Trudy wil je een stuk Kaas uit het vuistje GODS GEEST DOET ONZE GRONDVESTEN SCHUDDEN Uw probleem is het onze Minister Scholten over brochure G. W. Voortman Een woord voor vandaag Sparen is voornaamste bron eigendomsvorming 3 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964 Minister Scholten (justitie) heeft I k®nneiyk list opgesloten de feitelijke mede namens zijn ambtgenoot van t'StESTSi landbouw zeven schriftelijke instanties, welke hem konden inllrhtcn. beantwoord van het ICn- dit nalaten aan requirant als vragen beantwoord van het Tweede-Kamerlid ir. Van Dis (s.g.) n.a.v G. W. Voortman: de Nederlandse rechtsstaat in verval. de brochure van de heer beeld n'et het ministerie van land- 1 bouw gericht. Het is niet juist, dat de heer Voortman op geen enkele wijze zekerheid kon ver krijgen omtrent de vraag of de minister de statuten had goedgekeurd. De heer Voortman heeft zich. voor zover valt na te gaan. hierover nooit tot het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning gewend. Minister Scholten antwoordt onder meer dat de Hoge Raad bij arrest van 9 december 1958 heeft overwogen dat het namens G. W. Voortman voorgestelde middel van cassatie over het niet bekend maken van de ministeriële goedkeurings beschikking op de statuten van de pro vinciale gezondheidsdienst voor dieren in 1 Gelderland, faalde, omdat uit geen enkel wettelijk voorschrift volgde dat deze be schikking slechts zou gelden na publi- katie. Door de intrekking van de wet bestrij ding tuberculose onder het rundvee met ingang van I mei 1964 bestaat in elk geval geen aanleiding meer voor publikatie van de statuten der provinciale gezondheids diensten voor dieren. De aansluitings- plicht en de interne regelgeving door die diensten zijn sedertdien vervallen. Zij zijn nog uitsluitend belast met de uitvoe ring van de desbetreffende publiekrech telijke voorschriften, door het Landbouw schap vastgesteld. Het gerechtshof te Arnhem heeft op 8 november 1955 de verbeurdverklaring uitgesproken van al het vee aangetroffen op het bedrijf van de broeders en zuster Voortman. daarbij overwegende dat G. W. Voortman niet had aangeduid welke run deren aan zijn broeder en zuster toebe hoorden. Uit de tekst van de wet econo mische delicten vloeide toentertijd voort, dat roerende lichamelijke zaken, beho rende tot dje onderneming van de ver oordeelde, waarin het economisch delict is begaan, ongeacht of deze zaken de veroordeelde toebehoren, verbeurd kon den worden verklaard. Bij wet van 22 mei 1958 is genoemd artikel gewijzigd De thans geldende re geling komt de minister niet onbevredi gend voor. INZAGE Het ls niet waarschijnlijk dat de heer Voortman op geen enkele wijse inzage kon verkrijgen van de statuten van de provinciale gezondheidsdienst voor die ren in Gelderland. Deze sijn nl. sowel in 194" als in 1951 in druk verschenen. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft dan ook niet aannemelijk geacht, dat de heer Voortman de statuten niet machtig heeft kunnen worden. De Hoge Raad overwoog dat „In 's hofs overweging Uitstel panorthodoxe conferentie De pan-orthodoxe conferentie, die van 23 augustus tot 3 september op Rhodoa gehouden zou worden is uitgesteld tot november. Dit heeft de Grieks Or thodoxe Kerk van Athene bekendge- Martin Luther King naar Stockholm De bekende Amerikaanse negerpredi kant, Martin Luther King, heeft een uit nodiging aanvaard van de Zweedse „Broederschapsbeweging" om de jaar vergadering van deze groep christen-so cialisten bit te wonen. Donderdag wordt hijtn Stockholm verwacht. Een Noors kerkblad heeft ds. King ge noemd als het meest in aanmerking ko mend voor