Nieuwe Leidse Courant Boor bereikt 9 ingeslotenen - weinig hoop voor andere 5 Recherche in Reeuwijkse grondaffaire gemengd Reddingsploeg werkt hard en verbeten „Naar boven halen zal zonder gevaar gaan Vleesvoorziening is kwestie van prijs Overste maakt noodlanding in Leeuwarden Ziekenzaaltje gesloten: atmosfeer „niet zo fris ■GfcRS- CALEX Treinramp in Zuid-Afrika: 10 doden Commentaren Vlucht Ranger volgens verwachtingen verlopen Dondcrdas 30 juli 1964. 4S»tu jaargang r Enkele opklaringen Droog weer met wolkenvelden, maar ook opklaringen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en west. Directeur. F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAC-BIAD „Stantvastigh is ghebleven mijn h&ii in teghenspoet" (Zie ook pag. 7) V_ "Postbus 76 Abonnementspri|zt f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10^05 Klachtehdienst bezorging 18.00—19.00 i Dc reddingscapsule, die indertijd in Lengede met zo'n voortreffe lijk succes is gebruikt, is nu naar Champagnole overgebracht om daar ingeschakeld ie worden bij redding van de negen ingesloten mijnwerkers in de kalkmijn. Hier inspecteren technici de capsule bij de aankomst in Champagnole. EEN olieboor van 7V2 centimeter doorsnee is vanmorgen vroeg doorge drongen in de kalkgroeve op de plaats waar negen mijnwerkers gered zullen worden door een ontsnappingsschacht. De boor drong 90 meter diep op het punt dat volgens dei ngenieurs het gunstigst is vor het boren van de schacht. Dc burgemeester van Champagnole, André Socié zei, dat de boor, die bekend staat als de „P 4" (perforation 4), dor een harde, stevige rots- laag is gegaan. Dit, aldus Socié, zal het werk enigszins verlangzamen, maar is zeer welkom omdat het betekent dat het naar boven halen der mannen uitge voerd kan worden in grote veiligheid. Hij zei, dat er geen enkele steen omlaag gekomen is en dat de grond niet in beweging is gekomen door het boren hetgeen mogelijk toe te schrijven is aan het droge weer. Socié zei, „dat het werk natuur lijk zeer lang zal duren en dat dit voor de -mannen beneden zwaar te 'verdragen zal zijn. Het kan twee of drie of vier dagen duren voordat zij eruit komen, maar de nadruk moet erop gelegd worden dat zij goed van eten en drinken en andere beno digdheden voorzien worden, dat hun moreel zeer goed is en dat zij in feite, niet langer in ernstig gevaar verkeren". Socié zei, dat de kleine aardverschui ving die gisteren op de heuvel werd waargenomen, vermoedelijk toe te schrij ven was aan de zware regens van dins dag en de zachte grond. Ingenieurs bij het reddingswerk, die er gisteren voor waarschuwden dat zelfs hun hoofdkwartier bedreigd zou kunnen worden door een grote grondverschui ving, hebben vandaag verklaard dat dit gevaar voor het ogenblik afgewend schijnt te zijn. Buitenland koopt voorraad weg (Van onze sec.-econ. redactie) DE rundvceprijzen blijven hoog. De geringere aanvoeren van de laatste weken hebben de prijzen weer iets doen oplopen. Voor het binnen land blijkt de aanvoer van slacht koeien slechts voor tweederde deel de behoefte te dekken. Alle maat regelen, die te nemen zijn om de in voer van slachtkoeien te bevorderen heeft het produktschap voor vee en vlees al genomen, maar de vleesvoor ziening blijft onvoldoende. Namens de veehouderij verklaarde gisteren de heer P. J. Loonen in de vergade ring van het produktschap, dat zelfs het contractuc'cl toegezegde kwam- tum Deense koeien de afgelopen maand niet is binnengekomen, omdat het prijsniveau in Nederland nog te laag is. De heer Loonen voegde hieraan toe, dat de kwestie van de vleesvoorzie ningen in het binnenland thans zuiver een kwestie van prijs is geworden. Nie mand zegt dat koeien en