Echtelijke ontrouw leidde tot tragische moord Sterke stijging beurs Londen Chinese Migs naar Noord - Vietnam Zawadski ter aarde besteld Nieuwe residentie gezocht voor Duitse president 7ü e&ft Ky Acht gewonden bij botsing Intelligente tovenaars 5 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1964 in Noord-Vietnam hoont: Piloot Y.S. liep door straten van Hongay Radio-Hanoi heeft gisteren triomfantelijk een verslag gege ven van de tocht van een van de twee neergeschoten Amerikaan se piloten door de straten van hetgebombardeerde Hongay. „Luitenant-vlieger Everert Al varez jr., die door het Noord- vietnamese volk gevangen geno men werd, strompelde bleek, vermoeid en doodsbang voort in zijn vuile Amerikaanse uniform, geëscorteerd door trotse militai ren van het Noordvietnamese volksleger", aldus de radio. De radio maakte niets bekend over de gezondheidstoestand van de piloot. Klaarblijkelijk heeft hij geen ernstige verwondingen opgelopen. Alle bladen van Hanoi brach ten de tocht van Alvarez met grote foto's. Van de andere Ame rikaanse vlieger is niets meer vernomen. Gasverwarming steeds meer in trek In de maand mei van dit jaar zijn 8.500 gashaarden verkocht tegen 1.400 in oe^Of) mei 1963. een stijging van ruim 500 per- vrouj cent. De omzet van oliehaarden steeg met atwijl bijna 125 percent tot 12.800, maar de ver- i Rij) koop van kolenhaarden en ^kachels daal- Ora* de van 38.600 in mei 1963 tot 13.700 in ningt me' 1964. zo vermeldt een overzicht n. w het Centraal Bureu de Statistiek. Vergelijkende cijfers van het CBS «rJ over de eerste vijf maanden van 1963 en j-w 1964 gaven ook reeds de verschuiving van kolen naar gas en olie te zien: kolenhaar den 46.7 procent), oliehaarden 115.9 percent) en gashaarden 411.5 percent) «vieil cÜfer* me> geven dus een nog Een «tertcere verschuiving aan naar olie- en jjaa, (vooral) naar gasverwarming. is 4 State Department verzekert: Zeker geen Amerikaanse soldaten naar Kongo Wel materiaal en technici voor leger O het State Department te Washington heeft men giste ren te verstaan gegeven dat op het ogenblik het uitgesloten is dat de VS troepen naar de Kongo sturen. Wel zal Amerika meer transportmateriaal en andere uit rustingsstukken naar Kongo zen den om het Kongolese regerings leger in staat te stellen doeltref fender dan tot nu toe tegen de re bellen op te treden. Mogelijk zal er ook nog een aantal Ameri kaanse technici naar Kongo gaan voor het onderhoud van dit ma teriaal. Op het ogenblik zijn er al 50 Amerikaanse technici in het land. In de afgelopen drie jaar hebben de VS militaire steun van naar schatting 10 miljoen dollar aan Kongo verleend. Nadat in Leopoldstad berichten waren ontvangen uit Boekavoe dat rebellen de stad van het westen naderen, zijn twee Amerikaanse toestellen die bestuurd worden door Cubaanse piloten naar de stad gezonden. Deze twee toestellen van het type T-28 zijn voorzien van machine geweren en kleine raketten. Hét is nog niet bekend op welke afstand van Boe kavoe de rebellen zich bevinden. Vol gens andere berichten, afkomstig uit oostelijk Kongo, zou het garnizoen Lisala. een stad ongeveer 800 km ten westen van Stanleystad. maandag vlieg tuigen hebben verhinderd op te stijgen omdat het geen soldij had ontvangen. Gouverneur Simon Pierre Malago van de provincie Kivoe heeft een dringend beroep gedaan op de centrale regering voor meer hulp en leiding in het verzet tegen de oprukkende rebellen. In een