Nieuwe Leidse Courant Zien ze vandaag 't daglicht weer Neg< ;en zonnebrillen al naar beneden Straffe maatregelen president Johnson Raket gaat wolken fotograferen Champagnole wacht op nabije redding Moordpartij in Rhodesië Boor bereikt mijnwerkers Sneek en Heerenveen vlaggen morgen niet Paul Sauer in Den Haag Commentaar Dinsdag 4 augustus 1964, 45ste jaargang Diracteor; F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAC-BLAD „Stantvastigk ia ghabkvaa o voorts pagina 7). mijn hort in teghenspoet" V. Iets warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking, overigens flinke opklaringen. Droog weer, over wegend zwakke wind. Iets warmer. (Zie 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.0019.00- Ontevreden stemming (Van redactie) De socialistische pers, die altijd een bijzonder zware nadruk legt bij dc omvang van de woning- wetbouw, is weer gerust. Minister Bogaers heeft in zijn antwoord aan het socialistische Kamerlid Bom- mcr duidelijk gemaakt dat de ver onderstelling, dat dit jaar dc 45.000 woningwetwoningen niet worden gehaald, onjuist is. Ook voor het aantal verstrekte ryksgoedkeurin- gen voor de premiebouw en de vrije sector heeft de minister een aanvaardbare verklaring gegeven. De woningsituatie in Nederland blijft echter in brede kringen on tevredenheid wekken. Dc enorme prijzen die voor bestaande wonin gen worden gevraagd en betaald, beginnen op een misstand te lijken. De hoge kapitaalrente heeft de prijsstijging op dit moment doen stokken, maar gevreesd wordt dat de stijging zich na enig herstel van het economisch evenwicht weer spoedig zal doorzetten. De vrye- sectorbouw wordt kortgehouden, dikwijls ten koste van de bouw- produktie. met name de produktivi- teit bij het kleine en middelgrote bedrijf, waardoor de export van bouwcapaciteit nog wordt gestimu leerd. De toenemende spanning tus sen vraag en aanbod drijft de prij zen steeds verder op. Behalve de huizenprijzen geldt de ontevredenheid ook de wijze, waar op omgesprongen wordt met de ge subsidieerde woningen, die ge bouwd worden, speciaal voor de minderdraagkrachtige woningzoe kenden onder onze bevolking. Wij hebben hierover de mening ge vraagd van de heer J. van Cibergen voorzitter van het CNV. (Zie ook pag 7). AL heeft er zich dan vanmorgen bij de reddingswerkzaamheden in Champagnole een incident voorgedaan, waardoor het werk ongeveer een uur werd vertraagd, toch was vanmiddag de redding nabij voor de negen ingesloten mannen in de kalksteenmijn. Men was iets na tien uur, begonnen met het doorboren van de laatste vier meter, die de redders nog van de ingeslotenen scheidden. Toen de boor door de eerste meters mate riaal was doorgedrongen, werden plotseling de drie boorbeitels geblok keerd. Volgens de technici was dit een gevolg van de samenstelling van de grondlaag. Men besloot modder in de laatste twee meter laag te spuiten, om het toch nog mogelijk te maken ver der te boren. Om even vijf uur vanmorgen is men begonnen de koker aan te brengen in de schacht, waardoor de negen man nen naar boven zullen worden ge bracht, via hett reddingsapparaat dat in Lengede in Duitsland met zoveel succes is gebruikt. Als blijkt, dat de installatie goed werkt, zal een redder naar beneden gaan om het naar bo ven halen van de negen mannen te organiseren. Inmiddels maakten functionarissen ingewikkelde plannen bekend om hen zo snel mogelijk één voor één. naar een ziekenhuis te vervoeren. Er werd vandaag voor elke man een zonnebril naar beneden gelaten om hun ogen tegen