gemeste kal veren, die wekelijks onze grens over gaan, niet in Nederland geconsumeerd mogen worden, maar het buitenland blijkt bereid tot het betalen van hoge re prijzen. Wanneer minister Biesheu vel meedeelt, dat er meer vlees en minder zuivel moet komen, dan zal dat alleen kunnen, indien de vleesprij- zen ook aantrekkelijk worden gemaakt. Geen vet De Nederlandse consument wil al leen mager vlees eten, waardoor de vet te delen vrijwel niets opbrengen. Het magere vlees wordt daardooor duur der, maar het zal nog duurder moe ten worden wil de binnenlandse markt kunnen concurreren met het buitenland waar nog wel een wat vetter stuk vlees verkocht wordt. Drong de heer M. van 't Hoff nai de slagers aan op regeringsmaatrege len om het binnenlandse vleesvolume te verruimen, dc heer Loonen betoog de, dat dit helemaal geen kestie maatregelen is. (welke overigens bin nen de EEG niet mogelijk zijn), maai van een betere prijs. Het produktschap heeft nu toestem ming gegeven voor de invoer van 2614 Deense runderen, maar of deze ook derdaad binnen komen is. gelet op de prijsverhoudingen, ong zeer de vraag. Vooral wanneer op 1 november de EEG-rundveeverordening in werking treedt valt zonder verdere prijsverho ging geen betere binnenlandse vlees voorziening te verwachten. Van de toegestane import van 330 ton Oostduitse slachtvarkens blijkt nog slechts 30 ton gerealiseerd te zijn, o dat de kwaliteit minder goed blijkt ijn en ook de prijzen nog niet zo laag ijn als wel gedacht. De prijzen de varkens in het binnenland hebben zich dan ook kunnen handhaven. De groothandelsprijs voor de eerste kwali teiten bedraagt f 2,50 per kg. ii zware en sterke boorinstallatie wordt geplaatst bij de top van de heuvel ter voorbereiding voor het boren van De chef-vliegdienst van de vliegbasi Soesterberg, overste H. J. Folmer, heeft gisterochtend nadat de motor van Hawker-Hunter straaljager tvaarin vloog door een brand defect raakte, zjjn el in een glijvlucht met de op de staart een noodlanding laten op de basis Leeuwarden. Bij landen bleek echter als gevolg vai schade aan de motor dat de rem m de straaljager niet werkten. Het toestel had dus een veel grotere uitloop nodig en daarbij kwam nog dat zich aan „het eind" van de baan (iu het normale geval van landen tegen de wind in het begin van de. baan) geen vangnet bevond, zodat de Hunter der veortrolde, over de baan heen stilstand kwam in een weiland. De overste bleef ongedeerd a Het is duidelijk dat het toestel z\vaar werd beschadigd na de- noodlanding. Vermoedelijk zal het niet meer te repa- 1 zijn, maar in elk geval biedt het de onderzoekers gelegenheid vast te tel- wat de oorzaak is geweest van dc brand in de motor. Overste Folmer i; korte tijd later met een tweepersoons Hunter naar Soesterberg teruggevlogen. „Niet roken" in NS-restauraties Begin augustus zullen de Nederland se Spoorwegen in alle restauratie-afde lingen en restauratierijtuigen van de treinen „niet roken"-bordjes laten op hangen. Het treinpersoneel en het personeel van Wagon-Lits" hebben de opdracht gekregen nauwlettend toe te ziei het nakomen van het rookverbod. Terwijl boringen goede vorderingen maken, proberen andere redders hori zontaal in de berg door te dringen op zoek naar de vijf man die ergens an ders opgesloten zitten. Maar dit werk vordert langzamer. De ploeg van negen deskundigen baant zich een weg door een oude ven- tilatieschacht en hebben de nele nacht doorgeploeterd om door een dikke muur zachte klei, waarin ook stukken steen zitten, te komen. Het werk Is zeer gevaarlijk en slechts vee mannen die met de hand werken, kunnen tegelijkertijd aan de Ingang van de tunnel werken. Kort na 5 uur w.e.t. vanmorgen