„Steilstarter" V/Stol toch in opmars SEIN VOOR TREK NAAR WINTERKWARTIEREN Imposant Kleine sensaties uit de televisiewereld Britten hadden de primeur jVoor civiele en militaire?, luchtvaart Vogelleven in augustus WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1961 Allemaal echt gebeurd pOOR de rubriek Confrontatie pleegt de AVRO-televisie een zorgvuldige keuze te maken uit interessant buiten- kinds filmmateriaal. Zo werden we gisteravond geconfronteerd met het b'j velen van ons onbekende Amerikaanse Mogen we de buitenlandse bron- ;n geloven, dan gebeuren er nog sensationele dingen gebieder luchtcommando SAC, dat de grootst internationale televisiewereld. Een technisch paar van die nieuwtjes, welke pen- voor een nen in beweging hebben gezet en westelijke telefoons deden rinkelen, vertellen wij u getrouw over, opdat ook u eens fijn het hoofd kunt schudden en „tsjonge tsjonge" zeggen. In Vlaanderen women brave en goed gelovige lieden. Want niet minder dan 9 personen hebben brood gezien in een toch zo doorzichtige zwendel in oude. opgelapte televisietoestellen. Maar zij werden ten slotte toch in de kuif ge pakt en voor de kantonrechter gesleept. Zij hadden een lucratief handeltje gemaakt met de via advertenties mogelijke toepassing vernuft heeft aangewend constante luchtcontrole ovc i en strategische punten. Zulks r de kijker werd verklaard, ..dag en nacht te waken over de vrij- heid'f, en te zorgen dat Amerika bif elke agressieve daad binnen een kwar tier kan toeslaan om oorlog te voor- Uitermate imponerend is dit gewel dige apparaat, waarin beproefde man grote verant- zich ne te ontwikkelen, die in gebruik zal ker. met dit verschil dat de worden genomen door de RAF. Het toestel zal moeten dienen als vervanger van het Hunter-aanvalsvlieg- tuig, dat zo langzamerhand zijn tijd ge had heeft. Verder werd opdracht gege- de ontwikkeling transportvliegtuig met STOL-capacitei- ten. hetgeen wil zeggen dat deze vrachtvaarder in staat zal moeten zijn om vanaf zeer kleine, in der haast aangelegde, terreinen te opereren. (Van luchtvaart medewerker) Ernst tTOEWEL in de laatste defensie nota wordt gezegd dat de in dienststelling van V/STOL-vliegtuigcn voor ons land voorlopig nog te kost baar is, gaat de vliegtuigindustrie ge staag voort met de ontwikkeling van dit soort machines. Het bijzondere van deze machines is dat zij in JI staat zijn vertikaal te starten en over te gaan in normale horizontale J vlucht. De machines zullen ertoe kunnen bijdragen dat de mobiliteit van de troepen aanzienlijk wordt verhoogd. Daarnaast zal ook de civiele lucht- .vaart de vruchten kunnen plukken deze ontwikkeling, die de aanleg van kostbare luchthavens overbodig 11 maakt. i1 Lange tijd heeft het gerucht de ronde gedaan dat men verder zou afzien van 11 de ontwikkeling van „steilstarters". De 1J ontwikkelde projecten zouden te inge- i i wikkeld en in de praktijk, door hun 1J verspreiding, niet effectief kunnen wor- 11 den ingezet. Verder zou de aanschaf j te kostbaar zijn cn de eisen zo abnor- i maal dat er geen project aan zou kun- i nen voldoen. J In weerwil van al deze bezwaren gaat de vliegtuigindustrie voort met de ontwikkeling en bouw van dit soort i machines, die ongetwijfeld een omme- J keer in de luchtvaart te weeg zullen i| brengen. De Britten komt de eer toe om als i| eersten erin te zijn geslaagd een •j jachtvliegtuig te ontwikkelen dat in J staat is om vertikaal te stijgen en te ij landen en zich tijdens de vlucht te ge- dragen als een gewoon vliegtuig. De Britse minister van defensie heeft de industrie opdracht gegeven een machi- W eersverbetering IN de nacht van dinsdag op