Huizenmarkt rustiger is (hoe dan lang?) ooit Subsidies intrekken bij de hogere inkomens Eerst rekenendan kopen Gelclschaarste en rentevoet, oorzaken Van Eibergen (CNV) over woningbouw: fethergolven IKOR (tevreden over 1963): steeds meer op televisie Laroche: luxe overall met slobkousen.... 7 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964 j^E dolle handel in onroerend goed is (even?) tot stilstand geko men. Op de huizenmarkt is „de top" er af; adspirant-kopers kijken de kat uit de boom. Gaat zich een zelfde situatie ontwikkelen als in de jaren 1957 en 1958, toen de bestedingsbe perking haar invloed deed gelden. Het lijkt er op; de oorzaken althans liggen grotendeels op het zelfde vlak. Er is schaarste aan geld. De rentevoet is opgelopen. Een hypotheekbank in het zuiden van het land, die krap in liquide middelen zat, moest zélf geld gaan lenen tegen liefst zes procent. Een andere grote hypotheekbank was verplicht intern een stop af te kon- digen. Er worden al renten gevraagd van 7% procent. Voor kleine hypotheek- nemers is een rente van 614 tot 6% procent momenteel volkomen normaal. Dat is ongeveer 1 procent meer dan enkele maanden, zeg maar: enkele weken, geleden gegeven moest worden. Kleine belegger Is de speculatiedrift, die de woning prijzen als raketten hebben doen stijgen, ten einde? Voor de kleine belegger voor lopig weL Ook de grote belegger is op z'n minst terughoudend, wat o.m. blijkt in Den Haag. waar tegen de honderd panden op de verhandellijst blijven staan, omdat de kopersmarkt is inge stort Overigens maakt een groot deel van deze panden geen onderdeel van de woningnood uit De enkele particulier, die deze. dikwijls tonnen kostende hui zen koopt meestal dan nog als be drijfspand financiert bovendien op een andere wijze dan het jonge gezin, dat een woning koopt, omdat het zich ten slotte ergens moet vestigen. ..Het zelfde geldt voor luxe en super- de-luxe bungalows", zegt makelaar T. Hopman uit Zoetermeer, bij wie w. licht opstaken. „Het zijn woningen de enkeling, voor de rijken, of zee ken. Men moet nu eenmaal betalen, als men groot of groots wil wonen, terwijl ogenblik verder van wijderd dan ooit". De stilte op de ningmarkt ook beetje een seizoenverschijnsel tekent overigens niet dat de woning markt op instorten staat. Alleen als het aanbod de vraag ver gaat overtreffen wat niet te verwachten is, omdat niemand in paniek is geraakt zou dit prijsdalingen ten gevolge kunnen heb ben. Wel is het zo dat de afwachtende ben. Wel is het zo dat de afwachtende (Van onze speciale verslaegever) houdlns, di, de kdp,Rnlarl!l het groen, of de rust van de om- ,het besluit om onroerend goed geving, er ook nog het nodige bijkomt". Het is stil geworden op de woning markt de heer Hopman ondervindt het aan de transacties, welke hij de laatste weken afsluit Hij „doet" onge veer de helft minder dan een paar maanden geleden. In zuiver zakelijk op zicht een terugslag dus, maar er zijn ook nog andere kanten. Ridicuul Zonnig en warm JIANGS DE flank van een hogedruk- gebied dat zich dinsdagmorgen van het Alpengebied over Noord-Frankrijk tot over de Golf van Biscaye uitstrekte, is vochtiger en warmere lucht van sub tropische oorsprong via de Britse eilanden en onze omgeving naar het oosten gestroomd. De temperaturen ondergaan daardoor op het continent weer een stijging. Een weinig beteken de depressie verplaatst zich over Mid den-S candinavië