Nieuwe Leidse Courant Gewapende vrede is slechts adempauze 2545 f 9950.- Treinen botsten bij Utrechts viaduct Kongolese rebellen op de vlucht BOOT VN-bevelhebber op CYPRUS: Turken in T nauw door water- en voedselgebrek O.M. bespreekt pieraffaire met minister Patiënten eten veel spek LANCIA KLASSE AUTO MAREL Toglatti had hartaanval Gedupeerde toeristen eerder terug uit Spanje Niet alleen dozen en schillen, ook flessen Leven nieL duurder Commentaren Dramatische reddingsactie - kanarie uit de brand Vrijdag 14 augustus 1964, 45eite jaargang Droog weer Directeur. F. DiEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEf CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantveitigh is ghebleve* mijn hort in teghempoet" De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Droog weer met zonnige perioden, maar plaatselijk ook wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Weinig verandering in temperatuur. (Ogemaakt te 11.15 uur). Zie verder pagina 9 V.. DE wapenstilstand op Cyprus is slechts een adempauze voordat nieuwe gevechten uitbreken. Deze voorspelling is afkomstig van niemand minder dan generaal Thimaya, de Indische bevelhebber van dc VN-troe- pen op het eiland. De ingesloten Turken hebben nog maar voor hoogstens een week voedsel en water hebben ze helemaal niet. Deze toestand zal onhoudbaar wor den en als de Griekse Cyprioten hun blokkade handhaven, zal Turkije on getwijfeld de Turkse Cyprioten te hulp komen.- Intussen zou de Griekse generaal Grivas het bevel op zich hebben ge nomen van de Grieks Cyprische na tionale garde. Hij zou de plaats heb ben ingenomen van generaal Ka- rayannis, die ontslag zou hebben ge nomen vanwege een meningsverschil met Grivas. Of een voorlopige maatregel zal worden getroffen tegen de N.V. Ex ploitatie-Maatschappij Wandelhoofd Scheveningen (Zwolsman) is by het openbaar ministerie in beraad. De officier van justitie in Den Haag, jhr. mr. Th. W. van den Bosch, heeft gis termiddag over deze kwestie overleg gepleegd met de minister van justitie ad interim, mr. E. H. Toxopeus. De officier van justitie kan zoajs de zaak zich tot op dit moment heeft ont- i wikkeld, als voorlopige maatregel beve- I len: 1. dat verdachte zich van bepaalde handelingen onthoudt, en/of 2. dat ver dachte zorgt, dat voorwerpen die voor inbeslagneming vatbaar zijn, worden op geslagen en bewaard. Deze voorwerpen moeten in het bevel worden aangeduid, evenals de plaats van opslag. Voorlopige maatregelen als bijvoor beeld stillegging van de onderneming, tijdelijk onderbewindstelling en andere, kunnen ook op vordering van het open baar ministerie, op voordracht van de reohter-commissaris, of ambtshalve door het gerecht worden getroffen, evenwel niet dan nadat verdachte is gehoord, al thans behoorlijk opgeroepen. Maagkanker Het gebruik van spek bjj maag kankerpatiënten is vijftig percent hoger dan bjj patiënten die aan an dere kankers lijden of om andere reden in een ziekenhuis zijn opge nomen. Dit is een van de conclusies van het onderzoek naar de voeding en de voedingsgewoonten in een aan tal stedelijke en plattelandsgebie den in Nederland - in verband met de sterfte aan maagkanker in deze gebieden. Het onderzoek dat onder leiding stond van dir. L. Meinsma van de landelijke organisatie voor de kankerbestrijding is tussen september 1958 en juli 1960 ge houden onder 1400 patiënten. Het voedingsonderzoek heeft als enig dnidelijk verschil met meerdere spek- verbruik van de maagkankerpatiënten behalve voor de. mannen In Zeeland, opgeleverd. 