Duitse omroepen willen tv-reclame opofferen Edda blijft procederen omMadonna met kind' Koeler Mgr. Mutsaerts (75) overleden Kind voor ogen van moeder onder trein Commentaar Evenement Eerste REM-uitzending voor kwart miljoen tv's NTS neemt Syncom-relais van Olymp. Spelen over 7 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1964 Görings dochter tegen Keulen: (Van onze correspondent in Bonn) T\E 26-jarige in München levende doch'ter Edda (van beroep amb tenares der justitie) van Hitiers prot serige luchtmaarschalk Hermann Go ring weet van geen ophouden. Zij heeft bij het Bondsgerechtshof in Karlsruhe cassatie aangetekend tegen het vonnis van het Oberlandesgericht in Keulen, dat haar op 6 maart j.l. had veroordeeld om het schilderij „Madonna met kind" van Lucas Cra- nach de Oudere (huidige waarde: 180.000 mark) aan de stad Keulen te rug te geven. Edda Göring werd ver der veroordeeld tot betaling van de kosten van 15 jaar procederen (rond 16.000 mark). Het schilderij is haar, zo beweert Ed da Göring, als doopgeschenk door de stad Keulen gegeven. In genen dele, zeide het Oberlandesgericht: het schilderij heeft nooit haar, doch alleen haar op schepperige papa behoord, die het alleen maar als ruilobject had willen hebben. De aankoop door de stad Keulen was „verspilling van openbare gelden", druiste in tegen de goede zeden en was derhalvig nietig. De „Madonna met Kind" is ook niet in het bezit van Edda Göring. Het wordt door de staat Beieren bewaard. Edds wil het nu niet meer voor zichzelf terug hebben. Zij wil het aan de staat Beieren schenken, als zij in allerlaatste instantie het schilderijen-proces zou winnen. Wanneer dat zover is, kan niemand met zekerheid zeggen. West-Duitsland is niet alleen een rechtsstaat, maar ook een rechtsmiddelenstaat Ook Beleren doet nog aanspraken gel den op de „Madonna met Kind". De regering in München wacht echter op de eind-uitslag van de rechtsstrijd tussen Edda en de stad Keulen. Als Edda wint behoeft Beieren niet verder te proce deren. Als Keulen wint, zet Beieren de rechtsstrijd voort. Daar was nl. het laat ste domicilie van de rijksmaarschalk, die zich in Neurenberg door het slikken van gif aan zijn aardse rechters heeft ont trokken. Daaraan ontleent de tegen woordige deel- en vrijstaat Beieren zijn rechten op het bezit c.q. de nalatenschap van deze top-nazi. De strijd tussen Bei- ren en de stad Keulen rust tot in de zaak Edda Göring versus Keulen eindelijk een vonnis is geveld, waaraan door niemand meer kan worden getarnd en dat niet wederom door een nog hogere instantie omver kan worden geworpen. Edda Göring is op 2 juni 1938 geboren als dochter van maarschalk Göring. pre sident van de Rijksdag en premier van Pruisen en de „hohe Frau" Emmy Son- nemann, vroeger actrice. Edda is ge noemd naar de dochter van Benito Mus- solini, die trouwde met graaf Ciano, de I?EN hogedrukgebied dat gedurende het weer in ons land grotendeels heeft bepaald, trekt over oost-Europa weg. Tegelijkertijd breidde zich van morgen de invloed van een vrij diepe oceaandepressie, waarvan de kern bij Zuid-Ierland lag, over west-Europa uit. Aan de voorzijde ervan voerden zuid-oostelijke winden vandaag war me lucht naar ons land. Om de depres sie heen stroomt echter koele oceaan- lucht, in de richting van west-Europa Het koufront dat deze lucht begrenst, lag vanmorgen boven West-Frankrijk, waar het regen bracht. Het front zal in de komende nacht ons land pas seren. waarna de wind ruimt naar zuidwest en nog verder toeneemt. Vanwege de aanvoer van koelere lucht zullen de temperaturen morgen aanmerkelijk lager zijn dan vandaag. Er zullen opklaringen voorkomen, maar o.ok zullen plaatselijk enkele buien vallen. ZON EN MAAN Dinsdag 18 augustus: zon op 5 23. onder 19.58: maan op 17.29 onder 0.25. Zondag 23 augustus: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 18 augustus: 11.29 v.m.; n m. Strandverwachting Actieve depressie lag vanmorgen bij Zuid-Ierland en trekt naar Schotland. Voorlopig aanvoer van warme lucht uit Frankrijk. Morgen op enkele plaatsen een regen- of onweersbui, maar ook zonnige perioden. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Temperatuur 22 tot 24 graden, zeewater 18 graden. jitz storings HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur latere minister van buitenlandse zaken van Italië. Bij de geboorte van Edda ontving Göring 628.000 gelukstelegram men van Heil-wensende Duitsers. Hitier hield de baby ten doop. In zijn woning in 's-Hertogenbosch is gisteren op 75-jarige leeftijd mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, emeritus-bisschop van 's-Hertogenbosch, overleden. Hij was ti- tulair-bisschop van Lirbe, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en dra ger van de eremedaille van het Hon gaarse Rode Kruis. Op 2 mei 1942 werd mgr. Mutsaerts tot bisschop-coadjutor van mgr. Diepen benoemd. Een jaar later volgde mgr. Mutsaerts mgr. Diepen op als bisschop 's-Hertogenbosch. In 1960 ging hij gezondheidsredenen met emeritaat. H(j werd opgevolgd door mgr. W. M. Bekkers, zijn coadjutor sedert 1956. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft J. van M. uit Soest, kapitein van het m.s. Mersey Lloyd (9732 br.t) van de Kon Rott. Lloyd), gestraft door hem drie weken de be voegdheid te ontnemen als kapitein te varen op zeeschepen. Op 3 januari is de Mersey Lloyd op de reis van Rot terdam naar Bremen in aanvaring ge komen met het Weser-lichtschip. Vol gens de raad is deze aanvaring een ge volg van onvoorzichtige navigatie, die ondanks goede radarwaarnemingen is Kinderen legden „bom" Idool op camping Van een onzer verslaggevers) Spelende kinderen legden zondagmid dag op de camping in Hoek van Holland met hun zandschepjes ineens een voor werp bloot, dat verdacht veel op een projectiel leek J)e campingbeheerder, de heer F. van de Berg riep meteen zijn chef, de heer A. F. van Dillen erb(j, die op z(jn beurt direct de politie inschakelde. Deze zette de plek rond het uitgegraven projectiel meteen af, hing een bordje met een waarschuwing bü het geïmproviseerde hek en waar schuwde daarna de m(jnopruimings- dienst van de Koninklijke Marine In Den Haag. Redenen om de camping, die door ve le duizenden van het mooi weer profi terende mensen werd bezocht, te ontrui men zag de politie niiet direct. Deze me ning werd onderschreven door de drie deskundigen van de mij nopruimings- dienst, een luitenant en twee sergeants, diie 's avonds laat omstreeks het midder nachtelijke uur in Hoek van Holland ar- Voor zover men kon nagaan, bleek het blootgestelde voorwerp de vooront steking te zijn van een vermoedelijk Duits projectiel. De deskundigen konden de munitie niet direot indentifieeren en hebben het meegenomen naar Den Hei waar het zal worden schoonge maakt en aan een onderzoek onderwor- Het projectiel werd door de mensen van de opruimingsdienst niet direct ge vaarlijk genoemd, maar de granaat (of bom) had gevaarlijk kunnen worden in dien er (bijvoorbeeld door kinderen) aan gemorreld was. Voor zover men kon nagaan, bleek de inhoud van het stuk metaal uit alcohol of gas te be- De deskundigen waren vol lof over het kordate optreden van de politie, die avonds een prikkeldraadversperring de „bom" had gelegd en de plaats t een zrwaailarnp had gemarkeerd. De b(jna vierjarige Lucienne Buron uit Amsterdam is gistermorgen omstreeks half twaalf voor de ogen van haar moe der onder een trein geraakt. Het meisje stond aan de hand van haai moeder bij een particulier overwegpad