Grote meerderheid voor één prot. chr. partij? Landing op de mogelijk maan Parijs sluit akkoord met Roemenië Butler boekt inzake Laos geen succes Russen lopen kwaad weg van vredescongres GRAAG FOTO Automatische leus ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1964 In strijd met NAVO- opvattinft Franse troepen niet in 'vooruitgeschoven' posities Gisteren is te Washington van Amerikaanse rijde vernomen dat Frankrijk nog steeds niet bereid is om, in het kader van de NAVO-op- vatting der „vooruitgeschoven verde diging", rijn troepen dichter bij de Duits-Tsjechoslowaakse grens te le- Iegeren. Dit werd medegedeeld in een com mentaar op berichten van de corres pondent in Bonn van het Amerikaanse radiostation ..Columbia Broadcasting System" (C.B.S.), volgens welke de Franse troepen nog niet stellingen, die vroeger in deze gebieden door Ameri kaanse troepen werden ingenomen, heb ben overgenomen, alhoewel hier reed» enige tijd 6prake van is geweest. Volgens de C.B.S.-correspondent had den de Fransen aangevoerd dat er genoeg kazernes in deze gebieden ren om er het onder bqvel van een gade-generaal staande 'el van een sie. dat zou worden ou. gebracht, in on- aer te Drengen. Naar aanleiding hiervan wijst in Washington op dat door het vertrek der Amerikaanse troepen kazernes zijn vrij gekomen, doch dat de Fransen niet temin de nieuwe stellingen nog niet heb ben betrokken. De C.B.S.-correspondent in Bonn meldt nog dat een der Franse bezwaren was dat het onderhouden der verbindin gen moeilijker zou worden, wanneer slechts een deel van f^en divisie zou worden overgebracht, Duitse steun voor Franse theorie over vergelding De vooraanstaande Westduitse mill- tai-e commentator Adalbert Weinstein he t zich gisteren in een hoofdartikel in de (onafhankelijke) Frankfurter All- gemeine Zeitung achter de Franse theorie geschaard, dat een Russische in val in Europa onverwijld met een grote aanval met kernwapens moet worden beantwoord. Weinstein schrijft: ..toepassing van de Amerikaanse strategische opvatting van een „antwoord in fasen", waarbij eerst een tegenaanval met conventio neel bewapende troepen zou worden uit gevoerd. voordat op grote schaal met kernwapens zou worden gereageerd, zou uitlopen op een nederlaag en onvoor stelbare verwoestingen in Duitsland. De westerse troepen zouden tot diep In het Westduitse binnenland worden teruggeworpen. En wanneer dan zou blijken dat verdere tegenstand van nor maal bewapende strijdkrachten niet meer zou baten zou eerst op grote schaal van kernwapens gebruik worden gemaakt". Nieuwe Russische raketproeven De Sowjetunie gaat de komende maan den nieuwe versies van draagraketten voor ruimte-onderzoek beproeven, zo heeft het persbureau Tass bekendge maakt. Daartoe zijn in de Stille Oceaan twee doelgebieden aangegeven, waarvan het ene van 4 augustus tot 1 november en het andere van 1 oktober tot 30 de cember zal worden gebruikt. De raket ten zullen in de Sowjetunie worden ge lanceerd. Tweede NlPO-onderzoek brengt bewijs Een Vietnamese vrouw draagt haar kindje en bezittingen in twee manden, die aan een stok over de schouder hangen. De achtergrond van de foto laat militairen zien. die uit het My- Hoeng-gebied terugkeren na een actie tegen de Vietcong-rebellen. Een schrille tegenstellingdie de toestand in dit deel van Azië karakteriseert. Kardinaal Alfrink terug uit de V.S. Gisteren is kardinaal Alfrink uit New York op Schiphol aangekomen. Tijdens zijn verblijf van anderhalve weel Amerika hield hij vorige week vrijdag voor het internationale congres vai r.k. wereldorganisatie voor academici en studenten „Pax Romana" in Wash ington een rede over de oecumene. De rede kwam in grote lijnen overeen een toespraak die de kardinaal vorige maand heeft gehouden voor de Gooise afdeling van de Sint Adelbertvereniging. In zijn toespraak voor de ..Pax Roma