telefoongesprek met de chef van de vei ligheidspolitie. Nendaka. zei de gouver- ar: ..Als u niet bereid bent Kivoe te •dedigen, dan geven wij bevel al onze deuren en vensters open te laten voor de rebellen opdat onnodig bloedvergie ten wordt vermeden. Malago werd ver zekerd dat zijn dringend verzoek zal wor den overgebracht aan premier Tsjombe. Een luitenant van het Kongolese leger, die door zijn superieuren in Elizabeth- stad werd gevraagd, waarom hij zonder orders met zijn soldaten uit de stad Manono naar Mitwaba was teruggetrok ken, antwoordde woedend: ,,Het is voor gemakkelijk praten. U zit achter uw bureau, maar wij worden hier ver moord." De luitenant meldde dat zijn patrouille in een hinderlaag was gelokt. Bij deze gevechten verloor hij een aan- nannen. Een verkenningsvliegtuig het leger meldde dat de landings- strook bij Manono met benzinevaten is geblokkeerd. Uit Elizabethstad wordi vernomen dat deze mijnstad in handen is gevallen van de opstandelingen onder Gaston Soumialot. De mijninstallaties der mijnbouwmaatschappij „Geomines" zouden door de rebellen zijn vernield. >ndr -H TAE °^c^er van justitie bij de rechtbank in Arnhem mr, J. J. R. Bakker heeft gisteren een -v gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en terbeschikkingstel ling van de regering geëist tegen de 44-jarige fabrieksarbeider C. E. H. B. uit Ede, die terechtstond Jop beschuldiging van moord. Op 19 juli 1963 doodde hij in de huis kamer van een kennis zijn echt- -Oii genote met messteken, nali De verdachte, een ex-KNIL-miü- Lei tair, die in 1951 naar Nederland was inni gekomen en in 1960 wegens aanpas- hel singsmoeilijkheden uit de dienst khe- was ontslagen, verklaarde voor de aan rechtbank onder tranen dat hij niet de bedoeling had gehad zijn vrouw trijd doden, dit in tegenstelling tot zijn nde eerste verklaring voor de politie. De aars tenlastelegging, dat de daad zou zijn ekte gepleegd na kalm beraad en na rus- d df tig overleg, was dan ook mede geba- pro- seerd op zijn door de politie opgete- nam kende woorden dat „hij al enkele da- ïans gen met de bedoeling had rondgelo- de pen haar te doden". huw Ofschoon de verdachte tijdens de sitting op zijn verklaring terugkwam ghe achtte mr. Bakker voorbedachte ra- DES de bewezen, niet alleen op grond van rard 2Ön eerste bekentenis, maar ook om eter dat verdachte een dag tevoren zijn Dick messen nog had geslepen, bij j in schoenmaker scheden voor deze rard pens had laten maken en zich tegen land' attjn kostbaas had uitgelaten •uk- geest van „zij maakt alle mannen één- flc/c. Ik zal haar doden". "zijn In de war er« Het huwelijk van B dreigde, kort na- t de dat het in 1961 in Tilburg was geslo- me! ten. al spaak te lopen. Zijn vrouw was Egen twintig jaar jonger dan hij en had voor spe- 'iem ^T'€ mannen gehad. Toen er eer -_.i kind werd .geboren was hij er niet ze- i ker van de vader te zijn; niettemin er kende hij het als zijn zoon. Voorts kwam hij er achter lat zijn - de spel had gepleegd met t vrienden. Er werd over een scheiding ;esp gesproken maar ten slotte bleef het ater huwelijk in tact. B gaf zijn baan als kok bij de grote vaart er aan en ver huisde naar Ede om daar met zijn vrouw een nieuw leven te beginnen. Am per een half jaar later liep de vrouw echter bij hem weg en trok in bij eer bevriende familie. Drie dagen vleef B. alleen. ,,Ik kon niet slapen of werken, ik was er helemaal door in de war", B. verdacht zijn vrouw