Nieuwe Lekke Couuraiit r E.M.S. vraagt nog steeds een GULDEN voor de PIER Bestand Cyprus aan zijden draad levert het T omatenvloed Westland een drama entree volwassenSath K1NDERENt/m12JAAR.q,5q^ Zwolsman in beroep tegen prijsmaatregel Ook raffinaderij van B.P. in Europoort Oproep van voorzitter V'raad Vaak clraait de helft door Commentaren Van 18e etage gevallen - paar ontvellingen Directeur; F. DIEMER Hoofdredacteur; Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvestigh is ghebleve* mijn Kort In teghempoet" p.w, 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Woensdag 12 augustus 1964, 45ste jaarga: Dezelfde temperatuur De Bilt verwacht tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit noorderiyke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. (Zie voorts pagina 5). V.J Klachtendienst bezorging 1 8.00—19.00 Uur (Van een onzer verslaggevers) IN DE LOOP van de ochtend heeft een controleur van de Economische Controledienst de formaliteiten vervuld om een proces-verbaal op te maken tegen de N.V. Exploitatiemaatschappij Wandelhoofd in Schevenin- gcn in verband met het overtreden van de prijzenwet. De heer R. Zwols man heeft namelijk geweigerd gehoor te geven aan de beschikking van de minister van economische zaken om de toegangsprijs van de Pier tot f 0,55 te verlagen. Het proces-verbaal zou vandaag nog aan de officier van jus titie voorgelegd worden. Een controleur van de Economi sche Controledienst heeft van ochtend omstreeks half tien een toegangskaartje voor de Pier in Scheveningen in beslag genomen. Het bleek dat de prijs van een gul den, ondanks de beschikking van minister Andriessen, vandaag werd gehandhaafd. Het pad van de controleur heeft gevoerd langs de lokettiste, de piermeester en de verantwoordelijke personen van de N.V. Exploitatiemaat schappij Wandelhoofd. Op de foto verlaat de conroleur de Pierwaar hij een gesprek voerde met de piermeester. Het is bij deze botsing met minis ter Andriessen niet gebleven. Tege lijk heeft minister Bogaers (volks huisvesting en bouwnijverheid) de E.M.S. aan banden gelegd: Zwols man krijgt geen extra contingent van 2000 woningen, als hij zich niet aan de voorwaarden houdt. De heer Zwolsman heeft gisteren in een brief aan de minister van eco nomische zaken, prof. Andriessen, verklaard de toegangsprijs tot de Scheveningse pier niet te zullen ver lagen. Tegen de beschikking van minister Andriessen om de pierprijs terug te brengen van een gulden tot hoogstens 55 cent gaat de EMS in beroep- aldus-stond in de brief. In tussen liet het ministerie weten dat dit beroep geen opschortende werking heeft- Dit impliceerde dat nu vandaag niet is voldaan aan de wensen van de minister, de EMS de prijzenwet over treedt, en daarmee een economisch delict pleegt dat strafbaar is gesteld. Wanneer de officier van justilie van het proces-verbaal kennis heeft geno men, kunnen er drie dingen gebeuren. Hij kan de zaak laten voorkomen, hij kan trachten een schikking te bewerk stelligen en hij kan een voorlopige maatregel treffen. Het is uiteraard nog niet bekend welke mogelijkheid de officier zal kiezen. Minister onderzoekt verhoging entreeprijs j eugdverkeerspark Het ministerie van economische zaken abelt een onderzoek in naar de verho ging van de entreeprijs voor het jeugd- verkeerspark „De Gouverneurstuin" in Assen. De prijs werd een paar maanden geleden van f 0,75 op een gulden ge bracht Kort geding Bij het College van Beroep voor bedrijfsleven was vanmorgen nog niets bekend over het beroep dat de heer Zwolsman tegen de beschikking van de minister zou aantekenen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit beroep echter niet lang op zich laten wachten. Wan neer het beroep aangetekend wordt, zijn er twee proceduren mogelyk. De nor male procedure is via een zitting van het college en een kort geding. Bij deze procedure heeft de tegenpartij dus de minister van economische zaken 21 dagen de tijd om verweer in te dienen. Uitstel is nadien nog mogelyk, zodat er (Van l onzer verslaggevers) Naast Shell, Esso, Caltex en Gulf gaat nu ook de oliemaatschappij British Petroleum Company Limited (BP) een raffinaderij bouwen in het Rotterdamse Europoortgebied. Voor een bedrag van ruim 200 miljoen gul den zal de maatschappij een vier mil joen ton ruwe aardolie verwerken de raffinaderij neerzetten, die naar wordt verwacht in 1968 in vol be drijf zal kunnen zyn. De raffinaderij zal bereikbaar worden gemaakt voor tankers tot 100.000 ton, in de toe komst zelfs tot 130.000 ton. Op het ogenblik zijn onderhandelingen gaande met de Rotterdamse autoriteiten betreffende het huren van grond en de voorziening van diep water voor de ac commodatie van tankers. De gemeente r otterdam zal in dit project namelijk een groot deel van de kosten voor haar rekening nemen. De raffinaderij zal ko men te staan naast de Gulf-raffinaderij, tegenover Brielle. Dit betekent dus dat het Calandkanaal. dat slechts tot het Gulf-complex loopt zal moeten worden doorgetrokken Deze verlenging zal de gemeente betalen, evenals de aanleg van een haven. Bovendien komt voor reke ning van de gemeente het ophogen van de 200 ha grond van 1 meter boven N.AP. tot 5,5 meter boven N.AP. Dit heeft B.P. als voorwaarde gesteld bij de onderhandelingen over de plaats vai raffinaderij. Volgens de gedelegeerd i missaris van B.P., de heer G. P O'Meara (die het nieuws over de bouw gister middag bekendmaakte) zal de B.P.-raf- finaderij de derde in grootte worden van de vijf complexen. Verwacht wordt dat de eerste 40 ha land omstreeks juli 1965 beschikbaar kan komen voor con structie-werkzaamheden. Dit maakt de bouw van voorraad-tanks en van de noodzakelijke havenfaciliteiten mogelijk, die in ieder geval nodig zijn voor de expansie van BP's activiteiten in Ne derland De raffinaderij-installaties zul len enige tijd daarna gebouwd worden, naarmate meer grond beschikbaar komt. Het laat zich aanzien, dat het gehele terrein medio 1966 drooggemaakt bouwrijp kan worden opgeleverd. De heer O'Meara deelde mee dat de plaatskeuze uitsluitend ten gunste Rotterdam was uitgevallen om ciële redenen. Bovendien zyn de trans portgelegenheden (ook met het oog op export) hier gunstig: men zal gebruik kunnen maken van de spoor- en auto weg, die ten zuiden van het terrein loopt. Op de raffinaderij zal in de toe komst ongeveer 100 worden gesteld. i te werk kun- wel 6 of 7 weken voorbij kunnen gaan de beroepszaak voorkomt. Een kort geding, dat behandeld zal worden door de voorzitter van het college, mr. J. in H Veld, zal slechts enkele dagen tijd vergen. Het vermoeden is dus gerecht vaardigd, dat de heer Zwolsman deze mogelijkheid zal kiezen. Ondertussen zal de procedure van het proces-verbaal gewoon doorgang vinden, omdatzoals gemeld, het beroep geen opschortende werking heeft. Wordt opzet aangenomen des kundigen menen, dat haast onmoge lijk gesproken kan worden van geen opzet dan is het een misdrijf, waar op volgens de wet op de economische delicten een gevangenisstraf staat van ten hoogste twee jaar en een geldboete van f 25.000. In het schrijven van de heer Zwolsman gericht aan minister Andriessen zegt de financier dat naar zijn oordeel de gron den van het beroep sterk zijn. De E.M.S. verwacht dat het besluit van de minister door het college