„ik zal u rust geven" Organum Novum: NIEUWE BOEKEN keuze voor hei mechanische orgel DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD v'->. DE NIEUWE FLEVO-POLDER IS DOOR DE VAKAN- TIEGANGERS ONTDEKT EN DE KERKEN IN HET NIEUWE LAND BRENGEN AAN DE RECREËREN DE MENS DIE HIER ZIJN ONTSPANNING KOMT ZOEKEN DE BOODSCHAP VAN HEM, DIE ECHT HERSCHEPPEN WIL EN HEEFT GEZEGD: „Blindemannetje spelen", één ion de activiteiten van „De Licht boei", ten gerieve van de jeugd. JJET K.N.M.I. in De Bilt en de Interkerkelijke Com missie voor kerk en recreatie in de Flevopolder werken nauw samen, ook al is men zich op het weerkundig insti tuut die samenwerking waar schijnlijk niet bewust. Elke zaterdagavond luistert Joris Groenevelt uit Urk, student aan de Theologische Hoge school te Kampen, nauwgezet naar de weerberichten omdat daarvan afhangt hoe laat de kerkdiensten in het tentge bouw op de Flevo-camping bij Harderwijk de volgende zondagmorgen zullen begin nen. Voorspelt De Bilt regen, dan wordt het aanvangs- tijdstip op tien uur bepaald. Stelt het K.N.M.I. mooi weer in het vooruitzicht, dan be ginnen de diensten een half uur eerder. Joris Groenev«iÉHk een van de vrijwilligers die een derf van zijn vakantie beschikbaar stelt voor de opbouw van het kerk- en recrea- tiewerk in de Flevopolder. Hij heeft daartoe zijn intrek genomen in een kleine houten kiosk op het terrein van de Flevo-camping, do mein van een particulier beheer der. Dat kampeerterrein is een eldo rado voor mensen die rust zoe ken. De camping is prachtig ge legen, direct aan de wijde zande rige oevers van het Veluwemeer en men zal er tevergeefs zoeken naar een jukebox of een lawaaie rige dancing, zoals op een andere camping in de omgeving wel het geval is. De Flevo-camping is voor alles een rustige, genoeglij ke en goed geoutilleerde familie camping. Dat hebben ook de Duit se gasten ontdekt, die in de druk ke zomermaanden ongeveer zes tig procent van het totul van meer dan vijftienhonderd bezoe kers uitmaken. Ze gedragen zich prettig en correct, volkomen over eenkomstig de kampregels. NAAR DE KERK Binnen een straal van enkele kilometers rondom het kampeer terrein is geen kerkgebouw te be kennen. zodat de mensen die ge wend zijn elke zondag ter kerke te gaan er een wat grotere tocb' naar Harderwijk. Biddinghuizen of Dronten voor over zouden moe ten hebben. Het nieuwe land. dat nog t enkele jaren geleden werd ontrukt, heeft nog maar weinig kerken. De kerkeraden van de verschil lende kerkgenootschappen in de Flevopolder hebben niettemin ge meend dat hun zorg zich ook tot de recreatie-zoekende vakantiegan gers rond het Veluwemeer moet uitstrekken. Zij hebben daarom op de Flevo-camping een grote tent en een bijbelkiosk laten plaatsen. Die tent doet dienst voor het houden van de samenkomsten, die veelal een verschillend karakter hebben. Elke zondagmorgen vindt er een tweetalige kerkdienst plaats, in het Duits en in het Ne derlands. De Schriftlezing wordt eveneens in deze beide talen ge houden. Als voorganger fungeert meestal een van de theologische studenten, die met de leiding van de activiteiten is belast Door de week staat de tent geheel in het teken van de recreatie. Er worden sjoelavonden gegeven, waar voor al de Duitsers dol op zijn. omdat dit spel volkomen vreemd voor hen is, er worden dia's vertoona, lezingen gehouden, en er is gele genheid voor een rustig onderling gesprek over de meest uiteenlo pende onderwerpen. tieve