Carrosseriebouwer brak met traditie, maar buigt niet Ontwikkeling- en Saneringsfonds PW Twee toegestoken handen Uniek bedrijf maakt trekhaken voor alle soorten auto's LAND- EN TUINBOUW OP NIEUWE WEGEN NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1964 Markt- en visserijberichten KATWLJK AAN ZEE. 15 augustus Vangstibe richten uit volle zee ui kantjes: KW 130—7, KW 70—5. KW 62—1, KW 37— geen vangst, KW 141geen vangst, KW 167—geen vangst. Afslag: KW 221—103 k.. KW 37—427 k„ KW 159—306 k, KW 139—165 k. KW 49— 409 k. IJM 205 en 210-J97 k„ IJM 206 en 207—192 k. Prijzen: maatjesharing 63119, volle haring 57.50—59, steurharing 37—38, ijle haring 31. SCHEVEN3NGEN, IS augustus Visserij- berichten. ,Aanvoer;> 2675 kisten verse ha ring. 340 kisten makreel. 140 kisten schol, 60 kisten wijting, 160 kisten kabeljauw, 30 kisten diversen. 520 kg tong en tarbot. 900 kantjes gezouten haring Besommingen in guldens: SCH 842015, SCH 25—3150, SCH 12—1360, SCH 1—'1365. SCHEVENINGEN. 15 augustus Visserij- ZCILCM igkok^n^Honskoni I w'Dujnteness^ Passagiersschepen Firmanten zijn vader en zoon Zwar tjes, die vooral in de jaren na de tweede wereldoorlo" dagelijks met de enorme groei van het aantal caravans zijn geconfronteerd. Deze spectaculaire vlucl-t van car cans en bedrijfs-trek- wagentjes deed de firma enkele jaren na de oorlog besluiten het werk als carrosseriebouwers en wagenmakers grotendeels neer te leggen en zich te specialiseren in het vervaardigen van allerlei soorten itrekmechanismen. Zo vertelt de heer Zwartjes jr. nu: „We hadden eens een prachtige teke ning van een trekhaak van ten auto- fabriek ontvangen, ontworpen door een ingenieur. Maar hoe ik het ook probeer de, trekhaak was, zoals hij op papier stond, niet realiseerbaar. Toen heb ik er r één ontworpen voor die die wel aan alle m voldeed." Ik altijd zelf waar en hoe de trekhaak de auto moet komen. Dan ga ik er liggen en zie waar de sterkste plaatsen van het chassis zitten." Het gebeurt wel eens dat trekhaak in de bocht, "ie onder de wagen 1 daan komt breekt, daarom hebben besloten die bocht te vermijden plaats daarvan de bevestigingskogel tikaal op de buis, die onder de wordt bevestigd, te lassen. „Natuurlijk," vertelt de heer Zwartjes „je komt wel eens niet onderuit, want er zijn tuurlijk auto's waar je onmogelijk de b-~ht in de tr buis kan vermijden. Bui gen doen we echter bij voorkeur niet,' De firma Zwartjes heeft die Import in Nederland van de Mongoose Frictiekogel, die bouwde remvoering heeft. Deze tigingskogel voorkomt het slingeren de caravan of bagagewagen achter auto. Daardoor is het mogelijk, dat een autodie bijv. met een caravan 50 km per uur kan rijden, nu de hanger op topsnelheid kan trekken. Onverantwoord Trots zijn de heren Zwartjes op zeer - nauwe samenwerkingmet A.N.W.B., die de firma ook met raad er daad bijstaat. Soms komen er wel eens automobilis. ten bij de firma Zwartjes, die op eer veel t? oude of gammele auto een trek haak willen heb' n. Dan adviseert de heer Zwartjes jr. de eigenaar hier vanaf te zien, en vertelt hij, dat de wagen helemaal niet geschikt is t caravan of aanhanger te trekken het onverantwoord is dit toch te doen. Natuurlijk zijn er altijd mensen, die deze goede raad in de wind slaan. „Nu, als zij dar. niet horen c moeten ze maar voelen hoor, dan bel ik de verkeerspoliti die er een stokji steekt, en af en toe gebeurt het dan wei eens dat de auto in beslag wordt ge nomen, omdat bij nader onderzoek blijkt, dat hij helemaal ondeugdelijk is." De firma Zwartjes