naar Rusland. Een volgende depressie welke oorspronke lijk in noordoostelijke richting trok, is nu bezig van koers te veranderen. Deze zal in oostelijke richting verder trek ken en morgen op de Britse eilanden de luchtdruk doen dalen. De depressie gaat vergezeld van een koufront dat ons land echter morgen waarschijnlijk nog niet zal bereiken. Het zal dan ook nog iets warmer worden met zonnig perioden. "Wel kan zich in de nacht plaatselijk mist of laaghangende be wolking vormen welke morgenochtend pas na enige uren weer oplost. Hoogwater Schevenlnegn 5 augustus: 0.16 v.m.; 12.58 n.m. Woensdag 5 augustus: zon op 5.07. der 20.23 uur; maan op 1.52, onder 19.06 uur. Vrijdag 7 augustus: nieuwe maan. Strandverwachting Rond een hogedrukcentrum bil zuid- west-Ierland bereikt ons vrij warme oceaanlucht. Ook morgen droog met 'flinke perioden van zonneschijn. Zwak ke tot matige, meest westelijke wind. Temperatuur in de middag ongeveer 20 graden of iets hoger, zeewater 18 graden. Vooruitzichtenvoorlopig vrU goed strandweer met nog een zwakke zee wind, maar brede opklaringen. HET WEER IN EUROPA IRapporten hedenmorgen zeven uur „Het was een ridicule situatie", klaart hjj. „Per week gingen er gemid deld twee opdrachten m'n neus voorbij, omdat ik op grond van morele overwe gingen bezwaren had. Natuurlijk: zaken zijn zaken; vraag en aanbod zijn de Pijlers, waarop de prijsvorming rust. Ook wil ik niet ontkennen dat iemand, die z'n huis tegen een „fancy" prijs verkocht, voor een nieuwe woning een evenredig hoog bedrag moest neertel len". „Toch kwamen er krankzinnigheden voor. warvan de koper de dupe ei makelaar het lachertje werd. Ik had laatst een huis onder handen ik heb het overigens afgesloten waarvai koopsom in 1960 22.000 gulden bedroeg, dat ik met pijn en moeite op een waarde van 36.000 gulden taxeerde, doch dat niet temin voor 60.000 gulden een koper vond. Waar de man, die het kocht, het heeft gefinancieerd, weet ik niet Wat ik wel weet, is dat hij zijn hele verdere leven op haast ondragelijke lasten is men te zitten". Makelaar Hopman heeft als systeem dat hij eerst met de aspirant-koper diens financiële positie nagaat Zijn devies luidt: eerst rekenen, dan ko pen. Veel jonge mensen draaien zich de put in door boven hun financiële draagkracht uit te gaan. Ze worden hierbij gesteund door speculanten, die zich huizenhandelaar noemen, en die zich noch van het inkomen, noch van het spaarpotje van hun cliënt iets aan trekken. Bovendien trachten ze van een tweezijdig tarief te profiteren niet geoorloofd in beroepskringen zoveel procent van de koper en nog eens zoveel procent van de verkoper. Tophypotheek Hoe dat dan gaat of, beter gezegd: ging? Door middel van een tophy potheek, die in een tijd van geldruimte op allerlei adressen te krijgen is. Nor maal is het zo dat de hypotheekgever twee-derde deel van de getaxeerde koop som voor zijn rekening neemt. De rest moet door de koper op tafel worden gelegd. Vele huizen echter hebben negentig procent een zilveren dak, wat uiteraard de nodige lasten geeft voor al ook omdat het meerdere risico, dat de geldschieter loopt, door het sluiten van een hoge verzekering op het leven van de koper moet worden ingedekt. Ook met de taxaties is vaak de hand gelicht De vraag hoe mensen het klaar spe len met een betrekkelijk laag inkomen, „kapitale" huizen te kopen, acht de heer Hopman niet moeilijk tc beantwoorden. „Door