Sterke toename van het vrachtvervoer Internationale wedstrijden N A V O-luchtstri j dkrachten Civiele luchtvaart 1963 in cijfers Verkeer in Minder vast weer zeven jaar verdubbeld Yele jonge mensen in verkeer omgekomen Arrestant in moordzaak blijft vast Warmte leidde weer tot verdrinkingen Zeven landen vliegen in Frankrijk Rusk contra Goldwater Luns bij Soekarno 7 MAANDAG 27 JULI 1964 DE ICAO, een Internationale orga- óisatie van geregelde luchtlijnen ter bevordering van de burgerlucht vaart, heeft dezer dagen de cijfers over het jaar 1963 gepubliceerd. In steven jaar tijds blijkt het luchtver keer te zijn verdubbeld. Het zijn vooral de spoorweg- en scheepvaart- ondernemingen, die de concurrentie van het vliegtuig meer en meer on dervinden. De vliegtuigen worden voor drie kwart bezet met passagiers en het resterende gedeelte wordt opgevuld met vracht en post. In afwijking van 1962 werden er in 1963 12 procent meer passagiers en 13 procent meer goederen door de lucht vervoerd. Ver der werden ongeveer 134 min passa- giersreizen gemaakt, die ieder gemid deld een afstand van 440 kilometer aflegden; dat is ruim 100 kilometer meer dan in het voorafgaande jaar. Op het Noord-Atlantische traject viel een toename van nog geen tien procent te constateren. Het op deze lijn vervoerde aantal personen. 2.836.400, Is ruim drie maal zoveel als dat van hen die de oversteek per schip maakten. Veiligheid Voor het derde achtereenvolgende Jaar werd het aantal ongevallen teruggebracht De straalvliegtuigen die tweederde van de passagierskilometers voor hun reke ning namen, zijn slechts verantwoordelijk voor een derde van het aantal ongeluk ken. In 1963 vonden er met 26 toestellen ongelukken plaats waarbij 687 mensen levens te betreuren vielen, het jaar daar voor waren het 27 vliegtuigen en 763 per sonen. Door de hogere kosten van uitrusting en onderhoud ls deze post enorm geste gen. Een andere financiële tegenslag was de beladingsgraad der vliegtuigen de bezettingsgraad, waarbij kosten en in komsten in evenwicht zijn die terug liep van 53,4 pet. In 1962 tot 52,6 pet. tn 1963. Op de Noordatlantische route be droeg dit slechts 49,1 pet. Jet Trader De KLM heeft bij het vrachtvervoer een voorname plaats ingenomen en bezet na de V.S. de tweede plaats voor het aantal vervoerde tonkilometers lucht vracht op de lijndiensten. Na de tweede wereldoorlog nam het luchtvervoer enorm toe, getuige de KLM-cijfers: 1946 2 miljoen kg, 1963 ruim 48 miljoen kg. Om aan deze nog steeds toenemende vraag te voldoen heeft de KLM twee DC-8F Jet Traders besteld waarvan de eerste onlangs.is gearriveerd. De tweede komt over een paar dagen. De Jet Trader kan zowel voor het vervoer van vracht als passagiers of voor een combinatie van beide worden ingericht. Als vrachtvlieg tuig kan het 38 ton vervoeren, terwijl de machine ingericht voor passagiersver- plaats biedt aan 165 personen. Voor het overige is de Jet Trader nagenoeg gelijk aan de reeds bij de KLM In gebruik zijnde DC-8 straalverkeersvliegtuigen. De jongste telg van de KLM-vloot zal op 1 september a.s. op de Noord atlantische vrachtroute van de KLM worden ingezet, waar het de DC-7F zal gaan vervangen. Met de ingebruik neming van deze nieuwe vrachtvaar der zal de capaciteit op deze route dan verdubbeld worden. Aange zien de ton/kilometer produktiekosten van de nieuwe machine lager zijn dan TN DE luchtdrukverdeling boven west-Europa beginnen zich nu be langrijke wijzigingen te voltrekken. Een rug van hoge luchtdruk, die zich zaterdag nog van de Azoren tot in oost-Europa