woens- dag kwam over Duitsland een j regenfront naderbij. De regenzone breidde zich voornamelijk over het zuiden en midden van het land uit. Achter het front voert een noord oostelijke wind warmere en drogere lucht uit Scandinavië aan. Vóórdat deze ons land bereikt: trekt eerst nog een kleine storing voorbij, die zich aan het eerder genoemde front ont wikkelde. De regen die tot nu toe in Duitsland viel was overvloedig. Op tal van plaatsen viel meer dan 40 millimeter in twaalf uur tijds. Voor het komende etmaal wordt verwacht dat aanvankelijk vooral in de zuide lijke provincies nog regen valt, maar dat van het noorden uit de bewolking gaat breken. De wind wordt geleide lijk noordoostelijk en wordt krachti ger. Straudverwachting Een warmtefrontje uit Duitsland pas ace rt vandaag met veel bewolking en wat lichte regen Morgen bereikt or.6 drogere lucht uit Skandinavië met op klaringen Een zwakke meer noord oostelijke wind en een stijging van temperatutur In de middeg 20 21 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten- tegen het einde van do week zonniger en ook iets warmer strandweer. ZON EN MAAN Donderdag 13 augustus: zon op 5 20. onder 20.08; maan op 12.00. onder 2243 Zaterdag 15 augustus: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 13 augustus: 6.44 v.m.. 19.06 n.m. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van drs. H. Jonker, laatstelijk consul-generaal der Nederlanden te Mon treal. tot ambassadeur te Monrovia, e: vens tot ambassadeur in Guinea. Dat het inderdaad ernst i6 met de ontwikkeling van deze nieuwe concep tie bewijst wel dat binnenkort het eer ste V/STOL-jager-equadron ter wereld zal worden geformeerd. Het zal wor den uitgerust met de loodrecht starten de en landende Ilawker P. 1127 en zal worden gestationeerd op de Engelse basis West Raynham. Zeer bekwame en ervaren vliegers en technici uit Engeland, Amerika en Duitsland zullen het squadron beman nen en hun taaak zal bestaan uit het evolueren van nieuwe operationele tak- tieken. die mogelijk worden door de toepassing van de eigensdhappen van een dergelijke supersone jager. Men zal de beschikking krijgen over negen toe stellen, die nu hun operationele waarde zullen moeten bewijzen. In Engeland worden reeds drie jaar lang proeven met dit soort vliegtuigen genomen, daarbij op de voet gevolgd door dc Fransen en Westduitsers. De laatsten hebben het vooral gezocht in de ontwikkeling van een lichter en dus goedkopere machine. Men hoopt in 1966 te kunnen starten met de bouw van dit gevechtsvliegtuig waarvoor men ook andere NAVO-landen tracht te interes- i. Italië zou veel belangstelling heb ben. terwijl de fabriek een eerste op dracht van 200 machines verwacht voor de Luftwaffe. Het zUn echter niet alleen gevechts vliegtuigen die men in ontwikkeling heeft. Zoals terloops al opgemerkt, werkt men ook aan vrachtvliegtuigen, ran een korte baan los zullen kun- komen. In deze categorie zjjn het de transen die met hun Breguet 941 het spits hebben afgebeten. Deze machine is momenteel in de Verenigde Staten om daar zijn kunnen tonen. Indien men daar belangstel ling heeft, in de vorm van een produk- tieopdracht, zal een Amerikaanse firma dit toestel in licentie gaan vervaardi- gen. Dezer dagen is in Amerika een lood recht startend transportvliegtuig ge reedgekomen dat ontwikkeld werd voor de gezamenlijke strijdkrachten. ^Uiterlijk deze machine normale hoogdek- met zjjn vier motoren onder een hoek van 100 graden gedraaid kan worden. Dit toestel is in staat 32 volledige uit geruste militairen of drie en een halve ton vracht te vervoeren bij een snel- uoorde.