ervan een ver. houding te hebben met de man bij wit zij was ingetrokken. „Zij moest daar weg. ik wilde niet dat zii 'bii die man bleef. Als zij toch bij mij weg wilde, dan had zij toch naar haar ouders in 4 E Tilburg kunnen gaan". Op 19 juni ging Ira- hij naar het huis waar zijn vrouw ver- nus bleef. In de huiskamer stelde hij haar n voor de keus: of bij hem terug te ko men of naar haar ouders te gaan. De vrouw weigerde. ..Toen ik zei dat ik H haar daar weg zou halen, nam zij een uitdagende houding aan en wüde we ten hoe ik dat dan wel dacht te doen. Toen heb ik mijn mes getrokken en gestoken" malep door zijn moeder in de steek gelaten zijn problematische houdingen tot zijn medemens en moeilijke aanpassing in ons land. dat hij de Nederlandse taal slechts ge brekkig machtig is. De officier van justi tie zag echter in deze factoren geen aanleiding verdachte sterk verminderd toerekeningsvatbaar te verklaren, er zijn z.i. zoveel mensen in Nederland die met dezelfde moeilijkheden kampen. Prof. dr. J. Kloek van de Utrechtse psychia trische observatiekliniek, die als getui- ge-deskundige werd gehoord. meende dat zelfs iemand die niet van Indonesi sche afkomst is en met een veelbewo gen verleden als verdachte, die onder andere tegen de Japanners heeft ge vochten en als krijgsgevangene heeft gewerkt aan de beruchte Birma- spoorweg, uit zijn morele evenwicht zou zijn geraakt. Vernederd De raadsman van de verdachte. Beek Schouten betwijfelde of hier kalm overleg sprake was. Hij meende dat verdachte op het moment van de daad in zo'n heftige gemoedstoestand was geraakt, dat hij niet meer wist wat hij deed. Hij was. zoals men ir Indonesië zegt „maloe" (verlegen) ge worden. Hij voelde zich vernederd door uitdagende weigering van zijn vrouw- om met hem mee te gaan. In zijn pri mitieve geest was er geen andere uit weg meer. Pleiter vroeg de rechtbank rekening te houden met het verleden van B. ..Deze man heeft meer meege maakt dan wij met zijn alleji bij el kaar. Hij ------ -• gaan. Birma door de hl ge- Kansen conservatieven gestegen De aandelenkoersen op de Londense effectenbeurs hebben gisteren een van de grootste stijgingen van dit jaar te zien gegeven. Waarnemers achtten de stijging een bewijs, dat de kansen van de regerende conservatieve partij om de algemene verkiezingen van dit najaar te winnen gestadig toenemen. Volgens een ervaren beursman waren de aankopen van politieke aard en geba seerd op de opvatting, dat de kansen van de regering om te winnen zullen blijven verbeteren. Het koersindexcijfer van de Financial Times steeg met 4.1 tot 362,3 punten, het hoogste peil van dit jaar en slechts 3.4 punten onder het recordniveau van mei 1961. Mevrouw Kennedy in Porto Ercole Mevrouw Jacueline Kennedy is giste ren in Porto Ercolo, het vakantieoord aan de Italiaanse Rivièra. gearriveerd. Haar zuster, prinses Lee Radziwül, heeft daar een villa gehuurd, die dicht bij het verblijf van de Nederlandse ko ninklijke familie. Toen mevrouw Kennedy dan ook bij haar villa aankwam, stond prinses Bea- haar op te wachten. De (begroeting e tuin van de villa was heel har telijk. Het Pentagon in Washington i met de aanwezigheid van deze toestellen heeft bekendgemaakt dat een ,kn.*B™ei!dtorSn"£°Smrt/1m£ aantal" Communistisch-Chinese! v*n **1 verouderd type. die reeds in de straaljagers naar Noordvietname.