uitstrekte, wordt boven west-Europa doorbroken. Ten zuid westen van Ierland blijft daarentegen dr druk tamelijk hoog. Dit heeft tot gevolg, dat morgen in onze omgeving winden uit westelijke richtingen zullen overheersen. Een koufront, dat tijdens het weekeind dicht ten noorden van de Waddeneilanden tot stilstand kwam, zal het land binnendringen en de tem peratuur gaat naar beneden. De over gang naar koeler weer zal plaatselijk met enkele buien gepaard gaan, w~~ bij onweer mogelijk is. ZON EN MAAN Dinsdag 28 juli: zon op 4.55, onder 20.37; maan op 22.40, onder 8.49. Zaterdag 1 augustus: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 28 juli: 5.18 v.m.; 17.42 n.m. Strandvenvachting Na een stralend weekeinde drijft er wat meer bewolking van de Noordzee binnen Een onweerstoring trekt Frankrijk naar Duitsland. Morgen slechts een kleine buien kans met zonnige pe rioden. Zwakke wind uit noordelijke riohting. In de middag ongeveer 22 gra den, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: perioden met vrij goed strandweer maar niet geheel stabiel. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur llifk sjf IS-cjgfll BV B-i zj Londen Brussel Grenoble Nice Berlijn Innsbruck Belgrado Madrid Mallorca Lissabon 1 17 15 rindstil 32 16 4 28 21 windstil 31 15 indstil 31 16 indstil 24 20 (Van luchtvaartmedewerker) van de huidige DC-7F, zal het nieuwe vliegtuig niet onbelangrijk tot een beter bedrijfsresultaat kunnen bij dragen. NTB eist dwangsom van f140.000 van ex-penningmeester Het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond (N.T.B.) heeft de bondsadivocaat mr. J, H. Smeets in sterdam opgedragen van de voormalige penningmeester van de NTB, de heer M. een dwangsom van f 140.000 te vorderen wegens het niet nakomen van het v< van de rechtbank in Amsterdam. De president van de Amsterdamse rechtbank had vorig jaar in een kort geding tussen het hoofdbestuur va: NTB en de voormalige penningmeester bepaald dat deze laatste binnen drie we ken het geschil over de rechtmatigheid van de verkiezing van het huidige NTB- hoofdbestuur bij de gewone rechter aan hangig moest makendat alle bondsgel- den bij de gerechtelijke bewaarder moesten worden gedeponeerd en alle be scheiden die bij het penningmeesterschap behoren, onmiddellijk aan de NTB moes ten worden overgedragen. Dit vonnis is op geen der drie punten door de heer M. uitgevoerd. Gistermiddag om half vier is op de weg Zutphen-Apeldoorn in de bocht btf Empe (gemeente Brummen) een verkeersongeluk gebeurd, waarbij een motorrijder en zijn duo-passa gier om het leven zjjn gekomen- De bestuurder A. Lentink en J. Bakkel als duorijder, naderden met grote snel heid de bocht bij Empe en botsten tegen de tegemoetkomende dienstbus van de Veluwse busdiensten. i De 19-jarige P. Hendriks uit Heesch gistermorgen op de Vinkelsestraat in Heesch verongelukt met een motorfiets, die hij had geleend. De jongeman vloog, ijdend met hoge snelheid, uit 'n scherpe bocht. De jongeman bezat geen rijbewijs. In de nacht van zaterdag op zondag de 19-jarige bankwerker G. A. Linden uit Haarlem om het leven geko- toen hij op het Dr. Boumanplein te Halfweg met zijn auto tegen een ge vel reed. De jongen was op slag dood. Volgens de politie is oververmoeidheid de bestuurder waarschijnlijk de zaak van het ongeluk geweest De 42-jarige metselaar L. Hesen uit Horst is zaterdagnacht bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De werd van de duozitting van een scooter, bestuurd door de 29-jarige loodgieter A. Hesen, geslingerd en daarna door twee