kerkelijk centrum is ge doopt, volledig aan haar trekken. Bij regenachtig weer kunnen de ouders hun kinderen naar de tent sturen, waarvan de wanden bij wijze van decoratie geheel met visnetten zijn opgetuigd. Daar worden ze dan door Diet van As- selt, een onderwijzeres uit Em- meloord, bezig gehouden met het doen van spelletjes, met tekenen, of met een mooie vertelling. Maar ook bij gunstig weer is er wel wat te doen. De jongeren kunnen, als ze daarvoor voelen, terecht op het „internationale Songfestival", waar zo ongeveer iedereen van tien tot vijftien jaar aan kan deelnemen. De ouderen kunnen zich uitleven aan de sjoelbak of op de wekelijkse quizavonden. ,De Lichtboei" kent zoveel acti viteiten, dat men ze niet allemaal kan opnoemen. Er zijn zoveel mogelijkheden, en daarbij denken we dan verder alleen maar aan de uitleenbiblio- JEUGD Yisnetten als decoratie in de •vangelisatietent, die tet:ens dienst doet als kerkgebouw. theek, en aan de kranten- en tijd schriftenkiosk. Het is er een soort kerkelijke winkel van Sinkel, waar op het gebied van de evan gelisatie van alles en nog wat te koop is, ook al wordt er dan geen handel in bedreven. ALTIJD OPEN „De Lichtboei is .altijd open voor iedereen". Zo staat het op een groot bord voor de tent. Het is een sympathieke verkondi ging, die al menigeen in deze eerste weken sinds haar bestaan, de weg naar tent en kiosk heejt doen vinden. Het initiatief van de samenwerkende kerken, de Hervormde, de Gereformeerde, de Chr. Gereformeerde en de Vrije Evangelische kerk in de Flevopolder is daarmee nu reeds ruimschoots beloond geworden. Het geheel draagt in de ogen van mensen als Joris Groenevelt, die er dagelijks mee te maken hebben, nog wat teveel de sporen van een overhaaste improvisatie. Wij voor ons hebben daar niets van kunnen bespeuren, of het zou al moeten zijn dat domiree R. Mo- lemaker. Gereformeerd predikant te Biddinghuizen met z'n lelijk eendje weer een dweil, een bezem of een boender komt brengen, daarmee onwillekeurig op onbete kenende manco's attenderend. Do minee Molemaker, die nog maar kortgeleden zijn gem.eente te Pingjum voor het pioniersgebied in de polder verwisselde, is voor zitter van de Interkerkelijke Com missie voor kerk en recreatie, en dat brengt mee dat hij het pad naar de Flevo-camping wel warm kan houden. Er is van alle kanten voor het werk van de commissie een beyredigende belangstelling. Dal bieek nog onlangs, toen ds. Molemaker in zijn kerkbode een oproep plaatste om voor het werk in ..De Lichtboei" een grammo foon en een oude radio bescnik- baar te stellen. Direct na afloop van de dienst in Dronten stond er al iemand klaar die zijn radio voor dit doel wilde afstaan, ter wijl ook de grammofoon er kwam. Een ander gemeentelid bood spon taan zijn caravan aan. die dan in deze zomermaanden dienst kan doen voor het huisvesten van de vrijwillige medewerkers, wat per slot van rekening nog altijd weer •ijn voordelen heeft boven een eigen tentje naast de kiosk. Vele zolderbewoners, met name die uit de omgeving van Biddinghui- '.en, hebben het recreatiecentrum zelf echter nog nooit gezien. Daar voor is de polder nog te nieuw, en de camping te ver weg kerkewerk op het kampeerterrein startte, bleek de leiding nl. geen Duitse bijbel voorhanden te heb ben. Er werd een beroep gedaan op de meer dan honderd Duitse families. Geen van hen bleek ech ter een Bijbel of een gezangen bundel bij zich te hebben! De heer Groenevelt vertelt