kwa- len deze twee aan het einde van de kleimuur en zelden dat zij vlak bij het begin waren van dc Instorting die In de vcntilatlcschacht heeft plaatsgevonden. Als zij eenmaal in de schacht zijn, zul len zij vele meters grond moeten weg graven, maar zij zullen waarschijnlijk sneller vorderen omdat zij te maken krijgen met vaste grond inplaats van modder en kleL Hoewel men de pogingen om de vijf vermisten op te sporen voortzet zonder onderbreking, begint de hoop ervliegen dat men hen levend zal aantreffen. Dc Rijksrecherche stelt een onder zoek in naar de gang van zaken in de Reeuwijkse grond-affaire, die veer tien boeren in de polders Vettenbroek en Broekvelden op slag een paar honderd mille rijker maakte. Er moet eèn lek zijn geweest bij de betrokken instanties: o.m. het Reeuwijkse ge meentebestuur en het college van gedeputeerde staten. Nog vóór de boeren, wier zure. verschraalde grond nauwelijks een belegde boterham op leverde, van de gemeentelijke plan nen voor zandafgraving hadden ge hoord. werden ze reeds door grond- speculanten benaderd. Als gevolg hiervan steeg de prijs van de twee honderd hectaren, waarom het ging, van twintigduizend tot liefst twee endertigduizend gulden per hectare. Zoals bekend bevinden zich onder de polders Vettenbroek en Broekvel den dikke lagen zand. De gemeente Reeuwijk wil hiermee zaken gaan doen, hetztf met het Rijk (voor de aan- Tj^EN garnizoensziekenzaaltje in de Generaal de Bonskazerne in Grave is ge- sloten omdat de atmosfeer er „niet zo fris" was. Van de aan het zaaltje grenzende doucheruimte en het toilet is vermoedelijk de riolering verstopt. De territoriaal bevelhebber zuid, die van de toestand al enige tijd op de hoogte was heeft het beter geoordeeld het zaaltje nu het warme weer aan houdt te sluiten. De genie heeft opdracht gekregen voorzieningen te treffen. In afwachting hiervan zullen militairen die op een ziekenzaal moeten verblijven naar Vugh't worden overgebracht. Op het moment dat besloten werd het ziekenzaaltje niet meer te gebruiken, was het onbezet. In de kazerne in Grave waren wel vier militairen die „kwartierziek te bed" lagen. In de Generaal de Bonskazerne zijn ruim duizend man van het elfde technische dienst bataljon gelegerd. Gaston Soemialot, de 45-jarige kruidenierdie thans de rebellen leider in de Kongo is, inspecteer de zijn troepen in Albertstad, nadat hij had aangekondigd geen halve maatregelen te nemen tegen Europeanen, die in zijn gebieden kwamen, en wier regeringen de Centrale Kongolese regering hiel pen. Hij noemde in het bijzonder de Amerikanen, Italianen, Zwit sers en Israëliërs. De dirigerende officier der rijkspolitie 2e klasse C. H. Koning is tewerkgesteld bij de directie politie van het ministerie van justitie, bevorderd tot de rang van dirigerend officier der rijkspolitie le klasse. „Er moet een lék zijn geweest" (Van onze speciale verslaggever) leg van de rijkswegen Amsterdam Rotterdam en ZoeterwoudeBodegra ven), hetzij met Gouda (stadsuitbrei dingsplannen). Wat er van de polders overblijft: niet meer dan een water plas, want ook alle huizen zullen wor den afgebroken, is als recreatiegebied bestemd. Het college van B. en W. van Reeuwijk heeft de plannen in het grootste geheim voorbereid. Het had er belang bij dat de zaak beklonken was, voordat er door het grote publiek over -zou worden gespro ken. Alleen het college van gedeputeerde staten was ingelicht ter eventuele ver krijging van de noodzakelijke goedkeu ring. Officieel is deze er weliswaar nog niet, maar het staat vast dat zelfs de ui: de hand gelopen prijs geen nadelige in vloed op de te nemen beslissing zal heb- In opdracht van de procureur- gene raal tracht de Rijksrecherche