maakt trekhaken, die een gewicht van 4000 kg kunnen weerstaan. Als het gewicht boven de 750 kg komt, moeten de haken bij de rijksdienst voor wegverkeer worden ge keurd. „Ik vind echter dat de haken, ook al hebben zij een trekkracht van minder dan 750 kg, gekeurd moesten orden," vindt de heer Zwartjes jr. In de winter worden norme hoeveel heden trekhaken in voorraad gemaakt de volgende zomer, maar zo zegt de heer Zwartjes jr., het is altijd ;ok voor welke auto's je de meeste maken, omdat het ene jaar ine merk en het andere jaar een ander merk veel wordt kocht. Het bedrijf heeft zeker 200 modellen trekhaken in voorraad. Dit is nodig als bedenkt, dat er bijv. alleen voor Ford 16 typen zijn, voor de Opel 10 Citroen 6. Mocht er onderweg door een trekhaak breekt, een ongeluk gebeuren, dan is de firma Zwartjes ge heel aansprakelijk. De haken worden gemaakt van eer bepaald soort gaspijp, dat volgens de heer Zwartjes jr. aan de juiste eisen voldoet: het is niet te hard en niet te zacht. De heer Zwartjes jr. is van mening dat het niet de trekkracht is, die de Kosmos gelanceerd Het Sowjet-persbureau Tass meldde, dat de Sowjetunie een nieuwe onbe mande satelliet heeft gelanceerd van het type Kosmos. Het is de 37e kunst- laan in deze reeks. De satelliet is bedoeld voor ruimte onderzoek. De baan varieert van 300 tot 205 km van de aarde. De omlooptijd bedraagt ruim 89 minuten. Vader (op, voorgrond) en zoon Zivartjes temidden van de vele modellen trekhaken. Ook de klei ne aanhangertjes worden in het fabriekje gemaakt. Geen gebogen bevestigingsbuis, maar een vertikaal aangelaste fric tiekogel- trekhaak wel e doet breken, wan je kan bijv. met een kladblokje var papier twee auto's voorttrekken." Het ii de deining tussen de auto en caravan die de haak onder een zekere spanning zet. Als deze spanning niet goed wordt berekend, breekt het bevestigingsstuk onherroepelijk. Dat de heer Zwartjes jr. zich behalve jor het vervaardigen van trekhaken ook bijzonder interesseert voor de genbouw, is niet zo verwonderlijk als weet, dat zijn vader, grootvader overgrootvader en zelfs zijn betover grootvader wagenbouwers van beroep De betovergrootvader van de heer Zwartjes jr. is in Koudekerk aan der Jn met een piepklein bedrijfje begon- sn. Dit bedrijfje is van vader op zoor overgegaan. Na de Tweede Wereldoorlog is de va ir van de heer Zwartjes jr. in Wasse- aar op verzoek van een caravanfabriek :n verhuurbedrijf begonnen. Later bouwde de firma Zwartjes zelf vans. Natuurlijk moesten de huurders toen trekhaken op hun auto's hebben daar deze vrij moeilijk te krijgen wa: besloten vader en zoon haken te gaan maken Vader Zwartjes houdt zich op het ogenblik voornamelijk bezig met de ver vaardiging van bedrijfswagentjes van polyesterglasvezel, waarvoor hij zelf de modellen ontwerpt, de mallen maakt en de wagentjes met onderstellen fabriceert Merkwaardig Soms maken de heren Zwartjes wel ïns merkwaardige dingen mee. Zo kwam eens een automobilist met een enorme Amerikaanse wagen bij hen, die een NEDERLAND DE TUIN VAN r EUROPA (Van i In de komende jaren gaat het Ont- wikkelings en Saneringsfonds voor de Landbouw in het Nederlandse agrari- nltermate belangrijke de instèlling van dit (met voorlopig t. 50 miljoen uit 's rijks kas aan „steungeld") een goe de greep is geweest, blijkt wel uit het feit, dat er sinds 1 mei jl. al on geveer 4000 aanvragen om een bedrijfs beëindigingsvergoeding zijn ingediend. En het is wel zeker, da* er in de na bije toekomst nog veel meer boeren, die nu nog aarzelen, over de brug zul len komen. Met de stichting van het O. en S.