Uw probleem is het onze Niets zelf doen wat men samen kan verrichten Hervormde Wereldbond besluit: Godsdienstig jargon afgewezen DRINGEND VERZOEK Geen experimenten, die leiden tot vereniging Servisch- orthodoxe kerk bij Wereldraad Reveil in r.k. kerk van Zuid-Amerika Een woord voor vandaag Kappers op de bres voor bedrijfspensioenfonds 2 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1964 ANDERZIJDS KINDERPREKERS In het Gereformeerd. Weekblad heeft de bekende publicist H. de Jong een artikel gewijd aan de kinderdiensten in de vorige en het begin van deze eeuw. Onder de titel Kinderen, zijt aandach tig" schrijft hij: Op aandrang van de stedelijke overheid is in 1779 in de Bakenes- serkerk te Haarlem de eerste kin derkerkdienst gehouden. Wie van daag, 185 jaar na dato. op zondag morgen de Bakenesserkerk binnen gaat,-zal daar ook nu nog epn kin dergemeente verzameld vinden. Zo is het op allerlei plaatsen. Te Gouda stelde men op 2 mei 1800 namens het ..Gezelschap Gods dienstvrienden ter bevordering van het Evangelie vooral onder de kin deren van deze stad" een kinder godsdienstoefening in. Groningen kende sedert 1818 op elke zondag middag een kinderpreek in de Broerenkerk. Die kinderkerken van het eerste uur waren geen voorlopers van de latere jeugddiensten, maar meer van de zondagsschool. Kinderen werden mét hun ouders in de ge wone diensten verwacht. Maar er waren genoeg ouders die nooit ter kerke gingen. De reden daarvan komt ons nu in ons dicht met schoolgebouwen bezette land als iets ongelooflijks voor: wegens analfabetisme. Een groot deel van de Nederlanders verstond rond 1800 de kunst van het lezen en kinderen zeer aandachtig. Even wel zo lezen we verder Goudsche kinderen zijn óók kinde- schrijven niet. Er was immers geen schoolplicht. Als gevolg daarvan hadden voor al de steden massa's a-sociale ge zinnen. Aanraking met de kerk was er voor de meesten niet bij. Zij kenden geen enkele hogere interes se. Tenzij ze van de diaconale steun leefden. Dan waren ze ook verplicht om naar de kerk te ko men. Elke kerk had een aantal ar- menbanken, doorgaans de slecht ste plaatsen, b.v. in een zijbeuk achter de preekstoel waar je de dominee niet zien en niet verstaan kon. Later zijn er voor de armen aparte kerken gebouwd of inge richt. De preken werden er meer in de vorm van een vertelling ge- Voor de kinderen van deze hef fe des volks waren de preken van de oudste kinderkerken bestemd. In Haarlem dienden zij als middel om de baldadigheid der jeugd te keren; vandaar het initiatief der overheid. Pas in de tweede helft van de negentiende eeuw zijn de afzonderlijke diensten voor de kin deren der gemeente ontstaan. Over de kinderkerk te Gouda vertelt een rapport uit 1824. Het koor van de St. Janskerk was spe ciaal voor deze diensten ingericht. In het midden stonden banken voor meisjes en jongens (Ieder af zonderlijk gezeten), daaromheen waren zitplaatsen voor volwassenen die soms meekwamen. De kinder kerk duurde een uur en werd door de gewone predikanten geleid. Het ging er ongeveer toe als in de grote kerk. Men had er tenmin ste een voorlezer. Het rapport zegt .daarvan: ,,Een lieve blonde jongen van dertien of veertien jaren trad op het onderste gedeelte van den dubbelen katheder, en las een ka pittel uit den bijbel, op eenen toon en met eene uitdrukking van ge voel en eerbied, welke menigen dik gepruikten voorlezer beschaamd zqu hebben; men behoefde het hem niet te vragen: Verstaat gij ook hetgeen gij leest?" Een andere jongen bespeelde het kabinetorgel. Nadat men had ge zongen volgden gebed en preek. Voigens het verslag luisterden de ren en alzoo gebeurde het nu en dan wel, dat de aandacht afgeleid werd en er eenige gewoel ontstond. Eene korte stilte en een ernstig oogopslag van den leeraar de kleine rustver- waren doorgaands >rde oogenblikke- den hoek, wai stoorder zat, voldoende om lijk te herstellen. Hervatte het zich echter, dan was het wel eens: Kin deren, zijt aandachtig! of: In dien ik deze kinderen, die daar zitten te praten, eens ondervroeg wat ik gezegd heb, hoe verlegen zouden zij zich gevoelen! Foei! Schaamt en verbetert u! En deze woorden aldus nog altijd het verslag