na" wees .mgr. Alfrink erop dat „bij iédere oecumenische dialoog beide partners ervan moeten uitgaan, dat men wederzijds geen andere bedoeling heeft dan in trouw aan Gods Woord te zoeken naar de waarheid. Anders is ie der werkelijk oecumenisch gesprek een hersenschim". Voorts zei de kardinaal er een aanmerkelijke verbetering de onderlinge betrekkingen en de groei in de kennis van de verschillende kerken te constateren viel. Slechts door een gezamenlijk bestuderen van de ge loofsgegevens in de Schrift en de pre diking van de oude kerk zal de eenheid geloof bewerkstelligd kunnen wor- waarom het uiteindelijk in de oe cumenische beweging gaat", aldus kar dinaal Alfrink. Op verzoek van de Amerikaanse kar dinaal Ritter heeft mgr. Alfrink zon dag j.l. over hetzelfde onderwerp ge sproken voor een groep religieuzen in St. Louis. De kwestk-Laos dreigt weer in een impasse te komen nu de Russen het Britse voorstel voor een conferentie over Laos van de hand hebben gewezen. De Brit ten wilden een veertienlanden- ferentie als voldaan zou worden aan drie voorwaarden: de politie ke eenheid in Laos onder leiding van de neutralistische premier Soevanna Phoema moet worden hersteld, er moet een wapenstil stand in Laos worden gesloten en de linkse strijdkrachten van de Pathet Lao moeten zich terugtrek ken uit de gebieden, die zij sinds februari veroverd hebben. Nu de Russen dit se voorstel dat gedaan werd door u.uiister Butler die in Moskou op bezoek is, van de hand hebben gewezen, -is de Amerikaanse ta die donderdag in Moskou werd o handigd en waarin de bereidheid aan een veertienlandenconferentie deel te nemen, te kennen werd gegevt dien voldaan zou zijn aan de drie bo vengenoemde voorwaarden, ook reeds achterhaald. De Russen willen wel een conferentie, Chinese diplomaat verdwenen uit V.S.-ambassade Een zegsman van de Amerikaanse ambassade in Boeroendi heeft meege deeld, dat de Chinees-communistische diplomaat Toeng Tsji-Ping, aan wie ruim twee maanden geleden politiek asyl in de ambassade werd verleend, twee dagen geleden verdwenen is. Toeng. die tweede culturele attaché was aan de grote Chinese ambassade in Boe- Joemboera. de hoofdstad van Boeroendi. had een kamer die grensde aan de werkkamer van de Amerikaanse ambas sadeur Donald Dumont. Woensdagochtend werd hem zoals ge woonlijk zijn ontbijt gebracht en toen bleek hij verdwenen te zijn. Ambassa deur Dumont was toen op het vliegveld van Boejoemboera om Boeroendi's Mwami (koning Mwamboetsi VI) die na een reis van drie maanden door Europa en de V.S. naar zijn land terugkeerde te begroeten. Sinds Toeng Tsji-Ping asyl was leend, had hij de ambassade nooit laten. Wel had hij eens de wens te nen gegeven naar de V.S. te willen gaan. Tsji-Ping (24) ontsnapte uit de Chine se ambassade kort nadat hij in Boe joemboera arriveerde. Hij nam een taxi en reed naar de Amerikaanse ambassa de. Hij arriveerde daar in tennisschoe nen en een wit hemdje. Frankrijk en Roemenië hebben gisteren in Parijs een overeen komst inzake wetenschappelijke en technische samenwerking gete kend. Het akkoord voorziet in o.a. de uitwisseling van studenten en technische stukken. Dit is in door gaans welingelichte kringen ver nomen. De overeenkomst werd ondertekend door de Franse en de Roemeense minis ter van buitenlandse zaken, Couve de Murville en Cornelius Maneco. Premier Maurer van Roemenië woonde de plech tigheid bij. Voorts kwamen Frankrijk en Roeme nië overeen het handelsverkeer over en weer uit te breiden. Volgens Franse kringen zullen in oktober besprekingen over een nieuw handelsverdrag begin nen. De Roemenen zouden het Franse standpunt hebben aanvaard, dat de maximale krediettermijn vijf jaar zal bedragen. Blijkens het communiqué zal Frank rijk de invoer van Roemeense oliepro- dukten vergroten, tegenover een grotere invoer door Roemenië van Franse kapi