VLEES IN BLIK HANDIG THUIS EN OVERAL Geen ondergrondse nazi-beweging Lancering van Ranger 7 uitgesteld Banda: geen strijd tegen Portugal tot elke prijs Makarios: Cyprus naar eenheid met Grieken VS: geen massale steun aan Saigon HOMERUS Peking helpt rebellen /ft eefi étoftfce lij, DINSDAG 28 JULI 1964 De lancering: van de maanraket Ranger 7, die gistermiddag had moe ten plaats hebben, is als gevolg van een storing in de grondapparatuur uitgesteld voorlopig tot vandaag tussen omstreeks 18.00 en 19.00 uur Nederlandse tijd. De storing deed zich 22 minuten na de „count down" (de aftelling) voor in een radiozender van het geleidesysteem. In Houston, Texas, zijn intussen de austronauten, James McDivitt en Ed ward White, aangewezen als de beman ning van het dubbel bemande Gemini ruimtevaartuig. De lancering van deze bemande ruimteraket zal vermoedelijk in de lente van het volgend jaar plaats hebben. Hun plaatsvervangers zijn de ruimtevaarders, Frank Borman en Ja mes Lov-ell. Virgil Grissom en John Young werden reeds eerder aangewezen als de beman ning van de eerste Gemini ruimtevaart die later in het jaar zal plaatshebben, Hun plaatsvervangers zijn Walter Schir- ra en Thomas Stafford. Grissom en Schirra hebben reeds eerder tochten in de ruimte uitgevoerd. Eenvoudige prot. kapel op plaats Dacliau-kamp De Duitse Evangelische Kerk gaat een kerk bouwen op het terrein van het vroegere concentratiekamp Dachau. Dezer dagen werd een ontwerp van de Duitse architekt Helmut Striffler uit zes ontwerpen door een jury bekroond. Het ontwerp van Helmut Striffler be treft een bescheiden kapel, die van bin nen versierd is met een altaar en een kruis. De kapel wordt verbonden door een muur met de reeds aanwezige rooms- katholieke kerk en met de synagoge. In het voorbereidend comité zijn de Nederlandse protestanten vertegenwoor digd door de hervormde predikant Bou- man en de heer B. Loos, de secretaris van het Internationale Dachaucomité. Inlichtingendiensten bevestigen waarom Maar ontsnappen er zoveel TTANS WALTER Zech Nennt- wich, de 47-jarige vroe gere SS-officier, die drie maanden geleden ontsnapte uit de gevangenis van Bruns- wijk, waar hjj vier jaar uitzat wegens medeplichtigheid de moord op Joden tijdens de oorlog en vervolgens in Egyp te opdook, zei in Cairo: ,,Ik had op elk willekeurig tjjdstip van de dag de gevangenis uit kunnen lopen, desnoods in smoking". Hjj pochte dat zijn ontsnapping in alle onderde len was voorbereid door een ondergrondse organisatie van voormalige officieren van de SS en de vroegere Duitse „Wehrmacht". Dit gaf aan leiding tot geruchten dat er een krachtige illegale orga nisatie, „De Spin" geheten, bestaat om oude nazi's veilig naar Egypte of Zuid-Amcrika te krijgen. Butler sprak met Gromyko en Chroesjtsjef De officier van Justitie van Bruns- wijk, dr. Ernst Thiele, die het onder zoek in de zaak Zech-Nenntwlch leidt, had een andere mening. Elke fase van zijn vlucht is ons bekend, zei hij. Niets wijst erop dat vroegere „SS-kamera- den" hem hebben geholpen. Dr. Lud- wig Martin, de procureur-generaal van West-Duitsland zei: „Wij hebben geen enkel bewijs dat er een organisatie van oude nazi's bestaat die anderen naar het buitenland helpt te ontsnappen". De veiligheidsdiensten van de drie westelij ke geallieerden altijd bedacht op te kenen van een mogelijke hernieuwde opkomst van het nazisme hebben eveneens het bestaan van een nazi-on dergrondse verworpen. Alle officiële personen zijn daarom van mening dat de verklaring van Zech-Nenntwich niets anders was dan opschepperij. Skorzeny Maar De Spin dan? Als deze organi satie thans niet bestaat, bestond zij vroeger dan? Het antwoord is: ja. Le den van de Duitse en westelijke in lichtingendienst zeggen: De Spin werd in 1946 gevormd in een Amerikaans interneringskamp voor nazi's te Glasen- bach, nabij Linz in Oostenrijk. Gealli eerde officiële personen