van beroep voor het be drijfsleven zal worden vernietigd. De heer Zwolsman schrijft voorts, dat rede lijkerwijs van de EMS niet kan worden verwacht, dat hangende dit beroep de toegangsprijs tot de pier zal worden ver laagd. Anders wordt een schade geleden, die de EMS op niemand kan verhalen. Hij merkte ook op. dat het anders zou zijn, wanneer de staat zich tegenover de E.M.S. bereid verklaart de gederfde be dragen aan de EMS te vergoeden wan neer de prijsbeschikking wordt vernie tigd Voorshands neemt de heer Zwols- Tegen gegeten man aan, dat de staat daartoe niet bereid is. Wordt het beroep ongegrond ver klaart dan zal de E.M.S. de toegangs prijs in overeenstemming met de be schikking van minister Andriessen bren gen. Niet bevoegd Naar het oordeel van de E.MS. geeft de prijzenwet geen bevoegdheid een be schikking met betrekking tot de toe gangsprijs van de pier vast te stellen. Op de gronden van dit oordeel zal het be roep worden ingesteld. Als eerste grond wordt in de brief aangevoerd, dat de pier geen onroerend goed is. De heer Zwolsman wyst er voorts op, dat alleen dan een prijsmaatregel mag worden ge nomen als het algemeen sociaal econo misch belang het nemen van zo'n maat regel vereist. Dit belang is volgens de brief allerminst in het geding. Zwolsman betoogt dat wie de toegangsprijs van één ■gulden niet wenst te betalen, niet ge- frusteerd wordt in bevrediging van be hoeften. Hij aaht bovendien de prijs van een gulden niet in strijd met een be staand gebruik, omdat er zijn inziens geen gebruik bestaat. Ook had naar de mening van Zwolsman een prijsbeschik king achterwege moeten blijven, omdat voldoende was aangetoond, dat er een dringende reden was voor prijsverho ging. Deze reden, aldus de heer Zwols man, werd ontleend aan de financiële omstandigheden van de E.M.S. De E.M.S. heeft eerder in een brief aan de minis ter enkele suggesties gedaan om tot een te komen. (Voor vervolg zie pag. 9i TTET bestand op Cyprus hangt aan een zijden draad. Het conflict tussen Cyprus en Griekenland is bij gelegd en de Cyprische aartsbisschop spreekt nu weer over vechten. VN- deskundigen op het eiland vrezen dat de wapenstilstand „met een zware ademstoot weer verleden tijd kan zijn". De Turkse luchtmacht wordt gereed gehouden om onmiddellijk te kunnen ingrijpen. Ook liggen Turkse landingsvaartuigen en oorlogsschepen klaar om uit te varen als het nodig mocht zijn. Het is de vraag of de oproep van de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Noor Nielsen, verbetering kan brengen in de situatie op Cyprus. Hij vroeg alle betrokken landen, een eind te maken aan alle vluchten boven Cyprus, waardoor de wapenstilstand in gevaar zou kunnen komen, het VN- voorstel voor een bestand na te le ven en de VN-commandent te helpen bij het uitoefenen van toezicht op de wapenstilstand. Deze commandant werd gevraagd, ter beveiliging van bevolking de onder delen van zijn troepenmacht te verster ken in de gebieden, waar onlangs ge vechten hebben gewoed. De Veiligheidsraad wenste zelf blik baar geen uitspraak te doen en liet het druif afgestapt Ten onrechte van de De Westlandse tuinders zullen zich 1964 herinneren als het jaar van het tomatendrama. Althans volgens de voorzitter van de bond Westland waarbij de elf veilingen in het West- land zijn aangesloten, de heer L. J. Barendse. Verleden jaar was de prys der tomaten in deze tyd van het jaar 89 cent per kilo. Nu wórdt in het al gemeen niet veel meer dan de mini mumprijs van 25 cent per kilo ge haald. Van welk een betekenis de to matenteelt voor het Westland is kan blijken uit het feit, dat van de to tale omzet van byna 200 miljoen