tussen Halfweg en het station Sloterdijk te wachten voor een. uit Haarlem nade rende trein. Het meisje rukte zich op eens los en rende de spoorbaan op. Het kind werd door de trein gegrepen en was op slag dood. Het ongeluk gebeurde vlak bij een blokpost, waar het gezin van de spoorwegrangeerder Buron woont. Zaterdagmorgen is bij Franvillers, in het departement Somme, een door de 43- jarige J. Nieuwdorp uit Rotterdam be stuurde auto in botsing gekomen met een tegenligger. Mevrouw Nieuwdorp was bij de botsing op slag dood. Twee kinderen van het echtpaar, alsmede zes kinderen van de bestuurder van de an dere auto werden in Corbie in een zie kenhuis opgenomen. Zaterdagmiddag is de 21-jarige Han Dijkman uit Enschede bij een verkeers ongeval op de Amsterdamse straatweg bij Baarn om het leven gekomen. Als duopassagier van een bromfiets wilde hij vermoedelijk gaan verzitten. De bestuur der, de 17-jarige A. H., eveneens uit En schede, raakte de macht over het stuur kwijt, 'en kwam van de weg in de berm. Dijkman is daarbij van de bromfiets ge slingerd of eraf gesprongen. Hij werd ge wond en overleed een uur later in het ziekenhuis. Een driejarig jongetje. J. Coudt uit Berkelaar bij Echt, is vrijdagmiddag in zijn woonplaats onder de tractor geko men die door zijn vader werd bestuurd. In de nacht van vrijdag op zaterdag is hij overleden. De 81-jarige D. Regter uit Beemster, die te Beets met zijn fiets was gevallen en werd aangereden door een bestelauto is zaterdag in het ziekenhuis overleden Zondagavond is een tweejarig zoon tje van de familie Emm ink in Eerbeek in een afvoerput van de gootsteen ge vallen en verdronken. hihdlen Op de Egmondsestraatweg te Eg- mond aan Zee is de 56-jarige motorrij der J. Broek uit Beverwijk na een ver keerde inhaalmanoeuvre in botsing ge komen met een Duitse auto en zo zwaar gewond dat hij in het ziekenhuis is overleden. Ook in Smi'Ide had een verkeerde manier van inhalen een ernstig onge luk tot gevolg. Op een smalle weg langs het water haalde de 30-jarige H. Ossel in zijn 3Uto een andere wagen in ter wijl de 12-jarige jongen Henny Mul der op de fiets naderde. Uitwijken was onmogelijk. De auto vloog op de jon gen, schoot naar rechts, reed in op het fietsende echtpaar A. Berens-Dijks en vloog het water in. Henny Mulder en de heer Berens waren op. slag dood, me vrouw Berens, de heer Ossel. zijn vromy en twee zoontjes werden ernstig gewond. In Sliedrecht is zaterdagavond de zestienjarige C. Vink uit Giessenburg met zijn bromfiets tegen een auto ge botst. Hij werd tien meter meegesleurd en zodanig gewond, dat hij enige tijd later in het ziekenhuis overleed. Grote interesse voor REM-aandelen Vanaf hedenmorgen negen uur heerste grote drukte aan de loketten van het Amsterdamse bankiershuis Gebr. Tei- xeira de Mat tos waar de inschrijving werd opengesteld op f 7 min aandelen Volks Aandelen Trust, houdstermaal- sohappen van de R.E.M Reeds om hall zes stonden de eerste belangstellenden voor de poorten van de bank. en toen de deuren om negen uur werden geopend was de rij van wachtenden aangegroeid tot 250 personen. Ook bij de banken en commissionairs bleven de inschrijvingen binnenstromen. De beurs verwachtte dat de emissie en- keel malen zou worden ©vertekend, zo dat de toewijzing op de inschrijvinget gering zal zijn. Necl. protest te en overheidssteun scheepvaart VS Negen landen waaronder Nederland e die hebben geprotesteerd tegen de Ame- c rikaanse overheidssteun aan Amerikaan- c se scheepvaart, hebben in 1962 vijf maal meer vracht vervoerd voor de Ameri- kaanse buitenlandse handel dan de Ame- rikaanse schepen. Dit heeft de Ameri- j kaanse maritieme dienst bekendgemaakt 5 in een rapport over zee-vracht en het aandeel van de protesterende landen