1 De overige voedingsmiddelen toonden geen opvallend verschil, hoewel manne lijke maa-gkankerpaitiënten gemiddeld meer wittebrood eten en mannen en vrouwen met maagkanker minder ci trusvruchten eten dan patiënten uit de twee andere groepen, eerder een gevolg dan een oorzaak van maagkankerlijders. reeds vanaf Bel voor proefrit WASSENAAR Karayannis zou een tegenstander zijn an de militaire acties tegen de Turkse bevolking. Grivas wil volgens generaal Thimaya (India) de VN-troepen zo gauw mogelijk van Cyprus weg hebben, omdat hij ze „verschrikkelijk lastig' Voorts hebben zich de volgende ont wikkelingen voorgedaan: Op bevel van generaal Thimaya een compagnie VN-trpepen naar het rustige gebied van Mansoera en Kok kina gezonden. Binnenkort zal er een compagnie heen gaan. Secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, heeft een beroep gedaan op de landen, die militairen aan het VN-leger hebben geleverd, nog meer manschap pen ter beschikking te stellen. Turkije heeft Griekenland gevraagd, mee te willen werken aan het doen te rugtrekken van de Grieks-Cyprische troepen op de stellingen, die zij op 5 augustus innamen. Griekenland zou geantwoord hebben dat het een dergelijke stap niet kan doen. Ook heeft het afwijzend beschikt op het voorstel van Turkije, besprekingen over Cyprus te beginnen. Wel wil Griekenland aan Makarios (president van Cyprus) vragen, of de wa tertoevoer naar ingesloten Turkse dorpen kan worden hersteld. Turkije heeft premier Chroesjtsjef ge antwoord, dat het de kwestie Cyprus al tijd door vreedzame onderhandelingen heeft willen regelen. Ten slotte bleef voor Turkije slechts de mogelijkheid over van de gerechtvaardigde interventie Turkije heeft gedreigd, alle Grieken te zullen uitwijzen, als Griekenland Maka rios onbeperkt blijft steunen. Er zijn on geveer 80.000 Grieken in Turkije. Talmiro Togliatti, de secretaris-gene raal van de Italiaanse communistische party beeft een hartaanval gehad, zo meldt bet Italiaanse persbureau Ansa. Hy verblyft in Jalta op de Krlm. De toestand van de 71-jarige partyleider wordt ernstig genoemd. Prof. Spallone, de lijfarts van Tog liatti, is vanmorgen uit Rome naar de Sowjetunie vertrokken. Met hem reisde Luidi Longo, de plaatsvervangende se cretaris van de Italiaanse communisti sche partij. Togliatti is in het verleden, dankzij zijn sterk gestel, twee zware ver wondingen te boven gekomen. In 1944 werd hij door drie kogels, die een rechtsgezinde student op hem afvuurde, getroffen. In 1950 genas hij van een ge broken ruggegraat, opgelopen bij een autobotsing. Hij heeft ook een hersen operatie ondergaan. Voor tienduizenden schade Met een donderende klap boor de de blauwe diesel-reizigerstrein die vanochtend om half zes van het sta tion Utrecht was vertrokken met be stemming Geldermalsen-Dordrecht, zich even voor liet viaduct in de Bleekstraat-Vondellaan in Utrecht in de flank van een goederentrein, die van Geldermalsen op weg was naar Watergraafsmeer. De gevolgen ren ernstig, speciaal van materiële Martin's Air Charter heeft de direc tie van het Soprthuis Centrum aange boden de door het noodweer gedu peerde toeristen aan de Costa Brava vandaag mee te nemen met een vlieg tuig dat leeg van Barcelona naar Ne derland vliegt. Overigens staat het thans vast dat geen vara de 180 Nederlandlse toeristen nadelige gevolgen heeft opgelopen het noodweer. Toen woensdagnacht de awiare regens aanhielden, moester» wel veel tenten worden gestreken, i geen van de kampeeruitrustingen werd beschadigd. ANWB tot vuile gemeenten: De ANWB heeft gisteren aan de col