niet op den toon van eene vaderlijke beris ping uitgesproken, misten derzei- ver uitwerking niet, vooral da^r de kinderen zeer wel wisten dat, in dien dit onverhoopt niet krachtg genoeg mogt bevonden worden, men niet aarzelen zou, om den on- rustigen knaap, die anderen aan stak, door den kerkelijken bedien de. die altijd in de nabijheid is, zon der eenig gedruisch, doch tot zijne groote schande, te doen verwijde- Het Goudse initiatief vond weer klank in het naburige Schoonhoven waar ds. C. E. van Koetsveld bekend als schrijver van de Past- rij te Mastland soortgelijke sa menkomsten in het leven riep. Bij zijn vertrek naar Den Haag gaf Van Koetsveld een „Afscheids preek aan de kinderen mijner ge meente" in druk uit. In Den Haag stichtte hij ook spoedig een kin- Van Koetsveld maakte veel werk van zijn kinderpreken. Als hofpre diker leidde hij ook vaak diensten ten paleize. Deze diensten vielen hem gemakkeljker. „Voor de ko ning kan ik het op een schetsje", zei hij eens, „maar voor de kleine majesteiten in de kinderkerk schrijf ik mijn hele preek uit." Op verzoek van koningin Emma heeft de toen reeds bejaarde Van Koetsveld een tweetal boeken ge schreven over. kinderen in de bij bel; deze werden gebruikt bij het godsdienstonderwijs aan prinses Wilhelmina, die ook door Van Koetsveld gedoopt was. Reeds lang tevoren had Haarlem een gewaardeerd kinderpreker in ds. Jan van der Roest, wiens „Kin derredenen" zelfs vijfentwintig jaar na zijn dood nog eens werden uit gegeven. Hetzelfde gebeurde met de kinderpreken die ds. G. Mas- man in de jaren 17831792 te Haar lem had gehouden. Masman ver trok naar Utrecht en is daar in 1812 overleden. Maar nog in 1848 ver scheen een zesde druk van zijn kinderpreken. Naderhand was ds. H. Manger, zelf kinderloos, te Haarlem een ge liefd kinderpreker. Zijn preken wa ren wel wat lang maar hij be schikte over een eigenschap die voor voorgangers in de kinderkerk onontbeerlijk is. zoals Jan Ligthart in zijn jeugdherinneringen opmerkt: de kinaeren vóélden dat deze man van hen hield. In Den Haag was de godsdienst onderwijzer K. C. van der Nagel in de periode 18901920 een graag gehoorde kinderprediker. Wat hij op zondagmorgen aan de kinderen verkondigde, preekte hij met enkele wijzigingen op vrijdag avond in het oudemannen- en vrou wenhuis! Blijkbaar hield hij zich aan Luther, die verklaard heeft: „Wat de kinderen in mijn preken niet begrijpen, is ook niet waard om door ouderen te worden ge- (Van onze kerkredacteur) FRANKFORT Nog eer de eerste week van vergaderen ten einde was, heeft de negentiende assemblee van de Hervormde Wereld bond reeds een aantal officiële besluiten genomen. Met algemene stemmen schaarden de afgevaardigden zich achter een uitspraak (die wij reeds publiceerden) van het hoofdbestuur betreffende een vaste Paasdatum. Belangrijker was evenwel een met algemene stemmen aangenomen rapport, waarin de oecumenische houding van deze wereldbond ter sprake komt. Daarin worden de leden- kerken opgeroepen kansen aan te grijpen met andere kerken van dezelfde confessionele traditie en ook met kerken van andere tradi ties de eenheid te zoeken en fusies aan te gaan. sproken dat het zijn eigen positie niet wil verabsoluteren. Dit lichaam mocht geen doel in zichzelf worden, dat zou een verraad zijn aan het Evangelie. 1. Wij besluiten dat de Wereldbond zo nauw mogelijk zal blijven samen werken met de Wereldraad van Ker ken, en niets zelf zal doen wat samen gedaan kan worden. 2. We dringen er bij onze leden-kerken op aan actief en met onderscheidings vermogen te participeren, waar kansen geboden worden in de Wereldraad van Kerken en met andere raden van 3. We dringen er bovendien bij onze leden-kerken op aan mogelijke wegen te zoeken met andere kerken die deel hebben aan de gereformeerde erfenis en met kerken van andere tradities om tot inniger gemeenschap, gezamenlijke acties en eenheid te komen. 