gul den in het vorig jaar 108 miljoen uit de opbrengst van de tomaten afkom stig was. Het den, doch ook in Frankrijk en Bulgarije bestaat een ruime tomatenoogst. Voorts teeltuitbreidingen en er is een aan veilingkisten export weer werd •na nog iets minder dan de mini mumprijs als vergoeding wordt betaald. Het vernietigen van de onverkochte to rn stelt overigens vaak op zichzelf problemen, omdat daarvoor geen gelegenheid wordt gevonden door de enorme hoeveelheden. Het vervoer is bovendien vry kostbaar. De koeien krij- gen zoveel tomaten voorgezet dat ze ze niet meer opkunnen. Droge sloten wor den volgegooid en nog moeten de chauf feurs naar plekken zoeken om de door gedraaide vruchten kwyt te raken. Volgens de heer Barendse is het to matendrama een gevolg van de omstan digheid dat dit jaar niet alleen grorte hoeveelheden worden geoogst als ge volg van de gunstige weersomstandighe- schrikbarend tekort ontstaan, waardoor t bemoeilijkt. Als geheel moet echter gezegd den dat de tomatenexport niet onbevre digend is- Vooral Duitsland heeft hee wat afgenomen. De tuinders hebben ech ter zeer veel moeten investeren, verv mingsinstallaties bijv., waartegenover ringe inkomsten staan. De heer Barendse acht het niet standig, dat het Westland de druiventeelt vrijwel geheel prijs heeft gegeven, omdat middels de koelhuizen altijd nog een uit wijkmogelijkheid bestond. Met de toma ten is dit echter niet het geval. Er zijn veel tuinders die nu hun toe vlucht gaan nemen tot bloementeelt, waardoor er mogelijk weer een over vloed aan bloemen op de markt gaat komen met de bekende fatale gevolgen aan zijn voorzitter over, een persoonlijk beroep op de betrokken partyen te doen. Dit was het resultaat van een door Cy prus geëiste spoedzitting. Bijna alle leden van de raad waren zichtbaar geïrriteerd door de houding van de Cyprische afgevaardigde, die sinds vorige week zaterdag niets an ders heeft gedaan dan een serie on waarheden en halve waarheden te debiteren. De voorzitter moest hem zelfs nog tot de orde roepen en hem er op wijzen, dat hij als gast in de vergadering aanwezig was. Tijdens het debat bleek de Amerikaan Stevenson de Turkse vluchten boven Cyprus niet belangryk te vinden. „Wan neer er geen erger dingen gebeuren, is dat een overwinning van het gezond verstand en een blijk van zelfbeheer sing", vond Stevenson. De Cyprische en Griekse afgevaardigden vonden dat niet leuk en zeiden dat dan ook. Stevenson antwoordde daarop, dat Cyprus niet bang meer behoeft te' zijn voor Turkse vluchten, als het in goede trouw de wapenstilstand-afspraak wil nakomen. Het conflict tussen Papandreoe (de Griekse premier) en Makarios (Cypri sche president) is intussen bijgelegd. Na afloop van beprekingen in Athene, waar Makarios werd vertegenwoordigd door zijn minister van buitenlandse zaken, Kyprianoe, werd gezegd, dat besloten was, gezamenlijk het hoofd te bieden aan de Turkse agressie. ,,In dat geval zal Griekenland met al zyn strijdkrachten aan ae zijde van het strydende Cyprus staan". Niets werd gezegd over een Turks verzoek aan Griekenland, directe onderhandelingen over de kwestie Cy prus te beginnen. Griekenland heeft deze besprekingen tot dusver van de hand gewezen. In een radio-toespraak heeft Ma karios de „beestachtige aanvallen van de Turken' aan de kaak gesteld. Hij zei „De rechten van het volk kunnen met voeten getreden en geschonden worden. Dat kan echter slechts tij delijk gebeuren. Geweld kan over winnen en kan worden opgedrongen. Het recht overwint op den duur al tijd". Uit Nicosia werd vanmorgen verno men, dat vandaag een Turks vliegtuig een vlucht gemaakt heeft boven de