hard te sparen en zich op ve lerlei gebied nogal wat te ontzeggen" beweert hij, „vergaart men een kapi taaltje van tien- tot vijftienduizend gul den, wat vooral gemakkelijk gaat, als ook de vrouw werkt Hiermee kan dan woning van zo'n vijftigduizend gul den worden gekocht die niet al te zwa- lasten met zich meebrengt. Ik weet 't wel: als andere statussymbolen als auto en een verre vakantie mee gaan tellen, dan wordt het totaal der •erplichtingen toch weer te hoog. Maar .a, er zijn nu eenmaal verstandige en onverstandige mensen. De groep, die er buiten staat men kan ook zeggen: de groep, in welke de woningnood het grootste is heeft een inkomen van maximaal tienduizend gulden. Door de opgetrokken rentevoet is men daar op het >ning te kopen, traagt, of zelfs geheel afremt Blijft het geld duur, met andere t den: blijft de rentestandaard hoog? Makelaar Hopman, die tijdelijke geld- schaarste als een gezond makend medi cijn ziet en bovendien van oordeel is dat de overheid met opzet doseert ge looft van niet Ook de bestedingsbeperking van een Jaar of zeven geleden", brengt hij naar voren, „is langzaam maar zeker opge heven. De tijd van écht goedkoop geld zullen we waarschijnlijk nooit meer krij gen, al zou het alleen maar zijn door het immer dreigende inflatiegevaar. Over anderhalf, of twee jaar zal er be slist wel weer ruimte zijn voor een ver laging van de hypotheekrente met on geveer één procent. Het lijkt misschien weinig, maar in de praktijk is dat heel wat. Het scheelt vijfentwintig gulden per maand bij het opnemen van eer hypotheek van dertigduizend gulden". In tegenstelling tot de wat sombe re toon, welke het jaarverslag over 1962 kenmerkte, doet het IKOR nu opgewekt en tevreden verslag over voor het jaar 1963, dat levendig radio- nancierd. werk bracht en de televisie-activi- was het zo ontvangen bedrag ruim f 500.000. Het werk van Ihet Radio-pastoraat kon. zij enkele Wilde Ganzen, speciaal dit doel opgelaten, worden gefi- vertelt daar- in het jaarverslag om.: In 1963 kon rekenen op 292 vrijwillige mede- teiten uitbreidde. Trouwens, toene- werkers uit het gehele land, die in hun ming van de televisie-arbeid is ook woonplaats of omgeving als contactper. nu nog te verwachten, mede gezien tweede net. Zeer gewaardeerd wordt de fungeerden. Het huisorgaan werd raat een korte actie worden gevoerd voor het Oostenrijkse vluohtelingendorp Treffen en dat met groot s Er werd vaker dan ooit een beroep gedaan op het IKOR als adviserende in stantie. Om enkele aspecten daarvan uitbreiding te vermelden: studenten worden voort in godsdien- geholpen met een scriptie over het ker- werking met de andere kerkelijke zend- organisaties, het CVK en het RKK. Uit breiding van deze algehele king is waarschijnlijk niel ten, aangezien het RKK e van zendtijd wil wijden au.. ev^~.u..- - stfce studio-ui teendingen. «U* lirf. Iwie- Maar de beide rubrieken. Kenmerk ren werden beoordeeld, kooppartituren. en Logboek, waarin de drie instanties uit Zwitserland gronden, werden door- elkaar vondea zullen blijven bestaan, gegeven naar de NCRV er werden or- In 1963 verzorgde het IKOR via de gelbouwadviezen gegeven en lithurgi- radio o.m. uitzending van 15 vroegdien- sche inlichtingen met verwijzing naar sten. 40 ochtend- en 13 middagdiensten, de bronnen verstrekt, vooral in Belgie Ook de vele andere rubrieken, zoals mr kinderdiensten, Vraag en Antwoord, De Ol'Cr Open deur en