Atoomschip Savannah vredesboodschapper der Amerikanen :.o PjB IN DRENTHE LUISTEREN NAAR HET FLUISTEREN VAN HEELAL ZONDAGSBLAD 96: ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1*J4 Nieuwe Lei dlse Courant Twee schepen, beide Savannah geheten, en beide beroemd De eerste Savannah was het eer ste schip, dat, zich voortbewegen de door middel van „stoom", de Atlantische. Oceaan overstak. Het schip mat 320 ton. Op 22 mei 1819 verliet het de ha ven van Savannah. Georgië, voor zijn maidentrip naar Liverpool, Enge land. Het maakte de overtocht in 29 dagen en 11 uur, en toen die tijd bekend werd sloeg men zowel in Amerika als in Engeland de handen van verbazing in elkaar. Men begreep, dat de scheepvaart een nieuw hoofdstuk van haar ge schiedenis0 was gaan schrijven. De tweede Savannah zal als de eerste geschiedenis maken. Want die tweede Savannah is het eerste vracht-passagiersschip, dat gedreven door kern energie de zeven zeeën gaat bevaren. Het meet 22.000 ton en het heeft voor zijn naam de letters n.s.. een afkorting van nucleair ship. En weer gaat een Savannah een nieuw hoofdstuk van de geschie denis van de scheepvaart schrijven. De eerste Savannah heeft, voor zover bekend, Rotterdam nooit aangedaan. Rotterdam zal wel de tweede Savannah ont vangen. Het schip maakt op het ogenblik reizen naar Westeuro- pese havens in de eerste 1 plaats om de wereld er van te doordringen, dat de Verenigde Staten van Amerika de atoom kracht voor vredesdoeleinden willen gebruiken, daarnaast om te bewijzen dat kernenergie ook geschikt is als voortstuwings middel van de (wereld)koop- vaardijvloot. Hel n.s. Savannah, het eerste door kernenergie voortgedreven vracht-passagiersschip, is op weg naar Rotterdam. Het schip is eigendom van US. Maritime Administration en US. Energy Commission waarvan N.V. Trias te Rotterdam algemene Nederlandse agent is. BEGIN Nog onder het presidentschap van generaal Dwight D. Eisenho wer werd tot de ~bouw van het n.s. Savannah besloten. Tijdens een rede. gehouden op 25 april 1955, kondigde Eisenhower de bouw vah het schip aan. Nadat met de bouwers allerlei besprekin gen waren gevoerd, werd de kiel, voor de Savannah gelegd op 22 mei 1958, op National Maritime Day, en de plechtigheid werd ver richt door mevrouw Nixon, de echtgenote van Richard Nixon. Ruim een jaar later, op 21 juli 1959, liet mevrouw Eisenhower het schip te water en gaf zij hef zijn naam. In het voorjaar van 1961 was het schip afgebouwd. Nadat de voortstuwingsmiddelen aan een streng onderzoek waren onderwor pen en getest op hun veiligheid, werd in het najaar van 1961 de reactor in het schip geplaatst. Het schip dat de belangstelling had van de gehele (scheepvaart)wereld zou zich aan de wereld gaan tonen... h L,HH im s.|&J y gT™"™" 1 Bremerhaven heeft de n.s. Savannah reeds ontvangen. Het tvas de eerste IF* esteuropese haven waar het. schip keek zich de ogen uit op de passagiers- accommodatie. Want §fll j j deze „saaV is de lees zaal van de passagiers. Nieuwe sprong in de ruimte FRAAI een wandeling te maken over het schip of om van achter de ramen de zee, al dan niet woelig gade te slaan. Televisie-apparatuur en een bioscoopzaaltje volmaken de te bieden geneugten. Dus in dit opzicht: als elk an der schip maar het zou duizen den mensen in de wereld heel wat waard zijn om als eerste een reis met een atoomschip te kunnen meemaken. Het is immers iets om wekenlang, zo niet jarenlang over te spreken. Moet nog worden vermeld, dat alle hutten, zowel die van de pas sagiers als die van de bemanning, air-conditioned zijn? Dat er een beautysalon" is en een zieken zaaltje? TOURNEE i lijn i maar ineens het meest indrukwekkende er van te vertel len: De Savannah kan zonder te bunkeren drie-en-een-half-jaar va ren en dan een actieradius heb ben van ongeveer 600.000 kilome ter, wat ongeveer vijftien maal de omtrek van de aarde is. Het schip krijgt zijn vermogen van een kern reactor, waarvoor als brandstof het uraniumisotoop U-235 wordt ge bruikt, n.l. ruim 300 kilo U-235, dat uit 10.000 