4. We dringen er bij alle leden-kerken op aan hun lidmaten te wijzen op de noodzaak dat de katholiciteit van de kerk zich in iedere stad of dorp moet openbaren. Daarom moet iedere plaat selijke gemeente haar geestelijke op dracht vervullen in volle same king met haar christelijke buren. Geloofsbelijdenis VAKANTIE-ADRESSEN i op te geven. DE DIRECTIE Vaticaans blad: vakantie tijd van gezinseenheid Het Vaticaanse weekblad l'Osservatore della domenica heeft onlangs geschre ven, dat de vakantie een tijd van ge zinseenheid behoort te zijn. Het blad adviseert ouders en kinderen hun zo mervakanties gezamenlijk door te brengen. „Wat gebeurt in vele gezinnen op de '"chappelijke niveaus?" „De gezinsleden vlie- anten uit. De ene gaat ..idere daarheen. Kinde- kampen. Vele ouders Presbyterian Church in Canada: DE generale synode bvterian Church van de Pres byterian Church van Canada, die onlangs in Toronto bijeen kwam, heeft afgezien van verdere experimenten, die zouden kunnen leiden tot een vereniging met de United Church. De United Church is de grootste pro testantse kerk van Canada en omvat 20 procent van de bevolking. Zij kwam in 1925 tot. stand door een vereniging van de Congregationalisten, de Metho disten en het grootste gedeelte van de Presbyterianen. De Presbyterian Church, die na 1925 overbleef, omvat 6 procent en staat op de derde plaats na de Angli- kaanse Kerk (15 procent). Twee jaar geleden was de synode van de Presbyterian Church door een clas sis gevraagd „onmiddellijk stappen te ondernemen, om tot onderhandelingen te komen met de United Church met de bedoeling een beter wederzijds begrip te kweken". Op de synode van 1963 werd de aanbeveling van de commissie voor interkerkelijke betrekkingen om op plaat- van kerken, komt. wat .geloofsbelijdenis" zou kunnen voor. Uitgesproken wordt dat door de samenwerking in de oecumenische bewe ging deze kerken met een gereformeerde confessionele traditie verrijkt worden. Tevens wordt uitgesproken dat die gere formeerde traditie in staat stelt oecume nisch de waarheden van het Evangelie, die van belang zijn voor de gehele kerk en de gehele wereld, uit te dragen. Dan worden de volgende waarheden omschreven: „Dat God soeverein is en zijn reddende genade in Jezus Christus schenkt, dat Jezus Christus Heer is over kerk en wereld en niet gebonden kan zijn aan enige kerkelijke organisatie of kerkenorde, dat God door zijn Heilige Geest tegenwoordig is in het leven van zijn volk, dat de Heilige Schrift de op perste regel van het geloof en voor de levenspraktijk is, en dat God zichzelf aan Zijn volk schenkt door de bediening van het Woord en de sacramenten, zo de kerk schept als een gemeenschap van broeders (en zusters) om in de wereld te getuigen en haar te dienen." Bovendien wordt nog een uitspraak uit 1954 herhaald, waarin wordt gezegd dat de Hervormde Wereldbond, juist om dat de kerk haar bestaan slechts kan baseren op het Evangelie, „de Woord bediening, sacramenten en het lidmaat schap erkent van alle kerken die over eenkomstig de Bijbel Jezus Christus als Heer en Heiland belijden". Informatie De Hervormde Wereldbond heeft zich zaterdag ook nog uitgesproken over de verhouding van de kerken tot de pers. De leden-kerken worden daarin ge wezen op de noodzaak van goede be trekkingen met de pers. Bovendien worden zU aangeraden wegen te zoeken om de pers het Evangelie beter te doen verstaan en te interpreteren. Hoewel er enige weerstand was van de zjjde van een aantal theologen was toch de overgrote meerderheid van de gedele geerden het er over eens dat moest worden uitgesproken dat „een gods dienstig jargon dat ver af staat van het gewone dagelijkse leven geen hulp biedt!" Tevens wordt nog tot de kerken gezegd dat zij zich met groter diepgang, beter begrijpelijk en in positieve tem geest van liefde moeten uiten. Zondag Zelden zullen zoveel calvinistische pre dikanten op de overwegend Lutherse kansels van Frankfurt gestaan hebben als gisteren. Vrijwel in iedere kerk een gastprediker uit den vreemde wez/ig. Toch was er ook nog een eigen kerkdienst, die in zekere zin geheel in selijk niveau met besprekingen te begin nen op het laatste moment verworpen. De commissie kreeg toen de opdracht de 49 classes de volgende twee vragen voor te leggen: 1. Moet de Presbyteriaanse Kerk apart blijven voortbestaan, gezien de nadruk op werkelijk eenheid, zoals die in oecu menische kringen gevonden wordt? 