Athene kan de crisis op Cyprus oplossen Turkije beroept zich op verdragen 1960 Garantieverdrag biedt kansen IMF wil verhoging quota aangesloten landen Loempa-mannen liepen op kogelregen in Regen en brieven uit de lucht... DINSDAG 11 AUGUSTUS 1064 (Van een onzer redacteuren) J^|"U Turkije militaire maatregelen tegen Cyprus heeft genomen is het goed, nog eens na te gaan, op welke rechten de regering in Ankara zioh kan beroepen. We zien dan dat het garantieverdrag, dat door Cyprus, Griekenland, Turkije en Engeland in 1960 werd ondertekend als onderdeel van een algehele regeling van de Cypri sche kwestie het volgende inhoudt: „De republiek Cyprus ver plicht zich, niet deel te nemen geheel of gedeeltelijk aan enige politieke of economische unie met welke staat dan ook". Griekenland, Turkije en Engeland garanderen de onafhankelijk heid, territoriale integriteit en veiligheid van Cyprus en „even eens de stand van zaken, gevestigd door de fundamentele artikelen van de Cyprische grondwet". Geconstateerd moet worden, dat deze grondwet door aarts bisschop Makarios buiten werking is gesteld. Voorts heeft de Griekse regering systematisch geweigerd, mede te werken aan het nemen van maatregelen om een einde te maken aan deze schending van de Cyprische grondwet. Zij heeft het tegenover gestelde gedaan, door aartsbisschop Makarios, de president van Cyprus, te steunen en openlijk te streven naar aansluiting van Cyprus bij Griekenland. De voornaamste bepalingen van de verdragen, die een regeling van de Cy prische kwestie mogelijk moesten ma ken, houden het volgende in: 1. Cyprus, Griekenland, Turkije en En geland waarborgen de onafhankelijk heid, de onschendbaarheid en da grondwet van de nieuwe staat; 2. Cyprus, Griekenland en Turkije slui ten een militair bondgenootschap; 3. Elke gehele of gedeeltelijke unie van Cyprus met een ander land is ver boden. evenals een gedeelde onaf hankelijkheid van het eiland, zoa's verdeling van Cyprus in een Grieks en een Turks gedeelte; 4. Engeland krijgt op twee plaat» militaire bases; voor deze en omringende gebieden blijft het Brit se gezag onverminderd van kracht; 5. Cyprus krijgt een Griekse president en een Turkse vice-president, beiden voor vijf jaar door de Grieks- Cyprische en de Turks-Cyprische ge meenschappen worden gekozen; 6. Er zijn twee officiële talen, nl Grieks en Turks en er komt eer neutrale vlag, die de president er de vice-president samen zullen ont werpen; 7. De uitvoerende macht komt bij de president en de vice-president te" be- 8. De ministerraad bestaat uit tien le den zeven Grieken en drie Tur ken. Onder bepaalde omstandighe- veilig, omdat niet alleen Engeland en Turkije, maar ook Griekenland plech tig de naleving van de Cyprische grond wet hadden gegarandeerd. Het werd anders, toen zich in Grie kenland politieke moeilijkheden voorde den en premier Karamanlis in Athene Makarios tijdens een -bezoek aan Griekenland. Men ziet hem hier met de jonge koning Konstantijn. den zullen de president en de vice- president het recht van veto kun nen uitoefenen: 9. De leden van de Griekse en Turkse gemeenschappen op Cyprus zullen bij algemene verkiezingen een par lement kiezen, dat voor 70% uit Grie ken en voor 30% uit Turken zal bt 10. De Griekse en Turkse gemeenschap pen zullen elk een eigen Kamer van vertegenwoordigers krijgen, die zich met zaken betreffende godsdienst, onderwijs en cultuur zullen bezig houden; 11. Er komt een leger van 2.000 man, dat voor 60% uit Griekse en voor 40% uit Turkse Cyprioten zal be staan. Het komt onder een hoofd kwartier te staan, dat wordt sai gesteld uit Griekse, Turkse en prische officieren. Griekenland zal hierin door 950 en Turkije door 650 militairen worden vertegenwoordigd. De opperbevelhebber zal het Jaar een Griek, het volgende ja«r een Turk en het derde jaar een prioot zijn; 12. In geval van schending van de be palingen van de overeenkomst zul len de staten overleg plegen over d« te nemen maatregelen om naleving er van te verzekeren. Niet