in het vervoer van genoemde vracht ZDF geheel commercieel rissen cn honoraria kan het nood lijdende ZDF niet betalen en herhaal de opinie-onderzoeken hebben uitge wezen. dat het tweede programma niet zoveel hoger wordt gewaardeerd door de kijkers, dan het eerste. Natuurlijk zijn de nodige weglopers stilletjes alweer teruggekeerd naar de verlaten omroep, maar dit alles heeft de wrijving tussen het eerste en In de Bondsrepubliek komt het nimmer tot een goede verhouding tussen de in de ARD samenwerken de omroepen van de deelstaten en de maatschappij ZDF, welke van Mainz uit het tweede televisiepro gramma verzorgt. Op een in Frankfurt gehouden vergadering van de ARD is een plan tweede programma. voorgedragen om ZDF geheel com mercieel te maken (naar Brits voor-, beeld) en de elf deelstaat-omroe- .pen alle kijkgelden toe te wijzen. Deze omroepen willen daarvoor hun reclame in de televisie afstaan. Dat het. door de vele haken en ogen waarmee de nog altijd onvoldoende fi nanciering van het tweede programma gepaard gaat. tot een algehele schei ding- irn de televisie moest komen, baart niet zoveel verwondering. De omroepen, gedwarsboomd hun oorspronkelijke plannen om voor zich tot een tweede regionaal televisieprogramma te komen, heb ben zich tot het uiterste verzet tegen de oprichting van de door de over heid geïnspireerde maatschappij ZDF, welke zij alleen maar als on gewenste concurrentie zien. De financiële regeling, waarbij ZDF ponds-pondsgewijze door de omroepen uit de kijkgelden moet worden ge- kijkers niet helemaal twee verschillen- verminderd. Daarom hebben de omroepen thans besloten, van twee kwaden nog maar het beste te kiezen: liever offeren zij de miljoenen, welke hun uit de recla meboodschappen toevloeien, op, dan dat zij nog langer dikke percentages kijkgeld aan ZDF moeten afstaan. Dank zij het initiatief van de sa menwerkende kerkelijke zendorganisa- fies CVK en IKO hebben de West- Europese landen die daarvoor be lang stelling hadden (en het waren er vele) samen met de Nederlandse kijkers zon dagochtend getuige kunnen zijn van het evenement dat dr. Martin Luther King in Amsterdam preekte. Wie op dat uur niet zelf naar de kerk was, heeft een eenvoudige, maar duide. de toekomst allemaal lijke televisiereportage kunnen zien utt de grote, welgevulde hal van het RA1- gebouw, waar de dienst werd gehou den ter gelegenheid van de Europese Baptisten Conferentie. Ds. M. G. Boeschoten leidde de litur gie en de predikatie van dr. King werd "alleen later door ds- F" E- Huizinga 1 Maar of dat zo zal blijven Genoemde enquête heeft ook aan het licht gebracht, dat 's avonds na 10 uur het gewone kijkersaantal al tot bijna op de helft is gedaald, en dat het volkomen overbodig is, de klok van 9 aan te houden als grens het uitzenden van programma' Scheiding Hun voornaamste doel hierbij is, te komen tot een volledige scheiding van beide programma's. Zij willen daarom de overheid voorstellén, liever het in Britse systeem in te voeren: één re- elk clamevrij programma, één commercieel programma, beïnvloed door sponsors, maar met de kans om rijk te worden. Intussen behoeft het dan voor de volwassenen bestemd". Het is ge- vatung vertaald. Maar wie emgsatós bleken, dat er omstreeks 9 uur geen de Engelse taal vertrouwd is, heeft kinderen tussen 14 en 18 jaar naar bed d<i "«''Be. Wh bezielde en dik- gaan: wie zit te kijken, blijft kijken. wllls ontroerende preek kunnen vol. Hoe Intussen het plan van de ARD Be". tvant dr. King sprak opvallend door de overheid zal worden ontvangen duidelijk, er zich rekenschap van ge indien het officieel wordt ingediend, vende dat h(j voor buitenlanden op- daarover valt niets te voorspellen. Wel trad. kunnen wij eraan herinneren, dat de Het was