2. Hoe kan onze denominatie het best bijdragen aan het leven van Gods kerk in Canada? Van de 37 classes, die de vragen be antwoord hebben, bleken er 36 afkerig van verdere experimenten op weg naar kerkelijke eenheid. Vele classes drongen aan op verdere studie van de positie van de Presbyterianen, sommigen ten een diepgaande bestudering v Westminster Confessie. Overigens wenste de synode de prak tische samenwerking met de United Church zoveel mogelijk te bewaren, name in de evangelisatie en het werk onder toeristen, studenten, immigranten en Indianen. Van samenwerking met de United Church om te komen tot één Canadese gezangenbundel werd echter verder afgezien. Besloten werd tot een revisie van de eigen bundel. De herziening van het Book of Com mon Order, waaraan de desbetreffende commissie elf jaar had gewerkt, werd door de synode aanvaard. Sommige sy-' gevoelen, dat be- Jeugdcongres van Esperantisten in Amsterdam Zaterdagmiddag zijn 220 jongeren uit 25 landen in Amsterdam aangekomen om het 20ste internationale jeugdcon gres georganiseerd door de internationa le esperanto jeugdorganisatie in samen werking met de Stichting het Anne Frankhuis en de kring van esperantis ten aan de universiteit van Amsterdam, bij te wonen. De jongens en meisjes lo geren in de jeugdherberg in Broek IN Oost-Europa neemt de belang-l stelling voor de Wereldraad van Kerken zienderogen toe, aldus heeft secretaris-generaal dr. W. A. Visser 't Hooft kort geleden meegedeeld tijdens een vergade ring van het Uitvoerend Comité Bulgarije. Als ook deze kerk tóe- treedt zal het aantal aangesloten kerken 213 bedragen. Deze kerken (zowel protestantse, anglicaanse als orthodoxe) zijn afkomstig uit tachtig landen en hebben tezamen 350 miljoen leden. paalde ordes van dienst zigde boek een verlaten byteriaanse leer betekenen. Dr. R. Bakker hoogleraar aan Groningse R.U. Dr. R. Bakker, thans wetenschappe lijk hoofdambtenaar aan de Rijksuni versiteit te Groningen, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de wijsbegeerte aan deze universiteit. De nieuwbenoem de hoogleraar zal naast prof. dr. B. M. I. Delfgaauw een tweede leerstoel ui de wijsbegeerte bezetten. Dr. Bakker werd op 2 november 1920 te Minnertsga (Fr.) geboren De secretaris-generaal gaf tijdens de-1 deerde aan de universiteit van Amster- van de Wereldraad, die in de overzicht Evangelische Akademie van Tut- zing (bij München) is gehouden. Als voorbeeld noemde hij de be reidwilligheid van de Servisch.or- thodoxe kerk, zich als laatste grote orthodoxe kerk bij de We reldraad aan te sluiten. Dr. Visser 't Hooft zei, dat de Servisch-orthodoxe kerk haar wens om zich bij de Wereldraad te voe gen kenbaar heeft gemaakt na af loop van de bijeenkomst van Uitvoerend Comité in Odessa in bruari van dit jaar. Het ligt bov dien nng in de bedoeling, dat i officiële afvaardiging van de We reldraad in november contact opnemen met de orthodoxe kerk van stukken waarmee de wereld op hit I ogenblik geconfronteerd wordt en dan ook de aandacht van de kerk gen. Hij wees er onder meer op, dat er in Afrika nog vijfentwintig miljoen mensen wonen voor wie ,,de eeuw van het kolonialisme" nog niet ten einde is. Bernepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Meteren en Est: L. G. Zwanenburg te $tavenisse. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Zuid (»de pred.pl.); J. van der Schaft, voorh. vrij gem. pred. te Murmerwoude. Aangenomen naar Echten (Frl.): J. Kroeze, kand. te Kampen, die bedankte voor Arum, Nederhorst den Berg, Zout kamp en Geegteren-Gelselaar. Leiden het doctoraal examen klassieke taai en te Utrecht het doctoraal exai theologie met hoofdvak wijsbegeerte op 28 juli 1952. waarna hij op 8 juli 1954 in de theologische faculteit te Utrecht promoveerde met prof. dr. J. Severeijn op een proefschrift getiteld „het wijs gerig en psychologisch denken van Carl Gustav Carus in het licht van zijn godsbeschouwing". Van 1 april 1949 tot 1 oktober 1956 was de heer Bakker as sistent bij prof. dr. J. de Graaf in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Van 1 sep tember 1954 tot 1 januari 1963 was hij leraar in de oude talen aan het Chris telijk Gymnasium te Utrecht en van 1 september 