blij Al spoedig nadat de verdragen w ondertekend lieten aartsbisschop Maka rios en diens medewerkers blijken, dat zij niet erg blij waren met de bepalin gen er van. De president verklaarde, het bereikte akkoord slechts als een uit gangspunt voor verdere onderhandelin gen te beschouwen. En een van zijn voornaamste medewerkers liet duidelijk blijken, dat de Grieks-Cyprische leiders niet zouden rusten, voordat Cyprus deel zou uitmaken van Griekenland. Zolang het nog bij het verkondigen van ee paalde mening bleef, was er nog niets aan de hand. In Griekenl ind en Turkije kon men Makarios rustig laten praten. Ên de Turkse bevolkingsgroep wis zich an het toneel verdween, Karamanlis as de man, die samen met premier Menderes van Turkije de basis had ge legd voor het Cyprische akkoord en op die wijze Engeland voor een voldongen feit hadden geplaatst. Karamanlis zou nooit hebben meegewerkt aan uitholling an de akkoorden inzake Cyprus. Papandreoe Makarios zag zijn kans schoon, toen i Griekenland nieuwe verkiezingen wer den gehouden en de heer Papandreoe de partij van Karamanlis wist te ver slaan. De nieuwe premier beschikte aanvankelijk echter niet over een meer derheid in het parlement. Daarom stuur de hij nogmaals op verkiezingen aan, waarbij de Cyprische kwestie een van de voornaamste strijdpunten werd Tij dens de verkiezingscampagne- distantieer de Papandreoe zich van de in 1960 ook door Griekenland ondertekende verdra- en schaarde hij zich geheel achter aartsbisschop Makarios en diens in strijd de grondwet zijnde optreden. Dit maakte in Griekenland zoveel indruk, dat Papandreoe inderdaad de meerder heid kreeg, waarop hij had gehoopt. Aartsbisschop Makarios, die voortaan op de volledige steun van Griekenland kon rekenen, kon zijn gang gaan. Zijn politietroepen zetten de aanval tegen door Turken beheerste dorpen op Cyprus en toen Turkije dreigde een militaire actie, zette de aartsbis schop de zaak ,,op scherp" door hulp te vragen aan de Sowjetunie, Egypte en andere landen. De Verenigde Naties werden toen Ingeschakeld conflict te voorkomen. Maar Maka rios weigerde de troepen van de volke renorganisatie vrijheid van handelen geven. Eisen ives Intussen ging Makarios door. de Cy prische grondwet met voeten te treden. Hij trok zich al spoedig niets meer van Kuchuk, de Cyprische vice-presi dent, die al ruim een half jaar zijn rechten niet kan uitoefenen. de Turkse bevolkingsgroep aan, wilde niets meer te maken hebben met de Turks-Cyprische vice-president Kuchuk (die met name in buitenlandse aangele genheden het recht van veto had, even als Makarios zelf), bewapende met uil de Sowjetunie, Griekenland en Egypte ontvangen geweren en mitrailleurs do Griekse Cyprioten. En terwijl de leiding van de VN-troepen op Cyprus machte loos moesten toezien, trof de aartsbis schop voorbereidingen voor een laatste actie tegen de Turkse bevolkingsgroep. Griekenland bleef doof voor Turkse ver zoeken om een eind te maken aan de activiteiten tegen de Turkse Cyprioten. President Johnson ontbood, toen een Turkse invasie op Cyprus dreigde zo wel premier Inönü van Turkije als pre mier Papandreoe van Griekenland naar Washington, in de hoop een verzoening tussen beide landen mogelijk te maken. Er viel met Papandreoe echter niet te praten. En zo bleven de verzoenings pogingen van Johnson zonder resultaat. Makarios ging door. Vorige week be gon een massale actie tegen de Turkse dorpen in het noordwesten van het eiland. De troepen van de Ver. Naties konden niets doen. Turkije greep toen zelf in. Grote fout Het is echter de vraag, of het er verstandig aan heeft gedaan, de lucht aanvallen te bevelen en zich daarbij te beroepen op de verdragen van 1960, die zowel door de Grieken als door de Griekse Cyprioten niet langer worden erkend. Met geweld kunnen problemen als het Cyprische niet worden opgelost. Gevreesd moet worden, dat het vraag stuk voorlopig helemaal niet kan wor den geregeld. Voor de huidige situatie dragen de Turken echter niet alleen de