De Wilde Ganzen von- Het jkqr verzorgde in 1963 7 uit- ,n,.??er,y wee zendingen onder eigen auspioiën en Wilde Ganzen voor <je nxS een Eurovisiedienst uit Er werd ruim gegeven voor het Berlijn Er werden 20 afleveringen van Wilde Ganzen-werk. Voor Ball kwam Logboek in de gezamenlijkheid uitge- f 65.000 binnen, voor Skoplje f 80.000, zonden en 15 van de dat jaar op 1 april voor slachtoffers van de felle koude begonnen serie Ken-merk. in 196S (uitsluitend tn Nederland) ,n (otaa, maakte het iKOR 767 ml- werd f 47.000 geschonken. De totale nnten zendtUd vol. Door gebrek aan (Van onze soc.-econ. redactie) De heer J. van Eibergen, voorzitter van het CNV, verwacht dat een kwart van de 45.000 woningwetwoningen, die dit jaar gereed komen, toegewezen zullen worden aan huurders met een jaarinkomen boven de f 10.000.En dit terwijl de woningwetwoningen zijn bedoeld voor woningzoekenden met een inkomen beneden de sociale verzekeringsgrens, die thans f 9700,be draagt. De heer Van Eibergen meent dat deze onjuiste toewijzing moet worden tegengegaan. Maar indien in sommi ge gevallen hieraan niet kan worden ontkomen, zullen degenen met een inkomen boven de sociale verzeke ringsgrens ook de ongesubsidieerde huurprijs moeten betalen. De CNV-voorzitter was er voorstan der van, dat dit ook geëist zou worden van de beter gesitueerden, die reeds langer een woningwetwoning betrokken hebben. Het Rijk behoeft naar zijn mening geen onnodige subsidies te be talen. Nadelen blijven dan nog, dat de beter gesitueerden blijven profiteren van goedkope en onder toezicht gebouw de degelijke woningen, terwijl een gelijk aantal minder goed gesitueerde woning zoekenden de begeerde woning aan zich voorbij ziet gaan. De heer Van Eibergen gaat er van uit, dat ongeveer 60 procent van de Neder landse woningzoekenden in aanmerking komt voor een woningwetwoning. Wan neer 45.000 woningwetwoningen per jaar worden gebouwd op een totale pro- duktie van 90.000. dan lijkt hem dat niet onredelijk. De heer Van Eibergen vroeg er nog aandacht voor, dat hij in het verleden steeds een ruim standpunt heeft inge nomen ten aanzien van de premie A- woningen, die het eigen woningbezit be vorderen en bovendien de spanning tus sen vraag en aanbod op de woning markt kunnen temperen en de prijs stijging tegengaan. Prijs De bezwaren, die van aannemerszijde tegen de woningwetbouw worden ge opperd. deelde de heer Van Eibergen niet. Hij geloofde niet, dat de curveprijs, die het Rijk voor de woningwetwoning stelt. Inderdaad te laag is. Deze prijs is een gemiddelde, die vastgesteld wordt aan de hand van de prijzen bij een groot aantal recente aanbestedingen. De koppelverkoop van woningwetwo ningen en vrije sectorwoningen noemde de heer Van Eibergen niet de schuld van het Rijk, maar van het bedrijfsleven zelf. De aannemers geven de voorkeur aan de bouw in de vrije, sector, omdat daarbij grotere winsten gemaakt kunnen worden. Het verweer, dat de woning wetbouw niet veel goedkoper is dan de vrije-sectorbouw, bestreed de heer Van Eibergen met de vraag, waarom de aan nemers dan niet bereid zijn woningwet woningen te bouwen zonder meer. Fi nancieel verschil zou er dan voor hen immers niet bestaan? Noodm aatregel In aannemerskring toonde men begrip voor de suggestie van de heer Van Eibergen om de kostprijshuur te vragen in geval van toewijzing van woningwet woningen aan personen met ihkomens boven de f 10.000 per