achteropkomende auto's overreden. De bestuurder zou volgens de politie de macht over het stuur hebben verloren, doordat tengevolge van de hitte de ach terband zou zijn leeggelopen. De loodgie ter is levensgevaarlijk gewond in het kenhuis te Horst opgenomen. Zaterdagmiddag stak de driejarige Woltje Davids vlak bij de ouderlijke wo ning in Winschoten de rijweg ov bij hij werd aangereden door een passe rende auto. Het jongetje werd zo ernstig gewond, dat hij kort daarna is overleden. Zaterdagavond is de 14-Jarige W. Veninga uit Mussel, toen hij met zijn 12- jarlg broertje op de rechterhelft van de Musselweg liep, door een achteropkomen de bestelauto, bestuurd door W. G. H. uit Roswinkel, gegrepen. De jongen overleed ter plaatse. Op het kruispunt Wandelboslaan— Ringbaan west in Tilburg kwam zater- de 44-jarige scooterrijder F. L. der Put uit Tilburg in aanrijding een zeventienjarig meisje, dat per[ fiets de Ringbaan west, een voorrangsweg wilde oversteken. De man verloor de macht over zijn stuur en kwam met zijn hoofd op de stenen wegrand terecht. Een uur later overleed hij. De 27-jarige ongehuwde landbou- A. W. te Bokkel uit Aalten, ls zaterdag toen hij per bromfiets vanuit een zandpad de weg wilde oversteken, aangereden door een personenauto. Zwaargewond is hij naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij even later aan verwondingen is bezweken. De Rotterdamse politie heeft meege deeld dat de 23-jarige bouwkundig teke naar A. van L., die is aangehouden Lv.m. de moord in de IJsclubdwarsstraat op de 26-jarige lerares mevrouw Hagers, nog steeds in verzekerde bewaring is. Van L. kende het slachtoffer sinds kort en was een van de twee-mannen die woensdag middag, de middag voor haar dood, met haar in haar auto zijn gezien. Vast staat dat Van L. in de nacht van woensdag 22 op donderdag 23 juli het slachtoffer heeft bezocht. Over de gebeurtenissen in die nacht heeft de man uiteenlopende ver klaringen gegeven. De bij de politie tegen hem bestaande bezwaren, heeft hij nog niet kunnen ontzenuwen. De man blijft dan ook voorlopig in bewaring. Het tijdstip van de moord heeft de politie, mede aan de hand van getuigen verklaringen, nauwkeuriger kunnen vast stellen. Dit tijdstip ligt aanmerkelijk vroeger dan aanvankelijk was veronder steld, maar kan in het belang onderzoek niet nauwkeurig worden ge noemd. Aanvankelijk dacht men dat de vrouw rond drie uur was gestorven. Chartervluchten naar Suriname en Antillen van Oost en West De Koninklijke Vereniging Oost en West heeft het initiatief genomen voor chartervluchten naar Suriname en de Nederlandse Antillen in samenwerking met het reisbureau Maduro in Den Haag om het Nederlandse volk het besef bij te brengen dat het Koninkrijk der Neder landen niet alleen in Europa ligt Hoe wel Nederlandse bedrijven reeds belang rijke investeringen in de overzeese rijks delen hebben gedaan, heeft men 't gevoel dat door gebrek aan goede voorlichting de belangstelling van het Nederlandse bedrijfsleven te weinig gericht is op de goede kansen in Suriname en de Antillen. Dinsdagavond 20 uur vertrekt het eer ste vliegtuig van Martins Airoharter met 97 passagiers van Schiphol. Deze vlucht zal een officieel tintje krijgen door aan wezigheid van de gouverneur der Neder landse Antillen, mr. N. Debrot, de gevol- machtig minister van de Ned. Antillen, de heer W. F. M. Lampe, de plaatsver vangend gevolmachtigd minister van Su riname, dr. J. F. E. Einaar, de directeur van het kabinet van de vice-minister- presldent, drs. A. Jonkers en de alge meen voorzitter