zeer interessant, nu eens Westduitse regering zich herhaalde rustig naar deze beroemde negerpredi- malen heeft uitgesproken tegen merciële televisie. Er zal echter óók iets moeten wor den gedaan om de geldelijke nood van het ZDF te lenigen. Er bestaat dus een mogelijkheid, dat het plan zal worden overwogen, uiteraard nadat men ook de mening van de Mainzer tv-maat- schappij zelf heeft gevraagd- kant te kunnen luisteren: gewoonlijk krijgen wij slechts enkele flarden van bepaalde door hem gehouden redevoe ringen te horen via het televisiejour naal. Middags zorgde het IKOR nog voor een radio-uitzending van de rede. welke dr. King later op de dag in hei RAI-gebouw hield. steund, is de ARD altijd een doorn het oog geweest. Zoals men weet. heb ben de omroepen zo lang mogelijk te- gengesparteld en tracht de Beierse omroep nóg altijd onder de betaling worden 'gehóuden', van een behoorlijk bedrag uit te ko- de programma's te zijn, want de roepen hebben al concessies om te ko men tot eigen tweede programma's die moeten dan ook reclamevrij Bij een dergelijke scheiding, waarbij dan dus duidelijk het verschil tussen de programma's van de omroepen en die van het ZDF zou blijken, zou het fi nanciële geharrewar (en daarmee een stuk overheldsbcmoeiïenisuit de weg geruimd zjjn en kon men openlijk gaan Intussen genieten alle omroepen, evenals het ZDF, extra inkomsten uit beperkte reclame, welke dagelijks in de vooravond mag worden uitgezon den- Van twee kwaden Gevaarlijk dit standpunt vaarlijk. Op het :ie nog altijd in het aantal kijkers in de Bonds- hel, g,r0te teLevisief1ük de Bondsre" republiek gestadig toeneemt, kunnen de omroepen erop rekenen, dat hun inkomsten voorlopig via toeneming van kijkgeldbetaliingen blijven stijgen. Maar geraakt de markt eenmaal verzadigd, dan zullen ev. kostenstij gingen boven de toeneming van in komsten uitgroeien en kon er wel eens een kwade financiële tijd aan breken. Een commercieel program ma daarentegen behoudt economisch aangepaste inkomsten. Zover is het echter nog niet. West- Duitsland nadert de 10 miljoen kijkers en is daarmee nog niet aan het einde mogelijke stijging van het aantal- een kwart miljoen televisie- toestellen in ons land op de REM- zender „t.v.-Noordzee" afgestemd, hebben, er meer op T.V.-Noordzee af stemmen dan van de tv.-kijkers, die het begin leek het, alsof met het ZDF publiek zou binnenkomen. Met lede ogen moesten de omroepen aanzien, dat behoorlijke aantallen van hun artistieke en technische mede werkers naar Mainz overstapten in de hoop daar klinkerder carrière tegen hoger inkomen te kunnen maken. Van deze hoop is niet zo erg veel terechtgekomen: bijzonder hoge sala- Commentaar album 19.45 Reger f~l van mogelijke stijging van he Eerste prijs Nog officieeV9 Op de helft van deze toestellen was telefonisch bereikbaar zijn de ontvangst niet goed. De andere helft ontving t.v.-Noordzee wel goed, ofschoon van deze groep slechts ongeveer een kwart van de ontvangstinstallatie was uitgebreid met een REM-antenne. Dit blijkt uit de radio- eu televisie- check, die door het marktonderzoekin stituut Makrotest N.V. in Amsterdam is uitgevoerd. Een der directeuren van „Makrotest", de heer G. Huisjes, lichtte toe, dat het onderzoek werd uitgevoerd middels een representatieve telefonische enquête van tweehonderd vraagge sprekken. Op de eerste uitzenddag van „TV-Noordzee" bleek vijftien procent van de televisiebezittende gezinnen in geheel Nederland afgestemd te hebben op de REM-uitzendingen de'st De heer Huisjes voegde er desge- pen s vraagd aan toe, dat het onderzoek^tiot Vocaa, •navonë Weense Stok 20.00 Niei kleine wensen van be- heiden mensen 21.00 Radiokamerorkes i piano: klass en moderne muziek 22.» euws 22.40 Balans: actuele