nog een ander voorval. Dat van een Duitse jongen uit een onkerkelijk milieu, iie hem beloofd had dat hij de volgende zondag de dienst zou bijwonen. Om hem aan zijn belofte te herinneren toog Joris Groenevelt op de bewuste zondag morgen naar de tent van de jonge man. die echter te kennen gaf dat hij niet zou komen, omdat hij last van hoofdpijn had. Wie schetst echter Groenevelt's verbazing toen even later, kort voor de kerkdienst begon, een an dere Duitse jongen zich bij hem kwam melden, met de mededeling dat hij zijn door hoofdpijn ge plaagde vriend kwam vervangen De „Stellvertreter". die zelf Rooms-Katholiek bleek te zijn, ging zelfs zo ver, dat hij zich spontaan opgaf om tijdens de dienst te collecteren, iets wat hem overigens goed af ging. Het zijn zo van die kleine ge beurtenissen, die al in menig ge val tot de meest prettige con tacten hebben geleid Con tacten met de ouders uit het Schriftgedeelte voorlas, hoewel haar ouders zelf niet in de kerk komen. UITGAVEN „De Lichtboei" staat altijd open voor iedereen. Ze is moei lijk meer weg te denken uit het gehele patroon van de recrea tieve samenleving aan het Velu wemeer. Het is te hopen dat zij ook financieel in staat zal wor den gesteld dit werk voort te zetten. De kleine gemeenten in het nieuwe land staan voor on gelooflijk grote uitgaven, voor al waar het de nieuwbouw van de kerken betreft. Het is voor hen moeilijk om dit werk ai- leen te dragen. Zij die het wil len steunen, en die er voor wil- „ITelkom namens de kerken", in de tent op het recreatieterrein van de Flevo-camping. len zorgen dat de deur van „De Lichtboei" niet ontijdig op slot gaat, kunnen dit doen door hun bijdrage te storten op giro nr. 9.7.0.8.5.0. ten name van Ds. R. Molemaker te Biddinghuizen on der vermelding „De Lichtboei", of door overmaking op de reke ning van de Interkerkelijke Commissie bij de Amsterdamse Bank te Dronten. Niet alleen grote, maar ook kleine gaven zijn van harte welkom. Dat de gelden goed besteed zijn heeft „De Lichtboei" in haar korte bestaansperiode al ruimschoots bewezen. voor u besproken 's Mensen evolutie, door dr. J. Th. Gicsen. Uitgave Servire, Den Haag. Wie op het kaftje van ..'s Men sen evolutie" door dr. J. Th. Gie- sen afgaat en daaruit de conclu sie trekt, dat hem een uitgebreide verhandeling over de leer van Darwin te wachten staat, komt bedrogen uit. De schrijver staat er weliswaar enkele bladzijden bij stil. maar houdt zich toch vooral met de geestelijke en religieuze ontwikkelingsgang van de mens bezig, waarna hij een eigen filoso fie verdedigt, waarin hij het „Leven" centraal stelU Het» is niet oninteressant van de gedachten van dr. Giesen ken nis te nemen. Weinig overtuigend is nij echter in zijn afwijzen van de godsdiensten, al erkent hij hun waarde „in een bepaalde bewust- zijnsfase van de menselijke evo lutie". Een voorbeeld van de betoog trant van dr. Giesen: ,.In de Mi- thrasdienst communiceerde men met de Levensgod door het stie renvlees rauw te eten en zijn bloed warm te drinken. Later werd een uit meel gebakken stier-beeld je verorberd, en nog later com municeerde men met brood en wijn en noemde dit het vlees en bloed van Christus, waardoor men heden ten dage nog meent deel te krijgen aan de levende kracht van God." We zijn zo vrij in dat laatste nog altijd meer te zien dan in de bewustwording „door de bemiddeling van onze functio nele ziel", die dr. Giesen heeft ontdekt. Geen storm in december, door J. Francis