de Nobelprijs voor dc vrede. Deze prijs wordt door «en Noors comité verleend. Duitse jongeren: Verander praktijk van confirmatie Een conferentie van protestantse jon geren in Hamburg heeft de suggestie ge daan. dat de kerk drastische wijzigingen aanbrengt in de praktiik van de confir matie (het belijdenis doen) in de Duit se Evangelische Kerk. Men was van oordeel dat het niet realistisch is. van jongens en meisjes op deze leeftijd (de confirmatie-leeftijd is in Duitsland ongeveer 14 jaar) een geloofs belijdenis te verwachten in de vorm van een persoonlijke belofte. De voorberei ding voor de confirmatie moet niet be perkt blijven tot de theorie, maar aller eerst een inleiding zijn tot het leven van de kerk en voorzien in concrete mogelijk heden voor practisch christelijk hulp betoon. De nadruk werd er op gel dat de confirmatie niet het eind is de oefening in het christelijk geloof, maar het begin. (Van onze kerkredacteur) FRANKFORT, 4 augustus. De kerk en ieder individueel lid in de kerk kan alleen maar de vervulling met de Heilige Geest ervaren door voortdurend te bidden om de gave van de Heilige Geest. Want de Geest is aanwezig in de vorm van een persoonlijke verhouding en niet als een kracht die eens en voor altijd verworven kan worden. Dit hield de seheidende secretaris-generaal van de Wereldraad van Ker ken, dr. W. A. Visser 't Hooft, de afgevaardigden naar de 19e assemblee van de Hervormde Wereldbond voor in zijn openingsrede. Ruim 425 afgevaardigden, 55 waarnemers, 100 gasten en vele theologische adviseurs waren gisteravond in de Pauluskerk van Frankfort bijeen. Zij zullen zich in de komende tien dagen bezinnen op het gebed: „Kom, Schepper Geest". A B A S I N kalmeert de zenuwen zonder alaap te verwekken! Dr. Visser 't Hooft achtte het van bijzonder belang dat voor deze assem blee juist dit thema was gekozen. De „n.rolo i kerken kunnen daardoor tot een beter christelijk hulp'- begrip komen van wat de bijbel te zeg- op gelegd.fheeft over de Heilige Geest en hoe mm >ij kunnen leven door de genade en de kracht van dc Geest. Het hoofdbestuur van de World Pres byterian Alliance, of de Hervormde We reldbond. besloot op zijn vergadering van vier jaar geleden in Oegstgeest dit thema tot onderwerp te nemen van deze PINKSTERBEWEGING Het is de eerste maal dat een oeci menlsohe wereldorganisatie in de ni oorlogae periode aandacht schenkt as dit onderwerp. Vrijwel alle conferen ties die tot nu toe gehouden werden be perkten sleh tot een specifiek ohrlstolo- glseh onderwerp. Men koos dit onder werp als kerken om een antwoord te Bovendien zijn de kerken, die hier in Frankfort bijeen zijn, zich bewust dat zij weer aandacht schenken onderwerp dat Calvijn later de naam van Barmcr-thesen krijgen. Juist daarin sprak hij uit dat de christelijke kerk niet naar eigen in zicht of naar de heersende politieke op vatting zijn boodschap kan vormen, maai dat de kerk de gemeenschap van broe ders is in wie Jezus Christus werkt door de Heilige Geest. DELEGATIES De openingsplechtigheid van deze 19e assemblee gisteravond droeg een typisch Calvinistisch stempel. De ron de Pauluskerk, hoewel allang niet meer als kerk In gebruik, met zQn hoogop- rUzende stoere witgekalkte muren be paalde als het ware het karakter van deze bijeenkomst. En dat hier calvinisten bUeen waren werd bovendien benadrukt door de zwarte toga's met kleine witte beffen van ben die aan de liturgie deelnamen. Slechts de paarse kappa met wit bont (een soort stola) van dr. W. A. Visser 't Hooft schonk één enkel kleurig accent aan het geheel. Uit de brieven, die de apostel Paulus schrijft, krijgen wij een duidelijk