schijnen er vrij het buitenland te komen. Dat generaal Otto Skorzeny, die in septem ber 1943 Mussolini ontzette toen deze door anti-fascisten op de berg Gran Sas- so in Italië gevangen werd gehouden. Skorzeny ontsnapte in 1948 uit een in terneringskamp in Darmstadt en vlucht te naar Spanje. Hij is thans ei mogend zakenman met kantoren drid en een landgoed in Ierland. Eisele Westduitse officiële personen laten doorschemeren dat de Amerikaanse In lichtingendiensten De Spin hebben ge bruikt om bekwame Oostduitse experts inzake het inlichtingenapparaat van de nazi's te vinden die hen van nut konden zijn. Dit is misschien waar, werd officiële Amerikaanse zijde toegegeven. Wat de mannen van De Spin in het verleden ook gedaan kunnen hebben, ge zaghebbende personen zijn thans van mening dat de groep „dood" is. Mensen die beweren dat het spinne- web nog steeds lange draden heeft, wij zen niet alleen op de ontsnapping van Zech-Nenntwich maar ook op andere ge vallen. In juni 1958 ontkwam dr. Hans Eisele naar Egypte, voordat de politie hem kon arresteren. Eisele zou duizen den gevangenen van het concentratie kamp Buchenwald met carbolzuurinjec- ties hebben gedood. Waar Eisele zich ophield was lange tijd bij de autoritei ten in Beieren, waar hi] woonde, be kend. Niemand zette hem echter vast of trok zijn paspoort in. Kort voordat de politie zou toeslaan, werd Eisele. naar men zegt. gewaarschuwd en ont kwam hij naar Egypte. Ludwig Zind, een leraar aar delbare school, die tot een ja genisstraf werd veroordeeld pmerking in een café dat ,,e enoeg Joden waren vergast' aar Egypte, voordat hij moord in de zwaar bewaakte gevange- Butzbach. Degenen die deze zaak onderzochten kunnen nog steeds geen antwoord geven op de vraag: „Wie gaf Heyde het vergl* zelfmoord pleegde?" Individuele Een derde verdachte in de „euthana- sia-zaak", Friedrich Tillman, vond de dood bij een val van de achtste etage van een kantoorgebouw in Keulen enke le dagen voordat het proces zou begin nen. De omstandigheden, waaronder dit gebeurde zijn nog steeds niet opgehel derd. Werd Tillmann geduwd, kreeg Hey de vergif opdat zij niet zouden kunnen getuigen? Hielpen de nazi's Bohne ont snappen? Deze vragen werden door het invloedrijke blad Die Welt opgeworpen. Het kan niet ontkend worden, zegt de Westduitse procureur-generaal Mar tin, „dat personen die aan de nazi-ideo logie vasthouden, hun kameraden hel pen als deze in moeilijkheden verkeren. Maar de hulp die zij verlenen betekent geen schending van onze strafwet." De ining wordt gedeeld door personen Ie personen en niet van een groep sa menzweerders", verklaarde men var Westduitse officiële zijde. Bij de gealli eerde inlichtingendiensten was men het Hiag De enige „open" organisatie van de voormalige SS heet Hiag, (hulporgani satie van vroegere leden van de gewa pende SS). De secretaris-generaal van de Hiag. Erich Herzog, zei: „De Hiag is niets anders dan een organisatie maatschappelijk werk. Wij zorgen die i de buitenlandse zaken, Richard Butler, arriveerde gisteravond in Mos kou voor een bezoek van ruim vier da gen om te spreken met zijn Russische ambtgenoot Gromyko en premier Chroesjtsjef. Een van de belangrijkste ondèrwerpen van de besprekingen zal de kwestie-Laos zijn. De Russen hebben zoals bekend aangedrongen op een veertienlanden- conferentie over Laos binnen een maand. In Londen vermoedt men, dat de Rus sen ook de kwestie van de multilaterale kernmacht ter sprake willen brengen. Vanmorgn ontmoette Butler Gromyko. Later op de dag had hij een gesprek met Chroesjtsjef. grond van de wet dezelfde behandeling krijgen als de oudstrijders van de Wehr- macht." Om er zeker van te zijn dat de groep van Herzog de wet niet overtreedt zijn geheime agenten in. de Hiag doorge drongen. Betrouwbare personen hebben herhaaldelijk verklaard dat deze agen ten niets gevonden hebben wat op staats gevaarlijke nazi-activiteit