kroniek 22.51 eerklank: muztekrevue 23.30 Amus mu sk (gr) 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Nieuws er •erpn.atje 19.10 Licht r - 9.30 RacKo! ;emble: rolkrtiedjei songs (grl 20.30 De Wiikinsc Zaterdagavond liet de VARA c recent opinie-onderzoek heeft voorts uitgewezen, dat thans 64 pet. van s"°9 de kijkers in de Bondsrepubliek het WeXirog™ kaTS Dat ïs nog deze programma's raken aan de algeracne popu. lariteit van ZDF. Hot zal nog verschei dene jaren duren, eer het gehele land het tweede programma kan zien. Door deze omstandigheden hebben de omroepen een pré: hun gezamen lijk verzorgd avondprogramma wordt door het gros van de kijkers nog al tijd als „officieel" beschouwd. Voor chische Na enkele wij al wat vertrouwd met de aparte allure van de Tsjechische tv-produk- ties. Ook Talent te huur'', waarmee de eerste prijs op het festival van Praag werd weggesleept, was weer zo'n artistieke poespas waaraan in het be gin geen touw is vast te knopen. Het lijkt een rommelpot van geestige in vallen en dolle gebeurtenissen, totdat men er lijn in gaat zien. Als altijd wordt op originele wijze de spot ge dreven met menselijke zwakheden en moderne massa-hysterie in de amuse mentswereld. Ook nu waren er weer allerlei kostelijke vondsten in hei programma verwerkt: vooral de han dige trucs met „zingende" dieren kwa men prima tot hun recht. Met een tussengevoegd filmpje over de bouw van hoge fabrieksschoorste nen (een griezelig karwei, beklemmend in beeld gebracht) vormde deze uit zending wel het beste van de gehele televisie-avond. Het optreden van de volksliedjes- zingende Brothers Four uit Amerik: viel niet de helft en dat doet natuur- stand kwam in samenwerking met Bell Sell N.V. in Amsterdam. „Makrotest" houdt dagelijks een steekproef ter pei ling van de luister- en kijkdichtheid ir alle uitzenduren en over geheel Neder land. Ook wordt voor de radio, en televi sie „check" gebruik gemaakt van de mondelinge enquête, zoals er b.v. dins dagavond een zal worden uitgevoerd. De heer Huisjes verwacht, als het tele fonisch verkregen beeld van de luister dichtheid afwijkt van het mondelinge verkregen beeld, dat dan zal blijken, dat meer dan vijftien procent van de 5 Liclïte Neder! an< jws en herhaling SOS-bcrichten 22.40 iking 22.55 Boekbespreking 23 05 Lichte 3 55—24 00 Nieuws vanavond Elke dag samenvattingen C VK/IKOR/RKK19 30 Sprei Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieu i te lang J^venals vele Europesche televisie- organisaties zal ook de NTS ge bruik maken van de mogelijkheid om De televisiereportage «W"?"8 de van ie Olvnpi'che i het 2 van goede kwaliteit, had toch te nig kleur werd met een waardeloze filmfantasie uit de Dick Powell-serie. Als men helemaal niets meer weet komt wel tot een dergelijk naar verhaal leven en dood, waar van wordt en dat bij wekt. oïSS Spelen te Tokio elke dag »U, .C oettmg uit te zenden van de die dag echt te boeien. Besloten gehouden medstrytleii. door het relats - - - -ia Syncom III over te nemen. Deze nieuwe satelliet zal woensdag i Amerika worden gelanceerd. Direct a de lancering, als de Syncom III in ld"wijzer haar baan is gekomen, worden de eer- ergernis ste proefnemingen met televisiebeeld genomen. ne? Een viske 's vrijdags. Ja Katrijne. Ook het viske blijft. En mijn wijnken Men kan niet alles klakkeloos over boord smijten. Maar van zogenaamde zware spijs, blezen en diergelijke, wil ik niets weten. Niet dat ik ook u mijn onthouding opleg Verre daar. Gij smult gelijk voorheen. Gij zyt Poncke niet. Moorke dreelt (streelt), u rond de rok, Katrijne! Och-arme! Katrijne bukte en greep het katerke en ver troetelde het: Mijn tjoefelke, zijt ge van mijn schoot getui meld en hebt g'u wee gedaan? Kom maar bij 't vrouwke, mijn