ökheid ir^en. WV keten op ^TplaaKeliJie b!kd™ ff™ oude beestjes, die niet veel Dezer dagen is in Amerika een STOl.-transportvliegtuig gereed gekomen met een draaibare vleugel. heid van ongeveer 400 kilometer per Er zullen er voorlopig vijf evolutie-proeven worden gebouwd. Ergo kunnen de geruchten over falen van de ontwerpen rustig e het rijk der fabelen worden verwe: De ontwikkeling daarvan gaat met e schreden voort en zal in de loop an de komende jaren bewijzen dat het j i'pe dienstbaar is voor de militaire civiele luchtvaart. Een staaltje van moderne Japanse architectuur vormt deze toren, geïnspireerd op een oude pagode. De toren zal tijdens de Olympische Spelen als controle-toren voor radio en t.v. gebruikt worden. Op de hoogste verdieping komt een politie-post, die het verkeer op het Olympische plein zal contro- de lucht tanken en dus onbeperkt lang boven kunnen blijven, tegen ver bijsteren de elektronische apparatuur, in tot het uiterste beveiligde onder grondse commandoposten en klaar staande raketten. En wij hoorden juist zoveel van de veelvuldige ingewikkel de oefeningen grijpen. Of e nauwende controle nu rust en ver wen wekt of juist angstig maakt de vrceselijke mogelijkheden kernoorlog, zal i ader voor 450 gulden behoefden te kosten, maar natuurlijk als nieuw werden aangepre zen. Deze apparaten „waren geschikt voor de ontvangst van televisiepro gramma's uit alle landen, met inbegrip van Amerika en Rusland en hadden een aansluiting voor rechtstreeks» er niets van te be- ontvangst van Telstar". dergelijke bijna be- Onnozele zielen trapten er fiks in, en zij waren ook nog te porren voor een „financiële regeling" waarbij de prijs dan stiekum opliep tot die, zichzelf welke men voor een echt nieuw toestel moet neertellen Lucratief moeten uitmaken. Er werd echter even een tip van de sluier, dia de werke lijke gevaren van een moderne oorlog voering gelukkig nog bedekt, opge licht. Eerder op de avond zagen wij een hoogst onschuldig, maar in geraffi neerde eenvoud juist heel charmant cabaretje van de jonge Larense kunst schilder Corstiaan de Vries, die, be halve de teksten ook de aparte decors het wél en de geestige tekeningen voor zijn wat Lucratiever nog is het, opdracht te krijgen voor het schrijven van een te levisiespel voor alle Eurovisielanden: het zgn. Grootste Theater ter wereld. Harold Pinter, de Britse auteur die het derde spel in deze serie heeft ge componeerd, ontving als honorarium f 56.000. Maar ja, hij heeft voorlopig ook slechts kans op één opvoering (zij het in vele landen). Naar die opvoering zullen echter tientallen miljoenen toe schouwers kijken. Geen stuk ter we reld trekt zo'n groot publiek en ware zou de schrijver heel incasseren. Relatief is het t Marijke honorarium dus niet zo opvallend en heel be- groot, al is het natuurlijk wel aardig Corstiaan de meegenomen. Intussen: de opvoeringen zijn ge pland voor september a.s„ de data zijn nog niet vastgesteld. Dertien landen zullen er een televisie-opvoering van geven. In Polen is weer eens een heel nieuw rekening nam. Samen Morley maakte hij koorlijk programma Vries beschouwde dit cabaretje als een aardig experimentmaar wat ons be treft, mag hij er een gewoonte voor af en toe van maken. Weer eens iets nieuws en heel fris van presentatie. Monty Landis. Zijn verdienste hij zich niet zomaar komiek noemt hij is het werkelijk en dat is een grote zeldzaamheid. maken. Geen proef- gebruik. geen huurkoop, maar eenvou dig: lenen. Fr Is In Warschau een centrum op gericht dat ZURIT heet en dat in korte ENIGE tijd geleden zagen we een foto van een ooievaarsgezin in Oudewater. De familie bestond uit vader en moeder plus drie al be hoorlijk uit