|Koreaaöse ~rl<>8 werdEn se bases is gezonden. Naar het A.F.P. van de Zuidvietoamese „Dit was al enige tijd verwacht van wege reeds bekende voorbereidingen zoals het verlengen van start- en lan dingsbanen op de vliegvelden in het gebied rond Hanoi", zei de regerings voord voerder. De woordvoerder werd gevraagd of Chinese piloten de toestellen bestuurden. Hij antwoordde dat de piloten Noord- vietnamezen konden zijn die in China waren opgeleid, maar dat het ook heel goed Chinese piloten konden zijn. Op een verdere vraag xei de woord eerder. dat het niet nodig was geweest jm meer Amerikaanse vliegtuigen naar het betreffende gebied te brengen omdat minister van buitenlandse zaken heeft vernomen, heeft zijn regering besloten ln te gaan op de uitnodiging van dc voorzitter van de Veiligheidsraad om een vertegenwoordiger te zenden naar de be handeling in deze raad van de incidenten in de Golf van Tonkin. Noord-Vietnam heeft reeds geweigerd een vertegenwoordiger naar deze verga dering van de Veiligheidsraad te zenden. Aan de universiteit van Amsterdam is dr. J. van Klinken te Oegstgeest be noemd tot buitengewoon lector in de ac tuariële leer der sociale verzekering. Hij neemt het onderwijs aan studen ten in de actuariële wetenschappen over, dat werd gegeven door de vorig Jaar overleden bijzonder hoogleraar prof. dr. C. Campagne. Op 13 augustus 1961 begonnen de Oostduitsers met de afschei ding van het Westelijk deel van Berlijn. Zij bouwden de muur, die in drie jaar tijds het symbool werd van de tweespalt tussen Oost en West. Ter nagedachtenis van de slachtoffers, die bij een poging om het vrije Westen te bereiken het leven hebben ge laten, worden door de Westber- lijners vijf plaquettes in de muur gemetseld op plaatsen, waar de vluchtelingen zijn omgekomen. Op deze foto ziet men één van die plaquettes. Het opschrift zegt: Opgedragen aan Rolf Ur- bad, slachtoffer van de Muur der Schande. H psychiatrisch rapport werd geconcludeerd dat B. sterk verminderd toerekeningsvatbaar is. Aanleiding tot deze uitspraak gaven onder meer znn bijzonder moeilijke jeugd ïuj was ai- (Van t correspondent in Bonn) Er is geen twijfel aan: de „Villa Hammerschmidt" is als residentie van bondspresident dr. Heinrich Lübke en zijn vrouw Wilhelmine veel te klein, ofschoon zij er niet eens in wonen. Zij zijn na dr. Lübke's verkiezing in 1959 blijven wonen in hun „Eigenheim" in Bonns prominenten wijk op de Venusberg en gebruiken de „Villa Hammerschmidt" alleen voor re presentatieve doeleinden. Maar zelfs daarvoor is onvoldoende ruimte en comfort. 5 eventueel presidentieel paleis in Bonn zon het „Poppelsdorfer Schlosz" in aanmerking komen, maar daar zit de landbouwkundige faculteit van universiteit. Zij is niet bereid het vroe gere aartsbisschoppelijke slot te ontrui men. Er zal dus wel niets anders over blijven dan de „Villa Hammerschmidt" uit te breiden en te moderniseren. De kwestie van een representatieve presidentiële residentie in Bonn zal eens moeten worden aangeroerd. Tot dus- heeft men geluk gehad: de twee presidenten, die de Bondsrepubliek sinds 1949 heeft gehad, stelden geringe i. Wijlen prof. Theodor Heuss was weduwnaar en bewoonde alleen „Villa Hammerschmidt", waar zijn ook al be jaarde zuster bij gelegenheid optrad als „first lady". Dr. Lübke en zijn vi hebben geen kinderen. Ook voor de „Villa Hammerschmidt" groot genoeg zijn. maar zij vinden er atmosfeer niet zo prettig, als die hun ..Eigenheim". Ze zijn er dus alleen ambtelijk". Het zou echter kunnen zijn. dat er in 969 een