het felle maar zo lang ver beide daglicht te beschermen, na ne gen dagen onder de grond. De tech nici die de boor bedienden stonden voortdurend in telefonisch contact met André Martinet, de voorman van de negen mannen in de diepte. Het mo reel van de mannen was uitstekend. Martinet hield het plafond van de mijn in de gaten toen de-boor de man nen naderde. Een verkeerde beweging kon opnieuw een instorting veroorza ken en nieuw gevaar voor hen beteke- Na incident in Golf van Tonkin de Golf van Tonkin hebben van presi dent Johnson van de V-S. opdracht ge kregen eventuele aanvallers te vernie tigen Voorts zullen de patrouille tochten langs de Noordvietnamese kust in de Golf van Tonkin worden voortgezet. Van nu af aan komen er twee, in plaats van één. torpedobootjagers in deze Golf te varen, die in de lucht door gevechtsvliegtuigen zullen wor den gedekt. Johnson kondigde deze maatregelen gisteren aan nadat 3 Noordvietnamese motortorpedoboten een onuitgelokte aanval hadden ge daan op de Amerikaanse torpedoboot- jager Maddox. Het vliegkampschip Constellation en drie andere Amerikaanse oorlogssche pen hebben vandaag dc haven van Hon- kong met onbekende bestemming ver laten. Een Amerikaanse woordvoerder in Honkong weigerde iets te zeggen over hun bestemming en wilde evenmin mee delen of deze maatregel verband houdt met de aankondiging van Johnson. Protest-nota De Amerikaanse regering zal op korte termijn een krachtig diploma tiek protest bij Noord-Vietnam indie nen, zo wordt nog uit officiële krin gen in Washington vernomen. Amerika, dat geen diplomatieke be trekkingen met Noord-Vietnam onder houdt, heeft nog niet besloten via welk In één oogopslag Werkgevers over vermo- gensaanwas pag- 2 Voortman kon beter we ten Pag- 2 Vijftig jaar geleden: eer ste .wereldoorlog pag. 5 Twintig jaar geleden: An ne Frank gegrepen pag. 3 Woningprijzen: kopen en bouwen Pag- Parijse mode: shows ge ëindigd pag- 7 IKOR tevreden pag. 7 land het de protest-nota aan de Noord. Vietnamese autoriteiten zal doen toeko- Het zou de eerste maal zijn, dat de Amerikaanse regering een diploma tieke nota stuurt aan de regering-Ho Tsj: Minh. Ongegrond Het State Departement heeft Inmiddels twee beschuldigingen die Noofd-Vietnam het afgelopen weekeinde tot Amerika richtte beslist van de hand gewezen. Vol gens de regering in Hanoi hadden Ame rikaanse vliegtuigen, afkomstig uit Laos, een dorp ip Noordvietnamees grondge bied gebombardeerd en hadden de VS en Zuid-Vietnam vrijdag oorlogschepen uitgezonden om eilanden in Noordvietna mese wateren te beschieten. Een woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken verklaarde gisteren, dat de beschuldigingen ongegrond zijn. De Chinese pers heeft totnogtoe geen melding gemaakt van het incident. Ook radio-Peking en het persbureau Nieuw China bewaren het stilzwijgen. De Russische Prawda daarentegen heeft gistermorgen het incident in d« Amerikaanse lezing ervan zonder com mentaar gepubliceerd. Admiraar Grand Sharp, de opperbe velhebber dei- Amerikaanse vloot in de Grote-oceaan, heeft inmiddels te Pearl Harbour verklaard dat een der drie Noordviëtnamese (houten) motortorpe doboten, die zondag de Amerikaanse on der zeeboot jager Maddox in de Golf Tonkin hebben aangevallen, naar waarschijnlijkheid is gezonken tengevol ge van het vuur, waarmede de Maddox op de aanval reageerde. Arbeidsverbod van veertien jarigen reeds 1 april Het voorwaardelijk arbeidsverbod vc 14-jarige jongens zal niet op 1 september 1965 doch reeds op 1 april in