de kluiten geschoten jongen. Het was verheugend, dat dit echtpaar weer met succes had ge broed. We zijn er op uit getrokken om enkele ooievaarsnesten te be- Ons eerste bezoek gold het nest te Leerdam. Helaas bleek dit niet bewoond te zijn. Een tweede onbewoond nest w dat te Streefkerk en het derde dat be zocht werd was het bekende paalnest Alblasserdam- Gelukkig was dit wél be woond en ook daar waren drie jongen. Later ontvingen we bericht, dat er in Almkerk eveneens een nest met drie jongen was. Prettig dat de bewoonde nesten alle drie jongen hadden, jammer dat enkele nesten niet bewoond Het gaat met de ooievaarsbevolking i ons vaderland helemaal niet ens. Ieder jaar zijn er minder nesten bezet en dientengevolge worden er jonge ooievaars geboren. Bedroeg het Pastoor Poncke duwde zich kregel uit de ze gel omhoog, stapte naar de boekerijdeur, .rukte deze op een brede kier open cn stak zijn hoofd i de gang. Zo, snauwde hij de verbijsterde Jaak in t gemoed, wanneer ik niet thuis ben. bèn ik niet thuis. En schaam u, een ezel te geloven en niet mij, oude bezadigde man! En de boekerijdeur knalde weer dicht. Pastoor Poncke bekortte zijn brevieringen steeds meer. En in de nazomer waren zij in gekrompen tot een halve stonde. Katrijne, die er zich over verwonderde, zette hij de redenen ervan wijdlopig uiteen: Katrijne-kind, becijfer eens hoeveel jaar ik ..j al de buiten heb gedaan met het getijden boek. Gij komt dan tot een kloeke jarenreeks, nietwaar? En bepeins nu het landschap, waar over ik zulk een reeks van jaren het oog liet weiden. Het is alleszins schóón, zeker. Immer hoordet gij het mij roemen. Evenwel kaff er een ogenblik in uw bestaan komen, dat ge ont dekt wat ik heten wil: de herhaling. De seizoe nen herhalen zich in eendere regelmaat. Op de lente volgt de zomer, op de zomer de herfst, op de herfst de winter, op de winter de lente, en zovoorts, enzovoorts. Ge gaat u dan op een tijd stip eens afvragen, waarom het, bij wijze van variatie, niet zomert direct na de winter, ge zoudt om zo te zeggen, Katrijne, de tarwe-aren willen weten rijzen en rijpen vanuit de sneeuw laag enzovoorts, enzovoorts En daar u zulks op den duur evenmin bevredigen zou. zijt ge genegen nog andere herhalingen te verhin deren. Bij voorbeeld, mijn dochter: de sneeuw eeuwig wit en het gras eeuwig groen. Waar- i, zint ge ten leste, wordt, voor de aardig heid, de sneeuw niet eens groen en het gras wit? En waarom moeten de bomen altoos groen zijn? Ge zoudt waarlijk blauwe bomen willen of rode, opdat ge u vers verlustige, weet ge! En nu kunt ge vlot tegenwerpen, hoe de Heer-God het aldus verordineerde, dat het gras groen van verve is en de sneeuw blank en men aan Zijn wil niet tornen mag goed, doch hiermee zijn mijn ervaringen niet weggewist. Zoek er van mijn kant geen rebellie in, Katrijne! Mijn zin tuigen ontvangen het uitzicht en mijn zintuigen worden vermoeid door de eentonigheid der din- LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Dam me Is Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT gen. En üeze zintuigen-acht ui evenzeer van dc Heer-God stammend als de ordeningen en cou- leuren van de buiten.Beiden, boud gesproken, Ka- trijne-dochter. zijn mij gaan vervelen. De buiten verveelt mij, ziedaar. Begrijpt ge mij? Katrijne zegde te begrijpen, doch voegde er aan toe, dat zij niet begreep, waarom eerwaar de tegenwoordig zo weinig at. Ik heb mp ogen, eerwaarde en ik geloof niet, dat ik slech ter kook dan voor dezen, al maakt gij, dat ik geen voldoening heb van mijn keuken Dit is een verwijt, Katrijne een on rechtvaardig verwijt Wat nu. Katrijne? Uw voorschoot néér! Ei, huilt