DRU i Uw probleem is het onze ZONDER PAUS VALT EENHEID R. K. KERK AAN SCHERVEN Weer esperanto-onderwijs op blindeninstituten? Openstaan voor nieuwe ontwikkeling bij Rome Paus Paulus VI in eerste encycliek: Houdt op te zijn, wie zij is DRINGEND VERZOEK Een tvoord voor vandaag A B A S I N HALF ZWAAR-HEEL LEKKER! 2 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1%i ANDERZIJDS GEEN KERK NODIG? In Hervormd Nederland heeft de Blaricumse predikant ds. W. J. H. Baart een artikel gewijd aan het probleem van mensen, vooral jonge mensen, die er niet toe kun nen komen zich bij een kerk aan te sluiten, hoewel zij zeggen wel te geloven. Het artikel luidt: „Ik geloof wel en ik aanvaard het evangelie als de basis voor mijn leven, maar ik kan er niet toe ko men om mij bij een kerk aan te sluiten." Het bovenstaande heb ik meerma len gehoord van mensen, die de moeite namen om enige jaren lang een bijbelcursus of een catechisa tie te volgen, maar niet konden ko men tot de stap van de belijdenis. In andere gevallen deed men wèl, lang geleden, belijdenis en zegt men ook nog steeds te geloven, maar men vindt de zondagse kerk gang overtollige franje. Een ge- spreks- of bijbelkring ergens in een huiskamer onder leiding van een predikant, dat vindt men soms wel interessant, maar de kerkdienst vindt men uit de tijd. patroon van onze tijd zal door bo vengenoemde feiten niet geschokt zijn, maar dergelijke reacties kun nen meevoelen. Moeten wij zulke mensen artikel 28 van de Nederl. Geloofsbelijdenis voorhouden, dat stelt „dat niemand, van wat staat of kwaliteit hij zij, zich behoort op zichzelven te hou den, om op zijn eigen persoon te staan; maar dat zij allen schuldig zijn zichzelven daar bij (nl. bij de kerk) te voegen en daarmede te verenigen; onderhoudende de enig heid der kerk, zich onderwerpende aan haar onderwijzing en tucht, de hals buigende onder het juk van Jezus Christus, en dienende de op bouwing der broeders naar de ga ven die God hun verleend heeft, als onderlinge lidmaten eenzelfden li- chaams"? Voordat wij ons distantiëren van artikel 28 zij eerst herinnerd aan het feit, dat de Nederlandse ge loofsbelijdenis in de 16e eeuw, de eeuw der hervorming, werd opge steld door een man, die als mar telaar voor zijn geloof in 1567 te Valenciennes is gestorven: Guido de Brés. Hij in de omstandigheden van zijn tijd moest dit wel zo stel len: dat iedereen schuldig is om zich bij de kerk te voegen. Wat zou er gebeurd zijn, toen vele duizen den in West-Europa de in verval verkerende middeleeuwse R.-K. Kerk de rug toekeerden en in een vacuum kwamen te verkeren, wan neer er eens geen figuren als Gui do de Brés en vele anderen met leiderscapaciteiten de moeite had den genomen om de hervormings- gezinden op te vangen en te ver enigen? Uitwassen van de zijde der geest drijvers de Wederdopers wa ren al erg genoeg en zijn terug te voeren op een ongebreideld indivi dualisme. Bovendien blijkt uit artikel 27 van dezelfde Geloofsbelijdenis dat de visie op de wereldkerk aan Guido de Brés niet vreemd was: ,,Wij ge loven en belijden ene enige Katho lieke of algemene kerk, die is een heilige vergadering der ware christ- gelovigenDeze kerk is geweest van den beginne der wereld af en zal zijn tot den einde toe; Ook mede is deze heilige kerk niet ge legen, gebonden, of bepaald in een zekere plaats, of aan zekere perso nen, maar zij is verspreid en ver strooid door de gehele wereld." Wij kunnen niet tegenspreken dat dit ruim gedacht is voor iemand die in de 16e eeuw leefde. de stelling, dat iedereen schul dig is zich bij de kerk te voegen? De 20e eeuw schijnt ons te willen leren, dat het mogelijk moet zijn om Christus te belijden en zich toch niet bij de kerk te voegen. Door de ontwikkeling die wij be leven wordt ons de betrekkelijkheid van het instituut der kerk min of meer opgedrongen. Maar tot hoever gaat dat? Gaat het zo ver, dat wij kunnen zeggen dat wij ons willen rekenen tot de ene. enige. Katholieke of algemene kerk. die over heel de wereld ver spreid is? En dat wij volkomen af gerekend hebben met het instituut kerk? Degenen die dit bevestigend me nen te kunnen beantwoorden, kun nen zich bovendien (terecht?) vlei en met de hoop een belangrijker bijdrage aan de oecumenische ge dachte te leveren, dan wanneer zij zich een bepaald kerktype zouden uitkiezen. ,,Ik ben niet hervormd, gereformeerd, luthers of r.