taalgoederen. De Roemeense vice-premier, Barlade- nau, die ook aan de onderhandelingen heeft deelgenomen, heeft in gesprekken met Franse ondernemers de verwach tingen uitgesproken, dat het handelsver- zonder voorwaarden. Zij weige- k mee te werken aan het bijeen brengen van de drie strijdende groepen in Laos. Verwacht wordt nu dat Enge land alleen zal proberen de drie par tijen in Zwitserland bijeen te krijgen. Prins Soevanna Phoema heeft in een chrijven aan minister Butler de steun ■an Engeland en de Sowjetunie ge vraagd voor een dergelijke bijeenkomst. Verwacht wordt dat de Russen hun dreigement om het voorzitterschap van de veertienlandenconferentie neer te leggen, mochten geen resultaten wor den geboekt, spoedig waar zullen ma ken. Daarmee zou de hele kwestie-Laos weer op losse schroeven komen te staan. Deze conferentie garandeert namelijk de neutraliteit van Laos. Butler heeft dus. afgezien were banden op handels- en cultureel gebied, geen succes gehad in Moskou. Ook schijnt geen vooruitgang te zijn geboekt inzake de kwestie van de ont wapening. David Rockefeller bij Chroesjtsjef Premier Chroesjtsjef van de Sow-j jetunie heeft gisteren een gesprek ge had van 2 uur en een kwartier met! de Amerikaanse financier David Ro-i ckefeller, president van de Chase: Manhatten Bank. De Russische leider gaf de wens te- kennen, dat de handel tussen de Sowjet unie en de V.S. zich zal uitbreiden. Rockefeller zei na afloop van het ge sprek op een persconferentie dat hij met Chroesjtsjef over vele zaken had gespro ken. die de belangen van de V.S. en de Sowjetunie raken. Het gesprek was heel vriendschappelijk maar ook buitenge woon openhartig geweest. Rockefeller woont in Leningrad een conferentie bij van Amerikaanse en Rus sische intellectuelen. Rockefeller heeft Chroesjtsjef gezegd, dqt er vooruitzichten waren op verrui ming van de handel. Maar daartegen over stonden moeilijkheden van politieke aard, het feit, dat de onderhandelingen over kwesties voortvloeiend uit Ameri kaans-Russische leen- en pachtovereen komsten nog niet waren voltooid en de omstandigheid, dat de Amerikaanse fa brikanten niet voldoende wettelijke be scherming hadden. De Russische leider had Rockefeller meegedeeld, dat de Sowjetunie bereid was de kwesties voortvloeiend uit de leen- en pachtovereenkomst te regelen indien bevredigende regelingen voor krediet op lange termijn getroffen zou den kunnen worden. Rockefeller zei ten slotte, dat ook ge sproken was over de politieke situatie in het algemeen. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. Oe Thant, is vrijdag avond uit Moskou in New York aange komen. Oe Thant heeft onder meer be zoeken gebracht aan Londen. Moskou. Parijs. Genève, Cairo, Rangoon en an dere hoofdsteden. De delegatie van de Sowjetunie en 29 andere delegaties hebben zich van ochtend van de tiende anti-kernwapen conferentie in Tokio teruggetrokken. Als argument voerden zij aan dat de Chine se obstructie de conferentie onmogelijk maakte. Ook dr. C. B. Goodlett uit Ame rika, een van de vertegenwoordigers van de wereldraad voor de vrede, verliet de zaal. die reeds korte tiid nadat de confe rentie was begonnen, een complete wan orde te zien gaf. Het grote bezwaar van de Russen (en dus alle Moskou-volgelingen) was, dat zij door de Japanse initatiefnemers waren geweerd uit alle belangrijke commissies omdat zij hadden aangekondigd dat zij ook van plan waren de ban-debom-bij- eenkomst bij te wonen in Hirosjima, die uitgaat van de Japanse socialisten en het sohyo-vakverbond. In de belangrijk ste commissie zitten Chinezen en zij die instemmen met hun anti-Russische poli tiek. De premier van communistisch China, Tsjoe-en-Lai zei in een boodschap aan de conferentie: „hoe verachtelijk de ver storende activiteiten van het imperialis me en zijn volgelingen ook mogen zijn, zij zullen nooit in staat