leges van B. en W. van alle Nederland se gemeenten een brief gezonden met het verzoek snel een bepaling op te nemen in de algemene politieverorde ning, waarin het wegwerpen of achter laten van schillen, dozen, flessen en ander klein vuil strafbaar wordt ge steld. Het verzoek van de bond komt voort uit ongerustheid over een nieuw soort verpakking die aan de markt is gekomen: de „weggooiflcs". i de KIT.l „Vindt u het niet jammer, dat u niet jcmg was in een tijd dat er tv, transistorradio's, Elvis Presley en bandrecorders waren?" se Gemeenten die heeft toegezegd als daar om wordt gevraagd graag voor lichting te willen geven over juridisch sluitende aanvullingen of wijzigingen op of van bestaande gemeentelijke bepalin gen. De ANWB is bang dat weldra een aan tal bedrijven een Nederlandse brouwerij die de „weggooifles" geïntroduceerd heeft zal volgen. Dan zullen binnen korte tijd vele hele, maar ook gebroken fles sen afgevoerd moeten worden. De bond vreest dat dit afvoerproces niet altijd even vlot zal verlopen en dat men binnen korte tijd langs wegen en paden en op picknickplaatsen niet alleen ,,de schillen en dc dozen" maar ook in toenemende mate flessen en glasscherven zal aan treffen. In een aantal gemeenten waar de alge mene politieverordening al wel voorziet in volgende bepalingen is (zo is de bond bekend) al opdracht gegeven om op de naleving daarvan streng toe te zien Prinses Gracia in verwachting Gisteren is in Monte Carlo bekendge maakt dat prinses Gracia van Monaco in februari haar derde kind verwacht. De twee kinderen van de voormalige filmster en haar echtgenoot zijn prinses Caroline (7) en prins Albert (6). Voor de polio-beademings- patièntjes die in het Haagse zie kenhuis Zuidwal woden ver pleegd, was het gisteren een feestdag. Ze waren aanwezig bij de eerstesteenlegging van hun nieuwe „home". Het wordt een bungalow met twaalf kamers, badgelegenheid, oefenlokaal, dagverblijf en n beschutte tuin. In elke ruimte zijn ademhalings stopcontacten aangebracht die de patiënten in staat stellen zich met grotere vrijheid dan voor heen te bewegen. Aanwezig wa ren de commissaris der Konin gin, mr. J. Klaasesz, die voorzit ter van het Prinses Beatrixfonds is, de waarnemend voorzitter van de Haagse afdeling, mr. D. P. C. de Hoop Scheffer, wethouder mr. W. A. Scnoutsn, familieleden en belangstellenden: Truusje van Berkel en Jenny Hessing brach ten de cement aan (zie foto), Keesje Groenewegen mocht de tractor bedienen die de steen liet zakken. Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud gaf medio juni tot medio juli geen wijziging te zien en bleef der- halve staan op 115. (Basis 1959—'60 100) Stijgingen voor woninghuur en voor PTT-tarieven werden gecompenseerd door dalingen voor voeding en kleding (uitverkoop Het indexcijfer inclusief verplichte sociale verzekeringen en loonbelasting steeg van 113 tot 114. Alle uitgerekende kampeerders hebben tijdelijk onderdak en verzorging kunnen vinden. Gistermiddag bleek dat de ping nog in orde was, zodat men naar het terrein kon terugkeren. Gisteravond omstreeks negen uur begon het echter weer heivg te regenen. Volgens de direc tie' van Sporthuis Centrum heeft men voor de groep van 180 Nederlanders tij delijk onderdak en verzorging beschik baar, zodat er geen enkele reden voor on gerustheid behoeft te bestaan. Van de zijde van Sporthuis Centrum is meegedeeld dat nieuwe tenten en tent onderdelen naar Spanje zullen worden gezonden, als mocht blijken dat ernstige schade is aangericht aan de kampeeruit rustingen van de Nederlanders. Als