thans uit te zoeken welke instantie, of persoon verantwoordelijk is voor het feit, dat grondspeculanten lucht van de plannen kregen. Ook het persoonlijk voordeel, dat er mee gemoeid zou kunnen zijn, maakt deel van het onderzoek uit. Duidelijk is dat er geknoeid is en dat er kennis en wetenschap uit de binnen kamer was. Het eerste bod van de grond- speculanten aan de boeren was vijftien duizend gulden per hectare. Het werd ge daan nadat het college van B. en W. besloten had een richtprijs van twintig duizend gulden per hectare aan te hou- Sluii gewonnen b b Onder degenen, die tegen elkaar, doch in eerste instantie tegen de gemeente Reeuwijk opboden, behoorde ook Zwols- man, of. beter gezegd: diens stromannen De gemeente versloeg de grondspecu lanten ten laatste door op een spectacu laire en geruchtmakende manier in dc bus te blazen. Met de belanghebbenden werd een overeenkomst gesloten op basis van tweeëndertigduizend gulden per hec tare. zijnde drie gulden per vierkante meter en nog eens twintig cent erbij, als alle grondeigenaren meedoen. Als ■ISRFt Official dealer Leiden e.o. gevolg van deze exorbitant hoge prijs, die in gemeentebesturen alom in den lande nogal wat deining en ongerustheid veroorzaakt heeft, kan ten minste één boer zich binnenkort miljonair noemen. Buiten de te betalen prijs om is er ook nog ander profijt. Voor de aankoop van boerderijen elders kunnen de veertien, tot nu toe slecht boerende boeren, op de volle medewerking en steun van de ge meente Reeuwijk rekenen. Dat er ten slotte geen persoonlijk voordeel is geweest voor de instantie, of de persoon, die, zoals wordt aangenomen, opzettelijk een lek forceerde, is buiten kijf, tenzij voor de tip op zichzelf werd betaald. De gemeente Reeuwijk de slag tegen de grondspeculanten, zij t tegen een bijna belachelijk hoge prijs. Een op volle snelheid rijdende perso nentrein is gisteravond ontspoord bij de Zuidafrikaanse mijnstad Randfontein. Volgens de eerste berichten zouden 10 personen zijn gedood en 36 gewond. Randfontein ligt 48 kilometer ten wes ten van Johannesburg. De Zuidafrikaan se Pers Associatie zei dat de ontsporing plaats vond ongeveer 5 kilometer buiten het station. Drie rijtuigen werden van de rails ge slingerd en versplinterd. Alle doden zijn volgens de berichten blanken. ■jVFATUURLIJK knnncn wij ons al leen maar verheugen in een mo gelijke ontmoeting tussen de premier van de Sow,ietunie en de bondskan selier van West-Duitsland, dc heren Chroesjtsjef en Erhard. In het raam van dc sterk verbeterde betrekkin gen tussen oost en west konijn de berichten over zulk een ontmoeting zeker niet als een verrassing. Overi gens dient men te bedenken, dat reeds heel wat jaren geleden de toenmalige Westduitsc kanselier Adenauer in Moskou op bezoek Is geweest. En men zal zich herinne ren. dat de resultaten van dit be zoek niet wereldschokkend zijn ge weest. Hoe het zij: nog dit jaar ligt een bezoek van Chroesjtsjef aan Bonn in de lijn der verwachtingen. Het is te begrijpen, dat nu al dc zin en het mogelijke effect van dit be zoek de aandacht vragen. Als dat effect alleen maar zou bestaan In versteviging van de culturele be trekkingen tussen Rusland en dc Bondsrepubliek, alsmede in uitbrei ding van de wederzijdse handel, dan zou men het als zeer betrekkelijk moeten kenschetsen. Het grote vraag stuk, namelijk de hereniging van de beide delen van Duitsland, lijkt op dit moment onoplosbaar en het ziet er niet naar uit, dat een bezoek van Chroesjtsjef aan Bonn een oplossing veel naderbij zal brengen. Als een zware hypotheek zal dit vraagstuk de politieke verhoudingen blijven belasten. Tenzij Chroesjtsjef akkoord gaat met vrije verkiezingen