werking treden. Staatssecretaris Grosheide heeft ïamens zijn ambtgenoot van sociale zaken meegedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van de KVP-Kamerleden Albcring. Macnen en Kleisterlce. De bewindsman geeft daarmee gedeel telijk gehoor aan het verzoek van deze Kamerleden om de inwerkingtreding het arbeidsverbod te vervroegen. Zij had den om 1 januari 1965 gevraagd. Deze datum zou echter niet aansluiten bij het leerplichtvrij worden van de jongens en dus niet van praktische betekenis zijn. Honderden liters boorcement die bjj het boren zijn gebruikt, werden uit de schacht gepompt als voorbereiding op de doorbraak. Er stonden negen militaire zieken auto's klaar met een escorte van po- litie-agenten op motoren om de mannen snel naar een ziekenhuis te brengen. De gezinnen van de negen mannen wachten in het ziekenhuis op een blij weerzien Iedere man krijgt een aparte kamer in het ziekenhuis behalve de twee paar broers die dubbele kamers krijgen op dat hun familieleden hen samen kun nen bezoeken. Geen van de mannen is bij dc in storting gewond geraakt. Dr. Max Montagne, hoofd van de medische staf bij de reddingswerkzaamheden, heeft verklaard te verwachten dat alle ne gen mannen binnen 24 uur na de red ding uit het ziekenhuis zullen wor den ontslagen. De enige gewonde, zo heeft Montagne verklaard, is Marti net, die twee dagen geleden zijn en kel verstuikte en nog enigszins mank loopt. Er heerste enige opwinding in de stad toen het uul- van de redding naderde. Honderden militairen en politic-agenten kwamen acn om de orde te handha ven, het verkeer te regelen en de men senmassa's bij het ziekenhuis weg te houden. De weg van drie kilometer van de reddingsschacht naar het ziekenhuis zou tijdens het transport van de mijn werkers voor alle andere verkeer wor den gesloten. Meer dan 100 journalisten en fotogra fen zouden de redding mogen bijwonen op een door de politie afgezet stuk grond op 20 meter van de schacht. Een micro foon bij de schacht werd opgesteld, die de eerste opmerkingen van de overle venden zou overbrengen. Pogingen om enkele van vijf an dere vermisten op te sporen zijn tot nu toe vergeefs geweest. Men heeft herhaaldelijk met elektronische luis- terapparatuur klopsignalen opgevan gen. die naar men aanneemt van ver misten afkomstig zijn geweest. Meisje (17) vermist Namens de ouders is de opsporing verzocht van het zeventienjarige dienst meisje Geurtje Dielemans, wonende Utrecht, die op 28 juli de ouderlijke woning heeft verlaten en sindsdien Premier Kenneth Kaunda heeft de Loempa-sekte, de fanatieke volgelin gen van kle neger-„profetes" Alice Lensjina, die gisteren in een nieuwe golf van zazernij minstens 150 men sen op beestachtieg wijze hebben af geslacht, buiten de wet gesteld. Vlieg tuigen met troepen zijn gisteren overgebracht naar het oostelijk deel van Noord-Rhodesië, waar de met speren, bijlen, pijl en boog gewapende inheemsen huishouden. Premier Kaunda verklaarde gisteren op een massabijeenkomst in Loesaka, dat men Lensjina dood of levend in handen moet krijgen. De sekte noemt zich christelijk, aldus Kaunda, maar Lensjina heeft gezondigd tegen de leer van Christus door haar volgelingen op dracht te geven itot doden. ..Een derge lijke leer kan ik niet dulden in dit land'', aldus Kaunda. Vctigens de officiële berichten zijn tien dorpen verwoest en is het aantal slachtoffers van de sekte gestegen tot meer dan 270. „Paspoort voor het para dijs"', zo staat op het „bewijs van lid maatschap van de Loempa-sekte, die