Hall. Uitgave C. de Boer Jr., Hilversum. Het schip Ellesmere maakt zijn laatste reis. In dit nieuwe boek in de Wimpelreeks vertelt een zeeman de lotgevallen tijdens de laatste trip. Hij vertelt van de kleine gemeenschap, die leeft op de Ellesmere en van de zee, die haar ondergang beraamt. Het wordt een schokkende geschiede nis van een wanhopige strijd te gen een razende zee. gedurende een van de verschrikkelijke win terstormen op de Noordatlantische Oceaan. De schrijver plaatst geen helden op dit eenzaam schip, maar mensen. Theo van der Wall vertaalde het boek, dat mis schien juist, omdat het om men sen van de zee gaat, wat te plech tig is geschreven. REACTIES De reacties van de kamperende families zijn vrijwel onverdeeld gunstig, al heeft men ook daarbij soms de meest merkwaardige er varingen opgedaan. Want toen het Organum Novum; samen gesteld door P. H. Kriek en Herman SJ. Zandt is een publikatie, die de orgelbouw in Nederland behandelt van af 1945. In de jaren na 1945 heeft de Nederlandse orgel bouw zich op stormachtige Wijze ontwikkeld. Deze uit gave wil de ontwikkeling a.li.w. fixeren en vooral op zijn achtergronden beoor delen. De schrijvers, die in zekere zin objectiviteit hebben betracht, kie zen echter zeer bepaald voor het mechanische orgel. Zij weten hun standpunt, dat niet alleen tot Ne derland beperkt blijft, zeer zeker waar te maken. Men zal Herman Zandt wel als de auctor intellectu alis van dit boekje kunnen be schouwen. Een historisch over zicht. nuttig voor de problematiek in de hedendaagse orgelbouw, gaat vooraf, en extra aandacht wordt besteed aan de perioden 1830-1900 <de ontwikkeling van het roman tische orgel) en 1900-1945 (de ont wikkeling van het fabrieksorgel). De hoofstukken II en III behan delen de orgelvernieuwingsbewe ging. haar invloed op de Neder landse orgelbouw, en verder de herleving vanaf 1945 tot heden, waarbij uiteraard met veel sym pathie het werk van de Synodale Uitbreidingen Een apart hoofdstuk is gewijd aan orgelrestauraties en uitbrei dingen. Het belang van deze uit gave bestaat voornamelijk hierin, dat hier de belangrijkste gebeur tenissen uit de Nederlandse orgel geschiedenis bij elkaar zijn ge bracht: het importante referaat, dat de vermaarde Deense orgel bouwer Sybrand Zachariassen in 1953 voor de Nederlandse Orga nistenvereniging hield, is hier b.v. in extenso afgedrukt. Een 35-tal afbeeldingen van sinds 1945 vol len zijn zij zich eigenlijk wel bewust, dat het nu bereikte pas een formele aanzet is voor de we zenlijke ontwikkelingsgang die on ze orgelbouw nog zal moeten door maken? vormt dit boekje toch een instructief bezit, zeker voor vele kerkvoogdijen en organisten. WILLEM TALSMA Organum Novum, door P. H. Kriek en Herman S. J. Zandt. Uitgave Bocyenga, Sneek. Britse waardering voor Indonesische reis van mr. Luns - Cyprus bij Griekenland - Maatregelen tegen Castro. rjE INDONESISCHE reis van minister Luns wordt niet al leen in Nederland met grote aandacht gevolgd. In vrijwel al le landen, die in de wereldpoli tiek een rol van betekenis spe len, hecht men grote waarde aan dit bezoek, of men er nu blij mee is of nl«?t. Ook in Enge land. dat in verband met het Indoneslsch-MaleisLsche conflict groot belang heeft bij hetgeen zich in Indonesië afspeelt, is men benieuwd, hoe de betrekkin gen tussen Nederlanders en In donesiërs zich in de toekomst zul len ontwikkelen. Het Is bekend, dat president Soekarno van de Nederlands-Indonesische