verantwoordelijkheid. Griekenland heeft de grote fout gemaakt, Makarios car te blanche te geven. Toen deze de krachten, die hij had opgeroepen, niet meer de baas kon, zag men zich in Athe ne gedwongen, de aartsbisschop ten kos te van alles de hand boven het hoofd te houden. De krachtige houding, die Griekenland tegenover Turkije heeft aangenomen, blijkt echter slechts van taktische aard te zijn geweest. Nadat de eerste Turkse luchtaanval len op Cyprus waren uitgevoerd, heeft de Griekse regering gedaan, wat zij al vele maanden geleden had moeten doen: zij gaf Makarios te kennen, dat hij zijn Papandreoe, de Griekse premier, die de fout maakte, Makarios „carte blanche" te geven. militaire acties tegen de Turkse bevol kingsgroep moest staken en naar vreedzame oplossing van het Cyprische probleem moest streven. Praten Het ware te wensen, dat de Griekse regering voortaan met meer bedacht zaamheid haar beleid ten aanzien van de Cyprische kwestie zal uitstippelen. Als Griekenland van het begin af haar verplichtingen, aangegaan bij ternationaal akkoord, zou hebben nage komen, zou er op het ogenblik geen ge vaar bestaan voor een militair conflict tussen Navo-bondgenoten in het ooste lijke deel van het Middellandse Zeege bied. Nog is het niet te laat vooi Griekse regering om uit de failliete Cy- prus-boedel te redden wat er te redden valt. Het schieten en dreigen met mi litaire acties moet ophouden. Het wordt hoog tijd, dat Grieken, Turken en Brit ten weer aan de conferentietafel plaats nemen en de draad opnemen, waar zij die in 1960 hebben laten liggen. Als de regeringen te Athene, Ankara en Londen besluiten, zich aan bedoeld garantieverdrag te houden, kunnen zij binnen korte tijd zonodig in samen werking met de VN-troepen, de orde en rust op Cyprus herstellen. Dat is alleen mogelijk, wanneer zij het gezamenlijk willen doen. Slechts dan ia er een vreed zame oplossing van het Cyprische pro bleem mogelijk. Raketten-project in Suriname jaar uitgesteld Het onderzoek van de hoogste lucht lagen boven Suriname door middel van raketten moet door vertraging In de voorbereiding een jaar worden uitge steld. Zoals wij dezer dagen berichtten, zul len de Utrechtse hoogleraars prof. dr. C. de Jager en prof. dr. J. Veldkamp in sa menwerking met het Amerikaanse insti tuut voor ruimtevaart N.A.S.A. in Suri name de windrichtingen en -snelheden in de hoogste luchtlagen onderzoeken. Het onderzoek zal nu vermoedelijk pas in de herfst van 1965 plaats vinden. In West-Australië heeft het wa ter enorme verwoestingen aan gericht: een man tracht, met al zijn meubilair in een rubber bootje gepropt, hoger terrein te bereiken. zelf Drietal jongens beschuldigd van rassenmoord De politie van Jackson in de Ameri kaanse staat Florida, heeft drie blan ken gearresteerd, beschuldigd van het doodschieten van een negerin. Naar de vierde man wordt nog gezocht. De drie die in leeftijd variëren van 19 tot 21 jaar, worden ervan beschul digd op 29 maart een 35-jarige negerin i vanuit een auto te hebben doodgescho-j JU® ten. terwijl zij liep te zoeken i tasje, dat zij verloren had. Ondergronds verzet in Algerije Er zijn steeds meer aanwijzingen dat president Ben Bella er nog niet is in Algerije. Veel van zijn vroegere kame raden zijn reeds het land uitgevlucht en beschuldigen hem van communisme, machtswellust en dictatoriaal regeren. De laatste die Algerije verliet was Mo- hamed Khider, die en passant een grote Twee machtige instanties heb ben na een studie verhoging aan bevolen van de fondsen van het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.). Zij constateerden ech ter, dat de likwiditeit voor een afzienbare toekomst nog voldoen de is. met een doeltreffender en nauwer sa menwerking op monetair gebied, dan ooit in de geschiedenis is voorgekomen. Toch is de werkloosheid in de Verenig de Staten zelfs na drie jaar van ekono- mische groei op een betrekkelijk hoog peil gebleven. De club van tien De Franse minister van financiën leg de gisteren een ministeriële verklaring