ton uraniumerts is bereid in twee Amerikaanse fa brieken. Om een indruk te geven van de enorme bedragen, die met het gehele proces zijn gemoeid: De twee fabrieken zijn verrezen in Oak Ridge, Tennessee, en Ports mouth, Ohio. De laatste fabriek heeft vier miljard gulden gekost, zij is verrezen op een terrein van 1.618 hectare, met een bebouwde oppervlakte van ruim honderd hec tare. PROTOTYPE Deze Savannah, deze Vredes boodschapper, zoals de Amerika nen hun op het ogenblik meest ge liefde schip noemen, wordt tijdens reizen naar tal van havens „uit geprobeerd". Het schip moet wor den beschouwd als een prototype, en in scheepvaartkringen wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat het ooft na zijn „proefreizen" •Werkelijk in de Amerikaanse koop vaardijvloot zal worden opgeno- De lengte van het schip is on geveer tweehonderd meter. Het kan een snelheid ontwikkelen van 21 knopen. Het aantal passagiers dat het kan vervoeren bedraagt zestig, de bemanning is 110 kop pen sterk en het schip kan 10.000 ton droge lading innemen. Tenslot te: het n.s. Savannah heeft zes dekken, die zich in weinig onder scheiden van de dekken van alle andere vracht-passagiersschepen ter wereld. PASSAGIERS Het n.s. Savannah is op tour nee, en overal waar het schip tot op heden afmeerde, stroomden de kijkers toe. Op 22 augustus 1962 arriveerde het voor het eerst in zijn thuishaven Savannah, Geor gië. Zes dagen later vertrok het naar Norfolk, Virginia, met de eerste betalende passagiers aan boord en de eerste lading. Het voer langs de Westkust, het ging naar de Pacific en de havens aan de Golf. Het bezocht San Francis co en Los Angelos, Honoloeloe en Portland. In elf Amerikaanse ste den werd de Savannah bezich tigd door 340.000 nieuwsgierige Amerikanen. Meer steden in de Verenigde Staten stonden voor een bezoek op het lijstje, maar door een enkele tegenslag moest daarvan voorlopig worden afge zien. De Savannah komt nu eerst naar Europa als eerste atoom schip, en de belangstelling voor dit schip zal in de Oude Wereld niet geringer zijn dan in de Nieu we Wereld. VEILIGHEID Reeks spiegels van anderhalve kilometer Prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar te Leiden, directeur van de Leidse Sterrenwacht, en voorzitter van het bestuur van de Stichting Radiostraling van Zon en Melkweg, heeft ter verduidelijking van het probleem van de BelgischNederlandse radiotelescoop het bijgaande interessante artikel geschre ven. Sedert verscheidene jaren bestaan plannen voor de bouw van een zeer grote radiotelescoop, om de onderzoekingen van het Melkwegstelsel, waar door de Radio Sterrewacht in Dwingeloo wereld vermaardheid heeft gekregen, uit te breiden tot andere sterrenstelsels en tot onderzoek van de structuur van het heelal met behulp van zg. ra diobronnen. Het ontwerp van deze radiotelescoop is thans in grote lijnen voltooid. Tevens is over leg gepleegd tussen de Nederlandse en de Belgi sche regering. De telescoop zal geplaatst worden in de provincie Drenthe. Hij zal groter worden dan enige andere bestaande telescoop en een op lossend vermogen van ongeveer zes tiende boog- minuten hebben. periode waarin dit vermoedelijk heel sterk verschilde van de tegenwoor dige toestand. Voordat met de echte nucleaire brandstof werd gewerkt, moesten de bemanningsleden eerst terdege oefenen in het aanbrengen van de brandstofkolom. Dat gebeurde met een imitatiecel, die er precies zo uitzag als de echte. Vanzelfsprekend is de uiterste zorgvuldigheid bij deze arbeid geboden. De mannen zijn beschermd door speciale kleding en de ruimte is volkomen geïsoleerd. In de „kern" van de reactor zijn 32 afdelingen voor nucleaire brandstof. lossend vermogen een allereerste eis. Radiobronnen zijn sterrenstel sels die bijzonder sterke straling uitzenden in het gebied der ra diogolven en die daardoor waar genomen kunnen worden tot op af standen die veel groter zijn dan de grootste afstanden waartoe men met optische telescopen kan door dringen. Deze nieuwe sprong in de ruimte voert ons tot