zou wijzen. Maar hoe kon Zech-Nenntwich dan uit zijn cel ontsnappen, de gevangenis uit lopen en zijn ontsnapping vieren in een Bierhalle, vijftig meter van de hoofd poort? Vervolgens reed hij per auto naar een vliegveld, waar een sportvlieg- tuig hem naar Bazel in Zwitserland bracht. Na in een hotel overnacht te hebben nam hij een gewoon passagiers vliegtuig naar Cairo. Zijn vriendin, Mar git Steinheuer, heeft hem geholpen, samenwerking De Franse autofabriek Renault heeft gisteren meegedeeld reeds lang geleden samenwerking te hebben voorgesteld met de Volkswagenfabriek in de strijd tegen de Amerikaanse auto-industrie. In een interview dat door het Italiaanse weekblad l'Espresso is gepubliceerd, drong Heinz Nordhoff, directeur van de Volkswagenfabriek, er op aan dat de drie grootste autofabrikanten in Europa auto's van verschillende grootte zullen bouwen om beter te kunnen concurreren mei Amerikaanse fabrikanten. Deze drie zou den dan zijn, Volkswagen, Renault en Fiat. Een woordvoerder van Renault ver klaarde gisteren dat „de nationale Re- naultfabrieken al lang het initiatief heb ben genomen bij de voorstellen ovei samenwerking tussen de Europese fa brieken. in het bijzonder samenwerking met Volkswagen. „Deze voorstellen hebben tot nu geen weerklank gevonden", zo zei .Zelfs al heeft het late tijdstip de pro- - Alles wijst er i blemen van samenwerking veel moeilij- intussen op dat Zech-Nenntwich zich nog ker gemaakt, toch blijft Renault nog vuur dat dé SS-mannen. die" aan de ver- steeds onder de levenden bevindt en (steeds bereid kontakten met andere schillende fronten gevochten hebben, op'dat hij zich in Egypte best amuseert. I Europese fabrieken in overweging te klaarde de Officier van Justitie Brunswijk, Ernst Thiele. „Daar komt nog bij dat hij een ervaren zwendelaar is, die zich verzekerde van 1% miljoen mark, in Zwitserland ondergebracht". Het onderzoek wees uit dat Zech- Nenntwich een gevangenbewaker om kocht om uit de gevangenis te komen. „Een zwendelaar van zijn kaliber had geen Spin nodig om uit die gevangenis „Als er een organisatie zoals De Spin opereerde, zou Zech-Nenntwich zijn op schepperij in Cairo niet hebben over leefd," meende een lid van de Duitse inlichtingendienst. „In een geheime o ganisatie, een soort nazi-maffia, zou d soort pochen gelijk staan met liquid: oegde hij Laat anderen dat maar doen Malawi s handen zijn gehouden Dr. Hastings Banda, de eerste minister van het Oostafrikaanse Malawi (het vroegere Nyasa- land), heeft zondagavond jl. in een toespraak, welke hij in de hoofdstad Limbe tot een grote menigte heeft gehouden, ver klaard: „Niet alle onafhankelijke Afrikaanse staten zijn in staat mede te helpen bij de bevrijding van nog afhankelijke Afrikaanse gebieden." Renault blijft bereid tot T)E regering van Zuid-Vietnam heeft gisteren in Saigon be kendgemaakt, dat Amerika zijn militaire en burgerlijke personeel in het land zal uitbreiden. Dit werd meegedeeld na afloop van een onderhoud van twee uur tus sen de Zuidvietnamese premier, generaal-majoor Ngoejen Khan, en de Amerikaanse ambassadeur Maxwell Taylor. Op het ogenblik hebben de V.S. 16.000 man in Zuid-Vietnam. Van gezaghebben de zijde in Washington was zater dag vernomen, dat er nog 5000 tot 6000 militairen zouden worden zonden. Dit laatste werd echter van militaire zijde in Washington tegengesproken. Volgens deze kringen is van zenden van een massale troepenmacht naar Zuid-Vietnam geen sprake, ten zij de militaire situatie daar in ern stige mate zou verergeren. Wel ligt het ongetwijfeld in het voornemen het aantal adviseurs en technici aldaar uit te breiden, zoals reeds eerder de ze maand werd bekendgemaakt, na melijk met 600 man, van wie 300 ad viseurs en 300 manschappen van de „speciale troepen", die zijn opgeleid voor de strijd in het oerwoud en sa botage bij de vijand e.d. George