wezeke! Een pluimke gewicht ziit gij. niet meer. Och arme Gii kent nu mijn spijskaart, Katrijne? Ja't.Och-arme, zo verschopt te zijn, mijn dierke. Kénde ik de wreedaard, ik zou hem krijgen! Danke, Katrijne. Ja't zegde Katrijne, recht rijzend. Ik heb nog melkse voor u, mijn lieveke En met Moorke hecht aan haar hart verliet zij de boekerij. Pastoor Poncke wreef zich in de handen. Behendig had hij met het woord gela veerd en Katrijne argeloos gelaten. Moorke zou nog maanden haar aandacht opvergen en onder tussen zou hij Neen, hierover gezwegen. De geest is heerser. De geest begoochelde hij Katrijne wezenlijk? ,is meester over alle li chamelijkheid. Waarom zou hij, Poncke, géén as cese betrachten? Ik bén asceet, besloot hij. En hierop nam hij bedachtzaam een snuifke. Het geschiedde in dezelfde week, dat Katrijne in gramte kwam op Moorke. Pastoor Poncke, al lezend voor het haardvuur gezeten, hoorde haar schelden. Héé, daar moet ik het mijne van hebben, zegde pastoor Poncke opstaand, Katrijne mag geen valse koers vatten, ik moet haar blind hou den, haar de duizelingen van de asceet Poncke LEVEN EN DADEN PASTOOR PONCKE Damn Vlaanderen door JAN H EEKHOUT verheien, van uchtend zwijmelde ik wederom. Ik ben, lacy, een wrakke asceet. Hij stapte Katrijne's keuken binne. Wat schort er, Katrijne, dat gij zo te keer gaat? Ah. die lelijkaard van een Moorke! Lelijkaard, Katrijne-dochter? Waarom? Omdat hij 'ne halve schellevis heeft gesto len, brieste de maarte, en op een schotel wij zend: Of is dit soms een héle schellevis? Als of ik hem te kort doe, alsof ik hem niet van de straat heb opgeraapt, alsof ik hem niet lijk een lieve-'oloed behandel. Corneel zegde de waarheid. Corneel zegt: Gij kunt een kat verknuffelen zoveel gij het verkiest ze blijft een kat, een geniepigaard,zegt Corneel.Maar ik wilde er niets van horen. Moorke is geen kat gelijk alle kat ten, zegde ik Corneel. Maar Corneel zegde: Een kat is geen hond, ik verwittig u! Ah, sme rige schellevisdief! dreigde zij het op een stoel- zate knipogend Moorke. Katrijne, mijns erachtens beticht gij Moor ke op losse grond. Ik ben geen seconde uit myn keuken ge weest. Ik ga naar de kelder, keer weerom en vind dit. Geen ander dan Moorke heeft de diefstal gepleegd. Het is om zot te worden. Katrijne, hebt gij Moorke deez' morgen op de schaal gezet? Ja, en ik weeg hem nooit meer. Ik trek mijn hand van hem aL Katrijne, hoeveel wóóg Moorke? Zeven onzen, als gij het weten wilt. Maar wat heeft dat ermee te maken? Mogelijk veel, Katrijne. Zeg mij eens: hoe veel woog de schellevis? Veertien onzen, zegde Katrijne vol onwil. Héé, sprak pastoor Poncke verrast, de helft van veertien onzen is zeven onzen. Lang mij de schaal, beval hij. Schóón. Ik lever u een experiment, dochter Katrijne, van het zuiverste water. Moorke is zonder twijfel onschuldig. Een vréémde kat is de rover. Let op. Lang mij thans de overgebleven helft van uw schellevis. De helft weegt zeven on zen, nietwaar? Peinst ge, dat ik niet wegen kan? Niet zo onstuimg, mijn dochter. Heeft Moorke recht op een pleiter of niet? Lang mij Moorke, Katrijne. De maarte gehoorzaamde stuurs.- Katrijne, ge gedraagt u onrechtvaardig, ge loof mij. Zie, ik doe Moorke op de andere schaal. Moorke van zeven onzen. Ei. wat ge schiedt er, Katrijne? De schaal balanceert, de naald wijst het middelste cijfer. En nu vraag ik u in gemoede: is Moorke schuldig of niet schul dig? Niet schuldig, Katrijne. Want wanneer dit uw Moorke is, waar is dan het verdwenen schel- levisstuk? En wanneer dit het verdwenen schel- levispart verbeeldt, waar wijlt uw Moorke? De fantazij baarde pastoor Poncke slechts ge ring nut. Al dieper vatte hel besef wortel, dat het lichaam-Poncke de asceet-Poncke deerlijk