in Oost- Duitsland. Het Is de geringste els, die het westen mag stellen. Maar het l»Jkt er niet op, dat over deze eis een discussie mogelijk zal zijn. yAN DE zijde van de Nederlandse vakbeweging is naar aanleiding van de gerichte adviesaanvrage van de regering reeds de opmerking ge maakt, dat voor 1965 een loonstop in het verschiet ligt. Voor het al of niet juist van deze conclusie willen wij geen verant woordelijkheid dragen. De S.E.R. (en dus ook de vakbeweging) heeft in zijn advies aan de regering gesteld, dat op dit moment nog geen zinnig woord kan worden gezegd over het loonbeleid voor 1965, dus ook niet over een loonstop of een verlenging van de bestaande contracten. Het tussentijdse rapport, dat het Cen traal Planbureau aan de S.E.R. heeft uitgebracht, heeft inmiddels al wel wat nieuhv licht op de loonzaak ge worpen. Uitgaande van de gedachte, dat de verhoging van de A.O.W.-uitkerin- gen en een matiging van de loon- en inkomstenbelasting in 1965 noodza kelijk zijn (behalve de regering heeft ook de meerderheid van de S.E.R. zich hier achter gesteld) is een ver hoging van de contractlonen volgend jaar niet mogelijk. Het Centraal Planbureau heeft hiervan een duide lijke berekening gegeven. Alleen wanneer de contractlonen tijdelijk worden bevroren, zal het mogelijk zijn onze uitvoer met 13 procent te doen stijgen en onze in voer met slechts 5,5 procent te doen toenemen. Het tijdelijk niet verhogen van de c.a.o.-Ionen betekent in feite een bestedingsbeperking en dank zij deze beperking van de bestedingen zal er ook naar verhouding minder ingevoerd worden en kan de uitvoer sterker stijgen. Langs deze weg kun nen de grote tekorten op onze han dels- en betalingsbalans worden ver minderd cn eventueel weggewerkt en kan onze economie weer groeien naar gezondere verhoudingen. Ook andere, financiële en monetaire aan passingen zullen uiteraard nodig zijn, maar zonder aanpassing van hel loonbeleid zal het niet gaan. Het moet als een absolute noodzaak worden beschouwd, dat volgend jaar ons betalingsbalanstekort niet verder uitgroeit, maar inslinkt. Zouden dc lonen toch weer aanzienlijk uitlopen en de prijzen in beweging blijven, dan worden onaanvaardbare risico's gelopen met de kans op een veel ernstiger economische terugval op een later tijdstip. Door het tussentijdse rapport van het Centraal Planbureau heeft het be drijfsleven nu reeds de beschikking over cijfermateriaal, dat voor een belangrijk deel het sociaal cn econo misch beleid in 1965 gaat bepalen. HET is volgens de ruimtevaartdes kundigen in Passadena (Cali- fornië) vrijwel zeker dat de maan- raket Ranger 7 op het doelgebied te recht zal komen. Dit gebied is een grote vlakte van 480 kilometer, even boven de evenaar en in het midden van de linkerhelft van de maan die door sterrekundigen in de oude tijd „Wolkenzee" werd genoemd. Aanvankelijk werd gedacht dat Ran ger 7 op de donkere kant van het maanoppervlak le pletter zal slaan, maar door een koerswijziging door middel van signalen komt het ruimte vaartuig nu meer op de lichte kant van de maan. Althans de ruimtevaartexperts hopen dat dit zal gebeuren. Zekerheid omtrent deze manoeuvre die werd uitgevoerd van ruim 158.400 kilometer van de aarde krij gen zij pas over 10 of 12 uur. Tot dusver functioneren alle instrumenten aan boord van het ruimtevaartuig uitstekend, zo verklaren de deskundigen Het doel van deze maanexpcdltie is close-ups van het maanoppervlak te ma ken om een plek te vinden waar Ame rikaanse ruimtevaarders in de toekomst kunnen landen. (jüta) ..We moeien iets anders vinden dan voorlezen, pap, ik word er helemaal niet slaperig van."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1