bondspresident werd gekozen, irie de ..Villa Hammerschmidt" ook als ambtelijke residentie niet meer haagt. Het zou goed zijn. indien dc gering in Bonn zich in de komende vijf jaar de t weede ambtstermijn van dr Lübke zou beraden over de noodzaak tot bouw van een nieuw presidentspaleis. Russische suiker De „Vüla Hammerschmidt" is onge veer honderd jaar oud. Wie haar heeft gebouwd en wie de eerste eigenaar w is onbekend. In 1868 kwam de villa het bezit van de multimüjonair Leopold König, die zijn geld had verdiend als suikerkoning in Rusland. König wie het tegen de „Villa Ham schmidt" gelegen museum is genoemd, waar het Westduitse parlement eerst vergaderdei werd in Bonn „Exzellenz" genoemd. Hij liet de villa verbouwen. In 1899 verkocht König voor 700.000 rijksmark (waarvan 100.000 mark het meubilair) het perceel Koblenzer- strasse 135137 aan Rudolf Hammer schmidt. Ook deze kwam uit Rusland, waar hij groot-industrieel was. Hij •de de titel „Kommerzienrat". Zijn ver mogen werd destijds op 800 miljoen ge schat. De later naar hem genoemde vü la werd een centrum van industrie, fi- anciën. kunsten en wetenschappen. Na 1918 vervloog Hammerschmidts vermogen in de inflatie. Sinds 1929 werd de villa, verdeeld in woningen verhuurd. In 1945 werd zij door de geallieerde be zetters in beslag genomen. In 1950 kocht de Westduitse staat de vüla van de erven Hammerschmidt. Het jaar daarop betrok de eerste president de Bondsrepubliek Heuss de vüla zijn echtgenote. Elly Heuss stierf gedurende de eerste ambtsperiode van haar man. die in 1954 werd herkozen. Sinds '1950 is de villa in de officiële boeken bekend als het „Haus des Bun- el esprasid enten' In Berlijn hebben de bondspresiden- jn een tweede residentie in Schlosz Bellevue. Maar Berlijn is nog niet de hoofdstad en de president kan er niel •n. Bonn is daarentegen de hoofd stad. Maar daar heeft hij geen paleis, dat overeenkomstig de waardigheid van zijn hoge ambt is. Het wordt tijd, dat daarin verandering wordt gebracht. Op de Powonski-begraafplaats in War schau is gistermiddag het stoffelijk over- schot van de Poolse president Aleksan- der Zawadzki met militaire eer de besteld. Langs de route van trum van de stad naar de begraaf plaats hadden tevoren ruim een half miljoen Polen de begrafenisstoet gade geslagen. Voor de begrafenis waren meer dan 30 delegaties uit het buitenland de Poolse hoofdstad gekomen. Aan het. hadeasten hoofd van de Russische afvaardiging I "n haofasten vtorid president Mikojan. In de Golf van Taranto is op twintig meter diepte een Grieks schip ontdekt met sarcofagen. Hel vaar tuig is goed bewaard ge bleven. Men neemt aan dat de houten, onbewerk te sarcofagen op weg wa ren naar Griekenland om daar te worden bewerkt. Men bestudeert de moge lijkheid om het schip aan de oppervlakte te bren- Denemarken gaat voort- ilch op «en luchtkussen te ver in zee wagen en dan met behulp van reddings boten of hefschroefvlieg- tuigen gered moet wor den, de rekening presen teren. Kortgeleden kostte de redding van een bad gast de Deense staat 25.000 kronen (ruim 13.000 gulden). I Het Amerikaanse week blad Time schat het ver mogen van senator Gold- water (de republikeinse kandidaat voor het presi dentschap van de V.S.) en diens echtgenote op ongeveer 1.7 min. dollar. Volgens het blad heeft Goldwater het vorig jaar een inkomen genoten van 65.000 dollar, waaronder 37.600 dollar uit aandelen of obligaties en 22.500 dollar uit hoofde