beeld van de geadresseerden. Dat zijn christelijke gemeenten of personen. Voor al die gemeenten en personen heeft Paulus een woord, dat volkomen slaat op hun situatie. Zij herkennen zichzelf daarin of zij voor zichzelf ook steeds willen erkennen, dat Paulus gelijk heeft, is een andere vraagt Het wonderlijke is, als u die brieven leest, dat u nooit kunt zeggen: dat kan ik naast mij neerleggen, dat is niet voor mij bedoeld of bestemd. U gevoelt al spoedig: de opmerkingen, die Paulus maaktde kritiek, die hij uit, de klachten, die hij zonder iemand te sparen naar voren brengt, zij zijn niet „lokaal bepaald", hun strekking gaat veel verder en dieper, zij zijn een spiegel, die u en mij wordt voorgehouden. Het belangrijke van Paulus' brieven is, dat ze jncer dan interes sante beschrijvingen bevatten van concrete situaties en ver houdingen in die oude wereld, waarvan de onze in velerlei opzicht zo ingrijpend verschilt. Hoe dat komt? De omstandig heden, waaronder de mensen leven, zijn van tijd tot tijd en van plaats tot plaats verschillend, maar de mensen zélf ver anderen niet. Hun onvolkomenheden en problemen, hun vreugden en tegenspoeden zijn wezenlijk dezelfde. Ook hier aeldt: er is niets nieuws onder de zon. Vroeger en nu wil de mens geborgen zijn, hij wil weten vanwaar hij komt en welke zijn uiteindelijke bestemming is. Wij lezen vanavond: Nehemia 4 vers 1 tot en met 14. w„.Mihet harthervormde afgevaardigden. Zo zagen w heeft gelegen. Hij juist zocht in de dagen j de voorzitter J- JJ- de Reformatie een bijbels antwoord ds. P G. GRONDVESTEN Dr. Visser 't Hooft noemde echter in zijn openingsrede nog een ander belang rijk argument voor de keuze van dit onderwerp. „Wij geloven toch", zo zei hij afgevaardigc ..i de geesteflj... i aardbeving scheuren. De Nederlandse delegatie is bijzonder groot.'Er' zijn niet minder dan veertien digden. Zo zagen we hervormde synode, den Hooff, en de secreta- pgeneraal, dr. E. Emmen. We zagen ook vier vrouwelijke leden van deze de legatie. Can de Gereformeerde Kerken zijn twee waarnemers aanwezig, nl. dr. O. C. Broek Roelofs en prof. dr. D. Nau- ta. Het opmerkelijke van deze conferentie is de grote vertegenwoordiging van de jongere kerken uit Azië en Afrika. Al leen Ghana zond reeds twaalf gedele- ligde er vijf af. veertien onder vijf dames, uit Korea Reispakket? DROSTE pastilles altiidwelkomlN^, Werkgevers blijven bij standpunt: Commentaar op Systematische theologen bijeen Europa en Amerika nader tot elkaar jonge, belegen, oude. Edammer of Goudse (Van onze kerkredactie) rIEOLOGISCH gezien staan Europa en Amerika lang niet meer zo ver van elkaar als een tiental jaren geleden. Dat is de conclusie van prof. dr. A. J. Bronkhorst, die vorige week een conferentie bijwoonde van een dertigtal systematische theologen uit de gehele wereld in het dorpje Hoechst in het Duitse Odenwald. Van blokvorming is vrijwel geen sprake meer. De scheidslijnen lopen door beide groepen heen. D« conferentie van Hoechst werd georganiseerd door de theologische j commissie van de World Presbyterian I Alliance of de Hervormde Wereldbond, zoals deze wereldorganisatie ook wel genoemd wordt. Hij ging vooraf aan ide grote negentiende wereldassemblee die gisteren in Frankfort geopend werd. De theologen kwamen bijeen om zich in de eerste plaats te bezinnen (op de grote vraag: waar moet de theo- llogie beginnen? Moet zij voor alles uit gaan van de Goddelijke Openbaring, of jmoct zij in de allereerste plaats oplossing zoeken voor de praktische j problemen van onze tijd. SN tiental jar< rikanen vooral de voorkeur laatste antwoord, vooral onder invloed van prof. dr. Paul