ongeveer tienduizend leden telt. De sekte is in 1955 opgericht door Alice Lensjina die zegt daartoe op een dag in 1953 van Christus opdracht te hebben ontvangen. De leden van de sekte zijn verplicht zich te onthouden van tovena rij en het bedrijven van politiek. Er zijn aanwijzingen dat de opstand thans een gebied bestrijkt dat zo groot is als Engeland. Eenzame po litieposten zijn een gemakkelijk doel wit van de moordenaars die op die manier geweren buitmaken. De aan vallers schijnen door razernij bevan gen te zijn. Eerst vielen zij alleen die dorpen aan waar geen aanhangers van de sekte zelf woonden, maar waar de meeste inwoners de Verenigde onaf hankelijke partij steunden. Nu maken zij geen onderscheid meer. Via een buis kon mejuffrouw Jacques met haar twee broers spreken, die met de zeven andere mijnwerkers al negen dagen wachten op hun redders. De grote olieboor heeft de negen ingesloten mannen in de kalksteen groeve op de berg Rivel by Champag nole vanmiddag om enkele minuten voor één bereikt. In Koog aan de Zaan is gisteravond het beeld „PourquoV' van de in ons land wonende Joegoslaaf Slavomir Miletic onthuld. Het beeld stelt een mannenfiguur voor. die de armen vragend omhoog heft. Op de foto Miletic in opspraak gebracht met het door hei gemeentebestuur van Zaandam indertijd geweigerd beeld met een fles Slivowitz in uitbundige stemming naast zijn schepping. Rechts zijn vrouw met een van de kinderen. Links tegen rechts in gemeenteraden De gemeente Sneek zal morgen niet vlaggen ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Irene. De ge meenteraad van Sneek nam gister avond met negen stemmen voor en acht tegen een motie van de socialis tische fractie aan om van de open bare gebouwen geen vlaggen uit te steken. De buitengewone vergade- dering was een vervolg op de raads vergadering van dinsdag jl., waarin over dezelfde motie de stemmen staakten (zeven voor en zeven te gen). Ook de gemeente Heerenveen vlagt morgen niet. In de gisteravond ge houden raadsvergadering bleken elf raadsleden daar bezwaar tegen te heb ben. Alleen de fracties van de Chr. democratische partij en de V-V.D.. te zamen zeven personen sterk, waren voor vlaggen. Voor dit vlaggen-debat bestond in Sneek grote belangstelling. De publie ke tribune was tampvol Er waren 17 van de 19 raadsleden aan wezig. Voor de motie stemden de gehele PvdA-fractie (acht leden) en het enige VVD-lid- Tegen stemden de voltallige fracties van de ARP en KVP en het enige aanWezig lid van uit drie man bestaande CHU-fractie. Op een opmerking van rechtse zijde dat het besluit om niet te vlaggen pijnlijke zaak zou zijn voor de regering antwoordde de heer Van Dijk (soc)deze regering heeft zelf aanleiding gegeven tot reacties als deze. Volgens de heer Van Dijk hebben de carlisten de heid van staat, kerk en inquisitie als ideaal en kan van democrat isch-gezinde Nederlanders niet worden verlangd dat zij de vlag uitsteken voor een Prinses, die getoond heeft met deze groep te sympathiseren. De heer Baarda (a.r was van oordeel dai de socialistische motie een louter po litieke stunt was en geen gewetensnood- zaak. Anders zouden De rechtse fracties waren van mening dat de regering stellig advies al of niet vlaggen zal hebben gevraagd de Koningin. Uit het regeringsadvies blijkt duidelijk dat prinses Irene lid het Koninklijk Huis is gebleven, rechtse fractie zagen geen enkele aan leiding om de band met ee: Oranjehuis door tc snijden. B- en W. onthielden zich taar. Ambassade Z.