-fonds staat Nederland op het punt zijn landbouw drastisch te sane ren, een harde, maar dringende nood- Wat zullen echter de uiteidelijke gevolgen zijn? Hoeveel landbouwbe drijven zullen er verdwijnen en hoe veel zullen er overblijven? Wat zal de rendabele bedrijfsgrootte zijn? Zal er in het toekomstige landbouw bestel van Nederland nog plaats zijn voor het eenmansbedrijf? Is het ge daan met die leuke kleine boerde rijtjes die aan een stille sloot lig gen weggescholen onder een paar hoge bomen en waar de kippen vro lijk kakelend maar wit in het wilde weg loper en in een afgeschut stuk je land wat varkens genoeglijk knorrend zich wentelen in de mod der? Gaan wij naar een toekomst, waarin in Nederland nog slechts plaats zal zijn voor Amerikaanse bed rij ven-in-het-klein: uitgestrekte landerijen met onafzienbare graan velden; grote, moderne machines, die met een minimum aan mankracht alle aan de oogst verbonden werk zaamheden in een mum van tijd kun nen verrichten; grote doelmatig inge richte bedrijfsgebouwen met lopende banden en elektronische breinen? NIET „IN KAART" Ir. J. W. Wellen, directeur-generaal van de landbouw en voorzitter van het Ontwikkelings- en h aneringsfonds, glimlachte toen wij hem deze vragen voorlegde tijdens een recent gesprek op het ministerie van landbouw. On omwonden maakt ir. Wellen echter duidelijk, dat de toekomst van de Ne derlandse land- en tuinbouw onmoge lijk „in kaart" te brengen is. Er zijn mensen, ook wel landbouwdeskundi gen, die dat graag zouden willen. Die zouden willen berekenen met welke bedrijfsomvang, outilage _.i met welk personeelsbestand een landbouwbe drijf rendabel kan draaien. Deze men sen willer. een soort planning-op- lange-termijn: zo- en zoveèl van die en die produkten hebben - we nodig, zo- en zoveel bedrijven van die en die omvang kunnen de produkten le veren; welaan, laten we zorgen, dat die bedrijven ei zijn, desnoods met een flinke reserve, en de rest kan dan wel verdwijnen VRIJWILLIG „Als dat inderdaad mogelijk was, dan zouden wf, het ongetwijfeld doen", aldus dc heer Wellen. „Maar het is niet mogelijk en daarom zou den we stellig brokken maken. Daar over zijn minister Biesheuvel en het volkomen eens. Geen sanering dus aan de hand van sjablones, maar al leen op basis van vrijwilligheid". De directeur-generaal meent, dat er in het verleden al teveel vergissingen met tot in details uitgewerkte plan nen zijn gemaakt, omdat er altijd weer factoren buiten de landbouw opdoe men, die de plannen zo niet in de war brengen, dan toch allerlei drasti sche wijzigingen noodzakelijk maken. En ir. Wellen denkt daarbij bijvoor beeld aan Zeeland, waar de Delta werken, de Europoort, het kanaal Gent-Terneuzen en de ontwikkeling van de fruitteelt een heel andere situatie hebben geschapen. En wat zullen precies de gevolgen zijn van de ontwikkeling in E.E.G.- verband? Bepaalde produkten zullen het ongetwijfeld heel moeilijk krijgen, maar voor andere produkten is er misschien een „gouden toekomst", ter wijl er ook stellig nieuwe mogelijk heden zullen worden geschapen, die we thans onmogelijk al kunnen onder kennen Voorts: in welke mate zal de invloed van de stedelijke agglomera ties op het platteland zich verder gaan 'ontwikkelen? in welke richting zal de vraag naar consumptie-artikelen gaan? Het zijn allemaal vragen, waar op niemand een antwoord kan geven, en die het daarom onmogelijk maken de toekomstige landbouwstructuur van Nederland in kaart te brengen. TUIN