1960 eveneens tot 1 januari 1963 docent voor wijsbegeerte aan de Academie voor lichamelijke opvoeding te Amsterdam. De nieuwbenoemde hoogleraar heeft tal van publicaties op zijn naam staan. o.a. twee boeken over dè geschiedenis der ethiek. Gistermiddag werd in de Roothaan huis aan de Rozengracht het congres officieel geopend door de voorzitter van de internationale esperanto jeugdorgani satie, de heer G. Becker, Als gasten waren aanwezig de beschermheer van het congres, prof. dr. I. Kok, en de le den van het ere-comité, dr. F. Bender. prof. C. C. Berg, ds. N. O. Steenbeek en de heer Wensing, vice-president van de. UESCO. Het college van B. en W. van Amsterdam was vertegenwoordigd aoor mr. J. K. van wijiana. Na de opening begaf het gezelschap zich naar het Anne Frankhuis. Daar werd een informele ontvangst en een rondleiding door het Achterhuls gehou- het bezit van de stad Frankfurt bruikt wordt voor de gemeenteraads vergaderingen. Daar preekte de bekende christen uit Ghana dr. Christian G. Baeta. Als tekst had hij gekozen een woord uit het boek Openbaring waar de Engel van het. Oordeel de apostel Johannes de Bruid van het Lam, de gereinigde kerk van Jezus Christus laat zien. De heer lijkheid van de kerk wordt geopenbaard door een Engel van het Oordeel, dat op zichzelf is reeds een troostwoord, z hij, „want zijn wij ook zelf niet rijp de tuchtigende hand van deze engel". Hij i op aantal diepingrijpende de Afrikaanse kerken, onderling hebben zich problemen niet laten verzoenen, er is veel zelfzucht, veel liefdeloosheid. Zo is het woord Gods in diskrediet geraakt. Dat gebeurt ook door de innerlijke verdeeldheid van de kerken. Ieder pro beert in zijn eigen achtertuintje een kerkje te stichten en men is vergeten dat christen zijn in de eerste plaats be tekent tot het lichaam van Christus be- De Afrikaanse neger is ook geneigd m het geloof te zien als iets magisch, aarmee hij zijn verlangen naar succes kan vervullen of een verzekering tegen ziekten kan kopen. In al die dingen is de engel van gericht ook in de Afrikaanse kerken wezig, maar tegelijkertijd wil hij wijzen op de heerlijkheden van de kerk. Door Gods genade is het nog lang niet zover dat de kerk geen geestelijke gemeen schap meer is. Ik geloof, zo zei hij nog, dat God juist in onze tijd aan het werk is om een gemeenschap van broeders t€ vormen als wij maar bereid zijn ons door de geest te laten hervormen. De Pauluskerk was vol en ook in d« andere kerken van Frankfurt was de be langstelling voor de prediking van de calvinistische predikanten betrekkelijk froot. Toch werd voor de conferentie eze dag een rustdag. Zaterdag door de verschillende commissies inge spannen gewerkt om de verschillende rapporten op te stellen. Uit vaak bij zonder verwarde besprekingen moesten de kernpunten gedistilleerd worden die verwerkt kunnen worden. Vandaag begonnen de besprekingen over deze rapporten in de algemene ver gadering. Vanmorgen kwam het eerste rapport aan de orde van de sectie die in het bijzonder zich had afgevraagd wat het gebed: „Kom, Schepper geest" de herschepping de De rooms katholieke kerk van Zuid- Amerika beleeft een reveil. De pro testantse kerken zijn daardoor gedwon gen om zich in te stellen op een geheel nieuwe situatie. Dit is de visie van de dekaan vai presbyteriaans seminarium in Mexico, dr. Jorge Lara-Braud. Voor het eerst in de geschiedenis van dit continent er kennen rooms-kathoüeke geestelijken dat de protestanten gelijk hadden als zij zeiden dat Zuid-Amerika allesbehal ve een christelijk continent is. „De protestanten hebben steeds ge probeerd om het evangelie weer in al zijn reinheid en waarheid te prediken. Het opmerkelijke is dat God in tijd een machtig werk begonnen is nen de rooms-katholieke kerk, die door vele protestanten eigenlijk al lang was opgegeven. We zien een corrupte kerk weer tot een geheel -nieuw leven ko men. Dit dwingt hen ertoe, zich niet langer af te zetten tegen de Rooms- Katholieke Kerk. Zij worden door de nieuwe ontwikkeling gedwongen om het Evangelie als een positieve boodschap te prediken, aldus dr. Lara Braud. Beethoven klonk in amfitheater van Caesarea Het tweeduizend jaar oude Romein- e