-Afrika Volgens diplomatieke kringen in Pre toria zou de bij het einde van de par lementaire zitting afgetreden minister van landbouw, bosbouw en openbare werken Paul Sauer. genoemd zijn als kandidaat voor de post van ambassadeur in Den Haag, die sedert 18 juli vakant De uidafrikaanse ambassade in Den Haag verklaarde, dat nog geen agrement is aangevraagd. Overigens zou de heer Sauer een van de tien mogelijke kandi daten zijn, in de Zuidafrikaanse pers genoemd. Het Franse persbureau AFP wijst op, dat de post in Den Haag open staat op een moment, dat juist pogingen wor den gedaan beide landen nader tot el kaar te brengen. Een niet-officiële Ne derlandse misie wordt in november in uid-Afrika verwacht. Voorts in het in dit verband van belang, dat Nederland binnenkort een zetel in de Veiligheids raad zal bezetten. TTET Amerikaanse ruimte- bureau is gereed, een soort Ranger. „Nimbus" genaamd, voorzien van dezelfde camera's als de Ranger, te lanceren in een baan rond dc aarde om van korte afstand foto's van de wolken te nemen. Het doel van deze lancering, die misschien de komende weck zal plaatsvinden, is een beter begrip van het weer te krijgen. Dc nieuwe satelliet Is ontwor pen om betere foto's dan ooit te leveren van de wolkenpatro nen. die het weer bepalen. Dc satelliet zal worden uit gerust met verbeterde tv-ca- mera's van het type Vidicon, welke gelijk zijn aan die van de Ranger 7. Deze camera's zullen volgens een woordvoer der van de nationale dienst voor lucht- en ruimtevaart vijfmaal zoveel details leveren als de camera's van de vroe gere weersatellleten van het type Tiros. De „Nimbus" is een produkt van de afdeling raketten en ruimte van General Electric. De lancering zal misschien reeds op 11 augustus plaats hebben op de luchtmachtbasis Vandenberg in Callfornië. Er ls vier jaar aan de „Nim bus" gewerkt en de lancering is meer dan twee jaar achter op het tijdschema. Dc kosten van het program worden op 140 miljoen dollar geschat. De energie voor het vaar tuig wordt geleverd door zon necellen. Een gedeelte van deze energie zal voor operaties De satelliet zal zo worden gelanceerd, dat een zogenaam de „higlimoon orbit" wordt be schreven: dat is een baan, waarin de satelliet omstreeks het plaatselijke middaguur al tijd „uitziet" op de zonzijde van de aarde en omstreeks midder nacht op de donkere zijde. l\/Torgen wordt prinses Irene vijf- 1*-L entwintig jaar. Er is, wat ons betreft, geen enkele reden om haar niet van harte geluk te wensen. Met de gebeurtenissen rond haar geloofs overgang, verloving en huwelijk nog vers in het geheugen, zal velen dat wellicht moeite kosten. Maar hoe veel bedenkingen men ook mag heb ben tegen haar optreden als Prinses van Oranje, als mens heeft zij recht op ons medeleven. Wij hadden graag gezien, dat na de huwelijkssluiting in Rome achter de „kwestie Irene" in nationaal politiek opzicht een punt zou zijn gezet. Dat dit niet is gebeurd, bewijst wel de recente discussie in enkele gemeen teraden. Men kent het probleem. Het kabinet heeft onlangs beslist, dat °P de verjaardag van de Prinses van alle Rijksgebouwen en marinesche pen gevlagd zal worden. Het heeft bovendien de gemeenten geadviseerd hetzelfde te doen voor wat betreft hun gebouwen (het Rijk kan hier voor geen bindende voorschriften geven, omdat de gemeenten ten deze even autonoom zijn als particulie- De regeringsbeslissing is ongetwij feld een zeer hoffelijk gebaar tegen over de Koningin en haar gezin. Als het Rijk morgen niet zou vlaggen, zou op pijnlijke wijze het accent