VAN EUROPA De stichting van.het Ontwikkelings- en Saneringsfonds betekent dan ook niet, dat de overheid daarmee een nauwkeurig omlijnd doel voor ogen staat, aldus ir. Wellen verder. Wel echter heeft de overheid de taak een ontwikKeling in een bepaalde richting tijdig te onderkennen en. waar nodig, moet helpen tegengaan of bevorderen. In dat licht moet °°k het O. en S- fonds worden gezien. Al vrij lang is het duidelijk dat de Nederlandse landbouvr saneren moet, wil hij straks in het grote Europese geheel goed in de markt liggen met een tegen een redelijke kostprijs vervaardigd kwaliteitsprodukt. En er zijn goede kansen. Ir. Wel len noemt Nederland in dit verband de „Tuin van Europa". Er is geen tweede land ter wereld, dat door klimaat, kwaliteit van de grond, geo grafische ligging en vakbekwaamheid zo gunstig „in de markt" ligt als Ne derland. Door het voeren van een actief markt- en prijsbeleid, gekop peld aan een actief markt- en prijs beleid, gekoppeld aan een actief en weloverwogen structuurbeleid, uit te voeren in nauwe samenwerking tus- Zal ook Nederland in de toe komst deze grote bedrijven kennen? ren overheid en bedrijfsleven, kunnen de voorwaarden worden geschapen, die nodig zijn, om oog goed in de markt te b 1 ij v e n. TOEGESTOKEN HAND Wat bet structuurbeleid betreft kan het O, en S-fonds een belangrijk wapen in de hand zijn. Boeren, die door gebrek aan een opvolger of om andere redenen er mee kunnen en willen ophouden, zullen een toege stoken hand vinden. Voorwaarde is echter, dat de vrij gekomen grond of wordt toegevoegd aan andere land bouwbedrijven of aan de landbouw wordt onttrokken. Samen met de reeds lang aan de gang zijnde cul tuurtechnische werken (ruilverkave ling, aanleg van wegen en water lopen, utiliteitswerken, boerderijver plaatsing enz), kan er dan tenslotte een gezonde structuur ontstaan, waar in de landbouw tenminste met reële kosten werkt. En slechts daarop is ook een gezond prijsbeleid te bou- LEEF- EN WERKBAAR Daarnaast is echter ook de ontwik kelingskant van het fonds van uiter mate grote betekenis. Het gaat er, zo vindt ir. Wellen, niet om maar „zo veel mogelijk bedrijven aan de kant te zetten", het gaat er daarentegen vooral om. dat bedrijven, die goede economische bestaansmogelijkheden hebben, maar die mogelijkheden om allerlei oorzaken niet voldoende kun nen benutten, te helpen de nodige investeringen te kunnen doen. En daarbij zullen vooral de noodzakelijke verbeteringen van de bedrijfsgebou wen, die vroeger door vele omstan digheden veelal schromelijk verwaar loosd zijn, een wel heel belangrijke rol spelen. Twee toegestoken handen dus, die geen ander doel hebben, dan een forse bijdrage te leveren aan het leef- en werkbaar maken van de land bouw in zijn totaliteit. Volgend artikel Ir. J. W. Wellen: eenmansbedrijf heeft zeker goede bestaansmoge lijkheden. „Het kan me helemaal niet schelen wat voor een auto ik krijg, want heb ik de haak niet, dan maak ik er toch eenvoudig zelf een", zegt de 33-jarige heer F. P. J. Zwartjes, één van de firmanten van de carrosserie- en wa- genbouwfabriek op het terrein achter de oude molen in het centrum van Wassenaar. Het is een bedrijf, waar vrijwel elke automobilist, die een caravan of aanhangwagentje bezit of er wel eens een huurt, direct of in direct mee te maken heeft gehad, want het fabriekje is behalve de firma Brink te Staphorst het enige bedrijf in Nederland, dat trekhaken voor alle soorten auto's zelf ontwerpt en, maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11