van de vereniging, Jhr. H. A. van Foresst. die ieder een toespraak zullen houden. Een tweede vlucht op 3 augustus staat reeds vast, en meer vluch ten liggen in de bedoeling, mogelijk ook naar andere landen. Of reizen naar Indo nesië op het programma staan, wilde men nog niet zeggen. De reizigers zullen een •maand in de West blijven. De reiskosten zullen haar verhouding laag zijn en öA- geveerf f 1400 bedragen. Het tweejarig zoontje van de familie Venrooy uit Hoensbroek is gistermid dag verdronken in een teil met water, die de ouders achter de woning had den neergezet opdat de kinderen zich konden verfrissen. Op een onverwacht moment is de kleuter erin gevallen. Zijn ouder broertje ontdekte wat er was gebeurd. Een arts en de gemeente politic van noensbroek pasten nog kunstmatige ademhaling toe, doch zon der resultaat. In het recreatieoord de Beekse ber- gen bij Tilburg ls gistermiddag de 26-ja- rige J. Denen uit Oostelbeers om het leven gekomen. De man kwam bij een duik in het water zo ongelukkig terecht dat hij zijn nek brak. De 17-jarige H. J. K. Tiemes uit En schede is gisteren bij Bergen aan Zee in zee verdronken. De jongen, die niet kon zwemmen, was met een vriend met een luchtbed in zee gegaan. De vriend kreeg er na enige tijd genoeg van en ging terug naar het strand. Door de eb- stroom dreef de matras met de jongen steeds verder weg. Een andere jongen wilde de matras achterna zwemmen. Zijn vader, die hem terug wilde halen, kwam in moeilijkheden en werd bewusteloos aan land gebracht. Enige tijd later spoel de het lichaam van de jongen uit En schede aan die men in alle consternatie was vergeten. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is de 21-jarige ongehuwde J. Bunk uit Musselkanaal tijdens het zwemmen in het Ruiten-A-kanaal bij Sellingen, gem Vlagtwedde, verdronken. De 6-jarige Amsterdamse Astrid Lis- senburg is zaterdagmorgen ternauwer nood aan de verdrinkingsdood ontsnapt. Het meisje werd schijnbaar levensloos op de bodem van het Jan van Galenbad aangetroffen. Nadat de badmeester haar uit het bad haalde werd mond-op-mond beademing toegepast. Na enkele minuten vertoonde zij weer enige tekenen van i het gebi Frankrijk. Vliegtuigen van zeven ver schillende nationaliteiten vliegen dage- lijks 32 missies op een hoogte var 500 voet, vluchten waarvan de bestem' ming eerst korte tijd voor de start door de internationale jury wordt bekend gemaakt, omdat de navigatiecapacitei- ten van de deelnemende vliegers be proefd moeten worden. Aan het einde van hun laagvlieg- navigatievlucht koersen de vliegers dan naar het ruim 100 km. ten N. Chaumont gelegen Suippes- een schiet- terrein van de luchtmacht, waar een grote verscheidenheid van gronddoe len staat opgesteld, die ze moeten trachten te raken met boordwapens, raketten of" lichte oefenbommen. De luchtstrijd, die hier van 17 tot 31 juli gestreden wordt, gaat tussen de Twee- n de Vierde Geallieerde Tactische luchtmacht, beide onderdelen var N.A.T.O.-luchtstrijdkrachten. Voor 2 A.T.A.F. doen mee zes F-84F Thunderstreaks van de Nederlandse en /an de Belgische luchtmacht, voor vier A.T.A.F, 4 F-100 Super Sabres van de Fransen, vier F-84F Thunder- streaks van de Westduitse luchtmacht, F-100 Super Sabres van de Ame rikaanse luchtmacht en vier CF-104G Starfighters van de Canadese lucht macht. De Amerikanen zouden aan vankelijk twee F-100's en twee F-105 Thunderchiefs inzetten, maar door een technisch mankement, dat een modi ficatie van alle F-105 noodzakelijk maakte, kon men met deze nieuwe machines niet deelnemen. Even