ge, Katrijne? Vannacht, hikte Katrijne, droomde ik, dat gij krank waart Ik zie wel, dat gij verma gert en Pruyk zegt het, en Corneel Caboor zegt het en heel Damme In pastoor Ponckes keel klokte een lach- Katrijne. Katrijne, ge doet mij lachen. Zeg gen, Katrijne, vliegt over hillen en heggen. Zeg gen is wind. Niemand heeft er houvast aan. En dromen, Katrijne, vliegen over bermen en bo men. Het is insgelijks wind. Begoocheling. Be drog. Ik voel mij leven als kwik en ik waar deer uw keuken gelijk nimmer. Ik eet minder. Héé, waartoe zou ik méér eten. Ben ik een gul zigaard? Zegde ik niet steeds: O, Sancta Sobrie- tas? (O. heilige soberheid!) Ben ik niet een man van matigheid? Vergat ik ooit de verwit tiging van de Heilige Gregorius: dat er door gulzigheid velen zijn gestorven en nog dagelijks sterven, niet enkel naar het lijf, doch ook naar de ziel? Neen, Katrijne. Ho, hoe ik lachen moet! Spits uw brein, Katrijne en pleeg logica. Ha, het ene spruit simpel uit het andere voort. Ik eet luttel. Natuurlijk eet ik luttel. Immers heb ik mijn lichaamsbewegingen beperkt, zijn de bre- viertochten niet uitgebreid meer. Daarom vol staat mij de maag met een geringere portie. Nietwaar? En dat van het vermageren. Zaagt gij mij ooit verlijvig? Alle vet is weelde, en weelde verderft ons. Wilt ge, dat ik verderf, Ka trijne? Ik had altijd een hekel aan vette pries ters. Vet verwijdert u van Ons-Heer. Ik draag nóg te veel vet, geloof mij. Ge zult mij nog meer vermageren zien. Bekommer u er niet om. Ik voel mij elk etmaal gezonder. En dan zoudt gij, Katrijne, u muizenissen in de kop halen. Ge doet mij lachen. Wat bekom ik straks op mijn avondbrood, mijn dochter? Ik heb zin in kaas Kaas verleent de maag kracht en bevordert de appetijt. Er is geen kaas in huis, zegde Katrijne met een allerlaatste veeg over haar ogen. Ik wou vlieskens broodspek bakken Ook wèl, Katrijne. Want kaas verzwakt de Katrijne. Want kaas verzwakt de maag en be neemt de appetijt. Wat is er, mijn dochter? Eerst zegdet gij, dat kaas Katrijne, onderbrak pastoor Poncke de maarte belerend, het eerste geldt voor het geval dat er werkelijk kaas aanwezig ig, het tweede voor het andersomme. Omtrent een week lang gelukte het pastoor Poncke met de leugen aan Katrijne betreffende zijn lichamelijke gesteltenis méde zich zelve te beliegen, klampte hij zich eraan beet. Ei-lieve, er mankeerde hem niets! Lustig brevierde h(j de uitgestippelde ronde. Warelijk monotoon was hem het landschap geworden. En dachten zijn duivelkens, dat zij kleinerende macht over hem bezaten? Contrarie: hij, Benedict Poncke was de machtige en zijn engelbewaarder. En de maag. Here, de fantazij is bekwaam tot allerhand uit zinnigheden. Lig, per exempel, eens in uw polk en peins: ik wil krieweling voelen aan mijn lin kerkuit, precies in 't midden: de krieweling dient zich aan en naar willekeur vermoogt gij het haar te verplaatsen, naar uw rechterkuit, uw bil, uw zijde Nietwaar? Dit heeft men in deftige, schimzuchtige Walloonse kringen: sug gestie. Dat met de maag stond gelijk aan de krieweling. In waarheid waart ge zo gaaf als de David van Michel Angelo. (Wordt vervolgd) aantal jongen in heel Nederland in 1950 nog 197 stuks, in 1960 was dat al ge daald tot 51, In 1962 was cr weer een opleving en wel 106 exemplaren, doch het vorig jaar liep dit aantal helaas bij na tot de helft terug. 