jaar. Hierbij werd opgemerkt, dat er dan geen andere wo ningen ter beschikking moeten zijn en dal het betalen van de kostprijshuur voor de woningwetwoningen duidelijk gezien moet worden als een noodmaat regel. Zou men dit als een systeem gaan invoeren, dan zou na verloop van tijd het hele Nederlandse woningbestand ge nationaliseerd zijn. De woningwetbouw moet uitsluitend blijven de woningbouw voor degenen, die niet dan door middel van overheidssubsidie de huur voor een woning kunnen betalen. De heer J. H. Hazes, voorzitter van de Ned. Chr. bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid, gaf de voor keur aan subsidiëring van de betrokken gezinnen. Hü zou aan gezinnen, die uit hoofde van hun inkomen de huur voor een woning moeilijk kunnen betalen, een woningtoeslag willen geven. Een der gelijke toeslag zou dan aangevraagd moeten worden cn het fiscaal inkomen over het voorgaande jaar zou doorslag- Wegens examenfraude Hoge ambtenaar op wachtgeld Het hoofd van de Franse examencom- ïissie, Jarry, is op wachtgeld gesteld en zal waarschijnlijk een andere functie krijgen. Onder hem ressorteerde Danièle Maurel, die verantwoordelijk is voor het baccalaureaatsexamen. De beslissing is het gevolg van een onderzoek, dat per soonlijk werd geleid door de minister van onderwijs. actie voor allerlei doeleinden bracht alweer meer op dan in voorgaande Jaren. Voor ln totaal 50 verschillende projecten werd tezamen f 599.6 ontvangen en doorgegeven. In het toekennen Niet de woning, maar het gezin zou dus gesubsidieerd moeten worden. Van zelfsprekend zou de overheid daarbij het toezicht op de bouw, de prijs omvang v behouden. mogelijkheden (voornamelijk techni sche faciliteiten) bleef echter nog 9 nur zendtijd voor het IKOR open staan. Voor de kerkelijke instanties bleef het nog steeds niet doenlijk, de gehele toegewezen zendtijd te vullen. Aan het einde van 'het 'boekjaar besloot men, meer samenwerking te zoekei met de andere kerkelijke zendorganisa- ties en vooral met het CVK, aangezien het RKK eigen plannen heeft voor stu dio-uitzendingen. op de bouw, de prijs cn de 1 de woningwetbouw moeten j IVlUHttClCVlSlG 111 Verpolitiekt i Zowel in de kring van de georgani- seerde chr. aannemers als de chr. werknemers in de bouwvakken werd de woningwetbouw als een verpoli- tiekte zaak aangemerkt. Wie de wo- ningwetbouw iworstaat is bij voor- j baat een sociaal voelend mens, maar wie aan de woningwetbouio wil knab belen, ivordt onmiddellijk als a-so ciaal angemerkt. Er is vrijwel geen politieke partij meer, die kritisch cn objectief durft te oordelen over de j omvang van een contingent voor de woningwetbouw. Dit geldt voor de Tweede Kamer, maar ook voor de ge meenteraden en de colleges van B. en W. De heer Hazes noemde het onjuist, te menen dat in de particuliere sector alles duur is en in de woningwetsector alles goedkoop. Evenals voor de oorlog zijn er ook nu in de particuliere bouw woningen tegen een redelijke prijs. Engeland Een Britse maatschappij heeft toe stemming gevraagd voor het Invoeren van munttelevisie, een systeem naar Amerikaans voorbeeld, waarbij men op gesloten keten na het Inwerpen van munten gloednieuwe films kan zien. Dat zijn films, welke niet voor de ge wone televisie worden afgestaan, en dus als exclusief mogen worden be schouwd. De Britse minister van PTT, Bevins, heeft echter in het Lagerhuis verklaard, dat indien de vergunning wordt