internationaal als de deelnemers de jury samengesteld. Naast officieren van de deelnemende landen vindit men er Italianen, Turken en Grieken broederlijk t elkaar, Denen, Noren e.a. De jury leden worden aan het begin der vlieg dagen met helikopters (Sikorsky S-58 en Alouette III) naar de verspreide controle punten voor de navigatievluchten ge bracht, om daar met de stopwatch in de hand de komst van de deelnemende vliegtuigen af te wachten. n enorm scorebord, opgesteld bij de verkeerstoren van het vliegveld Chau mont geeft iédere avond de score der individuele vliegers en de stand in de competitie tussen de 2 A.T.A.F.'s weer. Het is overigens niet zo, dat elke lucht macht zijn topschutters voor dit evene ment heeft afgevaardigd, want de deel nemende vliegers werden kortgeleden aangewezen door de commandant var N.A.T.O. luchtmachthoofdkwartier in FontainebleaU aan de hand van de per- soneelslijsten, die elke luchtmacht vooraf heeft moeten inzenden. Op deze wijze hoopt men eën beeld te krijgen va: capaciteiten van de „gemiddelde" vlieger an de tactische luchtmachten. De organisatie van deze krachtmeting mag bepaald uitstekend worden genoemd. Kan zijn, vond de boer, die Schalie heet- vw.. Maar de armen zijn zelve de schuld van hun armoe. Zij garen noch sparen. Zekerlijk, zekerlijk. Ziet gij echter kans, van enkele stuiverkens loon te leven en daarbij nog de köus te bol-kuiten? Kan zijn, herzegde de boer balsturig. Mijn vader verluidde mij dagelijks: elk voor zich zelf en God voor ons allen. Dan kende hij de ware sleutel tot de rijk dom. Mijn armen kunnen nochtans niet bogen op zulk een wijze vader anders waren zij koningshoeren en geen daggelders en eeuwige kromliggers. Doch laat ons nu stoppen met kortswijl. Uw belofte Ik geheug mij er geen haar van Uw beloftehield pastoor Poncke taai Goed. Een boterham heb ik met liefde voor u over. Een belofte aan u is niet een belof te aan allen, mijnheer pastoor. Ik heb te den ken aan wijf en kinderen. De tijden zijn er niet naar om zuiver op eigenbelang bedacht te zijn, vulde pastoor Poncke aan. Een belofte aan een priester is heilig. En een priester is gans zijn parochie. Mijnheer pastoor, gu kunt hoog, gu kunt laag springen. De heiligheid van die belof te is vereffend met een paar boterhammen. Heb ik méér beloofd dan heb ik gezwetst. Pastoor Poncke werd kregel. Toen hebt ge niet gezwetst, thans zwetst ge boer Schalie! Gij moest u schamen! Krimpaert. ginder is is niet een van de grifste. Hij staat zelfs te boek als de vrekkigste boer uit de con trei. En zie nu eens in de beide korven de ge schenken van Krimpaert, geschenken pal uit een ge molten hart: een bonk blank spek en vier vette saucijzen. Vivat Krimpaert, roep ik. Maar gij,van wie ik de helderste verwachtingen koes terde, gij ontpopt u als een man zó karig, dat hij zelfs de afsnijdsels van zijn nagels bewaart. Nu besef ik ten volle de zin der zegging: hoe het een lichter taak is, een meelbuil vol vlooien 's uchtends in de beemd te verzamelen dan een vrek zijn eigenzinnige aard te verwerken. Schalie, Schalie! Zie, in tijden van regelmati ge weelde zijt gij een ordentelijk mens, die zijn minderen niet het vel over de oren stroopt. LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Damme In Vlaanderen door |AN H. EEKHOUT Thans ^euaart gij u benauwd. Maai in saai heid zijt gij duivelachtig behoedzaam geworden, ontdekte een gat om heem en huis te verrijken door uw gemoed met een danige ijskorst te la ten omvriezen. Goed, gaat uw gang, gouden- fontein-die-geen-water-Schalle