56 jongen De Nederlandse vereniging tot be scherming vain vogels houdt zach reeds verscheidene jaren bezig met het plaat sen van paalnesben op daarvoor geschik te plaatsen. Gelukkig zijn er enkele door de vogels geaccepteerd, maar dat neemt niet weg. dat het aantal broeden de ooievaars steeds vermindert. Ge vreesd moet worden, dat mettertijd geen broedende ooievaars in ons land meer zullen voorkomen. Verzamelen In de loop van deze maand is het voor de eibers weer verzamelen gebla zen om daarna naar de winterkwar- tienen aan de boorden van de Boven- Nljl te vertrekken, In diezelfde tijd ver dwijnen ook de gierzwaluwen, zelfs reeds in de eerste dagen van augustus. Half juli waren er al veel jongen, die welis waar op eigen wieken konden drijven, doch die hoog in de lucht nog door hun ouders gevoed werden. Op sommige dagen zagen wfj een paar honderd gierzwaluwen heen en weer snellen: er moeten op die plek wel bij zonder veel insecten geweest zijn. In de laatste week van juli waren cr nog kleine troepjes over en hetzelf de moesten we ook in de stand consta teren Het gros was dus wel kennelijk al vertrokken. We vragen ons af wat die beesten bezielt om bij zulk een hoogconjunc tuur in de insectenwereld al naar Afri ka te gaan. We zullen maar zeggen dat dit het instinct is bij de dieren; daar zo ongeveer alles onder wat we niet verklaren kunnen. Bedelroep Mochten wij in de laatste week van juli hier en daar nog wel eens een late spotvogel, tjiftjaf, grasmus of vink in het bos horen of een dito leeuwerik de polder, nu is het met de vogel- zang toch definitief afgelopen Wat we nu nog aan vogelgeluiden horen is de bedelroep van jonge spot- I vogeltjes en in het moeras van de jon- van rietzanger en karekict. Uit- ideringen vormen hout- en tortelduif, terwijl we tevens af en toe Het ge- schetter van Z. M. de winterkoning nog wel horen. Inmiddels is de tweede collectie jonge spreeuwen al weer uitgevlogen en dat cn mussen zelfs nu nog jongen kan iedereen zelf constateren. Voorboden Hoewel we, zoals reeds gezegd, da- j gelijks de torteltjes nog horen koeren, toch is ook voor hen de tijd spoedig aangebroken, dat ze zich tot troepjes verzamelen, alweer de voorboden van de ophanden zijnde trek naar het zui- den- Meermalen zagen we troepen tor- tels van wel meer dan vijftig stuks in j de duinen, zo begin september. Ook de zwaluwen, en vooral de boeren- j huiszwaluwen, houden er buiten de bebouwde kom verzamelplaatsen op na tegen de tijd, dat ook zij naar Afrika afreizen. A. de Jong tijd filialen in alle provincies stichtte. Hier kan men voor enkele maanden zonder veel kosten een televisie-appa raat in bruikleen krijgen. Heeft men het een maand in huls, dan wordt een gering bedrag gevraagd, waarvoor het centrum dan voor installatie en ev. re paraties zorgt. De service gaat echter nog verder: na zes maanden moet men beslissen of men liet toestel houdt of niet. Is het nee. dan wordt het weggehaald, is het ja. dan moet men natuurlijk betalen, maar het betaalde leengeld wordt dan van de prijs afgetrokken. De firma maakt dus geen cent overwinst. Het publiek is over deze service «eei te spreken, en geen wonder. Er wordt wel veel gesproken over het tweede televisieprogramma van de BBC, maar er wordt aanmerkelijk minder naar gekeken. De moeilijkheid Is, dat het tweede programma op een ander lijnensysteem wordt uitgezon den, nl- dat van het vasteland van West-Europa: 625 lijnen. Dat houdt voor de kijkers in. dst zij óf een nieuw apparaat moeten kopen, óf nogal kostbare voorzieningen ean het eigen toestel moeten laten treffen. Hoe het zij, de mensen vliegen er nog niet op af. Bovendien bestrijken de zenders voor het tweede program ma nog bij lange na niet het gehele Voor degenen onder ons, die menen dat de Britten nu wel heel begenadigd zijn met zo'n fijn (opgezettweede programma, betekenen de pas-uitge brachte cijfers van een statistisch on derzoek in Engeland