Tillich. De Europeanen op hun beurt beriepen zich vooral op de uitspraak van Karl Barth dat als men uitgaat van de Goddelijke Openbaring, de practische vraagstukken vanzelf aan de orde worden gesteld. Deze tegenstel ling openbaarde zich vooral tijdens de tweede assemblee van de wereldraad van kerken die in Evanston in de Verenigde Staten werd gehouden. Het was de eerste maal dat systemati sche theologen uit de gehele wereld deze problematiek onder ogen zagen op we reldniveau, wel was reeds in 1961 een soortgelijke conferentie van Nederlandse theologen gehouden in Oegstgeest, en ontmoetten de Afrikaanse theologen el kaar een jaar later in Nigeria. dr. P. Jacobs Paul Lehman. I De Nederlandse delegatie was bijzonder i sterk omdat naast prof. Bronkhorst ook |prof. dr. G. C. van Niftrik en prof. dr. Utrechtse studenten in kamernood Het studentenhulsveatlngsprobleem in Utrecht baart dit jaar meer zorgen dan ooit. Op dit ogenblik zijn cr aanvragen van circa 800 studenten om woonruim te. hier staat een aanbod van niet meer dan 40 kamers tegenover.... Deze aanvragen zijn voor het groot ste deel door eerstejaars studenten inge diend. In september verwacht de Rijks universiteit in Utrecht ongeveer 2.000 nieuwe studenten. Nu al staat vast dat het aantal spoorstudenten groter dan ooit zal zijn. Op dit moment kan men echter nog geen volledig beeld krijgen van het wer kelijke aanbod, maar de ervaring heeft Seleerd dat er nogal 'vat mensen zijn ie pas in september 'aten weten dat men nog een kamer ter beschikking heeft. Voorts is het verloop onder de studenten in de eerste maanden het studiejaar groot. Maar al neemt men dit in aan kir.g: de situatie is uiterst precair. Een extra moeilijkheid vormen de hoge hu ren. Vele aangeboden kamers moeten tachtig tot negentig gulden opbrengen en in sommige gevallen zelfs meer, bedra gen die het gemiddelde studentenbudget verre te boven gaan. Genuanceerd In de allereerste plaats was het prof. Bronkhorst opgevallen zo vertelde hij ons gisteren, dat al deze presbyteriaanse en hervormde hoogleraren met dezelfde vraagstukken worstelden. De verschillen, die nog een tiental jaren geleden sterk continentaal (Europa versus Amerika) gebonden waren, liepen nu door alle groepen heen. Enerzijds werd sterk ge wezen op de noodzaak van de Goddelijke Openbaring en het Goddelijke Ingrijpen ln de Wereldgeschiedenis, maar rriet meer alleen door Europeanen. Anderzijds leef de praktische problemen van onze ld, en dat leefde lang niet meer alleen j de Amerikanen. In de tweede plaats was het prol Bronkhorst duidelijk geworden dat deze De standpunten zijn veel genuanceerd' dan enige jaren geleden. Opmerkelijk diep was dan ook het besef dat beide aspecten tot hun recht moeten komen. Zo ontstond er tijdens deze gesprekken Hoechst een dieper besef van eenheid. Elf buitenlandse Jongelui slopen Drentse school Engelse, Franse, Duitse en Zwitserse jongelui, die aangesloten zijn bij de Internationale Christelijke Vredesbewe ging. zijn in het Drentse plaatsje Gas- selte begonnen met het afbreken van dc oude openbare lagere school. Op de ilaats van de school zal een nieuwe irink worden aangelegd. De leiding van lit werk is in handen van de enige Nederlander in de groep: Anne Schie- i uit dc Krim, theologisch student de Vrije Universiteit van Amster- Een andere openbare lagere school biedt gedurende drie weken onderdak aan deze internationale slopersgroep, die bestaat uit elf jongens en meisjes van zeventien tot 23 jaar. Een Marokkaan, twee Tsjechen en een Fransman wor den nog verwacht. Congres van blinde esperantisten Tegelijk met het 49-ste internationale esperantistencongres