zijn de confe rentie te verhinderen voort te gaan op het juiste pad". De eerste Sowjet-volgeling, die het spreekgestoelte besteeg. Franco Cala- mandrei van het Italiaanse vredescomi- té. sprak van „discriminatie" en ..on derdrukking van de democratische rech ten" Hij werd weggejoeld door een meerderheid van^ de 175 afgevaardigden Wagner: geen )urgercommissi< in Harlem hebben bereikt. In het najaar zullen beide landen be sprekingen beginnen over een consulair verdrag en een culturele overeenkomst. Franse diplomatieke kringen achten vooral het politieke aspect van het Roe meense bezoek van belang. Men ziet een precedent in dit eerste rechtstreekse contact tussen een Oosteuropese com munistische regerin, en een Westeuro- pese regering, temeer nu de Roemeense regeringsleiders naar Parijs kwamen zonder voorafgaande Instemming var Moskou. Erhard pleit voor betere Russisch- Duitse contacten De Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard die dinsdag verklaard heeft, dat hij bereid is een samenkomst te hebben met de Russische premier Chroesjtsjef. heeft gisteren krachtig gepleit voor be tere betrekkingen tussen de Sowjetunie en West-Duitsland In het officiële regeringsbulletin schrijft Erhard, dat de oorzaken van de spanning tussen Oost en West weggeno men moeten worden en een werkelijke veilige vrede in de wereld verzekerd moet worden. Maar volgens Erhard kun nen de voorwaarden voor een werkelijke vrede niet geschapen worden voordat het recht op zelfbeschikking algemeen erkend zou zijn een verwijzing de Duitse kwestie11 ?- ningen van Moski breed verschillen. In protestants-christelijke kring heeft kort geleden de aandacht getrokken een onderzoek van het NIPO: het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie en het Marktonderzoek, waaruit bleek dat zowel aan A.R. als aan C.H.- zijde een grote meerderheid voor samengaan in één nieuwe politie ke groepering moet zijn. Later is die uitslag aangevochten, zowel in redactionele kolommen als vanaf het spreekgestoelte. Hadden deze bestrijders gelijk of niet? is de vraag waarin we ons eens zou den willen verdiepen. Het gold hier een over geheel Neder land gespreide steekproef. In totaal aan 450 mannen en vrouwen werd gevraagd (letterlijk): „Er zijn in ons land ver schillende protestantse politieke par tijen. De twee grootste zijn de Anti- Revolutionaire Partij en de Christelijk Historische Unie. Er is al jaren af en toe sprake van dat deze twee partijen samen zouden moeten gaan om een grotere protestantse politieke partij te vormen. BENT U VOOR OF TEGEN ZO'N SAMENGAAN VAN AR EN CHU IN ÉÉN NIEUWE PROTES TANTS-CHRISTELIJKE PARTIJ?" Heel veel ondervraagden, aldus de uitslag van het NlPOonderzoek. had den geen oordeel. Maar de aanhangers van de ARP en de CHU hadden er in grote meerderheid wél een mening over. Dit bleek uit de -olgende cijfers. Van alle ondervraagden had slechts 45 procent een oordeel en 55 procent géén oordeel. Bij de ARP-ondervraag- den waren de verhoudingen wel en geen oordeel echter resp. 79 en 21 en bij die van de CHU resp. 76 en 24. Beduidend gunstiger verhoudingen dus. 't Raakt hem niet Een en ander Is ook wel te verkla ren, want het is toch begrijpelijk dat een gemiddelde KVP-er, een socialist, of een VVD-er nu niet bepaald 's nachts wakker ligt om te tobben over een eventueel samengaan van AR en CH. Het ligt meer voor de hand te veron derstellen, dat zo iemand er nooit van zijn leven over hééft nagedacht en er evenmin ooit over na wil denken om dat de zaak hem eenvoudig niet raakt. Dat laatste is uiteraard wel het ge val bU aanhangers der betrokken par tijen. Vandaar die zo totaal andere cij fers inzake de oordeelsvorming. Het NIPO publiceerde in zijn offi ciële bericht over de onderhavige steekproef, dat van de ondervraagden die wèl een oordeel hadden 88 procent der AR-aanhangers