amfitheater van Caesarea in Israël 5 onlangs weer plechtig in gebruik genomen. De resten van de gebroken zuilen, de oude muren en de andere oudheden werden sprookjesachtig door schijn werpers beschenen, toen het Israëlisch Philharmonisch Orke3t onder leidinr van Joseph Krips Beethovens negende symfonie ten gehore bracht. Het amfitheater van Caesarea, d' stad waar in Jezus' tijd de Romeins stadhouders zetelden, is dé laatste j: uitgegraven en gereconstrueei door Italiaanse oudheidkundigen. Is dat nu nodig, altijd maar weer eraan herinneren, dat de mens zo slecht is? De vraag is, of deze bewering overeen komstig de werkelijkheid is en zo ja, waarom er dan altijd maar weer over gepraat moet worden. Wie tegen een kind voortdurend zegt, dat het nergens voor deugt, loopt het ge vaar dat kind voor zijn hele leven een stevig minderwaardig heidscomplex te bezorgen! Vele mensen geloven in zichzelf en dat is dan tegelijk hun opvatting van zelfkennis. O nee, zij zijn geen „heilige boontjes" en zij doen èclit wel eens wat dat zij maar beter zouden kunnen nalaten, maar om nu te j zeggen: ik ben een slecht mens, nee, dat gaat veel te ver. Een beetje gevoel voor eigenwaarde moet er blijven, want anders kom je nergens. We maken heus wel eens een fout, maar fout zijn we beslist niet. Zo ongeveer is de opvatting van mensen, die het met zichzelf nogal getroffen hebben. Maar alvorens over dit soort mensen het hoofd te schudden lijkt het van be lang na te gaan, of degeen, die zichzelf zo best niet vindt, dat ook méént. U kent het verhaal van die predikant, die bij een dame op bezoek kwam. Zij zei: ik ben toch zó slecht, er deugt nu werkelijk niets aan me. U hebt groot gelijk, antwoordde de dominee, het is verschrikkelijk. Boos schoot de oude dame uit: wie praat er over me en wat weten ze van mij te vertellen? Onze slechtheid belijden met de mond: het heeft niets om het lijf. David, de koning-dichter, schreef een boetpsalm, en daarin staat: „Ik ken mijn vertredingen, mijn zonde staat bestendig vóór mij". Hij wist, dat hij fout was en ook precies waaroml Wij lezen vanavond: Nehemia 9 vers 20 tot en met 38. Beroep op ongeorganiseerden: (Van onze soc.-econ. redactie) De vakraad voor het Kappers- bedrijf, waarin werkgevers- en werknemersorganisaties samen werken, gaat op korte termijn bijzondere aandacht besteden aan de instelling van een bedrijfs pensioenfonds. Reeds jaren gele den is hierover gesproken, maar zonder resultaat. Vooral op aan drang van de bediendenorganisa* ties heeft de vakraad dit punt nu op zijn urgentieprogram plaatst. Afgezien van individuele verzekeringen moet de kappers bediende, die met pensioen gaat, op dit moment nog volstaan met de AOW-uitkeringen. De heer K. Kremer, voorzitter van de Christelijke Bond van Kap- perspersoneel, deelde dit hedenmor gen mee in de jaarvergadering van de bond, die te Utrecht werd gehou den. De voorzitter realiseerde zich, dat het geen eenvoudige zaak zal zijn om het met de kappers eens te wor den over een bedrijfspensioenfonds, maar hij achtte het inhalen van deze achterstand een bijzonder dringende aangelegenheid. Hij meende dat het mogelijkmoet zijn met de goede wil van alle partijen een pensioen regeling op te zetten, zo nodig voor werkgevers en werknemers samen. Andere punten, die de vakraad op het urgentieprogram geplaatst heeft, zijn: eigen bedrijfsrechtspraak-tuchtcommis- sie, instelling sociaal fonds, ontwerpen van bedrijfsregeling, problemen rond mcesterdiplcma en ten slotte het hou den van enquêtes, die nuttig en nodig worden geacht. Een bedrijfsrechtspraak met tucht- commissie wordt nodig geoordeeld, dat er zich bij de hantering va c.a.o. regelmatig onbevredigende situa ties voordoen, die moeilijk opgelost kunnen worden. Deze bedrijfsrecht spraak zal in de c.a.o. ingebouwd moe ten worden. De heer Kremer betreurde het, dat de oprichting van een bedrijf schap niet is opgenomen in het urgen tie-program. Ongeorganiseerden De heer Kremer, die is overgegaan tot een andere staat des levens (hij is. in dienst getreden bij de PTT), deed bij zijn afscheid nog een krachtig appel op de ongeorganiseerde kappersbedien den om zich aan de sluiten bij de