de ge troffen kampeerplaats voorlopig niet ge bruikt zou worden, zullen de vakantie gangers naar een van de vele andere campings in de naaste omgeving worden overgebracht", aldus de heer Terwan var Sporthuis Centrum dat de reis had geor ganiseerd. Het eerste treinstel van de reizigers trein ontspoorde. De machinist, de 49- jarige A. S. uit Utrecht, kreeg een lichte shock, de hoofdconducteur een snij wond in het gezicht. De cabine van de diesel- trein en het eerste reizigerscomparti ment werden aam één kant totaal open gereten. Van de goederentrein, die uit een veertig a vijftig wagons bestond, ontspoorde éém wagon en kantelden De plaats waar het ongeluk gebeurde was een kruispunt waar het goederen- spoor uitmondt in de lijn Utrecht-Gel- dermalsen-Dem Bosch, een van de drie belangrijke noord-zuidverbindingen van de Nederlandse Spoorwegen. De bedde sporen vam de lijn Utrecht-Geldermal- sen-Den Bosch werden ontzet. Ook de twee g»ederensporen zijn ontzet. De bo venleiding liep aam de onderkant schade op. Het treinverkeer tussen Utrecht Geldermalsen kwam stil te liggen. Bus sen onderhielden een groot deel van de dag de verbinding. Men hoopte de spoor lijn voor de avonddrukte te hebben her steld. Volgens de N.S. bedraagt de materiële schade ettelyke tienduizenden guldens. Twee zusjes al 12 dagen spoorloos Sedert by na twee weken zijn twee Enschedese zusjes spoorloos. De meisjes, de zestienjarige Meintje Caroline Kos ter en de dertienjarige Cardina Meintje Koster, zijn op 2 augustus uit huis weg gelopen en tot op heden nog niet terug gekeerd in hun woning, Sabangstraat 7 in Enschede. De ouders, die aanvankelijk dachten dat de meisjes nog wel zouden terr_ ren, hebben pas eergisteren de politie van de vermissing in kennis gesteld. Signalement van het oudste meisje Meintje Caroline Koster, geboren 1 ok tober 1948, verkoopster, 1.65 m lang, boog opgemaakt geblondeerd haar, smal gezicht en blauw-gryze ogen. Zij is ge kleed in een blauw truitje, kleurige rok, bruin kort suède jasje. Zij draagt open rode schoenen. Zij is in het bezit een blauw geruit tasje. Signalement jongste meisjeCardina Meintje Koster, geboren 22 augustus 1950, 1.63 m lang, donkerbruin haar, dat eveneens hoog opgemaakt is, rond ge zicht en blauwe ogen. Zij is gekleed in een wit truitje, grijs geruit mantelpakje en een kort bruin suède jasje. Zij draagt witte schoenen met hoge hakken. Beide meisjes lijken ouder dan zy zijn. Paniek door Amerikaanse steun TTET nieuws dat Kongolese troepen woensdag met steun van Ameri kaanse toestellen in centraal Kivoe de oprukkende opstandelingen heb ben teruggeslagen, waarbij aan de zijde van de opstandelingen ruim honderd rebellen werden gedood, heeft grote paniek veroorzaakt onder de aanhangers van Soumialot. De op standelingen die de stad Kabalo 700 km. van Elisabethstad hadden bezet, vluchten thans in wanorde de stad uit. Ook de rebellen in Albertstad maken zich op het ogenblik gereed om de stad te verlaten. De paniek wordt nog vergroot door het feit dat de opstandelingen verno men hadden dat Tsjombes leger ver sterkt wordt met zeven Amerikaanse toestellen en parachutisten, die in middels in Kongo zijn gearriveerd. De Deense ambassadeur in Leopold, stad deelde gisteren mee dat 17 Noorse zendelingen onder wie elf vrouwen in gevaar verkeerden in de gebieden Buta, Bonda en Jmongo in het noord westelijke deel van de Kongolese pro vincie Oriëntale. De zendelingen wor den zowel door de rebellen als Kongo- e soldaten van de regering bedreigd, o zei de ambassadeur. De