Rolling Stones ontketenen veldslag in Kurzaal Gasunie sprong over de Rijn Jjh een huonte Kij, REM-T.V. MAAKTE DE JEUGD WILD Kongolese republiek kan eigen boontjes doppen Kiiideruittoclit MAANDAG 10 AUGUSTUS 1964 Rijen stoelen uit elkaar gerukt EMS gaat door HET OPTREDEN van The Rol ling Stones, een Londense beatgroep die in populariteit in j Nederland The Beatles is opge- volgd, is zaterdagavond in de Kur- I zaal te Scheveningen in een waar inferno ontaard. Vijfentwintig poli- I tiemannen in uniform en in met dit soort amusement leen al tussen de zestig en tachtig ver nielde stoelen), dan dat dit recital hier doorgang kon vinden. Er is dan ook in een andere ruimte gemusiceerd. De di-^ rectie verontschuldigde zich voor de on verwachte verplaatsing. SLOGAN een onzer verslaggevers) Overigens is het gebeuren van zater dagavond voor de directie van de E.M.S burger, een handjevol suppoosten i deeltelük ontkleed. De politie ontfermde Seen aanleiding dergelijke programma' en een vijf mari tellende door irn- zich over het tweetal, dat op het bureau, knokploeg hadden handen vol werk de opdringerige fai podium te weren. politiejassen, op verhaal kon én knaap werd de kraag gevat, daar hij zich met e gens het dragen v a verboden wapen. CHARGES Het optreden van deze kleine „strijd macht" was allerminst naar de Ide talrijke langharige knapen 'vele (hysterische) meisjes. Vele van Nadat de zaal onruimd was, hetgeen de tweeduizend aanwezige jongeluide erotische tonelen gedurende het op. jpinSA„„ _r ni,i treden van de Stones nogal meeviel, v C0I"Plcte j voerde de politie buiten enkele charges rijen met stoelen af te breken en j uit. Bij de uitgang stonden drie agenten de met ribfluweel beklede zittingenmet honden Het hese geblaf boezemde leuningen naar het de band be- de wat tot bedaren gekomen schermde kordon te smijten, hartstochtelijke vernielzucht werden bovendien tal van kroonluchters door de losgeslagen jeugd aan diggelen ge gooid. De schade is nog niet bepaald, maar beloopt In elk geval duizenden guldens. Over de vraag, wie de schade moet betalen, verschillen Impresario zag in. Op het waaiervormige Gevers Deynootplein schoolden velen samen, maar vier agenten te paard verijdelden daar relletjes. Na een half uur, omstreeks half elf. was de zaak buiten rustig. De kleine politiemacht rukte volgens de van tevoren bepaalde taktiek in. De agenten keerden bureauwaarts. De veldslag was mede dank zij de regenbuien voor- De Afrikaanse „profetes" Len- shina, wier primitief gewapende volgelingen dood en verderf zaai en in Rhodesia.De strijd tegen haar volgelingen heeft reeds hon derden levens geëist. ONTKLEED De Rolling Stones hadden hun debuut in Nederland gemaakt. De Kurzaal genoot de, naar later bleek twijfelachtige, eer deze première te bieden. Afgebroken i stoelzittingen en -leuningen, alsook ver- Een stuk of zes jongens, die zich in In,elde kroonluchters en gordijnen extase op het toneel waagden, werden de stil,e en trieste getuigen door de ijlings versterkte politie hard- multucu; de achteruitgang de straat op- M handigU gewerkt of door de Acketploeg de zaal weer ingeschopt. Twee meisjes werden .door dolle knapen voorin de zaal ge- Niet-verzekerde impresario: (Van een onzer verslaggevers) "PkE POLITIE heeft het zaterdag- avond in het Kurhaus niet ge makkelijk gehad. Ze moest met 25 man de Rolling Stones tegen exta tische tieners beschermen. En dat waren er niet weinig. De zaal was tot de laatste plaats toe gevuld, hetgeen wil zeggen dat zo'n twee duizend jongens en meisjes aan wezig waren. Vanzelfsprekend drongen ze niet alle tweeduizend naar voren, maar de helft dromde toch wel voor het podium samen. Op het toneel bevond zich ook im presario Paul Acket met zijn ge huurde knokploeg. Hij heeft er evei. als