vaK- beweging. Van de 13.000 bedienden zijn er zeker nog 5000 ongeorganiseerd. De stelling: we betalen niet, maar profi teren toch, gaat niet op, want hoe meer leden zich aansluiten, hoe meer de bonden voor hun leden kunnen doen. Hij legde aan de „parasieten" de vraag voor, wat er zou gebeuren als alle kap persbedienden deze mentaliteit zouden huldigen. Op 8 juni zijn de nieuwe loonschalen in kracht geworden, die een loonstij ging inhouden van 9,2 procent. De 10 orocent bleek niet haalbaar, omdat de vakanties met twee dagen (0,8 pet.) ver engd werden. Gelet op de gemiddelde oonstijging in Nederland van 13,8 pet. erklaarde de voorzitter, dat scherp ge- vaakt moet worden tegen een verder chterop raken in beloning van het kap- erspersoneei. De Stichting van de Ar- eid heeft de log niet goedgekeurd, maa .vordt toch spoedig verwacht. Tot nieuwe bestuursleden werden ge kozen mej. R. Gort en de heer B. Klop penburg, beiden uit Hoogeveen en de heer A. C. Vis uit Amsterdam. Hier mee is voorzien in de vacatures ontstaan door het vertrek van mevr. Westra-De Lange en de heren K. Kremer en J. Westland. Uit de nieuw gekozen bestuursleden werd de heer B. Kloppenburg aangewe zen als de nieuwe voorzitter, in welke functie hij de heer Kremer opvolgt. De heer Kloppenburg komt oorspronkelijk uit de politiedienst, maar moest wegens een lichamelijke handicap met ver vroegd pensioen. De heer Kloppenburg, die nog geen 50 jaar oud is, verwierf indertijd bekendheid binnen de kring van de chr. vakbeweging door het wer ven van 600 nieuwe leden in een bepaal de periode. Hij had reeds epige tijd de leiding van het werk van de Chr. Bond van Kapperspersoneel in de afde ling Hoogeveen. Diaconaal jaar start weer in september In september begint weer een diaco naal jaar. Dit „jaar", waarin jongeren zich beschikbaar stellen om hulp te bieden aan de medemens in alle soor ten inrichtingen, zoals ziekenhuizen, kinderhuizen, bejaardencentra, instel lingen voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten en aan het sociale jeugd- zorgwerk is interkerkelijk georgani- Deze jongelui „diah's" (diaconale help(st)ers) geheten, hebben de leef tijd van zeventien tot dertig jaar. Meis jes moeten zeventien zijn en jongens achttien. Er wordt niet gevraagd bij 'net aanmelden naar een bepaalde op leiding of naar diploma's. Nodig zijn wél: toewijding, begrip en handigheid! Het gaat er in dit jaar niet om om te verdienen, maar om te dienen. Er is dan ook geen beloning naar prestatie. Ieder ontvangt wel naast kost, inwo ning en de gebruikelijke sociale voorzie ningen 65 zakgeld per maand. Het jaar begint en eindigt met een week in het vormingscentrum. Ook worden er geregeld groepscontacten gehouden. Wil je meer weten?? Vraag een folder. Wil je misschien óók mee helpen? Vraag een aanmeldingsformu lier bij mevr. E. Veerwater-Geljon, Stevinstraat 290, tel. 070-551059 Den Haag of bij mej. D. Scheepmaker, Westersingel 109, tel.: 010-123007. Vandaag publicatie encycliek Vanmorgen om elf uur !s de ency cliek „Ecclesiam suam", van paus Paii- lus VI gepubliceerd. De paus zette gis terochtend zijn handtekening daaronder het particuliere werkvertrek van zijn -residentie te Castel Gandolfo, ten n Rome. toespraak tot pelgrims en toe risten op de binnenplaats van zijn paleis zei de paus, dat de encycliek gaat over het historische, het maatschappelijke en het godsdienstige aspect van de kerk. Hij hoopte de waardering en genegenheid voor de Rooms-Katholieke Kerk in de wereld te doen toenemen. De encycliek in het latijn telt 54 blad zijden De paus zei niet de bedoeling te buitengewoon do- zuiden i hebben gehad u, weliswaar cument" op te stellen, „al evenaart de; het fiat encycliek de meest beroemde helaas schien wel in lengte". Vraag: Ik heb van een sinaasappel - ik weet heus niet van welke soort een paar pitten laten drogen, ge woon in een doosje. Die beide pitten heb ik in een klein bloempotje gestopt Wat ik var 10 bij 10 cm. Nu komen er twee maar groene spruitje uit. een 40 cm hoog. Leuk vind ik dat. Maar hoe moet ik deze verzorgen? Wat voor een pot en hoe groot? Wat voor grond, veel of wei nig water, veel of weinig zon? Antwoord: Over