Ball, de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken, ver- Zech-Nentwich, de man, die de ge vangenis uitwandelde en op zijn gemak per vliegtuig naar het buiten land vertrok. Hij had overal helpers. klaarde gisteren in een vraaggesprek voor de radio in Washington, dat Ame rika van oordeel is, dat de oorlog ln Zuid-Vietnam in Zuid-Vietnam zelf dient te worden gewonnen en dat het er niet op uit is het strijdtoneel uit te breiden. Met betrekking tot de mogelijkheid van ingrijpen van de kant van communis- tisch-China, die minister Ball niet gehee] uitgesloten achtte, verklaarde hij, dat de Verenigde Staten in dat geval niet van plan zijn tot extreme maatregelen over te gaan. Maar als er van provocatie sprake is, zal daarop gereageerd den, aldus Ball. De Zuidvietnamese minister van de fensie, Tran Thien Chiem, die een be zoek brengt aan de Maleisische hoofd stad Koeala Loempoer, verklaarde dat in Noord-Vietnam een krachtige on dergrondse beweging bestaat, die klaar staat om op grote schaal sabota ge tegen de communistische regering te plegen. Minister Tran Thien Chiem zei nog dat zijn land alle mogelijke steun zal geven aan de „nationale beweging ter bevrijding van het volk van het noor den". In antwoord op vragen verklaar de Chiem dat Zuid-Vietnam een afwach tende houding zal aannemen om even tueel op het geschikte ogenblik een grootscheepse aanval op Noord-Victnam te beginnen ter ondersteuning van de ondergrondse beweging, die in 1956 ls gevormd. Laos Rusland heeft gisteren formeel voor gesteld een conferentie tc beleggen van de 14 mogendheden om de kwestie Laos te bespreken. Dit voorstel ls echter door de V.S. van de liand gewezen omdat zij van mening zijn dat een dergelijke conferentie geen nut zou hebben als niet de communistische strijdkrachten in Laos het vuren staken en het gebied op geven dat zij sinds midden mei hebben bezet. Een zegsman van de Franse regering verklaarde gisteren echter dat Frankrijk gunstig staat tegenover het houden van een nieuwe Geneefse conferentie over Laos, zoals in een nota aan de V.S. en Engeland door Rusland is gevraagd. Er aan toegevoegd wordt evenwel dat een conferentie in elk geval niet in augustus kan worden gehouden, zoals Rusland heeft voorgesteld. De zegsman is van mening dat er weinig kans was dat er iets positiefs uit een dergelijke conferen tie voortkomt voordat de verkiezingen in Engeland en de Verenigde Staten zijn gehouden. President Makarios van Cyprus en de Griekse premier, Papan- rj dreou, hebben na afloop van een neyae onderhoud van een uur in Athene hun gemeenschappelijke politiek inzake Cyprus bevestigd met eert zijn „absolute gelijkheid van stand- viucmte ounten". Makarios zei dat het Cy- november irische vraagstuk binnenkort aan ,J~an- I11 J1!11 Ie Algemene Vergadering var 903 ontsnapte de advocaat Gerard Boh- e „„„rrtdocrrl Tnpn ie naar Argentinië. Hij werd ervai be- V.N. zal worden voorgelegd, ioen schuldigd een hoofdrol gespeeld te heb- hem Werd gevraagd in welke Srf„?vdl„Hf.Sre,fhnet'S;n:ï1«™:| richting de kwestie-Cyprus rich telijk en lichamelijk invalide personen). nu beweegt, antwoordde de ge- ~>euthaMsï*.prograrnma",?0'pleegd1en baarde prelaat glimlachend: 1576) Homerus is de dichter aan opvrolijkte door met een vriend alle wie de Grieken reeds vóór de klas- schrifturen uit de nalatenschap van sleke tijd een aantal heldendichten zijn oom naar de brandstapel te ver- hebben toegeschreven, waarvan de wijzen. In de open haard werd een meeste verloren zijn gegaan, maar vuur wakker gehouden door er voort- waarvan de voornaamste, t.w. de durend handschriften en brieven üi Ilias en de Odyssea aan leder die te werpen, waardoor de met veel op een zorgvuldige opvoeding wil ivijn aangevangen avond eeu /rolijk kunnen bogen bekend zijn, althans besluit scheen te zullen krijgen, bij name. Gelukkig werd deze vernielzucht Over de persoon van Homerus en tot staan gebracht