in Den Haag wordt in het jeugdcentrum „Overvoorde" in Rijswijk van 1 tot 8 augustus het 43ste internationale congres van blinde espe rantisten gehouden. Aan dit congres, da' wordt geleid door de heer D. E. Schip per uit Hilversum, nemen ongeveer 15( personen uit vijftien landen deeL Op de congresagenda staat een aantal lezingen, doch het programma is zo ge kozen dat de deelnemers aan het „blin- dencongres" ook gelegenheid zullen heb- t tijd het grote congres bij te wi Gistermorgen heeft de heer Ulmer, tegenwoordiger van het Hongaarse mi nisterie van culturele zaken, een lezing gehouden over de culturele situatie on der de blinden in Hongarije. Verder zal er een zitting gewijd zijn aan het brail- lemuziekschrift en de praktische toepas sing daarvan. Gisteravond werd internationaal schaakconcours vo- den gehouden. Het onderwerp „sociale voorzieningen voor blinden in Nederland' zal worden behandeld door de heer H. Delver, maatschappelijk werker bureau algemene en individuele blinden- belangen in Amsterdam. kerk'. Dr. Visser 't Hooft sprak tekst: „En terwijl zij baden werd de Vliet, plaats waar zij vergaderd an Algiers door een Nederlan- deder. nl. de zendingspredikant ds. P. van ■ertegen woord igd i bewo- Sen en zij werden* allen vervuld met j e Heilige Geest en spraken het woord Gods met vrijmoedigheid" (Hand. 4 31). Hij zei dat naar zijn inzicht ln onze; tijd de Geest de plaats waar de kerk zich bevindt opnieuw doet rillen. We staan midden in een tweevoudige aard-; beving. De ene rukt aan de grondves-j ten van de wereld, de andere aan die( van de kerk, Vaste inzichten wanke len. Oude tradities en inzichten Nieuw bejaardenhuis voor luthersen in Amsterdam VERNIEUWING sterdam: het Maarten Luthorhuis. Het j zal plaats bieden aan 259 bejaarden. Voor I echtparen zijn er 32 woonruimten en voor I alleenstaanden 195. De bouwkosten voor het Maarten Lu- Hooft, dat een werkelijke vernieu-1 Amsterdam stelt zich voor vier miljoen wlng alleen mogelijk is door de Heiligegulden garant, Een stichting gaut het ilk een vernieuwing juist nieuwe hi' Het huidige lutherse bejaardenhuis, de oudste in ons land. staat aan del de hoofdstad, erbouwd wor den tot verpleeghuis. betekent dat wij heen en weei gerd worden? Is het Juist nu vaarlUk dat we wel veel spreken over!Nieuwe Keizersgracht vernieuwing, maar slechts zo'n vang Het is verouderd begrip hebben van de Heilige Geest? Het gevolg van de komst van de Hei- lige Geest 13, dat de jonge kerk het - Woord Gods vrijmoedig spreekt. Deze I woorden hebben in de eerste plaats te maken met onze verhouding tot God. De Heilige Geest geeft ons de moed om j tot Hem te gaan en Hem Vader te noe men. Maar als de Heilige Geest de muur tussen God en ons doorbreekt, dan wor den we de wereld ingezonden. Pinkste ren. betekent de geboorte van de zen ding. af te vraren hoe het Evangelie moeten prediken aan snel veranderende wereld. Maar dat mag nooit ons belangrijkste probleem orden. De allerbelangrijkste vraag is, J we wel een levend evangelie te predi ken, hebben, of we wel het Goddelijke Woord met Goddelijk gezag prediken. Dat kan alleen de Heilige Geest ons ge- WARE KERK Zo zal deze wereldvergadering zich •eer bezighouden met vragen die reeds leefden in de dagen van Calvijn. Hij zei immer* reeds: de dienstknechten des Heren doen met hun planten en begieten niets, tenzij de groei gegeven wordt door de geheime krachtdadige werking van de Geest. Juist hij legde er de nadruk op dat de ware kerk niet alleen maar daar is waar het Woord Gods en de sacramenten zuiver bediend worden, dat ook de gemeente moet toene- onder de zuivere prediking en de