge en op Terschelling Tijdens een kort, maar hevig nood weer dat zich gistermiddag boven Brugge (België) heeft voorgedaan, is de uit Amsterdam afkomstige heer K. Rusca door een door de wind losgeraakte metalen plaat getroffen. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was by een firma in Brugge werk- De 20-jarige Marianne Hos uit Am sterdam die op Terschelling met vakan tie was, is gistermiddag op de Bosplaat te Terschelling in de nabijheid van het veldbiologisch station door de bliksem getroffen en om het leven gekomen. Omstreeks vijf uur gistermiddag heeft een zwaar noodweer boven Valkens- waard gewoed, dat slechts tien minuten duurde, maar grote schade aanrichtte. Op verscheidene plaatsen werden bo men tegen de grond geslagen en op het Marktplein kwam een boom op een auto terecht. Ook kwam een boom op de hoek van een huis terecht. Op het ter- BESTE TIP NA DE TREINROOF De Britse Midlandbank heeft gisteren meegedeeld 10.000 pond beloning (ongeveer 100.000 gulden) te zullen uitkeren aan John Maris, een veehoeder, die volgens eigen zeggen nu 12 pond per week verdient op een boerderij Deze boerderij staat vlak bij het huis in Devonshire waar de Britse trein rovers enkele dagen lang zich hebben schuil gehouden. John Maris maakte de politie op dit huis attent, waardoor hij een van de vele tipgevers werd die aanspraak konden maken op deze beloning. Nu is gebleken dat de bank zijn tip als de meest waardevolle heeft gezien. Maris is ook nog van plan aanspraak te maken op de 10.000 pond beloning die de Britse posterijen indertijd hebben uitgeloofd voor tips die zouden leiden tot aanhouding van de rovers. rein van het nieuwe uitbreidingscomplex van een fabriek werd een zes meter hoge gevelmuur over een lengte van veertig meter naar beneden gedrukt en werden drie ijzeren overspanningen helemaal over elkaar heen gevouwen. Op een an dere plaats in het bedrijf kwam een top- geveltje naar beneden. Tijdens het hevige onweer, dat gis termiddag om 5 uur boven Zoetermeer woedde, sloeg bij de veehouder Jacob Spijker aan de Slootweg de bliksem in een hooitas. De brandweer, die met groot materieel spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen dat de houten tas, waar in 50 ton hooi en stro was opgeslagen, totaal uitbrandde. De nablussing duurde tot vannacht half drie. De schade be draagt f 25.000. Op de weg tussen Nes en Hollum op Ameland is gisteravond omstreeks half zes een ernstig verkeersongeval ge beurd waarbij drie Duitse kinderen ernstig gewond werden. Twee zijn di rect per helikopter en de derde per vliegmachine naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. In de bus die bestuurd werd door de chauffeur J. de J. uit Hollum zalen Duit se kinderen die drie dagen op Ameland zouden vertoeven. Een kraanwagen van de NAM, die van de tegengestelde rich ting kwam. raakte de bus en scheurde de hele zijwand open. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de schuldvraag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1