gege ven, de maatschappij zal worden ver plicht om een derde van haar program ma's te vullen met Engelse films. Dit standpunt neemt de bewindsman In om tc voorkomen, dat het weer im port op grote schaal uit Amerika wordt, iets waartegen ook geageerd wordt bij de gewone televisie. vanavond (Van onze moderedactrice) Parijs, dinsdagochtend UY LAROCHE heeft in zijn coilec- tie een bijzonder grote plaats inge ruimd aan de tailleur en dan de tailleur met of zonder broek. Die pantalon is lan"*, tot op de enkel en met rechte, vooral niet nauwe ijpen. Veel pantalons hadden vast bovenstuk, zodat ze eigenlijk een overall vormen. Om de taille een brede ceintuur van leer of hondenbont met grote spijkerkoppen 53 Nochtans trek en houw ik, en beschrei het, dat zulks geschieden moet. Een ander zal u vervangen en, ik biecht het u zonder omwegen, nimmer zal de band, welke mij bindt aan die ander, de beproefde, lacij, thans geretene, ook maar in het geringste evenaren. Maar ik word flauwhartig en dat betaamt mij niet. Bereid u voor op over een stonde. God wil het, vriend God wil het! Pastoor Poncke draaide zich om en ging. Bin nenshuis lichtte hij Katrijne in omtrent zijn plan nen. Katrijne, het stuit mij tegen de borst naar Brugge te gaan met zulk een zwart wit. Doch ik kan mij geen twee Socratessen veroor loven. Wat te wijken heeft, wijke. Pruyck luidt. Snij mij een boterhammeke voor onderweg en beleg het met een schelleke kaas. Maak nadien Socrates gereed. Dat is al. Pastoor Poncke begaf zich ter Onze-Lieve- Vrouwe en misseerde zonderling secuur, wel haast kantig, gelijk beginnelingen hun mis ver richten onder het oog van een clergie-overste. Hij kwam thuis en at al even kantig. Hij rees, zegde Katrijne „goêndag" en liep met wijde schreden naar Socrates. Zwijgend leid de hij Socrates buiten de moeshofpoort, zwij gend zette hij de voet op de meteoriet, zwij gend kwam hij in het zadel en zwijgend vertrok hij. Vier malen halteerde Socrates, alvorens zij de hoofdbaan naar Brugge bereikten. Pastoor Poncke loste geen woord, liet Socrates betijen, bepeinzend, hoe diens gestok nu pas werkelijk zin behelsde. Zeer rechtop was hij gezeten en staarde over de baan vóór hem. De morgen blauwde. Tierend vlaagde een troep grauwaards (mussen) laag over de weg. Het ontging pas toor Poncke's aandacht. Allengs pinde hem zijn stakig zitten en hij versoepelde zijn houding. Socrates-vriend, zuchtte hij, Socrates- vriend. En naderhand: Het is de zwaarste gang van mijn leven De halle van Brugge, in de verte, groeide. Mijn vriend, ginds wacht ons de scheiding. Het is wreed, heel wreed. Ik ben vol weemoed. Mocht het wezen, dat ik ginds niet een confra ter van u vindt, die mij past ik zal uw remplagant nooit Sócrates benamen, geloof mij LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Oamme ln Vlaanderen door IAN H. EEK HOUT mijn vriend! dan benut ik niet de diligence Brugge op Damme, doch lóóp het pad in weerwil van de martelie aan mijn tenen uit rouw en, laat ik zeggen, uit bóete, Socra tes-vriend. Dit is mijn solemnele belofte en te vens een degelijke verevening. Geen verwijt kan mij dan treffen, dunkt het mij. Pastoor Poncke verstomde, tuurde met een tik je meer belangstelling naar het landschap weers- zijds. Twee en een halve stonde waren vergleden eer zij de stad genaakten. Een eindweegs voor het eerste huis op stedegrond, leunde ruggelins aan een boom een man, kennelijk