het algemeen geeft des het zaaien van sinaasappelpitten geen moeilijkheden en er zijn voorbeelden genoeg van een goed resultaat. Wannee' hel zaad begint te kiemen, moet men het ip een kistje op potje zaaien in scherp zand met turfmolm, met een stukje glas er op tegen uitdroging. Als Vraag: Kunt u mij ook helpen aan ling geên succes meer. dan zult u de hei onderstaande gedicht? Als ik mij schoorsteen machinaal moeten laten po- goed herinner, heeft het jaren geleden lijsten door een marmerslijper - kerkelijk jaarboekje gestaan. Vraag: Achter mijn erf ligt' een wei- r nog van weet, laat ik volgen, land, waarvoor ik verplicht ben uit- kunnen nog wel enkele fout- weg over mijn erf te verlenen. Dit is s in zitten: al meer dan 30 jaren zo geweest en „Een gesprek met de duivel op weg in die tijd is het weiland enkele ma- jen van ejg€naar verwisseld. Nu heb pet ik hiervoor nooit vergoeding gehad en mijn ouders, die hier vóór mij Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhoudig ls verzekerd. Vra gen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- den, ook niet. Is dit juist? Al ben ik die uitweg precies is. verplicht die - uitweg te verlenen, ben Vraag: Mijn zooii is ook verplicht dit gratis te doen? van het derde kwartaal stuk land laten boren e de kerk. Een zeker wel zag, en hoorde scheen, Die ging op zekeren Sabbatdag des morgens kerkwaarts heen." en appelpitten geen „Door die ontmoeting zeer verrast, w—,J-- sprak hij den Satan aan: Gij kerkwaarts gaan? Me dunkt dat s toen niet gepast, v Hoe moet ik dit verstaan? ïlQ|5C11 C11 Mag ik niet kopen in de kerk. waar dan ook met terugwerkende kracht hoe dan te handelen? u" brl«' °I>- ïïhter een fout gemaakt? l0,.„ -^aken, gaat het hier om een uitweg. Antwoord: Inderdaad wordt de kin. helpen kunnen. die u krachtens het Burgerlijk ,®?a ,worai. km- Vraag: Wij hebben een zwart mar- boek verplicht bent te verlenen flinke plantjes zijn, moet in kleine potjes zetten en geleidelijk in grotere De grondsoort bestaat uit twee delen bladaarde, een deel verteerde mest, een deel goede tuingrond en wa' turfmolm en scherp zand. Om bloemen en vruchten te Krijgen moet men ze na het tweede jaar en ten met de kamersinaasappel citrus si nensis. In de zomer zette men ze liefst bui- n in de volle zon met veel water en vloeimest. In de winter moet men ze in huis delen met zwarte vrijwel droog, koel en licht bewaren. het begin Ik moet namelijk een stuk land laten boren en is op zijn^'ijfüendeMaa9)4 eaan" liggen en dat kan ik dan niet betalen, werken. Nu dacht ik dat wij begin ok- Kan ik vergoeding vragen en zo ja. tober 1963 voor hem de laatste kinder --- - dan ook met terugwerkDnr,° wi.i— te ^mder te allen tijd..." hoe dan te handelen? Antwoord: Ongetwijfeld zullen er wel Antwoord:. Naar wij i lezers zijn, die zich dit vers nog per- maken, gaat het hier l krachtens het Burgerlijk Wet! derbïjstag'Tot'hM'ÏSdJ tomiiear utl" betaald. Uw a Ingesloten stuk land en niet om genaamd peildatumktad.'d.w.z. dat de een servituut of een buurtweg. In dat regeling hij zijn geboorte virschilde geval kunt u natuurlijk een vergoeding jfk u natuurlijk een vergoeding van de huidige en dat u dus langer heeft Me-n machten, voordat u de kinder- meren schoorsteenmantel i grijs,. Weet u misschien ee deze zwart te doen blijven? Antwoord: Een zwart marmeren eisen schoorsteenmantel Kan goed worden op- Burgerlijk Wetboek namelijk eCM papjC Van P°*t8P°eder terugwerkende kracht is dit moeilijk te daarmede oKtvtag^u en citroensap. Nawassen met water en eisen omdat u dat dan vroeger had langer - - - goed afspoelen. Tenslotte als moeten doen, maar ten navordering wel tot Tier goed droog is. nabehan- ligt wel in de lijn der billijkheid. In- u nog e t zwarte was en uitwrijven met formeer echter eerst cenS bij een no- ste kwartaaï egn flanellen doek. Heeft deze behande- tajrl» hoe de juridische toestand van verstand berustén. echter i bijslag kreeg uitgekeerd. In terugwerkende kracht eisen omdat u dat dan vroeger "had langer kinderbijslag "",1 met 31 decern be- 1963. Dat uitkering kreeg over het eer- 1964 moet op een mis- maanden

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2