van zijn functie als senator van Arizona. I De 550 zielen tellende parochie Holthees-Smakt bij Venray heeft er bin nen een maand voor ge zorgd dat de fanfare nieuwe uniformen kreeg ter waarde van 18.000 gulden waarover per ge zin minimaal 25 gulden op tafel werd gelegd. In februari ji. ontving het zelfde korps een geheel nieuw instrumentarium ter waarde van 84.000 gld. welke som ook gro tendeels door hetzelfde dorpsgemeenschap werd opgebracht. Met een groot feest zullen aanstaande zaterdag de uniformen tij dens een dorpsvergade ring worden overgedra gen. De Afrikaanse staat Mali is sinds 1960 onafhankelijk. Dat betekent voor de huisvrouwen in de jonge staat nog niet, dat zij zich als hun westerse zusters van de ge makken van een wasmachine met centrifuge of van een vol- automaat kunnen bedienen. De rivier is nog altijd het aange wezen oord om de gezinswas te doen en als moeder het dan te druk heeft, moeten de kinderen zichzelf vermaken. En dat ge beurt ook. Dit vrolijke drietal had de baby, die anders bij moe der op de rug meereist, zolang by éen der kleintjes achterop gezet en dat gaf aanleiding tot extra vrolijkheid. Salinger - ondanks protest - senator Het Opperste Gerechtshof van de staat Californië heeft gisteren de benoeming van de voormalige perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, tot senator ge steund en zonder commentaar een ver zoek van de voormalige fümster Murphy, de tegenstander van Salinger voor de senaatszetel in november, afgewezen. Gouverneur Brown van Californië heeft Salinger, een democraat, aangewezen om de zetel in te nemen die vakant was door het overlijden van de democratische Engle. Nieuwe „agressieve" zandzuiger Bij het opspuiten van een kunstmatig duingebied op Schiermonnikoog wordt ge bruik gemaakt van de zandzuiger „Bies- josch". Deze zuiger onderscheidt zich var andere zandzuigers door het ontbreken de hoge bok op het voorschip. De zuigpijp is niet zoals gebruikelijk opge hangen aan een hefwerktuig, maar wordt door middel van twee cylinders hydrau lisch in de bodem gedrukt. Zodra het vereiste percentage zand in de buizen vermindert, gaan de cylinders werken, j om de zuigbuis verder te drukken, zodat vrijwel zonder onderbreking gezogen kan worden. Nieuw aan deze zandzuiger is ook de zogenaamde „wandelende spudpaal". Daarmee kan hij zich via een hydrau lische cylinder tegen de bodem afzetten en vooruit duwen. Tijdrovende manoeu vres bij het verhalen kunnen zodoende achterwege blijven. De paal kan als het ware steeds een stap vooruit doen. De bediening van dit nieuwe type zandzuiger, dat werd ontwikkeld door Baggerbouw H. B. H. te Gorinchem, is zo sterk mogelijk gecentraliseerd, waar door men minder personeel nodig heeft. ook zwaardere taken aan te kunnen. Het systeeme van hydraulische cylinders is van de bulldozer afgekeken. Een tweede exemplaar wordt thans door een Neder landse aannemer gebruikt bij wegenaan leg in Duitsland. De schepen zijn demon tabel. Zij kunnen op vrachtauto's ver-1 voerd worden. De capaciteit van het i vaartuig, dat nog geen 15 meter lang is. bedraagt volgens de bouwers ruim 300 kubieke meter zand per uur. Een veel Bij een ernstige botsing op rijksweg 12 (Den HaagUtrecht) in de gemeente Harmeien zijn gisteravond omstreeks zes uur acht personen gewond geraakt. Een busje met twee families uit Utrecht werd door een inhalende personenauto zover opzij gedrukt, dat het in botsing kwam met een