-k., maar ik reken mijzelf tot de ene, onzicht bare, algemene kerk, die in heel de wereld is." Dat klinkt wel imponerend. Maar uiteindelijk is zo'n uitspraak niet reëel. Men kan zo'n standpunt inne men, alleen bij de gratie van het feit dat er anderen zijn, die menen dat de kerk wel een concrete, zicht bare gestalte moet hebben en niet zonder organisatie kan. (Het is te vergelijken met de mens, die tegen bewapening èn te gen alle overheid is; dat standpunt kan men behouden, zolang er an deren zijn die er anders over den ken en er zorg voor dragen dat wij in een geordende samenleving kun nen bestaan). T\AT ER IN onze kerkelijke sa- -L' menleving mensen opstaan die een grootse visie hebben op de éne oecumenische keric, en die alvast op de tijd vooruit lopen en reeds in de toekomst leven, dat kan de kerk geen kwaad doen. Mits men zulke figuren blijft zien als rich tingwijzers, niet als bouwers in het heden. Want de ene, onzichtbare, algemene kerk wordt niet door men sen gebouwd. Het gevaar voor degenen, die door heilig ongeduld gedreven wor den en vooruit willen snellen, is dat zij de solidariteit met de mede-ge lovigen verbreken. Er kan een ze kere hoogmoed in liggen om zich anders te voelen dan anderen. Dat hoeft niet. Maar dat kan alleen voorkomen worden zolang men zich zelf weet te functioneren in een ge heel, waarin men door God ge plaatst is. ,,De hals buigen onder het juk van Christus en dienende de op- bouwing der broederen" is een uit spraak die nog niets van haar ac tualiteit heeft ingeboet. Guido de Brés, bouwer aan een zichtbare kerk in een chaotisch verwarde tijd, wij mensen van de 20e eeuw, eeuw van verwarring en schreeuwende behoefte aan vernieuwde visie, wij gevoelen ons verwant. Herv. Wereldbond tot eigen mensen: ^^dinriOT^DROST^pastilles^dTOUTOmlN^, OPNIEUW DRIE WAARNEMERS NAAR CONCILIE (Van onze kerkredacteur) FRANKFORT, 10 aug. Een opmerkelijk feit van de kerkelijke ontwikkeling van de laatste jaren is de veranderde verhouding Rome- Reformatie. De verandering is zelfs zo groot dat de Hervormde Wereldbond in Frankfort een apart rapport wijdt aan deze ontwikke ling. Daarin wordt de nieuwe open heid van Rome ten opzichte van de protestantse kerken met dank baarheid geconstateerd. Bovendien wordt uitgesproken dat deze ker ken van gereformeerde en presby teriaanse signatuur met grote interesse de ontwikkeling in de Rooms-Katholieke Kerk willen volgen. Omgekeerd heeft paus Paulus in zijn gisteren gepubli ceerde encycliek met nadruk ge zegd, dat het „oecumenisch" ge sprek zelfs al in een positieve eerste fase is gekomen. (Zie elders op deze pagina.) Met een zekere mate van blijde ver bazing wees het hoofdbestuur van de Hervormde Wereldbond in de volgende zin op de veranderde situatie: „Nu er twee zittingen van het Vaticaans con cilie geweest zijn en de derde zitting volgende maand, zal beginnen is het al moeilijk geworden onze aanvankelijke aarzelingen voor de geest te halen, toen het ging om het wel of niet zen- Het hoofdbestuur heeft besloten om voor de derde periode opnieuw drie theologen te benoemen, namelijk pfof. dr. A. Allan MacCarthur, prof. Vittorio Subilia en prof. J. N. Thomas. De Fran se theoloog ds. Hebert Roux is niet meer afgevaardigd. Dat heeft in Franse krin gen enige onrust verwekt. Een groot dag blad als Le Monde heeft zelfs geschre ven dat de Hervormde Wereldbond min