Een der studies werd door het fonds af namens de ministers van financiën en richt, de andere door tien van centrale-bankpresidenten Gisteren heeft een ondergrondse be weging. die zegt de val van het neo- fascistische bewind van Ben Bella te willen versnellen, vlugschriften ver spreid onder de persvertegenwoordigers in Algiers. De beweging noemt zich het Algemeen Verbond van Algerijnse de mocratische studenten. J-JONDERDEN leden van de Loempa-sekte in Noord-Rho- desië hebben zich gisteren onder het schreeuwen van Jericho" en „Hallelujah" en zwaaiend met „paspoorten voor de hemel" voor het machinegeweervuur van de regeringstroepen geworpen. Bij deze massa-slachting, die zich af speelde bij de stad Chaba in het Mpika-district, werden 55 leden van de sekte gedood en 38 ge wond. Deze paspoorten voor de hemel" zijn stukjes papier die zijn uitgegeven door hun dekenenen waarin de aanhangers van de profetes Alice Lensjina een plaats in de hemel wordt verzekerd. Zij geloven dat als zij zich onder het schreeuwen van de woor den .Jericho" en „Hallelujah" in de strijd wierpen, de op hen gerichte ko gels in water zullen veranderen. Een woordvoerder van de Noordrhodesi- sche regering verklaarde dat het aan tal slachtoffers nu is opgelopen tot 491. Er zijn 354 mensen gewond. Intussen zijn twaalf Noordrhodesische predikanten gisteren naar het afgelegen gebied vertrokken om te trachten de vol gelingen van de zo geheten Loempa-kerk met religieuze argumenten te overreden zich aan de politie over te geven. Hun gidsen zijn gevangen genomen leden van de Loempa-sekte die gezegd hebben te willen medewerken. Leider van de groep is Colin Morris, hoofd van de Verenigde kerk van mid- den-Afrika in Noord-Rhodesië. Premier dr. Kenneth Kaoenda klaarde op een persconferentie dat de Loempa-sekte beslist niet opgehitst wordt door buitenlandse elementen. Hij wel dat extremistische figuren pro- welvarende leden. Beide dies hielden zich bezig met internatio nale likwiditeit, de middelen plichtingen tussen de landen te regelen. De Parljse club van tien was uiterst voorzichtig ten opzichte van suggesties voor het Instellen van een nieuwe inter nationale machinerie, terwijl de I.M.F. zelf zulke voorstellen feitelijk uitsloot. 20 tot 30 procent Uit het jaarverslag van het I.M.F. blijkt, dat de fondsen thans 15,6 miljard dollar bedragen. Het fonds is echter van mening, dat, waar inkomsten en handel zich in zo'n hoog tempo uitbreiden, wacht kan worden, dat de behoefte het soort likwiditeit. als door het fond6 wordt verschaft evenals de behoefte aan likwiditeit in het algemeen zal toene men. Het is zelfs mogelijk, dat de toe neming van de behoefte de bestaande mogelijkheden te boven zal gaan. Waarschijnlijk zal dan ook de volgen de maand op de algemene vergadering van het I.M.F. in Tokio een verhoging van de quota der aangesloten landen worden voorgesteld van 20 tot 30 pro cent. Aan enkele landen, w.o. West- Duitsland zullen grotere verhogingen worden gevraagd, omdat hun quota in vergelijking met hun rijkdom ongewoon laag worden geacht. De quota worden gewoonlijk voor 75 procent in de nationale valuta betaald en voor 25 procent in goud. Er zijn sug gesties gedaan, om het goudpercentage te verminderen of de landen toe te staan het fonds goud certificaten in plaats van het metaal zelf te geven. Het Internationaal Monetair Fonds zegt verder, dat het verstoorde even wicht tussen de Verenigde Staten en Europa zich krachtig heeft hersteld zon der beperkende maatregelen in de V.S., het land met het grootste betalingsba lanstekort, die in vele landen van de wereld nadelige gevolgen zouden kunnen hebben gehad. Het inte-nationale mone taire bestel heeft de uitdagingen, die het werden gesteld, kunnen beantwoorden tien. Deze groep bestaat uit de Euromarktlanden, Groot-Britanniè, Zweden, de Verenigde Staten, Canada en Deze landen hebben een studie ge maakt van de implicaties in ruimere zin van de verplichtingen, die zij hebben aanvaard om de stabiliteit en de doel