van niemen- dalle! Tja, nu raakt ge in ongemak want Gods toorn ontlaadt zich uit mij. Evenwel, Schalie: Gods liefde woont evenzeer in mijn. En Gods liefde noopt mij tot u te spreken: verkiest gij het. ten achter te staan bij iemand als Krim paert, uw gebuur? Verkiest gij het, dat ik in mijn sermoen toespeling maak op een man met een heel luidelijke naam en die de winternood uitbuit ten koste van anderen,vernibbeld als hij zich toont op de hogere voedselprijzen en die, veinzend, de schaarste „van God gezonden" roemt? Verkiest gij zulks, vriend? Geloof, dat ik het doe. Wij, pastoors, weten van recht. Edoch, zwijgen is op uw erf goud niet voor u, voor mij. En vertrekken van hier is mij dub- bel-goud. Ik heb mij deerlijk in u vergist. Al kwaamt ge af met tien worsten, een hesp en een baken spek en boodt ge mij een baal meel, morgen bij u af te halen door Jaak de groen- selier, ik zou zeggen: Néén. Néén. Niet meer. En pastoor Poncke keerde de boer de rug toe en omspande met de linkerhand de zadelknop als ware hij zinnens zich luchtigweg in het za del te slingeren, ondanks de obstakelen. Toen hoestte de boer. Pastoor Poncke wendde zich om. Ge zégt, mijn vriendvroeg hij wel willend. De dikke boer slikte eens en sprak schor: Dat was daarseffens niet zo gemeend, ge begrijpt, mijnheer pastoor.... Natuurlijk, begrijp ikBetaalde ik uw jokkernij niet met de mijne? Het baaiken tar wemeel bekom ik morgen. De tien worsten, de hesp en het baken spek kunnen in mijn man dekens. Ik heb niet veel tijd. Bezorg mij snel uw barmhartigheden ik wacht. De boer schreed binnenshuis met wat van moe heid over zijn postuur. Socrates, zegde pastoor Poncke zacht, de zege is ons. Ja mijn vriend, het is met Poncke voordeliger te kauwen dan te klappen. Wat zouden wij, Socrates-vriend, van ons pries terschap terechtbrengen zonder tong? Vreemd, dat er geen poëten gevonden worden, die hym nen op de tong vervaardigen. De tong is een zwaard, ze splijt, rats, bake nen en worstfestoenen door, een puur haar be dreig alleen doet hespen onswaart wandelen en maakt gemoederen van steen murwelijk smout. Van smout gesproken op de volgende hof gaan we naar smout delven, want een boterham zonder smeer glijd bezwaarlijk door de gorgel. En, Socrates, wij zijn lieden, die weten hóe hun tijd te beteden. Weshalve wij de gordelriem nau wer rijgen en het middagmaal ver van ons wij zen. Sint-Franciscus gaf niet voor niets exempel wat gij? I Pastoor Poncke sprak niet verder. Over de drempel-arduin der hofwoonst beende boer Schalle's maarte aan met op de armen de leef tocht. Achter haar liep, duister, de boer. Schóón, mijn dochter, begroette pastoor Poncke de schonkige meid, gij zoudt schier bezwijken, dunkt me. Ik zal u helpen. Zo, de saucijzen in dit mandeke en de hesp op het spek in dit. Pront. Hier hebt g'een kruiske, mijn kind. Schalie, ge zijt een man van uw woord. Maar buiten uw bijstand raak ik niet op Socrates, dies Dènke. Ik zit. Wat zegt ge daar van bandieten? Tut-tut, vriend. Altemaal kindersproken. Hang uw roer gerust aan de wand. Op het Damse waagt zich geen boef. Ge ruchten hebben niet altijd feitelijke bronnen. Ik verwacht u zondag in de hoogmis. Een kerste nen gelijk gij, dat spreekt, stoeft niet op zijn weldaden. Aalmoezen, welke naar de hand rie ken, verliezen hun kracht voor de gever. En gedenk Ons-Heren spreuk: Hetwelk gij de min ste aan goeds onder u doet, hebt ge Mij ge daan. (Wordt vervolgd) De Amerikaanse vliegbasis beschikt alle denkbare faciliteiten, terwijl op het ogenblik slechts een kleine ondersteu