der open zou staan voor de ontwikkeling binnen het rooms-katholicisme dan voor heen. Maar het rapport dat gisteren werd aangenomen weerspreekt een der gelijke conclusie ten ene male. Consequenties In het eerste deel van het rapport wordt het nieuwe klimaat omschreven en tevens gewezen op de consequenties die er het gevolg van zijn. Er is nu werkelijk een kans om tot een dialoog De toekomstige ontwikkeling binnen de Rooms-Katholieke Kerk zal met grote aandacht moeten worden gevolgd. Toch mogen de kerken van de Hervormde Wereldbond niet over het hoofd zien dat ook nog grote verschillen zijn zowel op het punt van de ,,ene heilige, alge mene, apostolische kerk", als betreffende andere geloofsuitspraken, die van fun damentele betekenis zijn. een woord van dankbaarheid voor het vele werk dat verricht is door de Wereldraad van Kerken wordt nog on- "er meer gezegd: I Als we ons dankbaar betonen voor het feit dat onze rooms-katholieke broeders een geheel nieuw besef krij gen van de waarheid en de nieuwe verhoudingen, zullen ook wij een nieu we openheid moeten openbaren voor nieuwe overtuigingen en kansen. I We zullen onszelf moeten afvragen of we wel goed voorbereid zijn op een dialoog met rooms-katholieken. Als we de Rooms-Katholieke Kerk vragen stellen, zullen we als kerken van gereformeerde confessie zelf ook de bereidheid moeten opbrengen om ons te laten ondervragen. „Laten we eerst en vooral ons tot gedragsregel stellen, datgene wat ons bindt voorop te plaatsen, voor we ingaan op hetgeen ons scheidt. We gaan verder. W(j zjjn bereid vele meningsverschillen betreffende traditie, vormen van vroomheid, kerkelijk recht, gods dienstige praktijken aan een diep gaande studie te onderwerpen om aan de wensen van de gescheiden broeders tegemoet te komen. Wij willen ze gaarne in liefde om armen, maar het is niet aan ons de grenzen welke de onaantast baarheid van het geloof en de eisen der liefde ons stellen, te overschrijden. Wij zijn eigenlijk bang, dat het in dit opzicht tot wantrouwen en weerstand kan komen. Maar nadat de Rooms- Katholieke Kerk heden het ini tiatief genomen heeft om de ene kudde van Christus weer bijeen te brengen, zal zij met geduld en consideratie op deze weg voort gaan. En zij zal blijven bidden, de zozeer verlangde verzoening waardig te worden. Aldus luidt één van de belangrijkste alinea's van de encycliek van paus Pau lus VI, die hij gisteren aan de open baarheid heeft prijsgegeven. Uitvoerig gaat de paus in zijn zendbrief, die met de woorden „Ecclesiam Suam" (Zijn Kerk) begint, in op het „oecumenische gesprek, dat zelfs al in een positieve eerste fase is geraakt". In dit opzicht, zo gaat de paus verder, bedrukt het ons dat juist ons. die de verzoening na streven, door vele gescheiden broeders wordt verweten, de verzoening in de weg te staan vanwege het ere- en juris dictieprimaat, dat Christus aan de apos tel Petrus heeft geschonken en dat wij hebben over geërfd. Zeggen niet velen, dat een hereniging met de afgescheiden kerken veel een voudiger zou zijn te realiseren, als het-j primaat van de paus werd afgeschaft- Wij vragen 1 gaan worden in de door paus Leo de dertiende ingeslagen -ichting wöarbij in het rooms-katholieke werd opgenomen en tob de eigen tijd de majesteit leergezag we de mens in de taal werd gesproken. Deze dialoog vindt haar oorsprong in God. dwingt nie mand tot antwoord maar laat ieder vrij. Het komt paus Paulus het beste voor om niet naar een bepaalde vorm van dialoog te zoeken maar een op perso nen en omstandigheden iJgestemde hou ding te volgen waarbij t-priorismen en polemische houding uitgeschakeld moe ten worden. Men moet zich eerst er vooral aanpassen aan de levensomstan digheden van de toekomstige gespreks- Sartner, al schuilt daarin gev et apostolaat is nu eenmaal tuur. Maar het gesprek mag nooit uit draaien op een dubbelzinnig compromis omdat het