dorpen Morphou en Xeros. By het ingaan van het luchtalarm zocht de in paniek geraakte bevolking zoveel mogelyk dekking. Er is niet ge schoten. Men acht deze vlucht een schending an het jongste verzoek van de Veilig heidsraad om alle vluchten boven Cyp- te staken. Treinrover uit Britse gevangenis ontsnapt De 32-jarige Charles Wilson, die tot dertig jaar gevangenisstraf was veroor deeld voor zyn aandeel In de befaamde beroving van een posttrein, ls vannacht uit de gevangfenis by Birmingham ont snapt. Volgens het Britse ministerie van bin nenlandse zaken zou Iemand de gevan genis zyn binnengekomen en een bewa ker bewusteloos hebben geslagen. Wil son klom met behulp van een touwlad der over een muur. Op de nieuwe Zuiderzeestraatweg, de grote rijksweg Harderwijk Zwolle, heeft een knelpunt al ver- verschillende ongelukken veroor zaakt: een viaduct-in-aanbouw voor het verkeer richting Wezep. De doorrijhoogte is 3.80 meter. Hoewel die hoogte als gebruike lijk op borden is aangegeven, raakte een trailer die auto's ver voerde, gisteren de bovenkant van het viaduct. Van twee fonkel nieuwe wagens werd het dak af gerukt, een derde werd van de trailer geveegd en smakte onder steboven op het wegdek. Met drie kilometer op de teller was de wagen in één klap total loss Twee van de vier Veluwse jonkheren dulden gasleiding Twee van de vier jonkheren, die in de omgeving van Putten, in Nykerk en Ermelo de onbelemmerde doortocht van de gasbuiskaravaan (opweg van Slochte- ren naar Utrecht) weigerden, hebben gisteren alsnog hun toestemming gege ven aan de directie van de Gasunie NV om van hun landerijen voor de buis legging gebruik te maken. De beide andere Veluwse jonkers, de 86-jarige jhr. dr. J. M. Haersma de With en diens neef, de 46-jarige jhr. mr. F. Schimmelpenninck, bleken niet tot an dere gedachten te brengen Hun bezwa ren zijn gisteren in een proces-verbaal neergelegd en G.S. van Gelderland zul len nu (vermoedelijk binnen tien da gen) advies uitbrengen aan minister Van Aartsen. De bewindsman moet uitmaken of hy de Puttense jonkheren de gedogings- plicht zal opleggen, een maatregel, waar. mee de doortocht met de wet in de hand wordt geforceerd. In één oogopslag Hervormde Wereldbond pag. 2 W.W.-wet ook voor hoge re inkomens pag. 2 Reacties op encycliek pag. 2 Residentie voor Duitse president pag. 5 Geen Amerikaanse solda ten voor Kongo pag. 5 (oude) Chinese Migs voor Vietnam pag. 5 V/Stol omhoog pag. 7 ALS Washington en Londen de K.L.M. niet dwars zitten, dan is het Bonn, dat speldeprikken gaat uit delen om te laten merken, dat het allesbehalve blij is met de blijkbaar gevaarlijk wordende concurrentie van de Nederlandse luchtvaartmaat schappij. Gevaarlijk dan voor de Lufthansa. De argeloze buitenstaander vraagt zich af waarom de Westduitse lucht vaartonderneming dan niet probeert nog scherper dan de K.L.M. te calcu leren en op deze wijze de Nederlan ders de wind uit de vleugels te ne men. Het komt overigens wel meer voor, dat iemand, die zich in zijn (commerciële) positie bedreigd voelt, een ander ervan beticht, dat hij zich niet aan afspraken houdt en zodoen de prijsbederf in de hand werkt. Als gevolg van het uitblijven van toe stemming voor het maken van be paalde chartervluchten in het derde-landen-vervoer lijdt de K.L.M. gevoelige verliezen. Men moet con stateren, dat West-Duitsland op en een niet elegante en ongebruikelijke wijze een spaak in het wiel heeft ge stoken. Eind augustus zal er in Bonn over worden gesproken. Waarom men niet eerder de kwestie heeft uitge praat alvorens een beslissing te ne men is niet duidelijk. "TEN pauselijke encycliek moge in de eerste