door een bezoe- de tijd waarin hij leefde is vrijwel ker die ten koste van nog méér wijn niets met zekerheid bekend. In de er in slaagde twee overblijvende zak- blocitijd van de Griekse beschaving ken met kostbare papieren te doen werd de dichter op het toneel voorge steld en werden zijn gers voorgedragen. Daarna waren zijn boeken voor vele Atheense en Alex- andrljnse geslach ten de dagelijkse bronnen voor we- tenschap en kuituur, waarna bijkans der de papieren toevoM^sloh een zestigtal geslachten melnsc, Byzantijnse se wereld wondering TOCH IS HET ZO! sparen. De volgende dag werden de na gelaten documenten van de Inmiddels ontnuchterde erfge naam gekocht en daardoor kwam ook de twijfel aan het bestaan van Home rus In de openbaar heid. Want de Ro- manuscript van de abbé d'Aubignac Westeurope- getiteld: „Conjectures académlques", hun onverholen be- waarin voor de eerste maal ln de ge- deze klassieke au- sohledenis op onverbloemde wRze elk hebben blijk gegeven. bestaan aan de oude Homerus werd Hoewel ook In de oudheid door ontzegd, sommige taalgeleerden werd gctwlj- Nu ls het zeker waar. dut op het feld aan de authenticiteit van bc- eind van de 18c eeuw A. Wolf dc paaide stukken uit het epos. aan het strijd rond Homerus pas In volle he- bestaan van de dichter zelf werd vlgheld deed ontbranden, maar de niet getwijfeld. Die twijfel kwam pas door hem gebruikte argumenten wa in dc 18e eeuw onder invloed van de ren toch voor het merendeel dezelfde z.g. moderne kritiek en na de ont- "ls die welke abbé d Aublgnac had dekking van de „primitieve volks- gebruikt. Zodat we mogen aannemen ziel". Toen werd de vraag opgewor- dat de naam van de Griekse dichter pen, of Homerus wel ooit geleefd onverlet zou zijn gebleven Indien de had en of het aan hem toegeschrc- vriend van Charpentler een beetje ven werk elngelljk niet alleen maar later aan het haardvuur was opgedo- het mom droeg van een zekere Ho- ken. mems. U weet natuurlijk, dat Homerus Op een gegeven moment heeft die als de blinde zanger bekend staat, kritiek echter aan een zijden draad- maar wist u ook dat hij dit lot met je gehangen. Dat was op 5 mei 1702, verscheidene klassieke zangers deelt? toen de neef en erfgenaam van de H. PétiUon pas overleden Cliarpentier de avond Nadruk verboden. de richting van Enosis" (Eenheid met Griekenland). President Makarios heeft secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Na ties getelegrafeerd, dat de Cyprische re gering nimmer van plan is geweest de bewegingsvrijheid van de V.N.-macht op Cyprus te beperken en dit ook nooit ge daan heeft. Maar deze bewegingsvrijheid sloot toe gang tot haven-terreinen of andere rege ringsterreinen of -gebouwen niet in. Daarvoor zouden de V.N.-militairen de toestemming behoeven van de Cyprische regering. Het telegram van Makarios is een ant woord op Oe Thants telegram van 22 juli aan de Cyprische regering, waarin de secretaris-generaal er zijn „toenemen de bezorgdheid" over uitspreekt, dat aan V.N.-militairen de toegang tot het haven gebied van Limassol geweigerd wordt. President Makarios zegt verder, dat de Invoer van wapens door zUn regering noodzakelijk is voor de verdediging van het land tegen de dreiging van een Turk invasie. „Het posteren van V.N.-waar- tnm «„-„/„i-,! mers in Cyprische havens iou begrU- „"U v4oe*d® er, overtuigd te pclUk zijn als ook V.N.-waarnemers in dat met politieke maatregelen de de Turkse havens zouden worden ge- vrede in het land kan worden hersteld, plaatst, waar de armada voor de invasie naar het kan niet in één dag gebeu- van Cyprus Is samengetrokken", aldu» en „De volkeren van Afrika en de Makarjos. rest van de wereld moeten geen won- TSJOMBE: pREMIER Tsjombe van Kongo is van .mening dat de rebellen in het oosten van Kongo worden' gesteund door communistisch- China. Tsjombe verklaarde dit tijdens een exclusief interview met het Amerikaanse blad U.S. News and Worldreport. „Mijn re gering heeft deze kwestie nog in studie en zij zal daarvoor wel een oplossing vinden. Wij moeten snel optreden om het land tot vrede te brengen. Duizenden Kongo lezen verliezen hun leven en het kan niet worden toegestaan dat deze strijd voortduurt", aldus de Kongolese premier. te betreuren, dat V.N.