geloof ons verplicht tot één waarheid, aldus de paus, die daarbij irenisme en syncretisme slechts vormen van twijfelzucht noemt. Over de partner in de dialoog moet het concilie het beslissende woord spre ken. Als in aanmerking komende groe pen („concentrische cirkels rond het middelpunt waarin God ons geplaatst heeft") noemt de paus als breedste groep „de wereld" waaronder ook de atheïsten vallen. Precies als onz gangers, aldus paus Paulus, blij de atheïstische ideologieën veroordelen broeders te willen bedenken hoe onhoudbaar deze stelling is. En wel niet zozeer hierom, dat de Rooms-Katholieke Kerk zonder de paus ophoudt te zijn, wie zij maar omdat zonder het opperste, doeltreffende en beslissende herdersambt van Petrus de eenheid der kerk aan scherven valt." Dialoog Over de dialoog wordt voorts gesteld dat de kerk in de wereld waarin zij staat duidelijk een eigen positie in neemt. Maar, staan kerk en wereld al buiten elkaar, dan staan zij nog niet tegenover elkaar: de kerk moet de we reld het evangelie leren en leerlingen werven. Dat betekent: tot een dialoog komen. Wat dit betreft moet door ge- Vaak zijn deze identiek met economi sche, sociale of politieke regeringsvor men, vooral echter met het godloze communisme. De gedachte van een dialoog wordt onder zulke omstandig heden wel heel moeilijk om niet te zeg gen onmogelijk. Gesprek staakt Maar bij voorbaat sluiten wij nie mand uit. op voorwaarde echter dat men oprecht de waarheid zoekt, en niet een dialetisch misbruik van woorden wenst. Dat is de reden waar om het gesprek met hen stokt en men de kerk van het zwijgen ontmoet. Maar uit pastorale overwegingen moeten we toch zoeken naar de psy chologische achtergrond. En blijkt vaak dat men een valse stelling van God heeft, soms gepaard aan ontoereikende terminologie en cultus, om het heilige onder woorden te brengen. Atheïsten verkeren vaak in krampachtige angst, in harts tocht en zijn vol utopieën omtrent vooruitgang en vergoddelijkte Na te hebben herinnerd aan de ont moeting met Athenagoras en de waar nemers der orthodoxie bij het concilie, noemt de paus de laatste kring van ge- interesseerden in de dialoog namelijk de huisgenoten des geloofs. De paus vraagt alle rooms-katholieken de dia loog in geest van geloof en liefde te voeren, ook bij de binnenkerkelijke be trekkingen. Als hij echter over liefde spreekt, sluit hij de gehoorzaamheid niet uit. Christus heeft nu eenmaal niet voor niets gezag in de kerk gesteld. De geest van onafhankelijkheid, van kritiek en verzet is moeilijk met de liefde te rijmen, die de hele gemeen schap moet bezielen. De dialoog zal gauw in discussie, woordenwisseling en polemiek ontaarden, als die verkeerde geest heerst. Bewustzijn Behalve over de dialoog staat de paus in zijn encycliek ook uitvoerig stil bij „het bewustzijn" en „de vernieu wing". In het eerstgenoemde deel be toogt de paus, dat het de moeite waard is om over de oorsprong en de natuur van de godsdienst van Christus n; denken, daarbij verwijzend naar brief aan de Hebreeën, waarin wordt gezegd, dat de goddelijke openbaring zich op verschillende tijden en op uit eenlopende wijze heeft voltrokken. Die opwekking tot waakzaamheid en bewustwording werd reeds de apostelen door Christus aangeraden met het oog op de verleidingen waaraan de mens in deze wereld blootstaat. Die uitnodiging kan echter ook benaderd worden als ge richt tot de vergadering der gelovigen als gemeenschap beschouwd, namelijk de kerk. Een algemene reden daartoe vormen de noden van dit ogenblik, het feit dat de kerk temidden van de mens heid staat en met de geschiedenis daar van op en neer gaat. De mensheid be vindt zich thans op de weg van grote veranderingen en ontwikkelingen, die niet alleen haar uiterlijke levensvor men maar ook haar manier van den ken grondig doen veranderen. Dat alles brengt ook de kerk zelf in bewegin