opstandelingenleider Soumialot verklaarde tijdens een interview met een correspondent van een Belgisch blad, dat hij het niet voorzien heeft op Mr. Guépin in België omgekomen By een autobotsing onder St. Truiden n België is gistermorgen mr. A. J. Guépin, commissaris van de N.V. Phi lips' Gloeilanmpenfabrieken, om het le ven gekomen. De heer Guépin was met zyn echtgenote op weg naar een vakan tieverblijf te Vittel in Frankryk. By het kruisen van de steenweg Brussel-Luik werd zyn wagen gegrepen door een vrachtauto. De heer Guépin werd op slag gedood, zyn echtgenote is in zorg wekkende toestand opgenomen in het ziekenhuis van St. Truiden. de Europeanen, maar wel op het „fas cistisch en verrot regime van premier Tsjombe". Soumialot verklaarde Tsj be niet te erkennen als premier van Kongo, omdat diens benoeming door president Kasavoeboe onwettig is ge weest. Hy stelde voor algemene verkie zingen te laten houden en zwoer zich bij de resultaten daarvan te zullen neer leggen als Tsjombe door het volk wordt gekozen. Met betrekking tot de Chinese hulp aan zijn beweging zei hy dat dit een „propagandaleugen" was. „U mag in Albertstad rondlopen, u zult daar geen Chinezen zien. Onze wapens zyn van Amerikaans makely en niet Chinese," aldus Soumialot. Intussen is de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken, Men nen Williams die belast is met aange legenheden inzake Afrika, in de Kongo lese hoofdstad aangekomen voor over leg met de Kongolese leiders over ver dere Amerikaanse hulp in de stryd te gen de opstandelingen. In Leopoldstad werd vanochtend of ficieel bekendgemaakt, dat het door op standelingen bezette Stanleystad thans geheel is omsingeld door regeringstroe pen. De opstandelingen hebben gisteren het vertrek van de staf van het Ameri kaanse consulaat in deze stad gelast. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt geïllustreerde prijslijst T\E publikatics in onze bladen over de mogelijke stichting van een autonoom wegenfonds hebben be grijpelijkerwijze in brede kring de aandacht getrokken. Er blijkt achter de schermen door de gezamenlijke verkeers- en vervoersorganisaties hard te zijn gewerkt en de resulta ten van de zeer gedegen studies, waaromtrent voeling met het depar tement van verkeer en waterstaat is gehouden, hebben geresulteerd in een proeve van een voorontwerp van wet, dat straks als een goed uitgangspunt kan dienen voor een wettelijke regeling van deze vrij ingewikkelde materie. Het ziet ernaar uit. dat binnen af zienbare tijd de stichting van een autonoom wegenfonds een alleszins „haalbare" zaak is. De laatste jaren is ieder wel tot de overtoiging ge komen, dat de chaos in het verkeer steeds groter zal worden, als niet het wegennet met minstens enkele duizenden kilometers wordt uitge breid. Men moet over zon getal niet licht denken, maar men zal zich dan tegelijk het alternatief moeten in denken voor het geval het niet zou gebeuren. Men mag niet^isen, dat de capaciteit van al onze wegen voldoende moet zijn om ook de meest extreme dagen en perioden van verkeersdrukte op te vangen. Maar men zal zich wel dienen te realiseren, dat wat nu nog als extreem moet worden gekarakteri seerd binnen luttele jaren heel ge woon zal zijn. TTET IS in strijd met de feiten te beweren, dat er de afgelopen jaren op het gebied van de wegen bouw weinig of niets is gebeurd. Het ene jaar is het aantal gereedge komen kilometers weg aanmerkelük groter dan het andere jaar, maar dit heeft zijn aanwijsbare oorzaken. Wie geregeld door ons land rijdt zal spoedig constateren, dat er