vóór jn 12 procent tegen samengaan was, terwijl van de CH-aanhangers 92 procent vóór en 8 procent tegen moest worden genoemd. Iets duidelijker worden ongetwijfeld De onlangs gepubliceerde resul taten van een NIPO-enquête ten aan zien van vooral liet „in eigen kring" levende verlangen naar één protes tants-christelijke politieke groepering heeft vele reacties uitgelokt Daar onder waren er een aantal die de juistheid van het onderzoek als zo danig betwistten. Dat laatste vormde voor ons een aanleiding van onverdachte zjjde eens iets meer te weten te komen over de methodiek die bij deze onderzoe kingen wordt toegepast en over de betrouwbaarheid van dit soort pei lingen. De materie is nogal ingewikkeld, maar we hebben getracht enkele hoofdzaken zo eenvoudig en prak tisch mogelijk te belichten. De ruim vierduizend foto's die in het kwartier moesten worden geno men vóór de Ranger op de maan te pletter sloeg bevestigen de bestaande principiële opvattingen over het oppervlak. Het geldt hier een verrui ming van de bestaande kennis. De foto's hebben onder meer aangetoond dat op het gefotografeerde maange- deelte géén stifvelden zijn die het landen zullen bemoeilijken. Over de draagkracht van het maanoppervlak zijn pas conclusies mogelijk als er een werkelijke landing op is uitgevoerd. Dit concludeerde de deskundige dr. Gerard Kuyper, een uit Nederland af komstige astronoom van de universiteit Arizona die heden een persconfe- de voorlopige resul- leidde taten van de ontvangen maanfoto'i^^ Een collega van Kuyper. dr. Eugene Shoemaker van de Amerikaanse geolo gische inspectie, deelde aels voorlopige incfruk mee, dat het maanoppervlak wat ruwheid betreft geen probleem zal vor men voor een landing. Wel ligt op het maanoppervlak een laag verpoederd ge steente van ongeveer 30 centimeter dik. Het landingsterren dat men zal kiezen i dat thans uit en te na gefotografeerd bestaat uit een effen vlakte, die be zaaid is met honderden kleine kraters. Die kleine kraters variëren in diameter Burgemeester Wagner van New York heeft afwijzend beschikt op een door de leiders der Newyorkse negerbevolking gestelde eis tot benoeming van een com missie van burgers, die een onderzoek moeten instellen naar de beweer de wreedheden die de politie bij het on derdrukken van de jongste ongeregeld heden in de negerwijken van New York hebben begaan. De politie zou van commissie geen deel mogen uitma- Israëlische toeristen uit Rusland gewezen Naar in Tel Aviv is vernomen, zijn onlangs drie toeristen uit Israël in Mos kou aangehouden en .na een week hech tenis uit de Sowjetunie gewezen. Vol gens de Russische autoriteiten zouden zij ..onder Russische Joden propaganda materiaal hebben verspreid". Dit jaar gaan vele Israëlische toeris ten naar de Sowjetunie. De autoriteiten zouden met lede ogen aanzien dat deze toeristen contact hebben met geloofsge- van 90 centimeter tot 90 meter. Ze zijn ontstaan door het uitstoten van stukken grotsgesteente uit grotere kraters, v van er één de Copernicus heet Deze kratertjes kunnen ook door meteorieten zijn ontstaan. De foto's, zo zeide dr. Kuyper. zijn duizend maal beter dan de beste be staande maanfoto's. Om precies te werden in totaal 4.316 foto's genomen zodat men zich kan voorstellen wat een hoeveelheid werk er nog moet worden verricht eer alles is „vertaald". De tijd van fotograferen bedroeg 16 minuten en 40 seconden. De totale kos ten van het Rangerprogramma dat tot deze (en nog meerdere) resultaten moe(s)t leiden bedragen 260 miljoen dol lar. Zonder enige terughouding hebben Sowjetgeleerden hun lof geuit voor de prestatie van de Amerikanen. Via de Moskouse radio werd verklaard: „De Sowjetgeleerden en ingenieurs wei hun Amerikaanse collega's hartelijk luk met deze buitengewone prestatie, de laatste belangrijke stap voor een peditie naar de maan vormt Vandaag verscheen