-voertulgcn lonnes onderzocht moeten worden, maar dit vindt hij nodig, omdat gebleken is, dat V.N.-voertuigen Turkse opstandelin gen hebben vervoerd. Een Arabier die bij Gaza illegaal Israëlische grens trachtte te over schrijden, is maandag door een Isra ëlische grenspatrouille doodgeschoten. erkeersongeluk in de gevjng bc. Aan Tsjombe werd ook gevraagd of hij kritiek heeft op de houding van de Verenigde Staten jegens zijn land in het verleden, waarop de premier antwoord de: „Ik veroorloof mij geen kritiek op de Amerikaanse regering. Voor wat mijn regering betreft, schijnt de Amerikaanse regering een vriendschappelijke houding t® hebben aangenomen en daar ben ik Amiens is maandag 1 per-1 mij van bewust." gedood en werden 17 mensen, van De rebellenleider. Gaston Soumaliot, 13 kinderen, gewond. Het ongeluk gebeurde toen die staal vervoerde bij het passeren var kinderen die van vrachtwagen zijschot afbrak en autobus met i vakantie-oord heeft intussen ontkend dat zijn opstan' delingenleger wordt gesteund door rood- Chlna. „Wij zijn zonder buitenlandse hulp zelf wel in staat Tsjombe te behalen, strijd winnen met een overwinning op Wij zullen deze speren", zo ver- dit bij zijn terugkeer - "-ouden bijge woond. Hij vervolgde: „Malawi en Zam bia (vroeger Noord-Rhodesië) zijn lan den. die voor hun toegang tot de zee afhankelijk zijn van havens in koloniale gebieden. Zij kunnen daarom slechts een beperkte rol spelen bij het bevrijden van de afhankelijke gebieden. Zo maakt de aardrijkskundige ligging van Malawi het land onmogelijk ziin banden met een bepaalde mogendheid geheel te verbreken" (Malawi is voor zijn toegang tot zee in hoofdzaak afhankelijk van de haven Beira, in het Portugese Mozam bique) Dr. Banda zei niet bereid te zijn het risico te lopen van het ontstaan van een economische crisis in Malawi, die tot Kongolese toestanden zou kunnen leiden. Hij zei ook: „Ik geloof in een Afri kaanse regering, doch dit is een zaak, die zorgvuldig en met geduld moet wor den voorbereid." De premier waarschuwde zijn volk te gen hetgeen hij „politieke omkoperij" noemde. „Hoedt u voor overzeese krach ten. Er zijn buitenlandse ambassades, die pogen ministers, partijbestuurders, leden der nationale vergadering en an deren, die zij invloedrijk achten, om te kopen door hen uit te nodigen op partij en, waar het weelderig toegaat en door geld en andere zaken aan te bieden", aldus eerste-minister Banda, die geen dezer ambassades met name noemde. Aanklacht tegen berechters van Hitler-putsch Twintig jaar na de mislukte aanslag op Hitier heeft Robert W. Kempner, een advocaat uit Frankfort, een aanklacht bij de Westberlijnse rechterlijke autori teiten Ingediend tegen de mannen, die de verzetsstrijders in het Duitsland van Hitier berecht en terechtgesteld hebben. Kempner, die substituut officier van justitie in het Neurenbergse proces is geweest verklaarde dat hij de aan klacht had ingediend, zodat de zoge naamde verjaringstermijn voor moord, die het volgend jaar afloopt, 20 jaar verlengd zal worden. Uit officiële documenten, zo zei hij, was duidelijk gebleken welke rol de rechters en andere officiële vertegen woordigers van het nazi-bewind hebben gespeeld die destijds zitting hadden in Roland Freislers volksrechtbank. Voor deze rechtbank hebben duizenden ver zetsstrijders terechtgestaan na de aan slag van 20 juli 1944. Ondanks de onwettige vonnissen en te rechtstellingen waren de leden van de ze groep nog steeds ongestraft geble- Een woordvoerder van het ministerie van justitie in Bonn zei niet