plaats een intern- rooms-katholieke aangelegenheid zijn, het zou van reformatorische christenen verkeerd zijn niet ook te luisteren naar wat een paus in een zendbrief te zeggen heeft. Dat laat ste dient te worden onderstreept, wanneer het gaat over de verhou ding van de Rooms-Katholieke kerk tot de andere kerken. De eerste en cycliek van paus Paulus VI, waarvan wij gisteren in onze bladen een sa menvatting hebben gegeven, is voor een niet onbelangrijk gedeelte aan deze verhouding gewijd en het zal noodzakelijk zijn daaromtrent een standpunt te bepalen. Deze jongste encycliek is laten wij dat vooropstellen een helder stuk. Het is een duidelijke beginselverkla ring van het hoofd der Rooms-Ka tholieke kerk en het verliest zich niet in vage omschrijvingen, waaraan nie mand houvast heeft en die tot aller lei misverstanden aanleiding kunnen geven. Het is bovendien gesteld in een irenische toon en daardoor is het niet een document, dat de protestant met verontwaardiging terzijde legt. Dit dus over de stijl, de vorm. Wan neer men nu de vraag stelt, of de in houd (en wij beperken ons tot het onderdeel over het oecumenisch ge sprek) dienovereenkomstig is, dan zal helaas het antwoord ontken nend moeten luiden. Wij doelen hierbij niet op het misverstand, dat de Rooms-Katholieke kerk „het ini- tiatief heeft genomen om de ene kudde van Christus weer hijeen te brengen", maar wel op het zonder omwegen en restrictie poneren van de stelling, dat de eenheid van de kerk aan scherven valt zonder het opperste, doeltreffende en beslissen de herdersambt van Petros, van wie de paus naar rooms-katholieke leer de opvolger is. Hier ligt de kern van de zaak. Hier wordt eenvoudig ge steld, dat alle kerken, willen zij één worden, zich dienen te plaatsen on der het gezag van de paus van Rome. Hier wordt zelfs geen poging gedaan om de protestantse christenen te overtuigen van hun mogelijke dwa ling op dit punt, hier wordt ten diep ste geconstateerd, dat het oecume nisch gesprek pas kan beginnen als aan een voorwaarde is voldaan: er kenning van het pauselijk gezag in leer en leven. Paus Paulus zegt, dat zonder de paus de Rooms-katholieke kerk ophoudt te zijn. Het is een waarheid, welke ieder kent. Deze kerk kan zich aan de ontwikkelingen van de tijd aan passen en zij doet dat ook maar haar kerkzijn valt of staat met haar regering. Ondanks alle bewo genheid welke in de woorden van paus Paulus doorklinkt, zijn stand punt is niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. Zolang dit niet verandert (en omdat het een wezenlijk onder deel is van de leer dezer kerk is de kans daarop uitgesloten) zal elk stre ven naar werkelijke eenheid tot vruchteloosheid zijn gedoemd, op vele gebieden zal samenwerking mo gelijk zijn, maar eenheid is, met zulk een principieel verschillen uitgangs punt, onmogelijk. „We moeten ze terug hebben in de soeppan, voordat mijn moeder er iets iwn merkt Mevrouw Beatrice Miller (60) is gisteren van de achttiende verdieping van een wolkenkrabber in New York gevallen en heeft het er levend afgebracht Ze kwam terecht op een openstaand tuimelruim op de zeventiende ver dieping van het gebouw. Haar benen raakten beklemd, het raam sloeg dicht en mevrouw Miller hing vrij veilig op grote hoogte boven dp straat Twee politieagenten kropen op een smalle richel, bevrijdden haar voor zichtig uit het raam en schoven haar daarna door hetzelfde raam naar binnen Honderden Newyorkers keken toe bij de spectaculaire redding die twintig minuten duurde. Mevrouw Miller hield er alleen maar een paar ontvellingen aan haar benen van over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1