daarbij bestaat gevaar voor bec verwarring en dwaling. „Leeft nog niei altijd op een verkapte manier het dernisme van vroeger met al zijn leidingen", aldus vraagt de paus zich af, „die de ware werkelijkheid van de rooms-katholieke godsdienst vreemd zijn? Middel daartegen is slechts de te rugkeer van het bewustzijn van de kerk in de geest van Christus als neerge legd in schrift en overlevering." De paus spreekt hierbij verder over „de dwalingen die ook zelfs binnen de kerk om zich heen grijpen en waaraan diegenen ten prooi vallen die maar een stukje kennen van de natuur en de zen ding der kerk en niet voldoende de do cumenten van de goddelijke openbaring en de uitspraken van het door Christus ingestelde leergezag in acht nemen". Vernieuwing Wat „de vernieuwing" betreft zegt de encycliek dat de kerk omdat zij voor de volmaaktheid geschapen is, ook in haar aardse verschijning daar naar moet streven. Het christelijk le ven moet niet alleen de denkvormen en zeden van de tijd aannemen voorzover deze natuurlijk verenigbaar zijn met de religieuze en zedelijke wetten maar deze verduidelijken, veredelen en heiligen. Het concilie met Rome te komen over de aard de kerk, haar eredienst en zending. En als we, zo wordt gezegd, elkaar beter gaan kennen dan kan het mogelijk worden dat we een oplossing vinden voor problemen als gemengde huwelijken, pro selietisme, de wederdoop (zoals het ge val was bij de overgang van prinses Irene) en de vrijheid van de kerken. De ledenkerken worden opgeroepen n bereidheid te tonen, eigen traditione le inzichten te wijzigen in het licht van een beter verstaan van de Bijbel. De Rooms-Katholieke kerk wordt opgeroe pen om met de protestanten te blijven studeren en met hen tot zelf-onderzoek te komen. Ontwikkeling 1 Cf* AUTOMATIC VI TOASTER f69. wil met name de bestaande grondlij nen aanpassen aan de mogelijkheden van een christelijk leven in deze tijd en heeft in zoverre reeds zijn eigen verdienste nog voordat eigenlijke be sluiten genomen zijn. De paus verwacht van de bisschoppen aanwijzingen betreffende te nemen maatregelen om het aangezicht van de kerk te zuiveren en te verjongen en wil hervorming zoveel mogelijk in de hand werken. Daarbij moet wel reke ning gehouden worden met de histori sche ontwikkeling van de kerk. ,.We wil- ïr niet naar streven de structuur de kerk charismatisch te vernieu- zodat de kerk naar kunstmatige vernieuwingen van haar grondpatroon wordt gedreven op basis van ideeën van hen, die, zeker van hun ijver, soms van hun goddelijke inspiratie overtuigd zijn". Ook moet de aanpassing van de kerk niet zodanig gebeuren dat zij zich hoofdzakelijk richt naar de opvattingen en zeden van de moderne wereld. Het naturalisme dreigt de oorspronkelijke opvatting van het christendom te ver vagen. Het relativisme, dat alles recht vaardigt en alles gelijke waarde toe kent, gaat tegen het absolute karakter van de christelijke grondwetten in. De tendens om elke inspanning en elke last uit het levenspatroon van de men weren, bedreigt het christelijk gedrag eri de ascese omdat die als onnodig en lastig worden beschouwd. Dat wil weer niet zeggen, aldus de paus, dat wij in de onveranderlijkheid van vormen moeten geloven. „Wij hou den het maar het liefst bij de woorden onze voorganger Johannes, die sprak over „aggiornamento", een aan passing aan de behoeften van tegen woordig. Urn vertraging VAKANTIE-ADRESSEN I We zullen moeten beseffen dat ei risico's verbonden zijn aan de ontmoe ting met de Rooms-Katholieke Kerk. Sommige kerken kunnen niet gemak kelijk vergeten wat hen in het verle den is aangedaan door Rome. Het ge volg is dat wij door onze eigen men sen verkeerd begrepen kunnen worden en zelfs dat wij aanstoot kunnen ge ven. Daarom zullen we dubbel voor zichtig moeten zijn en begrip moéten opbrengen voor de inzichten en posities van anderen. Mej. Timmermans presidente