in een plaatselijk Engels blad de volgende advertentie: ,.Man. in het bezit van tractor, wenst kennismaking met vrouw, in het bezit van maaidorsmachine. Graag brieven m foto van maaidorsmachine' Het Amerikaanse Bijbelgenrot- schap mag in het vervolg in het zondagsnummer van de Chinese krant die In Saigon (de hoofdstad van Zuid-vietnamverschijnt een Bijbelgedeelte plaatsen. Het Evan gelie van Marcus zal als eerste boek op deze wijze de Vietnamese lezers onder ogen worden ge bracht. Ook staat er wekelijks de oproep hij. zich tot het Bijbelge- in handen te krijgei Jjfi e&ft donte Kij> I In Aries, in het zui den van Frankrijk, wil den gisteren twee gewa pende bandieten een kantoorbediende bero ven van 30.000 frank, doch zij moesten zich te vreden stellen met een paar worstjes en een thermosfles. In plaats van de tas waar het geld in zat gaf het slachtof fer de rovers, die hij tij dig in de gaten had, een tas met zijn twaalf uurtje erin. I Tien duikers van de Amerikaanse marine heb ben tien dagen doorge bracht in een onderzees laboratorium op een diepte van vijftig meter. Alvorens vandaag aan de oppervlakte te wor den gebracht, zullen zij eerst nog 24 uur in een ontdrukkingskamer moe ten doorbrengen om gelei delijk aan de normale at mosfeer te wennen. 1 Een eerzaam inwoner van de Zweedse stad Götheborgh sloeg gister morgen de ogen op, om ze prompt van verbazing weer bijna te sluiten. Het bleek hem namelijk dat hij aan zijn ene rijde zijn wettige gade, doch aan de andere zijde een vreemde vrouw in bed had liggen. Geschokt, belde hij de politie op. Deze ondervroeg de on bekende schone slaap ster, die toelichtte de vo rige avond te gast te zijn geweest op een feestje, waar zij rich rij kelijk aan geestrijk vocht te goed had ge daan. Zo rijkelijk, dat zij de eerste de beste open deur, die zij zag, was bin nengelopen, om haar roer uit te slapen in het vertrek, waartoe de deur toegang gaf. Een 35 kilometer bre de strook afgewerkte stookolie beweegt zich in de richting van de En gelse zuidkust met haar badplaatsen. Een snelle Britse torpedobootjager probeert met behulp van chemische midde len tevoorkomen, dat de olie de kust bereikt en de vakantievreugde van duizenden toeristen be derft. de verhoudingen aangegeven indien wordt onderscheiden in „voor", „te gen" en „geen oordeel". Dan luiden de cijfers: Aanhangers van AR vóór één prot. chr. partij 70 procent: tégen 9 procent en geen oordeel 21 procent. Aanhangers van CHU vóór één prot. chr. partij 70 procent; tégen 6 procent en geen oordeel 24 procent. Cijfers, die elkaar niet eens zo verschrikkelijk veel ontlopen. Hetgeen bijzonder ineteres- sant is. Als ze ook de wérkelijke ver houdingen in grote lijnen zouden weer geven. Is dat laatste zo? '/oor de beant woording van de betrouwbaarheids- vraag zou eens nagegaan kunnen wor den hoe een groot instituut als het NIPO. dat zoals men wellicht weet, nauwe contacten onderhoudt met het over de gehele wereld bekende Gallup- institute bij zijn onderzoeken te werk gaat. Verkleining Ten behoeve van opiniepeilingen werkt men met zogenaamde represen tatieve steekproeven, .vaarbij het erom gaat dat het betrekkelijk geringe aan tal geënquêteerden zó verfijnd wordt gekozen, dat het in de plaats kan staan voor het geheel. Anders gezegd: dat als het ware een fotografische verklei ning van het werkelijke beeld wordt verkregen. Daartoe bedient men zich van wetenschappelijk uitgedokterde en tot vervelens toe aan le werkelijke si tuatie getoetste, dus zo betrouwbaar mogelijke, „spelregels". Hiertoe behoort dat men bij zijn steekproeven volledig proportioneel te werk gaat. Dit betekent het volgende. Ervan uitgaande dat er jaarlijks weer bijgewerkte gegevens door het Cen traal Bureau voor de Statistiek worden verstrekt inzake het exacte aantal wo ningen en gezinnen per gemeente ln heel ons