bediening van de sacramenten in ge loof en Teven. Juist om dat laatste gaat het op deze conferentie. Het is niet de eerste maal dat dit thema in de stad Frankfort de aandacht vraagt. In deze nu grote wereldstad heeft in de dagen van de Reformatie onder moeilijke omstandigheden Goma- rus de Nederlandse vluchtelingenge meente gediend. En juist dertig jaar geleden heeft hier Karl Barth de grondslag gelegd voor wat Mindszenty deze maand nog naar Vaticaan Volgens berichten uit Londen, die door het Amerikaanse blad ..Herald Tribune" werden gepubliceerd, zou Joscf kardinaal Mindszenty nog deze maand de Amerikaanse ambassade in Boedapest verlaten en naar het Vaticaan worden overgebracht. De Herald Tribune vermeldt verder, dat de kardinaal, volgens berichten uit betrouwbare bron, zou worden ver vangen door een vooraanstaande pre laat van het Vaticaan. Het Vaticaan zou van de Hongaarse regering het recht gekregen hebben, haar eigen kandidaten aan te wijzen voor de Hon gaarse bisschopszetel. rapport van vakcentralen „Het lijkt ons voor ernstige twijfel vatbaar of over enige maanden voorstellen zoals ge daan in het rapport „Bezitsvor- ming door vermogensaanwasde- ling" op beperkte of ruimere schaal zouden kunnen worden gerealiseerd", zo staat in een commentaar op dit rapport van de vakcentralen in ,,De Onder neming", het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond. ,,De praktische en principiële consequenties en de ook door de studiecommissie welke dit rapport heeft opge steld zelf nog niet opgeloste vra gen lijken ons daarvoor te diep gaand en te omvangrijk". In het artikel wordt onder ir.eer ge. zegd dat het argument dat de overbeste- ding in 1985 geringer zou zijn naarmate inkomsten verbeteringen van de werkne mers meer de vorm zouden aannemen van een aandeel in de investeringen geen oplossing lijkt te bieden voor de in dat jaar te verwachten teruggang van de in vesteringen. In 1952 hebben de vier werkgeversver bonden een verklaring over "de eigen domsvorming door werknemers gepubli ceerd. Naar het oordeel van de verbon den diende de eigen besparing uit het gewone inkomen de voornaamste bron van eigendomsvorming te blijven. In „De Onderneming" wordt er op gewezen dat sinds eind 1952 op ruime schaal gepre mieerde spaarregelingen in het leven zijn geroepen en dat het aantal winstdelings- regellngen is toegenomen. De beschou wingen in het rapport van de studiecom-! missie leveren naar onze aanvankelijke mening, aldus het artikel, geen weerleg ging op van de juistheid van deze uit spraak van de vier verbonden ln 1952. Vooral niet wanneer men deze nog eens beziet in het licht van de aanmerkelijke reële inkomstenverbetering voor de •erknemers in de afgelopen twaalf jaai oogt men de onmiddellijke omzetting in contanten onmogelijk te maken. Volgens het rapport van de studiecommissie zou deze omzetting echter na een aantal ja ren onder bepaalde restricties wel kun nen worden toegelaten. In „De Onderneming" wordt nu gesteld dat langs deze wegen een geregelde stroom van de vermogensaanspraken zou kunnen worden verzilverd. De vraag doet zich dan ook voor of de commissie niet een veel sterkere spaardwang, met min der uitzonderingen dus, had moeten aan vaarden ter wille van het doel dat zij wenst te realiseren. In de achter ons liggende jaren heeft de uitgebreide zelffinanciering geleid tot een versterking van de positie van de ondernemingen. De stijging van de ar- beidsproduktlvitelt die in de afgelopen periode op de een of andere wijze mede bepalend is geweest voor het loonbeleid is in belangrijke mate aan de vruchten geïnvesteerd vermogen toe te schrij- De vraag die