comité voor vrouwenwerk Herv. Wereldbond (Van c e kerkredacteur) FRANKFURT Een Nederlandse gekozen als presidente van het comité voor de vrouwenarbeid van de Hervorm de Wereldbond. Het is mejuffrouw dr. W. Timmermans, die verbonden is ge- .t aan de hervormde stadszending te Utrecht en nu secretaresse is van de hervormde vrouwendienst. Zij werd met grote eenstemmigheid gekozen. Mejuffrouw Timmermans studeerde an de universiteit van Utrecht sociale geografie en promoveerde op een proef- ;chrift dat gewijd was aan de verhou- ling van de Utrechtse stadszending tot de hervormde kerk. Het opmerkelijke is dat sindsdien juist deze stadszending geïncorporeerd werd in de plaatselijke hervormde gemeente. Mejuffrouw Timmermans, die in het bijzonder zich jarenlang geïnteresseerd heeft voor de meisjespadvinderij, heeft Nederland verschillende malen op inter nationale congressen vertegenwoordigd. Zij was onder meer afgevaardigde naar de derde assemblee van de Wereldraad an Kerken in New Delhi. Protestanten in Genève: Encycliek met reserve ontvangen In protestantse kringen te Genève, de ,stad van Calvijn", heeft men de eerste encycliek van paus Paulus VI met een zekere reserve ontvangen. Men wees op de plaats, die paus Paulus in het deel van zijn encycliek dat handelt over de „afgescheiden broeders" heeft gereser veerd voor de voorrang van zijn rechten. Het argument, zo zei men. dat de paus gebruikt ter verdediging van de eenheid de leiding van de kerk als zijnde sy- ïiem voor de eenheid van de kerk zelf, schijnt de toenadering tussen de .k. kerk en de andere christelijke ker- :en nu niet bepaald te vergemakkelijken. Wat de opmerking van paus Paulus be treft, dat de „Rooms-Katholieke Kerk het initiatief heeft genomen voor het herstel van de ene schaapstal van Chris- dat het de Wereldraad van Kerken is ge- tus", herinnerde men er in Genève aan, dat het de Wereldraad van Kerken is ge weest die als eerste het initiatief heeft genomen voor de toenadering tussen de christelijke kerken. Sommigen beweerden zelfs dat de niet- christelijke kerken er in de encycliek betrekkelijk beter vanaf blijken te zyn gekomen. Toch blijft men in Genève, me de gezien „het geduld" dat de paus heeft beloofd te oefenen in de dialoog met de rooms-katholieke christelijke kerken, hopen op een beslissend gesprek. Deze kritische geluiden uit Genève ko- len alle uit particuliere hoek. De We reldraad van Kerken onthoudt zich nog elk officieel commentaar. Psalm 51 is bij uitstek een psalm van boete. Het is een schreeuw om barmhartigheid van een mens, die volkomen verloren is in zichzelf. En die verlorenheid is existentieel, het zijn geen „schoonheidsfouten" of onvolkomenheden, die ge makkelijk ongedaan kunnen worden gemaakt, bijvoorbeeld door in het vervolg wat fatsoenlijker te gaan leven. Het is ook niet een kwestie van een wat nauwer of ruimer geweten, van een ervoor zorgen, dat in de toekomst dezelfde fouten niet meer worden gemaakt. David zegt, dat zijn zonde hem be stendig voor ogen staat. Zeer concreet was deze zonde, het overspel met de mooie Bathséba, waarvoor hij zelfs een moord over had. Maar ï)avid was heel duidelijk gaan begrijpen, dat het hier niet ging om een bijzonder vervelend incident, om een allerongelukkigst toeval, om een tijdelijke zwakheid, die hij best wel weer te boven zou komen. Hij was gaan zien, dat het allemaal veel dieper zat, dat zijn handelwijze meer was dan een incident, dat het te maken had met zijn verhouding tot God. David zegt (en het is een hartekreet): „Tegen U, V alleen, heb ik gezondigd en gedaan wat kwaad is in Uw ogen." Het is verschrikkelijk, dat mensenlevens worden stukgemaakt, maar het ergste is, dat God wordt beledigd, wordt gesmaad, dat Zijn gebod wordt overtreden. Dat is namelijk het eerste. Het kan zoals hier leiden tot belediging en smaad van de naaste, maar het hoeft niet, dat