de politiemannen benauwde ogen blikken beleefd. Voor de pauze ging het nog wel. Afgesproken was, Acket een „rustig" voorprogramma zou bieden. Daar heeft hij zich be- dit tu- Wat ledereen in Blok ker bij de Beatles verwachtte, was thans in het Scheveningen-bü-zomer ge- OP DE VUIST De zaak liep volkomen uit de hand. De tieners waren niet te houden. De Londen se beatmusici waren geenszins te spreken over de houding van de wilde menigte. Als het aan hen had gelegen, zo ver klaarde men ons naderhand, waren ze met al te opdringerige fans op de vuist gegaan, ook al omdat hun manager door een het podium opgesmeten spotlight het hoofd werd gewond. De knapen hun beschermers moesten allerlei vret de capriolen maken om de projectielen te ontwijken. Ze hadden er dan ook hele maal geen bezwaar tegen, dat de gordijnen trekkelijk aan gehouden. Echter, zijn op verzoek van Kurzaldirecteur mr. keus om de The Fouryo's als laatste van Dusseldorp (verantwoordelijk voor groep voor de pauze te laten optreden I culturele en recreatieve evenementen) was een mislukte. Dit zanggroepje |1J1°ver'eS dit programma van beatmu- ziek misplaatst. De aanwezige jonge lui hebben hun oordeel over dit op treden niet onder stoelen of banken gestoken. Velen liepen de zaal uit. Het rumoer was er. Na de pauze is dit nog stukken e?- ger geworden. Al te wilde knapen wer den bruusk over het toneel naar ach teren en naar buiten gewerkt. Het werk te als olie op het vuur. Niet verzekerd Acket, die niet tegen dc schade ver zekerd is (..Ik had dit niet verwacht en dat heb ik ook gegarandeerd"), acht zich van zijn aansprakelijkheid ontsla gen, omdat naar zijn zeggen de R.E.M. en de reclamedienst van de E.M.S. te levisie-opnamen hebben gemaakt. „Ik neem het vooral de reclamedienst van, de E.M.S. kwalijk, dat ze jongelui voor de filmopnamen rumoerig heeft ge maakt. Ik stel de E.M.S. dan ook aan sprakelijk. Bovendien wil ik het ge drag van de politie laken, omdat ze jongens aan hun haren het toneel op trokken. Wij (bedoeld wordt de knok ploeg - red.) trokken de jongei de leeglopende zaal vierde men zijn lust tot vernielen daarna nog een kwartier lang bot. maar de zaalwachters werkten de laatste uitzinnigen resoluut naar bui ten. Het Kurhauspersoneel spoedde zich om weer orde op zaken in de zaal te stellen. Gistermorgen zou een vioolrecital worden gegeven en daartoe moest de zaal in orde zijn. De schade was echter te groot (al- niet meer In de Kurzaal te organiseren. Perschef Will Gilbert verklaarde, dat de E.M.S. zich als taak blijft zien amuse mentsprogramma's te bieden, die op een bepaald moment Internationaal het hoogst genoteerd staan. „Schevéningen, badplaats mèt alle mogelijkheden", luidde de slogan, die onlangs tijdens een vuurwerk op het Scheveningse strand te aanschouwen was. De Kurzaaldirectie is zich daar sedert zaterdagavond pijnlek van be wust Prins Bernhard in Tanganjika Prins Bernhard is vandaag uit Porto Ercole in Italië voor een bezoek van enkele weken naar Tanganjika vertrok ken. De Prins, die de reis samen met zijn adjudant, kolonel C. C. Geertsema, maakt, wil in het zuiden van Tangan jika natuurbeschermingsproblemen be studeren, waarvoor hij als president var het World Wild Life Fund grote belang stelling heeft. Zonnegloren neemt zorg over van het Larens sanatorium Het sanatorium Zonnegloren te Soest heeft zich bereid verklaard de medische zorg over te nemen van de patiënten van het Nederlands studentensanatorium te Laren, dat 31 december van dit jaar opgeheven zal worden. Dit geldt zowel voor de patiënten, die op dat tijdstip nog in het Larense sanatorium verpleegd worden, als voor de studenten, die zich na dat stijdstip nog zullen aanmelden. Momenteel worden er 40 patiënten ver pleegd. Burgemeester en wethouders