over- mocht. Het kostte hem inspanning, op de kan sel een sermoen gaaf te voleindigen. Het kwam hem voor, hoe hij lengerhand zijn greep verloor op de parochianen. Hij kon soms beven op de benen, zodat hij, midden in een onderlijnende geste, de gewaarwording had, alsof hij elk mo ment in elkander zou zijgen. Dan stutte hij zich schielijk op de kanselboord en voor zijn ogen wemelden de hoofden van zijn gehoor zot door een en de ramen kwamen in zwaaiende beweging en de kerkpijlers wankelden. (Wordt vervolgd) Tijdens de Spelen zal dagelijks een uur samenvatting van de sportgebeur tenissen .op beeldband worden geregis treerd. Dat gebeurt in Tokio. Tussen St. 20.30 en 22.00 uur Japanse tijd (dat is 12.30—1400 uur Europese tijd) worden 16 deze beelden naar Syncom III uitge- Li. straald en wel door het Japanse grond- Pr station in Kashima. op ongeveer 80 km afstand van Tokio. De satelliet relayeert het ontvangen beeldsignaal naar het Amerikaanse ont- pr: vangstation te Point MUGU in Cali- fornië. Nadat het beeld daar is gecon- troleerd gaat het via het Amerikaan se straalverbindingsnet door naar Montreal in Canada, waar het opnieuw op beeldband wordt vastgelegd. Ongeveer een half uur na het ge reedkomen van deze band, welke, nog vluchtig kan worden gecontro leerd. wordt de band met een char- tervliegtuig naar Hamburg gevlo gen. De vllegtijd kost ongeveer 7 uren, zodat d' band 's avonds tv*, sen half tien en tien uur in de Westduitse stad kan aankomen De beelden worden dan over het Eurovisienet naar de deelnemende landen uitgezonden tussen 22.30 en 3.00 Nieuws gram 13 25 Beursberichte! pianospel 14.00 Voor de Stereofonische uitzending: mij eens. hoorspel 16.00 Nieuws •rlands Koorfestival 1964 16.30 ichte gram 17.25 New York calling, raatje 17.30 Lichte gram voor de tecna- ers 18.00 Nieuws 18.15 Eventueel actueel I 20 Promenade-orkest en zangsolist. Hilversum II, 298 m. KRO: 7 00 Nieuws 10 Morgengebed 7.15 Lachte gram 7.55 •verweging 8.00 Nieuws 8.15 Lichte gram. raatje voor de vrouw, toeristische tips i programma voor de kinderen 10.00 ichtbakcn. lezing (herhaling) 10.10 Klass ïuziek. operette- en operamuziek (gr) 1.30 Vol-aanvooruit, lezing 12.00 An- elus 12.04 Lichte gram 12.30 Meded. ten I tuinbouw 12 33 Voor ren 12.45 Lie euws 13.00 5 10 Moderne 12.55 Katho- 13.15 Lichte en kinderko- Geluid apart lichte gram 18.50 Voor GRAMMOFOONPLATKNPROGRAMMA DRAADOMROEP Bauer (Suppe) Orkest o.l.v Nacht (Böhmi lantischer Walzer de Stedelijke Ope- tgeorg Otto: Sel. ■aham) Elf! Mayer. >ck; -flijn Geheimnisse Hermann Ha- nur (MillÖc- Hagest Aangezien Syncom III geen geluld kan overdragen, zullen parallel aan de becldoverbr nglng en t(Jdens de vliegduur de verschillende commenta toren in Hamburg via de normale te lefoonverbindingen toelichting spre ken. Zoals reeds bekend is, worden de uitzendingen voor Nederland en Bel gië Vlaams van gemeenschappelijk commentaar voorzien. Behalve deze relaisprogrnmma's zal de NTS ook elke dag in de vooravond reportages van de Spelen uitzenden. Materiaal daarvoor wordt geput uit de Auturnn^f^ale yK opnamen, welke in Tokio op film wor- ge^Na Baby* wie^gèhfs (HaHetzl* Dab den vastgelegd en dagelijks via de Mann; Morgen (Moesscr) Orkest Bert Noordpoolroute per vliegtuig naar HnP'Tcpfe^1i;fl^, ^«npkina1 ^°iCkD0wd"e ïder; Wonderlan. Orkest Bert Ki Ingrid ■bought of (Phillips) Hamburg gestuurd. Via het Eurovisie- net worden de beelden gedistribueerd, voor heruitzending in de verschillen- - de landqn. Elk land kan voor zichzell devü' kiezen, wat het wil heruitzenden. together ai Deze programma's komen dus niet eyes (Tra< eerder door dan op de dag nadat de woodHC"o' wedstrijden zijn gehouden, idem: Bt (Har

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7