dan ook thans aan de orde is luidt of de werknemers meer dan dit profijt alleen mogen verlangen en bovendien een vermogensaanspraak kunnen doen gelden op een deel van dit geïnvesteerd vermogen. Een gezichtspunt dat by de verdere discussie niet uit het oog mag worden verloren, aldus liet artikel, is de waar- schijnlUkheid dat het openstellen van mogelijkheden zoals in het rapport wor den uitgewerkt onafhankelijk nog van de mate van realisering die deze zouden krUgen, een afremmend effect zal heb ben op het werk- y willig sparen door uit het gewone inkomen. Een belangrijk ander economisch ge volg van de introductie van de voorge stelde vermogensaanwasdeling zal kun nen zijn, hetgeen het rapport erkent, dat. binnenlandse kapitaalbezitters en beleg gers het deelnemen in ondernemingen waar een dergelijk systeem wordt inge voerd zo onaantrekkelijk gaan vinden dat zij ln buitenlandse aandelen gaan beleggen. Hetgeen dus kapitaalvluchl zou betekenen. Voorts zouden in het buiten land gevestigde bedrijven ons land voor de vestiging van dochterondernemingen om dezelfde redenen kunnen gaan mu- den. Het rapport behoeft in werkgevers kringen een zorgvuldige bestudering, zo besluit het artikel. De gedachte om een deel van het werknemersinkomen buiten de consumptieve sfeer te houden zal bij dit overleg in het bijzonder de aandacht verdienen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Meer sparen Reisgenoten? DROSTE pastilles altjjdwelkom Naarmate in de behoefte der consump tiegoederen op ruimere schaal zal zijn voorzien zal by een verdere stUgende welvaart de geneigdheid by do werkne mers waarschijnlijk toenemen om ineer te sparen. Belangryke wijzigingen in de totale vermogensverdeling zullen langs deze weg echter alleen op langere ter- mün kunnen worden gerealiseerd. De vraag wordt gesteld of aan deze ontwikkeling toch niet de voorkeur moet worden 'regeven boven de voorgestelde vermogensaanwasdeling. vooral wanneer daaraan ernstige onvolkomenheden en grotere economische bezwaren inherent zouden blijken te zUn. Een van de onvolkomenheden van het voorgestelde systeem lijkt gelegen in de wijze waarop men het moeilijke probleem wil oplossen dat het verkregen vermo- gensdeel niet in de consumptieve sfeer terechtkomt. Door tussenschakeling van de sociale beleggingsgemeenschappen be- Beroepen te Emmen (wijkgem. An- gelsloo 6de pred.pl. toez,): Y. Srikwerda te Marssum: te Emmen (7de pred.pl.. toez.): dr. W. Bloemendaal te Winterswijk: te Ter Apel: P. van der Veer te Farmsum, die voor dit beroep bedankte. Aangenomen naar Oude en Nieuwe Wetering: J. Lalleman te Maasdam en Cillaarshoek; naar Eefde (2de pred.pl.): L. Wieringa te Veere; het beroep van de gen. synode van predikant in buiten gewone dienst: docent aan de Theo logische School voor de Evang. Kerk van Ndoynguê in Kameroen. Bedankt voor Muiden (toez.): C. v. Dop te Amersfoort: voor Koldervei GEREF. KERKEN Bedankt voor Lutjegast (Gr.): E. Torenbeek te Ter Apel. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zierikzee: M. Vlietstra te IJmulden. twee jaar geleden vierkante meter de hr 1 gebou ■■EBB krijgt de hoogste aan vele eisen voldoen. Het kost ten drijfskosten aftrel ten rekenen: hetgeen dus niet als be- 1 alles zelf be- standlg ondernemer in de kleinhandel in daarboven, da.n .•WP-.