van Am sterdam hebben dit meegedeeld aan de gemeenteraad van de hoofdstad: een antwoord op vragen van mevrouw G. Wijsmüller-Meyer. Het -gebouw van het studentensanatorium is aangeboden aan de vereniging ..Het Nederlandsch kan kerinstituut". Dit is er echter niet op ingegaan. Ten behoeve van het Neder- Kennedytjes doen goede zaken De zaken gingen le goed bij het stalletje van nichtjes en neefjes van wijlen president John F. Kennedy op het trot toir en zij moesten vrijdag hun zaak sluiten doordat de klanten een verkeersopstopping veroor zaakten. De kleine winkeliers waren de kinderen van de broer van wij len de president, de minister van justitie, Robert F. Kennedy, en van zijn zusters, mevr. Sargent Shriver. mevrouw Peter Law- ford en mevrouw Stephen Smith. Zij verkochten onder andere briefkaarten met het portret van wijlen de president, asbakjes met de initialen ,JFK" en me dailles met zijn beeldenaar. Zij hadden van toeristen, die nadat zij hadden vernomen wie de kleine verkopers waren wil lige klanten werden, in twee da gen 50 dollar ontvangen. Het geld was bestemd voor de bibliotheek ter ere van de na gedachtenis van Kennedy, die in Boston zal worden gebouwd. Toen de politie moest komen om het verkeer te regelen, be grepen de ondernemende Ken- nedy-kinderen dat hun succes te groot was en sloten zij met tegenzin hun zaak. Premier Tsjombe op persconferentie: Rebellie binnen afzienbare tijd in kiem gesmoord Zeuh-Nenntwich: Vlucht niet beraamd door oud-SS'ers De voormalige Sturmbannführer van de S.S. Walter Zech-Nenntwich, die zich vrijdag uit eigen beweging bij de West- duitse justitie meldde, heeft zaterdag bij zijn eerste verhoor verklaard dat hij bij zijn ontsnapping uit de gevangenis van Brunswijk niet door een groepe ring van oud-officieren van de Wehr- macht geholpen is. Hij had destijds in Caïro het tegenovergestelde beweerd om zijn werkelijke helpers te dekken. troepen nodig om de opstande lingen in het land eronder te krijgen. Dit zei gisteren de Kongo lese premier, Moise Tsjombe. „Ik heb geen buitenlandse interventie nodig om de orde te herstellen. Ik kan zeggen dat wij binnen enkele dagen de toestand geheel in de hand zullen hebben", aldus Tsjombe tijdens een persconferen tie in Leopoldstad. Tsjombe's verklaring moet wellicht fezien worden als een antwoord op het oor de V.S. en België genomen besluit van vrijdag om de Kongolese regering in haar strijd tegen de rebellen van Soumialot niet militair te steunen, al thans voorlopig niet. Dit Belgisch-Ame rikaans besluit werd genomen ter Dro- tectie van de in Kongo aanwezige Euro peanen. De rebellenleider Soumialot waarschuwde namelijk, dat de „be scherming" van Belgen in het door zijn troepen bezet gebied, zal worden ge staakt, indien zou blijken dat de rege ringstroepen gesteund zouden worden De troepen van Soumialot beheersen thans naar schatting de helft van Kongolese gebied. Premier Tsjombe verklaarde voorts op de persconferentie dat zijn land wel meer materieel nodig had. Manschappen van de oude Katan- gese gendarmerie waren nu in het na tionale leger opgenomen en Tsjombe had vijftienduizend man waar hij op kan rekenen. Verder zei de premier nog dat er be wijzen waren dat de communistisch- Chinese diplomatieke missies in Braz zaville en Boejoembara, de hoofdstad Riskant karwei Boeroendi. actieve hulp aan de op standelingen verleenden. De situatie in Kongo zou op het ogen blik rustig zijn. Anders dan uit Brazza ville gemeld was, werd er niet gevoch ten in de straten van Loeloeaburg in Centraal-Kongo. In Boekavoe, de hoofd stad van de provincie Kivoe, zou de toe stand nog steeds kalm zijn ofschoon op standelingentroepen zich binnen veertig kilometer afstand van de stad zouden bevinden. Afgevaardigden keuren „wet op