bijzonder in teressante gedeelten van het heel al. waar men kan hopen de krom ming van de ruimte te kunnen meten. De straling van deze ver ste bronnen zal er bovendien 20 lang over gedaan hebben om ons te bereiken, dat zij ons kan in lichten over het verre verleden van het heelal, en wel over een Dat de Savannah een atoom- schip is, zullen de passagiers in hun accommodatie beslist niet merken. Als op alle schepen is er naar gestreefd het hen zo prettig en plezierig mogelijk te maken. De Savannah heeft natuurlijk een aan tal salons, waar de passagiers brieven kunnen schrijven, kunnen lezen en spelletjes doen, er is weer natuurlijk een soevenier- winkeltje en een uitgebreide bi bliotheek, en voldoende ruimte om Bij de Savannah geldt: veilig heid voor alles. Knappe technici hebben net zo lang gedokterd tot zij er zeker van waren, dat uit straling uit het ingewand van het schip van de gevaarlijke stof tot de onmogelijkheden moest beho ren. Maar desondanks worden in elke havenstad, waar de Savan nah zich komt presenteren, toch nog maatregelen genomen en terecht. Het blijft: veiligheid voor alles. Toen bekend werd, dat het schip Rotterdam zou aandoen, hebben de betrokken autoriteiten tal van besprekingen gevoerd. Een van de resultaten daarvan is, dat het n.s. Savannah op motor kracht de Nieuwe Waterweg zal binnenlopen. Zij zal wel aan de kade afmeren maar een stren ge wacht zal rond het schip wor- üen geplaatst. Eind september/begin oktober komt de Savannah naar de Rot terdamse haven. Het «chip zal kijkers genoeg trekken. Want evenals 145 jaar geleden, toen df eerste Savannah Liverpool bin nenliep, zal men ook nu, hoe ver wend we ook zijn, met ontzap denken aan de „snelle voort schrijding van de techniek". De radiobronnen zijn echter niet al leen van interesse als bakens om de structuur en de evolutie van het heelal te meten. Zij zijn van even groot belang om de merkwaardige, nog volkomen on verklaarde proces sen die zich in deze bronnen af spelen. In deze bronnen treden ex plosies op die nog vele miljoenen malen machtiger zijn dan die van de zg. Supernovae, waarbij gehele sterren explodeerden. In de ra diobronnen moeten sterachtige objecten gevormd zijn die vele miljoenen malen meer massa be vatten dan de zon, super-ster ren". die blijkbaar instabiel zijn en door hun explosie de ongekend grote hoeveelheden energie ver schaft hebben, die door de ra diobronnen uitgestraald worden. Het onderzoek van deze geheel nieuwe natuurverschijnselen is thans een van de meest fasci nerende richtingen in de natuur- en sterrekunde. Een reeks Om dit soort onderzoekingen goed te kunnen uitvoeren moet men een radiotelescoop hebben van enkele, kilometers diameter, in plaats van de 25 meter door snede van de radiospiegel in Dwin geloo. Het Nederlands-Belgische project heeft tot doel een zo gro te telescoop te bouwen. Uiteraard kan men geen volledige, beweeg bare metaalspiegel bouwen van een kilometer doorsnede. Men kan echter zo'n spiegel naboot sen door een aantal Dwingeloo- telescopen naast elkaar op te stel len en de signalen, die in de verschillende spiegels binnenko men op zodanige wijze samen te voegen, dat deze rij spiegels de zelfde informatie geeft als een con tinu spiegel met een diameter gelijk aan de totale lengte van de rij afzonderlijke spiegels. De gro te radiotelescoop die thans in Oren the gebouwd zal worden, zal bestaan uit een ongeveer 1,5 km 'ange rij van 10 telescopen van 25 meter doorsnede. Hiermee zal een oplossend vermogen van on geveer zes tiende boogminuten be reikt kunnen worden bij de golf lengte van 21 cm, waardoor de telescoop vooreerst ingericht zal worden (voor de Dwingeloo-te- ln Drenthe zal een reeks i tien van dergelijke reuze te copen worden gebouwd om da mee de signaalbronnen uil heelal te beluisteren. Reuze-telescoop Het plan voor deze reuze-tele scoop is in de laatste jaren aan zienlijk geëvolueerd. Hiervoor wa ren twee redenen: ten eerste om dat gedurende het ontwerpen al lerlei technische moeilijkheden aan het licht kwamen, die