van de orde der bedelaars, die zijn rijkdom aan munt becijfer de, terwijl hij de geldstukken één na één in zijn voddige vilthoed deed neertinkelen Gèld, alles ter wereld gaat om het geld! dacht pas toor Poncke, de man bemerkend. Na efkens het hoofd gelicht te fhebben, klauwde de bedelaar jachtig in de hoedbol, deed de munt met rap te in de zak van zijn jas verzwinden en frutsel de kwansius wat aan de voering Hij gaat mij vragen, giste pastoor Poncke, hetgeen hij overigens verzuimen kan, daar mijn beurst op de pastorij verblijft anders schonk ik hem een solleke! Socrates stapte voort, stond op een paar pas sen afstands van de bedelaar voor de zoveelste maal stil... Héé, waarom juist nü? meende pastoor Poncke. Gij weet immers, Socrates, dat ik geen oortje bij me draag? Over de bedelaar scheen al het leed der we reld neergezegen. Zijn fletse ogen blikten pas toor Poncke verslagen aan en de hand met de hoek, welke hij uitstak, beefde. En zijn stem beefde als hij zeide: Ach, eerwaarde, men is heden ten dage van ijzer. Ach, zie mij, ik Zijt ge krank, vriend? Mij zelve tel ik niet, neen. Maar mijn wij met zes bloeden van kinderenOm-de-liefde Gods, eerwaarde Ze zijn dood, uw wijf en zes kinderen' vraagde pastoor Poncke meewarig. Dat niet, eerwaarde, bibberde de bedelaar. Maar, om-de-liefde-Gods Wat is u schamel stuiverke? Gij-lieden geestelijken zijt de staf en de steun voor ellendigaards gelijk ik mijn arm wijf en arme kinderen Om-de-lie Hm. zegde pastoor Poncke. Luister eer 'Laas kan ik u niets geven, ik acht mij niet veel geringer arm dan u. Maar kop óp, mijn vriend. Anderen zijn er hachelijker aan toe. Gij bevestigt mij. dat uw wijf noch uw kinderen omgekomen zijn. Zie. daarom zijt gij bereids minder rampzalig dan u gelooft. Gestel eens, dat uw wijf en gij twaalf kinderen hadden en alle twaalf lagen zij in het uiterste en uw huis vrouw erbij hoe aanmèrkelijker ongelukkig zoudt gij u weten! En gestel, dat bovendien uw verwanten in het tuchthuis zuchtten. En ge stel, dat daarbij uw huis afbrandde tot de bo dem. En gestel: uw moeder bekwam van ont steltenis een attaque en uw reeds lamme va der werd gestoord in het brein. En gestel baanschuimers schudden u uit tot op het bloot vel, zodat ge naakt waart als een bastloze boom. Een gestel men kan het stuk uitspinnen, vriend, tot in het oneindige! Waarmee ik beto gen wil, hoe slechts hij, die doorleed wat op aarde kan doorleden worden, van zich zelve ver klaren kan, een lijder te zijn. Natuurlijk mag er ook dan nog geen pastoor opdagen met een vette buidel, want een lijder lijdt nu eenmaal en doet niets anders. Waarna ik veronderstel, mijn vriend, dat mijn wijsheid diep in u is ne dergedaald. Lijd, mijn vriend, tot de aller-aller- leste grens. Dan moogt ge bijstand verwachten. Tot dusver kunt ge u dus bijster behaaglijk in uw palmen wrijven. (Intussen was Socrates in beweging gekomen). Goedemorgen en Gode be- volenl (Wordt vervolgd) versierd. Ook wel ceintuurs van flu weel, gegarneerd met dat koperbe- slag. Merkwaardig was de bijbehorende been bedekking. Een schoen van leer met open hiel, alleen een riempje, en daar aan vast een kniekous of slobkous, hoe men het noemen wil. De zaak sluit met een rits aan de binnenzijde van het been. De mantelpakken met rok hebben drie lengten voor het jasje. Kort, iets over de taille of driekwart. Ze hebben dik wijls een ceintuurtje of een martingale. De