armoede" goed Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zaterdag president John sons wetsontwerp voor „strijd tegen de armoede" met 220 tegen 184 stemmer- aangenomen. De Senaat had dit reeds op 23 juli gedaan. Volgens deze wet zou een som van 947.500.000 dollar beschik baar gesteld moeten worden voor hulp aan werkloze jongeren en gezinnen met lage inkomens. Toestel beschadigd bij landing in dichte regen In de bijna tropische regenbui, die zondagnacht ook op Schiphol neerviel, isT een Curtiss Commander vrachtvliegtuig de ».l van de Zweedse maatschappij Transair Sweden bij de landing licht beschadigd. Bestuurd door de Zweedse piloot Lar- sen kwam de machine, die vijf maal per week voor de KLM en de SAS een lading vracht en post van Kopenhagen naar ons land brengt, omstreeks 2 uur in de nacht op Schiphol aan. Op het mo ment dat het tweemotorige toestel op de landingsbaan neerkwam moet het ofwel hebben gewankeld ofwel te schuin voorover op de baan zijn neer gekomen. want aan beide vleugels raak ten de uiteinden der propellerbladen even het cement van de baan en liepen daarbij lichte beschadigingen op. Van beide motoren zullen de uit drie bladen bestaande propellers moeten worden ver nieuwd. De directeur van de Kurzaal. van Dusseldorp. bestreed deze mening met klem. „De politie kon onder de gegeven omstandigheden niet anders dan hardhandig optreden. Ik heb dar ook geen kritiek op de verrichtingen van de politie." Beschermers De hoofdinspecteur van politie, A. Buyze, gevraagd naar zijn mening over het na afloop nog een kwartier door gaan der vernielingen zonder dat door de politie werd ingegrepen, ant woordde, dat dit een zaak voor de zaal wachters was. „Wij waren er alleen voor de bescherming van de Roli'-ig Stones. Natuurlijk, als de situatie rog erger was geworden, dan hadden mijn mannen opgetreden in de zaal. !k heb mijn mensen er tijdens het spelen van de Rolling Stones anders gelukkig van m weerhouden de zaal in te gaan. tuatie zou in dat geval zeer ern stig zijn geworden." Ku Klux Klan schorst leden wegens moord op negerkolonel in één dag klaar Met een operatie die nagenoeg de gehele zondag heeft geduurd is het hoofdbuizennet van de Ne- derlandse Gasunie over de Rijn getrokiken. Dat gebeurde bij An- geren, een vlekje van luttele hui zen niet ver van het veer tussen Huissen en 't Loo ten oosten van Arnhem. Het werk heeft wat langer geduurd dan men had gedacht, maar juist nog binnen de tijd die men van rijkswa terstaat had toegemeten gekregen de scheepvaart op de Rijn moest wor den stilgelegd had men de buis van 400 meter lengte en een gewicht van 580 ton veilig in de sleuf door de rivierbedding liggen. De vier personen die dezer dagen in Athene (Georgia) zijn gearresteerd in verband met de moord op de neger-kolo nel Lemuel Penn achter het stuur van zijn auto. zijn als leden van de Ku Klux Klan geschorst. De ..grote draak" van Georgia, die dit zaterdag meedeelde. voegde hieraan toe dat deze maatregel' automatisch wordt toegepast op elk lid, van de organisatie dat bij een ernstige Indonesië waarschuwt strafeaolr Betrokken was, In geval van veroordeling worden zulke leden ge-1 oliemaatschappijen tOÏ"r' Er heerst op het ogenblik een I een waterreservoir, dat normaal nijpend watergebrek in Tokio. ISO miljoen ton water bevat i Dat blijkt duidelijk uit deze foto. I waarvan nu de gebarsten bodem te bewandelen is. De bij Angeren het hoofdbuizennet dat het Sloch- terense aardgas moet vervoeren van de winningsplaats naar de bestaande gas netten in vrijwel alle delen van het land. Sectie I vervoert het gas van Hooge- zand naar Zutphen. Een aftakking van deze leiding, sectie II loopt van Ommen tot ten zuiden van Utrecht. Een vierde sectie, afgetakt bij Ravenstein van sec tie III. geeft aansluiting