treffendheid van het internationale beta lingssysteem te helpen verzekeren. In de verklaring wordt opgemerkt, dat een struktuur, die gebaseerd is op vaste wisselkoersen en een vaste goud prijs zoals dat nu het geval is haar waarde heeft bewezen als een vast fundament, waarop in de toekomst ver der kan worden gebouwd. Ter vermijding van omvangrijke en aanhoudende onevenwichtigheden in het internationale monetaire bestel zijn di verse maatregelen noodzakelijk. De groep heeft dan ook besloten de volgen de voorstellen te gaan bestuderen: pond sterling als reservevaluta. de mogelijkheid om verschillende grote valuta's samen te brengen om een valuta-reserve-eenheid te vormen, welke sommige landen zouden willen hebben in plaats van dollars of goud. regeling voor het leveren van goud, dollars of andere reserve-activa tussen de landen. de middelen, waardoor een tekort land op zijn betalingsbalans ge- Er is een toenemende erkenning al dus de Parijse verklaring van het feit, dat de wijze, waarop betalingstekor ten en -overschotten worden gefinan cierd, gevolgen heeft voor andere dan de rechtstreeks daarbij betrokken lan den. De ministers en de centrale-bank presidenten zijn het derhalve eens over het nut van deelneming aan een „mul tilaterale surveillance" van de middelen ter financiering van betalingsbalanson- svenwichtlgheden. Zij staan regelingen voor, die het beleid dor monetaire auto riteiten op het internationale vlak ster ker coördineren. Premier Chroestsjov in Tartarije De Russische premier Chroesjtsjov, die een rondreis door de Sowjetunie maakt, is gisteren in de oliestad Boegoelina in de autonome republiek van Tartarije aange- schjl^J lJA. (LOM &OJh,tc Ky, I Op de weiden van de Alpen in het zuiden van Zwitserland is gisteren na een plotselinge daling van de temperatuur, sneeuw gevallen. Kort geleden w oedde in deze streek nog een hittegolf. de gemeente Bad Kissin- gen, in Beieren, beslo ten alle autoverkeer in het „kuurgebied" te ver bieden van elf uur 's avonds tot zes uur 's morgens. Alle toegangs wegen naar deze wijk zullen gedurende deze uren zijn afgezet. I Ter verzekering van een goede nachtrust voor haar kurende badgasten heeft Dit Jaar werd het We reldcongres van de Vrou welijke Bedrijfschool te Miinchen, gehouden. Uit zeven landen zijn 400 deel neemsters ingegaan op de uitnodiging van hun Duit se collega's. Naar het schijnt telt de Bonds republiek 60.000 vrouwe lijke bedrijfshoofden. On langs is overgegaan tot de stichting van een „jon- De Italiaanse gids Wal ter Bonattl en de ver maarde Zwitserse berg beklimmer Michel Vau- cher zijn er gisteren als eersten in geslaagd de 4.184 hoge Whyper-pieki in het Mont-Blanc mas-| sief t« bedwingen. i 1588) Margaretha thans beter te bevorderen en waarin degenemdie bekend als St. Margriet was vol- deze vermaning niet nakwameiPge- gens de overlevering de dochter van dreigd werden met brand, veeziekten Aidesios, een heidens priester uit An- en andere onplezierige dingen die we tiocheia in Pisidië. Door toedoen van tegenwoordig in een verzekeringspo- haar opvoedster ging Margaretha tot lis vinden opgesomd. Degenen die het christendom over, een beslissing aan de vermaning gevolg gaven zou- waarover haar priesterlijke vader den daarentegen beloond worden uiteraard alles behalve gesticht was. met vermeerdering van de veestapel. Als straf dwong hij haar dan ook vruchtbaarheid van de akkers e.d. in een afgelegen streek varkens te Deze brief stond destijds bekend als hoeden. In deze straf zullen we ove- een „hemelse brief" of „hemelbrief". rigens minder een opvoedend ele- In 789 vaardigde Karei de Grote een ment moeten zien, dan wel de over- capitulatie uit tegen de ..goddelij- weging, dat een christelijke Marga- ke en onware brieven, die te Jeru- retha, die een goed eind uit de buurt zalem uit de hemel heten te zijn was, de naam van de heidense va- gevallen", maar erg veel heeft dit der minder afbreuk zou kunnen doen. niet geholpen, want 1000 jaar later Hoe het ook zij, het