land waarop de opiniepellers zich kunnen baseren, houden zij de pro- Amsterdam 8.9 procent van de to tale Nederlandse bevolking woont er bij een NIPO-steekproef die 1000 on dervraagden omvat ook precies 89 men sen uit Amsterdam bij de enquête wor den betrokken. Geen één meer en geen één minder. En dat niet alleen. Bij het trekken der Amsterdamse 89 om het nu maar even op dit voorbeeld te houden koopt het NIPO 89 „willekeurige" adressen, met dien verstande, dat het totaal aantal Amsterdamse adressen gedeeld door 89 precies aangeeft (op gelijke afstanden van elkaar gelegen dus) welke de te trekken adressen vor- Dit alles even wat breder om er een indruk van te geven hoe nauwgezet en volgens vastgestelde regelen de „steek- proef-personen" worden gekozen. Het steekproefgewijze onderzoek verloopt bovendien nog zodanig, dat iedereen ln Nederland een even grote kans loopt te weten bijvoorbeeld het totaal aantal mensen dat een auto of het totaal aan tal mensen dat een tv bezit, dan wordt door de leek de betrouwbaarheid van publieke opinieonderzoeken eerst over tuigend duidelijk. Objectieve getalswer kelijkheden bewijzen dan (voor de vakman ten onvervloede) hoe Juist de benaming „representatieve steekproe ven" is. Er Is hierbij, zoals gezegd, sprake van een „fotografische verkleining", hetgeen betekent dat daardoor bepaal de details niet voldoende uit de verf komen. Wil men ierhalve gedifferen tieerder hetgeen in dit verband dus niet wil zeggen betrouwbaarder ge gevens, dan kan het tantal te enquê teren personen worden uitgebreid tot respectievelijk 1000. 2000, ja. zelfs 10.000 personen. In bepaaIdev-.,Pvallen kan dat nodig zijn. De kostei'c 'en daarbij op in een mate die bepaa -«niet evenredig is aan de meerdere verkregen gegeven». Maar nogmaals een <roed geleid opi nie-onderzoek zal nrincipieel gezien geen andere uitkomsten opleveren als het gaat om 500 of om 2000 geënquêteer den. Het laatste gaat alleen dieper. Interessant blijft uiteraard de vraag naar de exacte betrouwbaarheid van goed geleide opinie-peilingen, waarvan ook een belangrijk facet de juiste vraagstelling is welk «jj^rigens even goed tot de „spqlrc - kan worden gerekend. We betreden hierbij het terrein van de waarschijnlijkheidsleer, die zich, al geeft het woord op zichzelf misschien een aanduiding in die richting, bepaald niet op losse gronden fundeert. Het betreft hier een zeer moeilijke materie, waarvan voor ons alleen de volgende waarheid-uit-de-praktijk be langrijk is: neemt men een represen tatieve steekproef van 1000 uit een to taal van een miljoen (1 000.000) en men krijgt tot uitkomst 500 mannen en 500 vrouwen, welnu, dan ;s de kans dat genoemd miljoen inderdéid uit 500.000 mannen en 500.000 vrouwen bestaat als volgt te omschrijven. Tolerantie onderzoek betrokken te v Toetsing Juist door die nauwkeurig aangehou den spelregels is men er bij steekproe ven zeker van dat zo inderdaad a.h.w. een „fotografische verkleining" van de Nederlandse werkelijkheid ontstaat. Wordt volgens de regelen der kunst bijv. een over geheel Nederland ge spreide steekproef genomen waarbij het de bedoeling is iets na te gaan dat op grond van totaal-tellingen al bekend ls. Ei* is 95 procent zekerheid dat de werkelijkheid zich afspeelt tussen de 470.000 en de 530.000 mannen c.q. vrou wen. Anders gezegd: oen marge van drie procent naar boven of naar bene den is nog te tolereren. Inderdaad wordt bijvoorbeeld bij kwa liteitscontrole van nrodukten in fabrie ken volgens deze steekproeftheorie ge werkt. Blijft het resultaat van het steekproefsgewijze onderzoek binnen genoemde marge van irie procent dan wordt dit nog normaal geacht; wordt het percentage produkten waaraan iets ontbreekt hoger dan is er reden om aan de kwaliteit van het produkt te gaan twijfelen. Uit dit alles moge enigszins duidelijk zijn geworden, dat bij