in de eerste opzet niet te zien waren, en ten tweede omdat in de tus sentijd elders in de wereld ont dekkingen gedaan werden, die het gewenst maakten het ontwerp aan te passen aan nieuwe gebieden van onderzoek. Met name zijn in de laatste anderhalf jaar de sen sationele ontdekkingen gedaan van de bovengenoemde „super sterren" en „quasi-stellaire" ra diobronnen. In het aanvankelijke ontwerp was de telescoop geprojecteerd in de vorm van een kruis (de oor spronkelijke naam was Benelux kruisantenne-project). Een derge lijke vorm heeft het voordeel dat alle informatie, die nodig is voor een volledige afbeelding van het waar te nemen deel van de he mel tegelijk verkregen wordt. Een nadeel is dat men in zo'n geval om een oplossénd vermo gen van één boogminuut te krij gen ongeveer honderd reflectoren nodig zou hebben. Het technische probleem om de uit die 100 spiegels komende signalen voldoende nauwkeurig met elkaar te laten Interfereren Is zo gecompliceerd dat de bouw van een dergelijk Instrument een langere tijd zou gaan vergen dan met het oog op de zich zo snel ontwikkelende wetenschap veranti woord leek. i Precies dezelfde gegevens kun* nen ook verkregen worden door de reflectoren op één oost-west gerichte rij op te stellen en de waarnemingen van het te onder* zoeken hemelgedeelte uit te strek* ken vanaf de tijd dat het in het oosten opkomt tot het in het wes ten ondergaat. Ten gevolge van de draaiing van de aarde zal de ze rij achtereenvolgens verschil lende standen ten opzichte van de hemel innemen en in de loop van een half etmaal evenveel in formatie verzamelen als door het „kruis" op één ogenblik gegeven zou kunnen worden. Men kan op deze weg van vereenvoudiging nog verder gaan en bijvoorbeeld in plaats van een overal dicht met spiegels bezette rij een rij spiegels met grotere tussenruim te nemen en daar een in oost west richting over een paar hon derd meter verrijdbare spiegel aan toe voegen. Deze moet dan in achtereenvolgende nachten op verschillende plaatsen gezet wor den om de gaten tussen de andere spiegels op te vullen. De radio telescoop die thans in Drenthe gebouwd zal worden, zal er zo uit gaan zien. Hij zal waarschijn lijk slechts tien reflectoren om vatten, elk van de grootte van de Dwingeloo-telescoop. Maar deze reflectoren zullen In tegenstelling tot die in het kruis- ontwerp met grote nauwkeurig heid over grote hoeken moeten kunnen bewegen, waardoor zeer hoge eisen aan de mechanische structuur gesteld zullen worden. Ook het elektronische deel van het instrument zal aan uitzonder lijke eisen moeten voldoen. Flexibel Een groot voordeel van het kleinere aantal reflectoren is dat de telescoop veel flexibeler kan worden dan bij een kruis-anten- ne het geval is: bij het huidige ontwerp kan betrekkelijk gemak kelijk op een andere golflengte overgegaan worden, terwijl te vens een betere mogelijkheid be. staat om in de toekomst door mid del van zeer verfijnde, „ruis-ar- me" versterkers de gevoeligheid van de telescoop sterk te vergro ten. Het spreekt vanzelf dat tegen over de winst van deze grote ver eenvoudiging ook een verliespost staat, en wel een verlies aan snel heid van waarnemen. Dit verlies is ernstig, maar het wordt o.i. meer dan gecompenseerd door de voordelen van het nieuwe ont werp. De ontwerp-werkzaamheden zijn op de Leidse sterrenwacht verricht door een internationale groep van radio-astronomen en ingenieurs onder de auspiciën van ®en,Nederlands-Belgische raad. De Nederlandse bijdragen zijn tot dusver geadministreerd door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onder zoek en door het bestuur van de Stichting Radiostraling van Zon en Melkweg, die ook de Radio- sterrewacht in Dwingeloo en het onderzoek van de radiostraling De eerste opdracht tot het ma ken van een ontwerp voor een radiotelescoop met een oplossend vermogen van één boogminuut kwam tot stand door een over eenkomst tussen de toenmalig# O.E.E.S. en de regeringen van Nederland en België.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13