varkenshoe- werd de brief uit de hemel tijdens den schijnt de schoonheid van Mar- de Franse revolutie nog steeds ge- garetha geen kwaad te hebben ge- brandmerkt, zij het nu als „gevaar- daan, en toen een bevelhebber van lijk voor de staat". Aurelianus haar in deze functie moette, werd hij zo door haar be koord, dat hij haar naar Antiocheia te rug voerde. Het was dan echter wel zaak dat zij haar kerk afvlei, want anders kwam er ruzie TOCH IS HET ZO! Het verhaal gaat, dat in 1724 een hemelbrief van het oude stempel werd gevonden in Hol- steln. Zoals we van dergelijke epistels mogen verwachten, was het papier met gouden letters be schreven en zodra greep om hem op met papa. AllerM folteringen die op iemand Margaretha werden toegepast leid- te rapen, week hij, als door den niet tot bet gewenste doel, zo- luchtstoot gedrerven. achteruit. Wei dat men ten einde raad maar be- ke Inhoud deze brief had. weten we sloot haar In de kerker voor haar natuurlijk niet zoals altijd bij der- onwil te doen hoeten. De 20e juli gelijke volksverhalen en boven- van het jaar 275 zou ze dan tenslot- dien Interesseert het ons niet. want te zijn onthoofd. meestal bevatten dergelijke brieven Nu gaat in onze streken het ver- onverstaanbare woorden. vreemd- haal dat op de naamdag van St. Mar- soortige lettertekens, aanroepingen, griet, dus op 20 juli. het weer voor waarschuwingen, onhellsvoorspellin- de eerstvolgende 6 weken wordt be- gen of gewone abracadabra in de paald; regent het die dag, dan zal letterlijke en figuurlijke betekenis het 6 weken regenen, althans vol- van het woord. gens het volksgeloof. Ais restant van dit middeleeuwse Overigens heeft niet alleen St. Mar- bijgeloof circuleren in onze dagen griet de naam 6 weken regen te nog wel de z.g.n. kettingbrieven, die brengen, wanneer het op haar geluk beloven aan degenen die zor- naamdag regent, want hetzelfde gen dat een of meer afschriften bin- word t ln Frankrijk gezegd van St. nen een bepaalde tijdsverloop aan Medardus wiens naamdag op 8 ju- een aantal anderen worden toege- nl valt. zonden en die dreigen met ongeluk Behalve regen vallen er ook wel voor degenen die aan deze onzin eens brieven uit de lucht. geen geloof hechten. Dat is dan blj- Omstreeks het Jaar 309 na Chr. na 1650 jaar nadat de eerste hemel- glng ln Galllë een brief rond, die brief in Gallië rondging! de strekking had de zondagsheiliging Nadruk verboden passen niet bij U. Veel beter: mo dern verzorgd haar met ViCREM: most modern hairdressing dat haar soepel en in model houdt de hele dag, zonder glimmen - zonder plak ken. Per pot 2.15. Per tube 1.50. Elijah Moehammed: in 1970 in Amerika aparte negerstaat De leider van de Amerikaanse neger sekte Black Moslims, Elijah Moeham med, heeft gisteren voor een gehoor van 5000 aanhangers in Los Angeles verklaard, dat de negers tegen het einde van de zestiger jaren een staat in de staat zullen zijn. De negers zullen le- in een apart negerland en zich niet blanke mensen inlaten, waren buitengewoon strenge vei ligheidsmaatregelen genomen om Moe hammed te beschermen. Terwijl hij sprak werd hij omringd door een 50 man sterke lijfwacht, die tijdens de re devoering driemaal werd afgelost. De enige blanken die tot de zaal werden toegelaten, waren journalisten, maar ook zij werden gefouilleerd en moesten lucuers en zakmessen inleveren. Onder de aanwezigen bevond zich we reldkampioen boksen Cassius Clay. Clay verklaarde dat hij altijd gedroomd had wereldkampioen te worden om dan on der de blanken te kunnen verkeren. Maar hij was bekeerd door de leider an de sekte, Elijah Moehammed, en wam tot de conclusie dat het negerras superieur was aan het blanke. Italiaans krediet voor president Soekarno" Indonesië heeft een overeenkomst ge sloten met Italië waarbij dit land aan Indonesië een krediet verleent —van ruim tweehonderdmiljoen gulden voor de bouw van een kunstmestfabriek. De fa briek zal 195 000 ton kunstmest per Jaar produceren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7