ningsgroep op het veld gelegerd is, ruim voldoende mogelijkheden voo geslaagde internationale invasie als voorhanden zijn. Een van de nieuwigheden op Chau mont, dat ruim 300 m. boven de spiegel ligt, is de brandblushelikopter van het type Kaman H-43 Huskie. Bij de jongens van de Nederlandse gronddienst, afkomstig van Volkel Eindhoven, heeft de Kaman al- de bij naam van ,<Jan met de emmer' kregen, dit vanwege het enigszins emmervormige automatische brand- blusapparaat dat onder de Huskie wordt meegevoerd. Al op de eerste vliegdag, die overigens werd benut voor het maken van familiarisatievluchten in de omgeving, moest de Huskie eenmaal omhoog, zonder echter als brandblusser in actie behoe ven te komen. Een Canadese CF-104G Starfighter had nl. een pitotdefeot, waardoor de instru menten onbruikbaar waren geworden. Op zich zelf behoefde dit geen enkele noodtoestand te creëren, ware het niet, dat tezelfdertijd een zwaar onweei ven het vliegveld ontlaadde. De Meteo rologische dienst van de vliegbasis n de, dat het met de onweersbuien niet zo'n vaart zou lopen en gaf toéstemming aan alle vliegers om te starten. Ongeveer een half uur na de eerste start bei zich de dreigende bui aan te dienen werden de laatste vluchten afgelast. Toen waren echter al tientallen machines de lucht in, waarvan sommigen, mede ge zien de snelle weersverslechtering, al weer boven de basis hingen. In een inktzwarte lucht en tussen felle bliksemflitsen landde de CF-104 met de defecte intrumenten, die ondanks de hevige rukwinden netjes op de 28( lange baan van Chaumont werd neer gezet. Holhndse punten De andere machines, waarvan so migen al geruime tijd in afwachting van een weersverbetering hadden rondgehangen, begonnen intussen krap in hun brandstof te zitten, zodat snel landen geboden werd. Met behulp van de G.C.A. radar werden eerst de kerosine-verslindende Canadese Star fighters binnen gepraat, terwijl Kapi tein Kornaat (Eindhoven) zich als het ware aan de staart van deze Star fighters vastbeet. Hij kwam wat ver op de baan terecht, maar door nog vliegende de rempara- chute te doen ontplooien, kwam hij toch keurig tot stilstand. Vervolgens kwamen stuk voor stuk de andere Thunderstreaks en de tweemotorige Britse Canberra' binnen. Reeds maandagmorgen om zes uu stonden de zes Nederlandse vliegers al weer in de verkeerstoren om hur structies voor de eerste werkelijke (Vervolg van pagina 1) In Omaha, Nebraska, maakte de president van de broederschap slaaipwagenbedienden en een van de Amerikaanse negerleiders, A. Phildp Randolph, bekend, dat hij zijn steun zal geven aan president Johnson. „Ik heb nog nooit in het openbaar gespro ken voor de verkiezing van een presi dent", aldus Randolph, „maar nu geef ik openlijk de voorkeur aan president Johnson". Hij zei Johnson te zullen steunen „niet alleen omdat deze krach tig zijn overtuiging voor de burger rechten tot uitdrukking heeft ge bracht. maar vooral omdat Goldwater zich een tegenstander heeft getoond van zowel de burgerrechten als de rechten van de arbeiders". „Wij spannen ons lot het uiterste in om zoveel mogelUk negers ingeschre ven te krijgen om meer stemmen te hebben tegen Goldwater", zo ver klaarde Randolph. petitiedag af te halen. Kapt. van Diermen was de eerste die moest opstijgen. Om 9 uur hing hij boven de baan, onder een strakblauwe hemel, als eerste van de 32 vliegers die vandaag hun opdrachten zouden vliegen. Om kwart over tienen kwam hij terug, voldaan, een beetje glunderend. „Doelen gevonden en een flinke portie treffers op het doelwit". Bij