laatste. Maar dan blijft het eerste over! David waren de ogen geopend. Hij was zichzelf gaan zien als een directe overtreder van Gods gebod en daarvan waren anderen de dupe geworden. Wij lezen vanavond: Nehemia 13 vers 1 tot en met 14. Weekend-party? DROSTE pastilles altijd welkom! Blinde esperantisten in Rijswijk bijeen Op de slotzitting van het 43ste esperantistencongres van blinden, dat van 1 tot 8 augustus in het jeugdcentrum O vervoorde in Rijs wijk (Z.H.) gehouden werd, is dit weekeinde een resolutie aangeno men, waarin wordt aangedrongen op herinvoering van het esperanto- onderwijs aan de blindeninstituten, met name in Nederland. De afge vaardigden van Nosobe, de vereni ging van blinde esperantisten in Nederland, zullen de besturen en directies van de drie blindeninsti tuten in ons land vragen om tot herinvoering van het esperanto op het lesrooster te komen. In vele andere landen wordt esperan- aan blinden onderwezen. Algemeen as men namelijk van mening, dat het esperanto van bijzonder belang is voor het leggen van internationale contacten tussen blinden. In de vooroorlogse jaren werd esperanto op ruime schaal aa blindeninstituten onderwezen, doch r mate het voortgezet onderwijs aan den zich uitbreidde verdween esperanto langzamerhand van het leerprogramma. Verscheidene congressisten hebben ge- ezen op de proeven, die zijn genomen door het esperanto-instituut bij het on derwijs, die zouden hebben aangetoond, dat het leren van esperanto een zeer nuttige voorbereiding zou zijn tot de stu die van andere talen Musici Naar aanleiding van de besprekingen ie wanen gewijd aan liet standaardise- !n van het braillemuziekschrift werd aangedrongen op heroprichting van de internationale vereniging van blinde mu sici. Drs. Van der Beugel op Amsterdamse universiteitsdag Op de achttiende Amsterdamse univer siteitsdag, die dit jaar op zaterdag 17 ok tober zal worden gehouden, zal drs. E. H. van der Beugel een rede uitspreken over „Europese Politieke Unie en Atlantische samenwerking". Als gebruikelijk volgen daarna colleges in de onderscheiderï fa culteiten. Na een diner zal de Amster damse studententoneelvereniging Brechts „Die Kleinbilrgerhochzeit" opvoeren. namelijk van mening, dat op het ogenblik de standaardisering van het braillemuziekschrift een Frans-Britse aangelegenheid dreigt te worden. Men zou graag zien, dat ook kleine landen en zelfs individuele personen die een waardevolle bijdrage tot deze standaar disering zouden kunnen leveren, een stem in het kapittel krijgen. kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Ritthem (toez.): vie. J. P. Broeder te Hoogvliet; te Goedereede: D. C. v. Wijnen te Wouterswoude; te Hulst: G. E. Huizing te Waarder (Zld.). Bedankt voor Haarlem (vac. W. M. v. Asperen): E. J. N. Kronenburg te Hellen- doorn; voor Zaandam (vac, A. J. Engels): K. v. Otteren te Lathum (Gld.); voor Vrouwenparochie: J. ter Steege, kand. te Ternaard: W. E. M. Honig te Amsterdam; te Groote- gast (Gr.): W. P. H. Pouwels te Nunspeet. Bedankt voor Marum (Gr.): A. Wier- singa te Winschoten. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Valthermond en 2de Exloërmond: H. J. Venhuizen, kand. te Harderwijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwe Pekela: I. de Bruyne te Rotterdam-centrum. Aangenomen naar Eemdijk: G. Bouw, kand. te Nunspeet, die bedankte voor Heerde, Maassluis, Schiedam, Tholen, Oud-Vossemeer, Urk, Vlaardingen, Zaam- slag, Werkendam. Daarvoor bedankte hij reeds voor zeven andere beroepen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Lisse: P. Blok te Dirksland en A. Hofman te Zeist. Verzoeken atig mijn loonbelasting. Nu is het mij wel bekend dat als men boven de wei standsgrens komt, dat men een aanslag voor inkomstenbelasting krijgt. Naar mijn mening was de weistandsgrens in 1962 8000. Mijn verdienste in 1962 was ongeveer ƒ50 beneden die grens. Ik