opiniepeilingen het kleine getal geënquêteerden nog niet automatisch betekent dat DUS het hele onderzoek twijfelachtig moet wor den geacht. Uiteraard kunnen ook opi niepeilers falen, kunnen de omstandig heden zich wijzigen, kortom kunnen er allerlei factoren de reden van zijn dat een minder juist resultaat wordt ver- kref Het NIPO heeft het bewuste onderzoek zelf geëntameerd, het had hiervoor, zoals trouwens bij de meeste publieke opiniepeilin gen die in de krant verschijnen, geen enkele opdrachtgever. Ook heeft het instituut op de tot dus ver geuite kritiek niet gereageerd. Onder deze omstandigheden lijkt ons het beste bewijs voor een eventueel NIPO-gelijk een diep gaander onderzoek (bijv. uitslui tend onder A.R.- en C.H.-mensen) over hetzelfde onderwerp, waar bij de verdieping hierin zou kun nen bestaan, dat ook naar de motivering van het voor of tegen van één grote prot. chr. partij wordt gevraagd. Met een stijve kamerabox kunnen geen scherpe opnamen worden ge maakt binnen een bepaalde afstand die voor elk toestel ls aangegeven Wie met een gewoon landschap-ka amera'tje wel eens portretkiekjes heeft willen maken, weet dat dit al leen mogelijk is door vóór de grote lens een extra lensje te schroeven. Dit extra lensje verhoogt het straal brekend vermogen van het gehele op tische stelsel. Zonder cit lensje zou den de voorwerpen die binnen een stand van 3 m gen, beelden i die t TOCH IS HET ZO! achteren liggen, maar door verster king van het bre kend vermogen van het hele optische stelsel worden de beelden meer naar voren geplaatst en valleD nu op de gevoelige plaat, waardoor bijv. een portret-opname kan worden gemaakt op een afstand van 2 m. Deze versterking van het brekend vermogen vindt bij het oog even eens plaats wanneer wij een voor werp bekijken op een afstand die veel korter is dan 5 m. Want de natuur heeft op zeer Ingenieuze wij ze voorzien in onze behoefte om voor werpen op bijkans elke afstand scherp te kunnen zien. In ons oog. dat zelf als een lens is, is n.l. nog een tweede, sterkere lens opgehan gen. bestaande uit een doorzichtig kapsel gevuld met een doorziehtigc stof. waarvan het brekend vermogen sterker is dan dat van de rest van vloeistoffen die het oog vullen. Wordt deze lens boller, dan wordt het brekend vermogen van het oog verhoogd en kunnen wij de voorwer pen Oan dichtbij bezien. Maat dat en de memfen ei genlijk wel. Waar het vandaag om gaat, betreft het mechanisme van de accommodatie. Bij een fototoestel moeten we opzettelijk allerlei ver anderingen aanbrengen indien de af- ■tand wijzigt, waarbinnen wij willen fotograferen. Maar bij het zien doen ive niets en desondanks stelt het oog dch in op de juiste afstand. Inderdaad, de nmodatle van het oog is onttrokke» j-an de wil, zij geschiedt reficctorisch' en treedt in werking, zodra op het netvlies on scherpe beelden val len. Het mechanisme van de accommo datie bestaat uit het samentrekken van een ringvormig spiertje dat om de loopt. Trekt dit spiertje zich samen, dan wordt de lens I boller en kunnen we de voorwerpen dicht bij het oog scherp zien. Ontspant het spiertje zich, dan wordt de lens platter en zjjn onze ogen ingesteld op grotere afstanden. Alles goed en wel, maar hoe vol trekt zich nu de alitie van die kringspier? Die blijkt volautoma tisch te werken, d.w.z. de spier trekt zich samen wanneer de blikrichting van de ogen zich neuswaarts richt. Kijkt men naar iets dat ver weg ls, dan zijn de assen van de ogen die blikrichting uitmaken bijna evenwijdig. Komt het voorwerp na derbij. dan moeten de bliklljnen naar elkaar toe gericht worden, een verschijnsel dat als convergentie te boek staat. Welnu, accommodatie en convergentie gaan altijd samen! Waarmee echter niet verklaard Is, bijzienden altijd de ogen enknijpen. H. FétOlon •druk vei*n«rn

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5