gehouden, wel licht een kleine ontgoocheling: slechts ln 340.000 gezinnen kan men dit pro gramma zien en omgerekend is dat 3 pet. van de kijkers, want Engeland telt er ln totaal 13 miljoen. Dievencamera Nog een ander bericht komt nit En geland: een aantal grote ondernemin gen hebben hun gepantserde wagens waarin geld wordt vervoerd, met tele visie uitgerust. Overvallen op dergelij- ke wagens zijn steeds meer aan de orde van de dag en de gelddieven be denken list ma list om hun slag met succes te kunnen slaan. Achter in de wagens zijn nu kleJne camera's aangebracht, die het de be geleider van de chauffeur mogelijk maakt, op een monitor ln de cabine voortdurend te ziem, wat zich achter de wagen afspeelt. Lakoniekc Britten vragen zich af, hoe lang of hoe kort het zal dsren eer gelddieven er feta op gevonden hebben om het camera-oog bulten werking te stellen. Een handvol mod der zou al best helpen, smalen zU. Op de Hongaarse televisie verschijnt sinds korte tijd een gefilmd feuilleton, dat de harten van zeer vele kijkers stormenderhand heeft veroverd. En geen wonder, want de ster van het programma is een papegaai, die aller lei ondeugende dingen zegt. Hoe krijgt men het beest zo ad rem? vragen velen zich af. Maar de film makers voelen zich s?fe. Zij hebben maanden hard gewerkt om bij een paar honderd sprekende papegaaien opna men te maken en deze zitten veilig in een geluidsarchief. Het verhaal van de strip is pas geschreven, nadat men de papegaaienpraatjes had verzameld en zodoende kan er nooit een ongelukje gebeuren Maar knap bedacht en leuk is het wél. en de ster-Lorre mag voor de camera's geen kuren vertonen. Daarom wordt alles netjes gefilmd. vanavonë Hilversum I. 402 m. 19 00 Voor de kin deren 1910 Artistieke staalkaart 19 40 Licht instrumentaal trio 20 00 Nieuws 20 05 De zeis in het zonlicht, hoorspel muziek 22 20 Sport hal- Leger des .«50 Licht or kest 20.10 Salzburger Festspiele 1964: Ber- «'harmonisch orkest klass muziek 22 10 Schotse liederen (gr) 22.20 De w««. de waarheid en het leven, impressies van de Europese Baptistenconferentie 22.10 Nieuws cn herhaling SOS-beriehtcn 22.40 Dagsluiting 23 00 Moderne pianomuziek (gr) 23 10 Is literatuur alleen maar litera tuur? lezing 23 25 Gitaarspel (gr) 23.35 Lichte gram 23 55—24 00 Nieuws. vanavonc 19 30 Van onze sportredacteur NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht KRO: 20 20 Brandpunt 20 45 Zomerwedstrijd 20 55 ln de Rommelpot. TV-apel 22 00 lk ben Programma voor morgen Hilversum I, 102 m. AVRO: 7 00 Nieuw» T 10 Ochtcndgym 7.20 Lichte gram VPRO: (50 Dagopening AVRO: a 00 Nieuws 8.15 Lichte gram 9 00 Ochtcndgym 9 10 De groenteman 9 15 Klass gram 9 35 Water standen 9 40 Morgenwijding 10 00 Lichte gram 10 50 Voor de kleuters 11.00 Nieuwe 11.02 Huishoudelijke zaken, lezing 11 15 Omroeporkest: klass ouvertures 12 00 Licht ensemble 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12 33 Metropole ortcest 13 00 Nieuws 13 15 Mededelingen, eventueel actueel of gram 13 25 Beursberichten 13 30 Zang en piano 14 00 Cello cn piano: klasa en moderne muziek 14.30 Omroep dubb. 17 55 Kasba 64. gesproken brief uit Ma- Tok,2 «■«•Nieuws 18 IS Eventueel actucc 18 20 Lichte gram 18 30 Licht orkest er 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Deze week 13 00 Nieuw» 13 15 Promenade-orkest en »oli*t 13 45 Voor de vrouw NCRV. 14 15 Lichte Canadese muziek (gr) 14 40 Kamerorkest en solis ten: klass en modarnc muziek 1525 Mo- tettorkoor ]«00 Nederlands Hervormde dienst 16 30 Trombonekwartet- klass mu ziek 16 45 Klass gram 17 Oo Voor de jeugd 16,00—16 15 Voor de

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7