voorzijde is gegeerd, de rug recht. De schouders vallen rond en er wordt veelal een rond kraagje op gedragen. De rokken hebben een diep split, dat een onderbeleg van het zelfde mate riaal heeft. Ook veel losse panden. Bij de tailleurs worden soepele tunieken gedragen, die een ceintuurtje hebben en in de rug sluiten. Ook bij de japonnen de tunieklljn. Ee Japonnen zijn dan recht toe recht aan tot onder de heup en hebben een uit waaierende rokstrook. Nu Ja, het is weer het idee van de jaren twintig, dat de couturiers in Parijs om onbe grijpelijke redenen niet uit het hooi) wit Ook bU de avondtoiletten dringt de pantalon door, zoals we zagen in de avondsmoking geheel met zwarte lo vertjes geborduurd. Om zo mee in een circus op te treden Heel mooi daarentegen was een japon van fijne beige wollen stof, een princesse-model, die tot de grond reikte met hoogaangeknipte hals en lange mouwen. Een randje nerts langs hals en polsen. By veel avondjaponnen behoorden lange geheel geborduurde avondmantels. Als hoeden een soort valhelm met een band onder de kin. Guy Laroche heeft beduidend minder zwart in zijn collectie dan de overige couturiers. Wel veel mandarin, grijs, kastanje, sepia, bruin met zwart ver mengd cn byzonder warmkleurige tweeds. En dat alles graag in ruiten. Nieuw was een wollen stof door vlochten met heel smalle reepjes leer, een techniek die uit Israël af komstig is. We zagen er voorbeel den van in wit, marineblauw en zwart. Ook was er gevlochten linl bezaaid met pailletten. En tenslotte een avondjapon van wit lint mei goudleer doorvlochten, werkelijk heel mooi, doordal het goud zachte lichtglanzen in het toilet bracht zon der opdringerig te zijn. 21 35 Dc geschiedei klankbeeld 22 15 Gitaarrecital 22.30 Nieuws 22 40 Actualiteiten 23 00 Moderne gram 23 55—24 00 Nieuws. 19 00 Nieuws 19 10 gres Kerk in Nood. 9 30 Dans muziek (gr) 20 00 Promenade orkest: ope ra-selectie 20.25 Fis met boventonen, hoor spel (herhaling van 10 mei 1963) 2135 Geestelijke liederen 22 20 Actualiteiten of gram 22 25 Boekbespreking 22 30 Nieuws 22 40 Liedjes 23.10 Lichlc gram 23 55—24 00 vanavond wedstrijd 20.5< 'ussel 2140 Een lm NTS: 22 30 ziek 22 55—2300 27). NTS 20 40 Vliegtul- sr ons, filmpje over vlleg- de kat van huls is, spcel- Programma voor morgen kinderc v 9 00 Kookpraatje 9 05 Klass terstanden VPRO 9 40 Twee •oodschap, lezing (III) VARA "100 Nieuws 1102 Vr(J lai lat 13 15 Politickapel 13 45'Peking "beni door zijn buren, lezing (II) 14 00 Man- nenzangveremging 14 15 Klass gram 14.50 Op bezoek in Straatsburg, toespraak 15 00 Verzoekprogramma voor de Jeugd 1630 Voor de zieken 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen, afgewisseld met gram 17.50 Regeringsuitxending: Geven en nemen Tips voor en van weggebrui kers 18 00 Nieuws 18 15 Volksliederen (herhaling van 1 mei 1954) 18 45 Lichte het 49e Wereld Es- ble- mod err 9 30 Lichte gram 9 40 Voor de vrouw 10 10 Filmmuziek (gr) 10 30 Morgendienst 11 00 Klass gram 1115 Lichte gram 12 10 Licht behoeve ""varf "firnd*I2^° M<*ied Koorzang, volksliederen 12 53 Gra ^i£LaC,',U?!it^,en 13 00 Nieuws 13.15 Licht Transistor: licht programma 15.00 Klass gram 15 35 Klass kamermuil 15 50 BUb.l.mMMng voor "do J.ujd 1« w ,dc. Jc.u?„d 1V00 Country cn Western 7.15. A'?hAe muziek 17.45 Licht 1233 en solist 18 05 Vocaal tsemble: klass muzi 18.30 Het christelijke

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7