te weten of deze terechtstellingen door de West duitse rechtbanken als moord be schouwd zullen worden. Vrachtwagen met munitie ontploft: grote bosbrand Een vrachtauto van het Amerikaanse leger in Duitsland, geladen met ammu nitie, is gisteren in de buurt van Darmstadt ontploft hetgeen een bos brand veroorzaakte die zich uiteindelijk over meer dan twee vierkante kilome ter uitstrekte. Volgens de politie slaagde de chauf feur er niet in een bocht in de weg cor rect te nemen en raakte daardoor van de weg af. De ontploffing kon kilome ters ver worden gehoord. Een groot aantal brandweerauto's uit de omliggende gemeenten begaf zich naar de bosbrand. Het heeft wekenlang niet geregend in Hessen en de bossen waren kurkdroog. De brandweer kreeg de bosbrand te gen het vallen van de avond onder con trole. Het stoffelijk overschot van de bestuurder van het voertuig een vrachtauto met aanhangwagen die 18 ton munitie voor tanks vervoerde werd later geborgen. Reizigers uit Italië mogelijk later thuis De kans bestaat dat vakantiegangers die per trein uit Italië naar ons land terugkeren, vandaag later op de i'aats bestemming zullen arriveren. Een van het Italiaanse spoorwegperso- is vanaf vanmorgen om 8.45 uur tot vanavond 19 uur in staking. ,Pf. Nederlandsche Spoorwegen hebben uit Italië bericht ontvangen, dat de Ita liaanse spoorwegen ten gevolge van de ze staking een normale afwikkeling van de belangrijke internationale reizigers goederentreinen niet kunnen garan- dat rekening met vertraging klaarde Soumaliot. De ex-kruidenier ver klaarde voorts slechts één vijand te heb* en dat is Amerika, dat volgens Sou- at „ons land probeert te verwoes- I De Parijzenaar Hugo Kellncr stak een lucifer aan voor het spiritus- toestel waarop hij zijn middagmaal verwarmt en ontwaakte gisteren in een ziekenhuis. Hij kreeg te horen dat drie winkels waren verwoest door de ontploffing van benzine dampen die zich hadden gevormd nadat hij in zijn werkplaats vijftig machi nes had schoongemaakt. Kellner liep ernstige brandwonden op en een voorbijganger werd door rondvliegend glas licht gewond. I Mevrouw Agncs Tonry, een opgewekte Schotse weduwe, die vandaag 101 jaar is geworden, heeft gisteren voor het eerst in haar leven hcur haar laten permanenten. „Ik voel me nu helemaal mooi zo verklaarde zij na de behandeling. I Gisteren Is ln de Britse plaats Edgware voor de vierde achtereenvolgen de maal ln 18 maanden tijd ingebroken in een juwelierszaak in de Main street. De inbrekers maakten gebruik van een gestolen auto, waaraan een plank als stormram was bevestigd om de voordeur te forceren. Zij maakten zich uit de voe ten met juwelen ter waarde van ruim 10.000 gulden. I Een held uit de Tweede Wereldoorlog, de Brit Sambridge (64), heeft gisteren in een volle vei lingzaal van Sotheby in Londen verhinderd dat een onderscheiding, die hij 24 jaar geleden op het hoogtepunt van de Blitz krieg tegen Londen had verworven, werd geveild. Sambridge stapte op de veilingmeester toe en zei: „Dat is mijn medail le. Ik wil hem terug hebben." Nadat hij de juistheid van zijn bewe ring had bewezen, werd de medaille uit de ver koop teruggetrokken en aan Sambridge overhan digd. I De Amelanders en de vele badgasten uit bin nen- en buitenland, die zonnige vakantiedagen op dit Waddeneiland doorbrengen, zullen mor gen feest vieren omdat de oude toren van Nes daar precies driehonderd jaar staat. Het feest wordt opgezet door de „vereniging tot instand houding van gebouwen voor christelijke belan gen op Ameland" in sa menwerking met de ver eniging „dc oude Polle". Burgemeester J. Siderius zal de feestelijkheden openen met een toe spraak. Op het program ma staan verder muzlkal* rondgangen door het mu ziekkorps van het eiland, optreden van de Ame landse volksdansers, een fakkeloptocht en een wielerronde voor de bad gasten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7