naar Geleen. Het hele werk moet, zoals bekend, in de loop van dit jaar gereed zijn. RISKANT Met de aanleg van het traject Zut- phen-Boxtel is men begonnen in mei, in september hoopt men deze 100 kilometer lange leiding gereed te hebben. Het leg gen over land van de leidingen is in middels een routinekarwei geworden voor de gespecialiseerde werkers van dï aannemersteams die het werk uitvoeren. Men maakt zeer goede vorderingen var anderhalve tot twee kilometer per dag Het oversteken van de grote rivieren is echter een riskant karwei, omdat hier praktisch niet te herstellen is wat even tueel verkeerd zou gaan. Voor de over- III bij Angeren had al wat ervaring opgedaan bij de i-kruising onder Belfeld, waar het echter om een kleinere afstand ging en waarbij een lichtere pijp werd ge bruikt. De buizen van het traject Ra- venstein-Geleen hebben namelijk een doorsnee van 60 centimeter, terwijl de bulzen voor de andere sectie een door snee van 90 cm hebben. Na een maand voorbereidend werk in de Uiterwaard van de zuidelijke Rijn oever bij Angeren was het gister dan zo dat men de oversteek ging wagen. De uit stukken van twaalf meter aan- eengelaste buis met een totale lengte 400 meter lag er in het stuk Texas men gecreëerd heeft tussen de dam pende weilanden en Hollandse koeien, was een mooi plaatje voor fotogra- en cineasten die met kleur werkten door fel oranje drijvers die men boven op de leiding had bevestigd, zodat ze ongeveer in de rivier zou blijven zwe ven. BRUIN sterachtige gele hijsmachines die Sidebooms" heter, en die werden be diend door gebruinde Franse arbeiders en nog bruinere Fransen van wie de wieg blijkbaar in Noord-Afrika heeft ge- de bedoeling, dat men zou gaan trekken staan. Het tegen vijf. aan de kabel dieSB aail noordzijde van de Rijn stond, maar er moesten nog een aantal voor de leek onduidelijke werkzaamheden worden verricht Toen dan de buis eindelijk te water ging kreeg men nog een beetje pech. Het gevaarte liep direct onder de oever vast in de bodem van de sleuf. Tenslot- ujree^ men er in de loop van de middag toch weer beweging in, zodat de kop van de leiding tegen de avond de andere oever nagenoeg had he. reikt. Gelukkig, anders had men het ver- nogal kostbare operatie schijnlijk tot zondag c week FBI-onderzoek naar moord vordert President Johnson van de Verenigd# Staten heeft op een persconferentie in zijn woning in Johnson City verklaard dat spoedig belangrijke resultaten kun nen worden verwacht in verband met de moord op de drie strijden voor d# burgerrechten in Mississippi. De president 7 .ie dat zojuist gevoerd met het hoofd van de federale recherche Edgar Hoover en dat deze hem had verzekerd dat het onderzoek in Mississippi uitstekende vorderingen maakte. Toen de president werd ge vraagd of dit betekende dat spoedig ar restaties zouden plaats vinden weigerde hij iets verder te verklaren en herhaalde ajleen zijn voorafgaande verklaring. Steenstorting in het V ierwoudstedenmeer Meer dan 200.000 kubieke meter rots is zaterdagavond in het Vierwoudstede- meer terechtgekomen, waardoor een vloedgolf van twee meter ontstond die veel schade aan boten en steigers ver oorzaakte. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. De hoeveelheid rots was losgeraakt tengevolge van het gebruik van dyna miet in een steengroeve op de Buergen- stock, een berg aan de zuidkant van het meer. Jongen gaf zich uit als moordenaar Een Haarlemse jongen, de 18-jarige P. B.. heeft de Belgische politie en Inter pol dagenlang beziggehouden door zich uit te geven voor een Duitse lustmoor denaar. Aanvankelijk werd hij in Assese bij Namen opgebracht als vagebond om dat hij zonder een cent op zak rond zwierf. maar toen hij in vlot Duits ver klaarde een zekere Karl Webert uit Oost-Duitsland