in verge lijking met een jaar of zes zeven geleden, prachtige wegen en wegge deelten zijn bijgekomen en dat het aantal kostbare (en ingewikkelde) kunstwef-ken In die wegen legio zijn. Maar ieder weet ook, dat het aantal motorrijtuigen de laatste jaren met sprongen omhoog is gegaan en dat wij de eerste decennia (als onze wel vaart tenminste blijft toenemen) de „top" van onze motorisering nog niet hebben bereikt. Minister Van Aartsen heeft gelijk, als hij in de Kamer zegt, dat hij aan de wegenbouw doet wat hij kan, maar dat er op een gegeven moment een eind komt aan de mogelijkheden, waarover hij in het raam van zyn begroting kan beschikken. Wij zijn totaal overrompeld door de toene ming van het aantal auto's op onze wegen, een toeneming, die alle prog noses verre overtreft. TV/AT nu te zeggen van een wegen fonds? Er zijn enkele stevige bezwaren tegen aan te voeren. Al meermalen is op de stichting van zo'n fonds in onze volksvertegen woordiging aangedrongen. Geant woord werd dan van regeringszijde, dat een dergelijk fonds bezwaarlijk in ons staatsbestel kon worden ge ïntroduceerd, omdat het in wezen los zou staan van de totale finan- cieel-economische situatie, die voor een niet onbelangrijk deel conjunc tureel wordt bepaald. Voorts zijn er nog heel wat andere zaken, die geld vragen: defensie, on derwijs, de culturele sector, de on derontwikkelde gebieden enzovoort. Als wij het principe van het beschik baar stellen van gelden uit de alge mene middelen loslaten, waarom zullen dan ook niet voor andere be langrijke zaken speciale fondsen worden gesticht? Men kan niet ont kennen, dat in deze redenering veel waarheid schuilt. En wanneer de sa menwerkende verkeers- en vervoers- bonden zeggen, dat dan maar in an dere sectoren offers moeten worden gebracht, dan rijst de vraag waar die offers dan rezocht moeten worden, wil men elders geen slachtoffers maken. Waar het op neerkomt is, dat de op brengsten van de motorrijtuigenbe lastingen van 't b'izonder invoerrecht op benzine volledig ten goede zullen komen aan de wegen. Daarmee zul len dan dus tyDische bestemmings heffingen hun intrede doen. De op brengsten van deze belastingen mo gen dan voor geen cent voor andere zaken worden gebruikt. En dat be tekent in de Nederlandse verhou dingen een nrinciDiële ommezwaai. Op zichzelf behoeft daartegen geen bezwaar te bestaan: als de nood hoog gestegen is, dienen bijzondere maat regelen te worden getroffen. En de nood op onze wegen is hoog gestegen. H«*t is daarom on z'n minst toe te juichen, als wordt nagegaan waar en welke offers gebracht zouden moeten worden als de op het verkeer druk kende belastingen geheel aan do wegen ten goede zouden komen. In het ziekenhuis te Groningen is de 67-jarige mevrouw W. Spoelman-Stege- i overleden, die gistermiddag door bestelauto werd overreden en zwaar gewond naar het ziekenhuis moest wor den gébracht. Twee brandweerlieden hebben gisteren vlammen en rook getrotseerd en zyn via een ladder naar de vierde verdieping van een brandend gebouw in Oslo geklommen, in een dramatische reddingsactie. Zij sloegen twee ruiten in, drongen een kamer binnen en kwamen even later weer triomfantelijk tevotrschijn met een kanarie in een kooi De eigenares van dc vogel was eerder uit het gebouw gered. Toen zij zich plotseling herinnerde dat haar kanarie nog door de vlammen en een verstik kingsdood werd bedreigd, smeekte zij de brandweerlieden haar lievelingsbeest op te halen. Het gebouw heeft ernstige brandschade opgelopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1