toena dering gebruik wil maken om de problemen te kunnen oplos van de Indonesische boycot van het internationale handelscen trum Singapore. Men heeft tn Engeland wel beweerd, dat Ne derland door het aanknopen van nieuwe handelsbetrekkingen met Indonesië, dit land zou helpen bij de uitvoering van zijn te genover Maleisië gevoerde con frontatiepolitiek. Ook in Malei sische regeringskringen denkt men er zo over. Beide landen hebben blijkbaar vergeten, boe zij Nederland alleen lieten staan, toen Indonesië zich gereed maak te. zich gewapenderhand meester te gaan maken van Nederlands Nieuw Guinea. Verheugend Het is daarom verheugend, in -•en Engels blad te kunnen leren dat het bezoek van mr. Luns aan Indonesië dient te worden toegejuicht. In een hoofdartikel onder de kop: ..Een zuidoostazia- tische verzoening" schrijft de li berale (Manchester) Guardian: Als een land zich onafhanke lijk heeft gemaakt van een an der. is het in het algemeen wen selijk. dat beide partijen zo spoe dig mogelijk leren, hoe zij beide voordeel kunnen hebben van de nieuwe verhouding tussen hen. De Nederlanders zouden presi dent Soekarno moeten kunnen bewijzen, dat deze nieuwe ver houding niet noodzakelijkerwijs neo-kolanialisme behoeft te zijn. Bovendien ondanks de oorlog in Borneo des te meer ban den de Indonesische regering met de westelijke wereld be houdt. des te beter. Het huidige bezoek van mr. Luns aan Djakar- •q cvmhn'jcro-t de vergankelijk heid van wat eens onoplosbare problemen schenen". Het blad schrijft verder, dat de Nederlanders gezegd hebben, dat de ware ambitie van presi dent Soekarno een uitnodiging van koningin Juliana is voor een staatsiebezoek aan Nederland. „Mogelijk wordt deze wens ver vuld. Maar wie zou dit in 1957 hebben voorzien?" Cyprus De laatste vraag zou men ook kunnen stellen naar aanleidin» van de ontwikkelingen rondom het eiland Cyprus. De geschiede nis heeft een heel ander verloop gekregen, dan in dat jaar kon worden aangenomen. Ook toen streefden de Grieken op het eiland naar Enosis, dat wil zeg gen „aansluiting bij Grieken land". maar was het voor leder een duidelijk, dat daar nooit iets van zou kunnen komen, om dat Turkije zich nooit bij een dergelijke annexatie door Grie kenland zou neerleggen. Grieken land werd toen nog door een wijs man geregeerd: de heer Karamanlis, die zich vorig jaar uit protest tegen de gang van zaken in zijn land geheel uit dc politiek heeft teruggetrokken, na dat hij eerst het premierschap er aan had gegevc- De regering onder leiding van de heer Papandreoe, die op het ogenblik aan het bewind is, wei gert zich te houden aan het Grieks - Turks - Brits - Cypri sche akkoord, dat in 1960 werd gesloten en dat sinds december van het vorig jaar door aarts bisschop Makarios, de president van de Cyprische republiek, met voeten wordt getreden. Deze premier, die clandestien duizen den Griekse militairen naar Cy prus heeft gezonden, streeft thans regelrecht naar aanslui ting van het eiland bij Grieken land. Acheson We hebben al vaker betoogd, dat het een mooi ding zou zijn, als de Cyprische kwestie op die wijze zou kunnen worden opge lost. nu de zaken eenmaal zijn, zoals ze zich ontwikkeld heb ben. Het zou een eind maken aan het gevaar, dat thans dreigt van de zijde van de pro-commu nistische organisaties en de „des kundigen" uit de landen van het Sowjetblok, die in groten getale op het eiland zijn neergestreken. Ook zou het de mogelijkheid scheppen, dat