^SHU schoenen. Nu kan hij niet meer actief talen. Geen enkele architect ziet kans geen aftrek krijgen daaraan deelnemer., zodat zijn zijn taak grotendeels waarneemt. Voor 35.000 het andere deel moest hij een manne- u"' lijke arbeidskracht in dienst nemen, daar zijn kinderen nog te jong zijn. Komt hij ten aanzien van de inkom stenbelasting nu in aanmerking voor in- validenaftrek? Neen zegt men, uw in komen moet met twee derden ver minderd zijn en dit is nu niet het ge val. Ja zegt een ander, want u kan nu niet meer werken en persoonlijk ver dient u dus minder. Hoewel de extra kosten van de bun galow geheel of gedeeltelijk uit zijn ziekte voortvloeien, kan hij daarvoor angezien tBÊ~ (voor volwassenen'» en „Rossy, krantenkind", ..Gideons reizen" Jimmy en Ricky" (voor de jeugd). ke het onroerend goed doen stijgen, dan kan hij daarvoor aftrek vragen als buitengewone last. Komt hij in aanmerking voor aftrek bij de vermogensbelasting? Ook hier- .■er zijn de meningen verdeeld. Hij bezit reeds jaren lang een auto Hj .1 10 pet. van de aanschaffingswaarde dende vrijstellingen, wordt bij zijn inkomen getrokken we gens privé-gebruik. Dit voertuig is voor hem geheel onmisbaar geworden. Hij woont in een flat maar het kost de grootste moeite de trap op en af te komen De flat is niet ingericht gebruik door een rolstoelpatiënt. 1 wil hij^ een eigen woning (bungn- lasten vragen. Wordfdoor dit extra pri- aangepast huis beneden blijven, vooral gezien de overheidseisen. Zitten hierin nog fisca le mogelijkheden? Antwoord: O.i. komt hij in aanmer king voor invaliditeitsaftrek. Het gaat er namelijk om of de betrokkene met zijn arbeid, voor zijn krachten berekend. al dan niet in staat is nog één derde kinderkaravaan' van zijn normale arbeidsinkomen te werven. Hierbij telt de geestelijke beid van het leiding geven ook n doch o.i. maakt de leiding van schoenhandel minder uit dan één derde door haar geschreven boeken, van de werkzaamheden. Wat de vermogensbelasting betreft, geldt ook dc invaliditeitsaftrek. Deze enkele jaren oude talen bedraagt 20.000 boven de normaal gel- de ingenieur, de heer H. Basenau. Zij Vraag: Ik ben in het bezit van een •H aiLre* jcrucei. VUui ut- büiet met het opschrift: „Romania 500" Romaniel. Cinci, sute lei, 19 -XM- 40". Heeft het nog waarde en hoeveel? Antwoord: De verzamel waarde van bankbiljetten is over het algemeen niet hoog slecht Vraag: Onlangs las ik het boek „De 'erkaravaan" van mevrouw Rutgers a,s richtlijn van der Loef-Basenau. Na het lezen wil- |g de ik gaarne meer van de schrijfster wo „CIiai weten. Gaarne ontvang ik biografische jaarden doet zich de bijzonderheden e - tempelnieuw biljet kunt een rijksdaalder houden en gebruikt biljet een gulden. Vraag: In ons pensiontehuis voor be- ardon doet zich de vraag voor, wie lersonele belasting verschuldigd is: de uewoners of het tehuis. De alleenstaan- intanuw*. Ta. de bewoners hebben de bescbikkinc heeft'vier idnderën,- onder wie ïSaa/bescSrkt over 'twee' tweeling. Na haar huwelijk legde zij hSlïiSflet kamers. zich vooral t vertaling van boeken op verl Scandinavische tal ook schrijven, zowel boeken voor kinde ren als voor volwassenen. Zij heeft nig warm pleidooi gehoud' »ornkindef stichting Ons huis wordt beheerd door rolstoelpatiënt. JDaar- kan hij aftrek wegens buitengewone goede jeugdboek. Énkele harer'boeken caaf de" gebruiker werden bekroond o.a. „Lawines razen" lastingplichtig voor Wij merken nog "op'dat' hettê- u Antwoord: Nu het tehuis de kamers het gestoffeerd verhuurt, is het tehuis fis als zodanig be- personele belas trokken gemeente gedwongen een lap waarde overeenstemt, dan zal hij zo- voorts: „Mens of wolf' .Voor lw grond te kopen van ten minste 900 veel te meer tot het privégebruik moe- op geluk", „Ze verdrinken ons dorp" --.;roond o.a. „Lawines de novelle „Je bent te goed, Giaco- JH.-...-. Haar bekendste boeken zijn huis vrij'steiling kan vragen" als "instel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2