heb aftrek voor drie kinderen. Op mijn aanslagbiljet staat dat ik minder loonbelasting heb betaald dan ik in werkelijkheid heb gedaan. Dus dat keidraadversperringen opgericht. Daar- kaar te brengen. Het zaadmengsel voor kanaries en voor vinken is ver- formele uitspraak. U zult voorlopig schillend en Japanse nachtegalen zijn typische insecteneters. Hiermee moet wel rekening houden. De genoemde uitstel kunt u richten vogels kunnen inderdaad alle Vraag: Wanneer werd de Berlijnse z® ergens een droog i r opgericht? Antwoord: De Berlijnse muur werd autustus 1961 in de vorm van prik- Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhoudig is verzekerd. Vra gen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- klopt niet. Als de weistandsgrens derdaad 8000 is, ben ik dan toch ver plicht Inkomstenbelasting te betalen' Volgens de definitieve aanslag moe ik nog honderden guldens betalen. Ook gaan mijn gedachten uit i u buitenge- bique-sijzen, enkele kanaries en een of kinderen twee Japanse nachtegalen. Indien de beschut plekje kunnen vinden. In de winter zult u er verstandig aan doen al deze vogels binnen te halen, of uw vo- Vraag: Gaarne ,a,i u c ljf 5,®zo ,te bouwen, dat deze geheel woord ontvangen aangaande "kinliaren" gesloten kan worden. Tevens is het Kunnen die afdoende worden weggeno- H ,0P1SC- ™eelsr.bel»°«r!u* te men en waar moet ik me vervoegen? wii-c w „eci zorgen dat u in de vollere een ver- 6 betreft de bevolking warming hebt, zodat u de temperatuur u"rd*n,.d# &Gv.al verdie genlijke „muur" gemetseld. Vraag: Ik ben van plan een buiten- ilière te bouwen (niet zo heel erg groot). Voor wat betreft de bevolking Mozam- heb ik aftrek gevraagd wone lasten. Mijn vrou 4 hebben enige malen in het ziekenhuis ruimte het toelaat, denk 'ik gelegen, wat allemaal extra kosten wat vinken. Kunnen deze vogels elkaar weinig. Er zijn verschillende uitsteken- brengt. verdragen? Kunnen ze alle in een hui- de boeken in de handel met betrekking Vraag: Met collega's onder elkaar prachtvinken en spraken wij over de vraag of Fop Smit boeken van voor de Eerste Wereldoorlog speciale binnen de gesloten ruimte boven het baring door diatheri.„.0. minimum kunt houden. In het alge- Jp1' IS afdoende, U kunt zich voor deze meen stellen deze vogels zon op prijs, behandeling het beste wenden tot een Enige ur_en ochtendzon is eigenlijk te soed bekend staand schoonheidsinsti- Antwoord: Inderdaad lijkt ook ons de aanslag niet juist. Natuurlijk kunnen wij niet beoordelen wa uw aangifte i hij zijn correcties niet specifi- ikiuuicii ix aiiK ui een uui- r_, v - gehouden worden? Zo ja, hoe bet houden dan handelen in de winter. T-'— de inspec- Eventueel kunnen ze 's winters onder- afgeweken en gebracht worden in een onverwarmd vertrek. Is voor deze vogels enige uren ochtendzon voldoende? Antwoord: Over het algemeen kun nen deze vogels wel bij elkaar gehou- r~.v den worden, doch er zijn enkele vin- brief. U kunt m dit bezwaarschrift kensoorten, die elkaar moeilijk ver- vragen stellen en dan nadat u antwoord dragen. Zo is het niet verstandig Mo- hebt ontvangen, verder zien. Schrijf zambique-sijsjes en «delzangers bij «1- ceert. U dient dan ook bezwaar te r ken op de wijze, vermeld op de ach terzijde van uw aanslagbiljet. Dit kan gewone (liefst aangetekende) kanaries. Informeer bijvoorbeeld de heer Rutgers. vakantietochten i Vraag: Is het mogelijk mij te zeg- seerde, in 1912 gen of de „internationale Bouworde" misschien? de"and?FSt ^Ahnastraf t TO^Nifiegem log W"eldoor- huis aan huis folders verspreidt, een rjfJvJP ?^on spe* roora-katholieke organella is? We,e„IdSbiSÏ SfïriJriJ' eend Sst m stichting Bouworde tussen Rotterdam en Gorinchem He- NederlaxMl is .inderdaad een rooms-ka- laas zijn de archieven in de tholieke organisatie. Wereldoorlog verloren gegaan de Tweed«

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2