truck, die op de vluchtstrook ge parkeerd stond De rechterkant van het i busje werd bij de botsing opengereten Van de tien inzittenden werden er acht J gewond. Drie liepen een hersenschudding op. van de anderen waren dingen lichter. Californië heeft gewoorüd, zoals wordt geëist door de wet. orde van de Senaat tegen een ten gun- Succes voor Johnson Wetsontwerp strijd tegen armoede aanvaard Na het Huis van Afgevaardigden heeft nu ook de Amerikaanse Senaat het wets ontwerp inzake de strijd tegen dc ar moede goedgekeurd. Dit gebeurde by handopsteken. Alleen president Johnson moet nu het ontwerp nog met zijn hand tekening bekrachtigen. Het wetsontwerp voorziet in toewijzing an een bedrag van 947.500.000 dollar programma's ter bestrijding landbouwers en vergemakkelij king van het verkrijgen van een tijdelijke werkkring door studenten. Verwacht wordt, dat Sargent Shriver. zwager van wijlen president Kennedy en directeur van het vredeskorps, belast zal worden met de leiding van het programma. Vol gens Shriver zullen in het eerste jaar uitvoering 600.000 mensen direct en n müjoen anderen indirect van dit programma profiteren. De goedkeuring van het wetsontwerp door het Congres betekent voor presi dent Johnson de grootste persoonlijke overwinning op het binnenlands-politieke vlak tot dusver. Alle arjdere belangrijke wetsontwerpen die door het Congres in deze zitting zijn aanvaard maakten deel uit van het door wijlen president Kenne dy aanbevolen programma. Senator Bar ry Goldwater, de republikeinse kandi daat voor het presidentschap, heeft zich tegen het wetsontwerp verzet. Den Bosch vierde telefoondistrict met zes cijfers In het bedrijfscomplex van A. M. P. Holland N.V. aan de Rietveldenweg in 's-HertogenbosCh is de 100.000ste tele foonaansluiting in het telefoondistrict 's-Hertogenbosch tot stand gebracht Daarmee is het telefoondistrict 's-Her togenbosch het eerste van de telefoon- districten in ons land buiten Amster dam. Rotterdam en Den Haag. waar dit aantal is bereikt. De burgemeester van de Noordbrabantse hoofdstad, mr. J. J. Lambooy, voerde het eerste gesprek: met de directeur-generaal van de PTT. prof. ir. G. Bast. Tevoren had de directeur van het district 's-Hertogenbosch. ir. W. Engelenburg, meegedeeld dat verwacht wordt dat in dit district reeds in 1975 het aantal aansluitingen tot 270.000 zal zijn gestegen. Prins Bernhard in Tanganjika Prins Bernhard is gisteravond per vliegtuig in Dar Es Salaam aangekomen. Hij gaat voor tien dagen naar zijn boer derij te Aroesja in het noordwestelijke deel van Tanganjika. Op het vliegveld waren president Ju lius Nyerere en minister van buitenlands# zaken Oscar Kambone ter begroeting aanwezig. Gisteravond dineerde de Prins met de president. Verwacht wordt dat hij vandaag naar Aroesja vertrekt. Een woordvoerder van de Nederlandse diplomatieke missie in Dar Es Salaam noemde het bezoek „informeel en privé". Brozems rukten vrouwen tassen uit handen De Bossche politie heeft vier brora- nozems aangehouden die in de binnen stad, op hun brommers en meestal in ge zelschap van een duopassagier, dames en jonge meisjes tassen uit de hand rukten, terwijl zij in volle vaart over de trottoirs en de straten reden. In twee maanden tijds hebben een tiental van dergelijke straatschenderijen plaatsgehad. Het heeft de daders zeker enkele honderden guldens opgeleverd. In de afgelopen nacht ziin vier jonogens ingerekend. Het zijn de 17-jarige H. van W. uit Wardenburg bij Den Bosch, de 18- jarige J. van G., de 17-jarige R. B. echter nog niet is gearresteerd. De jongens hebben na verhoor bekend en zijn in het bureau van politie te Den Bosch ingesloten. De brommers zijn in beslag genomen. 