de Turkse bevol kingsgroep op Cyprus zich min der bedreigd zou kunnen voelen In dit verband is het de moei te waard, kennis te nemen van het „voorstel" van Dean Ache son. de vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die zich op verzoek van president Johnson speciaal bezighoudt met het Cyprische probleem. Ache son meent dat de Cyprische Cyprus bij Griekenland wordt gevoegd. Griekenland een ander eiland aan Turkije afstaat, waar heen eventueel de Turken kun nen gaan. die niet op Cyprus wil- Minister Luns vervult ook volgens een Engels blad een belangrijke opdracht in Indonesië. len blijven. Voorts zou er een Turkse militaire basis op het eiland moeten blijven, ter gerust stelling van de Turken, die er wel willen wonen en werken. ^«•icmaal nieuw is het voorstel niet. Het is echter de moeite waard, het eens in ernstige overweging te nemen. Andere oplossingen liggen echt niet voor het grijpen. Cuba Dit is ook op een ander eiland Cubja het geval. De toe naderingspogingen van Fidel Castro ten spijt besloot de gro te meerderheid van de Organi satie van Amerikaanse staten: diplomatieke betrekkingen met regime van Castro te verbie den: elk vervoer overzee tussen de Amerikaanse republieken en Cuba uitgezonderd datgene wat nodig zou zijn uit humani taire overwegingen: alle handel met het eiland stop te zetten, behalve die in geneesmiddelen, medicijnen en noodzakelijke le vensmiddelen; het bewind van Castro te waarschuwen dat als het doorgaat met daden die karakteristieke elementen bevat ten van agressie en interventie tegen enig lid van de organisa tie de aangevallen landen hier tegen gewapenderhand kunnen optreden, totdat de OAS maat regelen zal hebben genomen om vrede en veiligheid op het Wes telijk halfrond te verzekeren. Slechts vijf landen wilden dit be sluit niet steunen. Aangenomen mag echter wor den. dat zij als het er op aan' komt zich wel aan het meerder heidsbesluit zullen houden. Men heeft wel beweerd, dat deze op voorstel van de Verenigde Sta- •»»n aanvaarde resolutie er op gericht is. het regime van Cas tro omver te werpen. Als men go^d leest, komt men echter tot een andere conclusie. Tweeledig De bedoeling er van is twee ledig. In de resolutie wordt dc hoop uitgesproken, dat het Cu baanse volk zich gesterkt zal voelen door de solidariteit van de Amerikaanse volken en regerin gen en dat het zichzelf in een na bije toekomst zal kunnen bevrij den van de tirannie van het com munistische bewind. Dit is dui delijke taal: als er verandering wil komen in de situatie in en rondom Cuba. dan zal die van binnenuit moeten komen en Cas tro zal dan moeten meewerken of ten onder gaan. Aan de ande re kant neemt men maatregelen om te voorkomen, dat het castro- isme zich als een olievlek over de rest van Latijns-Amerika uit breidt. Men heeft er geen twij fel over laten bestaan, dat zulks niet straffeloos zal kunnen ge schieden. Het totaal van de maatregelen is dus gericht op de bevrijding van de Cubaanse be volking uit communistische sla vernij en het in bedwang hou den van het Castro-regiem, zo lang die bevrijding nog niet heeft plaatsgevonden. Een dergelijke politiek behoeft echter de mogelijkheid van toe nadering tussen Cuba en de an dere Amerikaanse staten niet uit te sluiten. Het Is echter de vraag of het ooit zo ver zal komen. Want het regiem van Castro kan niet zonder gevaar voor eigen leiders de teugels op Cuba laten

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 10