te zijn en enkele dagen geleden een meisje te hebben ver moord kwam het hele politie-apparaat in werking. Hij werd onmiddellijk overge bracht naar de gevangenis in Namen en daar aan de tand gevoeld. De jongen weigerde de plaats te noemen, waar hij het meisje zou hebben vermoord, maar vertelde wel dat hij het lijk in een zak vol stenen in een rivier had gegooid. al heeft B. dat tot 11 niet toegegeven. Het onderzoek wordt voortgezet. NAM wil concessie in Noord-Holland De N.V. Nederlandse Aardolie-maat schappij heeft het college van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland om een concessie verzocht voor de ontginning van bltumina in een groot deel van de provincie ten noorden van het Noord- De N.A.M. heeft in totaal elf boringen in Noord-Holland verricht In minstens ♦wee boringen zijn exploiteerbare hoe veelheden bitumina aangetoond, namelijk in de boringen Wimmenum-Egmond en Middelie. steek m' Volgens het Indonesische persbureau Antara heeft de Indonesische minister van industrie en mijnbouw Salch de bui tenlandse oliemaatschappijen in Indone sië die zich niet willen houden aan de werkovereenkomsten die zij hebben ge-1 sloten met Indonesië, gewaarschuwd dat i hun activiteiten in Indonesië zullen wor den stopgezet. Onder de overeenkomsten zal de In donesische regering in de komende vijf tien jaar geleidelijk aan buitenlandse oliemaatschappijen in Indonesië overne men. In de eerste vijf jaar zal het dis tributieapparaat van de maatschappijen in Indonesië en hun tankschepen wor den overgenomen en na verloop daar van hun produktieapparaat. De minister liet de waarschuwing ho ren in een toespraak tot arbeiders de olieindustrie |g_gJg op Sumatra. de oliestad Pladjoe Rebellen in Celebes geven zieh over Naar gisteren in Djakarta is verno men, hebben zich kortgeleden op Zuid- Celebes ongeveer 2.000 opstandelingen, onder leiding van Kahar Muzakkar en Andi Selle Mattola, aan de regerings troepen overgegeven. Deze overgave had plaats na een fel le strijd, waaraan ook door meer dan 5.000 dorpelingen was deelgenomen. Deze actie tegen de laatste verzets- haard tegen de centrale regering werd ondernomen na een besluit van presi dent Soekarno. dat op 17 augustus, de Indonesische onafhankelijkheidsdag, veiligheid in het gehele land moest den hersteld. I Deze week wordt in het centrum van Rio de Ja neiro een 100 meter lan ge namaak-,.Berlijnsc muur" onthuld als aan klacht tegen de commu nistische terreur. Het twee meter hoge bouw sel zal er het zelfde uit zien als de muur in Ber lijn, compleet met prik keldraad, schijnwerper en wachttorens. Bij de onthulling van deze muur zullen o.a. aanwezig zijn president Castello Bran- co, leden van zijn kabi net, diplomaten, politici en andere autoriteiten. De muur zal twee weken blijven staan. I De jongste vrouwelij ke buschauffeur van ons land zal vandaag voor het eerst een gezelschap streekgenoten voor een ééndaagse tocht door Ne derland rijden. Het is de pas 21 jaar oude Gca Meems uit Musselkanaal, dochter van een touring- carondernemer. Gisteren is zij meerderjarig ge worden en dat betekent dat ze nu een bus mag chaufferen. Het meisje, heeft al drie jaar onder' toezicht in bussen gere den en kon op haar vijf tiende autorijden. Zij maakte toen stilletjes tochtjes door Musselka naal in écn van de bus sen van haar vader, die blij is dat het nu werke lijk mag. Hij stuurde gis teren vanuit Spanje zijn beste wensen voor de eerste officiële rit. I De 32-jarige Brian Menzies uit het Schotse plaatsje Kingussie ver telde dat hij onlangs in de rivier Spey zes prach tige forellen gevangen had. Dit was nog niet al les. Toen hij echter zijn hengel opnieuw uitwierp kreeg hij een glimmend voorwerp aan de haak Het was een stalen val met vijftig liter bier. Hel