1590) Regenmakers dienen tegen- volken hun toevlucht tot kunstmatige woordlg in twee groepen tc worden middelen. Een uitzondering hierop onderscheiden, t.w. de modernen uie vormen sommige Californisehe In- met gebruikmaking van technische dianenstammen, die het voor een re- middelen trachten neerslag te ver- ligieus \-ergrijp houden zelf de ex- wekken, èn de ouderwetse regen- tase op te roepen. Maar anderen makers die door magie en geesten- eten. drinken, of inhaleren giftige bezwering pogen regen te doen neer- stoffen en nemen de dans en de een dalen op het dorstende land. Alleen tonige klanken van ratels en trom- over deze laatste groep kan iets ka- meis te baat om tot het gewenste rakteristieks worden gezegd. doel te geraken. Bij de negers aan Want als een rode draad loopt door de Goudkust draait de tovenaar in het optreden van alle geestenbe- dolle dans zo lang in het rond tot zweerders de kunst om ln extase te „de geest over hem komt", geraken. Een regenmaker die zich Achter het woeste gedrag dat de i goe- regenmaker i niet kan opwinden is dc regenmaker. (We laten hierbij buiten beschouwing, dat bij vele neger stammen in bet noorden van Oost- Afrika de regenma ker de macht van een hoofdman heeft. deel tegenover staat dat hij verantwoordelijk het welzijn van de stam iet boeten als de oogst de typen TOCH IS HET ZO! inleiding tot zijn eigenlijke werk noodzakelijk acht en waarin buitenstaan ders vaak niets an ders dan grove be driegerij zien, steekt in werkelijkheid een ziekelijke dispositie van het zielcleven. Daarom treden hys terici en epileptici k als geestenbezweerders of re genmakers op. voor welke afwijken- magie de voor de hand liggende kunst is om zich te doen gelden onder leden van de prl- mislukt. Dat deze man in tijden langdurige droogte daardoor zelf al in een toestand van opwin- mitiei ding raakt, moeten we als een af- Bovenstaande kenschetsing sluit wijkende bijkomstigheid in ons be- echter de intelligentie van deze men- toog zien)sen geenszins uit. Vaak behoren de Maar goed. in de extase waartoe tovenaars tot de meest intelligenten primitieve geestenbezweerders zich van hun gemeenschap, die er niet te- weten op te werken, worden deze genop zien hun toevlucht te nemen mensen ais het ware aan hun eigen tot buikspreken, goochelen en andere persoonlijkheid ontrukt cn spreken trucs, om de toeschouwers in de ban visionaire taal die in sommige ge- te houden. Zelfs in die gevallen vallen bewaarheid blijkt te worden; zo wordt ons door vooraanstaande de regen die zij aankondigen over ethnologen verzekerd moet men een bepaald aantal dagen of weken, uiterst voorzichtig zijn met de me- blijkt na het verstrijken van die tijd nlng dat zij tot de bewuste bedrie- inderdaad uit de hemel neer te da- gers behoren. len en de regenmaker heeft voor de Laten we nu eens trachten een zoveelste maal „bewezen" dat hij splitsing te maken tussen priesters het kan doen regenen, of dat de go- en tovenaars in primitieve geineen den of geesten zijn verzoek om re- schappen, gen hebben verhoord. Om tot de vereiste graad van op- Daarover een volgende keer. winding te komen, nemen de meeste Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5