ko men te vallen op een breuk, die in het persoonlijke vlak niet (meer) be staat, getuige prinses Irenes ver jaarsvisite aan haar vader. Dc rege ring heeft dit fijn aangevoeld. Iets anders is of haar motivering staats rechtelijk klopt. Dat is zeer de vraag. Een nog grotere vraag is of haar be sluit constitutioneel zuiver en voor de meerderheid van ons volk emotio neel verteerbaar is. De regering verdedigt het vlaggen op grond van de overweging, dat dc Prinses is en blijft: een lid van dc Koninklijke familie; haar huwelijk met de prins de BourbonParma doet daaraan geen afbreuk. Het lijkt ons allerminst een doorslaggevend argument. Want strikt genomen is ook prins Charles als schoonzoon van het Koninklijk paar lid van dc Ko ninklijke familie. Maar geen kabinet dat er over piekert om op zijn ver jaardag de vlag uit te steken. Het kabinet Marijnen heeft dat ook niet gedaan op de trouwdag van de Prin ses, maar volgens z'n eigen theorie had het dat wel moeten doen. Op die dag was de Prinses immers ook lid van de Koninklijke familie? Het blote (biologische) feit, dat iemand zoon of dochter van de vorst (in) is, kan naar onze mening op zichzelf geen afdoende reden ziin om op de verjaardag van de betrok kene te vlaggen. Een staatsrechtelijk ietwat betrouwbaarder maatstaf lijkt ons het lid - zijn van 't Koninklijk Huis. Een vorig kabinet heeft deze maatstaf (in 1948) geïntroduceerd door voor te schrijven, dat op ver jaardagen van alle leden van het Ko ninklijk Huis door rijksinstantics wordt gevlagd. De grondwet geeft overigens niet precies aan wie wel en wie geen lid van dat huis zijn, maar dat iemand er nog toe behoort die, zoals prinses Irene, door huwe lijk tot een ander stamhuis is over gegaan, is op z'n minst twijfelachtig. De regering ziet dat blijkbaar ook zo: anders zou ze niet de formulering „lid van het Koninklijk Huis" heb ben vervangen door de (no,? veel minder bruikbare) maatstaf „lid van de Koninklijke familie". Al deze formele staatsrechtelijke be zwaren zouden echter irrelevant althans niet onoverkomelijk zijn, als men ze los zou kunnen maken van de voorgeschiedenis. Maar dat kan helaas niet. Er heeft in april (voortijdig) een constitutionele breuk tussen prinses Irene en Nederland plaatsgehad. Ons bezwaar tegen de vlaggerij van morgen is, dat ze dit feit verdoezelt. Er bestaat een merk waardige tegenstelling tussen het op zeggen van de ministeriële verant woordelijkheid voor het doen en la ten van de Prinses, en het hijsen van de vlag ter ere van haar verjaardag. Het eerste zou het laatste moeten uitsluiten. Een vlag moet een lading dekken. Dat kan niet als men die lading niet kent en er ook de zorg niet voor heeft. Of wel kent, maar er liever niet naar kijkt. Prinses Irene gaat nu haar eigen weg en dat is haar goed recht. Niemand heeft dat ooit betwist, hoogstens be treurd. Het is tot op zekere hoogte ook haar zaak als ze met haar gemaal een krans legt bij het monument van de fascistische generaal Mola, Fran co's overleden boezemvriend, een der hoofdaanstichters van de Spaanse burgeroorlog. Onze regering draagt daar niet meer de verantwoordelijk heid voor. Ze vlagt alleen maar Niet zozeer ter ere van de kransleggende Prinses als wel uit hoffelijkheid je gens haar moeder. Maar dit kabinet lijkt ons te nuchter om niet te beseffen, dat ook de hof felijkheid haar grenzen heeft. (RITA) „Maakt u zich geen zorgen, buur man. Als we klaar zijn, krijgt v. die plankjes weer terug."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1