is geen visserslatijn, r.o vertelde hij. Degene die hem niet gelooft mag na vraag doen bij de politie. i Vijftig archeologen hebben onder leiding van Gene Savoy kort geleden bij Vilcambamba Grande, j 300 kilometer ten noord-) westen van Cuzco, het laatste toevluchtsoord1 van de Incakeizer Man co II, een nieuwe Inca- stad ontdekt die vier maal zo groot is als dc beroemde Inca-ruïnen van Machu Pichu, in bet j zuiden van Peru. De j nieuwe Inca-stad beslaat) een oppervlakte van ruim j 29 hektare en ligt aan de 1 rand van een afgrond aan de Rio Chontapampa. j De onderzoekers hebben scherven gevonden van keramiek van de Inca's alsmede vazen en kope-j ren buizen. 1587) Op het gebied van de ratten- Jaar 1585 en van een nog ouder ge- vangerij. die omslaat tot een ramp schrift, dat o.m. aantekeningen uit op een heel ander terrein, heeft Ha- het Jaar 1311 bevat. In beide manus- meln niet de oudste papieren. Want cripten wordt gesproken van „Kin- enige jaren vroeger zou de Capucij- der Uthgang", maar van rattenver- ner monnik Angiomini In het dorpje delging of van de rattenvanger is Drancy-les-Nouis met behulp van een geen sprake. Door onderzoek van tal kleine demon en een boekje, alle rat- rijke andere bronnen komt Meinar- ten en muizen naar de rivier heb- dus dan ook tot de konklusie dat dc ben gelokt. Toen het hem toegezegde rattenvanger en de uittocht van de werd uitbetaald, toonde An- kinderen niet het minste verband giomini dat hij nog over andere ga ven beschikte, want hij haalde een kleine hoorn voor de dag en begon daar op te blazen, waarna al het vee uit het dorp hem na liep om nooit weer terug te keren. Deze veel minder tot de ver beelding sprekende legende, toont in ieder geval dat het rattenvangers- f"rt en elder; motief sterk leefde bij de mensen heeft gemaakt van de 13e eeuw. U kunt hiertegen natuurlijk aanvoe ren. dat het ver haal uit Drancy-les- later tot van de Wat de historische kern kinderulttocht betreft, d.w.z. lies van een groot aantal kindcrcen, wordt gedacht aan de dans-razernij, itekelijke ziekte die te Er- zoveel slachtoffers bij het feest van Johannes dc Doper, omdat iet volksge loof wilde dat het dansen rond het Jo- hannesvuur een heel jaar tegen ziekte vrijwaarde. Anderen brengen de kinder ulttocht in verband de Klnderkruis- Nouis op zichzelf niets tegen de his toriciteit van het geval te Hameln bewijst, en dat deze laatste stad in leder geval over een rattenvangershuis be- tochten uit het jaar 1211. schikt, waarboven het jaartal 1284 De rattenvanger, die aan de kin- staat, waardoor de geschiedenis in derramp gekoppeld werd, verraadt ieder geval een stevig fundament zijn herkomst door zijn jachtkos- ardoor hij zieh verwant de aanvoerder van de „wil- die alles meesleept in heeft. Voor deze redenering zou indcr- toont mei daad iets te zeggen zijn, als het rat- de jacht' tenvangershuis zichzelf niet tegen- woeste vaart, spraak. Maar dal dopt hal nu joist D, Eck„, WM want hel huls Herd in 1602 ge- vorige m„, ,a„dac'h. vroegen, g,,, bouwd, terwijl de sage ruim 300 jaar dit woedend» hei* ouder Is. Het rallenvangcrshuls is kinderen te waarschuwen uTdeTee du, i„ werkelijkheid IW rallenvuu- lu." o^dal hV i dll ee' eershuls nlrt. De oudale hullen te val nogal laai aan de lerend a Hameln stammen „I, het mldd.u va. Jfe\£d "k'.rLj*J£'ïï£.' "4 de 16e eeuw en kunnen du. reen v.n ms.r helpen bevrijden) allen .1. bewljsmutertal dleueen. Nu de onlwarrlng van de Hameln i knoop moeten we eens zien, waar- St. Margriet al of niet 6 schreven, waarbij hij gebruik maak- te van een oude atadskroniek uit bel Nadruk verbod™. de historische kern van het rattcnvangerverhaal heeft dr. O. Meinardus ecu belangrijke stadie cc ëëké'nmoetïég'enc'i?.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5