de enige aanval, die men mag uitvoeren, had hij 30 tref fers geboekt met zijn vier 12,7 mm. mitrailleurs. Een goed begin. Nummer twee van het Nederlands team, Kapt. Pennings, eveneens van Eindhoven, had als opdracht zijn vier raketten in het doelwit te werken. Ook hij kwam tevreden terug: „Allemaal erin, geloof ikHij heeft een naam hoog te houden- deze kleine, kortharige vlieger, die vorig jaar beste indivi duele raketschutter was in de compe titie. De eerste punten zijn binnen. De eerste punten voor het -team van de Tweede Geallieerde Tactische lucht macht- gescoord door Hollandse jon gens. (Vervolg van pagina I) Gisterochtend verwelkomde Soekarno zijn gasten met een brede glimlach. Dit gebeurde op de marmeren trappen van zijn buitenverblijf te Bogor. Mevrouw Hartini, de echtgenote van de Indone- sche president, serveerde Indonesische koekjes, een Javaanse drank en andere lekkernijen. Na een rit door de plante- tuin en een bezichtiging van een verza meling kunstwerken, ging het gezelschap „rijsttafelen". Soekarno trok zijn colbert uit en ging in zijn overhemd aan tafel een voorbeeld dat dankbaar door mr. Luns en de andere mannelijke leden van het gezelschap werd gevolgd. Laat in de middag vertrok mr. Luns met zijn echt genote naar het presidentiële buitenver blijf Tjipanas in de koele bergen. Van daag keerde het Nederlandse gezelschap aar Djakarta terug om per vliegtuig aar Djokjakarta te gaan. Luns legt kransen op erevelden Minister mr. J. M. A. Luns heeft kran- m gelegd met rood-wit-blauw lint en woorden: „De minister van buitenlandse zaken van het Koninkrijk der Neder landen gelegd" op erevelden voor Indo nesische en Nederlandse gesneuvelden Taman Pahlawan (heldenbegraafplaats) van Kalibata en Menteng Poelo te Dja karta. Op het laatste werd hij begroet door de heer B. M. J. Ostmeier van de Oorlogsgravenstichting. Na de kransleg* ging werd bij het spelen van The Last Post de Nederlandse vlag, die halfstok woei, in de top gehesen. De minister, die vergezeld was van de Nederlandse zaakgelastigde, drs. C. D. Barkman, en diens Indonesische ambts genoot in Den Haag, drs. Moh. Sharif, bezocht de urnengalerij, waar zich de urn met de as van een onbekende soldaat be vindt Ook vertoefde hij enige tijd bij het onopvallende graf van generaal S. H. Spoor te midden van de graven van diens soldaten. Op Menteng Poelo zijn 3200 graven en -nen met de as van gesneuvelden en andere oorlogsslachtoffers, zowel Neder landers als Indonesiërs en Chinezen. Menteng Poelo is een van de 18 Neder landse begraafplaatsen in Indonesië. De graven van de oorlogsslachtoffers zullen worden geconcentreerd op acht begraaf plaatsen op Java en vier elders in Indo nesië. Als de overbrenging voltooid is, zullen er drie bij Djakarta zijn, twee bij Semarang en bij Bandoeng, voorts telkens één bij Soerabaja, Tjimahi, Palembang, Balikpapan, Medan en Makassar. De minister was hedenochtend met een auto uit Tjiapanas teruggekomen waar hij de nacht had doorgebracht in de bun galow van president Soekarno. Na de kransleggingen bracht hij beleefdheidsbe zoeken aan de vlce-epremiers dr. Leimena de heer Chairoel Saleh. Bloedhond-raketten in Maleisië Een woordvoerder van de Britse lucht macht te Singapore hectt heden ver klaard dat enige Britse blood hound-ra ketten op Britse bases in Indonesië zijn aangekomen en dat statische proever» met raketten zeer geslaagd zijn. Hij zeide dat de raketten slechts verdedigingswa pens zijn voor geval van een aanval op de bases.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7